VVa Pyjama's Modern gebouw van Twentsche Bank gaf Breestraat geheel ander aspect Peek&Cloppenburg Den Haag betreurt standpunt van G.S. inzake Wilsveen „Huis met de hoed" opgeofferd aan noodzakelijke uitbreiding Mooi of niet mooi rAKKA 97ste Jaargang Dinsdag 11 november 1958 Tweede blad no. 29592 warme kwaliteit keper-flanel kleurecht - prima wasbaar royaal model in frisse kleuren met contrasterende kraag en manchetten pantalon met elastische band Woensdag op de P&C jongensmarkt voor de verrassend lage prijs van Leeftijd 5 jaar Kynologenvereniging Rijnland SUCCESSEN IN HET BENOEMINGEN Aan de Leidse Universiteit is bij be schikking van de minister van O. K. en W. benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de cytologie en experimentele histologie dr. W. A. de Voogd van der Straaten, thans weten schappelijk ambtenaar eerste klas. Bij beschikking van de staatssecreta ris van O. K. en W. is tot lid van de Commissie van Advies voor Natuurhis torische Musea benoemd dr. L. D. Bron- gersma, directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. Toegelaten als vergunninghouder als bedoeld in het radioactieve stoffen be sluit (warenwet) zijn de Stichting Voe- dingspsychologisch Onderzoek bij Plan ten, ir. C. Sijkesma en prof. dr. C. J. Gorter, allen te Leiden. Vrijdag 21 november brengt het VPRO-ensemble onder leiding van Benny Vreden in de Leidse Schouwburg, de eerste Nederlandse „musical" Water proef die men besoheidlenheidshalve muzikale komedie noemt voor het voetlicht. Voor de pauze kan men eerst met alle medewerkers afzonderlijk ken nismaken in een cabaret-programma onder de titel „Liedjesman, kom er an". Reeds lang voordat de officiële opening van het in strakke lijnen opgetrokken bankgebouw van de Twentsche Bank aan de Breestraat een feit was, waren de meningen over dit gebouw zeer verdeeld. Zagen velen dit gebouw, waaraan en helaas een zeventiende eeuws pand: „het huis met de hoed", ten offer viel, als een monstrum van hedendaagse architectuur, dat geheel niet past in het aspect van deze straat en haar bebouwing. Anderen waren van oordeel dat dit moderne pand het in deze omgeving „zeer goed doet" en achtten dit een geslaagde poging om de gevels, op deze plaats, niet te sterk te doen contrasteren met het ritme en de kleur van de huidige bebouwing. Tussenbeide meningen staat een d'èrde en wel die van de aanvankelijk afwij zing van de bouwprincipes, welke zijn toegepast, en het zich toch uiteindelijk gewonnen geven aan de bouwtrant. Men kan er dan nog zelfs enthousiast voor worden. Hoewel wij op dit moment dit enthousiasme nog niet kunnen delen, moeten wij erkennen dat de architecten, de heren ir. J. Jonkman en P. van Dorp, er onder de gegeven omstandigheden in zijn geslaagd een representatief bank gebouw te bouwen, waarvan vooral de achterzijde (Langebrug) architectonisch prachtig aansluit bij de huidige bebou- ving. Doch daarvoor viel het is reeds gezegd het „huis met de hoed", met zijn zeventiende eeuwse trapgevel, ten offer. Over dit verlies klonk ook gis termiddag iets door in de toespraak, welke de burgemeester, j'hr. mr. P. H. van Kinschot, hield bij de door hem ver lichte officiële opening van dit bankge bouw. Met weemoed, aldus spreker, heeft ook het College dit pand aan de nood zakelijke uitbreiding van dit bankbe drijf opgeofferd. Hoezeer ook wij willen vasthouden aan het verleden, wij zijn tenslotte akkoord gegaan met de voor gestelde bouw. welke sprekers bewonde ring kan wegdragen, al gaf hij toe. dat over smaak niet valt te twisten. Ook de directeur van het gewestelijk rayon van de Twentsche Bank, de heer H. Ledeboer sprak over de noodzakelijkheid om dit pand in de nieiTwbouwplannen op te nemen. Er was voor ons, aldus spreker, geen andere mogelijkheid. Teneinde echter de herinnering aan „het huis met de hoed" te bewaren, hebben wij de steen, welke deze gedachte levendig houdt, in de zijgevel doen inmetselen. Voorts voerden deze middag nog het woord de heer D. Tegelaar, die namens het personeel een door de firma Stöxen ontworpen kunstprodukt: het Twentsche Ros, aanbood, de architect, ir. J. Jonk man, ir. M. Elion, directeur van het Aannemingsbedrijf I.B.B. te Oegstgeest en de heer E. H. Moens, voorzitter van de Leidse vereniging voor ae Geld- en Effectenhandel. Enkele geschenken wer den aangeboden, waarvoor de wnd. di recteur van het kantoor Leiden, de heer H. Moltzer hartelijk dankte. Onder de velen, die in de loop van de middag hun gelukwensen aanboden, wa ren o.m. de wethouders A. J. Jongeleen Voorheen tot kantoor verbouwd patriciërshuis, met op de hoek van de Dief steeg het uit de zeventiende eeuw daterende „Huis met de hoed" en S. M. Stolp, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, de heer C. F. Meerpoel en mr. H. A. C. Branderhorst, resp. onder voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de hoofdinspecteur der In voerrechten en Accijnzen, de heer L. H. Bodde Bouman. de burgemeester van Oegstgeest. de heer H. L. du Boeuff, de commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, de heren H. de Wilde en M. B. de Jong. resp. voorzitter en secretaris van K, en O., de beide oud-directeuren van het kantoor Leiden der Twentsche Bank. de heren G. R. D. Crommelin en mr. F. G. Kool. die beiden zulk een groot aandeel hebben gehad in de voor bereiding van deze nieuwbouw, de heren J. G. J. Verheij van Wijk en mr. W. de Ciercq, voorzitter en secretaris van het Departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de heer H. E. v. d. Heide namens de 3 Octobervereni- ging en voorts vele zakenrelaties en tal van vertegenwoordigers uit de financiële wereld. Structuurplannen Leiden en Delft zijn niet voldoende voor Haagse behoeften Verheugd over nota van regering Nu de regeringsnota, die zich positief uitspreekt over het plan Wilsveen, verschenen, willen burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage nog eens terugkomen op het advies, dat gedepu teerden van Zuid-Holland op 30 juni aan de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie hebben uitge bracht. In een nota aan de gemeente raad van 's-Gravenhage zeggen B. en B. nu teleurgesteld te zijn over het advies van gedeputeerden aan de minis ter. Dit advies kwam tot de conclusie, dat geleidelijke realisatie van de struc tuurplannen van Delft en Leiden, afgestemd op de behoeften van de stedengroep Leiden-Den Haag-Delft, voor deze groep evenveel ruimte zou scheppen als de bouw van een nieuwe stad (Wilsveen). Gedeputeerden waren er in hun advies van uitgegaan, dat de Haagse agglomeratie zelf, bjj een Ouderavond School Driftstraat gemiddelde woningbezetting van 3.55 ruimte voor 770.000 pereonen zou bie den. B. en W. van Den Haag vinden dit uitgangspunt verwonderlijk en wijzen erop, dat gedeputeerden bij de toewijzing van woningbouwcontingen- ten juist niet uitgaan van een con stante waarde voor de gemiddelde woningbezetting, dat de gemeentebe sturen van Amsterdam en Rotterdam bijvoorbeeld uitgaan van een gemid delde bezetting van 3.1 tegen 1980. Gedeputeerden hadden in hun advies ook opgemerkt, dat het niet wel moge lijk was een prognose voor de ontwikke ling van Den Haag op lange termijn te maken, waarbij zij ook wezen op de mogelijke gevolgen van een economische terugslag.. B. en W. van 's-Gravenhage voeren hiertegen nu aan, dat de Haagse agglomeratie naast haar vele andere economische functies, met name bij het nationale streven naar economische ontwikkeling op hoger kwalitatief niveau, een exclusieve en zelfs onver vangbare funotie vervult, enerzijds als petroleum-hoofdstad van Europa, an derzijds als vestigingsplaats fojj frequen te voorkeur, van ettelijke buitenlandse, in het bijzonder Amerikaanse, commer ciële, dienst-verlenende en technisch- wetenschappelijke ondernemingen en instituten, ook van die, welke niet in rechtstreekse relatie staan tot de aard olie-industrie. TECHNISCHE ORIËNTATIE De verwachting, dat deze ontwikke ling zich in de toekomst zal voortzetten, is te meer gegrond wanneer men be denkt, dat de realisatie, zowel van de projecten, die zich groeperen rondom de zetels van de aardolie-industrieën in Den Haag als van de andere genoemde projecten, in hoge mate afhankelijk is van de aanwezigheid van een voldoend groot aantal van intellectuele werkers, dat juist in de Haagse agglomeratie ter beschikking staat. Deze omstandigheid wordt in belang rijke mate mede bepaald door het feit, dat de Haagse agglomeratie in de onmiddellijke nabijheid ligt van de vooral op het gebied der fysica zo vermaarde Leidse Universiteit en van de Technische Hogeschool te Delft. Bovendien huisvesten de agglomeratie en het nabij gelegen Delft een con centratie van TNO-instituten. B. en W. van 's-Gravenhage, die in het hun nota begeleidende schrijven vaststellen, dat de regering het Haagse standpunt blijkt te delen, voeren aan het slot van hun nota nog aan, dat het plan Wilsveen de beste oplossing voor het ruimtelijk probleem van west- Nederland biedt, terwijl het plan- Reijens dit probleem slechts ten dele zou oplossen. Duizenden honden uit binnen- en bui tenland waren zondag voor de Interna tionale Hondententoonstelling te Utrecht ingeschreven, waaronder ook talrijke honden van leden van de Kyno logenvereniging „Rijnland". Een groot sucoes behaalde mevr. P. Gondrexon-Ives Browne met haar Bas sets Artésiens Normands. Zowel in de fokkerskoppelklasse als in de fokkersgroepsklasse wist zij met haar fraaie Franse jachthonden beslag te leg gen op de eerste prijs. De verdere resultaten waren Kam pioenschap: een Bobtail van mevr. H. Backx-Bennink, Reeuwijk; een Basset van mevr. P. Gondrexon Den Haag; een Dalmatische hond van mevr. C. Oppe- laar. Voorburg; een Amerikaanse Cocker Spaniel van mevr. R. Woesthoff-Stoker, Voorschoten; een Norwich terrier van mevr. C. Gravin van Zuylen van Nije- velt, Wassenaar; een Steenbrak van mej. H. Martin, Epse; een Boston ter rier van mevr. M. Peereboon Volker- Rademaker, Den Haag; eer> Bearded Collie van mevr. J. van Krevelen-Si- mons, Den Haag; een Caimterrier van mevr. S. Velleman, Den Haag; een Collie van mevr. C. M. Croin-Dijkstra, Oegst geest. Uitmuntend: een Golden Retriever van dhr. v. d. Berg, Scheveningen; een Schotse terrier van mevr. C. C. van Buuren-Veenebos, Leidschendam; een Basset van mevr. P. Grondrexon. Den Haag; drie Boxers van dhr. D. de Jongh, Oegstgeest; twee Dwergpoedels van mej. N. L. v. d. Kasteele, Wassenaar; twee Japanse Spaniels van mevr. B. Pfeiffer van Riet, Den Haag; een Boxer van dhr J. Rührwiem, Leiden; drie Cocker Spa niels van mevr. P. Wetzel-de Raad, Vinkeveen; een Caimterrier van mevr. L. von Winning-Reepmaker, Den Haag; twee Amerikaanse Cocker Spaniels van mevr. R. Woesthoff-Stoker, Voorschoten een Caimterrier van mevr. C. Gravin van Zuylen van Nijevelt, Wassenaar. Zeer goed: Een West-Higniand White terrier van mevr. C. C. van Buuren- Veenebos, Leidschendam; een Dwerg poedel van mej. L. v.d. Kasteele. Wasse naar; een Mopshond van mevr. W. van Meggelen-Baronesse van Knobelsdorff, Den Haag; een Boxer van mevr. J. Nell- Poot, Voorschoten; een Japanse Spaniel van mevr. B. Pfeiffer-van Riet, Den Haag; een Boxer van dhr. J. Rührwiem Leiden; een Basenji van Jhr H. Sand- berg. Wassenaar; een Airdale terrier van mevr. W. v. d. Scheer-Monster te Leiden; twee Amerikaanse Cocker-Spa niels van mevr. R. Woesthoff-Stoker, Voorschoten. Voor de K.V. Rijnland was deze ten toonstelling weer een goed slot van het seizoen. Vol verwachting ziet men thans uit naar de clubmatch in de Stadsge hoorzaal op 1 februari, waaraan alle ras honden in Leiden en omgeving kunnen meedoen en waarbij deze door ervaren keurmeesters besproken zullen worden. Inlichtingen verschaft het secretariaat Roodenburgerstraat 44. JAARBEURSGEBOUW Bij de opening van de ouderavond, die gisteravond werd gehouden in het olub- gebouw van Oosterkwartier, wees de heer Riiks, hoofd aan de school, in zijn openingswoord op liet verschil in op komst bij deze vergadering en de gezel lige avond, die in de zomer is gehouden. Hij vond de opkomst toch niet teleur stellend, hoewel er enkele stoelen onbe zet bleven. Voor de pauze kreeg de heer Hes het woord om een inleiding te hou den over beroepskeuze. In een onder houdende voordracht, toegelicht met enkele voorbeelden, besprak de heer Hes de moeilijkheden en mogelijkheden bij de beroepskeuze voorlichting. De ge stelde vragen door de aanwezigen wer den uitvoerig beantwoord. Bij het huis houdelijk gedeelte werden de notulen en het verslag van de penningmeester goedgekeurd. Van mevrouw v. d. Broek werd op hartelijke wijze afscheid geno men als commissielid onder aanbieding van een boekenbon. In haar plaats werd benoemd mevr.. Aanen. Na de pauze werd een film vertoond van het leven en werken op de volks tuinen. Daar deze film enige jaren ge leden was opgenomen op de volkstuinen aan de Zijl, kwamen vele bekenden op het scherm, waarom soms hartelijk werd gelachen. De voorzitter kon aan het einde van deze avond de aanwezigen dank zeggen voor hun komst naar deze geslaagde ouderavond. LEEROPDRACHTEN Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is aan dr. L. de Klerk, we tenschappelijk hoofdambtenaar A voor de pedagogiek, opdracht verleend aan de Leidse Universiteit onderwijs te ge ven in de opvoedkunde. Voorts is aan dr J. P. de Geer, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de psychologie, we derom opdracht gegeven om aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de psychologische statistiek tot en met heb cursusjaar 1960—4961, LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN- VERENIGING. In restaurant „De Doelen" heeft de Leidse Amateurfotografenvereniging haar leden enkele foto's uit de bondscollectie getoond. Ieder jaar stuurt deze vereni ging, die bij de Bond van Nederlandse Amateurfotografen is aangesloten, en kele foto's voor de bondswedstrijd in. Deze collectie wordt vervolgens naar alle verenigingen toegestuurd. Gister avond. zagen de Leidenaars inzendingen uit Eindhoven, Den Haag en Huizen; in de laatste plaats was de A.F.C. „Flevo" winnaar van de bondswedstrijd. De heer J. G. Gompelman, voorzitter van de Leidse vereniging, besprak de foto's, die veelal een modern karakter hadden. Speciale aandacht was besteed aan originaliteit, aan de dingen van alle dag. die op een speciale wijze belicht, plotseling verrassende elementen blijken te bevatten. „DE TUINSTADWIJK" Zaterdag hield de Buurtvereniging „De Tuinstadwijk" in Den Burcht haar jaarlijkse feestavond. De avond werd op uitstekende wijze verzorgd door de Personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij. Met de j opvoering van enkele geestige schetsjes en het optreden van een viertal accor deonisten, een band en een acrobaten- I «roep oegstten men veel bijval, Restauratie moten „De Heesterfeoom" Ged. Staten van Zuid-Holland edjn bereid een subsidie van 15%, tot een maximum van f. 7500,te verlenen in de op f. 50.000,geraamde kosten van herstel van de molen „De Heeetealboom" aan de Haagweg. De molen is een uit de achttiende eeuw daterende, achtkantige, met riet bedekte houtzaagmolenwaar van 'het inwendige nog geheel volledig is „Hellas en Rome in (Advertentie) VOOR ST.-NICOLAASFEEST VOOR DE KINDEREN. Onder schafttijd verscheen gister middag mevrouw Meyer van de Mar- thastichting te Alphen aan den Rijn in de recreatiezaal van de H.C.W. en de N.E.M.. De heer Pouw memoreerde, dat dit de zesde keer is, da't directie, perso neel en beambten van de HCW en de NEM een bedrag aanbieden voor het Sint-Nicolaasfeest voor de kinderen van de Marthastichting. Onze kinderen hebben allen een prettig Sint-Nicolaas- feest in de huiselijke kring en daarom willen wij, aldus spreker, ook de kinde ren van de Marthastichting een ple zierige Sint-Nicolaasavond aanbieden. Hierna bood de heer Pouw mevrouw Meyer namens de directie, personeel en beambten een bedrag van f.2300 aan. Mevrouw Meyers sprak namens 412 kinderen haar dank uit voor dit bedrag, dat zeven keer zo groot is als het be drag, dat zij de eerste keer kreeg aan geboden. Zij nodigde het personeel uit eens een kijkje te komen nemen op het Sint-Nicolaasfeest van de Martha stichting en om dan te zien hoe blij deae kinderen toch wel zijn. Op uitnodiging van de C.H..-Jonge- rengroep sprak gisteravond ir.. H. G. Kuiperi in Hotel Centraal over het Deltaplan. De voorzitter, de heer J. F. Th. Zil- verentant sprak een kort inleidend woord en heette de spreker en de aan wezigen, o.w. het lid van Ged. Staten, de heer D. v. d. Kwaak, hartelijk wel- ijflom. Vervolgens besprak ir. H. G. Kuiperi het Deltaplan ten opzichte van de historische ontwikkeling van de strijd, die ons volk steeds tegen het zeewater heeft gevoerd. Ons volk is nauw verbonden aan de zee en onze maritieme daden en werken zijn overal bekend. Het vormde een apart geslacht men sen, dat aan het typische land, dat onder de zeespiegel ligt, zijn grootste krachten gaf. Dit werk ging met afwisselend succes gepaard. Hierna behandelde spreker in korte trekken de schade, welke de storm in 1953 tijdens de watersnoodramp heeft aangericht. Na dit gebeuren is de Deltacommissie actief gaan werken o.a. met het bestu deren van de afdamming der zeegaten, uitgezonderd de Nieuwe Waterweg en d« Weste# Scheld* De beelden, die zowel voor de pauze als daarna werden geprojecteerd, wa ren zo fascinerend en zo kleurrijk dat men zich iets anders nauwelijks wensen kon. Voordat de beide rolprenten ge draaid werden gaf de heer J. F. van Lunteren een kort en zeer algemeen overzicht van de geschiedenis van de gebieden, waar eens de wieg van de cultuur heeft gestaan. Hij beschreef ook op de hem geheel eigen wijze de schoonheid van het hedendaagse Grie kenland en het oude Rome, de stad, die aan iedereen iets aparts te bieden heeft. Niet voor niets luidde het onderwerp van deze plezierige avond „Hellas en Rome in verleden en heden". De film, die o.m. een beeld gaf van de zeer vele oude tempels zowel op het Griekse vas teland als op het uitgestrekte eilanden rijk, terecht de „marmeren archipel" genoemd, was van Reinier Muller, de winnaar van de in 1956 door de NRV uitgeloofde prijs voor de beste toeristen film. Aan de hand van vele tekeningen en duidelijke schetsen en na de pauze door het vertonen van enkele dia's, groeide deze lezing tot een interessant geheel ait. De eerste (film)reis ging van Marseil le via Genua en rondom de „laars" van Italië, langs de Stromboli en door het 25 meter brede kanaal van Corinthe naar Piraeus, de haven van Athene. Na de bezichtiging van een aantal gebou wen in neo-klassieke stül in deze stad, werden bezoeken gebracht aan het be roemde theater van Dionysis, het Par thenon en het Olympeion. Duidelijk zag men de resten van dit eens zo giganti sche gebouw, dat gewijd was aan de op pergod der Grieken, Zeus. Trouwens ook in Delphi is veel dat aan een grijs ver leden doet herinneren. In het tweede gedeelte van deze met veel zorg opgeno men kleurenfilm kreeg men o.m. een in druk van al het schoons, dat op de eilanden Milos, Santorini, Kreta, Rho- dos, Delos en Mykonos te vinden is. La ter op de avond werd de onder regie van de heer C. H. Groen opgenomen Rome-film gedraaid. Dat er veel te zien is in de stad van de „zingende fontei nen" bleek wel heel duidelijk. De voor zitter van de Leidse afdeling van de NRV, de heer J. A. A. v. d Horst, deel de aan het begin van de avond mede, dat op 16 december a.s. films over de wintersport vertoond rullen worden. kleine stijging per maat VoorT A TIJNEN TELEFOON 21180 verleden en lieden" Leidse N.R.V.-ers bijeen Martha-stichting ontvangt f 2300.— thans strakke moderne zakelijkheid. DELTAPLAN VOOR C.H.-JONGEREN BESPROKEN Twee kleurenfilms, één over Grieken land en één over Rome, zullen onge twijfeld de Leidse NRV-ers, die gister avond voor het eerst in dit seizoen in de foyer van de Stadsgehoorzaal bijeen wa ren gekomen, sterk hebben doen verlan gen naar een verre vakantiereis met veel zon en romantiek.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3