Westberlijners gesterkt door het medeleven van Westelijke zijde Fa. J. M. Gerding WEERBERICHT De Rus is voor hen geen verre vijandmaar een buurmandie ruiten wil (èn kan) ingooien Jordanië wil Hoesseins incident voor de Veiligheidsraad brengen Apart Kamerdebat" gewenst over de spijtoptanten in Indonesië Russen gaan uit Oostzone 97ste jaargang WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 No. 29593 LE1DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Westduitse correspondent, thans in Berlijn) De 2'/i miljoen Westberlijners, die heel even uit hun balans waren geraakt na de donderende rede van Kroesjtsjef te Moskou en de weigering van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko om de Westduitse ambassadeur Kroll hierover nader in te lichten, hebben hun evenwicht snel teruggevonden. Van alle kanten is gisteren tot hun geruststelling verklaard, dat men hen niet in de steek zal laten en dat West-Berlijn een Westelijke voorpost blijft, waarvoor men alles zal doen om haar te handhaven. Het medeleven van Bonn, Londen, Parijs en Washington geeft de burger hier bepaald moed. Uiteraard heeft men hier scherp gereageerd op de Russische dreigementen, waaruit men kon opmaken, dat het Westberlijnse deel van de overeenkomst van Potsdam van 1945 door Moskou eenzijdig zou kunnen worden opgezegd. Kroesjtsjef dreigde met het verhinderen van het verkeer via de lucht, de weg en het binnenwater van West-Duitsland naar West-Berlijn. kleine en middelgrote Westberlijnse zakenlieden met hun zaak? Zij hebben het bedrijfje eindelijk opgebouwd, ze sappelen elf maanden op dit eiland om de twaalfde met vakantie ruim adem in Venetië, München of het Zwarte Woud te kunnen halen. Wordt dit alles be dreigd, hetzij direct door een aanslag, hetzij indirect door een wurgende blok kade van opnieuw 200 of 300 dagen?. Onze Westberlijnse zegslieden plaats ten tegen deze „existentiële" problemen van Herr Müller en Herr Schulze in deze stad de analyse der politici, die niet als deze doogewone Westber lijners 's avonds naar bed gaan met de idee, dat morgenochtend wel eens heel anders zou kunnen zijn op kantoor, in het eigen bedrijf en op straat. De Westduitse minister voor al-Duitse Za ken, Lemmer, zelf een Berlijner, zei gisteren op een persconferente in West- Berlijn: Kroesjtsjefs manoeuvre is het hoogtepunt van een communistische campagne. Het gaat de Russen, zei Lemmer, met hun dreigementen tegen Bonn en Berlijn om een topconferentie, waarbij zij zich thans hier en tijdens het ontwapeningsoverleg zo onbuigzaam mogelijk tonen om later tijdens de top conferentie in een gunstige positie te staan, waarbij zij iets kunnen laten val len van hun exorbitante eisen, zonder hun gezicht te verliezen. In Berlijn zal niets veranderen, aldus Lemmer. Door deze manoeuvre en het dreigement de vier mogengendhedenovereenkomst voor Berlijn op te rollen wil men te Moskou buitendien nog eens proberen het Wes ten te dwingen Oost-Duitsland te er kennen. Kroesjtsjefs woord bedreigt Berlijns normale leven De Westberlijners hielden zich na dit dreigement niet onledig met het na gaan van de historische feiten en akkoorden uit 1944 en 1945: voor hen is deze wereldpolitiek, die bijvoorbeeld voor de gemiddelde Nederlander ergens hoog in diplomatieke luchtlagen zweeft, iets dat zijn naakte bestaan direct aangaat. Kroesjtsjef is hier geen verre vijand voor wiens eeuwig dreigende taal men op een gegeven ogenblik als gewone burger ongevoelig wordt, maar een buurman, die de ruiten wil ingooien en daartoe alle macht bezit. Praktisch en nuchter is de Westberlijner gisteren dan ook gaan rekenen met deze „hoge" po litiek, die hem in zijn bestaan kan tref fen. Hy is bepaald niet bang voor de huidige situatie, tenslotte wenst men ook aan de omgang met de duivel, zegt men hier cynisch. Ieder communistisch dreigement is nu eenmaal een directe bedreiging van het bestaan in alle vor men van de mensen hier. Van officiële zijde te West-Berlyn zei men ons gisteren, dat er na Kroesjtsjefs speech twee visies zijn te onderscheiden, die elkaar aanvullen. Drie vragen van de burger De ene visie is die van de Westber lijnse man-in-de-straat, voor wie het om drie vragen gaat: als Kroesjtsjef en de „Spitzbart" (waarmee men hier de Oostduitse com munistenleider Ulbricht aanduidt) het weer eens op haren en snaren zetten, kan men dan als Westberlyner nog tijdig naar de overkant, en dat is het Westen, komen?; dreigt er een nieuwe blokkade? Als men weet dat iedere druppel melk, elk ei bij het ontbijt, elk hap brood, dat al het voedsel dus, behalve het drinkwater, uit West-Duitsland moet komen, dan begrijpt men wat een nieuwe blokkade, juist nu men hier ook de vruchten be gint te plukken van het Duitse Wirt- schaftswunder, zou betekenen; 3) wat gebeurt er straks voor de vele Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREESTRAAT 11 TELEF. 25876 Salarisvoorstellen overheidspersoneel Motie verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 51 tegen 78 stemmen een motie van de heer Blom (PvdA) verworpen, waarin het oordeel werd uitgesproken, dat voortzetting van de onderhandelingen op basis van de salarisvoorstellen der samenwerkende centrales van overheids personeel gewenst is, waarna minister Struycken (Binnenlandse Zaken) werd uitgenodigd hieraan zijn medewerking te verlenen. KVP (met uitzondering van de heren Zwanikken en Weyters). CHU, WD en AR stemden tegen, omdat de minister de gevraagde medewerking reeds had toegezegd, "zodat de motie overbodig werd geacht. Voor stemden PvdA en de communis ten alsmede de heren Zwanikken en Weijters van de KVP. Iets hogere temperaturen De Bilt venvacht tot morgenavond: half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Iets hogere temperaturen. (Opgemaaktte 11.15uur). 13 NOVEMBER Zon op: 7.55 uur; onder: 16.53 uur; Maan op: 10.14 uur; onder: 19.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.14 en 16.30 uur. Laagwater te 0.05 en 12.23 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Wig Warschau-Bonn In Oost-Berlijn zwygt men -als het graf, of zingt men alsnog, maar toch wel erg laat, mee in het Russische koor. Men is daar verrast door de Sovjetrus- sische manoeuvre. Men had hier de laatste weken met het oog op de eigen schijn-verkiezingen van zondag a.s. en de Westberlijnse verkiezingen van 7 december (waaraan de communisten zullen meedoen) gepaaid en beloofd. Men wilde melk aan de „arme West berlijners" leveren (in ruil uiteraard voor staal en machines!), men wilde zelfs brood leveren en dat alles was niet eens zo onacceptabel voor de Westber lijners. Als Kroesjtsjef zijn rede niet had gehouden, die het naakte bestaan van de Westberlijners weer eens in het middelpunt plaatste en die in feite wat roet in het Oostduitse voor West-Berlijn bestemde eten gooide. Voor de Oost duitsers is deze rede, die hen verrast heeft, niet zo zeer een steun voor hun verkiezingscampagnes, als wel een zet in het Russisch-Pools-Westduitse poli tieke schaakspel, waar zij buiten staan. Daarmee bond Kroesjtsjef de bij hem op bezoek zijnde Poolse minister-presi dent Gomoelka, die niet steeds aan de Russische leiband pleegt te lopen! Hij bood hem met zijn rede blijvende schei ding in Duitsland en de verzekering, dat er niet gemorreld zal worden aan de Oder-Neisse-grens. En hij maakte het Poolse en het Westduitse verlangen naar diplomatieke betrekkingen tussen Warschau en Bonn oninteressant: deze twee landen staan weer verder dan ooit van elkaar, zegt men te Oost- en te West-Berlyn. Ziedaar drie zienswijzen uit West- en Oost-Berlyn. waar men gevoelig is voor ieder oplopen van de politieke temperatuur te Moskou. Wat het westelijk deel van de stad aangaat: dit eiland van welvaart en optimisme in de rode zee, die communistisch Oost- Duitsland er omheen vormt, leeft rustig, maar steeds attent verder, voorzover men rustig kan blyven bij buren, die eeuwig dreigen met stenen te gooien. Protest bij Arabische Liga Verklaringen spreken elkaar sterk tegen Jordanië is van plan de „aan val" van vliegtuigen van de V.A.R. op Koning Hoessein voor de Veiligheidsraad te brengen. Dit heeft premier Samir Rafai gisteren tijdens een spoedbijeenkomst van het parlement bekendgemaakt. Hij zei dat zijn regering secretaris generaal Hammarskjöld had ge vraagd, spoedig maatregelen te nemen om de kwestie onder de aandacht van de Raad te brengen. Het Jordaanse parlement heeft ook een resolutie aangenomen waarin de regering wordt gemachtigd alle nodige maatregelen te treffen, bij de Ara bische Liga te protesteren en de Raad van de Liga te verzoeken in Amman samen te komen om het voorval dat Koning Hoessein overkwam te be spreken. In Amman heerste gisteren de ge hele dag een carnavalsstemming. Overigens heeft geen van de inzitten den van Koning Hoesseins vliegtuig ge zien, dat er door de Mig-straaljagers van de V.A.R. inderdaad geschoten is, aldus heeft luitenant-kolonel Dalgleish, de tweede piloot van het vliegtuig, gis teren te Amman meegedeeld. „Wel doken zy op ons neer en ik ben er zeker van, dat zy van plan waren te schieten", aldus de overste. Hy zei het vliegtuig van de Koning steeds recht op de aanvallende straal jagers te hebben ingestuurd, waardoor het doel heel klein werd en zij niet snel genoeg van richting konden veranderen om in een gunstige vuurpositie te komen aldus Dalgleish. „Wij hebben niet meegedeeld, dat Koning Hoessein aan boord was, maar er was geen geheim van het vertrek van de Koning gemaakt", zo zei hy over zijn contact met de verkeerstoren van Da mascus. Het toestel had zich bij de ver keerstoren gemeld, zodra het boven Syrisch grondgebied was. Eerst had men toestemming gegeven door te vliegen, maar een half uur later kreeg men bevel op het vliegveld van Damascus te landen, aldus Dalgleish. Tegenstelling Dit laatste is wel in tegenspraak met de verklaring van een woordvoerder van de luchtmacht van de V.A.R. afde ling Syrië, dat het toestel van Koning Hoessein op negen punten het Syrische luchtvaartreglement heeft geschonden en dat deze overtredingen „vijandelijke daden" zijn geweest, die het gebruik van luchtafweergeschut zouden hebben gerechtvaardigd. Het toestel van Koning Hoessein was (1) het Syrische lucht ruim binnengedrongen zonder toestem ming en had (2) niet zijn volledige identiteit opgegeven, (3) niet opgegeven dat het een koninklijk vliegtuig was of een belangrijke persoon vervoerde, (4) voortdurend verkeerde gegevens ver strekt over zijn positie, (5) de verbin ding met de verkeerstoren van het vliegveld van Damascus verbroken en (6) zonder toestemming op een hoogte van 10 meter gevlogen. Voorts was het (7) van richting veranderd en had het buiten de voorgeschreven luchtcorridor gevlogen. Tenslotte was het (8) in ge breke gebleven om tenminste vijf minu ten voor het Syrische luchtruim binnen drong contact op te nemen met het vliegveld van Damascus. Daarenboven, zo zei de woordvoerder had het vlieg veld van Jeruzalem het vliegveld- Damascus niet in kennis gesteld van de voorgenomen vlucht boven Syrië. De Syrische autoriteiten hadden het toestel van Koning Hoessein gevraagd op het vliegveld van Damascus te lan den met het doel de piloot de noodza kelijke toestemming te geven, aldus de woordvoerder. Hij voegde hieraan toe dat twee vlieg tuigen van de V.A.R. opdracht hadden gekregen om de identiteit van het toe stel vast te stellen en het te begeleiden naar een internationale corridor. De woordvoerder zei, dat men in het verleden Amerikaanse, Britse en Nederlandse militaire vliegtuigen ge dwongen heeft op het vliegveld van Damascus te landen. Voorts hebben de Jordaanse autoriteiten in het ver leden verschillende malen gevraagd om toestemming om met militaire toestellen over Syrië te vliegen. Dit is voor het laatste gebeurd op 5 no vember. Op het platform van Schiphol liepen dezer dagen twee pinguins rond, die vanzelfsprekend veel be kijks hadden De vreemde gasten waren op weq van het Zuidpoolge- bied naar de andere kant van de aarde, de Noordpoolstreken. Deze vogels worden namelijk alleen in het Zuidpoolgebied aangetroffen, en men wil nu nagaan, of ze ook in het Noordpoolgebied kunnen leven. Deze twee wereldreizigers waren al spoedig goede maatjes met de ste wardess. die re in het KLM-toestel uit Rome naar Amsterdam verzorg de. Instortende muur doodde 7 vrouwen (Van onze correspondent) In een bedrijf te Alstatte, even over de Duitse grens bij Enschede, is van morgen een ontzettend ongeluk ge beurd, waarbij volgens de eerste berich ten zeven vrouwen om' het leven zyn gekomen. De vrouwen waren bezig aard appelen te schillen voor de klinieken te Munster, toen plotseling een betonnen muur instortte. Zij werden onder de brokstukken van deze muur bedolven. Om kwart over elf hedenochtend waren vier lijken geborgen. Hoogterecord voor goud en deviezen Volgens de weekstaat der Ned. Bank bedroeg de deviezenaanwas f 55 miljoen. Het goud bleef on veranderd op f 3779 miljoen goud, goud en deviezen tezamen stegen van f5143 miljoen tot f5198 mil joen. Dit betekent een onge ëvenaard hoogterecord. Minister ir. H. B. J. Witte, die aan de eerste vlucht van de KLM over de pool heeft deelgenomen bood aan de Japanse minister van Verkeer Mamoru Nagano een mo del aan van het schip „De Liefde het eerste Nederlandse schip, dat drieeneenhalve eeuw geleden in Japan aankwam. Het geschenk werd op het vliegveld van Tokio overhandigd P. v. d. A. wil toelating (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Justitie heeft de heer Van Doorn (K.V.P.) vorige week namens zijn ge hele fractie gepleit voor toelating in Nederland van alle spijt-optanten in Indonesië. Gisteren zei de heer Vrolijk (P. v. d. A.) dat zijn fractie allp begrip heeft voor de tragiek van de spijt-optanten en hen daarom zo ruim mogelijk in ons land wil toelaten. Het is echter een probleem, waarmee ook de minis ters van Buitenlandse Zaken en Maat schappelijk Werk hebben te maken. Daarom stelde hij voor op korte ter mijn een afzonderlijk debat te houden over de spijt-optanten met alle erbij betrokken ministers, omdat anders het probleem bij stukjes en beetjes wordt behandeld. Over de aangekondigde wijziging van de loterywet teneinde een officiële voet balpool van de K.N.V.B mogelijk te maken, was de heer Vrolijk verheugd. Daardoor zal rechtszekerheid ontstaan en kan de sport ruimer met subsidies worden gesteund. Reeds driemaal zijn dit jaar arbeiders (onlangs weer de heiers in Amsterdam) door de rechter veroordeeld tot het betalen van een dwangsom voor iedere dag, waarop zy weigeren het werk te doen, dat zij zyn overeengekomen bij collectieve arbeids overeenkomst. Wanneer werkgevers een ontslagen arbeider, die door de rechter in het gelijk wordt gesteld, weer moe ten aannemen, kunnen zij de arbeids overeenkomst afkopen, omdat de goede sfeer voor samenwerking verloren is ge gaan. Daarom bepleitte mej. Zeelenberg (P. v. d. A.) gisteren een wetswijziging, waardoor ook voor de arbeiders de dwang tot hervatting van het werk zou vervallen. De mogelijkheid moet worden geschapen, ook voor de arbeiders, de arbeidsovereenkomst te beëindigen. De rede van mej. Zeelenberg was zwanezang, want zij wil zich uitsluitend gaan wijden aan haar wethouderschap van Rotterdam. Het is echter de bedoe ling, dat zij als Kamerlid aftreedt na dat in de Kamer het beleid is bespro ken van ex-staatssecretaris Kranenburg van Oorlog (de helmen-affaire), die haar als Kamerlid zal opvolgen. De verdere behandeling van de be groting van Justitie is gistermiddag ge schorst tot vandaag, omdat in de avond zitting eerst de begroting van Economi sche Zaken aan de orde werd gesteld. Het justitieel begro'tingsdebat wordt aldus met grote tussenpozen verbrok keld. De Oostduitse premier Grote- wohl heeft vandaag in Oost-Ber- lijn verklaard, dat de Sovjetrus- sische troepen in Oost-Duitsland zullen worden teruggetrokken. Grotewohl sprak in zijn verkla ring de „hoop" uit, dat bij de be sprekingen, die thans tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland worden gevoerd, een „nieuwe regeling" zal worden bereikt. „Een dergelijke regeling zou een aanmoediging voor de Wes terse mogendheden moeten zijn om hün troepen uit West-Duitsland terug te trekken", aldus Grote wohl. De Oostduitse minister-president zei dit naar aanleiding van de door de Sovjet-premier Kroestsjef gestelde eis, dat alle buitenlandse troepen zo spoe dig mogelijk uit Duitsland moeten wor den teruggetrokken. Grotewohl deed zijn mededelingen op een persconferentie in Oost-Berlijn. Hij gaf geen aanwijzingen over het aantal Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking I enkele couvert-artikelen I als begin van Uw toe- I komstige SOLA-UITZET VOO* UW tE«(» Ruimteplannen V.S.-leger Het Amerikaanse legier is van plan een raket naar de maan te schieten en een kunstmatige planeet om de zon te laten draaien. Dit is door de raketdes- kundige dr Wemher von Braun op een symposion over ruimtevraagstukken te San Antonio in Texas verklaard. Hij zei dat de eerste poging om een raket naar de maan te schieten waar schijnlijk in de eerste week van december zal worden gedaan. De kans dat de maan wordt geraakt achtte Von Braun een op twee. Sovjetrussische troepen, dat uit Oost- Duitsland zou worden teruggetrokken. Volgens officiële schattingen van Westelijke zijde waren er in april jj. 22 Sovjetrussische divisies, met een geza menlijke sterkte van ongeveer 350.000 man, in Oost-Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1