William Primrose eminent altist in werk van Hindemith en Berlioz Lezers schrijven Concert Residentie-Orkest CEMA -PATENT RECHTZAKEN SueSjeef ajs^g Vrijdag 14 november 1958 Tweede blad no. 29595 Liever mens9 dart machine9 Een orkestrale weelde in Rimsky-Korsakof Rimsky-Korsakof, Hindemith en Berlioz: wèl verwonderd elkaar op het programma van het Residentie-Orkest te ontmoeten, sterk uiteen lopend als zij zijn. Heviger contrast bijv. dan tussen de hyperroman tische Berlioz en de celebrale Hindemith, die zich aan alle romantiek ontworstelde, is nauwelijks denkbaar! De in 1903 te Glasgow geboren arristocratisch spelende altist William Primrose, die o.a. in 1950 Bartöks altvioolconcert introdu- •eerde, voerde thans Hindemith's „Der Schwanendreher" (van 1935) lit, dat velen nog wel rauw op het lijf zal zijn gevallen. Wij geloven, dat Hindemith's schrijf wijze van die jaren waarin het „experi ment hoogtij vierde, alweer rijkelijk achterhaald is, wat niet wegneemt, dat hij hier 'n realistische imitatie geeft van de „Spielmann" (de man met het buik orgeltje zou men hem kunnen noemen), die zijn „dissonerende" noten de wereld instuurt met de overigens muzikanteske en schrijnende en schrale technisch meesterlijk knappe wijze, waaraan Hin demith voor een groot deel zijn faam te danken heeft. Men denke b.v. aan het fugato van het tweede deel en nog zo veel meer, dat Hindemith's vakman- schap overtuigend aantoont. Maar op een avond, waarop voor de televisie het onderwerp „Mens en machine" behan deld werd, speelde ons tijdens hel be- luisteren méér de machinale „meedogen loosheid" dan het .menselijk mededogen door het hoofd Primrose, die op het Edinburgh Festi val tot de grote sensatie behoorde, gaf van deze Hindemith zelf eminent al tist een superieure interpretatie in sa menwerking met een orkest in kleine bezetting: slechts celli, contrabassen, blazers en hmp. Naar ons gevoel is de alt een tvpisch lyrisch instrument en daar kwam in deze Hindemith vanzelf sprekend niet veel van terecht, behalve in het melodische tweede deel: „Nun laube Lindlein, laube". Gelukkig echter des temeer in de na de pauze gespeelde Symfonie met obligaat altsolo „Harold en Italië" van Berlioz. Dat doet echter niets af aan het feit, dat hij de uitzonderlijk veeleisende Hin demith de briljante Finale met de 1 velerlei variaties en vondster." met opvallend gemak beheerste, ondersteund Idoor formidabele techniek en een losse stokvoering. Primrose bewees hier al on middellijk dat zijn vermaardheid op ge- fundeerde gronden berust, al kon hij ons niet bevrijden van de gedachte dat deze „Schwanendreher" toch niet tot Hinde- jmith's sterkste werken behoort. Het begint op de duur zelfs bepaald te irriteren men Primrose's voortreffelijkheid in elk opzicht, afgezien van één ongelukje, wat iedereen overkomen kan. Primrose's toonvorming is bepaald uniek; het was een wonder de kwaliteiten van zijn in strument te beluisteren! In net wel wat holle retoische vuurwerk van de „Orgie des Brigands" tot besluit van deze sym fonie speelde het orkest zijn hoogste troeven uit. door Van Otterloo meesle pend geleid. Deze Berlioz ligt hem bij uitstek. Persoonlijk kan ons dit werk weinig meer boeien. Vóór alles nemen wij kennis van de geniale orkestratie, het bombastische karakter kunnen wij echter moeilijk verteren. Een glorieus ..dirigentenstuk" is deze symfonie echter ongetwijfeld en als zodanig willen wij graag onze bewondering voor de uitvoe ring uitspreken. Van Otterloo schonk al het fascine rend effect, die deze mijmeringen over de rusteloos zwervende Harold-Berlioz. wiens romantisch-melancholieke psyche hier zo indringend spreekt, behoeft. Eerlijk gezegd hebben wij hoe vreemd het ook klinken moge! nog het meest genoten van de programma- inzet: Rimsky-Korsakofs ouverture „Het Russisch Paasfeest", in een schitterend gave vertolking, misschien ook zo emi nent gespeeld, omdat dit programma op ce band werd opgenomen en ieder foutje zich dan tiendubbel wreekt! Wat hier aan coloristische weelde en punctualiteit geprojecteerd werd, was zéér bijzonder Het gaat hier op de teksten van de Obligod (gezangen der Russisch-orthodoxe kerk) weliswaar simpel melodisch toe, maar de exoti sche uitbundigheid is zó pakkend, dat men er nog altijd gebiologeerd naar In Berlioz een kolfje naar Van Ot- Iterloo's hand en met kennelijke overgave gedirigeerd was Primrose een „solist", [zoals men hem niet beter wensen kan. Allereerst spreekt hier vanzelfsprekend de symfonie, waarin de solo-altist is op genomen. In de passages, waarin deze op de voorgrond treedt naar Paganini's oordeel véél te weinige onderscheidde B.B. BINDINGSAVOND. In het St.-Antoniusclubhuis hield Wyk III van de Georganiseerde Zelfbe scherming een bindingsavond, welke volledig was afgestemd op het doel van deze avond: de onderlinge binding tus sen alle vrijwilligers zo sterk mogelijk naar voren te laten komen. Dat deze ge dachte van het wijkhoofd, de heer L. Zitman en zyn staf, met de uitvoering waarvan de buitendienst-assistent, de heer N. H. Koning en zijn helpers was belast, voor de volle 100% geslaagd is, getuigde de prettige en gezellige wijze, waardoor op alle aanwezigen aan het gehele verloop van de avond actief werd meegedaan. Op geestige wijze werd de avond door de drie wijkhoofden gezamenlijk ge opend in de koffiekamer van het St.- jAntoniusclubhuis, waarna alleen uit stroomden naar de smaakvol ingerichte grote zaal. Onder voortreffelijke leiding van de heer Koning werd door allen izonder uitzondering deelgenomen aan de diverse daar opgestelde behendigheids spelen, afgewisseld met enkele opgaven voor het gehele gezelschap. Bovendien werd een stroom van prijzen over de deelnemers uitgestort. Niemand bleef zonder prijs. Het H.B.B., de heer S. W. Hagedoorn, was enthousiast over het welslagen van deze avond, hetgeen hij in een korte toe spraak tot uiting bracht,, waarin hij tevens lof bracht aan de organisatoren en uitvoerders, maar waarin ook dui delijk werd gesteld, dat de organisatie B.B. een beroep moet en zal blijven doen op de deelname en de gemeen schapszin van de gehele burgerij, wier bescherming en hulpverlening het enig doel is. Na een slotwoord van het wijkhoofd gingen allen zeer voldaan en beladen met pry zen huiswaarts. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Cornelia Wilhelmina Adriana, dr. van M. H. P. L. M. van Aren-donk en H. M. Krol; Johanna Hermine. dr. van J. H. Remond en H. La Lau; Cornells Pieter Dirk. zn. van C. de Haas en C. Stokkel; Marlon Geertruida. dr. van P. van Root- 8elaar en J. Rijsdam; Anna Maria Cornelia drv van C. H. J. Zuidhoek en C. P. de Groot: Martlnus Joseph, zn. van C. M. Koomen en J. A Grimbergen; Jan. zn. van M. Paats en J. M. Moeliker; Arle. zn. van J. J. Dubbelaar en A. van Rhee. GETROUWD R. W. Münzenmayer en E. van Kerkhof; H. T. van Hattem en M. van der Born; |G. de la Rie en C. C. Kramer; A. P. M. van Lier en G. W. C. Staats; N: Holswilder en W. J. Ooilendijk; R. Hanselaar en G. C. Koolstra; H. A. Lens en P. J. Anlba; G. Eikerbout en H. van der Weijden; E. A. Wolda en C. F. Verboog; J. Kleft en T. van Bentveld; M. J. de Jong en M. B. K Brittiln OVERLEDEN M. H. J. van Soest. 87 jr.. weduwe van M. Bruijnen; R. J. van den Broek. 60 Jr.. man; C S. M. van Sonderen. 72 Jr.. we duwe van J. C. van der Steen; C. Neder- •tigt, 75 Jr.. man; D. La Lau, 73 Jr., we- luistert. Toen Rimsky-Korsakof in 1898 rijn „Shérchazade" schreef, was ook dit werk aan de orde. Het Paasfeest, evenement voor de Russische kerk (van weleer? is met grootse be zieling uitgebeeld in schittering van kleurige pracht. Zonder reserve zijn wij erin opgegaan! Dit was, in alle ongecompliceerdheid, toch de „mens" die sprak en niet de „machine". Mét en niet zonder een hart! En gelukkig is de mens In deze tijd nog niet volkomen vermechaniseerd. Vandaar het ovationele succes, dat Van Otterloo en de zijnen met dit „aloude" Rusland konden wegdragen. Jammer dat het te kort duurde H. STICHTING ALCOHOLICS ANONYMUS. Gisteren hield dt afdeling Katv/ijk van de Stichting Alcoholics Anonymus in het Huis over 't Hof aan hét Gerecht een voorlichtingsbijeenkomst. De directeur van de Consultatiebu- reaux voor Alcoholisme te Den Haag en Leiden, de heer K. Brij der, hield een korte inleiding. Uit een groot aantal getallen (o.a. één miljoen regelmatige alcoholgebrui kers, van wie 30.000 te kampen heb ben met verslavingsziektenconsta teerde spreker, dat er aan dit leed, dat zowel een sociaalmaatschappelijk kwaad als een ziekteverschijnsel is, een einde moet komen. Bij een terugblik op de geschiedenis bleek, dat de alcohol door de eeuwen heen steeds haar eigen plaats heeft in genomen. Uit cijfers is af te leiden, dat in ge spannen tijden (oorlogen, overheer singen) het alcoholverbruik aanzienlijk steeg. Daarom werd tien jaar geleden „Anonymus" opgericht, die nu overal in het land haar werkgroepen heeft. Ver volgens wees dokter Breyman uit Kat wijk op de funeste gevolgen van alco holgebruik voor het lichaam. Ook enkele A. A.-leden uit Amsterdam voerden het woord. Ter illustratie werden enkele films, welke op dit onderwerp betrekking had den, vertoond. SCAPINO-BALLET GEEFT UITVOERING Onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie geeft de Scapino-balletgroep za terdagmiddag 22 november een uitvoe ring in de Stadsgehoorzaal. Het pro gramma, dat Scapino deze middag voor de Leidse jeugd zal brengen, bestaat uit vijf kleine balletten, t.w. vrolijke dans. Prikkebeen. de kleine zeemeermin, ne gerliedjes en het gipsbeen. Hierna volgt het grote ballet „De verjaardag van de infante" (de prinses en de dwerg) op muziek van Jules Massenet. BAZAAR „PNIËL" BRACHT f. 2000 OP De ten bate van de hervormde wijk- gemeente „Pniël" gehouden verkoopda gen, hebben het mooie bedrag van f. 2000 opgebracht. SAMENSPREKING GEREF. KERK (VRIJGEMAAKT) EN CHR. GEREF. KERK De kerkeraad van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) alhier heeft besloten zich met een schrijven tot de kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te wenden, waarin op een samenspreking wordt aangedrongen waarbij de mogelijkheid tot een vereni- ging van beide kerken zal worden on derzocht. Een besluit, dat werd geno men naar aanleiding van de vereniging van de beide kerken in de gemeente Eindhoven. VAN PLAT GEVALLEN Bij het wasgoed van de lijn halen is gistermiddag de 54-jarige mevr. H. Lith- Zandbergen in haar woning aan de Oude Singel van een 3 meter hoog keu- kenplat gevallen. Tengevolge van deze val brak zij beide armen. Tengevolge van een kuil in het wegdek van de Oude Singel is gister avond een 15-jarige leerling-monteur met zijn bromfiets gevallen. De jongen liep een gecompliceerde breuk aan zijn rechteronderarm op. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn benoemd tot lid van de examencommissie natuurkunde en scheikunde m.o. 1958 dr. J. J. M. Been akker en dr H M Gysman. beiden te Leiden; dr. W. L Groenevela te Oegst- geest, prof. dr. E. Havinga, dr. H. C. Kramers, dr. J. P. Murre, prof. dr. P. Th Oosterhoff, prof. dr. W. Stevens en Pr0^ar. K. W.^Tyoni^ jüeo Leiden, Hoogleraren Lieftinck en Goedhart naar Suriname Rapport uitbrengen De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, heeft over de fi nanciële en economische vraagstukken van Suriname overleg gepleegd met zijn ambtgenoten Helders en Hofstra. De Surinaamse regering heeft nodig geoordeeld, een studie te latén maken van de financiële en monetaire situatie van Suriname, zoals deze zich op het ogenblik voordoet, benevens de wense lijkheid van de volgorde der uit te voe ren welvaartsprojecten voor de volgende 5 a 10 jaren. Twee Nederlandse deskundigen op economisch gebied zyn thans uitgeno digd, daarover rapport uit te brengen: oud-minister P. Lieftinck die in de V.S. vertoeft en prof. dr. C. Goedhart, hoog leraar in de staathuishoudkunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, die zich daartoe beiden bereid hebben ver klaard. Naar verwachting zullen zy hun rapport omstreeks april 1959 indienen. In dit verband heeft mr. Emanuels medegedeeld, dat de Nederlandse minis ters van Zaken Overzee en van Finan ciën. de heren Helders en Hofstra. mo gelijk binnenkort een bezoek aan Suri name zullen brengen. Van de uitkomsten van dit bezoek en van het rapport der beide hoogleraren zal afhangen, of het tienjarenplan tot een groter aantal jaren zal moeten worden verlengd. Dit betreft ook rente en aflossing der leningen. Dr. Dreef schreef „Van mei tof mei" Eerste exemplaar overhandigd De minister-president, dr. W. Drees, die onlangs aan een persdiner medede ling deed van de te verwachten uitgave van door hem geschreven memoires uit de bezettingstijd heeft vanochtend het 6 maanden garantie op de zolen GRATIS atlas van ds Benelux bij ieder paar Cema-patentschoenen •111 tl k' ijy Jongens- en meisjesschoenen Een mooie luchtopname van het bijtanken van het moderne Britse vliegdekschip "Tide Flow' bij oefeningen in de buurt van Malta. eerste exemplaar ontvangen uit handen van de wetenschappelijk uitgever dr. H. J. Prakke. privaat-docent in de publi cistiek aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Dit is het eerste exemplaar van een serie „Ons 20ste eeuwse verleden in memoires en biografieën". Het tweede deel. dat binnenkort ver schijnt van de hand van prof. mr. dr. N. E. H. van Esveld, is gewijd aan de figuur van Treub, die juist dezer dagen 100 jaar geleden geboren werd. Het deel dezer serie van de hand van dr. Drees, zal de volgende week ver schijnen. Heit bevat tal van persoonlijke herinneringen aan bezetting en verzet. Dit persoonlijke accent brengt met zich, dat unieke, nog niet bekende voorvallen, in het licht komen. Deze memoires, in milde toon geschreven, zijn verlucht met verscheidene foto's, ook van docu menten. (Advertentie) Duitser verkocht Marihuana-sigaretten (Speciale berichtgeving) De vorige week woensdag trachtte een 19-jarige Duitser uit Wessum (by Ahaus) in hotel .Monopole" te En schede Marihuana-sigaretten aan de man te brengen. Dank zij de activiteit van een kelner, die terstond de politie telefonisch waarschuwde, kon de jongeman wor den gearresteerd, nog vóór hij een enkele transactie had afgesloten. Reeds gistermorgen stond de Duitser wegens overtreding van de opiumwet voor de Almelose politierechter te recht, die hem conform de eis veroor deelde tot twee weken gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van de in beslag genomen sigaretten. Verdachte, die landbouwer is en werkt op de boerderij van zijn ziekelijke vader, had in Enschede een meisje leren ken nen. Dit meisje verhuisde naar Rotter dam en zo trok verdachte op zekere dag enige weken geleden met amou reuze bedoelingen naar deze havenstad. Hij kwam daar in een bar in contact met een neger, die hem 20 Marihuana- sigaretten verkocht tegen een prijs van 1 mark per stuk. Ze waren gewikkeld in papier waarop Marihuana stond. De politie-rechter jhr. mr. P. L. E. van der Maesen de Sombreff, kon niet aanne men, dat verdachte niet wist, dat de van de neger gekochte sigaretten zo on schuldig waren. De bewering van ver dachte, dat hij de prijs van sigaretten niet wist hij had niet vaak sigaret ten gekocht kwam de politierechter eveneens ongeloofwaardig voor. De sub stituut-officier van Justitie, mr. C. H. Nuis, verweet verdachte dat deze zich volkomen onschuldig voordeed. De po litierechter meende, dat verdachte op een gemakkelijke manier geld had wil len verdienen. Toen hem de sigaretten in Rotterdam waren verkocht, had ver dachte zich tegen de verkoper uitge laten over het doorverkopen met flinke winst. Verdachtes raadsman, mr. F. A. Harmelink, uit Almelo, meende, dat ver dachte er domweg was ingelopen. Spre ker achtte het mogelijk, dat verdachte in de bewuste bar te Rotterdam onder een zekere pressie de sigaretten had gekocht. Hij achtte vele redenen aan wezig om een mildere straf toe te ken nen. De verdachte, die aanvankelijk een houding aannam van volmaakte on- schuldie. barstte in snikken uit toen de officier met zijn eis kwam. De lerarensalarissen (II) De huidige maatschappij is een groepsmaatschappij en wordt dat in steeds sterkere mate. Men kan dit be treuren - en ik geloof terecht - maar het is een feit. Als individu legt men het af, als groep kan men wat bereiken. De arbeiders hebben dit reeds lang be grepen en met hun vakbonden veel be reikt voor hun positie. De werkgevers hebben zich eveneens succesvol ver enigd in belangengemeenschappen. Al leen de middengroepen, speciaal de in tellectuelen, hebben deze maatschap pelijke ontwikkeling nog slecht begre pen. Onderling verdeeld, ja zelfs wan gunstig, staat men in het salarisstrijd perk. Een typisch voorbeeld hiervan le vert de wetenschappelijke hoofdambte naar dr. C. Kruyskamp. Deze vindt de pogingen van de lera ren om salarisverhoging te krijgen on juist en onverstandig omdat (na verho ging) dan de maximum-salarissen van de leraren boven die van de weten schappelijke hoofdambtenaren zouden komen te liggen. Of dit zo is weet ik niet: ik ken de cijfers niet voldoende. Maar het gaat hier helemaal niet om! De heer K. vindt bovengenoemd ge volg echter verkeerd en keert zich daar om tegen de leraren. Ik zal hem eerst in zijn betoog volgen en daarna aange ven waar het wel om gaat. Dr. K. vindt bovengenoemd gevolg verkeerd omdat zijn groep „weten schappelijk werk" verricht en de lera ren „nauwelijks". Kennelijk vindt dr. K. het verrichten van wetenschappelijk werk het enige of voornaamste crite rium voor de salarishoogte. Deze opvat ting lijkt mij zeer eenzijdig en in strijd met iedere salaris-praktijk, kortom on houdbaar. Bovendien verrichten heel wat leraren, buiten hun lesgeven, wel degelijk wetenschappelijk werk. Dit is maar gelukkig ook. want dr. K. weet even goed als ik dat de universiteiten voor wetenschappelijke werkers vaak moeten putten uit het lerarencorps. De argumentatie van dr. K. is dus alleen al hierom vrij zwak. Maar dit alles ligt nog naast de kern van de kwestie. Bij de strijd van de leraren voor bete re salarissen gaat het in feite om twee dingen. 1. de manier waarop de regering meent de vertegenwoordigers van de leraren-organisaties in het georgani seerd overleg, te moeten behandelen. Overleg is dit niet, maar dictaat van regeringszijde en argumentatie van de kant van de leraren, waarop vrijwel nooit wordt ingegaan. De enige reactie van regeringszijde is, dat soms de ter minologie van het dictaat wat wordt gewijzigd, als de vroegere onhoudbaar blijkt. 2. de vreemde toestand dat de hogere ambtenaren (waarbij ook de wetensch. hoofdambtenaren) wèl ruim 10% sala risverhoging kregen in 1956 (argument: er is een tekort aan deze mensen) en de leraren niet (hier heerst blijkbaar geen tekort!) Dat binnen de groep van de hogere ambtenaren eventueel onjuiste verde lingen voorkomen, ligt hier volkomen naast. Overigens moeten onjuistheden hierbij natuurlijk goedgemaakt worden. Maar niet volgens de methode van dr. K met duwen naar omlaag. Die metho de zou n.l. leiden tot een nog moeilijker positie van de zwak georganiseerde mid dengroepen in een maatschappij waar in de macht en de kracht van de groepsorganisatie bijna alles bepalend is. drs. P. G. J. de Boer De Groentijd (II) In Uw blad van woensdag 12 novem ber 1958 stelt mr. Kortenhorst van der Sluys de groentijd aan de orde. Het komt mij voor dat tegen zijn betoog toch meer argumenten zijn aan te voe ren dan U in Uw naschrift doet. Als hij schrijft dat bij een enquête onder ouders een afwijzend oordeel over de groentijd zou blijken, dan is dat toch niet in overeenstemming met het feit, dat vele ouders wensen dat hun zoons Corpslid worden, hoewel in Leiden toch s( inds 1952 een gezelligheidsvereniging bestaat, die geen groentijd kent. Deze vereniging is „Catena" die thans onge veer 160 leden telt en zijn woord mee spreekt in de Bestuursorganen van de Leidse Universitaire Gemeenschap, al is weliswaar nog niet formeel erkend. Wel kent Catena een kennismakings- tijd, die daarin van een groentijd ver schilt dat alle elementen van lichame lijke en geestelijke vernedering van as pirant-leden er uit verwijderd zijn. Ook Catena ziet dus de wenselijkheid van een zeker overgangsstadium voor de nieuwaangekomen student. Aangezien er dus keus bestaat tussen twee bloeiende verenigingen op algeme ne basis, die elk hun eigen attractieve kanten hebben, lijkt het onnodig aan te dringen op afschaffing van de groen tijd bij het Corps. Daarbij komt dat, in dien het huidige LSC een dergelijke maatregel zou nemen, zeker grote tegen stand is te verwachten van de zijde der reünisten, die dan terecht zouden vre zen dat hun aloude Corps zijn eigen aard zou verliezen. Wat dat betreft, mag de groentijd sinds 1903 sterk veranderd zijn van karakter, nochtans niet van es sentie. Het Leids Universiteitsblad schrijft op zijn voorpagina van 19 sept. 1958: „Wat kan het Leisch Studenten Corps te bieden hebben, dat het beta ling eist van drie weken haarwortels, viezigheid en gr oen verdriet? (een groen) De groentijd is nog niet afgelopen, pas daarna kan het duidelijk worden". Zolang de keuze vrijwillig te bepalen blijft, is een ingrijpen van hogerhand overbodig. Een goede voorlichting zou evenwel veel teleurstelling kunnen voor komen. Hopend met het bovenstaande aan de discussie te hebben kunnen bijdragen, verblijf ik met gevoelens van de meeste hoogachting, J. W. VAN WINGEN Leiden Roodenburgerstr. 13 Wij ontvingen over hetzelfde onder werp nog een tweede ingezonden stuk van ongeveer gelijke strekking, dat wij in verband met de beperkte plaatsruim te niet in extenso kunnen opnemen. - Red. „L.D.". De Eltax-busdienst Zeer geachte Redactie, Langs deze weg wilde ik de aandacht van de Eltax-directie en haar rijdend personeel in de stad vragen voor het volgende. Het is weieens voorgekomen dat ge noemd personeel in het Mors- en Haag- wegkwartier, - en misschien daarbuiten ook wel vroegtijdiger dan de in de dienstregeling vastgestelde tijd van hun stopplaats wegrijden. Met stopplaats wordt hiermede be doeld een markant punt, t.w. de stop plaatsen aan de Lage Morsweg by de winkels en eveneens aan de 5 Meilaan. Op de beide stopplaatsen komt het in- en uitstappen uiteraard veelvuldiger voor dan bij de daar tussenin liggende. Dat vroegtijdig wegrijden houdt niet in. dat het hier gaat om enige minuten, maar wel om één of twee, ten hoogste drie minuten. Deze. in andere gevallen niet mede- i tellende minuten, zijn fnuikend voor de regelmatige, zowel als niet regelmatige buspassagiers. Hoe gaat het n.l. in de praktijk toe? De buspassagier weet van huis uit met welke bus hij mee wil ryden. De klok thuis is precies gesteld op radio-tyd. Met deze tyd wordt terdege rekening cehouden en men zorgt dan een ietsje vóór of op de vastgestelde vertrektijd bij de bushalte of stopplaats aanwezig te zijn. Het is dan heus geen prettige erva ring om mede te maken, dat de bus dan al weg is of net rijdende is om weg te gaan. hoewel de klok de vastgestelde tijd voor vertrek nog niet aangeeft. Wat is nu het gevolg van dat vroege re wegrijden? Voor enkelen is het dan maar weer een twintig minuten wachten op de vol gende bus. Anderen gaan lopen zoals zij nog zelden eelopen hebben om toch maar te trachten tijdig aan het station te zijn om hun vaste trein te halen, óf om op tijd op hun werk te zijn hier in de stad. Naar aanleiding van het bovenstaan de doen wij. buspassagiers, een beroep op degenen wie het aangaat, om zich alleen maar te houden aan de door hun dienstleiding vastgestelde vertrektijden et> daar niet van af te wijken. Het ver trek Is on tiid of wel door enig manke ment \vt maar nooit vroeger dan is voorgeschreven. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend. Buspassagier

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3