H. SCHUTTE Zn. frof. Oud sprak bij oprichting van eidse liberale studentenvereniging ,1963 <3322^ ,'t Verf huis" ,'t Verf huis In ei-vol Prytanaeum Viet keuze van partij maar de interesse zelf van belang De Sperwers binnenkort 65 jaar FILMS AMBTSAANVAARDING DOOR PROF. DR. J. A. A. VAN DOORN u ZIET 'T IN PANORAMA! somm ts ho panorama r DORP AAN DE RIVIER Weer een Nederlandse speelfilm met beloften voor de toekomst ite Jaargang Zaterdag 15 november 1958 Vijfde blad no. 29596 ien jaar o£ tien geleden heeft een VVD-jongerengroep in Leiden vrij onopgemerkt kortstondig bestaan doorleefd, dat eindigde met stille dood op een nadien nimmer meer nauwkeurig vastgesteld stip. Dit „jeugdliberalisme" is nu herboren. listeravond waren drommen studenten opgekomen naar het Pryta- m om een reïncarantie van het georganiseerde jeugdliberalisme bij wonen in een wat andere vorm: de Liberale Studentenvereniging jen. Bepaald een andere formatie dus dan die eerdere jongeren" ep, want de huidige beperkt zich tot een maatschappelijke groepe- van mensen die (hoe „Leids" ook voor hun hele leven) voor het endeel niet behoren tot het Leids van de eerste groepering. De ientensector van Leiden is nu eenmaal een zeer vlottende groep, niet in Leiden wortelt maar wel door Leiden is of wordt lempeld. Open vraag it zal wel altijd een open vraag blij - wat de hoofdoorzaak is geweest van ïorme belangstelling die gisteravond md voor deze oprichtingsbijeen- st van de Leidse liberale studenten- liging: de aangetrokken sfeer van rich ontplooiende intellect waaraan (ruim opgevatte) liberalistische beelden nimmer vergeefs wordt ge lieerd, ofwel de statistische duide- stijging van de aanhang van het li- lisme in de laatste tien jaren, ófwel lersoon van de hoofdspreker van avond, prof. dr. P. J. Oud. voorzit- ran de VVD, die aanhangers trekt een even grote kracht als tegen- iers. t laatste mag gezegd worden op ee gronden: het feit dat zovelen nwezig waren en bereid bleken deze Ie avond in een tropische en benau- nde atmosfeer te staan of tegen de inden geplakt te zitten, terwijl het delijk was dat zij beslist niet, be urden tot de 77 voorlopige leden der uwe vereniging, èn op grond van feit dat prof. Oud in zijn betoog drukkelyk stelde, niet de keuze van Nederlander voor een bepaal is par- of denkbeeld belangrijk te achten, ar in de eerste plaats de welbewus- belangstelling voor de politieke agstukken van de dag, hoe het oor- in democratische zin daarover ook uitvallen. Jeugd gevraagd >f. Oud verklaarde in de aanvang zijn betoog om thans tot het gewone verslag over te gaan uj zich wel eens bezorgd heeft ge it over de geringe belangstelling de jeugd voor de politieke vraag- ;en, maar dat hij zich verheugde, ize avond zovele jongeren te mogen ireken. Vooral de belangstelling van udenten voor de, politiek is zo be- ijk, omdat deze groep van jongeren ids voorbestemd is om vooraan- ie posities te bekleden en ander- op algemeen niyeau wordt voorbe- tot een zelfstandig oordeel. Boven- moet de jeugd de functie vervullen Advertentie. Leiden, Maarsmanssteeg 8 Telefoon 20685 kreeg te incasseren toen hij aan het ein de van zijn betoog constateerde, dat het liberalisme opnieuw moet worden gecon cipieerd, waarbij het van het grootste belang is te waken tegen kritiekloos ko piëren van anderen, iets wat volgens hem de Leidenaar overigens van nature vreemd is van de krachtgevende veer in een uur werk. waarin de ouderdom de taak van regulateur moet volbrengen. Het gaat om de mens Prof. Oud stelde nadrukkelijk, dat hij geen partij-politiek verhandeling wilde geven, maar slechts wilde bepleiten dat de jeugd belangstelling voor de politieke vraagstukken gaat koesteren. In deze politieke vraagstukken gaat het om de mens. Niet om de samen leving in de eerste plaats, maar om de vrijheid van het individu. De samen leving, de maatschappij, de staat zijn geen onbelangrijke factoren en instel lingen, maar zij dienen gericht te zijn op de individuele vrijheid en verant woordelijkheid. De individuele vrijheid als norm is geenszins in strijd met de onoverkome lijke gehoorzaamheidsdwang aan de staat. De staat immers als vormgeving van de gemeenschap heeft als taak de rechtsorde te handhaven, waarbinnen slechts sprake kan zijn van individuele vreijheid. Maar het gezag in de staat moet steeds worden uitgeoefend op een wijze, die gericht is op de verzekering van de individuele vrijheid. Een waarborg voor een dergelijk staats beleid ligt in de parlementaire demo cratie, waarin de juiste harmonie ge vonden wordt tussen datgene wat in het volk leeft en datgene waarnaar de over heid streeft. Houtwerk en muren, die u vandaag met Flexa verft, zijn dan nóg stralend van kleur, mooi en gaaf. 't Verft snel en... 't houdt lang: de verf voor het schilderfeest. Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden. Opvoeding In zo'n conceptie is het ook niet de taak van de politieke partijen om zo veel mogelijk stemmen te winnen en een zo'n groot mogelijke macht te ver werven. maar om het volk politiek op te voeden. En deze politieke opvoeding kan al leen beantwoorden aan haar doel, wan neer daarbij als hoofdthema wordt ge steld, dat een waarlijk democratische politiek op zedelijke normen moet zijn gegrondvest. De levendige discussies na de voor dracht van prof. Oud (zoals de meeste van dergelijke debatten niet aanwijs baar vruchtbaar) toonden aan dat de belangstelling voor de politiek onder de studenten vrij weinig te wensen over laat. Dat was ook de conclusie van de voor lopige voorzitter van de nieuw opgerich te vereniging mr. C. E. Schippers, die zijn openingswoord met talloze citaten doorspekte en een duidelijke reactie FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: SCHONEVELD, De Kempenaerstr. 71 OEGSTGEEST Lage Rijndijk 57 NIEUWE RIJN 49 HERENSTRAAT 34 f# een omwenteling t op stolzuigergebied Kinderen zagen „toneel", weer een nieuw experiment In het enkele jaren geleden geheel ge moderniseerde clubhuis van „De Sper wers" aan de Langestraat is bijna ie dere dag wat te doen. Jongens en meisjes in de leeftijd van vier tot zes tien jaar kunnen er altijd terecht of om te knutselen, te zingen en te musi ceren of om films te zien. Kortom in het clubhuis wordt veel gedaan. De belangstelling voor de muziekclub bijvoorbeeld is groot. De directeur van het clubhuis, de heer P. Stutterheim, wil de kinderen leren hoe zij hun vrije tijd het beste kunnen besteden en hen tevens iets meegeven, waar zij in hun latere le ven wat aan hebben. Hij begon een jaar of twee geleden met het geven van mu- ziekonderricht en heeft sindsdien al heel wat weten te bereiken. Zo zijn er nu al twee accordeonorkestjes, de A en de B- groep. Wat het knutselwerk betreft zijn de jongelui nu bezig met het bouwen van kano's! Nog enkele maanden en ze kunnen wat fijn gebruikt worden. Nauwelijks zijn „De Sperwers" met een werkstuk gereed gekomen of ze be ginnen alweer met een geheel ander Idee aan iets anders. De heer Stutterheim. die met veel liefde en toewijding het clubwerk in stand houdt, vindt het ook erg belangrijk, dat de kinderen zo vroeg mogelijk leren luisteren. Er moest vol gens hem weer met een geheel nieuw experiment worden begonnen. Dit ex periment had gistermiddag in een der lokalen van het clubhuis plaats. Aan de kleine meisjes en jongens werd zo dui delijk mogelijk verteld, dat het heden daagse toneel wel zeer veel verschilt mee dat van vroeger. Evenals met zoveel an dere dingen het geval is heeft ook de kunst van het toneelspelen in de loop der jaren geheel andere vormen aange nomen. Teneinde de kinderen te laten zien (en horen) hoe in de Middeleeuwen de sprookjesvertellers hun verhalen voordroegen, trad als enig tonelist Rolf Botter uit Den Haag op. In een fraai Tien van het V reemdelingenlegioen Avontuur en romantiek Rex Het vreemdelingen legioen mag dan voor de ouders van sommige avon tuurlijk aangelegde jongemannen een ware nachtmerrie zijn en een bron van veel ellende, de filmmakers hebben van het bestaan van dit beruchte instituut een meer dan gretig gebruik gemaakt en legio zijn de films, die zich rond dit merkwaardige en altijd vrij geheim zinnige legioen afspelen. In dit verhaal wordt een tiental legionairs uit de cel ontslagen, om een schier onuitvoerbare opdracht uit te voeren... Zij moeten een Berberaanval op een stad zien te voorkomen. En om het verhaaltje wat aantrekkelijker te VAN DEZE WEEK: lllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllll argriet verscheen Eer op de planken Meisjes spelen toneel eds gedurende een jaar of acht ont- wit de kindertoneelvereniging „Mar- et" haar activiteiten. Onder leiding mej. H. G. Mulder studeren de idercn, van wie de meesten in, de geving van Groenoord wonen, ver- illlende zang- en toneelstukjes in, rojjl zij vrijwel ieder jaar een op- tring voor de ouders geven, ook gisteren. In een goed bezette van „Prediker" traden de jeugdige llspeelsters wier leeftijd varieert vier tot achttien jaar, enkele malen het voetlicht. Vanzelfsprekend de- zij allen haar uiterste best om er pzellige en toch ook leerzame avond te maken. Na een muzikaal begin het twee bedrijven tellende to stukje „De witte vogel" van Stien de n opgevoerd. Het ging hier om de 'u ring van het geluk, die zoek was dank zij de dapperheid van het e meisje Sylvia reeds vrij spoedig haar eigenaresse, de Koningin, kon en teruggegeven. Een zwarte dwerg, goede fee, elfjes en kabouters, zij i kwamen eveneens in dit aardige |e voor. Allerliefst waren de klein- die het verhaaltje van „De poes en ap" voor moesten dragen. Wat had- ze een succes! Trouwens ook het |e „Minanki Panki Poe" dat door aantal „Japanneesjes" werd opge- i deed het goed. Na de pauze voer- zeven oudere meisjes het familie- ha in drie bedrijven „Waarom huil moeder?" van Edm. Lauwaet 'ij probeerden van dit moeilijke stuk (aken wat ervan te maken viel. Ge- 'g gingen de meisjes geheel in haar °P en lieten zij zich door niets en sand afleiden. Het applaus, dat de aren mochten ontvangen, was wel lend. "The Rhythm Boys" verleen- aan deze ouderavond muzikale me ning. Zij speelden tot ieders genoe- ae ene populaire melodie na de ir. Juridische voordracht donderag 27 november zal prof. J. H. W. Verzijl, des middags van Uur in de grote zaal van het juri- studiecentrum „Gravensteen", Pie- jerkhof 6, Leiden, een voordracht 'an over het onderwerp: „Hande- ih en uitkomsten van de zeerecht- arentie in februari-april 1958 te ave gehouden". Gistermiddag heeft prof. dr. J. A. A. van Doorn het ambt van buitengewoon hoogleraar in de industriële sociologie aan de Leidse Universiteit aanvaard met een oratie in het Groot Auditorium over de „Relevantiekaders der indus triële sociologie". Prof. Van Doorn maakte in zijn ora tie nadrukkelijk onderscheid tussen zui vere sociologie, praktische sociologie en beleidssociologie. Elk van deze niveaus heeft eigen bindingsverhoudingen met wetenschap, maatschappij en beleid. Spreker ging na, op welke wijze de in dustriële sociologie heeft bijgedragen tot deze verschillende niveaus van weten schap. Hij constateerde dat de industrie als geheel zeker in het na-oorlogse Neder land steeds meer een nationale aange legenheid is geworden. Zij is geen zaak meer van de ondernemers alleen maar van de werknemers tevens, en beide er kennen de rol van de overheid, die - eertijds het Rode Kruis achter het in dustriële front - een der constituerende factoren is geworden in de industriële produktie. Dat heeft zeer grote beteke nis gehad voor de waarde en de op bloei van de industriële sociologie. Het is echter dringend nodig, dat de so ciologie als wetenschap en als maat schappelijke praktijk elkaar ontmoeten en verstaan, op welk gebied de Univer siteit een grote roeping kan vervullen Na de gebruikelijke toespraken die de oratie besloten vond in de ontvangstzaal van de Academie een receptie plaats. Bijgaande foto toont mr. A. F. Visser van Yzendoorn, een der curatoren, die de nieuwe hoogleraar en diens echtge note gelukwenst. Foto LD-Van Vliet maken kan dat het beste gebeuren door een Berberprinses te ontvoeren. Het vreemdelingenlegioen staat zeker in de film voor niets en dus wordt de temperamentvolle jongedame ontvoerd. Daar zij echter op het punt stond te gaan trouwen, krijgt het groepje dapperen meteen de a.s. brui degom op de hielen en een flinke horde Berbers. Wilde jachten volgen, de mannen worden gevangen genomen, weten weer te ontkomen en kunnen tenslotte de decoraties voor hun dapper gedrag in ontvangst nemen. Moet het nog gezegd worden, dat de prinses erg gelukkig wordt met de leider van het stoere tiental? Dat is nu eenmaal gebruikelijk bij dergelijke kleurrijke, romantische avonturen. Tussen de stofwolken, opgejaagd door de woeste woestynjachten, door, spelen Burt Lancaster en Jody Lawrance de hoofdrollen. Fanfare Voor de vierde week Trianon Bert Haanstra oogst met zijn eerste speelfilm meteen een dave rend succes, want zoals op vele plaatsen elders in ons land gaat ook In Leiden dit lichte, luchtige en vrolijke film- produkt van eigen bodem zijn vierde week in. Het „Titanic"-drama (A night to remember) Angstwekkende realiteit Lido. In juli heeft U van de zijde van onze Londense corres pondent reeds een uitvoerige, prij zende beschouwing kunnen lezen over de film „A night to remem ber", waarin het nog steeds in de herinnering der ouderen voort levende ondergangsdrama van de reusachtige oceaanstomer met haar vier schoorsteenpijpen, de „Tita nic" trots der 20ste eeuwse techniek! precies zoals het ge beurde, wordt uitgebeeld. Niet een film, waarheen U gaan moet, om eens een vrolijk uit- gaansavondje te beleven, wèl een film, die U confronteert met de dodelijke ernst van wat U een catastrofe brengen kan. Op 9 april 1912 verliet de „Titanic" Southampton voor haar eerste reis naar New-York. Een zeekasteel met duizen den lichtende patrijspoorten vaart in de stikdonkere nacht. Twintig minuten voor twaalven, op zondagavond 14 april 1912: botst het schip tegen een verraderlijk opdoemende ijsberg en vindt het angstwekkende drama plaats. Niets wijst er aanvankelijk op, dat dit als onzinkbaar" geproclameerde schip zal zinken. Totdat de ontwerper verklaart, dat het nog slechts ander half uur te „leven" heeft. En dan ontwikkelen zich stap voor stap de verschrikkelijke gebeurtenis sen, Zij brengen tenslotte zelfs de flegmatieke Engelsen in paniek. Het schip zinkt, tengevolge van een scheur van 100 meter, waardoor de rui men en de machinekamer vol lopen, zo als het voorspeld is, van de 2207 op varenden er ongeveer 1500 in de gron deloze diepte meesleurend. De anderen konden door middel van een veel te klein aantal reddingboten gered 'worden en een schuilplaats vinden op de „Car- pathia", die hulp verleende, toen de „Titanic" al een prooi der golven was geworden. kostuum gestoken vertelde deze kunste naar. die over een behoorlijke dosis di dactisch gaven beschikt, het spannende verhaal over „Het verkeerde been van Biraboo". De gehele middag was de jeugd geboeid, zó echt was het allemaal! Er is dus al weer iets nieuws gebracht voor de jonge Sperwertjes en naar onze overtuiging met succes! Het clubwerk wordt nu al bijna 65 jaar lang gedaan. In maart a.s. zal aan - dit belangrijke feit aandacht worden geschonken. Vanzelfsprekend ook op feestelijke wijze. Dat de belangstelling voor de komende herdenking groot zal zijn daar valt niet aan te twijfelen! OUDERAVOND OPENBARE KLEUTERSCHOOL LORENTZKADE-DU RIEUSTRAAT Gisteren vond ln de aula van de school aan de Du Rieustraat een ouder avond plaats van de Openbare Kleuter school Lorentzkade-Du Rieustraat. De hoofdleidster, mevr. C. K. de Bie- Zwart, opende de avond met een har telijk woord van welkom en sprak er o.m. haar voldoening over uit, dat zo vele ouders door hun aanwezigheid blijk gaven een grote belangstelling voor hun kleuterschool te koesteren. Spr. richtte een speciaal woord van welkom tot de Gem. Inspecteur van het Onderwijs, de heer S. Swanenburg. De voorzitter van de oudercommissie memoreerde hierna het afscheid, dat de ex-hoofdleidster, mej. M. N. Overwater, van haar kleuters had genomen en dankte haar hartelijk voor alles wat zij voor de school en de kleuters heeft ge daan. Bij dit afscheid bood de ouder commissie, namens alle ouders, mej. Overwater, die binnenkort in het huwe lijk treed, een groepsfoto van de kleu ters aan. De voorzitter dankte mevr. De Bie-Zwart voor haar bereidheid het hoofdleidsterschap tijdelijk te willen waarnemen. De secretaris van de ouder- POLITIEK EN GELOOF. De A.-R. Kiesvereniging III verga derde gisteravond in het Wijkgebouw Levendaal, onder presidium van de heer S. M. Stolp. Op deze jaarvergadering had aller eerst een bestuursverkiezing plaats. Uit enige kandidaten werden de vol genden gekozen: mej. R. v. d. Schaaf en de heren J. C. H. Drost, W. Bonda, J. H. de Kok en P. Loekenbach. Na deze verkiezing hield ds. F. H. von Meyenfeld't een referaat over het onderwerp „Politiek en Geloof". Zijn uitgangspunt koos hij uit Openb. 2:12-17 en Openb. 13, waar tegenover de antichristelijke machtspolitiek het geloof van Gods kinderen wordt gesteld en uit 1 Tim. 2:1, 2, waar de voorbede voor de politici wordt gevraagd. Christelijke politiek, aldus spreker, staat en valt met het geloofsinzicht en het verantwoordelijkheidsbesef van de christenen. Van hieruit maakte spreker enkele kritische opmerkingen over het partijen stelsel in het algemeen in Nederland. Z.i. wordt hierdoor de politieke me ningsvorming en het politieke verant- woordelijkheidsbeseff meer belemmerd dan bevorderd. De partijleden geven hun verantwoordelijkheid immers in handen van het hun princieel vertrouwde partij - kader. In een dergelijk klimaat kan het geloof niet bloeien. Met name van de christelijke partijen verwachtte spreker dan ook een totaal andere houding, waarbij aan afwijkende meningen veel meer recht gedaan zou worden. Geloof is geen schuwe vlucht voor de anders denkende. En van dat geloof zal ons volk het toch moéten hebben! Na deze inleiding volgde een interes sante bespreking. commissie gaf hierna een verslag van de activiteit van deze commissie in het af gelopen jaar. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek, dat het schoolfonds een zeer behoorlijk batig saldo heeft. Namens de kasscommissie, bracht de heer Teunissen verslag uit en werd aan de penningmeester, onder dankzegging voor zijn financieel beleid, décharge verleend. Aangezien haar kleu ter naar de lagere school is gegaan, moest mevrouw H. C. C. N. Gast-Van Wijk reglementair aftreden als lid van de oudercommissie. Nadat de voorzitter mevr. Gast-Van Wijk had bedankt voor het vele werk, dat zij in het belang van de school had verricht, werd mevr. H. Teunissen-Westra met algemene stem men in haar plaats gekozen. In de pauze konden de ouders de werkstukken van hun kleuters bewonde ren. Na de pauze voerden de leidsters een poppenspel op, getiteld „De Witte Zwanen" (naar het sprookje van H. C. Andersen) U hoort 't door de radio... U leest 't in de krant... REPORTAGES HEET VAN DE NAALD: Luxor Het maken van een film is een uiterst moeilijk en moeizaam werk. Dat bleek ons weer eens zeer duidelijk, toen wij „Dorp aan de rivier" zagen. De afgelopen zomer immers vertoefden wij een dag in de stoffige studio's in Dui- vendrechit om de opnamen voor deze rolprent van dichtbij mee te maken. Een van bijna ondraaglijke spanning vervulde film, adembenemend door de magistrale wijze, waarop naar het verslag der overlevenden alle ge beurtenissen zijn gereconstrueerd met alle figuren, die erin betrokken waren: de kapitein, de officieren, de ontwerper van het schip, de passagiers, van héél rijk tot héél arm, allen onder de meesterlijke regie van Roy Baker. Deze imponerende film werd vervaar digd naar het boeiende boek van Walter Lord. De hoofdvertolkers.: gezagvoerder Smith (Laurence Naismith), de ont werper (Michael Goodliffe), de vierde officier (Kenneth Moore, lieveling van het Engelse publiek) en nog zoveel an deren gaan levensecht door dit levens echte, gedoemde gebeuren, dat indertijd de ganse wex-eld een schok van vertwij feling gaf. Het is alsof men het nü bijna een halve eeuw later zélf doorleeft. Géén seconde en géén meter laat het filmdoek U los...... Hijzijen de petticoat Hepburn en Hope Casino „Hijzijen de pet ticoat". Ongetwijfeld een ongebruike lijke titel, maar in de filmwereld houdt men nu eenmaal van verrassingen. Nog vreemder is de combinatie van hoofd rolvertolkers. De in de meeste films ernstige, ja zelfs een beetje statige Britse filmaotrice Katharine Hepburn tegenover de veelal doldwaze Ameri- kwaanse komiek Bob Hope. En het merkwaardigste is eigenlijk nog, dat het niet Bob Hope is, die voor de lach zorgt, die deze rolprent teweeg brengt, maar in hoofdzaak zijn tegenspeelster. Volgens de verhalen moet het Katha rine zelf geweest zijn, die Bob Hope tipte als haar partner in dit vrolijke verhaal, waarin zij als Russische piloot moet landen in West-Berlijn. Wellicht hooipte zij in deze komiek een grote steun te ontmoeten. Maar het idee werd enthousiast ontvangen en Bob Hope naar Engeland gehaald. Het resultaat is zeer vrolijk. Op gezellige wijze wordt de draak gestoken met de politieke wantoestanden in de Duitse hoofdstad. Hoe het ook zij, wie plezierige uurtjes wil beleven, kan goed terecht in het theater aan de Hogewoerd. Die gehele dag werd besteed aan het maken van een scène, die slechts lut tele ogenblikken zou duren. Tenminste dat dacht men op dat moment. He>t is anders afgelopen. Wij weten de reden niet, maar de scène is helemaal niet in de film opgenomen. Zij vond wellicht geen genade in de ogen van regisseur Fons Rademakers, die zoals hij ons indertijd vertelde de hoogste artistie ke maatstaven aanlegde. Dat Rademakers er desondanks niet in is geslaagd een grootse film te com poneren, treft hem slechts ten dele. Heb werd reeds gesteld in de uitvoerige be schouwing, welke in ons blad aan de landelijke première, op 18 september j.l, werd gewijd: Hugo Claus' scenario is mogelijk nog brokkeliger dan het boek van Anton Coolen en eigenlijk is de film alleen goed te volgen, indien men de bekende roman gelezen heeft. Maar juist door dat fragmentarische is heb mogeljjk, dat men filmisch knappe momenten naast toneelmatige scènes kan aantreffen. Zo is b.v. de macabere en sinistere nachtwake bij het lijk van Van Lent van een uitzonderlijk sug gestieve kracht, al had het wat ons betreft wat korter kunnen duren. Maar Fons Rademakers miste onge twijfeld een kans bij de nachtelijke overtocht over de met ijs bedekte Maas. Wat dramatisch had kunnen en moeten zijn, bleef een stukje zeer middelmatig toneel, dat nauwelijks kon boeien. En zo zijn er meer aanmerkingen aan te voeren. Zo kunnen we de hoofd rolbezetting door Max Croiset nauwe lijks gelukkig noemen. Slechts in enkele scènes, zoals de enige, waarin hy zijn liefde uit tot zijn vrouw gevoelig gespeeld door Mary Dresselhuys kan hij overtuigen als de zeker vreemde, ongetwijfeld harde, maar toch altijd begrijpende, menselijke en onvermoei bare dorpsaxts Tjerk van Taeke. Voor het overige beantwoordt hy voor ons gevoel niet aan de markante figuur, die Antoon Coolen naar een eens levend' voorbeeld in zijn roman schetste. Dit en. het tergend trage tempo, dat deze film kenmerkt, kan men niet alleen op reke ning schrijven van de ongetwijfeld be kwame acteur Max Croiset, voor een groot deel is de regie daar verantwoor delijk voor. Doch men moet niet vergeten, dat dit Fons Rademakers eerste speelfilm was. En het mag dan niet direct een grootse film zijn, in dit „Dorp aan de rivier" zijn vele positieve elementen aan te treffen. Zelfs van een niveau, dat tot voor kort in Nederlandse rolprenten nog niet bereikt was. Fons Rademakers heeft anderhalf uur onze aandacht weten te boeien op een dusdanige wijze, dat we met belangstelling zijn volgende werken tegemoet zien. Maar misschien wil hij dan niet het onmogelijk moge lijk maken of te wel een onverfilmbaar boek verfilmen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7