Laatste nieuws Oudere bromfietser bereed zijn vervoermiddel erg onvoorzichtig Mr. Beernink sprak in Oegstgeest over huidige politieke toestand Op drukbezochte vergadering van de C.H.U. kwamen ook de grenswijzigingen ter sprake Zwembad van Voorschoten blijft tot de vrome wensen behoren pbstic., Steunzolen DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 Voor de Leidse kantonrechter Leidenaar, die zich niets van het verkeer aan trok, kreeg boete van honderd gulden Nog te vaak gebeurt het, dat men bejaarde of althans oudere personen zich met grote snelheid per bromfiets door het verkeer ziet spoeden, met alle gevolgen vandien. Want de reactie-snelheid op oudere leeftijd is nu eenmaal geringer dan bij de jeugd, daar valt niets aan te veranderen. Een 68-jarige inwoner van Sas- senheim moest zich gisteren voor de Leidse kantonrechter verantwoorden, omdat hij op 14 augustus op een bromfiets in zijn woonplaats, zonder op het verkeer te letten, naar links was uitgeweken en geen voorrang had verleend, waardoor hij in botsmg was gekomen met een auto, waardoor veel schade aan dit vervoermiddel was ontstaan. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, was van oordeel, dat het ongeluk nog goed was afgelopen, maar hij vond verdachte te oud om met een bromfiets te rijden. Hij eiste f.35 boete of tien dagen. Kantonrechter mr. R. de Bruijn wees erop, dat verdachte, die vanwege zijn leeftijd geen haast behoorde te hebben, had moeten stoppen. Hij veroordeelde hem tot f. 20 boete of tien dagen. Niet clandestien luisteren Een Leidenaar hoorde niet minder dan honderd gulden boete of 25 daigen met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen; omdat hij, zoals officier van Justitie mr Zandhuis zei, zich weinig van (het verkeer aantrekt. Hij stond dan ook terecht wegens vier ernstige ver keersovertredingen. De plv. kanton rechter mr. De Koning veroordeelde ver dachte tot f. 100 boete of 26 dagen. Een inwoner uit Voorschoten werd ver oordeeld tot f. 45 boete of twintig dagen fna een eis van f. 50 boete of 25 dagen) omdat hij op 4 augustus met zijn auto zonder op het verkeer te letten de uit rit van „Dê Gouden Leeuw" was uitge reden. Een schoenmaker uit Haarlem was op zjjn bromfiets, met zijn echtgenote op de duo. in de Hoofdstraat te Sassenheim onvoorzichtig links naar de Wastoeek uitgeweken, waarbij zijn echtgenote zo ernstig verwond werd, dat zij vijf weken verpleegd moest worden. Eis f. 26 boete verpleegd! moest worden.. Eis f! 20 boete dagen. Een Leidenaar had op 31 juli met een auto op de Haarlemmerweg gereden zonder dat hij een rijbewijs had. Daar hij reedis eerder hiervoor veroordeeld was luidde de ei9 f. 60 boete of 10 dagen. Uit spraak f50 boete of 10 dagen. Een andere Leidenaar, die 31 Juli met een auto op de Zoeterwoudse singel ge reden had terwijl hij eveneens geen rij bewijs had. kreeg f. 40 boete of 20 dagen. Een chauffeur uit Oosterblokken was op 25 augustus met- zijn vrachtauto in de Hoofdstraat te Sassenheim niet vol doende naar links uitgeweken, waardoor hij een tegenligger geraakt had. Eis f. 35 boete of 10 dagen. De kantonrechter wees erop, dat de Hoofdstraat, die ruim 13 meter' breed is, toch genoeg ruimte biedt om uit te wijken. Hij veroordeelde verdachte, daar de schade geregeld is. tot f. 25 boete of 10 dagen. Ook een koopman uit de Haarlemmer meer was met zijn auto op de Provinciale BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Adrl. an. van F. Koolmoes en A. C. van den Wal; Rlohard Leonardius, an. van H. P Jurgens en J. Weber; Maarten, an. van G. van Duijn en M. Sooiverijn; Maria Christina Jacqueüien, dr. van I. Vermeer en C. J. Henslng; Aart, zn. van IJ. A. de Jong en H. van dier Laan; Harry, zn. van D. Kruat en H. G. E. Haverkamp: Neeltje Maria, dr. van C. van Delft en C. A. Zwaan Leonardus Georgius Maria, zn. van G. B. M. Berk en C. A. M. Gouverneur; Mario Gijsbertus Jan, zn. van J. Blokker en J. Boogerd; Henricus. zn. van A. P. A. Straat hof en K. C. van Vliet: Johanna Maria Theresia, dr. van A. B. Ruigrok en T. W. M. Rosdorff; Maria Helena, dr. van J. H. Oarstens en M. H. van Dijk. GETROUWD L. B. M. Hols en M. M. Speel; J. Ab- spoel en L. E. Mark. OVERLEDEN A. M. Lelieveld, 78 Jr, weduwe van J. Hilgersom; A. Reyngoudt, 72 Jr., man; N. J. Hoogendijk. 75 jr., weduwe van M. Paats; J. E. Steric, 70 jr., echtgenote van H. Tegel aar; F. J. Venstappen., 57 jn man; J. D. Reijneveld, 2 jr., zoon. weg no 5 richting Amsterdam, bij het Inhalen van een auto teveel naar links uitgeweken en op de linkerweghelft met een tejgeniigigieir in botsing gekomen. Eis f. 75,boete of 25 dagen. Uit spraak f. 50 boete of 25 dagen. Een chauffeur uit Kouderkerk was met zijn vrachtauto in de Morsstraat onvoorzichtig ach teruitgereden, en had daarbij een personenauto aangereden en deze dooi- de ramen van mevr. Distel veld gedrukt. Daar alle schade vergoed was. eiste de officier van justitie f. 25 boete of 10 dagen. Uitspraak f. 20 boete of 10 dagen. Voorts moest zich een Hagenaar ver antwoorden, omdat hij, met zijn auto van de Rynsburgerweg het Stations plein oprydende, een bromfietser had aangereden, waardoor f. 30.65 schade was ontstaan, voor welk bedrag een civiele vordering was ingediend. De officier van Justitie eiste f. 45 boete of 20 dagen, uitspraak conform met toe- wyzing der civiele vordering. Een Leidse vertegenwoordiger stond terecht, omdat hij met zijn auto op de Breestraat by de Korenvaartstraat op zijn voorganger was ingereden. Ver dachte erkende dit, hij had zijn voor ganger te laat gezien. Eis f. 40 boete of 20 daigen. Uitspraak f. 30 boete of 10 dagen. Nog een Leidenaar stond terecht, een koopman, die met zyn bromfiets, waar op kinderen gezeten waren, plotseling naar links was uitgeweken, waardoor hy een ander had aangereden. Eis f. 30 boete of 10 dagen. Daar de schade ver goed was. werd de uitspraak f. 15 boete of 5 dagen. Een inwoner van Rijnsburg stond terecht omdat hij op 25 augustus met zyn vrachtauto links op de Langen- vaart had gereden en op de Zandlaan te Rijnsburg by het achteruitryden eerst met de auto van een inwoner van Deventer in botsing was gekomen en daarna met- de auto van een inwoner van Katwijk. Eis f. 25 en f. 30 boete of tweemaal 10 dagen. Uitspraak f. 50 en f. 30 boete of 25 en 10 dagen. Een inwoner van Rijnsburg stond terecht wegens 51 overtredingen van Vergadering Natuurvriend Gisteravond, in het Gebouw Loge, Steenschuur 6, heeft de Natuurvriend zijn eerste vergadering in de kille maand november gehouden. De kilheid heeft echter velen niet weerhouden de vergadering met een lezing van de heer A. Blickman uit Haarlem bij te wonen. Na de gebruikelijke opening weidde de voorzitter uit over de gezellige avond voor de leden op 8 december a.s. in het Antonius Clubhuis m.m.v. Sempre Avanti. Met verschillende anekdotes ving de heer Blickman zijn lezing „Met tent en camera door natuur en aquaria" aan. Spr. was met. zyn filmcamera op va kantie geweest in Zuid-Frankrijk en had vanuit een tentje in Villefrance, een klein plaatsje bij Nice aan de Azu- renkust. tochten ondernomen langs en in de Middellandse zee. H:er vond hij stof genoeg om zijn lezing, het inrichten van een zeeaquarium aantrekkelyk te maken. Voor de beginnelingen van zoutwater aquaria waren er tal van interessante tips. Na het sub-tropische Middellandse zeegebied werd ook de hoge rotskust van Zuid-Engeland bezocht, waar de vissen in nog meer variaties rond zwemmen. Na de pauze een fantastische reis met kleurendia's door de fjelden van Zwe den met prachtige opnamen van vogels en planten. De heer Blickman bleek een goed causeur zodat de Natuurvriend op een zeer geslaagde avond kan terugzien. Bazaar Pniël Het hervormde wijkgebouw „Pniël' aan de Middelategracht is ongeveer zes tig jaar oud en moet nodig opgeknapt worden Het treffen van voorzieningen toost uiteraard veel geld. Teneinde nu de kas van de wijtogemeente aanzienlijk •te kunnen verstevigen heeft men in het oude gebouw een bazaar georganiseerd, die niet alleen vanavond maar ook morgen van 2 tot 6 en van 7 tot 10 uur mam. toegankelijk zal zijn. Ds. J. Groot, die de bazaar officieel opende, spcrato de wens uit. dat de opbrengst de gestelde verwachtingen zal overtreffen. Hy dankte allen, die aan de totstand koming van de bazaar hun medewerking hebben verleend en hoopte, dat deze ook onder de nieuwe leiding een succes zal worden. Tot nu toe was elke bazaar, die in .Pniël" werd gehouden, een feest, aldus spr. Zij, die niet tot de wykgemeen te .Pniël" behoren, maar desondanks van hun belangstelling blyk gaven, wer den in het bijzonder welkom geheten. Nadat ds. Groot nog enkele zakelijke mededelingen had gedaan, kon met de verkoop een aanvang worden genomen. Reeds gedurende de eerste middaguren was er een levendige handel. Er is dan ook van alles te krijgen van textielgoe- deren tot huishoudelijke artikelen toe. Verder zijn er nog enkele attracties, die de gezelligheid ongetwyfeld zullen ver hogen. Het loont in ieder geval de moeite om vandaag of morgen eens een kykje in het nu nog verouderde Pniël-gebouw te nemen! Regeringsbeleid te zwak Onder leiding van de heer M. v. d. Voet hield de afdeling Oegstgeest van de C.H.U. gisteren in het Witte Huis een vergadering, waarin de Unie-voor zitter, mr. H. K. J. Beernink, een rede hield over de huidige politieke toe stand. In zyn welkomstwoord sprak de voor zitter zyn voldoening uit over de goede opkomst. Voorts meende hij van de nieuwe Unie-voorzitter veel te mogen de rijtijdenwet. Zyn zoon had volgens het werkboekje 51 maal geen twaalf uur rust genoten. Verdachte was van mening geweest, dat deze wet niet op zyn zoon van toepassing was. Eis: 51 maal f. 20 boete of 51 maal drie dagen. Uitspraak 51 maal f. 3 boete of 51 maal één dag. Een clandestiene luisteraar naar de radio ontbrak natuurlijk niet op het appel. Ook deze was een inwoner van Rynsburg. Eis en uitspraak f. 25 boete of tien dagen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 11 november Vette varkens- markt- Toegestane gewlohtsaftrek 2 pro cent. Aanvoer 147 stuk. Zware varkens geen notering. Lichte varkens f 1,93 tot fl,97; magere varkens f 1,982,zeu gen f 1.651.75. Handel redelijk. Afloop minder. Prima's 1 2 cent boven note ring. LEIDEN. 11 november. Coöp. groente en fruitveiling. Per 100 kg.: appelen 10 46. andijvie 1231, kroten 78. idem ge kookt 2025. boerenkool 1216 rode kool 1117, gele kool 1314. groene kool 13 15, wite kool 11, postelein 26. prei 1019. spinazie 5089, stoofsla 1328. stoofsla 1328, spruiten A 2658, B 1658, to maten A 20—62, B 20—30, C 20—31. CC 20. uien picklers 414. waspeen 621, bloemkool B 1014, C 13, sla A 11.20 17. B 6.8012.20. Per 100 bos: bleeksel derij 12, bospeen 1415, selderie 2.40 2.50. BODEGRAVEN. 11 november Aan voer 84 partijen. Eerste soort 2,262,32; tweede soort 2,202,26; extra zware 2.33 —2.52. Handel kalm. ROTTERDAM, 11 november Vee markt: Aanvoer in totaal 3308. Weekto- taal 5290. Vetlte koeien en ossen 350; ge- bruiksvee 1134; vette kalveren 160; gras kalveren 328; nuchtere kalveren 56-1; var kens 60; biggen 49; paarden 72; veulens 7; schapen of lammeren 550; bokken en geiten 37. Notering: vette koeien le kw. 286—318, 2e kW. 276286. 3e kw. 240— 250; vette kalveren 280—310, 250265, 200230 per kg Graskalveren 450, 375, 280; nuchtere kalveren 70. 55, 42; biggen 60. 45 40 per stuk. Slachtpaarden 230, 200, 190 per kg. Schapen 80. 65. 50: lam meren 85. 65, 50; kalfkoeien 1175, 960. 850; melkkoeien 1175 960 850: vare koeien 825. 750. 600; vaarzen 875. 800. 600; pin ken 600, 500. 400 per stuk. Onderwijs eist 34,7van het budget B. en W. delen de Voorschotense gemeenteraad in hun toelichting op de begroting mede, dat de vaststelling van uitbreidingsplannen in 1959 weer een belangrijk onderdeel zal vormen van het algemeen be heer. Het plan „Adegeest" wordt binnenkort ter visie gelegd. Het plan Vlietwijk II (Oost) is juist dezer dagen gereed gekomen. Het plan waarin Rijndijk en Rijksweg 4B vallen, kan nu ook eindelijk worden gemaakt. De provincie had steeds bezwaar tegen vaststelling voordat de tracé's van de in dit gebied geprojecteerde wegen bekend waren. Ook de doorbraak van de Voorstraat naar de Schoolstraat staat op bet programma voor 1959. De lijdensgeschiedenis betreffende de stichting van een zwembad in Voor schoten biykt nog lang niet ten einde. Het oudste plan is om aan de ELstlaan een zwembad te stichten. Dit is reeds jaren van de baan. Toen heeft de ge meente aan de Vliet gronden aange kocht en daarvoor bestemd. Ook dit is volkomen afgewezen. Nu heeft men een schetsplan laten maken voor een zwem bad nabij het tennisbanencomplex en ook hiertegen blyken deskundigen weer bezwaren te hebben. B. en W. zullen de raad ten aanzien daarvan binnenkort enkele mededelingen doen. En zo zal ook in 1959 het zwembad voor deze ge meente wel tot de vrome wensen blijven behoren. Inmiddels is het schoolzwemmen in het Sportfondsenbad in Wassenaar be gonnen. Bijna alle in aanmerking komende kinderen doen er aan mee. Het is gebleken, dat van de 288 leerlin gen uit de 5e klassen er slechts 55 kon den zwemmenHet initiatief van de oudercommissie van de openbare scho len was dus wel nodig! De bouw van woningwetwoningen gaat gestadig door. Het complex van 107 is bijna voltooid, van de 73 komen in begin 1959 de eerste gereed. Plan nen voor 72 en 44 woningwetwoningen zijn bij de provinciale directie inge diend. Door de directeur van Openbare Werken zyn inmiddels plannen gereed gemaakt voor 36 etagewoningen met Rykspremie te bouwen in de Vlietwijk. Het college stelt voorlopig geen pogin gen meer in het werk om gemeen- telyk woningbezit af te stoten, omdat door beleggers over het algemeen te weinig wordt geboden. ONDERWIJS De uitgaven voor onderwijs en opvoe ding, enz. maken een steeds groter deel van de begroting uit, voor 1959 34,7% en in 1958 was dat 33.6% van het budget. De styging is o.a.. een gevolg van de nog steeds aanhoudende groei van de meeste scholen in onze gemeente. Ver geleken met 1954 bedraagt deze groei in pet. uitgedrukt voor de hervormde scholen 18%, voor de r..-k. scholen 19%, voor de geref. school 20% en voor de openbare scholen 31' De beide u..l.o. scholen zijn sedert 1959 resp. met 144% (Chr. Ulo) en 233% «openbare Ulo) vooruitgegaan. De beide ulo-scholen werden in september 1954 geopend. Men hoopt in 1959 te beginnen met de bcuw van de definitieve openbare Vlietschool en de uitbreiding van de openbare Ulo. Voor de bouw van een nieuwe neutrale kleuterschool is het bouwplan reeds in augustus goedge keurd. De Rijksgoedkeuring is nog niet verleend, omdat door het ministerie van Onderwijs een overspanning van de arbeidsmarkt wordt gevreesd! In de definitieve financiering van de bouw van deze school werd reeds voorzien. Zodra de Ryksgoedkeuring afkomt kan worden begonnen. Er bestaan plannen voor de bcuw van een r.-k.. kleuterschool in de Vlietwijk, maar deze plannen zyn nog niet uit gewerkt. De verbouwing van de Herv. Kleuterschool in de Schoolstraat zal wel geen doorgang vinden. Men heeft plan nen in voorbereiding voor de bouw van een nieuwe schooi in de buurt van de ds. Fortgensschool. De uitbreiding van de Chr. Ulo komt in 1959 gereed, evenals de nieuwe r.-k. school in de Vlietwyk. De Geref. School zal worden uitgebreid met 2 lokalen. Stofzuigers f 25.- By aankoop van een stof zuiger geven wy f 25.voor Uw oude apparaat. Wasmachines f155.- Nog enige eerste klas was machines met kleine bescha diging. Volle garantie. Centrifuges Onmisbaar bij de was. Sportrijwielen f 89.- Eng. model met terugtraprem Met 3 versnellingsnaaf. Sturmey-Archer en kabel- remmen f 129,50 KINDERRIJWIELEN f 56.— Volle garantie. FA. DUSOSWA Leiden - Turfmarkt 2 Noordwyk Kerkstraat 481 AUTOMOBIELBEDRIJF MPrttMCHT S" LEIDEN T«l. 31710.20*06 Borgward Isabella '56 Chevr. de Luxe '54 Fords Consul 1700 '56/58 Ford Zephyr 2500 '57 Ford Anglia '54 Ford Fairlane '56 ord Fairlane 500 6 cil. 1957 Austin Healey, 6 cil. '57 Mercedes 180 D 1958 2 Opeis Rekord '57/58 Opel Caravan '57 2 Opeis Kapitan 1955/56 1 Volkswagen de Luxe '57 Volkswagen 195C Vauxhall Wyvern '56 INRUIL - FINANCIERING - GARANTIE Alle merken nieuwe automobielen. Verlofgangers aparte regeling. Gebr Paes naast Stadsgehoorzaal Breestraat 58 DAMES Wy maken U er op attent dat de zaak van 17 november af weer de gehele dag is GEOPEND. Voorlopig telefoon 30706. J. DE ROO Janvossensteeg 65. verwachten t.a.v. de leiding in de C.H.U. waarby de ruggesteun der kies verenigingen onontbeerlyk is. Hij deelde mede, dat het bestuur der Kiesvereni ging in Oegstgeest besloten heeft vry- willig het bedrag, dat aan het hoofdbe stuur behoort te worden afgedragen, met 50% te verhogen, verwachtend dat dit voorbeeld overal in den lande zal wor den nagevolgd. Mr. Beernink was voor dit besluit erkentelijk en gaf toe, dat de landelyke organisatie in de C.H.U. verbetering behoeft. Het partybureau moet noodzakelijk worden uitgebreid om een betere leiding en voorlichting te kunnen geven. Gemiddeld zijn slechts 10% van de kiezers by een kiesvereni ging aangesloten. In de grote steden is dit percentage aanzienlyk minder, van daar dat allereerst in die steden de aanpak forser moet zyn. Een groot aan tal leden is niet in de eerste plaats doel, doch stellig een middel om de C.H.-beginselen in het volksleven uit te dragen. Enkele verheugende activitei ten zyn reeds merkbaar. AGRARISCH RAPPORT. Mr. Beernink besprak het agrarisch rapport der C.H. en deelde mede. dat in januari a.s. te Zwolle een agrarisch congres gehouden zal worden. In deze sector bestaan spanningen, waar een ieder mee te maken heeft, omdat er honderden miljoenen gemoeid zijn met de huidige landbouwpolitiek. Hij meende, dat de C.H.U. ten aanzien van de materiële zaken een prachtig geluid zal laten horen. Dit is nood zakelijk, want bij de te verwachten wetsontwerpen zal het meer om de materie gaan dan om principiële gees telijke zaken. Voor de Troonrede van dit jaar had mr. Beernink weinig bewondering. Op enkele passages na was dit stuk hem te vaag en te onzeker. Er wordt niet krachtig geregeerd. Er is b.v. geen enkel bezwaar tegen om de S.E.R. om adviezen te vragen, doch dan moet de regering allereerst haar eigen voornemens ken baar maken. De regering dient het heft in handen te houden en geen proble men voor te leggen aan de S.E.R. zon der meer. Met het in R.-K. kringen graag geziene ontwerp met betrekking tot de kinderbyslag, is de C.H.U. weinig ingenomen. Het gevolg zal zijn, dat weer nieuwe lasten op de bedryven worden gelegd en de verhoudingen worden ver stoord. De belastingen zyn al te zwaar en b.v. veel hoger dan in West-Duits- land. HUURPRIJZEN. Het is sprekers mening, dat de wo ningmarkt, voor grote, dus kostbare nieuwbouwwoningen zo langzamerhand is verzadigd. Er is dringen 1 behoefte aan woningen met huurprijzen van 60 tot DO gulden per maand. Daaraan moet aandacht worden besteed. Dit moet financieel mogelijk zijn als b.v. het beheer der overheidsdiensten effi ciënter wordt. Z.i. is er werkelijk niet zo'n grote behoefte aan een ministerie v. Maatschappelijk werk met circa 1300 ambtenaren. PRINCIPE. Spr. meende, dat de tyd van de brede- basis-poli'tiek voorbij is. De regeerkracht is te zwak en de compromissen zijn te talryk. Spr. ging in op het principiële verschil tussen C.H.U. en bijv. de P. v. d. A. en de V.V.D. De mengeling is daar te bont dan dat, zoals by de C.H.U., Gods woord toetssteen en richtsnoer kan zijn. Een positief christelijk beleid is van ge noemde partyen niet te verwachten. In de C.H.U. kan men het met P. v. d. A. of V.V.D. eens zyn, het principe brengt de scheiding. NIEUW-GUINEA. Over Nieuw-Guinea werd uitvoerig gesproken ook door middel van de vragen, die na de rede van mr. Beer nink werden gesteld. Hij was van me ning, dat er meer erkenning was ge komen in de wereld voor het Neder landse standpunt en dat .hij niet van de Indonesische regering wapengeweld verwacht. GRENSWIJZIGINGEN. Het kon wel haast niet anders of de problemen over de voorgestelde grenswijzigingen van Oegstgeest moes ten ter sprake komen. De heer v. d. Voet vroeg wat in deze het best op dit moment kon worden gedaan. Mr. Beernink adviseerde nu te adesseren aan G. S. met afschrift aan de minis ter door al die instanties in de ge meente, die zich willen verzetten, want als gewacht wordt tot de Kamercom missie op bezoek komt, is het te laat. Hy toonde zich voorstander van samenwerking tussen Leiden en de randgemeenten en zag voorshands niet in waarom het nodig is stukken van de ene gemeente af te nemen en bij de andere te voegen. Na een dankwoord van de voorzitter voor de duidelyke uiteenzettingen, werd deze interessante avond besloten. 0.m. waren aanwezig burgemeester H. L. du Boeuff en zijn echtgenote en wethouder i dr. K. Simon-Thomas. Petroleumprijzen omhoog Als gevolg van de recente prysstyging op de wereldmarkt zullen met ingang van morgen de verkoopprijzen voor pe troleum voor huishoudelyk gebruik met een kwart cent per liter worden ver hoogd. VOETBAL. VERHOEVEN VERVANGT VAN WISSEN. Fons van Wissen zal morgen niet voor het Nederlands Bondsteam kun nen aantreden in de wedstrijd tegen Zuid-Afrika. De P.S.V.'er geraakte zon dag jl. in de ontmoeting tegen Scheve- ningen/Holland Sport licht geblesseerd. Hij wordt vervangen door Verhoeven van Sparta. BUURTVERENIGING HAAGWEGKWARTIER OPGEHEVEN. In verband met de grote terugloop van het aantal leden is de Buurtvereni ging „Hacgwegkwartier" met ingang van heden opgeheven. De vereniging, welke indertijd op initiatief van de heer C. F. Lai-dee werd opgericht, heeft in de loop der jaren tal van activiteiten ont wikkeld, w.o. de organisatie van vele feestavonden, kaartwedstryden en auto tochten voor ouden van dagen. LEIDERDORP INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. In het kader van de landelyke actie is aan alle ouders of verzorgers van kin deren, geboren in 1950 en 1951, een oproep gezonden voor de 2de inenting (respectievelijk 1ste) tegen kinderver lamming op vrydag 14 november 1958, des morgens tussen 10 en 12 uur in het Dorpshuis, Hoofdstraat, te Leider dorp. Evenals de vorige maal zijn de kin deren in klasseverband opgeroepen. De kinderen, geboren in 1952, 1953, 1954, 1956, 1957, die reeds 2 inentingen ontvangen hebben, zullen de 3de inen ting in het voorjaar van 1959 krygen. De politie heeft zondagmiddag in ons dorp twee uit Leiden afkomstige broertjes, resp. 12 en 15 jaar oud, aan gehouden. De knapen hadden ml. reeds voor die derde maal een bromfiets weg genomen om er mede te kunnen ple zier rijden. De burgemeest er is verhinderd mor genochtend spreekuur te 'houden. In plaats daarvan is het spreekuur gesteld op donderdagmiddag tussen 2 en 4 uur. VOORSCHOTEN SPOT NIET MET SPOKEN In het Cultureel Centrum werd ter be sluiting van het feest van St. Willibrord door de KAB afdeling Voorschoten aan haar leden een toneelavond aangeboden, verzorgd door de R.-K. Toneelvereniging Magna Pete" uit Rotterdam. Deze groep bracht van Noël Coward de moderne klucht „Spot niet met spoken". Deze klucht werd door de volle zaal byzonder gewaardeerd, mede dank zy de goede vertolking door de hoofdrolspeler Jan Juray en door de vrouw van de occulte verschijnselen Gre van Eyck. De voorzitter van de KAB. de heer J. C. Knijnenburg, die zich in zyn wel komstwoord speciaal tot de afgevaardig den van de zusterorganisaties had ge richt, dankte met een kort woord mede namens de aanwezigen, en sprak de hoop uit, dat dit gezelschap nog eens in Voor schoten terug zou willen komen. In het bericht omtrent het afscheid bij de Ambachts-avondtekenschool is verzuimd mede te delen, dat ook de heer Edelman als directeur-leraar afscheid nam. Hij is. in verband met verandering van werkkring en woonplaats opgevolgd door de heer Versluis uit Heemstede. INTREDE DS. K. SMIT Ds. K. Smit uit Anna Parochie, die als tweede geref. predikant naar Voorscho ten komt, zal zondag 14 december zijn intrede doen na vooraf te zijn bevestigd dioor dis. M. 'den Boer, alhier. Twee arbeiders verdronken Hun lorrie kantelde Tijdens het verrichten van werk zaamheden langs de rivier de Aa, on der de gemeente Aarlerixtel, zyn gis termiddag twee Helmondse arbeiders om het leven gekomen. De arbeiders De Bruin en Van Bommel, resp. 35 en 42 jaar oud, kwamen ln de Aa te recht ,toen hun lorrie kantelde, waar mede zy via een langs de rivier aan gelegd smalspoor spoorstaven vervoer den. zy werden onder de spoorstaven bedolven en stierven de verdrinkings dood. Doordat het terrein moeilijk begaan baar was werden de reddingspogingen, die enkele uren in beslag namen zeer bemoeilijkt. Een ardere arbeider had nog kans gezien tijdig van de kante lende lorrie te springen. BEURSOVERZICHT Veste markt AMSTERDAM, 11 november De markt gaf vanmiddag wederom hogere koersen te zien. Hiertoe ge steund door de vaste koersen uit Wallstreet, waardoor het publiek moed kreeg een stukje uit dc markt te nemen, was de vaste tendens hoofd zakelijk toe te schrijven aan de vraag voor buitenlandse rekening. De groot ste hoek vormden vanmiddag weer de Scheepvaarten. De fluctuaties bewegen zich echter rustiger in banen, doch de stemming bleef vast.. Uitschieters waren Scheep vaart Unies op een prys van 154, plus 4%. De overige waarden bleven goed pryshoucfend; gezien de zeer grote koerswinsten van de vorige dag, werd dit als gunstig beschouwd. Philips waren vast op 392, by kfclme handel. Duitse investeringsmaatschap pijen hadden voor de Philips-papieren belangstelling. Unilevers werden op 472 verhandeld tegenover een slotkoers van gisteren op 469%. Aku's lagen vrij lusteloos en onveranderd. Volgens de textielcommissie van de organisatie voor Europese economische samenwer king zyn de vooruitzichten voor de Europese textielindustrie ongunstig. Kon. Olies een halve gulden lager. KLM opnieuw vast, plus een halve gulden. Flinke belangstelling in de cultuur sector trokken HVA's, die door het buitenland werden gekocht. De koers schommelde rond de 135 tegenover de vorige dag 130. In de overige cultuur waarden gebeurde bitter weinig: de (koersverschillen bij gisteren bleven minimaal. De 4%% Staatslening 1958 groot f. 250 miljoen is een zeer groot succes ge worden en ter beurze druk besproken. De notering van vandaag op 981/4 a 98 3/8, deed een agio van 1/4 tot 3/8%. Hieruit blijkt, aldus de beurs, dat te veel stukken in handen zyn gekomen van de speculatie. Het agio was teleurstellend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 november Londen 10.58%—10.58%; New York 3.76*2—3.77A; Montreal 3.88**—3.88*2; Parijs 89.77%—89.87%; Brussel 7.58%— 7.58%: Frankfort 90.45%-90.50%; Stock holm 73.02%—73.07%; Zürich 86.50— 86.55; Zürich (vr. fr.) 87.82%—87.87%; Milaan 60.61%60.66%; Kopenhagen 54.68'54.73; Oslo 52.89—52.94; Wenen 14.60%—14.61% Ankara 3.80%—3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs vau Amsterdam Dinsdag 11 november ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93B 93B Grootboek obl. 3% 79 Ned. '47 3% (3) 90A 90% Ned. '51 3% 93% 93 Ned. '53 (3%) 91A 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned. '48 3% 85% 86 Ned. '54 3% 88% 88 Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 88% 88% Ned. '37 3 87% 87% Dollarlng '47 3 92 91% Investeringscert. 3 95% 95% Ned. 62-64 3 93A 93 Cert. NWS 2% 59% 59% Indië '37 A 3 90% 90% Grootboek '46 3 108% Ned. WB. 6% 108% 108*2 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36 35% Nat. Handelsbank 120 125 Ned. Handelmij187 187 Amst. Rubber 70% 68% Deli My.en (Ver.) 131.60 131.60 H.V.AI30y4 134% Java Cult27 2.3 Senembahno 109% Vorstenlanden12 11 A-K.U255% 256% Berkels Patent (v.) 204 Calvé Delft cert. 366 366 Kon. Pap. v. Gelder 195 196 Hoogovens cert350 357 Müller en Co. NJ. 330% 336 Ned. Kabelfabr291L 293 Philips 386% 392% Philips prefiso 181% Unilever 4^9^ AllVx Wilton Feyenoord 215 219 Biliton 2de ri83 190 Dordtse Olie gew. 781 781% Kon. Petr (f.20.—187 2o 186 idem <50 6, f.20.—136.95 186.65 Holl. Amer. lyn 168% 169% Java China Paket 142 142 5SM:.. 104.90 105.50 Ned. Stoomv. My. 1681% 167% Kon. Paket Mymo% Stoomvaart Mij. Ned 137 irr Nievelt Goudr. cert 150 154 v. Ommeren cert. 270 Kon. Rott. Lloyd ic< 1:1 Ned Scheepv. Unie 150y4 154 NIET-ACTIEVE OBLIGATE Pro v.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3% 94B R'dam W Kin 8% 91% 81% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 96 Premieleningen A'dam '53 3 95% A'dam '51 2% 87% 88 A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 II 2%94% 94% Eindhoven '54 2% 84% 83% Enschede '54 2%81% 81% Den Haag '52 I 2% 94 y4 95 Idem n 2% 94 94% R'dam '52 I 2% 95 95% Idem II 2% 106 95 idem '57 2% 106A 106% Utrecht '52 2% 96 97 ^.-HolL 1957 2% 105 105 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 248% 249% H.B.U. cert220% 220% Rott. Bank 208% 209% Twentsche Bank 187 185 Industrie Ondernemingen Albert Heyn263 266 Borneo Sum. H. My. 43 42% Ned. G. en Sp. fabr 247 236 Kon. Ned. Grofsm. 119% 119% Intematio 89 90 Rott. Droogdok My 540 540 Sikkens Laklabr '53 551 548 Tieleman en Dros 7% Ned. Mij Walv.vrt. 79% 81 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 6A Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29A 29 A Intern. Nickel 89% 88 H Anaconda 59% 60% Bethlehem Steel51% 51 Cities Service 59*2 59 7«. General Motors 50% 50% Kennecott 97% 99 A Republic Steel 66% 67% Shell Oil 82% 82% Union Pacific 32A 33 Un. States Steel 87% 88% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 10/11 Edelmet. Kon. AA 45% Pref w.a idem 58 Electrolas B exd. Holl Constructie exd Ing. bur v Bouwnyv 153 154% Int Kunststott Ind 42 43GB Leidsche Wolspinn 193 197% Ver Touwfabrieken 193% 193% Wernlnk's Betonm 93% 95 Van wyk Textiel 60B 61GB 100 99%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5