h; Mr. Veegens: „Indonesië wil boter bij de vis hebben" WITTE KRUIS HELPT ECHT! Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 r et communistisch gevaar is bepaald niet het ergst als het gepaard gaat met sabelgekletter, maar veel meer als het op zachte pantoffels naar binnen tracht te sluipen. Daarom be hoeft een kwestie als de Berlynse niet of nauwelijks te verontrusten. Moskou zal het wel uit het hoofd laten zich op nieuw te bezeren aan een zaak, waarin de Westelijke geallieerden een onver biddelijk standpunt innemen en een nieuwe luchtbrug het onmiddellijk ant woord zou zijn op een blokkade als in 1948. Neen, al ligt de voormalige Duitse hoofdstad dichter bij Moskou dan bijv. Amsterdam of Brussel, politiek gezien is haar positie in genen dele zorgelijker. Dan lijkt ons het gemorrel aan de Finse deur, al geschiedt dat veel verder weg, toch bedenkelijker, juist omdat het op kousevoeten gebeurt. Juist deze maand wordt over en weer de Rus- sisch-Finse „vriendschapsmaand" ge vierd, een van die hoogst dubieuze pro paganda-stunts, die van een cynische en tactloze gezindheid aan Russische zijde blyk geven, aangezien de ver standhouding tussen beide landen op het moment verre van goed is. Het Kremlin heeft namelijk ernstige bezwa ren tegen de samenstelling van het Finse kabinet, hetgeen het maar al te duidelijk laat merken Als men weet, dat de Finse econo mie voor een belangrijk deel af hankelijk is van de Sovjet-Unie, kan men zich voorstellen, dat de rege ringsleiders in Helsinki zich niet hele maal gelukkig voelen. Het begon twee maanden geleden, toen de socialist Fa- gerholm er eindelijk, na een kabinets crisis van een half jaar, in slaagde een vijfpartijen-kabinet samen te stellen. Dat kabinet, bestaande uit groeperin gen van nogal uiteenlopend karakter, was echt wat men noemt een regering van nationale concentratie. De commu nisten hadden namelijk bij de verkie zingen van juli j.l. niet minder dan een kwart van de zetels in het parlement weten te verwerven. En dat was wel reden voor de anderen om te hoop te lopen. Van communistische en ook van Russische zijde had men echter inplaats van een regering, waaraan ook de con servatieven deelnemen, veeleer een be wind verwacht, dat ook aan de commu nisten enige zetels ter beschikking zou hebben gesteld. En daar hangt het nu op: die conservatieven zijn Moskou een doorn in het oog, omdat zij, naar rode opvatting, de „oorlogspartij" zijn ge weest, welke in de tweede wereldoorlog de Finnen ertoe bracht de zijde van de Duitsers te kiezen. Men herinnert het zich nog: van dat samengaan met de Duitsers kan men de Finnen moeilijk een ver wijt maken, omdat zij daartoe niet overgingen uit innerlijke sympathie integendeel, want de democratische Finnen verfoeiden de dictatuur van Hit- Ier evenzeer als elders geschiedde maar uit militaire noodzaak, namelijk in verband met de strijd tegen de Rus sen. Trouwens, de Russen hebben ten aanzien van samengaan met Hitler- Duitsland een hele boterfabriek op het hoofd, zodat van die zijde de kritiek wel hoogst ongepast mag heten. Maar wat een grote mag, is daarom een kleintje nog niet toegestaanDe re gering in Moskou heeft intussen haar bezwaren tegen de samenstelling van het bewind-Fagerholm op velerlei wijze laten merken, o.a. door het overplaat sen van ambassadeur Lebedef, over wie men in Helsinki door middel van de Russische dagbladen moest vernemen, dat hij niet meer terug zou komen. Ook de Roodchinese ambassadeur is op soortgelijke wijze heengegaan en geen van beiden zijn tot dusver vervangen! Vanzelfsprekend is het daarbij niet gebleven. Deze maand november zouden belangrijke onderhandelin gen over de goederenruil van het ko mende jaar gaan beginnen, maar er is nog steeds geen Sovjetrussische afvaar diging aangewezen. Ook de onderhan delingen over een eventuele lening zijn nog niet voltooid en verder blijven de geschillen over het transitoverkeer door het Saima-kanaal en de Finse visrech ten in Russische wateren nog steeds slependeHet Kremlin maakt met dit alles niet de minste haast, ofschoon de Russen zeer wel weten, dat de kleine buurman (klein wat het aantal inwo ners betreft: vier miljoen, want de op pervlakte is negen maal zo groot als die van Nederland!) in sterke mate voor zijn welvaart op de uitvoer naar hun land is aangewezen. Die belemmeringen en de daaruit voortvloeiende verminde ring van de werkgelegenheid zijn dus de revanche voor het ontbreken van com munistische vertegenwoordigers in de regering, waarmee de aanhangers van Moskou, tezamen met een kleine links- socialistische partij, de enige groep vor men, die in de oppositie zijn gebleven. Is het de Russen er nu om begonnen Suomi achter het Ijzeren gordijn te trekken, omdat de andere partijen zich tegen de Moskovieten te weer heb ben gesteld? Dit lijkt ons een conclusie, die zeer zeker te ver gaat, al kan men natuurlijk nooit weten, wat het Krem lin beoogt. Beziet men Scandinavië op de kaart, dan ziet men, van de Atlan tische kust af gerekend, van links naar rechts: Noorwegen, Zweden, Finland en vervolgens de Sovjet-Unie. Van die vier behoort Noorwegen tot het Westerse bondgenootschap van de NAVO; de po sitie van de Sovjet-Unie behoeft geen enkel commentaar. Tussen die twee uitersten, zowel geografisch als politiek, liggen Zweden en Finland, beide neu traal in hun politiek, ofschoon aan de gezindheid van de bevolking nauwelijks getwijfeld behoeft te worden. Zou Zwe den nu eens besluiten de neutraliteits politiek op te geven en tot de NAVO over te gaan, dan kan men er zeker van zijn, dat Moskou heel korte metten met Finland zou maken, waardoor de grote statenbonden zonder stootblok tegen elkaar zouden komen te liggen, met alle eventuele onaangename gevol gen van dien. Omgekeerd zou zich het zelfde voordoen: zou Moskou zich over de Finnen „ontfermen", dan zou Zwe den niet lang aarzelen om tot de NAVO toe te treden. Zo vormen dus Zweden en Finland een soort „dubbele sand wich" tussen de systemen van Oost en West. Alle partijen schijnen hiermede tot op heden tevreden, zodat er geen reden is om aan te nemen, dat de Sovjet-Unie daarin verandering zou willen brengen. Hetgeen niet wegneemt dat de Russen Finlands toestand in het algemeen en de politieke partijen in het bijzonder met zeer veel belangstelling gadeslaan. Daarvoor ligt Finland geo grafisch to dicht voor de Russische deur. En gaat het de Sovjet-Unie niet naar de zin, dan zal zij, zoals thans blijkbaar het geval is, niet aarzelen druk te oefenen. Gelukkig zijn de Finnen geen volk, dat zich spoedig van zyn stuk laat brengen. De sauna en de sportbeoefening geven dit van nature reeds beheerste volk een grote mate van zelfbeheersing en evenwicht, zodat men mag aannemen, dat zij zich niet door Moskou zullen laten intimideren. Bo vendien is Finland voor het Kremlin altijd een fraai propaganda-object ge weest: zie eens hoe aardig wij, commu- Vervolg van pag. 1 Senembah tegen Bank Indonesia „Onrechtvaardige maatregelen komen in de tvereldpolitiek vaker voor In de middagzitting luisterde de president naar het pleidooi van mr. D. J. Veegens, raadsman van de gedaagde Bank Indonesia. Deze zei dat Indonesia boter by de vis wil en pas uitvoervergunningen afgeeft, nadat de deviezen ervoor zyn betaald. Deze regeling kan echter by de tabak niet worden toegepast, omdat dit een produkt is, dat kwaliteitsverschillen toont en onderhevig is aan prysschom- melingen. Daarom kregen tabaksmaatschappyen van de Indonesische autoriteiten zogenaamde consignatievergunningen: de tabak wordt dan in consignatie gestuurd aan een geconsigneerde in Nederland. Nadat het produkt is verkocht moet deze geconsigneerde de notto opbrengst aan Indonesië afdragen, doch zij mag van de bruto opbrengst zelf 3% plus de kosten afhouden. Indonesië wil ervan verzekerd zyn, dat de Nederlandse geconsigneerde, zoals i.e. de Senembah my. in Amsterdam, de verplichtingen nakomt. En daarvoor is nodig dat de exporteur een valutacontract met een Indonesische bank opstelt. Verder moeten alle documenten, die recht geven op de party, gesteld worden aan de order van en gezonden worden aan die bank, die het vertrouwen van Indonesië geniet. Beslissing later .Waterdicht maken" De bedoeling is om de regeling water dicht te maken, aldus mr. Veegens. Wan neer de tabak is verkocht en de op brengst in deviezen ten goede is geko men aan Indonesië, dan maakt Indonesië de tegenwaarde in roepiahs over aan de Twentsche Bank, althans in het geval van Senembah tabak. Volgens pleiter waren er voor de eerste twee celen van de partij tabak die thans in zes celen in Amsterdam is opgeslagen, volgens deze regeling valutacontracten opgemaakt. En ten aanzien van deze twee celen zou dus in ieder geval in dit kort geding het recht staan aan de zijde van gedaagde. Vervolgens ging pleiter uitvoerig in op de overname van de Nederlandse maat schappijen in Indonesië: Die zijn daar onder beheer gesteld, betoogde hij. De Republiek rechtvaardigt dit met een be roep op Nieuw-Guinea, dat Nederland niet wil afstaan. Men kan dit dus een represaille noemen. Maar pleiter meen de dat soms maatregelen zoals deze, die in het algemeen gesproken, niet gerecht vaardigd genoemd kunnen worden, in de wereldpolitiek vaker voorkomen. Als voorbeeld haalde hij de inval in Egypte van Engeland en Frankrijk aan. Ook tussen Indonesië en Nederland bestaat een geschil en de Republiek stelt zich op het standpunt, dat de Nederlandse weigering om verder te onderhandelen over Nieuw-Guinea onrechtmatig is. Ook Engeland en Amerika hebben wel repre saille-regelingen op Nederland toege past, zo zeide hij. Amerika had tijdens de politiële actie de Marshallhulp tijde lijk stopgezet. En Engeland stuurde geen wapens meer. Hevig debat Toen een hevig debat op de zitting tussen de twee raadslieden ontstond, omdat mr. Veegens geheime bespre kingen tussen de Bank Indonesia en de Senembah aanhaalde, riep mr. Vee gens uit: „De Senembah wil zoveel mogelijk tabak in Nederland krygen en dan haar schuld in Indonesië on betaald laten". Daartegen protesteer de mr. Asser, maar de president zei, dat over deze besprekingen verder niets meer gezegd moest worden. Vervolgens gaf mr. Veegens een uit voerige verklaring van de verkoop van de 3476 pakken tabak in Medan. Pleiter vroeg tenslotte de president, voor het geval deze de eisende partij in het gelyk mocht willen stellen, in ieder geval de Bank Indonesia het recht te laten indien zij dat wilde de verkoop aan Denemarken ongedaan te maken. In zyn repliek zei mr. Asser, dat de Senembah niets te maken had met de komende oogst, „want wij zyn uit onze bedryven in Indonesië geschopt, zoals de joden tydens de oorlog door de nazi's uit hun bedrijven werden ver dreven". „De hele Nederlandse gemeenschap is door de Indonesische regering be roofd. Dat de Bank Indonesia onder deze omstandigheden nakoming van een privaatrechtelijk contract vordert, is in stryd met de goede zeden", zo meende hy. Tenslotte besliste de president, dat de Bank Indonesia alsnog mag pogen bin nen de komende 14 dagen twee valuta contracten, waarover zy zegt in Indo nesië te beschikken, per luchtpost naar Nederland te sturen. Hy voegde daar echter direct aan toe in het midden te laten of dit voor het kort geding van enige betekenis was, doch wilde de ge daagde partij de mogelijkheid niet ont houden de contracten over te leggen. De Senembah ontkent namelijk voor de twee celen tabak ooit valutacontracten te hebben afgesloten. Advertentie Hoofdpijn... maarookandere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets filvcid/tünxi V d t fi t /J' VOOR HEDENAVOND KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 School- band. 14.20 Gram. 14.30 Kroniek van let teren en kunsten. 14.55 Lichte muz. 15.15 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoon heid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 De Springplank. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Kamerork. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De Knipperbol, caus. 22.05 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de Zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V. d. Jeugd. 14.40 Koor zang. 14.55 Pries progr. 15.20 Ontwikke ling van het Socialistisch denken, caus. 15.35 Kamerork. en solist. 16.20 Boeken wijsheid. 16.40 Amateursprogr. 16.55 Vers van de pers. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Machten en mensen, caus. 19.45 Deze week, caus. 19.50 Iets voor niets. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Twintig vragen. 22.10 Stradiva-sext. 22.35 Anekdotes en muziek. 22.55 Gram. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS; 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 In 't pothuis. 20.40 Mijn hobby. 20.55 Quizprogr. 21.20 Gevar. progr. 22.05 Dagsluiting. NTS: 22.3523.15 Eurovisie; Int. volley- balwedstr. te Parüs Voor het tere Baby-huidje 'BABYDtRM-POEDER Franse „Radioscoop' In het eerste van vier radioscooppro- gramma's, die dit seizoen gewijd zullen zijn aan de Europese gedachte, brengt de AVRO op maandag 24 november van 20.05 tot 23.00 uur een Frans program ma, dat zal worden ingeleid door baron E. de Beauverger, ambassadeur van Frankrijk in ons land. In dit programma zal men voorts kunnen luisteren naar het Lamoureux-orkest, dat een uitvoe ring geeft van „Carnaval Romain" van Hector Berlioz, mr. G. B. J. Hiltermann, die een causerie houdt over Europese Gemeenschap, Jetty Paerl, die met pia nobegeleiding van Peter Kellenbach Franse chansons en Nederlandse verta lingen daarvan zingt, prof. dr. J. Zijl stra, die spreekt over de Euromarkt, Gil bert le Roy, de beroemde organist van het Gaumont-Theater te Parijs, die Franse muziek speelt, "Les enfants de la patrie", een stemmingsbeeld over de Fransen in hun dorp en in him stad door Tom Nieuwenhuijsen en Jan Brus- se. het populaire orkest v. Franck Pour- cel en het door Louise Kooiman voor Nederland bewerkte hoorspel ,.On de- mande une victime" van Paul Nivollet en Claude Den.vs. ZILFA PLEET modern bestek I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 F. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN ZATERDAG St.-Anton lus Clubhuis: Jaaruitvoertng Mondaccordeonorkestver. Crescendo". 8 uur nam Beestenmarkt Leger des Heils. Clubhuis „Maredijk": Bazaar ten bate van speelmateriaal. 211 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Feestavond „De Mondorlco's". 8 uur. nam. Den Burcht (grote zaal)Het Nieuwe Toneel speelt ..Wie wint de pot?" 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sa crum". „Verdwijningen en versohilningen". 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatiebijeenkomst Ohristengem. '„Ecclesia". 8 uur nann. PredikerOogstdankf eest Adventkerk. 7.45 uur nam. ZONDAG Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn", „Het onbekende eiland". 3 uur nam. Volkshuis: Filmvoorstelling „De kinde ren van de grote FJed". 2 en 4i uur nam. Lido-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling. „Grazige weiden". 10± uur v.m. MAANDAG St.-Antonius Clubhuis: De Speelgroep „Bruiloft op de appelbloesem". 8 uur nam. Hogewoerd 87: Lezing voor Kanariever. .De Zanger". 8 uur nam. Rapenburg 61. K. en O.-cursus over de islam door prof. dr. G. W. J. Drewes. 8 uur nam. Rapenburg 6: K. en O.-cursus moderne woninginrichting door mej. M. C. Veraart. 8 uur nam. T Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7J uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Forum - Volksonderwijs: Waarheen na het Lager Onderwijs. 8 uur nam. Leidsche Volkshuis; Openbare bespre king: Wat ls de vrede ons waard? Ge- sprekleiders prof. dr. A. J. Rasker en prof. mr. W. H. Nagel. 8 uur nam. Warmond. De Stad Rome: Jaarver gadering IJsolub. 8 uur nam. DINSDAG St.-Antonius Clubhuis: De Speelgroep .Bruiloft op de appelbloesem". 8 uur nam. De Harmonie: Ledenverg. Expogé. Spr. mr. J. C. Woudstra over Zuid-Afrika. 8 uur nam. Petrus Kerk (K. Onneslaan)Lezing pater Sluys over Lourdes. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Reisver. over Joego-Slavlë. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.1'5, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Hijzfjen de petti coat!" 14 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyolus„Eén zomer slechts heeft zij gedanst". Lido „De ondergang van de Titanic". 14 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Dorp aan de rivier". 14 jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Tien van het Vreemdelingenle gioen". 14 jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Gèologle en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw" (Werkd 25 uur Dam.; tot en met 15 november) Breestraat 19: Tentoonstelling Kees Buurman en Jan Wessendorp. Werkd. 7 10i uur nam. (tot 22 november). Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae". Werkd. 10 uur voorm.4 uur nam.; zond. 14 uur nam. (t/m 8 de cember) De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt 'waargenomen door de Douza-Apotheek, Doezastraat 3il-, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, WiIhelm 1 napark 8.^ tel.#26274. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman. Pleiter, Verbrugge, De Bruyne en Wijdioks. Te Oegstgeest door de doktoren Van Walchren., tel. 22030 en Van der Vliet De Vries. tel. 22331. BINNENLAND De Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer Van der Beugel, heeft te Los Angeles gesproken in een gezamen lijke bijeenkomst van de wereldhandels- commissie van de Kamer van Koophandel van Los Angeles en de Zuidcalifornische vereniging voor de buitenlandse handel. Hij verklaarde o.a.. dat het Euromarkt- f>lan voordeel zal trekken van de stimu- ering van de handel met Amerikaanse fabrikanten. - Uit de woning van een wolwinkelier aan de Jan van der Heijdenstraat te Hil versum, is een bedrag gestolen van f7500. De politie constateerde, dat aan de ach terzijde van het huis een ruitje van de keuken was vernield. Het geld werd ont vreemd uit een kamertje naast de slaap kamer van de bewoners. De helft van het geld hoorde aan de winkelier en de andere aan de Winkeliersvereniging Wiea. BUITENLAND Als gevolg van een algemene verbe tering van het weer in Italië ls de hoop dat men ernstige overstromingen ln de Po-delta zal kunnen voorkomen, toege nomen. In dit gebied staat ongeveer 25 ha. bouwland onder water. Deskundigen zijn van oordeel, dat de toestand aanmerkelyk ls verbeterd. In de Zuidnoorse streek Telemark zijn bij de plaats Haugll Europa's oudste fossielen ontdekt, rolronde vlsvormen van 900 miljoen Jaar geleden. nisten, met een (kleine!) kapitalistische staat omspringenHet zou in de ge hele wereld een slechte indruk maken en Moskou is zich daarvan wel be wust indien het dit stuk reclame uit handen zou geven. Zodat men mag hopen, dat Suomi er ook dit keer zon der kleerscheuren vanaf zal komen! Gisteren is te Parijs een handels overeenkomst ondertekend, waardoor het Frans-Russische handelsverkeer met on geveer 20% vergroot zal worden. De over eenkomst geldt voor de periode van drie jaar van I960— 1962 en stelt de gemid delde jaarlijkse waarde van het handels verkeer volgens een communiqué op 45 miljard franken in elk van de belde rich tingen vast. De minister van Binnenlandse Zaken van Ghana heeft verklaard, de politie maohtlging te hebben gegeven de paspoor ten van de oppositièleden van het parle ment in te nemen. Zij zullen niet in het buitenland mogen reizen, maar zij hebben vrijheid van beweging in het binnenland, aldus de minister, die de politie tevens machtigde de paspoorten van andere voor aanstaande aanhangers van de oppositie ln te nemen. IJsland heeft bij Engeland geprotes teerd naar aanleiding van een Incident binnen de IJslandse driemijlszone. waar bij een Britse treiler, een IJslandse ka nonneerboot en een Britse torpedoboot- Jager betrokken waren. Het Britse oor- logssohlp heeft volgens de IJslandse le zing, verhinderd, dat de treiler werd op gebracht. IJsland eist nu. dat de treiler en zijn schipper naar IJsland worden ge bracht voor een gerechtelijke procedure. De openbare aanklager te Bonn heeft een aanklacht ingediend tegen de voor malige persoonlijke assistent van Adenauer Hans Kilb en de directeur, van de Daimler- Benz fabrieken, Fritz Könecke. Könecke wordt ervan besohuldigd dat hij steek penningen heeft aangeboden en Kilb dat hij ze heeft aangenomen. Soortgelijke aan klachten zijn Ingediend tegen Rolf Stalln, commissaris van de Dalmler-Benzfabrle- ken en nog enkele employé's van deze onderneming Kilb zit al sinds 22 septem ber ln voorarrest. Hij is zes maanden als persoonlijk assistent van Adenauer werk zaam geweest. Daarna werd hij benoemd tot hoofd van een afdeling van de Eura- tomorganlsatle ln Brussel. President Nasser van de VAR heeft in een redevoering gezegd, dat het impe rialisme zijn laatste strijd voert in Aden. „We geloven allen, dat deze strijd de onze is, omdat Aden deel uitmaakt van de Arabische natie", aldus Nasser. Hij her haalde dat het doel van het Arabische nationalisme is alle Arabische landen te bevrijden. De Grieks-Cyprische verzetsorgani satie Eoka heeft gisteren in pamfletten verklaard dat „geen enkele vredelievende Britse burger Iets heeft te vrezen". „Wij vallen alleen leden van de geheime dienst aan die als onschuldige schapen poseren", aldus de Eoka. Een Poolse diplomaat, die al Jaren verbonden was aan de Poolse ambassade ln Kopenhagen, heeft voor zich en zijn gezin asiel gekregen in Denemarken. Ook een tiental Polen, die zich aan boord be vond van het Poolse schip „Masowsze", toen dit de haven van Kopenhagen bin nenliep, mogen op verzoek in Denemar ken blijven. De Britse luchtvaartmaatschappij B.O A.C. heeft haar eerste vlucht op een dagelijkse dienst met straalvliegtuigen over de Atlantische Oceaan gemaakt. Het toe stel, een De Havilland Comet", is gister ochtend op het vliegveld van Londen ge land na te New York te zijn opgestegen. Het toestel maakte de vlucht in zeven uur en veertien minuten. Er bevonden zich veertig passagiers aan boord. Bij de grenspost even buiten West- Berlijn zijn gisteren drie Amerikaanse legervoertuigen acht en een half uur door Russische beambten vastgehouden. Des avonds gaven de Russen de voertuigen en chauffeurs vrij, nadat een afgevaardigde van de Amerikaanse bevelhebber van Ber lijn hierom verzocht had. De Venezolaanse schout-bij-nacht Wolfgang Larrazabal is gisteren als voor zitter van de regeringsraad afgetreden. Hij is opgevolgd door Edgard Sanabnia, die als lid van de uit die drie militairen en twee burgers bestaande Junta was. Larrazabal heeft zioh kandidaat gesteld voor de presidentverkiezingen, die op 7 decemiber worden gehouden. VOOR ZONDAG 16 NOVEMBER Hilversum I 402 m. KRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst.; 9.45 Kamerork. IKOR: 10.00 Problemen en mogelijkheden, caus.; 10.15 Gevar. muz. 1-0.30 Remonstrantse kerkdienst; 11.30 Vragenbeantw.; 11.45 De kerk in de spie gel van de pers, caus. NORV: 12.00 Gram. KRO; 12.15 Apologie; 12.35 Instr. octet; li3.00 Nws.; 13.05 De hand aan de ploeg,, caus.; 13.10 De Wadders, hoorsp.; 13.3-0 Lichte muz.; 13.45 Boekbespr.; 14.00 V. d. kind.; 14.30 Alt en piano; 15.00 Strijk- kwart.; 15.2-5 Muz. caus.; 16.00 Sport 16.30 Vespers. Con-vent van kerken: 17.00 Ge- ref. kerkdienst; NORV: 18.30 Koorzang; 18.50 Gram.; 19.00 Kerkelijk nws.; 19.05 Gewijde muz.; 19.30 De mens en ik. De mens ln predikant en priester, caus. KRO: 19.45 Nws 20 00 Act.; 20.15 Cabaret 20.45 Promenade-cfrk. en solist; 21.20 Gram.; 21.30 Maar de mensen zijn goed. hoorsp. 22.30 Gram.; 22.45 Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws.: 23.15—24.00 Moderne muziek. Hilversum II 298 m. VARA: 8.00 Nws.; 8.18 V. h. platteland; 8.30 Gevar. progr.; 9.4-5 Geestelijk leven, caus.; 1-0.00 Gram.; 10.35 Boekbespr,. 10.45 Cabaret; 11.15 Radio-Phi lharm. Ork. en solist. AVRO: 12.00 Lichte muz.; 12.30 SDOrtspiegel; 12.35 Lichte muz. (verv.); 13.00 Nws en SOS-ber.; 13.07 De toesta-nd in de wereldi. caus.; 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. soldaten; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Radio Kamerork. en so list- 15.10 Theseus en Ariadne. hoorsp.; 15.35 Viool en piano; 16.00 Jazz; 16.30 Soortrevue. VARA: 17.00 Gevar. muz.; 17.30 V. d. Jeugd; 17.55 Nws.. sportuitsl. en sport lour n. VPRO: 18.30 Korte Doops gezinde 'kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd; 19.30 De Open Deur. AVRO: 20.00 Nws.: 20.05 Lichte muz.; 20.45 Gram.; 21.00 Humoreske, schets: 2-1.30 Wesitindlsche muz.: 2-1.45 Act.: 22.00 Strijkork.; 22.25 Muzikale caus.: 23.00 Nws.; 21.15 Sport uitsl. 23.2-024.00 Gram. Radio Bloemendaal 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst gehouden op 9-14-4958 om 2 uur n.m.); 11.15 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden gehouden op 9-11-1958 om 7.30 uur n.m.): 3.45 uur ds. Joh. C. Brussaard van Oegstgeest (recht streekse uitz.). BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Gram.; 13,1-0 Krit.; 13.55 Weerber.: 14.00 Nws.: 14.10 Country questions 14.40 Gram.; 15.00 Wenken v. d. tuin; 15.30 Svmf.ork. en solist; 16.15 Automobielkrcni. 16 30 Symf.conc.; 17.15 Vragenbeantw.; 17.30 Muz. caus.; 18.00 V. d. kind.; 18.50 Caus.; 18.55 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 Journ.; 19.45 Gevar. muz 20.30 Ameri kaanse nws.brdef; 20.45 Klan-kb.; 2-1.25 Liefdadlgh.oproep; 21.30 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.15 Lezing; 22.45 Operamuz.: 23.50 Epiloog; 24.00 Nws.; 0.060.36 Strijfckwart. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Have a go!; 12.30 Kerkdienst; 12.55 Ber.; 13.00 Verz.progr.; 14,15 Lichte muz. 14.45 Gevar. progr.; 15.15 Idem; 15.45 Filmprogr.; 16.30 Lichte muz.; 17.30 Hoor spel; 18.00 Lichte muz.; 18.30 Hoorsp.; 19.00 Lichte muz.; 19.30 Gevar. progr.; 20.00 Idem; 20.30 Nws.; 20.35 Gram. 24.30 Samenzang; 2-2.00 Gevar. progr.; 23.00 Ge var. muz.; 28.30 Nws.: 23.40 Gram.; 080 Romantische muz.; 0.50 Meditatie; 0.55 1.00 Nws. Nordivestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus.muz.; 15.00 Amus.conc.; 18.25 Kam-enmuz.; 19.00 Nws.; 20.00 Hoorsp.; 21.00 Ork.conc.: 2-1.45 Nws.; 22.15 Amus. conc.; 24.00 Nws.; 0.05 Symf.ork., en koor; 1.154.3-0 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.-00 Nws.; 12.05 Ork.com-c.; 18.05 Franse muz.- 18.35 Hoors-p.; 15.45 Les Brigands, - opera-buffa; 17.32 Gram.; 17.40 Idem; 17.45 Ork.conc.; 19.30 Gram.; 19.40 Mo derne muz.; 22.15 Gram.; 22.45 Nws.; 22.50 Gram.; 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil.: 11.55 Gram.; 12.15 Amus.ork.: 12.30 Weerber.; 12.34 Amus.ork. (verv.); 13 00 Nws.; 14.00 en 15.30 Gram.; 15.45 Sportprogr.; 17.00 Nws.; 17,16 en 17.30 Gram.; 17.45 Sportuitsl.; 17.52 Symfoni sche muz.; 18.30 Godsd. halfuur; 19.00 Nws.; 20.00 Gram.: 2-1.30 Idem; 22.00 Nws. 22.1-5 Gram.; 23.00 Nws.; 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Verz.progr. en spc/rtber.; 14.30 Ork.conc.; 15.20 Verz.progr. en sportber.; 17.00 Nws. 18.45 Gram.; 19.00 Godsd. halfuur; 19.30 Nws.; 20.00 La poule noire, opera; 21.00 Hoorsp. met muz.; 21.45 Gram.; 22.00Nws. 22.10 Relais; 22.55 Nws.; 23.00 Jazz; 23.55 Nieuws. VOOR MAANDAG 17 NOVEMBER Hilversum I 402 m. NORV: 7.00 Nws. en SOS-ber.; 7.10 Gram. 7.40 Idem; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Sportuitsl.8.25 Gewijde muz.; 9.00 V. d. zieken: 9.30 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Theolo gische Etherleergang; 11.00 Gram.; 1125 Gevar. progr.; 12.00 Orgelconc.; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuiinb.- meded.; 12.44 Meisjeskoor; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws.; 13.15 Marinierskapel; 14.05 Schoolradio; 14.30 Gevar. progr.; 15.3-0 Gram.; 16.00 Bijbel-lezing; 16.30 So praan en piano; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 V. d, Jeugd; 17.3-0 Gram.; 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsul-tz.Rijksdelen Overzee: Suriname - ontmoetingen van wereld godsdiensten, door ds. J. A. van der Mei den. NCRV: 18.00 Orgelconc.; 18.30 Sport; 18.40 Pianorecital; 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Nederl. volksliederen: 19.30 Radio- kran-t; 19.55 Op de man af; 20.00 Gram. 20.25 Verstoppertje spelen, caus.; 20.30 De zee roept, hoorsp.; 21.35 Cellorecital: 22.00 Volk en Staat, caus.; 22.15 Koor en fluit; 22.35 Gram.: 22.45 Avondoverden- king; 23.00 Nws.; 23 1524.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nws - 7.10 Gym.; 7.20 Gram. 8.00 Nws.; 8.18 De matrdjspoort. VPRO: 10.00 Voor de oude dag: 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram.; 11.00 Dansmuz. 11.35 Zuidafrikaans progr.: 12.00 Dans muz.; 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.38 Voor het platteland; 12.38 Orgel en zang 12.55 Act.); 13.00 Nws.; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Instr. octet; 13.45 De weg naar volwassenheid caus.; 14.00 Cello en plano; 14.20 Dés-ré Bisquet maakt een bootreis, hoorsp.; 15 40 Gram.; 15.50 Voor boven de zestig; 16.50 Volksmuz.: 17.05 Planoduo: 17.25 Lichte m-uz.; 17.50 Mil. comm. Het Franse radioscoopprogramma. u aarin voor de eerste maal Id Nederland de zojuist opgenomen "life-recording" van de one-man-show" van Yves Mon- tand zal worden uitgezonden, wordt be sloten met een directe aansluiting met een Parijs cabaret, waar de musette hoogtij viert. Uitzending uit de Leidse Sterrenwacht Woensdagavond a.s. verzorgt de VARA voor de televisie een directe documen- taire reportage uit de Leidse Sterren wacht onder de titel „Een zitplaats voor de maan". Daarin worden door deskun digen allerlei wetenswaardigheden ver teld over de maan, het hemellichaam dat de laatste maanden zo in het cen trum van de belangstelling is komen te staan. Men hoopt die avond ook directe opnamen door dekijkers van de sterren wacht te tonen van het maanlandschap, doch de kans van slagen daarvan is ge ring. Ons klimaat maakt net nu een maal niet mogelijk, iedere avond astro nomische waarnemingen te doen. Het zou een toevalstreffer zijn, wanneer di recte waarneming woensdagavond wel mogelijk zou zijn. Maar zelfs wanneer een wolkendek deze directe opnamen on mogelijk maakt, komt de maan op het scherm: de hec H. Kleibrink, de foto graaf van de sterrenwacht, heeft als re serve films gemaakt van de maan. die eventueel in plaats van de directe op- ramen gedraaid kunnen worden. De gespreksleider by deze uitzending is Gerton van Wageningen, de samen stelling en regie van het programma be rusten bij Ben Steggerda. Na deze uitzending volgt nog de op voering van J. B. Priestley's „Terug keer" (I have been here before) in een bewerking van Willy van Hemert en ook de regie verzorgt. VARA: 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Openbaar kunstbezit, caus 19.00 Parlementair overz.; 19.15 Mu zikale caus.; 19.45 Regeringsultz.; De B B. van binnen en van buiten. Mr. L. Tiele- nius Kruythof, directeur van de Stich ting Bevordering Bescherming Bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht; 20.00 Nws.; 20.05 Lichte muz. 20.30 Cabaret; 24.00 Etberforum; 24.40 Maandagavondikron.; 22.10 Lichte muz.; 22.30 Strijkork.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. (Over cle 4e iyn van 1820 uur) I. Wolfgang Amadeus Mozart. 1. Sym phonic nr. 32 In g gr. t. KV 318. Allegro splritoso. Andante Tempo I. Concert gebouw Orkest olv. Karl Böhm. 2. Sinfonia concertante voor viool, altviool en orkest ln es gr. t. KV 364, Allegro maestoso. An dante. Presto. Joseph Fuchs, vlooi. Lillian Fuchs, altviool. Zlmbler Slnfonletta. II. Ludwlg van Beethoven. 1. Concert voor plano en orkest nr. 4 ln g gr. t. op. 58. Allegro moderato. Andante con moto. Rondo. Vivace. Wilhelm Kempff, plano. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn olv. Paul van Kempen. 2. Symphonle nr. 6 ln f gr. t. op. 68 („Pastorale" of Herinnering aan het landleven). Allegro ma non trop- po. (Aangename gevoelens, opgewekt bij de aankomst op het land). Andante molto mosso (Scene bij de beek). Allegro (Vro lijk samenzijn der landlieden). Allegro (onweer, storm). Allegretto (Herderslied, vrolijke, dankbare gevoelens na de storm) Concertgebouw Orkest olv. Erich Kleiber. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Showprogr.; 21.00 Maandelijks Journ. 21.45 Jazz. BUITENLANDSE PRO GR AMM A'S Engeland, BBC Home Service 330 in. 12.00 V. d. scholen: 13.00 Symf.ork.; 13.55 Weerber.; 14.00 Nws.: 14.10 Gram.; 14.40 V. d. scholen; 16.00 Hoorsp.: 17.30 Gevar. muz.; 18.00 V. d. kind.; 18.65 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 In the South-East; 20.00 Gram.; 20.30 Gevar. progr.; 24.00 Hoorsp. 22.00 Nws.; 22.15 Hoorsp. (verv.); 23.45 Pari. overz.; 24.00 Nws.; 0.060.36 Cello en piano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr.; 12.16 Mrs. Dale's Dagb.; 12.30 Nws. en Mijnwerkers- ork.; 13.00 Gevar. muz.; 1330 Nws. en ge var. muz.; 14.00 Lichte muz. 14.30 Nws.; 14.45 V. d. kind.; 15.00 V. d. vrouw; 15.30 Nws.; 16.00 Ork.conc.; 16.45 Lichte muz.; 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb.: 17.45 Lichte muz. en voordr.; 18.30 Nws. en gevar. progr.; 19.45 Hoorsp.; 20.00 Journ. 20.25 Sport; 20 30 Nws. en hoorsp.; 21.00 Interv. en gram.; 21.30 Nws. en sport; 22.00 Lichte muz.; 22.30 Nws. en lichte muz.; 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz.; 0.3O Nws. en gevar. progr.; 0.564.00 Nws. Nordivestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Aimais.muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Ope- rettemuz.; 16 00 Symf.ork. en sol.; 17.00 Nws.; 17.45 Lichte muz.; 19.00 Nws.; 19.30 Operamuz.; 20.30 Kamermuz.; 21.45 Nws. 22.10 Amus.muz.; 22 30 Lichte muz.; 23.00 Idem: 24.00 Nws.; 0.10 Dansmuz.; 1.15 4.30 Gevar.. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws.; 12.05 Ork.conc.; 13.30 Gram. 13.50 Idem; 14.30 Hoorsp.; 16.00 Conc.: 17.30 Gram.; 17.35 Moderne muz.; 18.05 Kamermuz.; 19.46 Gram.; 20.00 Symf.ork. 23.10 Kamermuz.; 23.25 Gram.; 23.53 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber. 12 34 V. d. landbouwers; 12.42 Gram.; 13.00Nws. 13.15 Gram.; 14.00 Sohoolradlo; 15.45 Gram.: 16.00 Koersen; 16.02 V. d. zieken; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.35 Boekbespr. 17.45 Gram.; 18.00 Franse les; 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram. 20.00 Ork conc.: 20.50 Kunstkaleldoscöop; 21.05 Gram.; 24.30 Amus.ork.; 22.00 Nws. 22.55 Gram.; 23 00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12 00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 Gram.: 14 15 Ork.conc.; 15.05 Gram.; 15.30 en 16.05 Idem: 17.00 Nws.; 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital; 17.45 Gram.: 18.40 Gram 19.30 Nws.: 20.05 Gevar. progr.: 22 00 Nws.; 22.10 Experimentele muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajacclo Madrid Mallorca Algiers motregen zwaar bew. mist geh. bew. cht bew. mist mist onbewolkt regen geh. bew. zwaar bew. geh. bew. onweer geh. bew. geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half' bew. zwaar bew. ■d w- p.9 nsl. t uur 63 S S Jt- zzw 3 4 0 wzw 2 6 0.2 nw 1 0 0.1 w 2 6 0 windstil 1 0 windstil 0 0 windstil 0 0 w l 2 0 n 2 7 0.3 n 4 4 0 windstil 3 0 windstil 4 0 nnw 6 9 0 o 2 7 0 windstil 6 0 w 2 4 2 nw 2 3 0 windstil 4 0 O 2 1 0 nw 6 9 0 windstil 5 0.1 no 2 6 0 no 2 6 0 windstil 2 0 n 3 7 0 zw 5 10 19

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2