KOUSENREPARATRICE .MIDDENDORP' Sir Richard Gale, Montgomery's opvolger, is optimistisch man Nog geen enkele vordering inzake Euromarkt en vrijhandelszone VIJFTIEN KILOMETER DIEP BOREN IN OCEAANBODEM DRIE VERSTEKELINGEN AAN BOORD VAN DE „SIBAJAK" Kerkelijk Leven DAMES BLOUSES Vlasveld'! textiel en woninginrichting TE WARMOND EEN ACTIEVE AGENT Extra aanbieding Ze ven-jarenplan in de Sovjet-Unie In de Sovjet-Unie is een zeven-jaren plan aangekondigd, dat erop gericht is, tegen 1965 de Amerikaanse produktie geëvenaard en voorbijgestreefd te heb ben. Dat betreft dan zowel de totale som der produktie als de produktie per hoofd van de bevolking. De Sovjet-Unie is voornemens in de genoemde periode de totale industriële produktie met ongeveer 80 procent in vergelyking met 1958 te vergroten. Alle takken van de economie zullen een ver dere machtige uitbreiding verkrijgen op basis van voorrang voor de zware industrie. In de zeven jaar zullen de kapitaals investeringen van de staat vrijwel gelijk zijn aan de investeringen in de natio nale economie gedurende de 41 jaar van het Sovjetrussische bewind. De omvang der investeringen zal 1.8 maal zo groot zijn als in de vorige periode van zeven jaar. Verder wordt voorzien, dat de totale landbouwproduktie 1.7 maal zo groot zal zijn. Aan het einde van de periode zal de graanoogst 180 tot 200 miljoen ton per jaar bedragen. Kroesjtsjef deelde voorts mee, dat speciale nadruk zal worden gelegd op de ontwikkeling van de natuurlijke hulp bronnen in het oosten der Sovjet-Unie. Dit omvat een derde ijzer- en staal- centrum, projecten voor energieproduk- tie in Siberië en een nieuw gasindustrie- centrum in Oezbekistan. Er zullen vijftien miljoen woningen in de steden en bijna zeven miljoen op het platteland worden gebouwd. Het natio nale inkomen zal met 62 tot 65 procent worden vergroot. Verstekelingen vanmorgen door marine overgenomen Vanochtend om zes uur plaatselijke tijd zijn de 37 verstekelingen in de Arafurazee (ten zuidwesten van Ned. Nieuw-Guinea) van het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" door Hr. Ms. op- nemingsvaartulg „Luymes" overgeno men. Zij zullen door de Kon. Marine in Merauke aan land worden gebracht, waar zij aan de zorgen van het gouver nement van Ned. Nieuw-Guinea worden toevertrouwd. Tevredenheid over de NAVO Dictaturen hebben het altijd afgelegd tegen bondgenootschappen, hoe stroef ook" De Nautilus verbeterde de „beweeglijke strategie" (Van onze Londense correspondent). Sir Richard Gale, Montgomery's opvolger als plaatsvervangend hoofd van N.A.\ .O. in Europa, heeft in de Britse hoofdstad een onderhoud ge had met de buitenlandse dagbladcor respondenten. Parachute-generaal Gale was de eerste Geallieerde bevel hebber, die na de evacuatie van Duinkerken naar het vasteland terug keerde ter voorbereiding van de af weer van een mogelijke invasie. In tegenstelling met Montgomery's luid ruchtige kritiek verklaarde Gale, dat de N.A.V.O. uitstekend functioneert en dat hij geen reden ziet voor reor ganisatie! Hij beschreef de N.A.V.O. als een onmisbare steunpilaar voor de verde diging van het Westen. Het werk van de N.A.V.O.-ministerraad wordt eer der gekenmerkt door opmerkelijke successen dan door mislukkingen. Dat in vredestijd vijftien landen zich politiek en militair hebben ver enigd is, aldus Gale, geen geringe prestatie. In 1951 waren er slechts 21 bruikbare vliegvelden in N.A.V.O.- Europa. Op het ogenblik zijn er 160, gezamenlijk gefinancierd. liet duurde kort geleden nog zes uur om in Parijs telefonisch met Oslo te worden ver bonden, thans gebeurt dat in een paar seconden! De N.A.V.O. heeft 4.500 km. oliebuisleiding aangelegd. Geen af zonderlijk land zou zo iets hebben kunnen doen. Generaal Gale verklaarde verder, dat er juist onder de kleinere NAVO-landen groeiend vertrouwen bestaat in de or ganisatie als geheel. Algemeen wordt beseft dat N.A.V.O resultaten oplevert, recht evenredig met de eigen inspanning. Generaal Gale uitte zijn tevreden heid over het militair-technische deel van de N.A.V.O., dat ervoor zorgt, dat politieke beslissingen in militaire richt lijnen voor de opperbevelhebber wor den omgezet. Sommigen vinden dat het systeem niet volmaakt is, maar de hoofdzaak is dat het werkt. Het is steeds nodig om militaire noodzakelijkheid en politieke mogelijkheid tegen elkaar af te wegen. Maar in feite werkt de N.A.V.O.-strategie, zoals ook de H-bom schrik inboezemt, terwijl het N.A.V.O.- commando zijn doelen heeft bereikt en voortgaat dit te doen. Generaal Gale verwierp ronduit, het plan van de Poolse minister Rapacki. Hij herinnerde er met klem aan, dat de moderne oorlogvoering op diepte be rust. Met het gebied van Kassei-Frank fort als strategisch brandpunt, bedraagt de afstand tot de Atlantische Oceaan slechts 900 km. Maar vandaar tot Mos kou is 1.900 km. en tot de Oeral 3.800 km. De N.A.V.O. mag daarom werkelijk geen duimbreed grond prijsgeven, aldus Gale. De generaal waarschuwde het Westen, VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 SIR RICHARD GALE Montgomery's opvolger dat de Sovjet-Unie klaar staat met 175 divisies, welke vrijwel zonder moeite tot 250 kunnen worden opgevoerd. In eerste linie beschikken de Russen ver der over tenminste 20.000 vliegtuigen, waaraan de satellieten er zeker nog 2.500 kunnen toevoegen. Bij de Sovjet russische onderzeevloot van 400 of 500 duikboten valt, hetgeen Engeland en Duitsland vroeger samen hadden, vol komen in het niet. De Russen ontwik kelen hun diverse soorten raketten, maar hun voorraad H-bommen is nog niet zo groot als die van het Westen, doch ze kunnen hun achterstand inha len. Gevaar voor infiltratie Generaal Gale hechtte grote bete kenis aan de tocht van de Amerikaanse atoomduikboot Nautilus onder het Noordpool-ijs door, hiermede een nieuw element toevoegend aan de beweeglijk heids-strategie van de zee, welke door de luchtmacht steeds meer wordt te niet gedaan. Het betekent ,dat de Sov jet-Unie van alle richtingen van het kompas uit de lucht en van zee nucleair kan worden bestookt. Het vraagstuk waarvoor de Sovjet-Unie zich geplaatst ziet wat betreft tijdige waarschuwing en verdediging tegen dit soort aanval is een probleem, dat misschien nog meer hoofdbrekens kost dan dat waarmee het Westelijke bondgenootschap heeft te kampen. Generaal Gale herhaalde de stelling, dat de vernietigingskracht van de H- bom het gevaar voor open agressie heeft verminderd, zodat de nadruk thans ligt op infiltratie in bepaalde ge bieden. De beste manier om deze be kende Sovjet-methode te weerstaan is, volgens Gale, legering van Geallieerde strijdkrachten in landen die daardoor worden bedreigd. Franse positie lijkt iets verbeterd (Van onze correspondent in ParUs) In het Chateau de la Muette In Parijs zUn de zeventien leden van de Europese organisatie voor economische samenwerking (OEES) gisteren een nieuw twee daags beraad begonnen over de Euromarkt en de vrijhandelszone. Maar enige vordering werd nog altijd niet gemaakt. De geïnteresseerde lezer zal zich herin neren, dat de ministers eind oktober hun excellente hoofden ook al vergeefs hebben gebogen en gebroken over het probleem hoe de economische legkaart van Europa in elkaar kon worden gepast met gebruikmaking van de zes landen van Klein Europa (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux) en, anderzijds, de elf overige landen, waarvan Engeland de kleur bepaalt. Sedertdien zijn de voornaamste tegenstanders trots het overleg in Londen van de Franse en Engelse ministers van Buitenlandse Zaken en trots ook alle andere vormen van diplomatieke druk, die op Parijs zijn uitgeoefend, geen stap dichter tot elkaar gekomen. Wedervraag van Maudling De heren van de comité-Maudling, waarin de discussies nu worden gevoerd, hebben gisteren opnieuw de degens ge kruist en het enige verschil, dat mis schien te bespeuren was, scheen een toon, die iets rustiger, en een stijl, die iets eleganter was geworden. Misschien heeft speciaal Engeland, 47 dagen voor Nieuw Amerikaans plan Misschien wordt het antwoord gevonden op velerlei wetenschappelijke vragen De Amerikaanse Akademie van Wetenschappen heeft laten weten, dat er een speciale commissie is opgericht voor het bestuderen van de kosten en de weten schappelijke resultaten, die het gevolg zouden zijn van het boren van een gat in de aardwand, onder de bodem van een oceaan, tot op een diepte van 15 km. of meer. Woordvoerders van de academie hebben er de nadruk op gelegd, dat er over dit project nog geen definitief besluit is gevallen en dat er ook nog geen datum is vastgesteld voor het begin van de onderneming. Zij zeiden, dat de geleerden zich alleen nog maar met het eerste stadium bezighouden: de bestudering van het project. De auteurs van het plan geloven, dat het onderzoeken van de oorspronkelijke korst van de aarde op de bodem van de oceaan wellicht volledige gegevens zou kunnen opleveren over het klimaat van de aarde in vroeger tijden, over de feiten van de ontwikkeling van het leven en misschien zelfs het raadsel zou kunnen oplossen van de oorsprong van de aarde. Twee voordelen Het voorstel houdt in. dat het boren gebeuren zou vanaf een beweeglijk platfonn op de oceaan. Een dergelijke manier van boren wordt ook toegepast in de Golf van Mexico, voor de zuid kust van Noord-Amerika, voor olie winning. De geleerden, die zich met dit plan bezig houden, zeiden, dat er twee voor delen waren bij het doorboren .van de aardkorst op de bodem van een oceaan inplaats van dit zomaar te doen op het vasteland, waar de omstandigheden natuurlijk gemakkelijker zijn. De generaal zei dat hij van nature optimist is. Hij put vooral ook vertrou wen uit het onomstotelijke historische feit, dat de dictaturen het altyd heb ben moeten afleggen tegen de bondge nootschappen, die hoe stroef ze ook soms mogen werken, tenslotte altyd dank zii de botsende meningen, met het juiste plan voor de dag komen Verrassing te Rotterdam Leefden 25 dagen als normale passagiers Het eerste voordeel, zeiden zij, is, dat de aardkorst op de bodem van de oceaan zich nog betrekkelijk in haar originele staat bevindt, zonder die op eenhoping van vele geologische lagen, die zich op de aardkorst op de vaste landen bevinden. De aardkorst is de buitenste laag van het compacte gedeelte van de aarde. Andere solide aardkorsten versperren de weg daaronder, voordat men aan het gesmolten binnenste komt, duizenden kilometers onder het oppervlak. De be trekkelijke dunte van die uiterste aard korst onder de oceaan-bodem is het tweede voordeel van het boren vanaf het water. De aardkorst onder de ocea nen is ongeveer van 5 tot 15 km. dik, terwijl de buitenste aardkorst op het vasteland ongeveer 30 tot 65 km. diep is. de Euromarkt in functie zal treden (na melijk 1 Januari a.s.), zich nu nerege- legd bij het vooruitzicht dat de vrij handelszone dan in elk geval nog met zal zijn geboren en de hoop op een ver gelijk zou dus al naar een verder tijd stip zijn verplaatst in afwachting van de mogelijkheid dat de heren Macmil- lan, De Gaulle en Adenauer de wijze hoofden eens bij elkaar zouden kunnen en, wat speciaal de generaal betreft, vooral willen steken! De Franse positie lykt sinds de vorige keer inderdaad iets te zijn verbeterd. Er is speciaal onder zijn vijf partners van Klein Europa meer begrip gekomen voor het Franse standpunt. Men begint in te zien, dat Frankrijk niet helemaal onge lijk heeft te herinneren aan de conse quente Britse tegenstand inzake alle vroegere Europese integratieplannen. Nu desondanks toch een project verwezen lijkt gaat worden, laat Londen geen middel ongebruikt om de Europese markt door de instelling van een vrij handelszone sterk te verzwakken. Deze keerzijde van de medaille heeft nu wel iets meer aandacht getrokken en men erkent ook algemeen, dat Engeland nog geen enkele concessie aan de zes heeft gedaan. Het voorstel der zes de Euro markt gelijke rechten te geven als het Britse Gemenebest, werd gisteren door Maudling beantwoord met een weder vraag of zo'n maatregel soms ook voor de Franse en Belgische koloniën of voormalige koloniën was bedoeld. Parijs kan Engels-Duitse concurrentie niet aan Prof. Müller-Armack, de Duitse dele gatieleider, die ook het gemeenschappe lijk standpunt van de zes mocht vertol ken, tapte 's morgens uit het vat van de tegemoetkomendheid en de scherp zinnige Fransman Wormser toonde zich bijna nog coulanter toen hij betoogde dat er een middenweg moest worden gevonden tussen totale tarieven vrijheid en absolute reglementering. Stapje voor stapje zullen we dat doel bereiken, luid de zelfs zijn optimistische conclusie. Dat Franse optimisme, dat alleen aan de groene tafel tot uiting kwam, wordt in de wandelgangen van het conferentie gebouw maar door heel weinig mensen gedeeld. Wat de Nederlandse stem in het college van Klein-Europa betreft, werd de plaats van drs. Van de Beugel, die op het ogenblik in Amerika vertoeft, door minister Luns ingenomen, die weer door zijn collega Zijlstra wordt geassis teerd. In werkelijkheid weet echter Iedereen dat de Franse economie en industrie te enen male onmachtig zijn de gemeen- Nieuwe oriëntatie van raketprogramma V.S. Het Amerikaanse ministerie van De fensie pleegt met. het ministerie van Buitenlandse Zaken overleg over wijzi ging van het program voor de aanschaf fing van projectielen met een reikwijdte van 2400 km de IRBM, aangezien deze projectielen van minder belang worden naarmate de tijd nadert dat de inter continentale projectielen met een be reik van meer dan 7.000 km voor gebruik gereed zijn. De Amerikaanse minister van Defen sie Mcelroy heeft dit gisteren op een persconferentie in Washington bekend gemaakt. Hij zei dat de intercontinen tale projectielen het voordeel hebben, dat de Ver. Staten geheel alleen de zeg genschap erover houden, terwijl de zeg genschap over in Europa gestationeerde IRBM's met de bondgenoten gedeeld moet worden. In antwoord op vragen verklaarde de minister voorts dat de lessen van Liba non en Formosa de Amerikaanse poli tiek van versterking van de luchtmacht en vloot en beperking van het leger on dersteunen. De Ver. Staten zijn er op uit hun bondgenoten te helpen bij het ver sterken van hun landstrijdkrachten zo dat de Amerikaanse landstrijdkrachten alleen maar zullen behoeven op te treden als er een belangrijke agressie zou wor den gepleegd. Een zegsman van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft voorts ver klaard dat de aflevering van 60 Thor- rakebten aan Engeland verscheidene maanden vroeger zal worden voltooid dan aanvankelijk was voorzien. Begin van dit Jaar hebben Amerika en Enge land een overeenkomst gesloten voor uitrusting van vier squadrons in Enge land met projectielen die een bereik van 2400 km hebben. Elk squadron zal met 15 projectielen worden uitserust. Met. de aflevering is men op 1 oktober begon nen. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-west (vac. W. Reeskamp) G. v. Andel te Rotterdam- Charlois en C. Goeman te Haarlem z. Be roepen te Treebeek (2e pred.pl.) J. v. Wijngaarden te Aalten. CHR. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Schiedam I. J. IJsselsteln, kand. te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Vlaardingen H. Ligtenberg fee Rotterdam-weet. STANDBEELD ALBERT SCHWEITZER IN VREDESPALEIS In de kleine zaal van het Vredespaleis te 's Gravenhage zal op 19 november een standbeeld worden onthuld van Al- bert Schweitzer. Het standbeeld is de Oarnegiestiohting aangeboden door een comité onder voorzitterschap van jhr. W. J. M. van Eysinga. schappelijke concurrentie van Duitsland en Engeland gelijktijdig het hoofd te bieden. En de Engelse concurrentie kan alleen worden geweerd zolang de vrij handelszone afwezig blijft. Op de ach tergrond doemt voor Frankrijk boven dien een nieuwe dreiging op, nu ook de Scandinavische landen een blok willen I vormen dat tegen de Euromarkt in de weegschaal geworpen zal worden. Toen de „Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd gis termiddag aan de Lloydkade te Rotterdam afmeerde, meldden zich drie jongemannen, die verklaarden de reis van het schip van Singa pore naar Rotterdam als blinde passagiers te hebben meegemaakt. Zij waren vroegere opvarenden van KMP-schepen, die destijds naar Singapore waren gevlucht. In deze haven was het drietal ont slagen. Toen de „Sibajak" Singapore aandeed zagen zij een kans om naar ons land te komen. Ze stapten aan boord en hebben gedurende de 25 dagen, die de reis duurde, gewoon als passa giers geleefd, zonder dat iemand er idee van had, dat ze verstekelingen waren. De jongemannen hebben zich pas gis termiddag gemeld, toen het schip in Rotterdam was aangekomen. Het waren de 25-jarige A. J. Wensen, voorheen stuurman aan boord van de „Sambas", die vader, een broer en een neef in ons land heeft, de 23-jarige C. F. Nikijuluw (wiens oom gevolmach tigde is van de Republiek der Zuid- Molukken) oud-motordrijver op de „Bankai" en de 26-jarige L. Tanihatu voorheen stuurman op de „Minjak". De jongemannen zijn overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie te Rotterdam. De rivierpolitie heeft de zaak in onderzoek, samen met de vreem delingendienst te Rotterdam. Aan de hand van dit onderzoek zal beslist wor den, wat er met het drietal zal gebeu ren, aldus de rivierpolitie. No-iron ZO JUIST ONTVANGEN wit tomaat bleu crème met mouwen 5.25 OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ.. HAARLEMMERSTR. 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. 700% ZumJOI mmu). Div. k&ufieri. DOEZASTRAAT 20 LEIDEN vraagt met de meeste spoed een Eventueel ook voor enkele dagen in de week. i Het INDISCH RESTAURANT blijft op de weekeinden open. Tel. 0 1711—494 Verkoop v?r»a' J Grote HANDELSONDERNEMING gevestigd te Leiden, heeft een vacature voor: Gedacht wordt aan een jongeman met feeling voor de handel; voor volledige opleiding wordt door de onderneming zorg gedragen. Brieven met volledige Inlichtingen te richten aan het bureau dtt Wad «ode* Dommer 1953. van 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE TANDPASTA VOOR WITTERE TANDEN GEZONDERE TANDEN FRISSERE ADEM

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5