Latilït Zondag in Oost-Duitsland trieste komedie: verkiezingen zonder keus TOELATING SPIJTOPTANTEN BETEKENT 30.000 MENSEN Drie kinderen zijn bij felle brand omgekomen WEERBERICHT Penseel STUUR KIND OF HOND t r In West-Berlijn beschermde de democratie de rode S.E.D. Herinnering aan de republiek-Weimar Zo rechtvaardig mogelijk helpen IEMCO Vakantiehuisje in as gelegd Ouders weg om huis te zoeken B7ste jaargang VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 No. 29595 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Westduitse correspondent, thans in Berlijn) Berlijn, vrijdagochtend. In Oost-Duitsland trof men gisteren de laatste voor bereidingen voor de sinisterie communistische komedie, die men den volke tracht te verkopen als verkiezingen. Het zijn de verkiezingen wèl: er is namelijk maar één keus, mtar één partij, maar één lijst niet kandidaten, maar één methode om niet verdacht te worden: te weten te stemmen op het Nationale Front. Terwijl in Oost-Berlijn de communistische rode vlaggen en plakkaten deze huive ringwekkende grap voor ernst aan de man brachten, werd gisteravond in West- Berlijn, nauwelijks anderhalve kilometer van de zonegrens, de democratie van dit stadsdeel tot een aanfluiting gemaakt. De communistische S.A. zelf kreeg hier gelegenheid om een vergadering van de communistische Oostduitse partij, de S.E.D., onder het wakende maar bezorgde oog van de Westberlijnse politie te „beschermen" tegen de Westberlijners papieren geplakt met de woorden: „De bewoners van dit huis gaan op 16 no vember samen stemmen". In feite zijn deze verkiezingen in Oost- Duitsland van zondag a.s. een aanflui ting van het begrip „vrije politieke keus". Er is namelijk maar één lijst die van het nationale front. De 400 af gevaardigden van het Oostduitse parle ment. die zondag gekozen zouden moe ten worden, heeft men al lang aange wezen: 100 zetels voor de communisti sche SED, 45 elk voor verkapte commu nistische partijen als de LDP, de Oost- CDU, de NDP, de Boerenpartij en het tische jeugdorganisatie en de vrouwen- vakverbond, 25 elk voor de communis- bond, 15 voor de culturele bond, vijf elk voor twee kleinere groepen. Daar bijna al deze afgevaardigden communisten zijn heeft de SED de absolute meerder heid vóór er nog gestemd wordt Een cynische oude Westberlijner zei onsterwijl wij met enige dui zenden buiten het Sportpalast ston den te kijken naar dingen, die zou den kunnen gebeuren, dat we nu toch wel weer een beetje de tijd van de Weimarer republiek zo tussen 1920 en 1933 beleefden. Toen misbruikten de nazi's de de mocratische vormen om hun ban deloze S.A. de straat te laten be heersen, voor het Westberlijnse Sportpalast in de Potsdammer stras- se stond gisteravond een met rode banden om de armen getekende rij flink uit de kluiten gewassen Oost- berlijnse communisten, als een mo derne rode S.A. een vergadering te „verdedigen", waarmee deze S.E.D. provoceerde tot relletjes. De S.E.D. heeft krachtens Geallieerde bepa lingen het recht deel te nemen aan de Westberlijnse verkiezingen van 7 december, hoewel zij slechts een minimum-aantal stemmen zal ha len. Zij doet mee om uit te dagen en - als gevolg - onrust te scheppen! Gisteravond, terwijl de Westberlijners nog rustig nakaartten over Kroesjtsjefs rede, provoceerde zij de democratie door deze verkiezingsvergadering in het sportpalast te beleggen. Alleen acht duizend houders van gele kaarten moch ten deze bijeenkomst bijwonen en dat waren uiteraard opgetrommelde Oost- berlijnse communisten, die met de tram of de ondergrondse even overwipten om de democratie in het Westen bespotte lijk te maken. Hoewel bekend was, dat de Westberlijnse regering tegen deze vergadering was, had de directie van het Sportpalast er zijn toestemming voor gegeven. Niet minder dan 500 Westberlijnse politieagenten waren van zeven tot twaalf uur in de weer om het Sportpalast te beschermen tegen vijf duizend opdringende verontwaardigde Westberlijners^ die verleid waren door de communistische provocatie. De Pots- damerstrasse werd met zachte hand schoongeveegd: hier en daar viel een klap. er werd veel gejoeld en de West berlijnse humor kreeg een nogal grim mig karakter. De menigte werd tenslot te de politie gesmeekt mee te helpen: „Helpt U de Westberlijnse politie toch bij deze onpopulaire maatregel", klonk het telkens weer uit de luidspreker wagens van de Westberlijnse politie. Met zachte maar dringende hand drong men tenslotte de vooral uit jeug digen bestaande Westberlijnse menigte achteruit: op de achtergrond bescherm de communistische SA. met rode ban den om de arm, het gebouw met zijn rode inhoud in naam der demo cratie! Stille straten Dit is de atmosfeer, die heerst in West-Berlijn aan de vooravond van de Oostberlijnse verkiezingen van zondag a.s. die Westberlijns burgemeester Willy Brandt tegenover ons karakteri seerde als een soort volkstelling omdat er in feite helemaal niet gestemd wordt. In Oost-Berlijn kroop men gisteren, zo ver de actieve partijleden niet waren opgetrommeld cm in het Sportpalast voor de SED een volle zaal te krijgen vroeg onder de wol. De straten zijn hier stil als vlak na de oorlog, auto's rijden er nauwelijks behalve enkele Russische types, War- burgs en stokoude DKW's. Langs de Oostberlijnse straten 'wapperden links en rechts rode vlaggen en plakkaten met de woorden: „Plane mit, arbeite ruit, regiere mit", alsof er wat mee te regeren valt! Op woonhuizen heeft men Vannacht kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatse lijk mist. Morgen overdag hier en daar ook opklaringen. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. Vannacht kouder, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 NOVEMBER. Zon op: 7.58 uur; onder: 16.50 uur. Maan op: 11.58 uur; onder: 21.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.46 en 18.04 u. Laagwater te 1.32 en 13.49 uur. Dit nummer bestaat uit SO pagina's Wonderlijke tegenstelling Trouwens van vrije verkiezingen ls geen sprake. Er is weliswaar zoiets als een wet, die zegt dat de kiezers in stem hokjes mogen beslissen, maar in het be gin van deze week eiste de SED, dat de kiezers voor een ieder duidelijk, dat wil zeggen duidelijk voor de communisti sche spionnen, zouden laten zien, hoe zij gestemd hadden op de SED óf blan co. Het resultaat zal dus wel weer gelijk zijn aan Hitiers beruchte volkstemmin gen: 99.9 procent voor het Nationale Front. Dat uit de boezem der Oostduit se bevolking tegen deze „verkiezingen" is geprotesteerd deert de SED geen zier. Wat telt is de schijn. Op een verkie zingsvergadering van de SED hebben enkele moedigen dezer dagen namelijk gezegd, dat men net zo goed zijn kind of zijn hond het stembiljet in de stembus kon laten werpen: het resultaat zal niets veranderen. Deze wonderlijke tegenstelling heerst thans in dit wonderbaarlijke Berlijn. Aan de ene kant de zorg voor de communisten, waarbij honderden West- Berlijnse politieagenten communistische provocerende partijleden beschermen tegen getergde Westberlijners. aan de andere zijde: de doodse stilte en de diep ste onverschilligheid over de verkiezin gen van zondag a.s., de Oostduitse ver kiezingen-zonder-keus, de sinistere grap a la Hitler en a la Moskou. Langs Unter den Linden reed gister avond in Oost-Berlijn hier en daar een auto. In het Oostberlijnse eliterestau rant Newa aten partijfunctionarissen en intellectuelen van de SED kaviaar na een glas Russische wodka. In een museum exposeerde men „hoogst toe vallig" vlak voor de verkiezingen hier en in West-Berlijn door de Russen te ruggegeven Duitse kunstschatten. In het regeringscentrum Pankow liet de vrou welijke minister van Justitie Hilde Ben jamin wreder dan wrede mannen, zegt men in West-Berlijn in verband met zondag a.s. een milde stemming over de stad waaien. In Moskou liet Kroesjtsjef wat dreigementen los. In het Westberlijnse Sportpalast profiteer de de SED, beschermd door een soort SA. met grote petten en veel boksers typen. van de democratische vrijheid van vergadering. En dat alles in en rond het eiland, dat West-Berlijn heet waar 21/4 miljoen mensen alleen nog vrij zijn bij de gratie van het Westen, maar dan toch vrij en niet gedwongen „ja" te zeggen, waar het „neen" van ieders ge zicht in Oost-Berlijn is af te lezen!! Boycot van schepen onder goedkope vlag Circa 60 leidende figuren van het Inter nationale Vakverbond van Transport arbeiders zijn gisteren in Hamburg een conferentie begonnen met het doel de datum van ingang, de duur en andere bijzonderheden vast te stellen van de internationale boycot van schepen die onder de zogenaamde „goedkope vlag" varen. Van de zijde van het verbond werd meegedeeld, dat de boycot vóór 15 december zal ingaan. Het is de bedoeling, dat de arbeiders weigeren deze schepen te laden en te lossen om de reders op deze wijze te dwingen arbeidsovereenkomsten te teke nen, die aanvaardbaar zijn voor het verbond. Het is bekend dat het hier gaat om schepen die varen ondet de vlag van Panama, Liberia, Honduras of Costarica. Aan de conferentie wordt o.m. deelgenomen door de Ne d e r - lander J. Oldenbroek, die alge meen secretaris van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen is. Advertentie Nimmer nog was de beroemde Engelse ASCOT-colIectie zo fraai en up to date DOE HET NU Koop een Royal Ascot-coat van f 69.— af. tijdelijke aanbieding) Uitsluitend verkrijgb. bij Haarlemmerstraat 175 (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft gistermiddag minister Samkalden opgemerkt, dat reeds begin 1957 tot een verruimde toelating van mensen uit Indonesië was be sloten, waarbij geen onderscheid werd gemaakt tussen spijtoptanten en andere op Nederland georiënteerde Indonesiërs. Gedurende de acht maanden van dat nieuwe beleid zijn bijna 1200 spijtoptanten uit Indonesië in Nederland toegelaten. Het is niet zo, dat als gevolg van de bestedingsbeperking deze verruimde toe lating moest worden stopgezet. Het was het gevolg van de gebeurtenissen die leidden tot de grote uittocht van Nederlanders uit Indonesië. De beperking be tekende niet een terugkeer tot het beleid van voor 1957. De toelating bleef ruimer. De regering neemt het standpunt in. dat de spijtoptanten op dezelfde voet moeten worden behandeld als Nederlan ders ten aanzien van voorschotten voor de overtocht en de ontvangst in Neder land. Er zijn ongeveer 9000 opties voor het Indonesisch Staatsburgerschap uitge bracht. Naar schatting omvat dat 38.000 personen. Een aantal van nc-n is reeds hier. ongeveer 2000. Een andere groep zal misschien geen visum aanvragen, maar voorzichtig geschat moet men op 30.000 mensen rekenen. Dat betekent het weer inleggen van lepatrieringsschepen en huisvestingsmoeilijkheden in Nederland. Het is de vraag of alle moeilijkheden kunnen worden opgevangen. De conse quenties van het toelaten van 30.000 ar me mensen uit Indonesië heeft hier ge volgen voor de ministeries van Maat schappelijk Werk. Sociale Zaken. Bui tenlandse Zaken. Economische Zaken, Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en financiën. Het is beter het probleem eerst te bespreken in de vaste Kamer commissie voor de repatriëring. 100.000 op Nederland georiënteerd Men moet zich ook afvragen of de moeilijkheden van de spijtoptanten in Nederland niet nóg groter zouden zijn dan in Indonesië. Een massale uittocht uit Indonesië zou de gevoelens van on veiligheid aanwakkeren bij anderen in Indonesië, die op Nederland zijn ge oriënteerd. Dat aantal loopt in de 100.000 „De strekking van mijn betoog is", al dus minister Samkalden, laten wij zorgen dat wij de beperkte mogelijk heden om te helpen zo rechtvaardig mogelijk verdelen. Ik zie niet hoe de regering kan ontkomen aan een toe latingsbeleid, gebaseerd op individuele selectie. De regering heeft in 1956 aan de redelijke aanpassing van het toe latingsbeleid hoge voorrang verleend. Zij doet dat nu evenzeer. Advertentie Het betrouwbaarste adres voor RADIO en TELEVISIE NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 De Chapelcross-kernenergiecen- trale in het Engelse graafschap Dumfriesshire, de tweede Engelse atoomcentrale, die binnenkort met de produktie van elektriciteit begint Boelganin 1111 ook uit de gratie In een rapport van premier Kroesj tsjef over het nieuwe zeven-jarenplan wordt gezegd dat maarschalk Nikolai Boelganin, de gewezen premier, tot „de partijvijandige groep" behoort. Ex-pre mier Malenkof, ex-minister van Buiten landse Zaken Molotof, de gewezen vice- premier Kaganowitsj en de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Sje- pilof waren al eerder als zodanig be stempeld. In maart van dit jaar volgde Kroesj tsjef Boelganin als premier op. Boelga nin werd toen directeur van de staatsbank; in augustus werd hij direc teur van een economische streekraad in het zuiden van Rusland. De betreffende passage uit het rap port luidt: „De communistische partij van de Sovjet-Unie voert vastbesloten strijd tegen degenen die vasthouden aan de oude en uit de tijd zijnde vor men en manieren van werken, bezield zijn van conservatisme en die zich ver zetten tegen de toepassing van de Le ninistische partijpolitiek. Deze strijd j leidde tot het ontmaskeren en onscha- j delijk maken van de partijvijandige groep van Malenkof, Kaganowitsj, Mo- lotof, Boelganin en Sjepilof". Maarschalk Boelganin was premier van februari 1955, toen hij Malenkof op volgde, tot maart van dit jaar. Hij reis de met Kroesjtsjef naar Engeland, In dia, Birma, Finland en andere landen. I In een toespraak in 1957 veroordeelde I Boelganin zelf nog de „partijvijandige groep". De 63-jarige maarschalk, de man met het baardje, had onder Stalin al vele jaren in de hoogste partijleiding geze ten voordat hij Kroesjtsjefs reisgenoot werd. Na de oorlog volgde hij Stalin op als minister van Defensie. In september j.l. werd meegedeeld dat hij uit het par tijbestuur was gezet. Deze foto toont Prinses Margaret van Engeland in gesprek met Yves Saint Laurent, de opvolger van de modekoning Christian Diorna een modeshow van het modehuis Dior ten bate van het Rode Kruis. Prinses Margaret reikte bij deze gelegenheid de ere-medaille van het Britse Rode Kruis aan Lau rent uit. schuimrubber-matras All© soorten „UBICA"-matrassen uit voorraad leverbaar bij: N.V. Textielhandel ADR. v. OOY jr. BREESTRAAT 39 - LEIDEN Drie jonge kinderen zijn gister avond jammerlijk omgekomen bij een brand die omstreeks kwart over tien is uitgebroken in het vakantiehuis „De Kakelhof" aan de Amhemseweg te Beekbergen. De slachtoffertjes zijn kinderen van het echtpaar J. Riphagen, dat afkomstig is uit Apeldoorn, doch thans woonachtig in Amsterdam. De familie verbleef echter sinds enige tijd in een van de huisjes van het vakantieoord „De Kakelhof" te Beekbergen, omdat men woonruimte in Apeldoorn wilde zoeken. Gisteravond omstreeks acht uur kre gen de ouders het verzoek van hun in Apeldoorn wonende ouders om naar Apeldoorn te komen, omdat men het adres had van een woning, die even tueel betrokken zou kunnen worden. Het echtpaar Riphagen vertrok naar de stad en liet de kinderen, vanwie de oudste bijna zeven en de jongste ruim anderhalf jaar was, alleen in het huisje achter. Om half elf kwam het oudste meisje Jenneke naar buiten hollen, schreeu wend, dat er brand was uitgebroken. Zij rende naar een van de dichtstbijwonen- do buren in het bos. Men kwam daar onmiddellijk in actie en de Beekbergse en Apeldoornse brandweer werden ge alarmeerd. Aan redding van de kinderen viel ech ter niet meer te denken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de drie kin deren, de anderhalf jarige Thea, het drie jarig jongetje Gezinus en de vijfjarige Annie in de vlammen omkwamen. Het huisje brandde tot de grond af. Om streeks twaalf uur was het zo goed als afgebrand. Eerst bij het nablussen kon den de ljjkjes worden geborgen. Over de oorzaak van het drama is op dit moment nog weinig te zeggen. Ern stig wordt met de mogelijkheid reke- ehouden, dat de kinderen met lu- hebbeo gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1