RANG is alleen PAN RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Rijwielpad langs Kanaalweg een zeer belangrijke verbetering FILMS - 1 r- mnmnroT R.-k. noodkerk aan Boshuizerlaan gisteravond in gebruik genomen Maximum snelheid sorteert in Leiden nog geen 97ste Jaargang Zaterdag 8 november 1958 Tweede blad no. 29590 ^n.uxuxm±uxuxLUJJüJ±usjjj±9jas±ijLWJüiU.ujJüij 0 0 0 B dl 0 0 0 0 0 0 1 1 8 0 0 8 0 0 0 0 8 Ui i fl 0 <10» m 1108 Ü-9-UH HU ftJUÜLQ.M 8 H 8 tig Rang Fruit 19 ct per rol N Rang Menthol ym 19 ct per rol i' Ml Rang Ice Mints 19 ct per rol 'mrfrrm jf Enige maanden geleden schreven wij over de gevaarlijke verkeerssituatie bij de spoorwegover gang in de Kanaalweg. Reeds lange tijd geleden hadden de spoorwegen daar voorbereidingen ge troffen voor een aparte rijwielovergang, maar het rijwielpad zelf ontbrak waardoor dit versmalde punt in de toch al voor auto's èn wielrijders te smalle weg wel zeer gevaarlijk werd. In de loop der jaren zijn al velen slachtoffer van deze situatie ge worden. Het is verheugend, dat thans met voortvarende spoed niet alleen op dit gevaarlijke punt doch langs de gehele Kanaalweg een apart rijwielpad wordt aangelegd. Op enkele kruisingen na (o.a. die bij de spoorweg) is dit pad vrijwel gereed van de Hoge Rijndijk tot aan Cronestein: een royaal fiets pad voor tweerichtingverkeer waardoor deze bij zonder fraaie met bomen omzoomde weg langs een bij uitstek Hollands landschap van weiden en water niet alleen beter de functie van belangrijke ver keersverbinding kan vervullen, maar tevens een waardevolle bijdrage kan leveren tot het rijwiel- toerisme. Op korte termijn wordt het rijwielpad voltooid, en dan zullen de velen, die van de Ka naalweg gebruik maken (zowel wielrijders als ook de automobilisten) hier met een heel wat geruster hart kunnen rijden. Vooral nu de Kanaalweg door de verbinding met Voorschoten en door de steeds verder gaande uitbouw van Leiden voortdurend intensiever wordt gebruikt is dit een verbetering van grote waarde. Bijgaande foto. die het fietspad in aanleg toont, werd gemaakt van dezelfde plaats af. waar wij in dertijd de overweg-zonder-fietspad voor U ver eeuwigden. (Foto L.D /Van Vliet) Nieuw geluid in zuidwest-Leiden Een nieuw geluid in zuidwest-Leiden. Gisteravond om kwart over zeven precies werd voor de eerste maal het lichte klokje in het miniatuurtorentje van het r.-k. noodkerkje op de hoek van de Vijf Meilaan en de Boshuizerkade geluid. Voor de allereerste maal riep het de rooms-katholieken uit deze omgeving op ter kerkgang. Velen gaven aan deze vrolijke roepstem gehoor en waren getuigen van de inzege ning van het knusse houten kerkje door deken W. P. M. Haring van Leiden. Het College van Burgemeester en Wethouders van de Sleutel stad werd vertegenwoordigd door wethouder S. Menken. Voor deken Haring aan de eigenlijke inzegening begon, hield hij een kort toespraakje, waarin hij pastoor A. van Schalen en zijn parochianen geluk wenste met dit kerkje. De deken zeide, dat hij talrijke noodkerkjes had gezien, maar geen enkele was zo mooi als deze. En volgens hem leed het geen enkele twijfel, dit Godshuis voorzag in een zeer grote behoefte. Voordat deken Haring overging tot de wijding van 't gebouwtje, gaf hij een verklaring van de handelin gen en de gebeden. Na de plechtigheid gaf pastoor A. van Schalen O.F.M. uiting aan zijn vreugde over de tot standkoming van dit noodkerkje, al moest hij toegeven er niet zoveel aan te hebben gedaan. Hij dankte iedereen, die er wel het zijne toe had bijgedragen. In de eerste plaats de bisschop, want het kerkje is eigendom van het bisdom en ook in opdracht van de bisschop daar neergezet. De aankleding moest echter zelf verzorgd worden. En het moet gezegd, dat de pastoor, wat dat betreft, diep in zijn beurs heeft getast. Het is bij het zien van het resultaat GEREF. WAARNEMERS GAAN NAAR ZUID-AMERIKA General^ zendingsdeputaten van de Geref. Kerken hebben als waarnemers voor het zendingswerk in Zuid-Amerika dr. J. C. Gilhuis en ds. J. A. C. Rull- mann aangewezen. Het is de bedoeling, dat deze waarne mers op 2 januari vertrekken en begin mei in het vaderland terugkeren. zeer duidelijk, dat kosten noch moeiten zijn gespaard om van dit houten ge bouwtje een knus en aantrekkelijk kerkje te maken. Men is daar volkomen in geslaagd. Feestend Vianda De Vleeswarenfabriek Vianda houdt er genoeglijke feestavonden op na. Gis teravond bleek, dat weer bij de jaar lijkse avond van de personeelsvereni ging. Zelfs de organisatoren hadden de waardering van hét personeel voor deze gezelligheid onderschat: de avond zou eerst in de Jacobazaal gehouden wor den, maar deze bleek te klein, zodat de grote zaal van den Burcht meest 'en ge lukkig kon) worden ingeruimd. De vele personeelsleden en de directie benevens familieleden en bekenden werden welkom geheten door de voor zitter van de personeelsvereniging, de heer H. J. A. Welling, die bijzondere dank uitte voor de bijdrage van directie en relaties voor de bijdragen tot het slagen van deze avond. Namens de directie sprak de heer Van Odijck waar derende woorden jegens de organisato ren van de feestavond. Hij verheugde zich er over. dat hij, als teken van uit breiding van de Vianda-familie, zoveel nieuwe gezichten kon begroeten. Na deze wel gezellige, maar toch zo als dat genoemd wordt „officiële" ope ning kreeg de gezelligheid ruim baan. Een Rotterdams cabaret-trio verzorgde een genoeglijk gevarieerd programma: waarvan de variatie nauwelijks leed onder de beperkte getalssterktc van het gezelschap. Nadat de stemming er goed in was gekomen ondervond het trio bovendien versterking van de zaal zelf! Het trio verzorgde bovendien de muziek, voor het dansen, een van de belangrijkste hoogtepunten van het programma, dat voorts een voor de personeelsvereniging financieel produk- tieve verloting omvatte. De werkloosheid in Leiden blijft gering In bet rayon, dat valt onder het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lelden te weten de gemeenten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude is het aantal werklozen in de afgelopen maand oktober met een kleine hon derd gestegen en op 706 gekomen. Dit is echter in het geheel niet veront rustend. Integendeel, wanneer men de normale stijgingen in deze tijd van het jaar in het oog houdt, dan had het geen verwondering kunnen wek ken, wanneer het aantal werklozen met 200 zou zijn gestegen. Er is dus bepaald geen reden tot klagen, temeer, daar men met het percentage van 1.75 ft nog altijd beduidend beneden het landelijke percentage van de werkloosheid onder de mannelijke be roepsbeoefenaren blijft. Dat bedroeg eind oktober n.l. 2.1 ft. En dat cijfer kan reeds gunstig genoemd worden. Hoewel voor de maand november met een verdere stijging rekening gehouden zal moeten worden, geeft het algemene beeld van de werkgelegenheid dus zeker geen reden tot ongerustheid. Men moet namelijk ook in de gaten houden, dat de bedrijven tegenwoordig weer wat selectiever te werk gaan bij het aan trekken van personeel. Vroeger was men reeds blij als er maar iemand kwam, vandaag de dag blijft men liever enige tijd wachten tot een geschikte kracht gevonden is. Bijzonder gelukkig is de ontwikkeling thans in de textielindustrie, waar weer volop gewerkt wordt. Het is echter nu nog niet te zien of deze opleving al of niet van tijdelijke aard zal zijn. Voor zover in de overige bedrijfstakken werk loosheid voorkomt, betreft deze. behalve de normale wnjvingswerkloosheid en de rond honderd minder valide krachten, voornamelijk de ongeschoolde arbeiders. De gunstige weersomstandigheden en ccn toenemend gebruik van landbouw machines maken, dat voor de oogst- werkzaamheden een kleiner aantal ar beidskrachten is aangetrokken dan in vorige jaren. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen en meisjes daalde in oktober van 159 tot 105. Deze daling moet vooral worden toegeschreven aan de plaatsing van ex-leerlingen van scholen, die zich na de vakanties als werkzoekende had den laten inschrijven. Overigens is er, voor wat de vrouwelijke arbeidskrach ten betreft, zowel in de huishoudelijke sector als in de textielindustrie grote vraag naar personeel. Inentingen tegen kinderverlamming De inenting tegen Kinderverlamming door de G.G. GD. zullen in de week van 10 t m 15 november 1958 worden voortgezet. Dit zal weer plaats hebben in het ge bouw van het St.-Antonius Clubhuis, Mare 43. In hoofdzaak zullen gedurende die week de tweede injecties worden ge geven aan de kinderen, geboren in 1950 en 1951. De oproepingskaarten daarvoor zijn aan de ouders ter hand gesteld bij de eerste injectie. Deze oproepingskaart mee worden meegebracht. Verder kunnen kinderen geboren in 1950 en 1951, die in oktober j.l. niet ver schenen zijn, alsnog de eerste injectie ontvangen. Bovendien komen opnieuw nog in aan merking kinderen geboren in de jaren 1957. 1956, 1954, 1953 en 1952, hetzij voor de le of 2e injectie, terwijl een aantal kinderen geboren in 1955, die tot heden de 3e injectie hebben gemist, deze als nog kunnen ontvangen. Ook in al deze gevallen geldt: Oproe pingskaart meebrengen. De in en tings tij den zijn weer van 9 12 uur en van 1416.30 uur (zaterdag alleen 'smorgens). Jail house Rock" Opwindende rock 'n roll Rex Elvia PresleyDe Duitse autoriteiten en de Amerikaanse leger leiding in Duitsland weten er van mee te praten wat de populariteit van deze rock 'n rollzanger te betekenen heeft. De vrouwelijke jeugd leverde hele veld slagen om haar idool, die zijn diensttijd bij onze oosterburen moet doorbrengen, te aanschouwen. Toen zijn Britse col lega Bill Haley overkwam, was het hek in Berlijn helemaal van 'de dam. Tet werd een compleet schandaal. Maar het succes van deze figuren is onbetwist baar en hun populariteit aan geen enkele twijfel onderhevig. De' filmmakers zijn daar maar al te sterk van overtuigd en achter elkaar rollen de rock 'n roll- prenten de studio's uit. ..Jailhouse Rock'' heet een van deze, die deze week aan de Haarlemmerstraat te zien is.Elvis-Presley speelt de hoofdrol. Een opvliegend jochie, dat door een te stevige vechtpartij in de gevangenis belandt, maar van daaruit toch kans ziet als „muzikaal fenomeen" ontdekt te worden. Een lief tallige reclamejuffrouw helpt hem als de gevangenisdeuren achter hem geslo ten zijn spoedig in het zadel en dank zij haar intelligente steun begint hij snel naar de top te klimmen. Maar al die roem stijgt hem danig naar het hoofd en zijn reclamechef de char mante Peggy wordt het knap beu met het verwaande ventje op te trekken. Maar ja. als hij al te zeer in moeilijk- VAN DEZE WEEK: heden komt te zittenEnfin laten wij het niet allemaal vertellen, dé liefheb bers van deze rock 'n rollfiguren zullen het deze week zelf wel ontdekken, hoe het afloopt. Zij zullen de douche van opwindende ritmische klanken gaarne over zich heen horen sproeien. Fanfare Diploma-zwemmen Voor het diploma zwemmen, gister avond in ..De Overdekte", slaagden de volgende meisjes er. jongens: Diploma A: Ineke Zuidema, Tineke Goekoop. Saskia Noordijk, Marijke Stoppels, Annie F. van Ameijden, Chris tina de Nooijer. Hendrika den Heyer, Peet Coendert. Lieuwe Poort, Johannus Brasker, Jan de Bruyn. Richard Molle- man, Peer Paauw, Johanna Aalbers- berg, Anne Marie de Neef, Nelleke Burger. Max van Duuren, Hendrikus van Bovene, Jan Lange, Frans van Wijck. Dirk v. d. Mey. Catharina Moo- ten, Douke Spek, Elselien Haantjes, Marieke v. d. Bos. Teunis Verbaan. Robby Reyken, Jan Krouwel, Willem Regeer, Roland Mulder, Gerja Groen, Jenny Kanis, Carola Holvast, Juroen Rudolf Kuiters, Jacqueline Kiel, Berry Dingjan. Diploma B: Jan Willems, Willem Wouda, Leendert Kuyper, Hendrik Glasbergen. Pieter Hemerik, Frederik Hazenoot, Rijk Luyendijk, Maria Hoek, Anneke Glasbergen. Ingrid Mulder, Aat Spek, Jacoba Kromhout. Heeft de onlangs ingevoerde maxi mum-snelheid in de bebouwde kom in vele plaatsen een gunstig effect: het aantal verkeersongelukken loopt terug, in Leiden valt dit nog niet te consta teren. Wie regelmatig onze ongeluk- kenbalans volgt, komt daarin nog perioden tegen van vijftig en meer aanrijdingen per week. In vergelijking met de maand okto ber van het vorig jaar, toen zich 176 aanrijdingen voordeden, steekt de afge lopen maand (184 verkeersongelukken) ongunstig af. Een belangrijke stijging deed zich vooral voor in het aantal on gevallen. welke lichamelijk letsel ten gevolge hadden: in oktober 1957 waren dit er 32 en in de afgelopen maand 52. Ook in de eerste week in novemler van 31 oktober t.e.m. 6 november was het weer „raak". In totaal vonden OPRICHTING LIBERALE STUDENTENVERENIGING Prof. mr. P. J. Oud komt spreken Volgende week vrydag zal in het Pry- taneum de oprichtingsvergadering plaatsvinden van de Liberale Studen tenvereniging. Na een inleidend woord van de voorzitter van deze vereniging, mr C. E. Schippers, zal prof. mr. P. J. Oud. lid van de Tweede Kamer en voor zitter van de VVD. spreken over „De student in de politiek". Voor de derde week Trianon Bert Haanstra's duo de sublieme documentaire „Glas" en de vrolijke, luchtige speelfilm „Fanfare" doen het zo goed. dat de directie van het theater aan de Breestraat de ver toning voor minstens nog één week heeft verlengd. Er bestaat dus wel degelijk belangstelling voor een Nederlandse speelfilm. Wanneer de kwaliteit deze belangstelling maar rechtvaardigt Jerry maakt weer herrie Van nietsnut tot politieman Luxor Weer een film met Jerry Lewis in de hoofdrol. En het lijkt, alsof daarmede eigenlijk alles is gezegd. Het stramien, waarop deze Amerikaanse ko miek telkens weer borduurt, is maar al te bekend. Vrijwel steeds is hij het uiterst stupide jongetje of mannetje, dat niets weet of kan. maar buiten zijn schuld toch wel altijd op de pootjes te recht komt. En wat dat betreft is het nu precies hetzelfde. Ook nu is Jerry een onuitstaanbaar dom mens. die door de hardnekkigheid van anderen er des ondanks in slaagt van een volslagen nietsnut op te klimmen tot een bruik baar politieman. Niet veel nieuws onder deze filmzon dus. Desondanks heeft deze rolprent om twee redenen onze aan dacht getrokken De eerste is van zuiver zakelijke aard Jerry trad namelijk zelf op als producer van deze film. Hij is dus een van die Amerikaanse „sterrendie de mening zijn toegedaan, dat zijzelf het geld in de zak kunnen steken, dat film maatschappijen anders aan hun verdie nen. Hetgeen een begrijpelijke stelling is, maar men moet niet vergeten, dat filmen- een zeer dure liefhebberij is en de risico's nu ook door deze sterren moet worden gedragen. Eén mislukt, gokje kan hun financieel einde betekenen. Maar wat dat aangaat, daar behoeft Jerry zich nü nog geen zorgen over to maken. Want en dat is de tweede reden, waarom wij deze film opmerke lijk vonden Jerry kent zijn pappen heimers. Achter dat domme gezicht in allerlei mogelijke en onmogelijke plooien en achter de schijn, verwekt door de dolle dwaas, die doelloos over het witte doek davert, gaat wel degelijk een kun dig artiest schuil. Een acteur, die zich vermoedelijk om commerciële redenen, steeds een gooi-en-smijt-masker heeft aangemeten (of moeten aanmeten), maar die nu tussen al die grappenma kerij door als een goed willend, maar niet k unnend jongmens ergens toch ontroert. „The Brave One" Stierengevechten Casino. De film „The Brave One" (Het dappere jongetje) speelt zich af in Mexico en dat drukt een stempel op de gehele film. Uitvoerig zijn hierin o m. opgenomen gedeelten van stierengevech ten, die in zuidelijke landen altijd zo veel belangstelling trekken, doch die ons, Nederlanders, niet veel doen, in ieder geval niet als we ze op de film voorgezet krijgen. Het verhaal gaat over het jongetje Leonardo (Michel Rayi, die zeer ver knocht is aan het stiertje, dat hij tij dens een onweersnacht naar huis haalt, als de koe door de bliksem is getroffen. Hij doet dan alle moeite om de stier te behouden, hoewel dit lang niet altijd gemakkelijk is. Hij dringt ongezien zelfs door in de werkkamer van de president, wat niet eens zo moeilijk is. Dit bezoek maakt echter niets uit, want de stier bevindt zich al in de arena voor het ge vecht. Het moedig gedrag van de stier is er oorzaak van dat het publiek ge nade eist. Zo komt alles toch nog goed! Jacht op een schaduw Verrassende wending aan slot van boeiende thriller LI DO Een zeer verrassende wen ding in de beste thriller-traditie veegt aan het slot van deze spannende film allerlei onwaarschijnlijkheden in het scenario opeens terzijde. En zo blijft dan de herinnering aan een originele opzet van het verhaal en aan het voortreffe lijke spel van Anne Baxter, Richard Todd en Herbert Lom. van wie vooral de eerstgenoemde als de met financiële ondergang en tenslotte zelfs met de dood bedreigde schatrijke erfgename van een diamantkoning een zeer sug gestieve rol tot leven brengt. Haar va- dei is overleden en haar broer is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Niettemin krijgt Kim Prescott op een avond bezoek van een jongeman, die be weert haar broer Ward te zyn en. tot haar ontzetting, een groot aantal be wijzen voor zijn authenticiteit weet aan te voeren. Kim weet wel beter, maar al les en iedereen spant tegen haar samen om haar de gedachte bij te brengen, dat de vreemdeling geen brutale in dringer is. maar dat zijzelf het aan het verkeerde eind heeft. De opzet van de „broer" is duidelijk: het gaat. hem om niets meer of minder dan om de ver dwenen diamanten uit de failliete in boedel van wijlen haar vader. Haar laat ste hoop is commissaris Vargas, die ten slotte begint te ontdekken, dat „Ward" alle bewijzen ten spijt, zich de rol van broer heeft aangemeten om op die ma nier in het bezit van een enorm fortuin te geraken. Maar als ook Vargas haar in de steek laat aan het slot blijkt waar om - stijgt de dramatische ontwikkeling van deze film naar een huiveringwek kend en menseiyk-bewogen hoogtepunt, dat wij verzwijgen om de spanning van deze „jacht op een schaduw" niet bij voorbaat weg tê nemen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3