Burgemeester van Leiderdorp weet niets over annexatieplan van G.S. Een wereld van nieuwe Manken Nel Oosthout declameerde „De Krijtkring" „Doorgaan met eigen plannen" ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 Badings belichtte electronische muziek De bekende Nederlandse componist Henk Badings hield in de filmzaal van de Universiteit een lezing over „elektronische muziek". Btf de kennismaking met dit nieuwe klankverschijnsel in de wereld van de muziek, dient men zich los te maken van de totnutoe gangbare en gewaardeerde prestaties van bedreven instrumentalisten op het klassieke instrumentarium. Het klankenidioom b{j de elektronische muziek is veelal voortgebracht door technici met behulp van generatoren, microfoons en andere geluidsmiddelen. In het kort zou men kunnen definiëren: elektronische muziek ontstaat by weergave van kunstizinnig gecom bineerde geluidseffecten. Volgens de Franse geluidsingenieur Pierre Chevet is het volstrekt niet nodig zich in de plaats te denken van wat men verstaat onder de klassieke com ponist. Hij was er zelfs afkerig van en experimenteerde in het „wilde weg" met her voortbrengen van allerlei geluiden, die hij vervolgens met behulp van de magnetofoon verschillende frequenties gaf. Men kent het trucje van het lang zamer en sneller draaien van een op de plaat opgenomen zangstem. Zo kan men eindeloos experimenteren met alle mo gelijke attributen, die geluidstrillingen veroorzaken. Hiermede worden vaak verrassende resultaten bereikt. Men kan elektronische tonen opwek ken door generatoren ofwel mechani sche trillingen, voortgebracht door in strumenten, omzetten door de micro foon. Voorts ze door transformatie om vormen. ze tot een geheel monteren (compositie dus), ze vastleggen op band of plaats en ze daarna weergeven. Bij de weergave kan men de ruimte, waarin het geluid werd voortgebracht betrek ken. enz. Spreker demonstreerde dit door de weergave van het tegen elkaar tikken van twee steentjes, het tikken tegen een glas en enkele tonen door een piano voortgebracht. Door de snelheid te ver anderen kan het geluid een octaaf bijv verlaagd worden, waardoor de steentjes in rotsblokken veranderen, zoals de hoogste menselijke stem tot een diepe bas kan getransformeerd worden. Men kan ook andersom te werk gaan. Het is uiteraard niet mogelijk om in een kort verslag alle mogelijkheden op te som men; mogelijk kan men eigen fantasie hierbij te hulp roepen. Om tot de praktische resultaten te ko- metn konden wy kennis maken met de elektronische muziek, welke Badings schreef voor het ballet Kaïn en Abel. Genoemd ballet is onder te verdelen in de harmonische sfeer, waarin Adam en Eva zouden hebben vertoefd. Vervolgens krijgt de balletmuziek een zeer destruc tief karakter, wanneer het conflict Kaïn en Abel uitgebeeld wordt en het moet Bazaar Vrijz. Herv. bracht f 2579.— op De tweedaagse bazaar, ingericht door de Handwerkclub van de Ver. van Vryz. I Hervormden Leiden/Oegstgeest, heeft het prachtige bedrag van f.2579.op- geleverd. Een recordopbrengst sinds de I eerste bazaar vyf jaar geleden werd ge houden. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden: I Herenhuis met tuin en garage te Oegst- geest, Prins Bernhardlaan 42, in bod f.20.000.—koper: P. de Jongh te Lei den, q.q. voor: f.21.100. INAUGURATIE TROF. J. A. A. VAN DOORN !Op vrijdag 14 november a.s. hoopt de heer J. A. A. van Doorn, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Leidse Universiteit, zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een fcrede in het Groot-Auditorium. Lezers schrijven Bloedtransfusiedienst Het stemt inderdaad tot grote vol doening, dat er na de inleidende voor lichtingsavond van de Bloedtransfusie dienst van het Ned. Roode Kruis, zich nu reeds 206 nieuwe donores gemeld hebben. Het was in 1949, dat ook ik mij na een propagandistische oproep als donor van de Bloedtransfusiedienst op gaf en als zodanig werd goedgekeurd. Tot op de dag van heden heb ik steeds met vreugde en voldoening mijn bloed geofferd voor diegenen, die dit kost bare levenssap zo van node hebben. Hoeveel krachtige mannen en vrouwen lopen er niet rond, die toch zéér zeker ook hun steentje (lees bloed) zouden kunnen bijdragen om hun medemens in nood te helpen. Velen van hen, ik weet het wel, staan er nog sceptisch tegen over, vinden het griezelig enz., maar zij realiseren zich niet, dat zij hiermede een daad van de grootste menslievend heid verrichten. Het doel en de bedoe ling ervan is reeds uitvoerig in dit blad uiteengezet. Slechts 2x per jaar zal er van uw diensten gebruik worden ge maakt. U kunt overtuigd zijn van de grootste dankbaarheid van uw zieke- medemens. Mannen en vrouwen, jongens en meis jes uit Leiden en omgeving in de leef tijd van 1865 jaar, aarzelt niet en *geeft U onverwijld op als donor van de Bloedtransfusiedienst, U wordt er met open armen ontvangen. Zou het dan toch zó zijn, dat men het jaar 1958 afsluit met de aanmelding van minstens 1000 donores? Het zou fantastisch zijn! Met dank voor de plaatsing. W. F. v. d. REIJDEN. gezegd, dat de componist hierby zeer realistisch, om niet te zeggen cru te werk ging. Hierna komt de offerdans, de huiveringwekkende moorddans en tot slot de triomf (schyntriomf?) met uiter mate sinistere effecten. Het is misschien belangwekkend hier even tussen te voegen, hoe men twee jaar geleden reageerde op de uitvoering van genoemd ballet in het kader van het Holland-Festival. Aanvankelijk aan vaardde men dit ballet als een verbeel ding van de bekende fabel over Kaïn en Abel. Later zag men hierin meer het algemeen menseiyk conflict. De talrijke reacties die hierop binnenstroomden wa ren voor de helft afwijzend. Men sprak van demonische klanken uit de onder wereld, waartegenover de meer geëxal teerde uitspraken als „muziek der sfe ren", en dergelijke. Het beluisteren van deze nieuwe klankmogelijkheden is ons voorlopig nog vreemd,doch wie weet zal de volgende generatie hiervan even herkennend ge nieten, als de huidige dit doet bij het horen van een symfonie van de ons be kende meesters. Hoe het zü: genoemde balletmuziek werd zeer aandachtig beluisterd door de stampvolle zaal van het universiteitsge bouw. waarin velen zich zelfs met een staanplaats tevreden stelden. Interessant was ook een min of meer sarcastisch bedoelde danssuite (rag time) die Badings „Mens en machine" had gedoopt en gezien de oorsprong van de geluiden zeer terecht. Spreker werd in een geestige toe spraak en met een uitbundig applaus gedankt voor zijn leerzame resumé. LEIDSCHE SPAARBANK. In de maand oktober werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f. 1.411.651 en terugbetaald f. 1.187.882. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 659 en het aantal afbetaalde boekjes 254. Op 6538 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 141.964 bijge schreven. Er werden 834 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 21.652. Het tegoed der 41.774 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 29.499.152. GOUDEN DOCTORAAT Dinsdag is het vyftig jaar geleden dat mr. L. J. Pieters, geboren en wo nende te Rotterdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente (kamer 125) voor een ieder ter lezing is nedergelegd het be sluit van de Gemeenteraad van 3 novem ber 1958. waarbl) is bepaald, dat de in de artikelen 2, sub c. en 8, sub c, der Win kelsluitingswet 1951 vervatte verboden niet gelden van 28 november tot en met 4 december 1958 tot 21.30 uur. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 3 november 1958 heeft bepaald, dat een herziening, c.q. vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid met betrekking tot: a. het zuidwestelijk deel der gemeente, gelegen ten zuidoosten van de Haag- weg, ten westen en ten noordwesten van de Trekvllet en ten oosten van de Korte Vliet, nader aangeduid op een kaart, gemerkt K II d-1915: b. het noordwestelijke deel der gemeente, gelegen ten noordwesten van de spoor baan Amsterdam-Rotterdam en ten zuidwestén van de Rijnsburgerweg, na der aangeduid op een kaart, gemerkt K IIJ-1946. Leiden, 7 november 1958, De Bi De Brandenburger Tor, een van de wereldvermaarde bezienswaardig heden van Berlijn, is thans vrijwel geheel gerestaureerd en baadt weer, op de grens van Oost en West, in een zee van licht. De geschiedenis van de Toba-Bataks De afdeling Leiden en Omstreken van de Nederlandse Bond van Oud-Stryders en Dragers van „Het Mobilisatiekruis" hield gisteravond in het Ryksmuseum voor Volkenkunde haar eerste byeen- komst in dit seizoen. Als spreker was aanwezig dr. Keuning. Deze hield o.m. aan de hand van een aantal dia's een lezing over de geschiedenis van de Toba- Bataks, hun vroegere godsdienst en hun zeden en gewoonten. Ook gaf hy een demonstratie van enkele op het onder werp betrekking hebbende voorwerpen. De dia's gaven een algemene indruk van het land en de mensen waar het deze deze avond over zou gaan. Hoewel het Bat-akvolk in vroeger tyden met de Hinduitische gedachtenwereld in aan raking is geweest, heeft het later tot ongeveer 1850 in een eeuwenlange af zondering van de buitenwereld geleefd. Dank zy de zending en het Nederlands bestuur werd het gebied van de Toba- Bataks opengelegd. De Toba-Bataks hebben de nieuwe mogeiykheden, die sedertdien geboden werden, zoveel mo gelijk aangegrepen. Als een actuele bij zonderheid vertelde spreker, dat ook de chef-staf van het huidige Indonesi sche leger, generaalmajoor Nasoetion, ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. klassieke taal- en letterkunde de heer F. C. W. Schouten (Den Haag); kand.ex. god geleerdheid de heren G. J. Bierenga (Busum) en D. Voortman Hellen- doorn); prop. ex. godgeleerdheid de heer A. H. D. Ingen Housz (Beverwyk); doet. ex. gen. II de heren C. P. A. van Boven (Den Haag), Z. Lazar (Leiden) en W. J. Tinbergen (Den Haag); artsex. mej. M. L. Hugenholtz (Blaricuim) en de heren C. Brunt (Voorburg), J. H. Houkes (Den Haag), Lim Hoei TJiang (Amsterdam) en D. Th. E. Marijn (Den Haag). een zoon van dit intelligente volk is. Men vindt nu trouwens in Indonesië veel Toba-Bataks, die een vooraan staande functie bekleden. Wat uitvoeri ger ging dr. Keuning in op het wat in gewikkelde verwantschapsstelsel der Toba-Bataks, dat uiteraard geheel an ders is dan liet onze. De eigen oor spronkelijke godsdienst van deze Bataks heeft grotendeels plaats gemaakt voor het christendom. Dr. P. H. Pott, directeur van het mu seum, herdacht aan het begin van de avond met een enkel woord het over- ïyden van majoor M. Verhoeven, die voorzitter van de Leidse afdeling van de bond is geweest. Voor groot aantal Leidse huisvrouwen De afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen organiseerde gister avond in het St.-Antoniusclubhuls een culturele avond voor leden en genodig den. De presidente, mevrouw C. Hageman Verhagen, prees zich in haar openings woord gelukkig zovelen welkom te mogen heten, in het bijzonder de ere presidente mevrouw v. Kinschot Dorhout Mees, en het ere-lid mevrouw Groen—Nieuwenhuizen Segaar. Volgens spreekster was het nuttig voorlichting te geven op materieel gebied. Doch juist de huisvrouw heeft tussen de alledaagse beslommeringen door zeer zeker ook geestelijk voedsel nodig, waarvan zy overtuigd was, dat Nel Oosthout het overwegend vrouwelyk auditorium in ruime mate zou voorzien. Uit haar repertoire was de keus ge vallen op „de Krijtkring", een her dichting van het Chinese zedenspel van gerechtigheid naar Li-Hing-Tao door de Duitse dichter-dramaturg Klabund, in de vertaling van Ed. Veterman. Er komen heel wat misstanden onder het Chinese keizerrijk aan de orde. De mandarijn en belastingheffer Ma heeft het de kweker Tschang zó lastig ge maakt, dat deze zich aan de deur van het paleis van de mandarijn verhangt, zijn vrouw, zijn dochter Haitang en zijn revolutionaire zoon Ling, belast met schulden achter latend.. Hierdoor wordt vrouw Tschang genoodzaakt haar doch ter aan Tong. houder van het theehuis „Huis der vreugden" te verkopen. De mandarijn Ma neemt de koop over en Haitang wordt zijn tweede vrouw. Zij schenkt hem een zoon, wat tot gevolg heeft, dat hij haar tot eerste vrouw wil verheffen door zich van Yu Pei, zijn vrouw van de eerste graad, te laten scheiden. Yu Pei vergiftigt haar man en geeft Haltang daarvan de schuld. Door valse getuigenissen weet zij zich ook het kind toe te eigenen. Als Haitang zich hiertegen verzet, wordt zij beschul digd van kinderroof en ter dood ver oordeeld. Nog vóór het vonnis voltrokken Is, sterft de oude keizer en Prins Pao wordt tot keizer gekroond. Hij schort alle doodvonnissen op en zal opnieuw recht spreken. Zo ook in het proces Haitang. De beschuldiging van kinderroof zal door de krytkring, getrokken op de grond en waarin het kind wordt gelegd, worden opgelost. De vrouw, die het kind uit de krijtkring weet te trekken zal 't mogen behouden. Haitang, vrezende het wicht pijn te doen, laat Yu Pei het kind en wijst hiermede zichzelf als de moe der aan. Eenmaal ontmaskerd, bekent Yu Pei ook de moord. Keizer Pao, die Haitang reeds in „het huis der vreug den" had ontmoet en getroffen was door haar eenvoud en schoonheid, huwt haar en zodoende krijgt deze zo triest begonnen komedie een blij, zij het nogal sentimenteel einde. De uit te beelden karakters zijn niet gecompliceerd; zy zyn óf goed, óf slecht, wat de overigens zeer moeiiyke taak van Nel Oosthout tenminste niet extra verzwaarde. Bewonderenswaardig was wat zy met haar stem, houding en mimiek wist te bereiken. Zij slaagde erin vele van de zestien karakters te doen leven, waarvan de theehuishouder Tong. Tschang-Ling, de mandaryn Ma, Yu Pei en de opperrechter Tchu-Tchu, en in de laatste scène ook Haitang uit blonken. Prins Pao, de latere keizer, wiens stem in haar laagste register zat, kon zy daardoor niet voldoende nuan ceren. Zy verdeelde haar krachten voortreffelijk en speelde het vyfde be drijf op volle sterkte.. Een enthousiast Kubllek riep de succesvolle artieste her- aaldeiyk terug. De presidente dankte met een kort woord en bloemen voor het genotene. B. H. De gemeenteraad van Leiderdorp kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen ter behandeling van een 28 punten tellende agenda. Zodoende werd het kwart over twaalf eer de voorzitter, burgemeester K. van Diepeningen de vergadering kon sluiten. Met name werd nogal uitvoerig gesproken over de publikatie in ons blad betreffende grens wijzigingen, die op handen zijn. De heer Los vroeg zich af of het stich ten van grote centra wel zo ideaal is, terwyl de heer De Graaf vroeg wat de drijfveer van Leiden mag zijn deze plan nen met zoveel spoed door te willen zetten. De heer Andrik wilde bewyzen dat Leiderdorp sociaal-economisch een eenheid vormt. De voorzitter antwoordde op deze opmerkingen, dat B. en W. van Ged. Staten de uitnodiging hebben ont vangen te komen praten over het struc tuurplan en de komende bestuursfunc ties. Alles is echter nog vertrouwelyk en we moeten dus maar rustig afwach ten. De voorzitter had er nog niets van vernomen of de in het Leidsch Dagblad gepubliceerde plannen inderdaad dit parlementaire jaar nog in behandeling zouden komen. Wel wist hy. dat Leider dorp steeds een open oog heeft gehad voor de belangen van het grote geheel en dat de gemeenteer dus niet bij voor baat tegen is grond af te staan. „Laten wij gewoon doorgaan", aldus spr. en in dit verband wees de burge meester erop dat hij in januari het uit breidingsplan Meiepolder in de raad hoopt te brengen. Overigens^ondq de gefit grenscorrecties. Ged. Staten hebben nooit steekhoudende argumenten hier voor kenbaar gemaakt. Het gemeente bestuur is daarentegen zeker in staat uitbreidingsplan te ontwerpen en te realiseren. REINIGINGSRECHTEN Ingaande op een vraag van de heer Andrik, deelde de voorntter mede, dat men verplicht is reinigingsrechten in te stellen, wil men in aanmerking komen voor een verhoogde uitkering uit het Ge meentefonds. Er zullen in verband met de uitbreiding van de gemeente een vuilnisauto en emmers aangeschaft moeten worden. In de rekeningscommissie werden be noemd de heren Los, Lolling en Kleiss. De voorlopige rekeningen van het grond bedrijf, het woningbedryf en het water- leidingbedryf werden goedgekeurd. De verordening op de waterleiding werd ge wijzigd: de huurder wordt aansprake- lyk gesteld voor zyn waterverbruik. B. en W. hebben er zoveel mogeiyk naar ;e6treefd het werkelyke verbruik te la- Het voorstel aangaande de schooltand- verzorglng moest worden aangehouden tot een volgende vergadering. Er kwa men bij de besprekingen zoveel punten naar voren, die nadere bespreking eis ten. dat B. en W. de zaak eerst nog eens willen bekijken. KIOOLBELASTING Een langdurige bespreking vroeg het voorstel betreffende heffing en invorde ring van wegen- en rioolbelasting. De heren Van Nievaart en Andrik vroegen ook voor de pastorieën vrystelling van straatbelasting, doch dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Verscheidene raadsleden verzetten zich tegen de rioolbelasting als de huis eigenaren die moeten betalen. De huur der is in dit geval belastingplichtig, meenden zy. Het is onmogeiyk deze be lasting te verrekenen in de huren. De voorzitter en wethouder Meerburg zetten uiteen dat het onmogelijk is de huurders deze belasting te laten beta len. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. (De heer Broxterman was afwezig). Voor stemden de heren Meerburg, Andrik, Nievaart en Kleiss. Ondanks het late uur was er nog veel belangstelling voor de rondvraag. Zo vroeg de heer Boot naar het centrale gymnastieklokaal. Al het mogelyke is ge daan en Leiderdorp staat op de lyst, al dus het college van B. en W. Op een vraag van de heer Veldhuizen deelde de voorzitter mede dat alle bouwrijp ge maakte grond in het complex V verkocht is. Alle overige voorstellen, die wy reeds eerder publiceerden, werden aanvaard. VOORSCHOTEN De voor de vereniging Sonmevanck gehouden collecte heeft in Voorschoten f456,85 opgebracht. Geslaagd De heer W. A. van Kam pen, alhier, slaagde te Delft voor het kandidaatsexamen elektrotechnisch in genieur. Nufsprogramma Het Nut heeft nu zijn winterprogram- ma bekend gemaakt. De eerste byeenkomst is op maandag 10 november in de hal van het Cultureel Centrum. Dan wordt een proef genomen met een nieuwe serie: een soort discus sieavond, met als inleider deze keer de heer G. H. Posthumus, hoofd van de automobielwerkplaats van de HAKA te Rotterdam, die zal spreken over „Wat kunnen wy doen by kleine au'tostoringen onderweg?" Dit is de eerste van een serie getiteld: „Myn leven, myn werk", waarvoor hoogstens 25 personen per avond kunnen worden toegelaten. De tweede Nutsavond valt op vrijdag 14 november. 'Dan zal de voordrachts kunstenares mevrouw Aaf van Gestel optreden. Zy brengt een programma van korte voordrachten, die het gehele gamma van ernst en humor doorlopen. Verder vermeldt het programma: op 11 december een toneelvoorstelling van „Utile Dulci" uit Schiedam; 9 januari dr. Krol, chef-geoloog van de Billitonmaat- schappy, in de serie „Myn leven, myn werk"; 20 januari concert Leidse Toon kunstorkest o.l.v. Jaap Stotijn, met so list; 17 februari filmavond; 18 maart toneelavond NRV Den Haag; 18 april slotavond en bovendien in april een cursus eenvoudige gelaatsverzorging o.l.v. mevrouw Alferink te Gouda. Er worden bovendien pogingen in het werk gesteld om te komen tot een eigen toneelgroep. WARMOND BAZAAR IN 'T TREFPUNT Gistermiddag opende ds. Boonstra in 't Trefpunt de bazaar, waarvan de op brengst bestemd is voor de restauratie van het kerkorgel. Na weken van voor bereiding en hard werken is deze bazaar tot stand gekomen. Ds. Boonstra dankte allen, die daadwerkelijk hieraan mee gewerkt hebben, voor him seun. Met het draaien van het rad verklaarde spreker de bazaar voor geopend. De rijk voor ziene stands en de vermakelijkheden lokten tot kopen. Vanmiddag en vanavond zal deze bazaar ook nog geopend zijn. WASSENAAR AUTO TEGEN BOOM Op het moment dat de bestuurder van een bestelauto alhier de voor hem op de Schouwweg rydende personenauto bestuurd door een inwoonster van Delft wilde passeren, werd deze plotseling krachtig afgeremd en volgde ondanks het snel omgooien van het stuur naar links een aanrijding. De personenauto kwam tegen een boom terecht, waarbij mevr. H. M. Bonebakker alhier een her senschudding, een hoofdwonde en een kaakfractuur opliep, zy werd naar het Gemeente Ziekenhuis te Den Haag ver voerd. Begrotingstekort f 508.888,86 De gemeentebegroting 1959 toont voor wat de gewone dienst betreft de navol gende cijfers. Subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds f. 446.534,28, beschikking over een deel van de saldi-reserve f. 38.703,47, en over de algemene reserve f. 23.651,11. Het totaal van de inkomsten van de hoofdstukken I tot en met XIII be draagt f. 5.375.395,06. Alles tezamen be dragen de inkomsten f. 5.884.283,92, evenals de uitgaven. De drie eerstgenoemde bedragen van inkomsten betekenen een feitelijk be grotingstekort van f. 508.888,86. Medische Dienst Warmond Dokter A. W. Bots, te Voorhout. Wassenaar Dokter De Haan (Noord) on dokter Geerlings (Zuid). B.g.g. dokterstel 2908. Leiderdorp Dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Oegstgeest Dokter Hugenholtz sr. en jr.. tel. 20390. Voorschoten Dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527. Wijkverpleeg ster! Gezondheidscentrum, teL 2177. Mr. S. D. Emanuels, minister president van Suriname, bij het ver laten van het Paleis Soestdijk waar hij in audiëntie werd ontvangen door Koningin Juliana. Kabinet herstelde dë eenheid niet Masjoemi: Aftreden vereist De waarnemend voorzitter van de islamitische en anti-communistische partij Masjoemi, Soekiman heeft van daag verklaard, dat aftreden van het tegenwoordige kabinet een eerste ver eiste is voor het herstel van de natio nale eenheid in Indonesië. Dit kabinet dat onder leiding staat van premier Djoeanda Kartawidjaja, werd verleden jaar door president Soekarno gefor meerd. Soekiman, die de oppositieleider is in het parlement, zeide dat zyn party de grootste islamitische party in het overwegend islamitische Indonesië waardering heeft voor hetgeen het ka binet op wetgevend gebied heeft ver richt, doch het is er niet in geslaagd het herstel van de veiligheid of verbe tering van de levensstandaard tot stand te brengen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 november. Leidse CoÖp. Groente- en Fruitveiling. Pryzen per 100 kg.: appelen 543, druiven 74104, peren 8, andijvie 8—17. pronkbonen 45, snijbonen 104185, stambonen 177192, stokbonen 175203, kroten 6, id. gekookt 2025, boerenkool 714, rode kool 1216. gele kool 11, groene kool 714, prei 1034 tomaten A 2143, B 2044, O 2025, uien 18, waspeen 1018, witlof 3098, per 100 stuks: bloemkool A 1756. B 24—43, knolselderie 238, komkommers C 8—10, sla A 13.30—14.30, B 64.10; per 100 bos: bleekselderie 12, bospeen 10—38. peterselie 6.106.90, selderie 2.406.50. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 november. Groenteveiling: waspeen B export (per kist) 3.003.80, waspeen binnenland (per kist) 2.103.60. groene kool 7.00—9.30, breekpeen (per kist) 901.80, witlof 22.00 44.00, bloemkool A 29.00—47.00, Idem B 10— tot 20.—, andijvie 8.10—13.20, knol selderie (per 100 st.) 9.tot 15.sprui ten 30,tot 65,uien (per kist) 1.10 1.15, rode kool 8.00—14.00, sla (per 100 st.) 3.003.20, tomaten 20.tot 30.kroten (per kist) 1.10—1.90, spinazie 64.— tot Aanvoer waspeen 38.000 kg., waarvan 5.000 kg. voor export werd verkocht. In vergeiyking met de begroting van 1958 geeft die van 1959 een verhoging van de uitgaven te zien van f. 250.752,74, terwyl de gewone dekkingsmiddelen maar zijn toegenomen met f. 218.215.60. De meerdere uitgaven zyn in hoofd zaak een gevolg van een vermeerdering van de kapitaalslasten en hogere sala rissen, waarin door het ryk niet wordt bijgedragen, hogere uitgaven terzake onderwys, maatschappelyke steun, ge meentewerken en dekking van het ex ploitatietekort op woningwetwoningen. Op de begroting 1953 komt ook een bedrag voor voor dekking van het te kort uit een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds, waarmee Ged. Staten niet ak koord gaan. Zy willen het bedrag ge dekt zien uit de reserve waardoor deze terugloopt tot f. 926.360.75 met een renteverlies van plm. f. 17.000. De uitkeringen uit het gemeentefonds staan ook nog lang niet vast; wel wor den over de subjectieve uitkering 1958 besprekingen gevoerd. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer F. L. van Nes, slaagde te Delft voor het kandidaatsexamen elektro-techniek In genieur. ZOETERWOLIÜE BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmlna J. Th., dr van M. M. van Steijn en W. G. van Lochem, Ca- tharlna C. M., dr van C. A. Lagerberg en C. A. van Leeuwen. Antonlus J L.. zn van A. M. Ammerlaan en M. H. Berg, Johannes J. A. M.. zn van A. C. M. van Leeuwen en G H. Roos. Jacobus W. M., zn van W. J. M. Schyf en G. Florle. Ondertrouwd: C. J. M. Zandbergen. 45 Jaar en G. J. van der Drift, 31 Jaar, C. J. P. van Leeuwen, 25 jaar en A. C. Overde- vest. 25 Jaar, W. A. M. Parmentler, 27 Jaar en A. M. A. Mortier. 28 Jaar, W. C. I. van der Meer, 33 jaar en H. M. de Jong, 29 Jaar. N. A. J. Out, 32 Jaar, en C. Th. van der Meer, 30 Jaar. Getrouwd: J. A .Verhaar en A M Am merlaan, G. F. J. Lafeber en G. M. C. Ple- terse. Overleden: P. van Ryn, 94 Jaar weduw- naai van H. Warnier dam.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9