ENGELSEN BOUWEN SNEL AAN ATOOMCENTRALES - IN - SERIE AMERIKA ROYALE HIELP STEUN SPANJE MEI OP DE BEEP Moeten schilderachtige bruggetjes over de Mijewetering verdwijnen? PIONIERSARBEID VAN GROOT-BRITTANNIE Hinkley Point (over vier jaar gereed) levert zeven maal zoveel stroom als Calder Hall Imposante samenwerking van een drietal grote wereldconcerns Maar pers schrijft merkwaardig weinig over wat de V.S. in de afgelopen vijf jaar deden Talloze Nieuwkopers zouden dit betreuren - Anderen zijn vóór (Speciale reportage van onze correspondent in Londen) Hinkley Point (Somerset.), november. Toeristen kennen waar schijnlijk wel het lieflijke graafschap Somerset, een vredig golvend land met vrolijke riviertjes, een schat van prachtige, antieke dorpjes en genoeglijke badplaatsen langs de vaak steile rotskust. Somerset en het aangrenzende Devon zijn beroemd om hun appelboomgaarden, welke de heerlijke cider opleveren, een waarlijk nationale Engelse drank. De woeste heidegronden van Exmoor met hun herten en pony's beslaan een deel van de provincie. Temidden van deze idylle, op een kale landtong, even ten noorden van het plaatsje Bridgewater, worden de vloeiende lijnen van het heuvelpanorama, dat de wijde baai omringt, verbroken door een massief bouwwerk, dat in snel tempo bezig is te verrijzen aan de oever van het kanaal van Bristol, de zee-inham, welke Wales van Zuidwest Engeland scheidt. Dit verlaten oord heet Hinkley Point en is gekozen voor de vestiging van de grootste atoomkrachtcentrale ter wereld. Trouwens: radio-activiteit is deze romantische landstreek niet vreemd. Daarvan getuigen de geneeskrachtige warmwaterbronnen van de oude Romeinse ,,kuurstad" Bath en ook in het nabije Bristol zijn er enkele te vinden. De nieuwe centrale, welke pas over vier jaar geheel gereed zal zijn. heeft na tien maanden al aanzienlijke vorderingen gemaakt, zodat men zich reeds een goed beeld kan vormen hoe het complex er tenslotte zal uitzien. Hoogst indrukwekkend is de betonnen kolossus van het eerste reactorgebouw, dat een hoogte bereikt van ruim zestig meter en dus iets zou uitstekend boven Nelsons zuil op het Londense Trafalgarplein! Ontwikkeling gaat in razend tempo De manier van constructie van de beide reactorgebouwen werd vooral be paald door het besluit om een speciale goliathkraan te vervaardigen, welke de grootste der wereld zal zijn en ge bruikt zal worden om de in tijdelijke fabriekshallen te lassen staalplaten voor de druksilinder, welke de atoom- brandstof zal bevatten, op hun be stemming te brengen. De reuzenkraan heeft een hoogte van ruim 80 meter en kan 400 ton gewicht tot een hoogte van 70 meter heffen!! Ook de bekleding van de hitte-uit* wisselaars, welke aan de buitenkant van het reactorgebouw komen, zullen door de kraan worden getranspor teerd. Een zwaar betonnen loopvlak voor deze kraan is over een lengte van het terrein aangelegd, een ware fortificatie! In de eerstkomende zes jaar wordt een -programma van niet minder dan twaalf nieuwe atoom krachtcentrales voor de gewone elektriciteitsvoorziening voltooid Hiervan zijn er op het ogenblik vier in aanbouw. Zo snel schrijden wetenschap en techniek voort, dat zodra een ontwerp gereed komt. het op de keper beschouwd alweer verouderd is! Het is nog maar twee jaar geleden, dat de eerste atoom centrale ter wereld Calder Hall „A" in gebruik werd genomen, wel ke met een vermogen van 75.000 kw. nu eigenlijk al een „museum stuk" is. Maar de ervaring van Calder Hall en van volgende cen trales was nodig voor elke nieuwe stap. De nieuwste reactors zijn niets anders dan een verbeterde vorm van het „oer" project. Zo snel gaat de atoomontwikkeling, dat de Hinkley Point-centrale, hoewel het contract voor de bouw minder dan een jaar na de voorgaande drie cen trales tot stand kwam, deze al weer aanzienlijk achter zich laat! Dank zij verbeteringen in het ontwerp van de reactor en tal van nieuwe technische vondsten, o.a. dikkere bekleding van de drukcilinder en andere opstelling van de atoombrandstof, is de ver wachting, dat Hinkley Point „A" goedkoper dan enig ander in aanbouw zijnd atoomstation stroom zal kunnen afleveren. Bovendien zal de kostprijs per kw.-uur lager worden dan het tegenwoordige nationale gemiddelde. De netto-produktie zal 60 percent gro ter zijn dan van andere reactors van vergelijkbare grootte In 1960 hoopt men te beginnen met de bouw van een zustercentrale op hetzelfde 500 ha. grote terrein. De ontwerpen daarvoor verzekeren reeds, dat Hinkley Point „B" 15 tot 20 procent efficiënter zal worden dan „A"! Er zit muziek in deze atoomenergie Boerderijtjes in de buurt gebruiken nog olielampen Hinkley Point ,A" zal zevenmaal zoveel stroom opleveren als Calder Hall, n.l. ruim 500.000 kw., welke aan het net zal worden afgeleverd, terwijl nog een extra 160.000 kw. voor inwen dig gebruik beschikbaar is. Toch: de meeste boerderijtjes in de omgeving zijn nog altijd van elektriciteit ver stoken en zullen het waarschijnlijk nog geruime tijd met olielampen moe ten stellen, hoewel ze onder de slag schaduw van de nieuwe hoogspan ningsmasten komen te liggen!! Dit vergeten gebied is een ideale plek voor deze atoomcentrale, omdat het zó ver van de kolenmijnen ver wijderd is, dat gebruik van steenkool te duur zou worden. Bovendien bederft het atoomstation in geemenkel opzicht het natuurschoon omdat het plaatse lijk dorre landschap oninteressant is. Ook veiligheidsoverwegingen vorm den een factor in de beslissing om de centrale op goede afstand van de be volkingscentra te houden. Men is na de atoombrand in Windscale terugge komen op de aanvankelijke mening, dat er geen enkel bezwaar behoefde te zijn tegen de bouw van atoomkracht centrales in of bij de grote steden. Engeland bezit, dank z« een schier eindeloze kuststrook, gelukkig nog de ruimte om zich op atoomgebied op waarlijk grootse wijze te ontplooien. Wat dit betreft zijn de Britten, die in vele opzichten nog zoveel achterstand moeten inhalen, werkelijk pionier! Reden voor opschieten! Het supermoderne Hinkley Point vormt een bewijs te meer voor het ge weldige elan, waarmee het Britse atoom-programma wordt uitgevoerd, dat niet minder dan veertien centra les omvat met een totale capaciteit van 5 tot 6 miljoen kw. Alleen op deze manier zal Engeland in staat zijn de energievraag te dek ken, welke elke tien jaar verdubbelt! Ook indien dit niet zo zou zijn, is er toch alle reden voor opschieten, om dat de tot nu toe gebruikelijke kracht bronnen steenkool, olie en water kracht tenslotte begrensd zijn. Van het hoogste belang is, dat er in Engeland een uiterst vruchtbare samenwerking tot stand is gekomen tussen de drie leidende wereldconcerns op het gebied van constructiebouw en atoomtechniek, namelijk English Elec tric, Babcock and Wilcox en Taylor Woodrow, welke door hun enorme ervaring op het gebied van de reac- torbouw thans ook het buitenland hun diensten aanbieden. De leider van het werk in Hinkley Point vertelde ons, dat alleen al met de uitwerking van een offerte, met in begrip van materiaal- en laborato riumproeven, een bedrag van tien miljoen gulden is gemoeid. De bouw kosten van Hinkley Point, ook omvat tende wegenaanleg en de bouw van een werkhaventje in het nabije Comb- wich aan de rivier Parret, bedragen 600 miljoen gulden! Als Nederlander wordt men getrof fen door de overeenkomst met grote waterbouwwerken in eigen land. Om de bouw van de atoomcentrale moge lijk te maken moest n.l. een betonnen zeewering van een kilometer lengte worden aangelegd en een deel van het door de zee aangevreten land worden drooggelegd.. Grote besparing aan kolen De wateraanvoer voor de centrale brengt de bouw mee van een reus achtige caisson, welke in een tijdelijk droogdok wordt geconstrueerd om na de tewaterlating (met valse bodem) naar diep water 700 meter uit de kust te worden gesleept. Het 3.000 ton wegende betonnen gevaarte zal op de zeebodem worden neergezet om te dienen als inlaat voor de 158 miljoen liter water per uur, welke nodig is voor het koelsysteem en de opwekking van stroom voor de turbines. Deze capaciteit kan nog meer dan worden verdubbeld wanneer de tweede cen trale in de eerstvolgende tien jaar tot stand komt, waardoor de totale ener- gieproduktie meer dan 800.000 kw. zal zorgen voor de verbinding met het betonnen kunstmatige eiland en een diepe inlaatsluis vormt de schakel met het pompstation. De harde rotsbodem, waarop Hinkley Point verrijst, vormt een prachtig natuurlijk fundament. Maar het maakt de zwaarste machines nodig om de meer dan 200.000 kubieke meter grond en klei te verwijderen en de rots weg te hakken. Alleen een combinatie als de ge noemde is tot een dergelijk werk, dat door 1.300 man wordt uitgevoerd, in staat. Het is trouwens de eerste maal, dat, waar ook, een aantal atoom- krachtcentrales in serie wordt ge bouwd! 4 Hinkley Point zal een jaarlijkse besparing van anderhalf miljoen ton steenkool meebrengen. De beide gas- gekoelde reactors zullen totaal 750 ton natuurlijke uranium bevatten, waar van jaarlijks 125 ton zal worden ver vangen. Uranium kost op het ogenblik 170.000 gulden per ton. De Britse regering koopt echter de afgewerkte brandstof voor 50.000 gul den per ton terug, omdat deze het hoogst waardevolle plutonium bevat, welke tijdens het verbrandingsproces ontstaat. Dit plutonium vormt zoals men weet, de grondstof voor de H- bom, welke helaas ook bij burgerlijke projecten als deze toch altijd om de hoek komt kijken. Op een verlaten landtong aan het kanaal van Bristol verrijst that Engelands grootste atoomkrachtcentrale Hinkley Point, welke totale capaciteit van 660.000 kw zal bezittenwaarvan 500.000 kw. het nationale elektriciteitsnet zullen worden toegevoegd. bedra^n! Tunnels onderde zeebodem miljoen dollar. Orde in wankele economit Al deze miljoenen dollars hebbt Spanje op de been geholpen en geha, den, toen de toestand, na de burgen» log, de tweede wereldoorlog en de daan gevolgde boycot van het land door h grootste deel van de wereld, zeer slecl was geworden. De buitenlandse tege standers van Franco hebben meer ds eens gezegd, dat die dollars hebben ma o geholpen de dictator in het zadel Het van vele zuden zo heftig aangevallen verdrag tussen Amerika en Spanje houden. maar dit is een standpunt is thans vijf jaar oud. Gedreven door militaire noodzaak was Amerika bereid ingewijden niet gauw zullen onde de rol van de „berg" te spelen, op weg naar Mohammed, en Mohammed - schrijven. Franco is er, geheel op ei?; Franco verplaatste zich geen millimeter van zijn standpunt om aan deze toe- kracht, in geslaagd in dat zadel te V naderingspogingen tegemoet te komen. Met alle beschuldigingen over de al te ven tijdens de tweede wereldoorlog graag aangenomen Duits-Italiaanse hulp in en na de burgeroorlog nog na- de boycot, en vooral in die laatste p klinkend in aller oren en ^ondertekende Franco in 1953 als laatste - en nu be- ™e$ °£,ue™San 0X1™ wasPhet1aia wierookt» dictator uit het driemanschap Hitler - Mussolini - Franco het ver- wegens de voor Spanjaarden ondul drag. Op dit ogenblik is Spanje nog het enige land dat dollar-hulp ontvangt, bare inmenging van buiten-af. De militaire noodzaak, die de Verenigde Staten dreef, was verre van denk-- gen figuur, die in die jaren staan; beeldig. Franco, met zijn on-Spaanse geduld, heeft daar volop van gebruik ge- kon blijven de jaren waarin de Spa: maakt en hij liet zijn toestemming om op Spaanse bodem vier luchtbases en jaarden het 't slechtst hadden n een vlootbasis aan te leggen, duur betalen. In de vijf jaren van het Amerikaans- daarna óók wel in staat eigen boontj Spaanse verdrag heeft Spanje, naast militaire hulp, een economische en tech- te doppen. De dollarhulp betekende; nische bijstand ontvangen van 356 miljoen dollar en de totale economische Haf™ hulp, inclusief dus leningen, schenkingen en leveranties, beloopt niet minder dan de kans enige orde te brengen inT; O Aft n.,1 ïnAl, zlnlln V 11 v. (Van onze correspondent in Madrid) wankele economie. Voor deze verbet ringen eisen de leiders van het Franc regime alle eer voor zichzelf op wordt in Spanje zelf merkwaardig ve ten van Zuid-Holland gelegenheid ge- nig geschreven over wat de Ver. Stat kregen hun standpunt uiteen te zetten, voor Spanje doet! maar op de lan waarbij de veehouders o.m. gewezen duur zullen waarschijnlijk Spanjaardf hebben op de onderhoudskosten van die goed zjjn gevoed en redelijk kunn; een beweegbare brug, die veel en veel leven, voor dat regime een groter g hoger zijn dan voor een betonnen vas- vaar gaan vormen dan een massa ve te brug, die nagenoeg geen onderhoud pauperden, die alleen maar kuim vraagt. denken aan het eten van morgen. De tegenstanders wezen op het be- andere vraag is of de herhaaldelij lang van de Meije—Wetenng als vriendelUkheidsbetuigingen van de zi* vaarwater zowel voor vracht- als voor van Amerika nu wel zo nodig zijn pleizierschepen. De veehouder B. Kemp, bestuurslid van de polder Nieuwkoop en Noorden. Ni^nw uewI™ die zelf een der fraaiste ophaalbrug- uw veraro gen wil doen vervangen door een vas- De minister van Buitenlandse Zake te betonnen brug. vertelde ons. dat Castiella. ondertekende dit jaar sporadisch een motorschip <met moei- nieuwe overeenkomst met de Ver te) de Meije-wetering doorvaart, ter- ten, waarin de hulp belangrijk won wijl eigenaren van pleizierjachten zich uitgebreid wel tweemaal bedenken eer zij zieh Tot nu toe was het dRt yoor Ongetwijfeld verlies voor het landschap Sinds Dijkgraaf en Heemraden van de polder Nieuwkoop en Noorden per aanplakbiljet bekend hebben gemaakt, dat ten kantore Een der raaiste ophaalbruggen in de Meije, n.l. die voor de woning van de veehouder B. Kemp, die eveneens een verzoek heeft inge diend een betonnen brug te mogen leggen. (Foto Leidsch Dagblad) Beiden dienden hun bezwaren in op van de secretaris van de polder verzoeken ter inzage lagen voor het 8eheel verschillende gronden. Schipper j *7 x -kt- i De Balvert wees op het feit, dat hem maken van vaste bruggen over de Voorwetering m Nieuwkoop en de Meijewetering in de Bodegraafse Meije onder de gemeente Nieuwkoop hebben vele inwoners van deze gemeente, gelegen aan een der fraaiste plassengebieden in ons land, zich met het vraagstuk „al of niet een vaste brug" bezig gehouden. Deze bruggen-kwestie houdt reeds enkele jaren de gemoederen in Nieuwkoop bezig. Tegen de vaste bruggen over de Voorwetering zijn, zoals wij on langs meldden, geen bezwaren ingediend, behalve voor het gedeelte tussen de Ziende en een punt 25 meter voorbij het Meijepad. Met deze bezwaren wordt rekening gehouden. Geheel anders was het met de verzoeken van de veehouders in de Meije, die een brug hebben over de Meije-wetering, en deze „vast" wilde maken. Met grote stel ligheid werden tegen deze verzoeken bezwaren ingediend o.m. door de beurt- en vrachtschipper J. A. de Balvert en door de heer Tijster man te Nieuwkoop. geleverde landbouwprodukten, primai materialen en het uitrusten der bas industrieën, door Spanje een tegenbedn werd gestort in peseta's. Tien proce daarvan ging naar de Ver. Staten vc het betalen van eigen kosten in Span) zestig procent werd besteed aan de boii van de bases en dertig procent werd ti beschikking gesteld van de Spaanse re?' ring, om economische programma's i te voeren. Van dit jaar af zal negen: procent van deze tegenwaarde-i: peseta's ter beschikking komen van t Spaanse regering. De Amerikaanse leveranties bestaa vooral uit katoen, olijfolie en dergelijk Verder is hulp verstrekt voor de ontwil keling van atoomenergie, de staal- andere industrieën, de landbouw, teek nische uitwisseling, mijnbouw, verbt tering van wegen, spoorwegen en luchl vaart e.d. De Amerikaanse regerii hielp mee aan totstandkoming van V ningen van de export- en importbat en deze belopen, sinds 1951, een toto van 138 miljoen dollar. Militaire hul; De cijfers over de militaire hulp we den geheim gehouden. De Spaanse ui door het maken van vaste bruggen een vaarwater ontnomen zou worden, waardoor hij in zijn bedrijf ernstige schade zou kunnen krijgen. De heer Tijsterman noemde in zij a schrijven o.m. het culturele belang van de Meije Wetering als doorvaarmogelijkheid voor pleizierbootjes en jachten naar de Nieuwkoopse plassen. In totaal heeft zich een 40-tal inwo ners sterk gekant tegen het vervangen van de beweegbare bruggen door vaste betonnen bruggen. Wat de Mejje-We- tering betreft, gaat het om een dertig tal bruggen, waarvan er 24 draaibrug gen zijn en zes ophaalbruggen. VOOR EN TEGEN Beide partijen hebben in een tweetal vergaderingen van Gedeputeerde Sta- met hun kostbare boot wagen aan een tocht door deze ondiepe, smalle, met dertig bruggen overbrugde wetering. LANDELIJK SCnOON Afgezien van het feit of het doen vervangen van de beweegbare bruggen door vaste betonnen platen de Meije wetering als voorwater ongeschikt zou maken zou het te betreuren zijn als de Meije zijn talrijke draaibruggen en vooral zijn schilderachtige ophaal bruggen kwijt zou raken, immers deze bruggen hóren bij de landelijke om geving van de Meije. De Mejje zou veel van haar lande lijke schoonheid opofferen als- de ver zoeken van een aantal boeren worden ingewilligd. Van de heer B. Kemp, die deze bruggenkwestie voor de polder oehan- delt. vernamen wij, dat hoewel reeds vanaf januari van dit jaar Ged. Sta ten zich met deze aangelegenheid bezig houden, nog steeds geen beslissing is v°rkregen. VERBODEN VISWATER Indien er vaste bruggen over deze bij de talrijke hengelsportliefnebbers uit nister-generaal Barroso heeft kortgelf Leiden, Den Haag en Rotterdam zo den een reis gemaakt naar de Va zeer geliefde Meije-Wetering komen, is Staten en in het Pentagon (ministeri dit water geen „vlot en bevaarbaar van Defensie) is uitgebreid gesproka water meer, en daardoor dan verboden over modernisering van het Spaans viswater. Hierdoor zou dan een zelfde leger, min of meer volgens de verniet situatie ontstaan als o.a. in Leimuiden. wingen, die nu zijn voorgesteld voor hf waar eveneens na het leggen van vaste Belgische leger. De Amerikaanse au bruggen over de vaart langs de Heren- bassadeur in Madrid, John Davis Lodp weg, deze vaart voor vissers verboden heeft zich laten ontvallen, dat is be terrein is geworden. sloten om 29 Spaanse oorlogsschepen i raison van 42 miljoen dollar te lafó MOEILIJKE BESLISSING moderniseren en dat tot nu toe t» Enerzijds zou het dus te betreuren zijn torpedobootjagers en zes mijnenvege' wanneer deze aardige bruggetjes zou- aan Spanje zijn „geleend", spoedig den verdwijnen, doch anderzijds moet volgen door meer schepen, zoals onde: men ook erkennen, dat zij voor de zeeërs. De Amerikaanse bases zijn is eigenaars een last zijn, nier alleen fi- middels in gebruik, bevolkt door specia» nancieel, doch ook praktisch. Wat het uitgekozen militairen, financieel nadeel betreft zou het mis- Maar boven geen van de vliegveld^ schien mogelijk zijn een overheids- wappert een Amerikaanse vlag, wat subsidie toe te kennen voor het onder- volgens het verdrag blijft Spanje ei^ houd, mits de bruggetjes dan natuur- naar van de bases, die volgens dit ve: lijk in goede staat zijn. Zowel voor de drag alleen zullen mogen worden P standpunten van de voor- als de te- bruikt in geval van oorlog en met wede: genstanders is iets te zeggen, zodat hef zijds lees Spóans goedvinden. D1 wel moeilijk zal zijn voor Gedeputeer- alles overziende onttrekt men zich n# de Staten een beslissing te nemen die aan de gedachte, dat Spanje wel alle partijen bevredigt. Zeker is dat meeste zijde heeft gesponnen, na allen met belangstelling het besluit jaar Amerikaanse-Spaanse overeenstem van Ged. Staten afwachten. ming.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8