Lopen de beurzen in liet algemeen niet al te hard van stapel? Suriname zal graag optreden als patrijspoort voor Zuid-Amerika Aandelenschaarste als gevolg van de zware belastingdruk Koersstijging draagt kiem van een reactie Van der WERFF HUBRECHÏ Diverse bezwaren tegen de te straffe vestigingsbepalingen Reorganisatie vertegenwoordiging in Nederland 97ste jaargans Zaterdag 15 november 1958 Derde Mad no. 29696 (Van onze financiële medewerker) Mocht men een paar weken geleden hopen dat de effecentenbeurzen zich na de geweldige hausse-activiteit van dit jaar een voor haar ongetwijfeld weldadige rustkuur zouden veroorloven, ook deze week is weer gebleken dat men zich die rust niet overal gunt, maar blijkbaar onvermoeid en onverzwakt op het haussepad voortsnelt. En New York geeft nog steeds de toon aan! Het indexcijfer voor de industriële aandelen is nu reeds tot boven 560 gestegen en heeft daarmee de hoogste stand van 1957 (527) reeds ver overschreden. Deze hausse gaat met grote omzetten gepaard. Gedurende de eerste 10 maanden van het lopende jaar hebben ze bijna 600 miljoen bedragen tegen 457 miljoen in die periode van het vorig jaar en oktober spande met 95 miljoen de kroon. Opmerkelijk is daarbij dat ook op de obligatiemarkt de omzetten belangrijk groter zijn geweest dan in 1957, waaruit men zou kunnen afleiden dat er in vrij sterke mate omzetting van obligaties in aandelen heeft plaats gehad en nog plaats vindt. Het is duidelijk dat monetaire overwegingen lees: inflatieverwachtingen in dit proces een grote rol spelen. De invloed daarvan is nog versterkt door de éclatante overwin ning van de democraten bij de verkiezingen, omdat van hen een nog ruimere uitgavenpolitiek wordt verwacht dan die van de huidige regering, welke tussen de klippen van deflatie en inflatie tracht door te zeilen. Het is niet meer te weerspreken argu ment dat de economische ontwikkeling van de V.S. duidelijke tekenen van her stel toont, is uiteraard voor de beurs een blijvende stimulans, maar dit kan toch niet een genoegzame grond worden ge noemd voor een koersstijging van de aandelenmarkt, welke met alle normale rendementsverhoudingen spot. Een feit is dat van 700 Amerikaanse onder nemingen de netto-onvangsten in het derde kwartaal 17 procent beter waren dan in het tweede, maar het gehele jaar 1958 zal voor nagenoeg alle Ame rikaanse ondernemingen ver bij zijn voorganger ten achter blijven en de conjunctuur zal nog in sterke mate moeten verbeteren om redelijke verhou dingen tussen d!e winsten der onderne mingen en de koersen hunner aandelen te doen ontstaan. Hieruit zal de conclusié moeten wor den getrokken dat de aanhoudende hausse op de New Yorkse beurs meer en meer een ongezond karakter begint te krijgen. Ook zij. die van mening zijn dat het economisch herstel in de V.S. zal doorzetten, geven toe dat verschillende bijkomstige factoren voor de koersstij ging op de aandelenmarkt verantwoor delijk zijn. Er is de reeds genoemde monetaire factor, de verwachting dat de regering de deficittenpolitiek zal gaan voeren, er is voorts een fiscale en een min of meer technische factor, welke als stuwkrach ten voor de aandelenhausse kunnen worden aangemerkt. De ook in de V.S. zware belastingdruk op de bedrijfswin sten heeft vele ondernemingen ertoe ge bracht hun kapitaalsuitgiften door mid del van obligaties te financieren, omdat de rente daarvan immers van de belast bare winst kan worden afgetrokken. Vooral tijdens de recessie waren er voor deze obligaties gerede kopers te vinden, doch naarmate de vrees voor in flatie weer groter werd en i&gelijkertijd symptomen van economisch herstel zichtbaar werden, hebben velen zich weer van de obligaties afgewend. Men ziet dan ook dat de gemiddelde koers van de obligaties in betrekkelijk korte tijd met ca. 5 punten is gedaald. Niet alleen de belegger en de grote be leggingsinstituten keerden tot de aan delenmarkt terug, ook de speculatie zag hier weer haar kans, zoals blijkt uit de opkomst en de groei van allerlei clubs, welke zich met de schone naam van „beleggingsclubs" sieren._ maar in de meeste gevallen speculatieve oog merken nastreven. Zo kwam en komt dus van alle kant het vrij komende of vrijgemaakte kapitaal naar de aan delenmarkt. Maar hier deed en doet zich het ver schijnsel voor dat de „voorraad" aan delen de laatste tijd niet noemens waard is vergroot, doordat als gezegd, de ondernemingen slechts in zeer be scheiden mate tot de uitgifte van nieuwe aandelen zijn overgegaan. Als Jan dus wil kopen, moet hij bq Piet of Klaas terecht kunnen, die als goed koopman uiteraard alleen tot verkoop bereid is, als hij een hogere koers kan bedingen. Hier heeft men dus met een markt technische factor te doen, de materiaal- schaarste, welke ongetwijfeld een van de belangrijkste hefbomen is voor de op gaande beweging van de aandelenmarkt. En men kan het dus zó stellen dat de zware belastingdruk op de bedrijven een van de oorzaken is voor een overwaar dering van de bestaande aandelen, welke zich te eniger tijd zal moeten wreken. Tot op zekere hoogte is dit verschijn sel internationaal, want ook in ons land is de uitgifte van nieuwe aandelen tot voor kort uiterst beperkt gebleven, om dat men ook hier als gevolg van de zware belastingdruk geen kans zag bij vergroting van het aandelenkapitaal het dividend te handhaven en daarom maar liever obligaties uitgaf, dan wel bij de grote beleggingsinstituten leningen op nam. waarvan de rente fiscaal aftrek baar is. Zelfs een machtig concern als Philips zag er in 1957 voordeel in een groot bedrag converteerbare obligaties uit te geven, waarvan nu allengs een deel in aandelen is verwisseld en straks, naar men verwacht, allicht het restant zal worden afgelost, waarbij de houders dan van hun conversierecht zullen ge bruik maken. De vennootschap vergroot dan haar kapitaal, verkrijgt een belang rijk bedrag aan geldmiddelen en tevens een agio-reserve, waarvan thans blijk baar op velen een fascinerende invloed uitgaat. Hoewel de koerstijging van aandelen op de Europese beurzen en ook op het Damrak niet zulke bedenkelijke pro porties heeft aangenomen als in New York, begint men zich toch ook hier af te vragen of de Amsterdamse beurs de laatste tijd niet te hard van stal loopt! Er kan met voldoening op wor den gewezen dat de monetaire positie van Europa gedurende de laatste an derhalf jaar aanmerkelijk is verbeterd. De Engelse goudreserves zijn deze week tot hun hoogste stand sinds 1951 gestegen, ook de Franse monetaire po sitie is sinds liet optreden van De Gaul le aanmerkelijk verbeterd en de Neder landse gulden wordt thans door Finan cial Times de hardste valuta van Euro pa genoemd. Onze goud- en deviezen voorraad is thans tot f 5200 miljoen ge stegen en ligt f2100 miljoen boven het dieptepunt van september 1957. Han dels- en betalingsbalans blijven zich tot dusver gunstig ontwikkelen, de tegoeden bij de spaarbanken zijn in de eerste 9 maanden van dit jaar met f485 miljoen toegenomen tegen f200 miljoen in die periode van 1957 en van verschillende kanten komen berichten ovei een zich herstellende bedrijfsleven in. Maar ook hier ontwikkelt de hausse beweging zich in een versneld tempo. Het algemeen indexcijfer voor de aan delen, dat begin van dit jaar nog op 166 stond, is reeds tot 241 opgelopen, bij de internationale fondsen is het avans reeds meer dan 100 punten en deze week hebben aanvankelijk met name de scheepvaartaandelen hun beurt gekre gen, waardoor het indexcijfer van ca. 119 tot 164 is gestegen. Men kan zeggen dat de scheepvaartwaarden de laatste tijd wat waren achtergebleven en dat vrachten hier en daar weer wat zijn op gelopen, dit neemt niet weg dat men voor het lopende jaar toch aanmerkelijk lagere winsten moet verwachten. Ook ten onzent kan van materiaalschaarste worden gesproken, nu, om welke reden dan ook de belegger een grote voorliefde voor aandelen aan de dag legt en ge poogd wordt ook de kleine belegger aandelen-minded" te maken. Ook al mag men met vele deskundige waarnemers (en aanzien van de eco nomische toekomst van ons land enig optimisme koesteren, zo zal men toch de hoogst onzekere factoren in ver band met Euromarkt en Vrijhandels zone niet mogen voorbijzien, evenmin als de waarschijnlijkheid tan een stij ging van de kosten van levensonder houd zodra een nieuwe huurverhoging met de gebruikelijke huurcompensatie een feit werden, om van de gevreesde vermogensaanwasbelasting maar niet te spreken. Bovendien bergt elke koersstijging van enige omvang, door welke oorzaak ze ook ontstaat, de kiem van een reactie in zich, al is het slechts omdat grote koerswinsten tot winstnemingen no den. Hier en daar beginnen voorzich tige beleggers hun koerswinsten dan ook reeds te consolideren door aan koop van obligaties, waarop ook het overweldigend succes van de nieuwe staatslening kan wijzen. Opgertcht 1899 Beursbericht no 221 is verschenen ING. BUR. BOUWN. In het Sportfondsenbad te Venlo ls gisteravond het 14-Jarige meisje H. van Reus uit Horst levenloos ln het diepe bassin gevonden. Het bleek nietmeer mo gelijk de levensgeesten op te wekken. De altzangeres Mimi Aarden uit Heemstede, thans verbonden aan de opera te Keulen, zal in Januari as. wederom enkele gastvoorstellingen in Londen geven. Met de Royal Opera Covent Garden treedt zij onder leiding van Rafael Kubelik op ais Amnerus ln de opera „Aida" van Verdi. Kruideniers in verzet Afkerig van nauw omschreven assortiment (Speciale berichtgeving) De Nederlandse kruideniers zijn in het geweer gekomen tegen de door de staatssecretaris van Economische Zaken ontworpen nieuwe vestigingsbepalingen voor de levensmiddelenhandel. Tegen het assortiment, voorgesteld door de staatssecretaris, hebben de kruide niers naast het algemeen principiële bezwaar ook een aantal praktische bezwaren. Dit assortiment is namelijk kleiner dan het huidige. Het gevaar dreigt daardoor, dat uit de kruidenierswinkels zullen moeten verdwijnen: buitenlands fruit, een groot aantal toiletmiddelen, verschillende zuivelprodukten, diepgevroren groenten en -fruit en diepgevroren vis. De kruideniers wensen integendeel hun assortiment nog uit te breiden, en wel met eenvoudige huishoudelijke artikelen en eenvoudige genees- en verbandmiddelen, terwql bovendien de mogelijkheid van nieuwe ont wikkelingen open gelaten moet worden. Zo kan bijv., aldus de kruideniers, de verkoop van kip geen betekenis krijgen, als deze slechts aan enkele honderden poeliers ln plaats van aan de tiendui zenden levensmiddelenwinkels wordt toegestaan. Gistermiddag heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de prof. chr. bejaardencentra te Baarn. De Koningin in gesprek met de 73- jarige uit Indonesië afkomstige mevrouw M. van Veen uit Djakarta in het bejaardencentrum Bavo. Verder wil men de artikelen, die met behulp van oude bepalingen uit het wettelijk assortiment zijn verwijderd, daarin wederom opgenomen zien wor den. Het meest sprekende voorbeeld daarvan worden de tabaksartikelen ge noemd, die in feite thans nog in 16.000 van de 24.000 kruidenierswinkels wor den verkocht. Al deze bezwaren tegen het ontwerp van de staatssecretaris hebben de Alg Ned. Kruideniersbond, de Chr. Kruide- niersbond, de Ned. Katholieke Kruide niersbond, de Ned. Verbruikscoöperaties en de Vereniging van Grootbedrijven in Levensmiddelen in een gezamenlijk adres ter kennis gebracht van de SER. De kruideniers gevoelen geen be zwaar tegen het feit, dat ook voor hen in de toekomst een diploma-eis zal gel den, maar wél tegen de wijze, waarop deze eis zal worden gesteld. Men kan namelijk niet instemmen met een zo nauwkeurig mogelijk omschreven assor timent, op te nemen in het betrokken vestigingsbesluit. Dit acht men niet mo gelijk daar het kruideniers-assortiment te zeer gevarieerd en te zeer in ontwik- j keling is. Deze bedrijfstak omvat im- mers, zo zegt het adres, ongeveer 24.000 winkels van zeer verschillende aard: plattelandswinkels, buurtwinkels, filiaal winkels. zelfbedieningsbedrijven en su- Minister-president mr. Emanuels: permarkets. De kruideniers wensen dan ook een ander systeem en wijzen o.m. op de mogelijkheid van de instelling van een algemeen detailhandelsdiploma, waar door aan de afzonderlijke ondernemers do vrijheid zou kunnen worden gelaten zelf hun assortiment te kiezen. Als an dere mogelijkheid ziet men een systeem, waarbij voor iedere bedrijfstak een klein kern-assortiment wordt omschreven en zeer vele eenvoudige artikelen vrij zou den kunnen blijven. Het door de staatsecretaris naast het kruideniersbedrijf geconstrueerde alge mene levensmiddelenbedrijf wordt afge wezen en wel op grond van de wette lijke eis, dat men met één diploma (het nieuwe algemene levensmiddelen diplo ma) altijd tenminste vijf groepen le vensmiddelen zal moeten voeren en niet met minder mag volstaan. Dit zou bete kenen. dat een kruidenier, die naast I kruidenierswaren enkele melkprodukten zou willen verkopen, twee diploma's moet halen, en dat alleen voor een su permarket, waarin ook nog brood, vlees en groente worden verkocht, de facili teit van het ene diploma zal gelden. Naar het oordeel der kruideniers valt niet in te zien, waarom op het terrein van de diploma-eisen wel de supermar kets en niet de gewone winkels zouden moeten worden geholpen. De faciliteiten voor de supermarkets worden bovendien (wat betreft assorti- ments-uitbreiding) nog te gering geacht. De minister-president van Suriname heeft verklaard, dat de Surinaamse regering het 10-jarenplan alleen geen oplossing voor een durende welvaartsbevordering acht. Een grote mate van industrialisatie zal hiermede gepaard moeten gaan. Hierover heeft mr. Emanuels in Den Haag voorbereidende besprekingen gevoerd, opdat men zich in Nederland met name particuliere ondernemingen waarvoor thans een arbiedsterrein in Indonesië niet meer mogelijk is zal kunnen beraden over de vraag, of Suriname niet een geschikt terrein is voor haar investeringen en „know how". Suriname aldus mr. Emanuels heeft een stabiele regering, een rechts orde, die vrijwel gelijk is aan die in Ne derland., hetzelfde civiele recht, een zeer harde valuta, een gezonde economie en een te verwaarlozen buitenlandse schuld. Bovendien zal Suriname gaarne optreden als een „patrijspoort voor Zuid- Amerika", waarmede de minister bedoel de, dat Nederlandse investeringen in Zuid-Amerika zeer goed zouden kunnen geschieden door middel van trustmaat schappijen, gevestigd in Suriname. Er zou verder een Surinaams wetenschap pelijk tropeninstituut kunnen worden opgericht en bijv. een landbouwproef station, waarbij dan gebruik kan worden gemaakt van de Nederlandse deskundig heid en de verschillende faciliteiten, die Suriname vermag te bieden. Door derge lijke contacten komt doorgaans een toe neming van de handel in de wereld tot stand. Voor planters individueel geen toekomst Minister Emanuels heeft ook gespro ken over een reorganisatie van de Suri naamse vertegenwoordiging in Neder land. Mr. H de Vries, de huidige gecom mitteerde voor Surinaamse Zaken in Nederland, zal de handen meer vrij krij gen voor een behartiging van de Suri naamse economische belangen. De heren Pos en de Vries zullen deze zaken samen behartigen; mr. Pos meer speciaal voor voorheen belangen hadden in Indone sië. Voor individuele voormalige planters uit Indonesië zag mr. Emanuels in Su riname geen toekomst. Voor hen zou er alleen „muziek in zitten", als zij met eigen kapitaal in Suriname verlaten of verwaarloosde plantages kunnen exploi teren. Suriname kan voor hen geen ka pitaal beschikbaar stellen, omdat het land zelf te veel geld nodig heeft om het accres van zijn landbouwende bevolking op te vangen. Door de verkavelingen van de voormalige ongeveer 400 plantages is Suriname op het ogenblik meer een land van boeren dan van georganiseerde plantae**- Brokopondoplan Minister Emanuels deed tenslotte ook nog enige mededelingen over de uitvoe ring van het Brokopondoplan, dat los staat van het tienjarenplan. Belangrijk hiervan is, behalve de elektriciteitsvoor ziening en de stichting van een eigen hulp voor de in het Caribische gebied liggende landen, waar op het ogenblik Surinaamse jongelui heen worden ge zonden voor opleiding, om een taak te kunnen vervullen bij de opbouw van Su riname. Dit leidt thans in Suriname on geveer 60 jongelieden op voor het ge bruik van de zware machines, die nodig Zijn voor de verdere uitvoering van het Brokopondoplan. Plannen der Ver. Touwfabrieken Inzake onderhandelingen, die op het ogenblik worden gevoerd door een Ne derlandse onderneming de „Vereenigde Touwfabrieken" met de autoriteiten in het aan Suriname grenzende Brits Guyana voor het vestigen van een aan plant van kokos en sisal antwoordde mr. Emanuels, dat deze zaak de belan- stelling heeft van de regering. Suriname, als deel van het Koninkrijk, kan aan een Nederlandse onderneming aanzienlijk meer waarborgen bieden dan een buiten lands gebied. het Surinaamse binnenland. Er wordt op het ogenblik in Suriname veel ge daan aan de aanleg van wegen. In het algemeen zal aan de mijnbouw de bosbouw en de industrialisatie veel meer moeten worden gedaan en er zal veel meer geld in moeten worden gesto ken dan tot nu toe het geval is en dan op het ogenblik uit de fondsen van het tienjarenplan zelfs besohikbaar ook zover de Nederlandse regering er bij is bestaat de verwachting van hulp van de betrokken. Mr. de Vries zal in de toe- Amerikaanse technische hulp die ver komst meer moeten worden gezien als moede lijk een deskundige uit Puerto handelsattaché en dus ook de besprekin- Rico beschikbaar zal stellen. Puerto gen voeren met de ondernemingen, dieRico ie het centrum van de technische Grensgeschillen cr de bestaande grensgeschillen met Brits- en Frans-Guyana deelde hij mede, dat minister Luns heeft toege zegd, wat dit betreft zich de uiterste in spanning te zullen getroosten voor het bereiken van een voor Suriname gun stige regeling Hierbij zal dus het Ko ninkrijk naar buiten optreden met. zo veel mogelijk inschakeling van Suri naamse autoriteiten. Mr. Pos heeft over deze zaak onlangs te Londen reeds be sprekingen gevoerd. Minister Emanuels deelde tenslotte mede dat op de Surinaamse departe menten van Economische Zaken en van Financien op het ogenblik wordt gewerkt aluminium-industrie, de openlegging van aan ontwerp-verordeningen waarbij be- hat u:- lasting- en andere faciliteiten zullen worden verleend aan investeerders in Suriname, alsmede aan een ontwerp voor de instelling van een investerings fonds. De SER heeft gisteren met 25 tegen 14 stemmen het advies inzake de samen stelling van de Mijuindustrieraad voor de zittingsperiode 1 januari 19591 Januari 1961, goedgekeurd. Op grond van dit ad vies. dat thans zal worden overgemaakt aan de staatssecretaris vaü Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PJ3.0., zal de Mijuindustrieraad met vier leden worden Uitgebreid tot 26 leden. Bart van der Leek overleden Bekend modern schilder (Speciale berichtgeving) Op 81-jarige leeeftijd is gisteren plotseling overleden Bart van der Leek. Hy is van grote betekenis geweest voor de ontwikkeling van de moderne schilderkunst. Bart van der Leek werd op 26 no vember 1876 te Utrecht geboren. Hier begon hij zijn loopbaan als huisschilder. Er was voor hem maar één weg, ho gerop naar de beeldende kunst. Hy ging werken in fabrieken in glas-in-lood en kreeg, dank zij subsidies, de gelegen heid de Amsterdamse Kunstnijverheids school te bezoeken. Van hier ging hij naar de Akademie voor Beeldende Kun sten. Van der Leek was impressionis tisch schilder en schilderde met name aan het leven ontleende ontwerpen. Kort voor de eerste wereldoorlog manifes teerde zich het begin van een ontwik keling naar abstract werken. Tenslotte werkte hij in geometrische vlakken in primaire kleuren. Toch kwam Bart van der Leek later weer enigszins terug van het volkomen abstracte. Bart van der Leek, die veel bewonderaars had, was een der oprichters van de bekende stijl groep (Mondriaan, Gerrit Rietveldt, Van Doesburg), waarvan hij zich later echter distancieerde. Sinds 1927 woondde hij in Blaricum, daarvóór in Laren. Het Kröller-Müller-museum wijdde veel aan dacht aan zijn werken. Hij werd kort na de tweede wereldoorlog benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Ook in Engeland geheimen rondom het England-Spiel (Van onze correspondent in Londen) De oude kwestie van het England- Spiel is in het Lagerhuis aan de orde gesteld door het vrouwelijke conserva tieve Kamerlid Dame Irene Ward. Zij verzoekt in een door haar ingediende motie de regering om een onderzoek in te stellen en verslag uit te brengen over het werk van de militaire organisatie, welke met de z.g. speciale operaties was belast. Dit was de organisatie, we^ke mannelijke en vrouwelijke geheime Britse agenten in bezet gebied afwierp. Gedurende de oorlog stond Irene Ward in nauw contact met vele leden van deze spionage- en sabotagegroep. Zij klaagt er over dat de werkelijke feiten, in het bijzonder over de mislukkingen, nooit officieel werden onthuld. Zij had gewacht met de indiening van haar motie tot de versch fining in Londen van twee nieuwe boeken over dit onderwerp. Het zijn „Double Webs", door Jean j Overton Fuller en „Death be not RING VIA VISSENMAAG BIJ EIGENAAR TERUG De gouden zegelring, die de 54-jarlge chef-monteur G. Helbers uit Zwolle vorige maand aantrof in een baars, die hij had gevangen in het Zwartewater te Hasselt, is bij de eigenaar terug. De ring, die in het hele land zoveel reac ties heeft gewekt, is het eigendom van de 34-jarige aannemer W. Schutte te Zwolle, die op 600 meter van de plaats waar de heer Helbers zat te vissen ook zyn dobbertje uitgeworpen had. In een zijzak van zijn jas zat de zegelring, die hy" enkele maanden eer der op zijn verjaardag van zijn vrouw had gekregen en die hij niet droeg, omdat hij te groot was. In dezelfde zak zat ook een doek, waarmede de heer Schutte van tyd tot tijd zich de handen afveegde. Op een gegeven ogenblik moet de ring mee uit de zak gekomen zijn en zo in het water zyn terecht gekomen. Een baars zag het glinsterende voor werp, schoot erop af en slokte het op. Althans, kenners van vissen beweren, dat een vis zoiets niet van de bodem oppikt. De baars vervolgde zijn tocht tot hij het hartig hapje zag aan het vishaakje van de heer Helbers. Toen was zijn lot bezegeld. De heer Helbers haalde op en toen hij het haakje verwijderde voelde hij iets hards in het vissenlijf. Die avond, toen hij de baars, die 30 cm lang en een half pond zwaar was, schoonmaakte trof hy tot zijn verbazing de ring aan. Het verhaal sprak tot de verbeelding en velen die wel eens een ring hadden verloren kregen nieuwe hoop. Honderd brieven kreeg de Zwolse politie en tien dagen lang gemiddeld dertig telefoon tjes per dag. Gewoonlijk was het ver band tussen de plaats waar de ring was gevonden en waar hij was verloren ver te zoeken Toen de heer Schutte zich dan ook aanmeldde was hij meteen favoriet. Een sortosrproef met tien ringen doorstond hij met glans. Hij koos meteen de goede en kreeg toen zijn ring, die een waarde heeft van f. 75 terue. Gaan tram- en bustarieven in Den Haag weer omhoog? Verlies van bijna 7 miljoen... (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de tram- en bustarieven in Den Haag binnenkort wederom zullen worden verhoogd. In elk geval heeft het voor 1959 geraamde tekort der II.T.M. ad f. 6.850.000, waarvan f. 5.890.000 voor rekening komt van de gemeente, tegen f. 6.000.000 over 1958, ernstige veront rusting gewekt bij de daarbij betrok ken instanties, namelijk de H.T.M. en de gemeente, temeer daar voor de naaste toekomst geen verbetering kan worden venvacht ten aanzien van de steeds slechter worden exploitatie resultaten der H.T.M. Deze situatie is voor de Raad van Beheer der H.T.M. dan ook aanleiding geweest, om een verhoging der tarieven op korte ter mijn in overweging te nemen. L.T.B. bezorgd over de garantieprijs van melk „De volle melk, veelal tussen schrik draad gewonnen, is nu de schrik van de regering", zei gisteren te Haarlem de heer M. P. van der Weijden, in zijn openingsrede op de algemene vergadering van de vakgroep veehou ders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond. De minister heeft zich wel in de kaart laten kijken, aldus de burgemeester van Nieuwkoop, door tegen alle adviezen van de zuivelorganisaties in, toch de melk van 3.75 pet. in de handel te brengen en de verwachting uit te spreken, dat hiervoor 10 pet zou worden gebruikt. Het gebruik hiervan is beperkt geble ven tot minder dan Vz pet van de om zet, aldus de heer Van der Weijden die memoreerde, dat, toen de minister de volle melk aankondigde, hy er de be windsman in de Tweede Kamer reeds op attent had gemaakt, dat men van dit soort volle melk niets, maar dan ook niets moest verwachten, omdat dit geen volle melk was, doch evenzeer surrogaat zij het met een hoger vet gehalte, namelijk ondermelk en melkpoeder van dezelfde slechte kwaliteit. Bovendien voelde men zich met deze melk bij de neus genomen, omdat aan dit myste rieuze produkt de f. 0.06 per liter con sumentensubsidie onthouden werd. Spreker betoogde, dat hij met zoveel anderen heeft voorgesteld, dat de enige goede weg is om evenals in alle andere landen van de wereld het vetgehalte van alle consumptiemelk te verhogen. De garantieregeling van de melk voor het jaar 1958'59 heeft, zoals te ver wachten was, de bijzondere aandacht gehad van de afgevaardigden van de vakgroep veehouders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond. Zestien afde lingen hadden voorstellen over deze aangelegenheid ingediend en de ge- dachtenwisseling erover was uitgebreid. Van de zyde van het hoofdbestuur werd opgemerkt, dat ernstige ongerust heid en toenemende ontevredenheid tot uiting komen over een tweetal punten. Deze punten hebben betrekking op de waarde, die nog gehecht dient te worden aan de uitgangspunten voor de kost prijsberekeningen en de betekenis, die nog gegeven moet worden aan de nieu we garantieprijs. De Joegoslavische regering heeft de Import van het boek „Land zonder ge rechtigheid" van Mllovan DJilas. dat dit Jaar ln New York werd gepubliceerd, ver boden. DJilas. voormalig Joegoslavische communistlsohe leider zit thans eevancen wegens .vijandige Dropaeanda" na de pu- bllkatie ln de VS van een ander boek. ..De nieuwe klasse". ..Land zonder ge rechtigheid" ls een autobiografie waarin DJilas zt|n leugd beschriift. proud" door de bekende schrijfster Eli zabeth Nicolas. In haar motie zegt Irene Ward, dat de publikatie van deze boeken een on derzoek noodzakelijk maakt. De kwes tie of de officier', die belast was met de organisatie van de droppings, een Duitse agent was, die was binnenge drongen in een Britse geheime organi satie, moet worden opgehelderd. Irene Ward noemt verder met name het bin nendringen van Duitse spionnen in de Nederlandse sectie van de Britse orga nisatie. Deze kwestie is weliswaar het onder werp geweest van een internationaal onderzoek doch het feit. dat de Duitse activiteiten zich uitstrekten tot in een uiterst belangrijk gebied in Frankr k, hetwelk de arrestatie van nog vee! meer mannen en vrouwen w.a veroorzaakt, is tot nu toe verborgen gebleven. Irene Ward eist, dat thans eindelijk alle fei ten aan het licht worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11