Kerkdiensten Leiden en omgeving Het Nederlandse bedrijfsleven ziet nienwe expansie-mogelijkheden Automobielbedr. Devilee en ReizevoortDa Cos,astraat 14~16 Pompinstallaties voor vlotte lossing van vissersschepen Aandelenrendement hier hoger dan in het buitenland KATERDAG 8 NOVEMBER 1958 Agent voor LEIDEN e.o.: Leiden - Tel. 31200 Zondag 9 november Lelden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur dr. G. P. H. Locher te Oegst- geest. Zendingsdienst. (M.m.v. Ned. Herv. Kerkkoor). Uitzending voor de radio. Hooglandse Kerk; 10.30 uur ds. H. Bou- ter. Oosterkerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Marekerk: 10.30 ds. M. Ottevanger, 5 u. d&. P. Kloek. Koolkapel: 10 uur dr. J. D. Pienter te Oegstgeest. Maranathakerk: 9.30 uur ds. H. J. van Achterberg, 7 uur ds. P. J. Mackaay. (Bljz. Zendingsdienst) Herv. School Boshuizerkade; 11 uur ds. H. J. van Achterberg. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. P. Kloek. 7 uur ds. D. J. Voseers. Ver. Vrijz. Herv. (Leidse Volkshuls): 10.30 ds. W. Chr. Smits te Edam. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- banls. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. van der Wiel. Dlaconessenhuls; 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (Aula gymnasium)10 uur dhr. H. van der Kwaak. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 u. dr. Dron- kert, 5 uur dr. von Meyenfeldt. (Open bare geloofsbelijdenis). School Tlmorstraat: 10 uur dr. von Meyenfeldt, 5 uur dr. We6terink. Oude Vest; 10 uur dr. Westerink, 5 en 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk; 11 uur ds. J. G. Feen- stra, te Schevenlngen, 5 uur ds. W. van der Linden te Den Haag. School Telderskade: 10 uur ds. W. van der Linden, 5 uur ds. J. G. Feenstra. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. R. J. van Pagee, legerpredikant te Weert. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mo lenaar. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van Goudoever. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. C. M. de Vries. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; (woensdag 9 uur voorm. H. Mis). Vr^Je Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis, Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3)10 en 5 uur dhr. Th. Dikkes. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr; (dinsdag 8 uur bijoelbe- spreking, vrijdag 8 uur bidstond). Leger des Heils: 10 uur heiligingssamen komst. (Onderw.; „Gebed verandert al les"); 12 uur Zondagsschool: 6.45 uur Openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur Opwekkingssamenkomst, (Onaerw.: „Het ene talent") o.l.v. kapt. en mevr. R. J. Schurlnk. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool, 7 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop (Jeugddienst); Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. van Hoek, 6.30 uur ds. A. P. Heiner te Ter Aar; Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. Alberts, em. pred. te Vlaardingen. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. Brons, 6.30 uur ds. Salverda te Hoofd dorp. Alphen aan den R\jn Herv. Gem. Jullanastraat: 9 uur ds. H. Perdek te Oegstgeest. 10.30 uur ds. H. Perdek, 6.30 u. ds. J. H. Bogers; Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Gebouw Jonathan; 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Hooftsbraat: 6.30 uur ds. M. Ottevanger: Oudshoornse- weg: 9.30 uur ds. A. J. Jorissen, 7 uur ds. W J. H. Hubeek te Lelden; Martha-Stich- ting: 10.30 uur ds. J. Th. Meijer, 9 uur nam. ds. J. Th. Meijer (H.A.); Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. H. van den Berg te Sassenhelm, 6.30 uur ds. A. C. Kersten te Bodegraven; Noorderkerk; 10 uur ds. G. Mulder, 6.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sas senhelm; Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. W. Wljma, 6.30 uur ds. G. Mulder; Hooft- straat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Hotel Centraal: 10 u. leesdlenst, 6.30 uur ds. K. Drost te Gouda; Chr. Geref. Kerk van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. M. S. Roos; Oud Geref. Gem. v. Mandersloostraat9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur nam. Intrede mej. ds. A. Vlsschers door ds. G. Chr. Duinker; Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst, 6.30 uur de heer F. Nlemeljer. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. A, van Eljk; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. Jac. Vermaas te Veenendaal, 6.30 uur ds. C. van den Bosch; Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. J. Haltsma te Woerden; Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. G. H. v. d. Woord te Haarlem; Geref. Kerk: 8.30 en 4.30 uur ds. A. C. Kersten; Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. A. Troost te Rotterdam: Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 uur leesdlenst, 3 uur ds. K. Brünlng te Rijnsburg; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; Luth. Gem.: 10 uur ds. J. G. Eahnmüller te Hilversum; Evang. Kring: 10 uur Ere-dienst, 7 uur dhr. J. Sevensma te Amsterdam Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 (dank stond voor gewas en arbeid) en 6.30 uur ds. Chr. van der Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. P. C, Vermeulen em. pred. te Den Haag. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Brou wer te Hlllegom, 5 uur mr. dr. G. A. Alma te Amsterdam (jeugddienst) Katwijk aan <len Rijn Kerv. Gem.: (Dorp); 9.30 uur kand. D. Driebergen; 6 uur ds. H. van Gosllga te Rijnsburg; Nieu we Duinweg; 9.30 uur ds. A. Makkenze; (gymnastieklokaal Narclsstraat)10.30 u. dhr. J, Vink te Katwijk aan Zee; Geref. Kerkt 0.30 en 5 uu* dft. H. do Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. W. A. B. Hagen. 6 uur de. J. Schipper te Ede; Oude Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout. 6 uur d6. Jac. de Vos: Kapel; 10 uur ds. D. Bouma, o uur ds. W. A B. Hagen; Zeehospitium: 6.45 uur ds. W. A. B. Hagen; Geref. Kerk: 8.45 en 10.30 uur ds. F. Pyiman, 5 uur ds. Wielemaker te Brulnlsse; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong; Geref. Gem. Remise straat: 10 en 5 uur ds. Chr. van Dam te Rotterdam: (dinsdag 3 en 7 30 uur dank dag voor het gewas ds. C. Molenaar te Lel den); Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Kerk (Vrijge maakt)9.30 en 5 uur ds. C. J. Breer.. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 u. ds. Zljlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: lo uur ds. J. P. Honnef, 6.30 uur ds. J. J. Poldervaart te Schevenlngen; Zijlkwartier: 6.30 uur ds. J. P. Honnef: Gebouw; 10 uur kinderkerk; (12 november 7.30 uur dankstond voor het gewas ds. Honnef; Geref Kerk; 10 uur ds. Banga, 6.30 uur ds. Dijk; Zijlkwartler: 9 uur ds. Dijk, 5 uur ds. Banga; Vrijz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a): 10 30 uur dhr. P J. van Ouwerkerk te Boskoop. Lelmuiden Herv. Gem.; 9.30 uur ds. D. H. Gijsbere: Pnlël: 7 uur ds. D. H. Gijs- bers; Geref. Gem.: 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Koffrle. De Waalse Kerk aan de Breestraat te Leiden. (Foto L.D./Van Vliet) Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 vie. J. M. Snijders, 5 uur kand. C. van Herwaar den; Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk; 9 en 4.30 uur ds. P. Dijkstra te Klundert; Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdlenst (woensdag ds. Bel, te Krabbendijke 7.30 uur); Geref. Kerk (Vrijgemaakt): lo en 4.30 uur leesdlenst; Oud Geref. Gem.; 9.30 en 3 uur leesdlenst Ned. Prot. Bond; geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.; 9.30 uur dhr. J. Smit te Heemstede, 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur' ds. J. H. Zelle te Leeuwarden; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdlenst. 2 uur ds. G. W. Alberts, em. pred. te Vlaardingen. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 en 2.30 uur de heer J. van den Hoek. 7.15 uur kand. van der Wal te Leiden; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur d6. Snel. Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. Moerman te Aalsmeer; Bethel- kapel; 10 uur dhr. K. Prinsen, 7 uur ds. G. A. Alma te Amsterdam; Pniël Hllle- gommerbuurt: geen dienst; Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. Thijs te Voorburg: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Pomp aan boord kan zorgen voor het snel en doelmatig binnenhalen van de vangst Reeds geruime tijd past men in Amerika, Noorwegen en Zuid- Afrika een methode toe om vis te lossen, waarbij mankracht nagenoeg wordt uitgeschakeld. Het berust in principe op een brede slang, welke men in het ruim van het schip laat zakken, een pompinstallatie aan de wal geplaatst zorgt voor de zuigende werking, waarna de vis aan de wal in kisten wordt gedaan. Heel populair gezegd heeft deze wijze van vislossen veel overeenkomst met een graanelevator, waarbij het graan uit het schip wordt gezogen en daarna naar de silo wordt geperst. In 1943 is men met deze methode van lossen begonnen. Men begon met het lossen van kleine vis, zoals sardines en pilchards. Het betrof hier dus hoofdza kelijk vis, welke in massa werd aange voerd en dus niet behoefde te worden gesorteerd. Vooral in landen, waar men grote kwantums aan een conservenfa- briek levert zoals in Zuid-Afrika wordt deze methode veelvuldig toegepast. De meest bekende installatie in Ame rika is die van Jeomans Brothers. De eerste van deze Jeomans pompinstalla ties werd ln 1945 te Portland (Maine) geplaatst voor het lossen van haring en sardine uit de vissersschepen naar de fabriek. Het succes was enorm. In 17 minuten tijd werden 800 bushels vis uit het schip in de fabriek getransporteerd slechts met behulp van twee man. Eén Noordwljk-Blnnen Herv. Gem.; 10 en 7 uur ds. J. van Dok; Geref. Kerk; 9.30 en 5 uur; (V. d. Bergh6tichtlng)11 uur ds. Heinen. Noord wijk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. N. J. Cupédo; Geref. Kerk: 10 uur ds. Bouma, 5 uur ds. Ferwerda. Noordwykerhout. Herv* Gem.; lo uur ds. A. H. Smits (H.D.). 3.30 uur (Dijk en Burg)ds. A. H. Smits. 7 uur De Zilk (fam. Gort)ds. A( H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur prof. dr. A. J. Rasker (Jeugd- Het recht van een tijdige voorlichting (Van onze financiële medewerker) Het is nog slechts een goed jaar geleden dat de Nederlandse regering haar goedkoopgeld-politiek moest verloochenen en de vastgelopen financiering van de woningbouw weer op gang moest brengen met een 6 lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, waarop toen als bekend een aantal andere 6 leningen is gevolgd. We zaten toen midden in de recessie en het aanbod van kapitaal was uitermate gering, mede omdat men bevreesd was voor een waarde vermindering van de gulden en zich ten aanzien van de economische ontwikke ling ook wat ons land betrof, hoogst onzeker voelde. Dat thans de Nederlandse regering met een V/2 staatslening van f250 miljoen a 98 en met 30-jarlge looptijd aan de markt komt en vooral ook dat sinds het begin van de vorige maand ook de aandelenemissies weer voor de dag komen, mag daarom worden beschouwd als een aanwijzing zowel voor de ruimere kapitaalvorming, welke in de loop van dit jaar is ontstaan, als voor het toe nemend vertrouwen van de kapitaalbelegger in de economische toekomst van ons land. De praktische doorbreking van het rentegamma van 41/4%, waartoe de regering een jaar geleden is overgegaan, heeft het mogelijk gemaakt, dat in ruim een jaar tijds voor de lagere overheids organen een bedrag van rond f. 1200 miljoen op de open markt kan worden geleend tegen een geleidelijk van 6 tot 4*2 verlaagde rentevoet, waardoor de vlottende schuld der gemeenten sinds het begin van dit jaar met meer dan consolidering van de vlottende schuld ook, dat in die tijd de vlottende schuld van de centrale overheid met een groter bedrag is gestegen. Dat het thans mogelijk is met de conselidering van de vlottende schuld van de Staat tegen een redelijke rente voet een begin te maken duidt op de terugkeer van meer normale verhou dingen ten aanzien van vraag en aan bod op de kapitaalmarkt, welke sinds het begin van de vorige maand ook weer voor de uitgifte van aandelen openstaat, nadat van januari tot eind september voor niet meer dan f. 6 mil joen aandelen worden aangeboden als men de emissie van de Koninklijke en de Dordtsche in februari even buiten beschouwing laat. waarvan zoals men weet een groot deel in het buitenland is geplaatst. Wij hebben er eerder op gewezen, dat de vrees voor verergering van de econo mische recessie, de inkrimping van de voorraden en de verminderde investe ringen by de bedrijven tezamen met de verkoop van effecten naar het buiten land de verruiming op de kapitaalmarkt hebben veroorzaakt. Een groot deel van de op deze wijze vrijkomende gelden is by de banken gedeponeerd, welke hier voor belegging hebben gezocht in schat kistpapier van de overheid, waarvan het bij de banken aanwezige bedrag in de eerste acht maanden van het lopende jaar met weinig minder dan f. 1 miljard is gestegen. Deze uitzettingen bij de overheid gingen gepaard met een terug gang van de aan de bedrijven uitge leende gelden. Begin 1958 maakten de kredieten aan het bedrijfsleven hij de banken een bedrag van f. 3100 miljoen uit, uit. augustus was dit bedrag tot rond f. 2800 miljoen gedaald. De cijfers per uit. oktober zijn thans nog niet bekend, maar die van einde september geven vermoedelijk reeds een kleine aanwijzing voor de verandering, welke zich in de uitzettingen van de banken begint te voltrekken. Het blijkt namelijk, dat voor het eerst sinds ge ruime tijd de debiteurenpost weer is gestegen, n.l. met rond f. 70 miljoen, anderzijds," dat het bedrag van crediteu ren en de deposito's, van rond f. 5200 miljoen begin 1958 tot f. 6100 miljoen eind augustus toegenomen, in september tot f. 5860 miljoen is verminderd- Wat de debiteurenpositie bij de ban ken betreft kan dit betekenen, dat het Nederlandse bedrijfsleven langza merhand weer nieuwe mogelijkheden ziet voor de uitbreiding van zaken en dat dus ten aanzien van de investe ringen het dieptepunt is gepasseerd. Hierop wijzen trouwens ook de emissies van nieuwe aandelen, welke sinds het begin van de vorige maand tot een bedrag van rond f. 25 miljoen hebben plaats gehad en het succes, dat aan deze aandelenemissies is te beurt ge vallen, bewijst ook het groter vertrou wen van de kapitaalbelegger in de economische toekomst van ons land. De belangrijke koersstijging, welke de Amsterdamse aandelenmarkt de laatste tijd heeft doen zien is daarvoor uiter aard ook een duidelijke aanwijzing.. Het thans in Amerika hoog oplaaiende op timisme is hierbij een sterke stimulans, omdat een nieuwe conjunctuuropgang aldaar in verschillende opzichten ook aan de Europese landen ten goede komt. Prof. Witteveen, die aan de Nederlandse conjunctuur een interes sante beschouwing wijdde, is dan ook van mening, dat nu de recessie in de V.S. voorbij is, de wereldeconomie als geheel weer een gunstiger ontwikkeling zal te zien geven en dat ook in ons land een nieuwe expansie op gang kan komen. Onze uitvoer zal daardoor snel ler kunnen stygen, investeringen zullen op een hoger peil komen, mede dank zy het herstel van de investe ringsaftrek en de vervroegde afschrij vingen ten aanzien waarvan minister Hofstra zijn reeds in de miljoenennota aangekondigde plannen thans aan de Kamer heeft voorgelegd. Het gevaar ls alleen, dat men deze nieuwe expansie niet voldoende in de hand houdt en de bestedingen, evenals zulks in 1956 en 1957 het geval was, de stijging van produktie en produktiviteit zullen overtreffen. In dit verband is het van belang, dat de lagere overheids organen, welke zich in genoemde jaren vooral aan de overbesteding hebben schuldig gemaakt, aan banden zijn ge legd. Want ook al is het gevaar voor overbesteding bij de bedrijven niet denkbeeldig men denke in dit ver band aan de Metaalbuizenfabriek „Ex celsior", die met haar nieuwe fabriek van f. 22 miljoen in Oosterhout is vast gelopen in het algemeen zijn de be drijven in hun kapitaalsuitgaven voor zichtiger dan de overheidsorganen, om dat deze, zoals prof. Witteveen ietwat ondeugend opmerkt, niet met faillisse ment werden bedreigd. Voor de effectenbeurzen bestaat, in een tijd van opgaande conjunctuur het gevaar, dat men zijn optimisme de vrjje teugel Iaat en zich met be trekking tot de aandelen aan over waardering bezondigt. Naar veler mening is dit thans reeds in de V.S. het geval, waar 1 divi dend reeds met gemiddeld 25 wordt gewaardeerd, een bedrag, dat zelfs hoger is dan het record van 1955 en voor Wallstreet een reden mag zijn zich vooreerst in zijn optimisme te matigen. Gelukkig is de situatie op dit punt in ons land heel wat gunstiger. Ook hier hebben we een ferme koersstijging op de aandelenmarkt achter de rug, maar een zo scherpe daling van het aandelen- rendement als in de V..S. vindt men hier toch niet. In het maandbericht van de H.B.U. vindt men een vergelijking van het gemiddeld aandelenrendement voor enkele landen, waaruit blijkt, dat het thans in Zwitserland 2.12% be draagt, in de V.S. en in West-Duitsland 2..7%, in Engeland 3.3%, in Canada 3..4 en in ons land altijd nog 5.4%, ter wijl er nog tal van aandelen zijn waar van op basis van het dividend over 1957 een hoger rendement wordt verkregen. Over het algemeen moeten voor 1958 lagere dividenden worden verwacht en het is daarom verheugend, dat een toe nemend aantal ondernemingen tussen tijds mededeling doet over de gang van zaken in het lopende jaar en zoals Bronswerk het deze week deed zelfs het voor 1958 te wachten dividend, i.e. 8%, durft te noemen. Op dit punt valt er in ons land nog veel te verbeteren, zoals zeer duidelijk blijkt uit het feit, dat de Koninklijke Paketvaart eerst nu haar dividend over 1957 publiceert (7 tegen 11% over 1956). In West-Duitsland is men bezig de vennootschappen in dit opzicht strengere voorschriften te geven, het geen ook in ons land nuttig zou zijn, omdat daardoor een juistere waarde ring van de aandelen mogelijk wordt en speculaties op grond van voor wetenschap en valse geruchten kun nen worden voorkomen. Aandeelhouders hebben op een tijdige i recht.! ToorJicMtDg [trouwens i dienst). 7 uur ds. B. C. Visser; PaulU6- kerk: 10 uur ds. G. F. Oallenbach; Hoge Mors; 10 uur ds. B. C. Visser; Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zwljgerkerk; 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek; Geref. Kerk Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. G. Leene te Ermelo; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)W. de Zwljgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude-Weterlng Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus (dankstond voor Ge was); Geref. Kerk; 9.30 en 3 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. Cramer. RUnsaterwoude Herv. Gem .10 u ds. W H. de Jong te Nieuwkoop; 7 u. ds. J. de Ruiter te Lelden; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur leesdlenst. Rijnsburg Herv. Gem. Grote Kerk: 10 uur ds. H. van Gosllga, 5 uur ds. M. C. Groenewoud; Kleine Kerk; 10 uur de. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. A. Makkenze te Katwijk aan den Rijn (Jeugddienst); Ger. Kerk (Rapenburg)9.30 uur ds. J. Bljle- veld. 6 uur ds. L. van der Linde; Voor houterwegkerk: 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. J. Bijleveld; Maranathakerk: 9.30 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ós. H. Post; Geref. Kerk (Vrijgemaakt); 10 en 5 uur ds. K. Brtining; Chr. Geref. Kerk: lo en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem. (in Geref. Kerk): 11 en 7 uur ds. Walvaart; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper, 5 uur ds. van den Berg; Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. den Boer; Ned. Prot. Bond; 10.30 uur de heer Hulsbos. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur dis. Hulst te Gouda; 6.30 uur ds. Boesemkool te Aarlainderveen. Geref. Kerk; 10 uur. ds. Heyner; 6.30 uur ds. Vam Hoek te Aar landerveen. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekker kerker. Geref. Kerk: 10 uur dB. C. A. Wielemaker te BmirLisse; 5 uur dis. Bouma te Noordiwljk aan Zee. Geref. Kerk (vrijgemiaakrt)10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp)10 uur prof. G. Sevenster te Leiden; 7 uur ds. Schalier te Delftshaven (Opendeur- dienst); (Rijndijk); 10 uur ds. E. Saraber (oogetdiaukcLienst)(Hutlp en Heil) 10 uur ds. Van Duinen te Den Haag; (Nieuw Voordorp)- 10 uur Jeugdkapel de heer Oerlemains. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M. den Boer. Geref. Kerk. (vrijgemaakt): 10 en 7 uur ds. Zinkstok te Meppel. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. Alers. em. pred. te Rotterdam; 6.30 uur ds. J. Cuperus Wijkgebouw)9.30 uur ds. J. Cuperus: 6.30 uur ds. G. Alers. Wet en Evangelie: 9 30 uur ds. E. H. Kalk man- 6.30 uur ds. W. H. Beekenkamp. Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Snoeij. Re- mernetr. Geref Kerk: 10 uur ds. J. B. Maokensie te Leiden. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdlenst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra (oogstdienst)7 uur ds. De Jonig te Voorhout: 10 uur Jeugdkerk ln t Trefpunt, voorganger F. Saohs (Leiiden). Wassenaar Her(v. Gem.: 10 uur ds. A. K. Straatsma. Den Haag; 7 uur vicaris C. van Wijngaarden; (Kievietkerk) 10.30 uur ds. B. van GLnikel, Amsterdam. (Deyler- huls)10.15 uur ds. J. T. Wiersma; 7 uur jeugdkerk K. B. du Pon, Den Hiaag. Geref. Kerk: 10 uur ds. Ferimga; 5 uur ds. A. J. R. Brussaard te Loosduinen. Bloem camp- laan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. Ned. Prat. Bond: 10 35 uur rruej. da. J. H. van der Slooten. Jöhammahuis10.30 uur dr. S. van der Woude. Amsterdam. Woubrugge Herv. Gem.: 3.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. J. van Sluijs te En schede. Ned Prot. Bond (Het Oude Raedrt- huys) 7 uur ds. Kruyt te Den Haag. Zevenhoven Herv Oem.: 9.30 uur ds W. VerweiJ (Dankstond voor ge was). Geref Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W Genuit. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. Slump te Nieuw-Gulnea (Zendingsdienst). Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 630 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 uur ds. G. F. Snel te Nieuwveen; 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: Geen dienst. KRITIEK OP BURGEMEESTER Naar aanleiding van het feit, dat de gemeenteraad van Zoutelande er zijn afkeuring over had uitgesproken, dat de burgemeester niet aanwezig was ge weest bij het afscheid van de hervormde predikant van Zoutelande, verzoekt de burgemeester, het Tweede-Kamerlid, de heer D. Kodde, ons mede te delen, dat de raad zijn afwezigheid niet heeft af gekeurd, doch er slechts zijn teleurstel ling over heeft uitgesproken. De burge meester voegt hieraan toe, dat de uitno diging tot het bijwonen van het af scheid van de predikant was gericht tot het College van B. en W. en dat hij de wethouders heeft verzocht dit college te vertegenwoordigen aangezien hij per soonlijk wegens zijn ambt verhinderd was. op het schip om de slang te geleiden en de ander aan de wal by de pompinstal- j latie. Voorheen had men hier 10 man voor nodig die 6 uur bezig waren. OOK GROTERE VIS In de vier achtereenvolgende seizoe nen, in de jaren 19461950, werden 80 van deze installaties geplaatst in de Verenigde Staten, Noorwegen, IJsland, Newfoundland en Zuid-Afrika. Aanvan kelijk paste men deze wijze van lossen toe op de kleinere soorten, doch later is men er ook in geslaagd vis tot 36 inch (90 cm.) te lossen. De vis wordt in het geheel niet be schadigd, iets wat met de hand lossen vaak te wensen overlaat. Door de schop pen, die hierbij gebruikt worden, ziet men al te vaak beschadigde vis. Men heeft thans de capaciteit weten op te voeren tot 2 ton (d.w.z.) 40 kisten 50 kg.) per minuut. Er zijn zelfs installa ties met nog groter capaciteit. Dekla ding kan even gemakkelijk worden ge lost als vis uit het ruim. Deze installatie bestaat dus zoals reeds gezegd uit een slang of stel slan gen aan elkaar en een pompinstallatie, welke een zuigende werking verricht uit het schip en een persende werking naar de vishal. De man die de pompinstalla tie bedient behoeft slechts een paar af sluiters te bedienen. Een kleine hoeveel heid water wordt gebruikt om de zui ging te vergemakkelijken. Hoe verser de vis, des te minder water gebruikt men. Deze installatie ls zeer eenvoudig te be dienen, zodat mensen, die nagenoeg ongeschoold zijn hiermee kunnen om gaan. Het veranderen van getij levert geen bezwaar tijdens de lossing, wordt het water laag, dan maakt men de slang langer. Met onze methode van lossen moet de losplank naar de wal steeds worden verplaatst. Men onderscheidt installaties welke vast aan de wal zijn geplaatst en die welke verplaatsbaar zijn op een wagen. In het eerste geval vaart het schip naar de installatie toe, in het tweede geval wordt deze installatie naar het schip gereden. VELE VOORDELEN Bij een fabriek In Newfoundland kwa men door het gebruik van deze installa tie de volgende voordelen naar voren. Voordien had men gemiddeld 14 man nodig, die circa 20 uur werkten om een schip van 150 ton te lossen. Vanzelf sprekend gingen ook veel uren verloren als een schip te laat aankwam. Bij deze fabriek was alle zo geregeld dat slechts één schip binnen kon komen om te los sen. Nu men over deze installatie be schikt kan dit zelfde kwantum in uur worden gelost met behulp van 2 man. Men behoeft zich dan ook geen zorgen te maken wanneer 5 of 6 sche pen gelijktijdig arriveren. Met behulp van mankracht kostte het lossen van 1 ton vis f. 3.80, thans met behulp van een pompinstallatie f. 0.40 per ton. POMP AAN BOORD Behalve het pompen van de vis uit het schip, heeft men in de Golf van Mexico ook proeven genomen om deze installatie aan boord van de schepen toe te passen en wel zodanig dat men met deze pomp ook de vis uit het net - dit i zijn dan ringnetten - pompt. In deze streken kan men soms enorme hoeveel heden vis vangen. Tijdens het aan boord halen wordt vaak de vis, maar ook het net beschadigd, of bij grote vangsten kan het net zelfs scheuren. Beschikt men nu over zo'n pompinstal latie, dan laat men de slang in het net zakken, zet de pomp in werking en de vis komt automatisch in het ruim. Dit bespaarde dus heel wat tijd, waardoor men het net, meerdere malen per dag kon uitzetten, dus de produktie kon op voeren. Bovendien werd er niet het uiterste van de opvarenden geëist en het net en de vis werden niet beschadigd. Het vermogen om deze pomp aan boord van een schip te laten werken, werd van de hoofdmotor afgetakt. Deze wijze van vislossen zoals hier boven is omschreven is dan ook toege past in landen, die grenzen aan zeeën met een grote vis-rijkdom en waarbij men steeds één bepaalde vissoort ving. Een andere belangrijk voordeel is. dat de schepen, weinig kaderuimte nodig hebben, iets wat bij het lossen met be hulp van mankracht niet het geval is. OOK VOOR ONS LAND? Het zal ook voor ons land nuttig zijn te onderzoeken welke voordelen deze vis-pompinstallatie biedt. Bij ons zul dit niet zo eenvoudig zyn omdat de meeste schepen een gevarieerde lading hebben, welke behalve op de soort ook naar de grootte wordt gesorteerd. Een er. ander lazen wij in World Fishing. Staatssecretaris v. d. Beugel naar de V.S. De heeir E. H. van der Beugel, staats secretaris van Buitenlandse Zaken, is gisteravond per KL.M.-toestel naar New York vertrokken. In de V.S. zal h In de komende weken enkele lezin gen houden over het onderwerp: ..De Verenigde Staten en de Europese een heid". Op 21 en 22 november zal de heer Van der Beugel een bezoek aan Washington brengen, waar hij bespre kingen zal voeren met enkele hoge functionarissen. Gevraagd naar de pun ten, welke te Washington ter sprake zouden komen, antwoordde de heer Van der Beugel, dat hij de Amerikaanse regering deelgenoot zal maken van de Nederlandse zorgen inzake het tot stand komen van de vrijhandelszone in Europa. Voor de behandeling van de begroting van het ministerie van bui tenlandse zaken, op 2 december a.s. zal de Staatssecretaris weer in ons land terug zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4