r ipublikeinse nederlaag is een 5 voor Britse conservatieven RECHTZAKEN Kerkelijk L even aag geen verf.vraag RIP O LIN NIEUWE SUBSIDIEREGELING VOOR DE BOERDERIJBOUW icht, zon en zee Een gemiste kans KNIPSELPRIJSVRAAGNUMMER fóct«9IVOROL Voortreffelijke start van HVL tegen Sportcentrum: 3 0 jaargang Zaterdag 8 november 1958 Vijfde blad no. 29590 jirMacmillan (echte vaderfiguur) heeft een aanstekelijk zelfvertrouwen (Van onze Londense correspondent) Britse conservatieven beschouwen de klap, welke de republikeinen in de de Staten hebben gekregen, als een ernstige waarschuwing aan Enge- let grote gevaar dat de Tories by de aanstaande algemene verkiezingen, iraarschyniyk in de loop van het volgend jaar zullen worden gehouden, is de nog steeds toenemende werkloosheid, welke volgens regeringsvoor- [en in januari tot 600.000 zal zün gestegen, hoewel men van mening is D het dieptepunt van de crisis zal zgn bereikt. Er is behalve de personen leel zonder werk zün, ook nog een verborgen werkloosheid doordat talloze en hun werkweek hebben verkort. Men acht het geen toeval dat in a Ike's volgelingen de grootste nederlaag hebben geleden in juist die in, waar de ergste werkloosheid heerst. gelse werkloosheid is ner dan in Ver. Staten het feit, dat het zakenleven be- fich te herstellen en het werk- ptal daalt, heeft de Republikei- t kunnen redden. De herinnering i verlies van een betrekking heeft t leven In Engeland is de voor- crisisperiode met haar mil- werklozen nog steeds niet uit het >n verdwenen. Iritse omstandigheden van het l zyn in zoverre gunstiger, dat de Bheid naar verhouding veel ge- 6 dan deze in de Verenigde Sta- het dieptepunt van de economi- izinking is geweest. Bovendien je regering Macmillan zich tot ;te in om de produktie te be en meer werkgelegenheid te o.a. door een nieuw program- openbare werken. De stimule- de kooplust, door vergemak- van het afbetalingsstelsel en ke bankkredieten, draagt er bij het crisisgevoel te overwin- «wel deze maatregelen natuurlijk f bedenkelijke kant bezitten om- ir al te velen verleid worden zich fchulden te steken, vooral omdat m zoveel mogelijk geremd wor- lbours kritiek is dat de oonser- „vrije economie" op een econo- J catastrofe moet uitlopen, maar 4 fkelijkheid heeft de regering de tot nu toe behoorlijk in de hand 1 houden. Zij tracht juist te e grote vrijheid en teveel ■liertegenover stellen de oude recept van straffe 1 monetaire controles. W zij echter nagenoeg geen tft vermogen te wekken. Politiek vacuum Biet, dat er in Amerika een soort vacuum heerst. Ontevredenheid Republikeinen deed de slinger Üepen naar de Democraten, zon- deze werkelijk de leiding schijnen hen overnemen. In Engeland rich een soortgelijke toesband te ielen, indien de economie blijft Itlopen. Het is zeer de vraag of de uiterst kleine liberale party, welke door het ontbreken van evenredige vertegen woordiging, by elke verkiezing met slechts een handvol zetels wordt afge scheept, in staat zal zijn de stemmen op te vangen van hen, die teleurge steld zyn in het conservatieve bewind, maar ook geen vertrouwen bezitten in Labour. Dank zij Macmillans aansteke- lüke zelfvertrouwen en de vaderfiguur welke hij in een paar jaar is geworden, is de wind weer ten gunste van de Tories gekeerd, maar niets is veranderlyker dan de politieke weersgesteldheid Katwijkse ambtenaar verduisterde f 6000.- OPNIEUW ZES MAANDEN GEËIST „De feiten zyn te ernstig voor een voorwaardelyke straf", vond de Procu reur-Generaal bij het Haags gerechts hof en hy vorderde bevestiging van de zes maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf waartoe een 36-jarige Kat wijkse kantoorbediende in eerste in stantie was veroordeeld. Verdachte vroeg zelf dringend een voorwaarde' lyke straf. Hy gaf volmondig toe dat hij in zijn woonplaats Katwijk als ambtenaar f. 6000.had verduisterd. Gedurende enkele jaren voerde hij de admini stratie over de vuilnisemmers van de gemeente Katwyk en in die kwaliteit had hij geld verduisterd. Zijn raadsman, mr. J. v. d. Plas, me moreerde dat er merkwaardige toestan den hadden geheerst. Door een veran dering van het systeem is hieraan in middels een einde gemaakt. Bij de toen malige vuilnisemmersadministratie nam verdachte 's avonds altijd het kasgeld mee naar huis. Hij hield dit geld niet gescheiden van zijn privékas, maar het werd één grote pot waar het salaris elke maand bijgestort werd. Er was vrijwel geen controle. De raadsman meende dat de man tot deze verduistering was geko men omdat hij aanmerkelijk minderwas gaan verdienen en hij de tering niet naar de nering had kunnen zetten. Mr. v. d. Plas vroeg met klem deze verdachte een voorwaardelijke straf op te leggen. In middels heeft verdachte zich volledig ge- reclasseerd en de klap die deze zaak hem heeft gegeven is al een zeer zware straf geweest. Arrest 21 november. BESLUIT GEGEVENS VESTIGINGSVERGUNNINGEN. In het Staatsblad is gisteren opge nomen een algemene maatregel van be stuur luidende „besluit gegevens vesti gingsvergunningen". De omschrijving van de te verstrekken gegevens treft men aan in een bijlage by het besluit, die evenals bij het basis besluit vestigingseisen kredietwaardig heid en handelskennis, betrekking heeft op de groep kleinhandels-, ambachts-, kleine nijverheids- en dienstverlenings- bedrijven. De gegevens, die beschikbaar komen, zullen een belangrijke bijdrage kunnen leveren voor het samenstellen van de middenstandsstatistiek, die in de mid denstandsnota 1954 werd toegezegd. FEESTGAVE VOOR DR. ALBERT SCHWEITZER De N.V. Kon. Zeepfabrieken Dobbel- man te Nijmegen heeft, ter gelegenheid van haar 250-jarig bestaan, voor een jaar zeep, wasmiddelèn en tandpasta geschonken aan het hospitaal van dr. Albert Schweitzer te Lambarene. Na mens dr. Schweitzer heeft de Franse ambassadeur in ons land, baron De Beauverger, gisteren deze feestgave in ontvangst genomen. Op het bordes van het stadhuis overhandigde mr. R. Dob- belman, directeur van het jubilerende bedrijf, de ambassadeur een versierde kist met zeep. Een kolonne van negen versierde bestelwagens, elk geladen met 500 kg zeep en wasmiddelen, reed voor het bordes en de ambassadeur kon met Advertentie Eenvoudig van opzet Ichting waarborgfonds voor Horecabedrijf bestuur van het bedrijfschap heeft tijdens de openbare verga- h. gistermiddag zijn goedkeuring aan de oprichting van. een rfonds voor heit Horecabedrijf, ijfsohap zal te dien einde een subsidie van f. 100.000,— uit mogen ter beschikking stellen ter f ran het garantiekapiitaal van ttting en verder uit de lopende «n jaarlijks een subsidie van 0,— verlenen tot het ogenblik i de kredietoapaciteit van het (okioende kan worden geacht, in dit branche-waarborgfonds is h met de staat kredieten te ga- in ten behoeve van de overname eririjven. Bovendien zal, indien paalde branche een bijzonder Igfonds bestaat, dit fonds ook i ingeschakeld bij de door het al- I waarborgfond® te behandelen een voor hypothecaire- en/of fcgskredieten in de betrokken iontacfavond Leidse Buitenschool en de vele leerlingen van de e Buitenschool te Katwyk het !n van lucht, zon en zee, het en de leerkrachten van deze moeten het hebben van het Jk contact, dat in de loop der is gegroeid tussen school en Van dit hechte contact getuig- iteren de byeenkomst, welke de itnmissie in de Stadsgehoorzaal irganiseerd. arzitter van deze commissie, de van Steenbergen, sprak er zijn ildoening over uit, dat deze to vele vrienden van de Leidse chool blijk van hun belangstel en. Deze Interesse komt de sfeer chool ten goede en moet leiden krachtige ledenwerfactie, rectrice van de school, mej. G. eur, weidde hierna in het kort r het werk, dat in Katwijk in ing van de daarvoor in aanmer kende schooljeugd geschiedt, igd, die in Katwyk herstel van leid vindt en vond. In haar ildus mevr. Crèvecoeur, zijn niet lucht, zon en zee blijde elemen- ch ook het hartelijk medeleven zyde van oudercommissie en De directrice, die in dit verband iracht aan de oudercommissie at activiteit, deed daarnaast een d beroep op de ouders, de school n kinderen krachtig te steunen, us het feestelijk programma van 'ond, dat ook nu geheel gevuld oor krachten van de Kon. Ned. ederij, maakten de vele aanwe- öor het eerst of by vernieuwing met „The Metal Music Players", ziekensemble, dat o.l.v. Wim de i een minimum van tijd een un van vrolijke klanken naar feet te brengen. [ezelschap had deze avond overi- og meer pijlen op zyn „boog", leiding van de heer Colpa gaven >-Ne-Gro-boys een uitstekend f hoge-school-acrobatiek. Kulde [Veel tot in de puntjes uitgewerk te schetsjes, ook al weer opge- door personeelsleden van de gaven aan dit gevarieerde pro- a een vrolijke inhoud. Dezer dagen is een gewijzigde sub sidieregeling van kracht geworden voor de boerderijverplaatsing in ruilverkavelingen en de stichting van nieuwe boerderijen op grote ontginningscomplexen. Deze wijzi ging was o.a. noodzakelijk door de gewijzigde normen voor koop- en pachtprijzen voor woningen en landbouwbedrijf sgebouioen. De nieuwe subsidieregeling, die zeer eenvoudig van opzet is, kan een belang rijke stimulans betekenen om tot een economisch meer verantwoorde bouw van landbouwbedrijfsgebouwen te komen, aldus deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. De belangrijkste algemene voorwaar den zijn: 1. het bedrfjf dient tenminste 15 ha groot en goed verkaveld te zyn; 2. geen subsidie wordt verleend in dien het bedrijf door splitsing is ont staan: 3. bij verplaatsing in ruilverkavelings- verband, dient de te verlaten boerderij te worden afgebroken of aan de stich ting beheer landbouwgronden te worden verkocht: 4. er dient een volledige boerdery te worden gebouwd te weten woning met bedrijfsgebouwen 5. het te investeren bedrag moet mi nimaal gelijk zijn aan het subsidie; moet exploitatie op andere wyze dan door kolonisatie en uitgifte van nieuwe bedrijven niet mogelijk zyn; 7. tuinbouwbedrijven vallen niet on der deze regeling; 8. aanvragers dienen een redelijke bekwaamheid, opleiding en financiële draagkracht te hebben. Het subsidie is een vast bedrag, dat wordt uitgekeerd na het bouwen. Het is afhankelijk van de bedrijfsgrootte en het bedrijfstype. Onderscheid wordt gemaakt naar akkerbouwbedrijven enerzijds en gemengde en veeteeltbedrijven ander zijds (meer dan 25 procent blijvend gras land) De hoogte van het subsidie is geba seerd op het verschil tussen landelijk vastgestelde genormaliseerde bouwkosten voor goede boerderijen en de maximum koopprijsnormen voor woningen en be drijfsgebouwen. Aanvragen dienen te worden gericht tot de betrokken provinciale directie van de cultuurtechnische dienst. Beoordeling vindt plaats door de com missie subsidiëring boerderijbouw, waar na het subsidiebedrag aan de gesubsidi eerde wordt medegedeeld. Hierna is de gesubsidieerde, die als op drachtgever fungeert, vrij in het laten opmaken van plannen. Uiteraard is het mogelijk advies te vragen bij de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. De over heidsbemoeienis beperkt zich tot de nor male gemeentelijke voorschriften en glo- 6. by grote ontginningscomplexen bale goedkeuring vóórdat tot bouw mag Advertentie zou het zijn, als U verzuimde bijtijds Uw advertentie in het van 18 DEZER op te geven. Zorgt ervoor, dat we haar uiterlijk woensdag, 12 dezer van U ontvangen. Advertentie-afdeling Leidsch Dagblad Telefoon 25041, toestel 4 worden overgegaan door de subsidiëren de instantie ten aanzien van minimale voorzieningen en vervolgens de controle achteraf of de goedgekeurde plannen daadwerkelijk zijn uitgevoerd, waarna het subsidie wordt uitbetaald. Brandstichter in Siam terechtgesteld Er hebben zich in de laatste tijd in Siam (Thaüandi) verscheidene branden voorgedaan, die waarschijnlijk het ge volg waren van brandstichting, gepleegd door kleine winkeliers, om het geld van. hun te hoog verzekerde bedrijfjes op te strijiken Vaak leidde dit tot het uitbre ken van grote branden. Donderdag j.l. brak een dergelijke brand uiit in een armoedige wnjk van Thohburi nahij Bangkok, waarbij een honderdtal woningen in as werd gelegd en voor anderhalf miljoen gulden schade werd aangericht. De brand kon slechts met grote moeite worden geblust. Er werd een man gearresteerd, die uit een huis kwam, waarin zadh een ont ploffing had voorgedaan; het huis vloog in brand en ddit leidde tot het in as leggen van de honderd andere woningen. De Siamese regering had kort geleden, in verband met het steeds veelvuldiger voorkomen van uit winstbejag gestichte branden, met rampzalige gevolgen, be paald dat brandstichters terecht zouden worden gesteld. De arrestant werd nog dezelfde dag voor een krijgsraad geleid, schuldig be vonden en door middel van de kogel terechtgesteld. Plannen voor boycot van de goedkope-vlag-schepe n Volgens het Amerikaanse blad Busi ness Week is het zeven miljoen leden •tellende internationale verbond ran transportarbeiders van plan een boycot van schepen, die onder goedkope vlag varen, te beginnen Het blad verneemt, dat het verbond steun toegezegd heeft gekregen van Amerikaanse rakvereni gingen van havenarbeiders en zeelieden. De boycot-actie zal volgens de voorlopige plannen worden gevoerd gedurende een periode van ongeveer 10 dagen tussen 15 november en 15 december. De actie zal gericht zijn tegen ongeveer 800 schepen ran vele nationaliteiten. Over de kans op slagen van de actie is men het volgens Business Week niet eens. Vele zakenlieden met internatio nale belangen maken zich echter zorgen over deze actie, zo schrijft het blad. Deze zakenlieden vrezen ,dat dit een prece dent zal stellen voor Internationale ac ties van de vakbeweging op andere ge bieden. de hem aangereikte kist de lading van de laatste auto voltooien.. Na deze symbolische overhandiging sprak de Franse ambassadeur woorden van erkentelijkheid jegens de jubileren de industrie en het gemeentebestuur van Nijmegen. Hij vertelde dat dr. Schweitzer in een telegram heeft mee gedeeld, diep ontroerd te zijn door deze gave. Daarna reden de negen auto's de Burchtstraat uit. Zij gingen naar Rot terdam, vanwaar de zending per schip naar Afrika zal worden gezonden. Na deze eerste zending zullen in de loop van het jaar nog meerdere volgen. WAALSE KERK IN DEN HAAG BESTAAT 150 JAAR. In de consistoriekamer van de Waalse kerk aan het Noordeinde te Den Haag is vanmiddag een tentoonstelling ge opend, welke door middel van documen ten, tekeningen, schilderijen, foto's en enkele historische voorwerpen een beeld geeft van de geschiedenis van de Waalse gemeente in Den Haag en van het ge bouw aan het Noordeinde, dat thans honderdvijftig jaar oud is. NED. HERV. KERK Beroepen te Schiedam (7e pred. pl.) D. J. Spaling te Workum. Beroepen te Vreeswijk A. L. van der Smit te Maarssen. Bedankt voor Hedel C. van den Bosch te Bodegraven. GEREF. KERKEN Beroepen te Moordrecht J. H. Nawijn, kand. te Katwijk aan Zee. Tweetal te Utrecht-Oost (vac. H. W. H. van Andel) P. Keinen te Noordwijk-Binnen en R Strij ker te Emmeloord Beroepen te Mariën- berg G .de Vries, kand. te Almkerk. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger te Doom S. van der Vlugt Ned. Herv. hulpprediker-cate cheet, laatstelijk te Alblasserdam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Groningen H. R. Timmer man te Ierseke. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Daarlerveen-Vroom6hoop- Westerhaar R. J. Vóórhaar, kand. te Bus- sum. die dit beroep ook aannam. KATWIJK AAN DEN RIJN 11 november. Huize Nelly (achter het Parochiehuls). Ledenvergadering van de R.-K. Land- en Tuinbouw Bond, afd. Kat wijk. 8 uur nam. Beam en Wang komen eind november weer bijeen De ambassadeurs van communistisch- China en de Verenigde Staten in War schau, Wang Ping-nan en Jacob Beam, hebben gisteren de tiende byeenkomst gehouden voor bespreking van de crisis in het Verre Oosten. Beam zou vandaag per vliegtuig naar Washington vertrek ken om daar nieuwe richtlijnen te ha len voor zijn besprekingen met de Chi nese ambassadeur. Beam en Wang zul len op 25 november weer bijeenkomen. Ver. Ned. Gemeenten huldigt zilveren directeur (Van onze Haagse redactie) Een groot aantal vertegenwoordigers van Nederlandse gemeenten kwam gis termiddag naar Den Haag, waar het zil veren jubileum van de heer J. M. P. J. Verstegen, directeur voor de Vereniging van Nederlandse gemeenten, werd ge vierd De 'burgemeester van Arnhem vertolkte namens de burgemeesters van alle an dere Nederlandse gemeenten de dank voor het vele organisatorische werk, dat in die 25 jaar door de heer Verstegen is verzet. Namens het „Centraal Orgaan" van de vereniging bood hij de jubilaris een grammofoonplaat aan Deze plaat kan de heer Verstegen draaien op de grammofoon, die hij na- het personeel kreeg aangeboden van mej. mr. W. de Broekert. De hoofddirec teur van de vereniging, de heer N. Ar- kema, bood de directeur het traditio nele geschenk aan, een enveloppe met inhoud. Namens het bureau „Verificatie en financiële adviezen" sprak nog de heer C. Geelen. (Advertentie) W TANDPASTA dan ontvangt U de beste, welke er Is Nederlands wegvervoer als bron van deviezen „Het Nederlands internationaal weg vervoer brengt een steeds stijgend be drag aan deviezen op. of bespaart aan deviezen. Van 1947—1957 is de totale opbrengst ongeveer 220 miljoen gulden. Sinds 1947 is het tonnage verachtvou digd. Maar nog veel mooier dan het steeds stijgende wegvervoer in tonnage en geld is de verruiming in werkgele genheid voor het Nederlandse volk. en laat ons hier niet bij vergeten de „good will" welke door onze uitnemende on dernemers en chauffeurs voor geheel Nederland gemaakt wordt in het bui tenland". Dit zei gisteren de directeur van de Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie, de heer K. C. A. Collette, tijdens een voordracht, die hij hield voor het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland te Breukelen. Het Nederlands internationaal weg vervoer heeft zijn werkterrein in prak tisch alle landen van West-Europa, en ook naar sommige landen achter het ijzeren gordijn, alhoewel het aantal van deze transporten door politieke om standigheden zeer gering is. De be langrijkste landen voor wegvervoer zijn België. Duitsland en Frankrijk. Het ver voer met Duitsland is vooral de laat ste jaren verreweg het belangrijkste geworden, ofschoon het vervoer op België direct hierop volgt. Advertentie VOL AUTOMATISCH OUESTOKEN4 IN KLEINE KOLENKETELSIW snelle ombouw aantrekkelijke prijzen Dagelijks demonstratie en uitvoerige inlichtingen. Uitnodigingskaarten worden gaarne op verzoek toegezonden. Volleyhal - competitie Sultan Hamid van Pontianak in gezelschap van zijn vrowv, dochter Edith en zoon Max in hun Haagse woning, waar hij gisteren na bijna negen jaar gevangenschap in Indo nesië terugkeerde bij het doorzien tan de vele gelukstelegrammen die hem uit alle delen van het land toe stroomden. Een sterk verjongd HVL-team heeft gisteravond in het Gymnasium zyn sup porters een even onverwachte als aan- j gename surprise bezorgd door het ster ke Sportcentrum uit Hilversum met een gedecideerde 30 nederlaag huiswaarts te zenden. Coach v. d. Wcrff, die met loden schoenen naar het toneel van de strijd was gekomen zal ongetwijfeld tot do conclusie gekomen zijn dat hij met het team dat deze verrassende zege wist te boeken op de goede weg is. Het ontbreken van Bonnet had tot ge volg dat onze stadgenoten het hun zo vertrouwde penetratie-systeem over boord moesten gooien. De orthodoxe drieslag, zonder switch, voldeed echter prima. De passes en set-ups lieten wei nig te wensen over en de smashes wer den zuinig geslagen. Heel wat zuiniger dan by de Hilversummers, die de nodi ge ballen op het podium en in de wand rekken deden belanden. De eerste pun ten waren voor Sportcentrum, maar verder dan twee, drie punten voorsprong kwamen de gasten niet. HVL liep in met prima serves, nam de leiding over om die niet meer af te staan en met een ruime marge de eerste set op haar naam te schrijven: 159. Wie verwachtte dat nu Sportcentrum wel uit andere vaatjes zou gaan tappen, kwam bedrogen uit Het waren de roodbaadjes die vooral dankzij het slimme serveren van Tiele- man het initiatief hadden en bleven behouden. Met 15—8 ging de tweede set naar HVL en in de derde speelden de pupillen van Van der Werff in een winningmood. Van Heek demonstreerde dat duidelijk door op de serve alle mo gelijke risico te nemen. Tweemaal suis de de bal als een raket over het net. Tweemaal was het een direct punt. Dat hij toen voor het vijftiende punt teveel forceerde en uitsloeg was uitstel van executie. Sportcentrum had zich al bij de nederlaag neergelegd. De serve werd gemist en dat was het einde. HVL faal de niet meer: 158. Een verdiende zege! VVS STELDE TELEUR TEGEN PUNCH Even snel als HVL tot een zege kwam op Sportcentrum, ging VVS, zonder Ka- ramoy, ten onder tegen het Delftse Punch. Over alle linies waren de stu denten de meerderen van hun gasthe ren. De aanval werd beheerst opge bouwd, de smashkansen prima benut. Bij VVS kwam er maar sporadisch een behoorlijke aanval uit. Bij het opvangen van de Punch-serves liep men elkaar herhaaldelijk voor de voeten, met als gevolg, slechte pass, slechte set-up en géén smash maar een lepelbal, waar mee de studenten uiteraard geen enke le moeite hadden. Even leek het erop in de eerste set dat VVS zichzelf had gevonden. Klein geld en Buma sloegen enkele ouderwet se loeiers langs het Punch-blok en toen gingen de gasten even door de knieën. Van 143 voor Punch, werd het 1410. De serve ging over naar Punch en de studenten hadden de veine dat er by VVS op de serve een vakfout werd ge maakt. 15—10 voor Punch. WS kon de tegenslag mentaal niet verwerken. Het spel werd steeds gejaagder, terwijl Punch, niet onder druk. vrijer ging ope reren. risico's durfde nemen en daarin slaagde. Met 15—8 komt Punch 2—0 voor in sets. In de 3e set eenzelfde spel- beeld. Punch heeft doorlopend het ini tiatief, komt met rake aanvallen op 11—6. Een uiterste krachtsinspanning doet VVS zowaar nog gelijk komen, 11—11! Hoppenbrouwer knalt een smash dóór het Punch-blok, 12—11 voor VVS. Dan is het afgelopen. De VVS-serve wordt opgevangen, resoluut in een aanval om gezet en afgewerkt. De serve komt by Punch en bijna zonder strijd wordt het 1312, 1412, 1512 voor Punch.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7