(£sso) Kerkdiensten Leiden en omgeving i ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE Vismeelindustrie ontstemd over de actie van de Vissersbond ZWEDEN ZIET IDEALISME LANGZAME DOOD STERVEN Westdiiitse regering kwam na '45 visserij financieel te hulp ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 Zondag 16 november Lelden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur <±s. H. J. v. Achterberg; 7 uur dr. P. L. Sohoonheim (,,De Kerk zingt"). Hooglandse Kerk: 10.30 uur dr. P. L. Schoonheim (onderwerp: „Suggestie en bijbel"). Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. Marekerk; 10.30 uur ds. M. Ottevanger (HA..); 5 uur ds. J. de Wit (HA.). Kooikapel: 10 uur ds. J. N. de Ruiter (H.A.); 7 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk9.30 uur ds. J. Groot. Herv. school Bashulzerkade: 11 uur ds. J. Groot; 7.00 ds. H. Bouter. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. P. Kloek. Ver. Vrijz. Herv. (Leldse Volkshuis) 10.30 vuur dhr. J. P. Hulsbos te Sassen- helm. Eglise Wallonne; 10".30 uur ds. Ch. Ca- banis. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. D.aconessemhuis: 10.30 uur prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Jeugdkerk (Aula Gymnasium)10 uur dhr. J. W. van Daalen. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur dr. Westerink; 5 uur ds. De Boer. School Tlmorstraat: 10 uur dr. Dron- kert; 5 uur dr. Westerink. Oude Vpst; 9.30 uur ds. Pijn van Draat; 5 uur dr. Dronkert; 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: l'l uur dr. von Meyen- feldt; 5 uur ds. Fijn van Draat. School Telderskade: 10 uur ds. De Boer; 5 uur dr von Meyenfeldt. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 5 uur ds W. G. de Vries Chr. Geref Kerk: 10 uur (ond.: Een bede uit een bang hart) en 5 uur (ond.: Uw Koninkrnk kcrne» ds. C. v. d. Weele. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur da. M C. Stubbe te Twis'k. Rem. Gemeente: 10.30 uur mej. G. S. Westeroven van Me et eren te Rotterdam en 5 uur ds. J. Th. Mackenzie. Oud-Kath. Kenk (Zw.singel 50): 9.45 u. Hooghvls (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10 30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. BaDtistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H Schouten Jr. (dinsdag 8 uur bilbelbe- eprek'ng en vrijdag 8 uur bidstond). Evang. Chr Gemeenschap (Middelste- gracht) 10 en 5 uur dhr. H. J. Steurz uit Paramaribo (dinsdag 8 uur idem). Leger des Heils: 10 uur heiligingssamen komst (ond.: „Niets hebbend en toch alles bezittend")12 uur zondagsschool: 6 45 Onenluchtbiieer.komst Gangetle; 7.30 ODwekkinessamenkomst (ond.: Een nieuw begin") o.l.v. kap. en mevr. Schurink. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E G Boesenkool: 7 uur ds. Chr. van der Leede te Hazerswoude. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. van Heek; 6.30 uur ds. A. P. Heiner te Ter Aar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 en 7 uur ds. Mackaay te Oegstgeest. Alphen aan flen Kijn Herv. Gem. Ju- llanastraat: 9 uur ds. P. A. Lefeber; 10.30 uur vicaris J. Zagema; 6,30 uur ds. M. Hanemaaijei'. Gebouw Jonathan: 10 uur ds. J. H.' Bogers. Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Hooftstraat: 9 30 en 6 30 uur ds. A. J. Jorissen. Ouds- hoornseweg: 10 uur ds. H. de Boer te Den Haag; 7 uur ds. J. Th. Mackenzie te Leiden. Jeugddienst V.C.J.C. Martha- Stiohtlng: 10.30 uur ds. P. A. Lefeber. Ge ref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur ds. G. Mul der; 6.30 uur ds. W. WIJma. Noorderkerk: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. G. Mulder. Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. S. A. Boonstra te Woerden; 6.30 uur ds. J. P. Prins te Den Haag-LoosduLnen. Hooft straat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Hotel Centraal: 10 u. leesdlenst; 6.30 uur ds. K. Drost te Gouda. Ohr. Geref. Kenk van Reedestraat10 en 6 uur ds. M. S. Roos. Oud-Geref. Gem. van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur dhr. Verlinden te Krimpen aan de Lek. Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur ds. J. van Goudoever te Lelden. Evange lisatie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur de heer J. de LoolJ. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. A. van Eijk. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. Fdkkema te Ede. (Nleuwerbrug): 6.30 uur ds. C. v .d. Bosch. Herv. Evarug.: 7 uur ds. C. M. Krijger te Den Haag. Ger. Kerk: 10 uur ds. A. C. Kersten (dank stond voor gewas en arbeid)6.30 uur ds. A. C. Kersten (afscheid). (Nleuwerbrug) i 9.30 en 6.30 uur ds. J. D. Koers te Den Haag. Ger. Kerk (vrijgemaakt): 10 uur leesdlenst; 3 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Luth Gem.: 10 en 5 uur ds. W. F. ten Rouwelaar Evang. Kring: 10 uur Ere dienst; 7 uur dhr. J. Leidekker te Ede. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw: 6.30 uur ds. J. Pronk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Gijsb. Leene. Ohr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. de Bruiln. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. M. G. Rosbergen. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Olm v. d. Leede; 6.30 uur ds. E. G. Boesenkool (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. J. G. Feenstra, em.- pred. te Soheveningen. HlUegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer; 5 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kérk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur d6. A. H. Schip pers. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Langhaut, em.-pred. te Hilversum. Kaag Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. M. Fokkema. Katwijk aan den Kl|n Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee; 6 uur ds. A. Makkenze. Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. A. Makkenze (H.D.) Gymnastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur kand. D. Driebergen. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe Kerk)10 uur prof. dr. G. P. van Iterson te Utrecht; 6 uur ds. D. Bouman. (Oude Kerk)10 uur ds. G. Boer te Lunteren; 6 uur ds. D Lekikerkerker te Valkenburg. (Kapel)10 uur ds. P. Moerenhout; 5 uur ds. W. A. B. Hagen (H.A.). Zeehospttium 6 45 uur ds. P. Langelcr te Valkenburg. Geref Kerk 45 en 10.30 uur ds. F. Pijl man; 5 uur ds. E. I. F. Nawijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof, L. H. v. d. Weij- den van 's-Gravenhage. Geref. Gem Re misestraat: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Gem .in Ned., Casa Cara: '10 en 5 uur lees dlenst. Geref. Kerk (vrijgemaakt)10.15 en 5 uur ds. Breen. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. zyistra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. Hanemaaijer te Alphen; 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Kerkzaal)10.30 uur ds. J. P. Honnef. Gebouw Eikenlaan: 10 uur kinderkerk. Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk; 6 30 uur ds. Banga. (Kerkzaal): 9 uur ds. Banga; 5 uur ds. Dijk. Vrijz. Herv. (ge bouw Lindelaan 12a)7 uur ds. J. P. van Mullem te Rotterdam. Lelmnlden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. K GMsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. B. Weijland te Nleuwer-Amstel Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettlnga; 7 uur ds. K. H. J. Burgy te Den Haag. leugddienst. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk; 10 uur leesdlenst: 3 uur ds. Den Boer te Sassenheim. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdlenst. Geref. Kerk (vrijge maakt) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. (Dinsdag: 7.30 uur ds. W. v. Dijk te Graf horst. Ned. Prot. Bond: 10.15 uur prof. Oosterbaan te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. W. VerweiJ te Zevenhoven. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds G F Snel. Rem. Geref. Gem.: 7 uur d.' Cramer Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst; 2 uur ds. J. Brons te Mij drecht. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek; 11.15 uur kand. v. d. Berg; 6.30 uur de heer J. van den Hoek. Geref, Kerk: 9.30 en 650 uur ds. Flreti to Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 6 en 10.30 uur ds. H. Brons; 6.30 uur ds. Fokkema te Kaag. (Bethelkapel)10 uur ds. Meilink te Badhoevedorp; (Pniël)10 uur ds. Ohr. Eerhard te Hlllegom. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. D. Hoornstra te Hoofddorp; 3 uur. ds. Meynen te Den Haag. Ohr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. NToordw(jk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Van Dok. Geref. Kerk: 950 en 5 uur ds. Helnen. v. d. Bergh-Stichting: 11 uur ds. Heinen. Noord wijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Oupédo; 5 uur ds. W. Hoek stra en ds. N. J. Oupédo, gezlnsdienst. Sole Mio: 10 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: il© en 5 uur ds. Bouma. Ned. Prot. Bond (lokaal Llndenplein) 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie te Lelden. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits; 7 uur ds. Brouwer te Hil- legom Jeugddienst Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk) 10.30 uur ds. B. C. Visser; (Pauluskerk) 10 uur ds. H. Perdok: 7 uur ds. G. F. Cal- lenbach (HA.). (Hoge Mors) 10 uur ds. G. F. Callenbach. Ver. Vrijz. Herv. (Wil lem de Zwijgerkerk) 10.30 uur ds. A. Noorman te Zaandam. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. de Feyter te Nieuw-Lekker- land. Geref. Kerk (vrijgem.) 8.30 uur ds. C. J. Breen te Katwijk; 3 uur ds. K. Brü- ning te Rijnsburg. Oude Wetering Herv. Gem.: 0.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur ds. Bloemendaal. Rijnsburg Her,v. Gem. 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. v. Gosliga. (Kleine Kerk): 10 uur ds. H. v. Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk (vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. K. Brüning. Chr.. Geref. Kerk (Oegstgeesterweg) 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Geref. Kerk (Voorhouterweg)9.30 uur ds. J. v. d. Klaauw te Krabbendijke; 5 uur ds. Post. (Rapenburg): 9 30 uur, ds. Post; 5 uur ds. Blileveld. (Maranathakerk)9.30 uur ds. Bijleveld; 5 uur ds, J. v. d. Klaauw. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur dhr.'Jac. Kooij te Lelden; 7 uur ds. A. van der Kooij te Noorden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur leesdienst. Sassenheim Herv. Gem. (in Geref. kerk): 10.30 en 7 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 9 uur ds. v. d Berg: 5 uur ds. Kui per. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot.: Geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur, ds De Leeuw te Boskoop: 6.30 uur ds. De Jong te Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 uur ds. Heyner; 650 uur ds. Van Hoek te Aar landerveen. Valkenburg Henv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekker kerker; 6.30 uur ds. Joh. Brons- geest te Haarlem (Jeugddienst). Geref. Kerk: 1© uur ds. Langeler; 5 uur ds. Pijl man te Katwijk. Gen Kerk (vrijgemaakt) 8.30 uur ds. Brünlng te Rijnsburg; 3 uur ds. K. Breen te Katwijk. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. E. Saraber, (Doop); 7 uur ds. W. G. Meije- ring (H.A.) (Rijndijk) 10 uur ds. W. G. Meijering. (Hulp en Heil) 10 uur ds. Sluiter te Honselaarsdijk. (Nieuw Voor dorp) 10 uur Jeugdkapel, de heer Den Boef. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. den Boer. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 uur ds. W. G. de Vries te Lelden; 3.15 uur ds. J. Verkade te Voorburg. Wad tl fnx veen Herv. Gem.: Kerkge bouw Brug: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 630 uur dhr. L. M. A. van Teylingen. Wijkgebouw Esdoornlaan; 9.30 uur de hr. D. M. A. v. Teylingen; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Stationsstraat Wet en Evangelie; 9.30 uur, ds. E. H. Kalkman; 7 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Snoeij. Rem. Geref. Kerk: 1© uur da. Visser. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdlenst. Warmond Herv. Gem.: 1 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. (Geen jeugdkerk). Wassenaar Herv. Gem. )Dorpskerk) 19 uur dr. H. J. Honders; 7—8 uur ds. J. T. Wlersma; (Klevletkerk)10.30 uur ds. J. T. Wiersma; (Deylerhuis)10j1<5 uur ds. H. Beker; 7 uur Jeugdkerk vicaris C. van Wijngaarden. Geref. Kerk (Bloemcamp- laan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen; (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. M. P. Feringa. Ned. Prot. Bond. Lansre Kerkdam: 3 uur. Intrede ds. J. Zuurdeeg Johannahuis: 10.30 uUr ds. E. .J. Kuiper. Wonbrngge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Van Bleek. Zevenhoven HeriV. Gem.: 9.30 ds- W. Verwelj; 7 uur dhr. J. Goedhart te Bode graven (jeugddienst). Gerei'. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H. J. Koffrle te Lelmuiden. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur vi caris N. J M. Hoogendijk. Zwammerdain Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem 10 uur ds. G. Chr. Duinker te Hoogvliet A11 ee n ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties j in de winter! MET ESSO BENT U BETER UIT! Duitsers krijgen minder voor hun pufvis (Speciale berichtgeving) De Nederlandse Vismeelindustrie is ontstemd over het optreden van de Ne- derlandse Vissersbond ten aanzien van I de verkoop van de voor de fabrikagc van visolie en vismeel bestemde vis aan de Duitse fabrieken die de vissers meer zouden betalen voor hun vangten. Zij is van plan om door middel van een ad vertentie in het vakblad „De Vissery- wereld" de werkelijke prijzen, die men in ons land voor de pufvis betaalt, te publi ceren. Zij is van mening, dat de actie van de Nederlandse Vissersbond in strijd is met de belangen die de Nederlandse vissers en de Nederlandse industrie te- Liever lachen dan lezen Vier opiniebladen al ter ziele Het fraaie interieur van de deze week weer in gebruik genomen gerestaureerde gereformeerde kerk te Bodegraven. (Foto Leidsch Dagblad) (Van onze correspondent te Stockholm) Het is voor de Zweedse idealis ten van weleer teleurstellend te zien hoe ondanks de hoge levens standaard waar men toch zo ijverig voor heeft gevochten het materialisme toe- en het idealisme afneemt. De ontwikkeling is niet tegen te houden. Een van de ge volgen is dat vele kranten, die eens spreekbuizen van machtige organisaties zijn geweest als te oude instrumenten moesten wor den opgedoekt. Achter elkaar zagen wij nu hier de volgende dagbladen verdwijnen: Arbe- taren (syndicalistisch), Aftontidningen (socialistisch), Morgon-Tidningen (so cialistisch) en Morgonbladet (christe lijk). Van de elf Stockholmse dagbladen zijn er nog maar zeven over. In de pro vincie is het al net zo. De grote pers (de zogenaamde „draken") groeit, terwijl de kleintjes het niet meer kunnen houden. Hierdoor worden dan de „draken" nog De vrouw in het ambt De Nederlandse Hervormde Bond voor Inwendige Zending op geref. grondslag heeft in Utrecht, zijn algemene vergade ring gehouden. Bij de opening verklaar de de voorzitter, ds. H. G. Abma te Mon ster, dat de Bond voor typische moei lijkheden is geplaatst door het besluit van de synode der Ned. Herv. Kerk, de vrouw toe te laten tot het arnbt. Wij kunnen hieraan niet meewerken en dit betekent, dat wij juist als arbei ders voor de gereformeerde evangelisatie weer meer geisoleerd komen te staan, aldus ds. Abma, die eraan toevoegde, dat het voor de van God vervreemde wereld bijna vanzelfsprekend is, dat de vrouw meedoet op allerlei levensterreinen. De waarnemend secretaris van de Bond, ds. J. C. Terlouw te Lage Vuur- sche vermeldde in zijn jaarverslag, dat de Bond in het afgelopen jaar contacf heeft opgenomen met Bona van Chr Geref. Evangelisatiecommissies. Tijdens deze vergadering hield ds. C. den Boer te Veen (Noord Brabant) een ieferaat over „Aanpassing in de evan- gefe&Ort groter en machtiger. Zij zijn haast geen kranten meer. maar boekwerken. Vooral 's zondags. Men is zich in Zweedse perskringen wel het gevaar bewust, dat door deze concentratie ontstaat. En daarom steunt ook het socialis tisch bestuurde vakverbond (ook dat is een concentratie van 1.5 miljoen wer kende mensen) de voor 20 miljoen gul den van Kreuger gekochte bladen „Stockholms-Tidningen" en „Aftonbla- det". Het is niet bekend, hoeveel mil joenen er per jaar bij moeten, maar het is geen geheim, dat deze bladen nu al met een aanzienlijk verlies werken. Dit wordt echter gedeeltelijk goedgemaakt door het persfonds van het vakverbond, dat van ieder lid f. 4.50 per jaar ont vangt. De door vele advertenties gesteunde bladen van de uitgever Bonnier, „Da- gens Nyheter" en „Expressen", werken daarentegen met een aanzienlijke winst. leder het zijne Het conservatieve „Svenska Dagbla- det" kan ook de storm uitzingen, terwijl het dagblad van de vrij grote Pinkster beweging, „Dagen", en het communis tische blad „Ny Dag" van minder be lang zijn. De harde strijd gaat in feite tussen het vakverbond en Bonnier. De socialistische regering en de Sociaal- Democratische Partij kunnen slechts via het vakverbondsorgaan aan het woord komen, maar niettemin zijn de socialisten toch de sterkste partij. De overal toegepaste werkverdeling geldt immers ook voor de politiek. De arbeider kiest de man, in wie hij ver trouwen heeft en betaalt niet alleen een hoog bedrag voor het vakverbond, maar ook een hoge belasting. Daarmee heeft hij zijns inziens genoeg gedaan. Vraag hem nu vooral niet ook nog naar politieke leuzen te luisteren. Hij doe z ij n werk, laten de politici hun werk doen. Concentratie Bovendien blijft hij via de radio op de hoogte van het gebeuren. En die radio vormt juist weer een andere con centratie. De Zweedse radio en de Zweedse t.v. worden door een en de zelfde ambtenaar geleid. Wat zal er ge beuren, vraagt men zich in perskringen af, als er in Zweden ook eens een man als De Gaulle komt? Hij zou een zeer gemakkelijk spel hebben, want beide media resorteren onder het Rijk. VERKEERSPLAN UTRECHT KOST f. 150 MILJOEN De Duitse verkeersdeskundige prof. dr. ing. M. E. Feuchtinger uit Ulm heeft de gemeente Utrecht een verkeersplan aangeboden, waarover de gemeenteraad zich binnenkort zal beraden. Bij het plan is deze Duitse verkeersdeskundige ervan uitgegaan, dat de oude stad niet voor het verkeer dient te worden afge sloten, doch dat zodanige voorzieningen moeten worden getroffen, dat zij ook in de toekomst voor het verkeer, dat daarin moet zijn, bereikbaar zal wezen. De kosten van dit plan worden ge schat op 125 tot 150 miljoen gulden. Hierin zijn begrepen de doorbraken in de oude stad, de aanleg van de ring weg, uitvoering van het gewijzigde plan Leidseveer, de bouw van een nieuwe tunnel onder de spoorbaan en een aan tal wijzigingen in andere stadsdelen. B. en W. menen, dat het voor Utrecht een levensbelang is, dat met alle kracht de verwezenlijking van dit plan ter hand wordt genomen. Reeds op de gemeente begroting van 1960 zal een aanlooppost voor het plan worden uitgetrokken. Voor de eerste fase zal men moeten rekenen op een bedrag van rond 38 miljoen gulden. Het grote publiek zal zich hierover echter niet ongerust maken. Men be grijpt, dat een klein land zijn krachten moet coördineren. En voor de rest ver trouwt men op het diep gewortelde de mocratische gevoel. Wij zouden ook geen feit kunnen noemen, waaruit men misbruik van de gegeven macht zou kunnen afleiden. De radio laat tijdens de verkiezingscampagne alle partijlei ders aan het woord. Zelfs de commu nist krijgt tijdens een partijdebat even veel tijd als de overige partijsprekers toegemeten. Dat alles neemt echter niet weg, dat in het land met de hoogste levensstan daard van Europa materialistisch wordt gedacht en instellingen, die het van idealisme moeten hebben, wegkwijnen. Dat men in Zweden niet geheel blind is voor deze gevaarlijke ontwik keling blijkt uit de waarschuwing van schoolartsen, die er op wezen, dat het voortdurende kijken naar de t.v. juist in de volksbuurten nieuwe problemen doet opkomen, terwijl de beter gesi tueerden over veel minder t.v.-toestel- len zouden beschikken. Kenschetsend voor de ontwikkeling is dat ook „Dagens Nvheter" het grootste blad van Scan dinavië, kort na het heengaan van het orgaan der socialisten toen het er dus op aan kwam nieuwe abonnees uit deze groep te werven het aantal ko mische strips van 8 tot 11 verhoogde. Dus meer om te lachen, minder om te lezen... zamen hebben bij het vervaardigen van vismeel in het eigen land. „De Duitse fabrieken betalen nu al leen hoge prijzen aan de Nederlanders, omdat er dit jaar sprake is van een zeer grote schaarste aan vis voor de fabri- kage van visolie en vismeel. Aan de Duitse vissers betalen zij echter geen exorbitant hoge bedragen uit. Vele Duitse vissers verkopen hun vangsten trouwens aan de Nederlandse fabrieken. Door dure import proberen de Duitsers hun produktie op gang te houden De vismeelindustrie is van mening dat de enige manier voor het vaststellen van een juiste prijs voor pufvis is, het waar deren van de aangevoerde vis naar het vetgehalte. Dit heeft men aangeboden aan de Nederlandse Vissersbond. Een prijsvaststelling met behulp van tabel len, waarop prijs en vetgehalte zijn aan gegeven. Dit vetgehalte zou met behulp van monsters van de vangsten in het visserij laboratorium in IJmuiden kun nen worden vastgesteld, teneinde zelfs maar de schijn van partijdigheid en be voordeling naar welke kant dan ook te vermijden. Het toeval wil. aldus de vis meelindustrie dat de pufvis dit jaar een bijzonder rijk vetgehalte heeft. De pilchards die thans worden aangevoerd, hebben eèn vetgehalte van zeker 20 pro cent. Vorig jaar was dit vetgehalte on geveer 5 'procent. Voor de fabrikage van visolie, het waardevolste produkt van de vismeelflabrie'ken, is dit vetge halte voor het bepalen van de prijs voor de vangst van de vissers doorslaggevend. WEINIG KANS De vismeelindustrie geeft de vissers bond voor het stichten van een coöpe ratieve vismeel fabriek weinig kans. Zo iets bouwt men niet in korte tijd op. Dat is een kwestie van jaren lange research- arbeid. De vissersbond heeft volgens de vismeelindustrie plotseling gevraagd de hoge prijs die ook hier gold voor de vet rijke pufvis, vast te stellen als de prijs voor het gehele seizoen tot en met 31 de cember. Dit acht de vismeelindustrie zakelijk gezien beslist onjuist. Toen de itotoisohvisserJj de jacht op de zandspierirug door de Nederlandse vissers in navolging van de Denen en Duitsers werd aangepakt gold oorspron kelijk een prijs van 10.5 cent per kilo. Na een jaar tobisch-praktijk moest men deze prijs echter verlagen tot ongeveer 8,5 cent per kilo, omdat de opgegeven hoeveelheden tobisch niet overeen kwa men met de hoeveelheden die in wer kelijkheid aan de fabrieken werden ge leverd. „Wij moeten toch uitgaan van reëel gewicht. Bij het niet kloppen van het gewicht van de geleverde pufvis speelden allerlei gewidhtsverminderende factoren een rol, bijvoorbeeld het ver lies van vocht. Toen heeft men besloten een lagere prijs vast te stellen en meer te betalen, wanneer de opgegeven hoe veelheden meer in overeenstemming wa ren met de werkelijkheid Deze afspraak werd ook met de Duitse vissers die kwamen vragen of zij hun vangsten aan de Nederlandse fabrieken mochten leveren, gemaakt. Tot volle te vredenheid van beide partijen, aildus de vismeelindustrie. De Nederlandse vis sers hoofdzakelijk afkomstig uit Urk, hadden echter al een afspraak gemaakt met de Duitse industrie voor de levering van totale vangst aan industrievis Toen er echter plotseling een kink in de kabel kwam en Duitsland geen pufvis meer van de Nederlanders afnam kwam men weer bij de Nederlandse fabrieken, die zonder gevoelens van rancune de vang sten weer kochten. Voor olierijke sardien heeft de vismeelindustrie in Nederland dit jaar ook 16 gulden per 100 kilo be taald maar de vissersbond 'betaalde hier van aan de vissers 12 -gulden uit en stortte het overschot in de organisatie- fondsen. De vismeelindustrie is ook gekant te gen de vaststelling van opvangpryzen voor pufvis aan het begin van het sei zoen. Dit geeft te weinig mogelijkheden voor het wisselen van de prijzen al naar gelang het wisselen van het vetgehalte in de loop van het seizoen. Men wil zich dus liever niet bij het begin van het sei zoen al bijvoorbaat vastleggen op een prys voor het gehele seizoen. Vernieuwing door subsidies en lage rente Dank zij gunstige belastingfaciliteiten en leningen met een lage rentevoet heeft de Westduitse Vismij. zich na de oorlog geweldig ontwikkeld. Met de hoge na-oorlogse winsten is het bedrijf in staat geweest een krachtige vloot op te bouwen. In andere landen zoals het onze was dit niet het geval, omdat de fiscus bijna al deze winsten opslokte. Deze opbouw is dus grotendeels te danken aan maatregelen van de overheid en hiervoor kunnen de Duitse reders hun regering niet genoeg dankbaar zijn. 1946 bedroegen de aanvoeren ca. grote voedselbehoefte was na de oorlog. Anders had deze vis moeten worden geïmporteerd. Behalve treilers, loggers, kotters bezit In 300.000 metrieke ton, dit is ongeveer 1/3 van de aanvoer van 1933. Deze ge ringe aanvoer in 1946 kwam hoofdzake lijk doordat de vloot voor het grootste gedeelte was vernield. Hoewel de consumptie per hoofd in West-Duitsland circa 12 kg. per jaar be draagt, doet men daar al het mogelijke om het visverbruik te bevorderen. Het gemiddelde over de wereld bedraagt 20 kg., ons land komt slechts met een ge middelde van 10 kg. voor de dag. VISVERBRUIK BEVORDEREN De wijze, waarop men het visverbruik wil bevorderen, is om vis aan te voeren, welke direct panklaar is. Dit geschiedt dan ook om gefileerde diepvriesvis te verkopen op dezelfde wijze als in Enge land en ook in ons land in bescheiden mate geschiedt. Men wil hiertoe behalve in viswinkels ook diepvrieskasten plaat sen in andere levensmiddelenzaken. Er zijn in Duitsland circa 6000 viswinkels tegenover 120.000 levensmiddelenbedrij- ven. Men verkoopt dan ook een schoon en reukloos artikel, met een hoog eiwit gehalte Dit produkt gaat erop den duur goed in bij de huisvrouwen. De prijzen zijn redelijk en worden evenals de kwaliteit door de overheid gecontro leerd. Haring is ook een gewild artikel op de Duitse markt en vooral de verkoop van gemarineerde haring geeft een stijging te zien. Toch is de aanvoer van verse en van zoute haring niet voldoende, want er worden grote hoe enveelheden uit ons land naar West- Duitsland geëxporteerd. Het was tegen het einde van de vo rige eeuw, dat Duitsland zich is gaan toeleggen op de visserij. Voordien was de visserij van weinig betekenis. Thans heeft zij zich weten op te werken op de 3e rang van West-Europa. Boven dit land staan Engeland en Noorwegen als visproducent no. 1 en 2. Voor de opbouw van de vloot heeft de Westduitse regering in totaal 110 miljoen gulden aan subsidies ver strekt en bovendien nog grote lenin gen tegen een lage rente. VERNIEUWING Tot 1954 zijn 86 nieuwe eenheden aan de vloot toegevoegd, in 1954 alleen zyn er 42 schepen gebouwd. Deze vernieu wing heeft tot gevolg gehad, dat terwijl in 1938 de gemiddelde leeftijd van de treilervloot 13 jaar was, deze in 1955 is teruggebracht tot 17 jaar. De logger- vloot daarentegen heeft een gemiddelde leeftijd van 20 jaar. De kottervloot is ook behoorlijk vernieuwd evenals de kleinere schepen, die op de kust vissen. Dat deze opbouw zo snel heeft plaats gehad, wordt ook verklaard, doordat de regering alles in het werk stelde om vis aan te voeren in dit land, waar een West-Duitsland thans ook een 3-tal fabriekstreilers. AANVOER In 1957 waren er 217 treilers in de vaart met een totaal inhoud van 114.000 b.r.t., de aanvoer hiervan was vorig jaar 751.000 metrieke ton, bovendien is er een 100-tal loggers met een inhoud van 21.000 b.r.t. en 1197 kotters met meer dan 10 m. lengte. De vis, aangebracht door de treilers, is 91 van de totale aanvoer en is voor menselijke consump tie. De kotters voeren 70 van hun aanvoer aan voor de vismeelfabrieken. De totale aanvoer in 1957 bedroeg 220 miljoen gulden, of 73% hoger dan in 1950, terwijl de toename in tonnage een stijging vertoont van slechts 43 Dit bewijst een stijging in prijs over de laatste jaren. Vergeleken met 1938 is dit een stijging van 131 In het totale visserijbedrijf vinden 12.700 vissers een goed bestaan. Drie jaar geleden is een visserijonderzoe- kingsvaartuig in gebruik genomen en dit verricht goede diensten aan de schepen, vooral wat betreft het opspo ren van nieuwe gebieden. De helft van de treilervloot behoort thuis in Bremerhaven, waar deze sche pen ook hun vis aanvoeren. Hierna komen Cuxhaven, Hamburg en Kiel. Het lossen van de schepen geschiedt op een vlotte wijze, een 400-tal hande laren staan gereed om deze vis zo spoe dig mogelijk naar het binnenland te verzenden. Aan hetgeen in West-Duitsland na de oorlog op visserijgebied is gepres teerd kunnen wjj een voorbeeld nemen. Een en ander lazen wij in Fishing News. Grof beledigend. In een communiqué van het Tsje chische ministerie van Buitenlandse Zaken worden uitlatingen van de En gelse premier Macmillan tegenover de Tsjechische ambassadeur in Londen „grof beledigend" genoemd. Macmillan had op een receptie o.m. het regime in Tsjecho-Slowakije vergeleken met het nazi-regime. De uitleg, die de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lloyd van het incident heeft ge geven. wordt in Praag onaanvaardbaar genoemd. Zoals gemeld, heeft Macmil lan vorige week op een receptie en in aanwezigheid van andere ambassadeurs gezegd dat het Tsjechische regime het niet lang meer zou volhouden en dat de vrijheid in het land zou worden hersteld. Een protest van de Tsjechi sche ambassadeur bij Selwyn Lloyd was door deze niet aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4