Willem van pen berghstichting ZIEKTE of RAGE? Rekenen is een pretje geworden ZATERDAG 15 *M„ER ZAKELIJKS BIJ tJEGSEL PA^'" 4 Aan het hoofd van deae school staat sinds kort de heer A. van Doorn, die samen met de tien leerkrachten voor de moeilijke en zware taak staat, om naar gelang de ontwikkelingsmogelijkheden de kinderen in de vakken als lezen, schrijven, rekenen en taal te onderwijzen, terwijl ook het godsdienstonderwijs op het programma staat. Een grote plaats neemt echter ook het algemeen vormend onderwijs in, dat gericht is op een oefening van de zintuigen en de motorische functies. De leslokalen van deze blo-school lig gen afzonderlijk in de diverse pavil joens. Dit is het idee geweest van de eerste directeur van de Willem van den Berghstichting. Voorop stelde hij: het zwakzinnige kind leeft in alles heel dicht bij de natuurt voor deze kinderen moet alles zo eenvoudig mo gelijk gemaakt worden en de etiolating waarin zij leven, moet dan ook een kleine, primitieve maatschappij zijn, waarin eenheid van onderwijs en op voeding heerst. Er mag du6 geen schijn van tegenstelling zijn tussen school en huis, huis en werkplaats. Van deze gedachte uitgaande, liet h*j kleine, huiselijke paviljoens bou wen, die elk een internaatje op zich zelf vormen en waarin de kinderen niet alleen thuis horen, eten, drin ken, slapen en spelen, maar ook on derwijs krijgen of werken. Geen aparte school dus en geen aparte grote werkplaatsen. Zo zijn de bewoners van elk paviljoen geselec teerd en in kleine, bij elkaar passende groepjes van twintig, hoogstens dertig kinderen per paviljoen verdeeld. Deze selectie houdt rekening met ge slacht. leeftijd, intellect, karakter en vaardigheden. In elk paviljoen is de leiding in handen gegeven van het paviljoens- hoofd, dat niet alleen het onderwijs of het werk van de kinderen leidt, maar ook voor de hele huishouding en de verzorging der kinderen verantwoorde lijk is. Het grote voordeel hiervan is, dat er een nauw gevoelscontact ontstaat tus sen de onderwijzeres of de hoofdver pleegster en de kinderen. Zelfs economisch bieden deze kleine paviljoens voordelen, omdat zij on derdeel van het stichtingsgeheel blij ven, dus profiteren van de centrale keuken, de cenrale administratie, de geneeskundige hulp o.a. van specialis ten en van het grote tuinbouwbedrijf dat aan de stichting verbonden is. Doeltreffende methode r. In de hoogste klas van de blo-school zwaait de heer W. EelsJng uit Noord- wijk de scepter ovet een twintigtal Jongens tussen de dertien en de acht tien Jaar. De heer Eelsing is al 23 jaar bij het blo-onderwijs verbonden en een be zoek aan zijn klas bracht ons in ken nis met zijn zeer doeltreffende onder wijsmethoden. Deze methoden die thans in gebruik zijn, zijn de vruchten van vele door de heer Eelsing uitgevoerde experimen ten. waarmee deze onderwijzer in 1933 begonnen is. De stelling dat het onderwijs aan een blo school hétzelfde zou zijn, als aan een gewone lagere school, met Inachtneming van een veel lang zamer tempo, achtte de heer Eel sing geheel onjuist. Het blo kind eist een andere behan deling van de leerstof, en andere methoden dan de gebruikelijke. Zo exploiteerde de heer Eelsing voor de oorlog 'n enorme schooltuin, waar in o.a. zeshonderd eenden, kippen, ko - nijnen, en zelfs enige varkens huisden Om deze schooltuin draaide bijna het gehele onderwijs. Zo werd het re kenen gebaseerd op de boekhouding van de schooltuin. Er moest voer afgewogen worden, groenten ingeslagen, eieren verkocht enz. Alles kon concreet weergegeven wor den, en het belangrijkste was dat de jongens met geld leerden omgaan, daar de meesten na hun 18e verjaar dag een plaats in de maatschappij kregen. Dit principe wordt nu nog ge huldigd, want de meeste jongens uit deze hoogste klas zullen niet altijd in de Van den Berghstichting blijven zelfs zijn er al enkelen die alleer 's morgens de school bezoeken er 's middags bij een baas in de omge ving werken, om een vak te leren. Tijdens de oorlogsdagen verdween de schooltuin en in 1946 moesten dus nieuwe methoden in gebruik genomen worden. WINKELTJE:- In het paviljoen „Hinde", wonen vijf entwintig jongens van wien er twintig de klas bezoeken van de heer Eelsing. Op het lesrooster staat het vak reke nen en de jongens halen zonder dat er Elk paviljoen is een eenheid, zonder de tegenstelling school - huis - werkplaats heer Eelsing een eenvoudiger metho de. Deze leerlingen ontvangen een lijstje waarop een dertigtal bood schappen geschreven staat. Zij moeten nu steeds in de daarvoor bestemde vakjes het geld leggen dat ze terug ontvangen als zij b.v. met een gulden, een rijksdaalder (naar gelang van het ontwikkelingspeil) betalen. De tafels van vermenigvuldiging moeten vlot uit het hoofd gekend worden en daarvoor zijn de speciale plankjes met .losse cijferschijfjes. Als de leerling de Schijfjes in de juiste volgorde legt. dan. is eerst de tafel in concrete figuurtjes weerge geven, daarnaast in getallensymbolen. Is de hele tafel compleet, dan draait de leerling het geheel om, en als er geen fouten gemaakt zijn, is op de achterkant een goedgelegde puzzel te zien! Dit laatste in verband met de zelf controle, welke de jongens hierdoor over hun eigen werk bezitten. Voor de beste leerlingen ïs er een schijf met vermenigvuldigingssommen waarop door draaien steeds nieuwe sommetjes te voorschijn komen. Het antwoord is direct af te lezen; daarom dient deze schijf voor het werken met twee leerlingen. De één draait de schijf en stelt de opgave aan de ander, terwijl er om de tien sommen gewisseld wordt. Dit gedeeltelijke groepswerk is zeer sociaalvormend, en dit is vooral voor deze jongens zeer nodig als zij later de maatschappij in moeten. Taalonderwijs Hetzelfde legpuzzelprincipe wordt bij het taalonderwijs gebruikt. In de diverse dozen bevinden zich ver knipte zinnen op karton geplakt, en de leerling moet nu op de taalles, de stukken zinnen zó passen, dat het ge heel een goed verhaaltje wordt. Deze verhaaltjes hebben betrekking op de vaderlandse geschiedenis, en zo heeft dit taalwerk naast zijn zinnen- vormende en stellende waarde ook een zeer algemeen vormend karakter. Voor de goede leerlingen zijn er dozen waarvan het karton aan weers kanten met zinnen is geplakt. De heer Eelsing werkt al vele jaren met deze eigen methode, die zeer sti mulerend voor de leerlingen is. De re sultaten die ermee bereikt zijn, getui gen hier wel van! Handenarbeid Een zeer belangrijk vak in deze school is de handenarbeid. Dit vak wordt elke middag gegeven en tijdens deze uren leren de jongens onder be kwame leiding met gereedschappen om gaan. Het belangrijkste voor deze jongens is de arbeidsgewenning en daarom wor den opdrachten om b.v. een honderd tal bollenbakken te fabriceren, gaarne in ontvangst genomen. Voor de ar beidsgewenning wordt zoveel mogelijk (Van een onzer „Ik wil bij jou twee pond suiker en een pakje boter kopen. Dus dan krijg ik van m'n tien gul den, zeventig en achtenzestigterug". De namaak-guldens, kwartjes en stuivers wor den op de tafel gelegd en de „kruidenier" strijkt met een vrolijk gebaar zijn geld op, maar even later zit hij óók weer druk te rekenen, want hoe veel geld krijgt hij no na zijn inkopen van de slager terug. De klas is verdeeld In kleine groepjes en over- medew erkers) al is het zachte geroezemoes van verkopers en kopers te horen. Er wordt druk verhandeld en ook drukgerekend, en dat is uiteindelijk het doel van de onderwijzer, de heer W. Eelsing, die af en toe langs de tafeltjes loopt en hier en daar de nodige aanwijzingen geeft. Wij hebben name lijk een bezoek gebracht aan de b.l.o. school van de dr. mr. Willem van den Berghstichting in Noordwijk; een school die op het gebied van het b.l.o. een vooraanstaande plaats inneemt. Doel is jongens weer in het maatschappelijk (Speciale jnethoden in b.l.o.-gchool vaa) leven brengen in de klas heer W. Eelsing vertelt de jongens een verhaaltje. (Foto L.D./Van Vliet) kaar aan een tafel en ieder heeft een kasboek bij de hand om de uitgaven en inkopen nauwkeurig te registreren. Om de beurt kopen de jongens arti kelen van elkaar en nauwkeurig wordt erop toegezien of ieder wel het juiste bedrag aan geld ontvangt. Het enthousiasme voor dit rekenspel is bij de jongens zeer groot. Met veel plezier doen zij boodschap pen bij elkaar, en als alle artikelen verhandeld zijn, moet het batig saldo bewijzen of er geen vergissing in het spel heeft plaatsgevonden. Ook eenvoudiger werk Voor hen die dit in- en verkoopepe) nog lang niet meester zijn, heeft de Alle jongens hebben hun zwemdiplo ma en de meesten him verkeersdiplo- ma behaald. Dit laatste mede dankzij een grote verkeersmaquette, welke de leerlingen zelf gemaakt hebben. enige aansporing voor nodig is hun winkeltjes uit de kast. Deze winkeltjes bestaan uit een plank je, waarop een stapel kaarten ligt met vermelding van de artikelen naar gelang het karakter van de winkel en de aanduiding van de prijs. Bij de winkel hoort een kassa waar vijfentwintig gulden wisselgeld aan wezig is. De bakker, de kruidenier, de groen teman en de slager zitten nu met el- De door de jongens zelf vervaardigde verkeersmaquette, waarmee nog bijna dagelijks wordt gewerkt. Dankzij deze maquette hebben alle leerlingen van de heer Eelsing het verkeersdiploma behaald. (Foto L.D./Van Vliet) één techniek gevolgd en dus vooral seriewerk gekozen. Verder is er nog tijd genoeg de jon gens met hun eigen knutselkarweitjes t« helpen. 11 De activiteiten buiten schoolverband, i maar die in de meeste gevallen wel via de school tot stand komen, zijn in de 1 klas van de heer Eelsing bijzonder I groot. ,i Aan de meeste prijsvragen wordt i1 enthousiast meegedaan en er zijn op II dit gebied al vele prijzen in de wacht i gesleept. Vooral de teken- en kleurwedstrij- 1den staan in de belangstelling van de jongens. i1 Zo wist men op de onlangs in Am- i' sterdam gehouden tentoonstelling 1 „5000 jaar schrift en schrijven", twee 11 hoofdprijzen en zeven andere prijzen te behalen! i Ook de inzendingen van deze blo- ,i school op de „Teca"-tentoonstelling i1 die in Leiden wordt gehouden, zijn i' vaak bekroond. i „Ons streven is", aldus de heer Eel- i sing, „de Jongens via onze leiding weer i' in het maatschappelijk leven te bren- gen, opdat ze uiteindelijk later hierin I geheel zelfstandig hun weg kunnen vinden". Eigen liefhebberijen Na vier uur gaat de klas naar bui ten. En terwijl de zuster alvast de bo terhammen klaarmaakt vooi 't avond eten, verdwijnen er een paar jongens in de tuin om hun duiven te verzorgen en een ander stel gaat wat prutsen aan een oude fiets. Van een particu lier eigenaar heeft de heer Eelsing on langs een tropisch aquarium ontvan gen, dat nu een ereplaats in de klas heeft gekregen. De vissenbevolking is wel wat ach teruitgegaan, maar desondanks cvordt het schoolaquarium geheel door de jongens mot de grootste toewijding verzorgd. Zo zoekt men in de blo-school, verbon den aan de Van den Berghstichting te Noordwqk met een goed samenwer kend team van onderwijzend perso neel, naar nieuwe wegen in het onder wijs, die uiteindelijk moeten zorgen dat het kind, indien het mogelijk is, een plaats in de maatschappij kan verwerven. P i 1 De HET hoela-hoepelen zit de hui dige jeugd plotseling in het ganse lichaam: als duiveltjes uit een doosje zijn miljoenen hoe pels op straten en pleinen geto verd, jongens en meisjes, maar ook héél wat volwassenen zijn in de ban van de hoela-hoepel. Ze hoela-hoepelen tot ze er bij neervallen, uren achter elkaar, alsof 't niks is Ze hoepelen met één, twee, zelfs drie hoepels tegelijk, maken de dolste capriolen, doen het sierlijk en evenwichtig, plomp en onmoge lijk, al naar hun slankheid of om vang. Maarze hoela-hoepelen, zo als ze indertijd gewoon hoepel den of knikkerden, of tolden of diaboloden IS dit een rage of een ziekte? De ziekte zal wel meevallen, als de rage ophoudt. Het is zó, dat de aardigheid er af gaat, als iedereen er aan mee doet. Een mens is meestal zó on danks al het collectief gedoe van tegenwoordig dat hij het liefst iets anders doet dan anderen. En wanneer al die anderen hoela- hoepelen tot ze niet meer kunnen. kijkt hij al weer naar verre verten en ontdekt iets nieuws. Dat is ook nu het geval: de hoela-hoepel-manie in Amerika be gint al af te flauwen. Er komt een briljant nevenverschijnsel op de proppen Er is ontdekt, dat men met een hoepel aan een plasticdraad, welke van een draaihaak is voorzien, vrij wel alle kunststukken kan uit halen, die de grote mannen in het Wilde Westen vroeger met de lasso konden vertonen. ,,Lariat"-hoepe- len heet deze allernieuwste „sport" en duizenden jongens en meisjes zullen zich nu misschien ook hier in onderdompelen DUSnóg meer plastic op de markt: plastic voor hoepels en voor draadjes. Alles grijpt in elkaar: wat de een krijgt, wordt de ander ontno men. Daarom met de huizenbouw nog even wachten, opdat de kinde ren hun deel in de vreugde krij gen Zo'n vaart zal 't nu wel niet lopen, maar een beetje oppassen, dat de rage niet in ziekte ontaardt, is toch geboden. Wat niet wegneemt, dat ik met genoegen kan kijken naar al die wiebelende jongens en meisjes, die onder de ban van de hoela-hoepel van geen ophouden kunnen weten en de Sint-Vitusdans nabij zijn- Dus tóch een ziekte?De onrust zit een beetje in de tijd; dit kan er nog bést. bij. Straks is 't afgelopen en storten we ons weer op wat anders om prettig bezig te zijn. Er behoeft maar iemand op een idee te komen en we zijn er als de kippen bij, om er aan mee te doen. Nü profiteren de hoela-hoepla kooplieden ervan, straks weer an deren. Zo draait de wereld vrolijk door, totmisschien het gewone hoe pelen weer in de benen slaat van jongen oud! Want ook daarvan wordt een mens slank en lenig. En zegt U 't eens héél eerlijk heeft U daarom die hoela hoepel niet alleréérst gekocht? FANTASIO.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 16