RANG is alleen RANG als er RANG op staat. W* r J 167* WM i IN GESPREK MET BERLIJNSE BURGEMEESTER WILLY BRANDT Tïsn^^n ze allen de baas! ltUUL»LU.LUmM»«ftg tvrrrm r Bijzonder jongeenergieke persoonlijkheid op een van de moeilijkste posten in Duitsland In geval van nood: gewapend geleide voor de vliegtuigen Voor IJNEN AKKA Een Engelsman verdween tien jaar geleden spoorloos uit Breda 07ste jaarganp Vrijdag 14 november 1958 Derde blad no. 29595 Advertentie Rang Fruit 19 ct per rol Rang Menthol 19 ct per rol Zorgeloos-democratisch (Van onze Westduitse correspondent, thans in Berlijn) Beriyn, donderdag. In een exclusief interview, dat wij vanochtend in het Berlijnse raadhuis Schöneberg met Westberlijns burgemeester Willy Brandt mochten hebben, verklaarde deze ons o.m.: „In het geval, dat men van commu nistische zijde ons opnieuw zoals in de 322 dagen van de blokkade van 19471948 van de buitenwereld zou afsluiten, zijn wij er thans beter aan toe dan tien jaar geleden. Toen waren er nauwelijks reserves, thans beschikken we over grote voorraden levensmiddelen en grondstoffen. We zouden het een lange rij van maanden kunnen uithouden, zelfs als er geen vliegtuig hierheen zou kunnen komen en als de voedselverstrekking aan de bevolking niet beperkt zou worden. Vriendelijk, maar ook vastberaden man Het vraag- en antwoordenspel, dat wij met burgemeester Brandt hadden, ont wikkelde zich als volgt: Wat bedoelde de Russische minis ter-president Kroesjtsjef volgens U met zijn mededeling van maandag volgens welke de Sovjet-Unie wel eens eenzijdig de viermogendheden- overeenkomst over Berlijn zou kun nen opzeggen? „Men moet bij de beoordeling hiervan niet willen speculeren, maar de zaak uit twee gezichtspunten bekijken. Ten eerste uit de Berlijnse hoek: het gaat het communistische bewind in de Sovjetrus- sische zone erom, West-Berlijn ten minste wat erger van de vrije wereld te isoleren dan thans het geval is. Men hoopt daarmee de stroom vluchtelingen af te dammen en de stabiliteit van West-Berlijn te verzwakken door het economische leven schrik aan te jagen. Daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat de vlucht van zovelen uit de Oostzone een aanhoudende zorg voor de communistische regering is, die met een tekort aan arbeiders op ieder terrein komt te zitten. Voorts is het zuivere be staan van een vrij West-Berlijn alleen al een doorn in het oog van de Sovjet- russische machthebbers. Ten tweede moet men in Kroesjtsjefs mededeling een nieuwe poging zien om te onderzoeken of West-Berlijn misschien een weke plek in het geheel van de Wes telijke politiek vormt. Zou dat het geval zijn dan loont het misschien, aldus de Russen, om hierop wat dieper in te gaan, om van het aftasten over te gaan tot het handelen. De reacties evenwel, die men in Oost-Berlijn en Moskou toch ook moet hebben gehoord uit de gehele Wes telijke wereld, hebben aangetoond, dat men bij ons West-Berlijn niet wenst te beschouwen als een weke plek, maar dat men zich hier ten koste van alles wil handhaven. Daarnaast dient fel ontkend te worden, dat hier sprake is, zoals Kroesjtsjef heeft gezegd, van een soort Berlijn-aanbieding, waarbij de Weste lijke landen uitgenodigd werden om Berlijn te verlaten. Daarvan kan na tuurlijk geen sprake zijn. Kwestie van Geallieerden Wat moet er gebeuren, indien werkelijk van communistische zijde Kroesjtsjefs mededeling in de daad wordt omgezet en aan de Oostduitse communistische regering de soeve reine rechten worden overgegeven, waardoor de regering-Grotewohl de Geallieerde verkeersverbindingen met het Westen zou gaan controle ren en misschien wel geheel zou lamleggen? In de eerste plaats is dit een kwestie van de geallieerden, niet van ons noch van de regering van de Bondsrepubliek. De Verenigde Staten, Frankrijk en En geland hebben met de Sovjet-Unie een overeenkomst over Berlijn gesloten en zij hebben de eerste verantwoordelijkheid voor de bescherming van de Westber- lijnse bevolking. Wanneer de Russen op de Autobahn de controle ook formeel zou overgeven aan de communistische i heren in Oost-Berlijn, dan moet van Westelijke zijde worden ingegrepen. I Maar ons verkeer met West-Duitsland is in feite toch al in handen van de Oostzone-regering! In de lucht is de situatie evenwel geheel anders. Mocht men van communistische zijde de lucht- verbinding pogen lam te leggen, dan moeten de Westelijke mogendheden met gewapende begeleiding de vliegtuigen in staat stellen ondanks alles naar West- Berlijn te vliegen. Dat zijn zij in dat geval verplicht en ik geloof ook, dat zij er ook toe in staat zullen zijn! Grote reserves Voor ons zelf hier in Berlijn is de situatie bepaald veel beter dan in 1948. Wel waren de mensen toen een beetje gewend aan het hongerlijden en was de blokkade wat dat betreft niet zo schrij nend, thans zouden ze er een beetje tegen opzien om de buikriem aan te halen. Maar wij hebben nu grote reser ves aan levensmiddelen en grondstoffen en we kunnen het maanden uithouden als het moet. Maar ik ben ervan over tuigd, dat er geen nieuwe blokkade van WILLY BRANDT burgemeester van West-Berlijn het formaat 19481949 zal komen. Zo juist ontving ik de mededeling, dat de Russische ambassadeur bij de Sovjet regering in Oost-Berlijn Perwoekien naar Moskou is geroepen, kennelijk om verslag uit te brengen over de situatie hier, En dat duidt er weer op, dat het er de Russen in de eerste plaats niet om te d o e n is hier incidenteel moeilijkheden te veroorzaken, maar dat zij een actie ten deze zien als een stap in de richting van een topconferentie met de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Desondanks zal er wel niets gebeuren, maar we houden altijd reke ning met de mogelijkheid, dat er wèl iets gaat gebeuren. We zijn op alles voorbereid te allen tijde. Maar nogmaals, er kan niets gebeuren. Zou men van Russische zijde hier iets ernstigs in de zin hebben, dan zal dat is de laatste dagen toch wel gebleken het Westen scherp reageren met de kans. dat een klein conflict zich zal uitbreiden en daarvoor voelt men niets. De Russen willen deze zaak. dat is mijn vaste over tuiging, niet op de spits drijven. Aan de in december a.s. hier te houden verkiezingen voor het West- berlijnse parlement neemt ook de S.E.D., de communistische partij in Oost-Duitsland, deel. Lijkt dat niet een beetje al te zorgeloos democra tisch voor West-Berlijn, waar men toch dagelijks geconfronteerd pleegt te worden met de communistische realiteit? De S.E.D. is formeel eigenlijk geen communistische partij, maar zoals de naam zegt de „Socialistische Eenheids partij van Duitsland. In 1946 hebben de vier mogendheden besloten, dat alle par tijen het recht hebben in geheel Berlijn te mogen werken. Wanneer men een deel van de viermogendhedenovereen- komst wil eerbiedigen, dan moet men de tegenstander niet de gelegenheid ge ven te protesteren, doordat men zelf een ander deel met voeten treedt. Daar naast lijkt het voor mij ongewenst om het communistische probleem op te lossen met verbodsbepalingen. Een ver kiezingsnederlaag, zoals de S.E.D. hier volgende maand natuurlijk zal lijden, is een dodelijker klap dan een verbod. Zondag a.s. vinden er in de Oostzone, zowel in Oos't-Duitsland als in Oost- Berlijn, ook zogenaamde verkiezingen plaats, die in feite neerkomen op een soort volkstelling, waarbij 99,9 procent van de bevolking zogenaamd de S.E.D. zal stemmen, maar daarbij zal het voorkomen, dat het ene deel van een straat op de S.E.D. „stemt", terwijl over drie weken het andere, in het Westen gelegen deel van diezelfde straat de gelegenheid krijgt frank en vrij op welke partij ook te stemmen. Dan zal men kunnen zien, hoe ter ene zijde leden van een bepaalde familie de S.E.D. zullen stemmen, omdat er geen keus en de terreur aanwezig is, en ter andere zijde andere leden van diezelfde familie met dezelfde opvattingen de vrije keus maar beslist contra de S.E.D. zullen hebben. En dat verschil in stemrecht in vrij heid, zoals men dat hier zo tragisch ziet in een en dezelfde familie, betekent wat de Berlijrier, hetzij hij hier of daar woont, werkelijk denkt over het communisme. Wij zelf geven de S.E.D. hier dus een zekere vrijheid. Maar als zij tonnen propaganda-materiaal over onze straat zou rondstrooien, zou het haar geen stem méér opleveren. Kan er na Kroesjtsjefs medede ling en al hetgeen thans tegen West-Berlijn ondernomen wordt, nog wel door de regering te Bonn gepoogd worden om via een niet scherpe, misschien wel concïliante nota aan Moskou toch verder over leg te plegen? Eigenlijk is dat mijn zaak niet. Ik begrijp wel, dat de regering in Bonn deze kwestie niet op de spits wil drij ven. Daar wint men niets mee. Het komt er op aan, dat men in goede samenwerking met de Westelijke mo gendheden het gehele Duitse vraag stuk behandelt, waarbij het niet aan ons moet zijn om de mond vol te hebben met bedreigingen en dergelijke. Bliksemcarrière van Herbert Karl Frahm, alias W. Brandt Willy Brandt maakte tijdens dit in terview de indruk van een bijzonder jonge en energieke persoonlijkheid, die iets Scandinavisch in zijn uitspraak en langzame bewegingen heeft. Men kan zich gemakkelijk indenken, dat deze sociaal-democraat in West-Berlijn een bijzonder populair man is. De verkie zingsplakkaten laten hem als een soort glamour-boy zien, die hij in het geheel niet is. Overal lacht zijn portret thans de Westberlijners tegemoet. „Uberall ist Willy", zegt men hier dan ook. Deze eerst 44-jarige burgemeester van een van de meest omstreden steden van de wereld is evenwel anders. Achter zijn tafel in het raadhuis Schöneberg zit hij, zijn woorden afwegend, maar ze tenslotte toch energiek uitsprekend, als of geen gevaar ter wereld hem bang kan maken. Zijn toch relatief korte levensloop heeft er veel toe bijgedra gen, dat de factor angst voor deze Willy Brandt er een is om spel over wonnen te worden. Brandt heet geen Brandt - hij heet eigenlijk Herbert Karl Frahm In zijn jonge jaren als twintigjarige keerde hij zijn geboorteplaats Lü- beck vanwege het Hitlerregime de rug toe en ging naar Hoorwegen. Hij nam ondergronds om uit Hitler- Duitsland te komen de naam Willy Brandt aan en die naam wenste hij te houden, toen hij in 1947 naar Berlijn kwam. Hij liet zich toen eerst nog inschrijven als „Herbert Karl Frahm, genoemd Willy Brandt", maar hij nam toch de laatste naam aan, waarmee zijn le ven in feite het innigst was verbon den. In Hoorwegen verbleef hij tot de Duitsers opnieuw kwamen. Via Zweden keerde hij in 1945 weer in Oslo terug. Hij werkte als verslagge ver voor Hoorse dagbladen tijdens het oorlogsmisdadigersproces te Heurenberg, kreeg, daar hij de Hoor se nationaliteit had aangenomen, van de toenmalige Hoorse minister van Buitenlandse Zaken het aanbod pers-attaché te Parijs te worden. Later werd hij persattaché bij de Hoorse ambassade te Berlijn. En toen was het nog maar een stap om weer Duitser te worden. Hij werd leider van het Duftse pers bureau en lid van de S.P.D. en had on danks vele tegenslagen en tegenkanting een snelle carrière in de politiek met tenslotte de bekroning na een harde strijd in de eigen partij met orthodoxe socialisten als Franz Neumann in de herfst van het vorige jaar mét het burgemeesterschap. Het afgelopen jaar was hij president van de Westduitse Bondsdag, plaatsvervanger van Bonds president Heuss Ziedaar een van de meest bijzondere bilksemcarrières in het moderne West- Duitsland. De man zelf maakt in genen dele de indruk, een dergelijke lange strijd hardnekkig te hebben doorge maakt. Integendeel, al kan men %hem zo op het oog grote vastberadenheid niet ontzeggen. Willy Brandt is een buiten gewoon charmante, vriendelijke man. Vriend en politieke vijand in West- Berlijn zijn het er dan ook over eens, dat deze jonge, krachtige en toch ook bezonnen ex-Lübecker bij uitstek de man is om een van de moeilijkste pos ten in Duitsland te bekleden. Dat be wees hij ook weer in deze ietwat span nende dagen voor Berlijn. (Advertentie) KRAAIERSTRAAT 30 TEL. 21180 Zijn kostbare verzameling wordt geveild (Speciale berichtgeving) Binnenkort zal de gerechtsdeurwaarder Chr. Schalken in het venduhuis in de Ludwigstraat te Roosendaal een bijzondere verkoping houden. De goederen zjjn van een Engelse vliegtuigbouwkundig ingenieur, D. Whittlesae, een technicus die werkzaam was op de vliegbasis Gilze Rijen en die geruime tijd in Breda ook heeft gewoond. Nadat hij enkele voorzieningen voor zijn eigendommen had ge troffen, is de man spoorloos verdwenen. Totnutoe is, ondanks alle nasporingen, zijn adres of verblijfplaats onbekend gebleven. Zelfs op adressen waarheen zijn goederen moesten worden gestuurd, bleek hij onbekend. Deze Engelsman, die op 10 mei 1910 in Engeland geboren is, heeft tijdens de laatste wereldoorlog over de gehele we reld gezworven en Egyptische. Oosterse en Japanse curiositeiten meegebracht. Onder deze collectie zijn verschillende waardevolle Oosterse kunsvoorwerpen. Prachtige blauwe pullen en vazen, Ja panse beelden, schotels en schalen, af godsbeelden, koppen en schotels, uit hout gesneden heilige koeien, met paar lemoer ingelegd houtwerk, kastjes enz. Het kostbaarste uit deze verzameling is wel een uit vier panelen bestaand scherm, prachtig ingelegd met in paarle. moer uitgevoerde voorstellingen van bloemen, vogels en vlinders. Vooral dit scherm ziet men alleen, volgens ken ners, in de huizen van de rijkste Oos terlingen. Toen mr. Whittlesae in 1948 Breda plotseling verliet, gaf hij een expedi teur opdracht zijn goederen te ver pakken en ze te verzenden naar 5 Colomberie St.-IIelier te Yersey, Chr. Islands. De kosten werden be taald met een chèque op een Engelse bank. Deze bank betaalde echter niet uit. De expediteur heeft niets meer van de Engelsman gehoord. De kist werd naar Rotterdam verzonden, kwam later weer terug en werd toen opgeslagen in de pakhuizen van de expediteur, waar ze al die tijd werd bewaard. Een civiele procedure om de gemaakte kosten betaald te krijgen, had geen suc ces. Deurwaarder Schalken werd er in gemoeid, omdat de expediteur van de goederen af wilde en ook omdat hij naar een middel van betaling zocht om de gemaakte onkosten e.d., die al en kele duizenden guldens bedroegen, te verrekenen. De verkoping is zo ongewoon en er zitten zoveel haken en ogen aan, dat de deurwaarder, om de eventuele rech ten van de Engelsman veilig te stellen, mr. Noldens, uit Roosendaal, in de arm nam, die de belangen van de Engels man zal behartigen. In de Dierentuin te Den Haag bevonden zich. in diep gepeins ver- vond gisteren de Landbouwonder- zonken, minister dr. ir. A. Vonde- wasdag plaats. Onder da gastan Itng aan Landbouw, Visseran Voedselvoorziening (rechts) en de secretaris~generaal van diens mi- rlisteria, mr. H. Pat(fn. Dekkingspercentage 95 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in oktober 1958 f. 1.239 mil joen (v.m. f. 1.168 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1.173 miljoen (v.m. f. 1.152 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 95 (v..m. 99). De invoer in oktober 1958 is t.o.v. oktober 1957 gedaald met f. 94 miljoen en de uitvoer gestegen met f. 34 mil joen. Dit had tot gevolg, dat het dek kingspercentage 10 punten hoger kwam te liggen <95 tegen 85). Het dekkingspercentage van het maandgemiddelde over het tijdvak januarioktober is van 1957 op 1958 echter opgelopen met 16 punten (89 tegen 73). Het invoersaldo van de eerste 10 maanden van dit jaar bedraagt thans f. 1.251 miljoen in 1957 was dit f. 3.504 miljoen, derhalve een vermindering van f. 2.253 miljoen. Minister Vondeling opende landbouwonderwijsdag (Van onze Haagse redactie) „Ik voel me een soort hoven-meester, maar dan van het ambulante type" zei vanmorgen de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, toen hij gisteren in de Dierentuin te Den Haag de landbouwonderwijsdag 1958 opende. De minister stelde, dat het, onderwijs een zeer persoonlijke kwestie is, waar mede hij als vader van een paar jonge kinderen dagelijks in aanraking komt. Onderwijs geven, aldus de bewinds man. is een uitermate gewichtige taak waarbij het voornamelijk aankomt op „bijblijven". Op het terrein van het landbouwonderwijs is nog wel het een en ander te doen en te verbeteren, het geen niet inhoudt, dat er gebrek aan waardering bestaat voor hetgeen reeds is verricht. „Wij hopen, zo zei dr. Vonde ling. zeer binnenkort een wettelijke re geling van het landbouwonderwijs tot stand te kunnen brengen. Hiervoor is echter activiteit en besluitvaardigheid van de volksvertegenwoordiging nodig. Gelet op het feit, dat in brede kring advies is gevraagd over dit onderwerp, hoopte de minister, dat de Kamei dit snel zal willen behandelen zonder ie veel te amenderen. Vragen hierover zullen" zo zei de minister, „door ministers Cals en mij zeer snel kunnen worden beant woord". In de middagsamenkomst van de Landbouwonderwijsdag heeft ir. P. van der Schans, inspecteur van het land bouwonderwijs, een uiteenzetting ge geven over de opleiding tot organisatie en uitvoering van landbouwwerkzaam- heden. De komende lagere landbouwscholen zullen voor de beroepsopleiding van toekomstige boeren en landarbeiders van betekenis zijn. Daarnaast zal het onderwijs in arbeidsorganisatie aan Reeds in februari 1957 werd opge dragen tot verkoping van de goederen en kortgeleden heeft de rechtbank te Breda vonnis gewezen. Er worden nu voorbereidselen voor de verkoping ge troffen. Ze rennen, spelen en stoeien en of het regent kan ze niet schelen. Daar zijn het kinderen voor. Maar Uw zorg is, dat ze keurig gekleed gaan en vooral ook be hoorlijk beschut zijn tegen het re nollandse winterweer. En daarbii helpen wij U, want voor die kleine robbedoezen brengen wij dit vlotte sportieve winterjasje in een pracht kwaliteit, heerlijk warme wollen stof. Luxe teddy voering, óók de capuchon. Dege lijk afgewerkt met leren knopen. En bovendien, om Uw uitgave nó eens bijzonder laag te houdenr verrassen wij U met een heel lage prijs, 2 tot 6 jaar, alle mpten, Keuze uit 8 leuke, beschaafde dessins. Ook voor de meisjes. In verband met de overstelpende drukte kunnen telefonische of schriftelijke orders niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedijk hk. Dorps weg: W Kruiskade 35 hogere en middelbare landbouwscho len en cursussen moeten worden ge geven. Het geldt hier de boer als be drijfsleider en werkgever. De bestaande praktijkscholen zullen nodig blijven en tevens belangrijk zijn voor de vorming van leerkrachten voor de verschillende landbouwscholen, al dus ir. Van der Schans. Hij acht het voor de ontwikkeling van het landbouwonderwijs gewenst, dat ook aan de landbouwhogeschool het onder wijs in arbeidsorganisatie en arbeids- techniek in de landbouw een belangrijke oteats krijgt

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11