CHRIST. ORANJEVERENIGING BESTAAT EEN HALVE EEUW 'ASPRO' TE LEIDEN BEGON HET IN PNIEL Voor vijftig jaar was nationaal gevoel op achtergrond geraakt Leidsche Chr. Oranje-ver. Geen afgetreden paden Belasting-amateur-fotografeii hebben frisse ideeën 97ste jaargang Zaterdag 15 november 1958 Tweede blad no. 29596 Leidsch Dagblad „anno 1908" helpt het bestuur aan kennis omtrent het verleden Woensdag 26 november is het een halve eeuw geleden, dat de Leidse Chr. Oranjevereniging werd opgericht. Wij zouden met dit summiere bericht moeten volstaan, indien de leggers van ons Blad Anno 1908 en 1933 ons niet te hulp waren gekomen bij het samen stellen van een overzicht van de oprichting en groei van deze ver eniging, welke is voortgekomen in een tijd, dat het nationaal bewust zijn althans afgaande op een lezing van ds. J. D. J. Idenburg op de achtergrond was geraakt. Wat toch is het geval? Toen wij dezer dagen contact opnamen met enkele bestuursleden, o.w. de heren L. Questroo en G. van Zwieten, die resp. ruim 30 en 20 jaar zitting in het bestuur hebben, bleek, dat geen enkel archiefstuk meer voor radig was. Met uitzondering van het oude vaandel, is het gehele bezit en archief in de jaren 1940-1945 in handen van de bezettende macht terecht gekomen. Slechts een enkele en dan nog vage herinnering, waarbij telkens weer afgegaan moest worden op gissingen, leefde voort in de hoofden van deze „oud-gedienden". Vast stond alleen, dat de vereniging op 26 november 1908 was opgericht en dat enkele be langrijke figuren in onze stad daartoe het initiatief hadden genomen. Meer kon men er ons niet over vertellen. Laten wij het dan thans doen en daarmede het bestuur weer aan kennis omtrent het verleden helpen. Een blik in onze legger „anno 1908" wijst uit, dat één van onze nu reeds lang overleden stadsredacteu- ren op 26 november van dat jaar aan de wieg van deze vereniging heeft gestaan. Zijn indrukken van deze vergaderingwelke door enke le vooraanstaande figuren in onze stad werd bijgewoond, zijn in ons blad van 27 november 1908 neerge legd. Zijn uitvoerig en ook thans nog lezenswaardig verslag, beslaat niet minder dan twee kolom. Het geeft een goede indruk - en daarom menen wij na vijftig jaar tot her plaatsing te moeten overgaan - van de typische sfeer van deze vergade ring en van de nogal gezwollen taal. waarvan men zich in die tijd be diende. Onder een éénkoloms kop: Oprichting van een Christelijke Oranjevereeniging, lezen wij het volgende: „Zooals bekend is, werd sedert geruimen tijd propa ganda gemaakt om in deze gemeente, naar het voorbeeld van plaatsen als Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en elders op te richten een Christelijke Oranjevereeniging. Er vormde zich voor dit doel een voorloopig Comité, be staande uit de heren: H. J. Blommendaal, C. Th. Bree- baart, P. Boot, A. v. Borselen, mr. P. E. Briët, A. Couvee P.Jzn, ds. J. Douma, C. J. Eggink, J. J. van Hoeken, W. Joosten, A. J. de Lange, P. Mazurel, M. J. P. Meiners, J. W. H. Rotteveel en J. Schaap Hzn. Dit comité belegde een vergadering van personen, die sympathie voor het denkbeeld gevoelen en deze vergadering werd gisteravond in de benedenzaal van het Wijkgebouw Pniël op de Middelste gracht gehouden onder leiding van ds. J. Douma, predikant bij de Geref. Kerk alhier. Zij was bijzonder druk bezocht. De zaal was geheel vol. En er waren ongeveer evenveel vrouwen als mannen. ASSISTENTIE UIT AMSTERDAM EN ROTTERDAM. Nadat was gezongen uit Psalm 77, wa ren voorgelezen de eerste 8 verzen van Psalm 78 en ds. Douma in gebed was Voorgegaan, hee'tte hij de talrijke aan wezigen hartelijk welkom en deelde mede, dat van de heren Van Borselen, Briët, Couvée en Joosten bericht was ontvangen, dat zij tot hun leedwezen waren verhinderd deze vergadering bij te wonen, en dat behalve ds. J. D. J. Idenburg, voorzitter der Chr. Oranje vereeniging te Amsterdam, ook waren overgekomen 3 bestuursleden van de reeds 40-jarige Rotterdamsche Vereeniging de heeren Roo'tveld, Driessen en Van dei- Kamp, die een en ander zouden mede- deelen van het doel en de werking dezer vereeniging te hunner stede. Hij zelf zou dus koi't zijn en niet veel van den kostelijken tijd rooven. Hij merkte alleen op, dat het pogen tot de oprichting der Chr. Oranjevereeniging, overal met sympathie was begroet en dat er nu alle kans bestond, dat het schip dezen avond van de helling ging. Hierna gaf hij het woord aan ds. Iden burg, die begon met op te merken, dat hij gaarne aan de uitnoodiging, om hier enkele woorden ter aanbeveling eener Chr. O.V. te spreken, had voldaan. Zij was hem zelfs een oorzaak van groote blijdschap. Chr. O. V. kunnen zijn een zegen voor stad en land. En vooral ook voor Leiden, want wij staan hier op historischen bodem. Deze stad is steeds geweest een kostbare parel aan de kroon van de Hollandsche Stede- maagd en heeft in 's lands historie een groote rol gespeeld. Prof. Fruin, een historiekenner als slechts weinigen, zeide dat ons onafhan kelijk volksbestaan aan Leiden is te danken geweest. En wie denkt daarbij niet aan de bange dagen, waardoor Lei den is beroerd geworden. Dagen van veel leeds en veel gebeds hebben geleerd, dat God een biddend volk nabij is. ALWEER EEN NIEUWE VEREENIGING. Alweer een nieuwe vereeniging, zal men misschien vragen. Zijn er dan nog geen vereenigingen genoeg? Spreker ge looft ook wel, dat het vereenigingsleven schadelijk begint te werken op het volks- en gezinsleven. Doch voor deze vereeni ging geldt dit niet, dat zij overbodig mag geacht worden, integendeel, zij is nood zakelijk en elk christen moet haar steu nen. Hét doel er van is ons volk te leeren kennen den band, die God aan Vorst en volk verbindt, want nog altijd mag ons volk opzien op de vorsten uit het geslacht van Oranje. Ons volk kent de historie niet meer; enkel de feiten kent het. Op onze staats scholen is een geschiedbeschouwing aan KiliS-Liiffe VM J& Kei,to»- door wordt het schoone en machtige er uit weggenomen. Onze kinderen kennen geen geestdrift meer. Het materialisme heeft geen oog voor de ideëele goederen. VADER DES VADERLANDS EEN „AVONTURIER". De 80-jarige oorlog wordt tot een be- lasting-quaestie verlaagd en van den Vader des Vaderlands wordt niet meer voor de vrijheid van het geweten, maar gewaagd als van een held, die streed de besten niet te na gesproken hij wordt beschouwd als een avontu rier, die in Duitsland geen toekon^st had en daarom naar Holland trok om er carrière te maken. Zoo gaat het schoone uit onze histo rie verloren. Aan de orde is de leer der evolutie en zoo valt God uit de ge schiedenis weg. Dat onze vrijheid, onze gouden eeuw van grootheid, een gave Gods is, waarvooj- wjj dankbaar moe ten zijn, dat voelen de kinderen van onzen tijd niet meer. Deze denk beelden dringen ook door tot de chris- Wijlen ds. H. Thomas, die bij het 25-jarig bestaan van de vereniging werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. telijke lagen van het volk, meer dan goed is en daarom is een Chr. O. V. zoo noodig. Als ons volk weder zich bewust is, dat God onze historie heeft geleid en wij weer gaan den weg der vreeze Gods, dan kan Gods zegen ook weder op ons rus ten en wordt de gebondenheid van ons volk weder hernieuwd. En als wij daar aan denken, dan spelt ons hart het woord Oranje. Spreker wees in dit verband op de heuglijke gebeurtenis, die ons Vorsten huis staat te wachten, waarop een da verend applaus losbarstte! ZONDER ORANJE GEEN OPLEVING DER NATIE! Zonder Oranje is geen opleving der natie te denken en daarom moeten wij als eenig en ootmoedig gebed ons scha ren om den troon van onze vorsten. Leiden is vanouds geweest een Prinsen- stad. Met God moet de natie, geleid door een Oranjevorst, optrekken en Leiden moet daar als vanouds mede in de voorste gelederen staan. Er werd nu gelegenheid gegeven tot het doen van vragen en het maken van Advertentie De ene bespreking na de andere een telefoon die niet stilstaat... Wees zeker! Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk 'ASPRO'! Dan behoudt U onder alle omstandig heden Uw opgewektheid. Hoofdpijn opkomende kou U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekent: zich een onder mens voelen, opgewekter, prettiger 'ASPRO' is onschadelijk en Irriteert Uw maag nietl 'fy 2 -aspro" .-en óent Hfeeb fit! programma ..HERHALING OP VERZOEKover Radio Luxemburg (206 m n zondagmorgen 10AS uur opmerkingen, waarvan echter geen ge bruik werd gemaakt. De spreker deelde vervolgens mede, dat de vereeniging in Amsterdam na het tweede jaar van haar bestaan reeds 430 leden telt en want deze zijde van die vereeniging had hij tot dusverre uit het oog verloren zich ook toelegt op het vieren der nationale feestdagen op christelijke wijze en zij telt in dit op zicht reeds mee. Haar optreden heeft waardeering ondervonden van bladen als het „Handelsblad", het „Nieuws van den Dag" en „De Telegraaf". EEN BEESTENBOEL. Men maakt van onze nationale feesten kermissen, ja, soms een beestenboel en daarom moeten de Chr. O.V. trachten de leiding in handen te krijgen. Spreker heeft wel eens gehoord, dat de 3 Octoberdag ook hier niet gevierd wordt als vroeger. Deze dag biedt een prachtige gelegenheid aan de nieuwe Vereeniging om aan het werk te gaan. Hierna voerden de drie bestuursleden uit Rotterdaam achtereenvolgens het woord. Deze vereeniging werkt al 40 jaar en zij is nog niet verouderd. Zij heeft ook wel met tegenspoeden te worstelen gehad, maar zij is deze altijd te boven gekomen en is bezig het ledental, dat nu nog maar 350 bedraagt, uit te brei den. Deze Vereeniging heeft niet minder dan zeven onderafdelingen, waarbij een kinderafdeeling, een fanfarekorps, een afdeeling voor het organiseeren van uitstapjes en geeft een maandblaadje uit. Verder houdt zij behalve ledenverga deringen ook openbare vergaderingen, waarin door sprekers van naam onder- WOENSDAG A.S. Jubileum-feestavond n.m. 8 uur Stadsgehoorzaal. ZANG - MUZIEK - CABARET Kaarten a f 1.dagelijks bij Fa. Kouwenhoven, Doezastr. 37 en Muziekh. Servaas, Koornbrugst. 5. In de amateur-fotografische kunst betreden de ambtenaren, die ressorteren onder het ministerie van Financiën en dit zün in Leiden vele belasting ambtenaren geen afgetreden paden. Men heeft veelal een frisse en originele kyk op de diverse onderwerpen, waarmede het fotografisch oog wordt gecon fronteerd. En niet alleen in fotografisch opzicht, waarbij de compositieleer van zeer veel belang is, doch ook de eigen afwerking (licht- en schaduwpartijen) spreekt hierbij een hartig woordje mee. Tot deze indruk kwamen wij toen wij gisteravond een bezoek brachten aan de fotowedstrijd, welke momenteel in de Boerhaavezalen is ingericht door de Fe- ratie van Personeelsverenigingen van het Ministerie van Financiën. Met de inrichting van deze expositie was de Commissie Ontwikkeling van deze Fede ratie belast, die daarbij weer veel steun ondervond van „De Sleutelring", de Leid?° ■perponeelsvereni°"iri<- vn belas- werd hierbij overgelaten aan een vak man. Bovendien werd dit jaar voor het eerst een afdeling toegevoegd, bestaan de uit foto's, gemaakt tijdens de jaar lijkse sportdag in sportpark „De viiert" te 's-Hertogenbosch. Een initiatief, waar mede men veel succes boekte, al lieten de Leidenaars daarbij verstek gaan. Wat ons in deze afdeling trof. dat waren de momenten van actie, welke op het cel luloid waren vastgelegd dat ook uitging tot de jury, t.w. de he ren J. G. Gompelman, voorzitter van de Leidse Amateurfotografenvereniging, ir. J. J. Terwen, wetenschappelijk amb tenaar van het Prentenkabinet en J. Wolfslag, voorzitter van de BoNeFo. De beoordeling van deze jury had het volgende resultaat: Groep I (beginners)J. Beudeker, Amsterdam 1ste pr.; H. J. ter Hoeve, Harderwijk 2de pr.; D. Snel, Rotterdam 2de pr.; J. de Leeuw, Almelo 3de pr.; G Kok. Assen 3de pr.; J. P. Verhoeven, Rotterdam 4de pr.; H. Th. Stuy, Rotter dam 4de pr.; W. A. Teuling, 's-Herto- genbosch 5de pr.; D. Speksnijder, Lei den 5de prijs. Groep I (gevorderden)A. F. Coonen, Rotterdam 1ste prijs; J. J. H. Gold- schmitz, Roosendaal 2de pr.; T. Popma, Oosterbeek 3de pr.; J. F. v. d. Blom, Leiden 4ae pr.; G. Th. Teunissen, Arn hem 5de prijs. Groep II (B en G gecombineerd i.v.m gering aantal inzendingen in groep II G)H. Voorjans, Maastricht 1ste prijs; B. S. A. Klop, Leiden 2de pr.; C. J. Pont, Alphen a. d. Rijn 3de pr.; mr. W. W J. P. v. Waning, Hengelo 3de pr., A. W. de Landgraaf, Nijmegen 4de pr.: Mej. W. Elich, Vlissingen 4de pr.; F. C. Riinders Arnhem 4r,° prijs. tingambienaicii. üuh fisch materiaal op deze expositie is bij eengebracht, doet de leek, doch ook de vergevorderde amateur, versteld staan. De onderwerpen zijn veelzijdig, terwijl ook aan de afwerking „in eigen hand" veel zorg is besteed. Teneinde ook de „beginners" een eerlijke kans te geven, was deze wedstrijd in twee groepen ver deeld: aan het werk der gevorderden worden nu eenmaal hogere eisen ge steld. Bovendien viel het ingezonden materiaal nog in twee afdelingen uit een: onder I waren slechts zij ingeschre ven, die opname en ook afwerking ge heel voor eigen rekening namen, in af deling II kon men volstaan met het maken van een opnamet de - .iOi CUS C-vpO&iUe, WClft-C UUtv maandagavond van 7 tot 9 uur te be zichtigen valt en daarna in diverse ste den van ons land wordt ingericht, open werd gesteld, hield de heer D. Schoorl, voorzitter van de Federatie van Perso neelsverenigingen, ressorterende onder het ministerie van Financiën, een korte openingsrede, waarin hij het doel van dergelijke exposities uiteenzette en er o.m. op wees, dat wij door de fotografie in staat zijn de schoonheid van het le ven vast te leggen. Hulde bracht hij aan de personeelsvereniging „De Sleutel ring" en daarbij in het bijzonder aan de heer H. J. Devilee, die zo veel werk heb- >n verzet voor het inrichten van deze Een woord van dank, LVlei deze foto, ingezonden onder het motto „Nieuw Land" (het op spuiten van een terrein aan de Vijf Meilaan), behaalde onze stadge noot, de heer J. F. v. d. Blom, een prijs. Groep III: J. J. H. Goldschmitz, Roor sendaal 1ste prijs; R. W. Zuur, Rotter dam 2de pr.; A. F. Coonen, Rotterdam 3de prijs. Groep IV: R. W.'Zuur, Rotterdam lste pr.; A. F. Coonen, Rotterdam 2de pr.; mej- J. C. Nikkel, Utrecht 3de pr. en R M. G, Diltecs* Maastricht 4de p& werpen uit de historie des lands wor den behandeld. De Vereeniging heeft geen kerkelijke kleur. De Hervormden zitten er naast de Gereformeerden. Kerkisme moet er geweerd worden. Alle Hollanders, die bouwen op Gods onfeilbaar Woord, hoo- ren erbij. Het Oude Wilhelmus werd nu met geestdrift gezongen. Tenslotte kreeg nog ds. Douma het woord. Hij stelde allereerst deze vraag: Heeft het Comité verkeerd gedaan om een vereeniging te willen oprichten of niet? Een daverend applaus was er het ant woord op. NIET BEMOEIEN MET KERK EN POLITIEK. Na die antwoord, waarvoor hij dank baar was, zette hij het standpunt uit een, waarop de nieuwe vereeniging zich moet plaatsen. Zij moet zijn een histo rische vereeniging en zich niet be moeien met kerk en politiek en nooit worden een filiaal van de kiesvereeni- ging, ook niet op kerkelijk gebied. Dan hebben wij hier een schoon arbeidsveld, meende de voorzitter, omdat de histori sche zin in Leiden zoo groot is en elke straatsteen ons schier van een stuk historie spreekt. Wij moeten ons niet tegenover andere dergelijke vereenigingen stellen, maar er naast staan. Na er nogmaals zijn vreugde over te hebben uitgesproken, dat er zoovele vrouwen en moeders aanwezig waren, besloot spr. in verband met de op te richten vereeniging met een toespeling op het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje, eindigende met een „Leve de Koningin!", waarop weder een geestdrif tig applaus volgde. Hij deelde nu nog mede, dat de mi nimum contributie zou worden bepaald op 1 gulden, om niemand uit financiële overwegingen het lidmaatschap moeilijk te maken, en vroeg nu of men de ver eeniging wilde oprichten, waarop een toestemmend handgeklap antwoord was. Zoo is dan het stekje in den grond, het scheepken, dat spreker „De Hoop en de Goede Verwachting" wilde noemen, in zee: „God zelf moge haar zegenen met de Genade van Zijn Heiligen Geest. Al dus besloot spreker. Het voorlopig Comité werd diligent verklaard en zou zich belasten met het samenstellen van een ontwerp-regle- ment, dat in de eerste ledenvergadering zal worden vastgesteld, waarin ook een definitief bestuur zal worden gekozen. Na hét zingen van Psalm 86:6 werd de openbare vergadering veranderd in een huishoudelijke waarin de ruim 100 toegetreden leden werden ingeschreven. EERSTE BESTUUR. Slaan wij onze leggers er verder op na, dan blijkt dat het eerste bestuur bestond* uit de heren ds. J. Douma voor zitter, A. J. de Lange vice-voorzitter, A. van Borselen secretaris, P. Boot Sr pen ningmeester, C. J. Eggink tweede pen ningmeester, C. Th. Breebaart, H. J. Blommendaal, W. Joosten en P. Ma zurel, leden. De eerste feestelijke bijeenkomst werd in 1909 gehouden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana. Met uitzondering in de jaren van de eerste en tweede wereldoorlog zijn sindsdien steeds feestelijke bijeenkomsten gehou den op de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis en op historische gedenkdagen. Als hoogtepunten in de eerste kwarteeuw van haar bestaan noe men wij de herdenking van het zilveren regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina in de Hooglandse Kerk, de in combinatie met de Ned. Chr. Vrou wenbond in de Stadsgehoorzaal gehou den feestavond ter gelegenheid van de oprichting van een standbeeld te Den Haag voor Juliana van Stolberg op de 18de verjaardag van Prinses Juliana, de deelneming in 1930 aan de vaandelgroet voor Huis ten Bosch ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van Koningin Wil helmina en aan de huldiging, Ko ningin Wilhelmina in het Amsterdamse Stadion gebracht in verband met Haar 35-jarig regeringsjubileum KONINKIJKE EER. Gaf de thans jubilerende vereni ging op deze wijze meerdere malen blijk van haar innige verbondenheid aan het Oranjehuis, ook Koningin Wilhelmina eerde bij haar 25-jarig bestaan de Vereniging door haar voor zitter, ds. H. Thomas, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een zilveren jubileum, dat op 22 no vember 1933 op grootste wijze, met een receptie in „Rehoboth" en een feest avond in de Stadsgehoorzaal is her dacht. Tijdens deze feestelijke bijeen komt,, kwam een telegram van geluk wens binnen van Koningin Wilhelmina en bood de toenmalige burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het huldeblijk van de burgerijeen enveloppe met inhoud, aan. Ds. J. Douma, die bij zijn vertrek naar Arnhem tot ere-voor- zitter van de L.C.O.V. werd benoemd, sprak deze avond de feestrede uit. Onze oud-stadgenoot, de heer D. van der Stoep, stelde voor deze feestelijke viering de revue Oranje Hutspot'" samen, waarin leden leden van de Timdelerclub en padvinders van de Leeuwkengroep-Stokhuyzen een lof waardige opvoering gaven. UIT HET „HISTORIE-ALBUM" Doen wij nog een enkele greep uit het .historie-album" van deze jubi lerende vereniging, dan komen wij daarin veelvuldig de namen tegen van de heren Caspari en Plu en van de lames Bink, die de L.C.O.V. hun me iewerking nimmer onthielden, van ds. Noorda, die ds. Douma indertijd als voorzitter opvolgde en op zijn beurt het presidium overdroeg aan ds. Tho mas. Voorts heeft de Vereniging „Ko ninginnedag" haar ontstaan aan de L.C.O.V. te danken. Uit haar midden is in 1929 het initiatief tot deze ver eniging voortgekomen. Met handhaving van haar doelstel ling heeft ook de tweede vijfentwintig jarige periode zich gekenmerkt door grote activiteit, welke zich speciaal ontplooiden op gedenkdagen voor het Koninklijk Huis en nu al weer vele jaren op de avond van de 3 oktober dag. Slechts tijdens de tweede wereld oorlog moest de L.C.O.V., om door haar <Hep betreurde reden, verstek laten PRO DOMO Brief van het Leidse Diaconessenhuis Dezer dagen is het eerste nummer ver schenen van „Pro Domo", de „brief van het Diaconessenhuis te Leiden, gericht tot allen, die in het Huis belang stellen". Het eerste nummer is voor een groot deel gewijd aan het slaan van de eerste paal voor het nieuwe tehuis. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, voorzitter van het bestuur schrijft in zijn inleiding, dat met het heien van de eerste paal een begin is gemaakt. Dat begin had echter een lange voorgeschiedenis, maar toch is die eerste paal het begin van de eigen lijke bouw. „Pro Domo" betekent voor het huis of in het belang van het huis. De lange voorgeschiedenis van de eerste paal heeft in dit teken „voor het huis" gestaan. De propaganda voor het nieuwe huis gaat nog steeds verder, zoals de voorzitter van het centraal propaganda-comité, ds. J. N. de Ruiter vertelt. Nog steeds komen er nieuwe plaatselijke comité's bij! Een der oudere zusters vertelt in dit eerste nummer hoe noodzakelijk de bouw van een nieuw huis is, omdat het huis aan de Witte Singel in de eerste plaats veel te klein is en verder niet doelmatig ingericht kan worden volgens de eisen, die tegenwoordig gesteld worden aan een ziekenhuis. De interne verbouwingen, zo vertelt deze zuster, hebben vele verbete ringen gebracht, maar voldoende is het niet! De redactie, waarin de predikant van het Diaconessenhuis, ds. J. de Wit, zit ting heeft, belooft in de volgende num mers van „Pro Domo" de lezers regel matig op de hoogte te houden van de vorderingen van de nieuwbouw, zodat alle nummers tezamen een aardige docu mentatie zullen gaan vormen. Dit eerste nummer is met talrijke foto's verlucht. Dr. P. H. Pott naar Bangkok en Tokio Dr. P. H. Pott, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier is van Schiphol vertrokken voor een reis van zeven weken naar het Verre Oosten. Dr. Pott. wiens studiegebied het latere Bhoeddisme is, gaat eerst naar Bang kok, waar een nieuw nationaal museum voor oudheden wordt gebouwd en waar voor hij adviezen zal geven. Dr. Pott zal van de gelegenheid gebruik maken een studie te maken van de Khmer-kunst en daarna doorvliegen naar Angkor in Cambodja voor een bezoek aan de cul tuurhistorische zo belangrijke ruines. Vervolgens gaat de reis naar Tokio, waar dr. Pott tezamen met de heer C. Ouwehand, conservator van de afdeling Japan van het museum in Leiden zal helpen bij het overbrengen van de col lectie Van Gogh van Tokio naar Kyoto. De schilderijen en tekeningen van Vincent Van Gogh, die op de tentoon stelling in Tokio een gemiddeld dagelijks bezoek trekt van 10.000 belangstellenden, zullen met een extra trein (speciaal be waakt!) van Tokio naar Kyoto, een reis van acht uur, worden gebracht. In Kyo to zal de tentoonstelling open zijn van 25 november tot 27 december. Ook in Kyoto zal dr. Pott een studie maken van de „Japanse tak" van het latere Bnoed- disme. Hij heeft een in 1952 in Thibet opgenomen film bij zich over de Bioed- distische „duivelsdans", waarvoor Japan se geleerden grote belangstelling hebben. Op 2 januari keert de directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde met het SAS-vliegtuig over de Noordpool naar Nederland terug en zal dan als be geleider fungeren van de eerste zending schilderijen van Van Gogh. De 2e. 3e en 4e zending gaan kort daarna, eveneens met SAS-toestellen over de Noordpool van Tokio naar Amsterdam, waarbij als begeleiders resp. optreden dr. Wysen- beek van het Gemeentemuseum te Den Haag. de heer C. Ouwehand en mej. J. Joosten van het Rijksmuseum KrÖller- Miiller „De Hoge Veluwe" te Otterlo. gaan. Met de bevrijding was ook deze vereniging weer present zij het nu on der aanvoering van mr. dr. N. G. Geel kerken, die in 1953 het presidium over droeg aan de huidige voorzitter, dr. J. van der Wiel. Verder hebben thans zitting in het bestuur de heer P. Kou wenhoven, die onder het pseudoniem Pieter van der Does menig door de Timdelerclub opgevoerde historisch spel schreef, en de heren L. Questroo, Pie- neman, P. Bogaards, G. van Zwieten en A. de Bree. Had de Timdelerclub bijna 25 jaar een nauw en nuttig contact met de jubi lerende vereniging, sinds korte tijd is dit contact verbroken en staat dit ge zelschap op eigen benen. VIERING GOUDEN JUBILEUM. A.s. woensdagavond zal dit gouden jubileum in de Stadsgehoorzaal feeste lijk worden gevierd. Bestaat het pro gramma voor de pauze uit muziek, zang en declamatie, in het tweede gedeelte van de avond komen „De Oranje- boventjes" met een vrolijk spel voor de dag. Bovendien zullen het Gemengd Dubbelkwartet „Musica" en het muziek gezelschap van „De Algemene" hun me dewerking aan deze avond verlenen. De ere-voorzitter, mr. dr. N. G. Geelkerken zal een kort feestwoord uitspreken. Aan deze bijeenkomst gaat van 7 tot 7.45 uur in de receptiekamer van de Stadsgehoorzaal een reoeptée vooraf.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3