„Primitieve" Indianen bouwden met stenen gereedschappen een kasteel Marianne staat op drempel van een toekomst vol economische problemen tmwsT 99Montezuma Castleverdient zijn vorstelijke naam echt DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Euromarkt ondermijnd door het plan-Algerije van De Gaulle in Leids VotksViuis was pwsttiqe discussie avond..évi leerzaam Oegstgeebter dames kïeqevi lesje +leziwg over dieet leer... o, deelnemers aau de maandag d.s.opent tentoonstelling van «ftrs aewula naturae" 97 jaar. ng Zaterdag 8 november 1958 Derde blad no. 2959G Per auto door de Nieuive Wereld (XI) voor oliehaarden (Van onze Amerikaanse correspondent) Het klinkt onwaarschijnlijk, maar in de Verenigde Staten kan men gebouwen bezichtigen, die even oud zijn als de gotische kerken van Utrecht, Amersfoort en Rhenen. En toch blijft van menselijk stand' punt bezien de naam „Nieuwe Wereld" op Amerika van toe passing. In Europa en Azië in de oude wereld dus leefden namelijk 30.000 jaar geleden reeds mensen, doch Noord- en Zuid- Amerika moesten het in die oude tijd nog zonder ons stellen. Eerst een tienduizend jaar later begonnen de eerste immigranten in Amerika aan te komen. Niet per schip, maar te voet. Dat was mogelijk, omdat de zeespiegel een goede honderd meter lager was in die dagen. Zo kon men zonder „natte schoenen" te krijgen van Siberië naar Alaska wandelen. i IndianenAziaten van Amerika De Indianen, die Columbus in Ame- 1 rika aantrof, behoorden daarom niet tot een mensenras, dat in dit wereld deel was ontstaan. Zy waren Mon goolse Aziaten, die, vooral na het jaar 3000 voor Christus, in steeds groter aantal uit Azië begonnen over te lopen en af te zakken tot zelfs in de onderste punt van Zuid-Amerika. Men moet zich zulk een immigratie natuurlijk heel langzaam voorstellen. Zjj kan generaties in beslag nemen. In Peru en Mexico hebben de India nen een cultuur bereikt van indrukwek kende schoonheid. Die cultuur straalde uit naar Noord-Amerika en de Indianen aldaar hebben van hun meer ontwik kelde verwanten in het zuiden allerlei overgenomen, onder anderen veel van kennis van de landbouw. Rijk waren die Indinanen in het noorden niet. Zij moeten, vooral in streken die thans Arizona. Utah en New Mexico heten, dikwijls geleefd hebben van schamel voedsel, jaar in, jaar uit bedreigd door droogte en hon gersnood. Maar ondanks die schamel heid moet men hen een cultuurvolk noemen. Dit zijn mensen geweest, met een groot gevoel voor schoonheid en tevens lieden, die met primitieve, 6tenen gereedschappen fantastische woningen hebben gebouwd. Sieraden moeten zij zeer op prijs heb ben gesteld en dat zij waarlijk iets moois wisten te waarderen, daarvan getuigt wel het borstsieraad, dat men by Montezuma's kasteel gevonden heeft in het graf van een jonge vrouw. Het is een rozige schelp in de vorm van een vogel en deze vogel is versierd met een mozaiek van turquoise stenen. Fascinerend Reeds lang had de naam „Het kasteel van Montezuma" mij gefascineerd. Dik wijls vallen dingen (en mensen) met een mooie naam tegen. Maar het zeven honderd jaar oude. Indiaanse „flatge bouw", dat die mooie naam draagt, heeft mij allerminst teleurgesteld. Op de reis kris kras door Amerika, ben ik thans aan de „kras", aan de terugtocht, begonnen. Het viel niet mee om de westkust te verlaten. Daar in Zuid-Californië. is het eind september bijzonder heerlijk. Het kristalheldere zeewater is verfrissend, maar beslist niet te koud om te zwemmen en kust plaatsen zoals Laguna Beach en La Jolla, met hun bloemen en palmen, zijn eenvoudig om niet van weg te komen. Maar het moest. En zo reed ik op een mooie, maar ietwat droeve zondagmid dag, het kustgebergte over en daarna begon de afdaling naar een van de heetste dalen van de wereld. Het was vijf uur 's middags. Een benauwende hitte sloeg mij tegen. Toen ik tenslotte «topte in El Centro, het centrum van de Imperial Valley, bleek het daar 106 (traden te zijn. De mensen daar vonden het betrekkelyk koel. Het kan er wel 125 worden. Die Imperial Valley (beneden de zee spiegel gelegen) is een landbouwwon- derland, dank zij de irrigatie met water uit de Colorado en dank zy de overvloed van zonneschun. Het is een vlak land, een oude zeebedding, men kan er de heerlijkste vruchten en Het kasteel van Montezuma groenten eten, maar het is er smoor- heet. Mooi en grillig Vandaar, dat ik bly was, toen ik, in de stad Phoenix (die even hard groeit als het gewas in de Imperial Valley) af kon slaan naar het noorden, waar weer bergen opdoemen en waar de lucht aanmerkelijk droger en pittiger beloofde te worden. Daar, in dit romantisch, kleurige bergland, lag ook het „Kasteel van Montezuma". De streek ten zuiden van Flagstaff, in de staat Arizona, is naar mijn smaak een van de allermooiste delen van Amerika. De bergen daar zijn grillig van vorm: kleurig, vaak rood. van steen. Wind en water hebben dit land schap verweerd en grillig gemaakt. Zulk een verwering kan prachtig zijn, maar ook wel eens beklemmend. Wanneer er kaarten. Op het stuk der buitenlandse gen die Indianen daar niet in de eerste plaats wonen om van het mooie uitzicht te genieten over de vallei van de Bever kreek. Zij bouwden dit „kasteel" uit harde noodzaak. Er waren Indianen in de buurt gekomen („barbaren" uit het noorden waarschijnlijk), die krach tige bogen hadden en lastig werden. Maar hier, in dit fort, waar men de ladders kon optrekken, was men veilig. Althans voor geruime tijd. Vesting-flatgebouw Maar in de vijftiende eeuw heeft men dit vesting-flatgebouw toch moeten verlaten. Het stond leeg, toen de Span jaarden hier kwamen in 1583 en het stond nog altijd leeg, toen op het eind van de vorige eeuw Amerikaanse soldaten dit bouwwerk zagen en het de naam „Montezuma Castle" gaven. Mon tezuma. de vorst, die 3000 km ten zui den van deze plaats woonde, zal hier wel nooit zijn geweest. Maar het bouwwerk verdient zijn vorstelijke naam volkomen. Die India nen hebben een knap stuk werk ver richt.. Met stenen gereedschap hebben zij zolderbalken gemaakt van plataan hout. Zij hebben de natuursteen met leem op elkaar gemetseld en de kranig opgetrokken buitenwand met leem bepleisterd. In de laatste tyd heeft men het gebouw enigszins ver sterkt, maar voor 90 procent is het nog origineel-Indiaans. Het staat er al 700 jaar en het kan nog wel 500 jaar mee. zuinig geen roet meer warmte Wanneer opheffing Raad voor het rechtsherstel De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer stelt in haar verslag over het Ontwerp van Wet tot wijziging van de begroting 1957 van het ministerie van Justitie de vraag: hoeveel personen zijn thans nog werkzaam by de afde ling rechtspraak van de Raad van Rechtsherstel en tegen welk tydstip kan men de opheffing van deze Raad tege moet zien? Hoe groot is het aantal personen, vraagt de commissie voorts, dat thans nog werkzaam is bij het Nederlandse Beheersinstituut, en welke maatregelen denkt de bewindsman te nemen, ten einde de reeds sedert geruime tyd voor ziene opheffing van dit instituut te be vorderen? Rome en Athene protesteren tegen Montgomery's memoires De Italiaanse ambassadeur in Enge land heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Britse ministerie van Buiten landse Zaken en de aandacht gevestigd op passages in de zojuist langs gepu bliceerde gedenkschriften van veld maarschalk Montgomery, die door de Italianen beledigend voor de Italiaanse militairen worden geacht. In Britse kringen is opgemerkt, dat Montgomery, die kort geleden zyn functie van plaatsvervangende opperbevelhebber van de NAVO heeft neergelegd, thans een particulier is. Men heeft in Londen de indruk, dat de Britse regering geen verantwoordelykheid op zich kan nemen voor de meningen die Montgomery in zyn gedenkschrift verkondigt. Ook Griekenland heeft geprotesteerd tegen de opmerkingen van veldmaar schalk Montgomery over de gevechts kracht van de Italiaanse troepen in de tweede wereldoorlog. In een gisteren gepubliceerde verkla ring zegt de Griekse regering, dat het Griekse leger in 1940/1941 moest vech ten tegen de Italiaanse troepen en dat het de strijdgeest van de Italianen, zo wel in de verdediging als in de aanval heeft gewaardeerd. De 38-jarige voormalige Italiaanse cavalerie-officier, thans voor radio en televisie werkende journalist Aldo Binda heeft de 71-jarige Britse veldmaar schalk Montgomery gisteren tot een duel uitgedaagd wegens de opmerkin gen. die laatstgenoemde in zijn gedenk schriften over de gevechtskwaliteit van het Italiaanse leger in de tweede wereldoorlog heeft gemaakt. Binda heeft Montgomery telegrafisch verzocht binnen 48 uur zyn opmerkin gen „te bevestigen of te ontkennen", of anders een duel met hem aan te gaan. Binda meent ook, dat men, indien hij geen antwoord ontvangt, „zal weten, dat U dapperder bent met de pen dan met het zwaard". Hoe kan Frankrijk zelfmoord ontkomen? (Van onze correspondent te Parijs) Dat generaal Charles de Gaulle sinds en mèt de dramatische meidagen een zeer hoog spel heeft gespeeld, waarvan hij de eerste ronde schijnt te hebben gewonnen, geven alle eerlijke en objectieve waarnemers onder zijn voor- en tegenstanders nu wel volmondig zo niet steeds van ganser harte toe. In Algerije heeft hij de weg ge baand voor het herstel der democratische vrijheden en in Frankrijk werd zijn grondwet voor de Vijfde Republiek met een overweldigende meerderheid van bijna 80 procent der uitgebrachte stemmen bij het referendum van 28 september aanvaard. De „uitwisseling bij opbod" van Franse en Algerijnse krijgsgevangenen lijkt er bovendien op te wijzen, dat vredesonderhandelingen met de rebellen in zicht zijn ge komen. Mocht de generaal er in slagen vóór de Kamerverkiezingen van volgende maand in Algerije een staakt-het-vuren te bewerkstel ligen, dan is zijn programma voor een zeker overwegend deel verwer kelijkt. Politiek gesproken zal zijn persoonlijke positie van (toekomstig) staatshoofd in Frankrijk, de overzeese gebieden en in de hele verdere wereld dan voor ruime tijd vrijwel onaantastbaar zijn. d~\ 1 il lids open co Opbouw Algeriie zal 1 nerslanden O J" lanrihni: kapitalen vergen De Gaulle heeft zich een uitzonder lijk groot politiek strateeg en uitzonder- lijl groot staatsman getoond. Niettemin zal men er goed aan doen zyn politie ke overwinning reeds nü iets nader op de keper te onderzoeken. En dan blijkt dat er zich in zyn spel toch nog steeds enkele uiterst wisselvallige kaarten be vinden. In het bijzonder de economische niets levends meer is overgebleven zulk een landschap, voelt men er zich soms verlaten en mistroostig „als op de maan". Maar hier is het anders. Hier vindt men overal in de ravynen en wydere dalen nog riviertjes, planten en bomen. Hier groeien platanen en den nen, die prachtig afsteken tegen de wanden van kleurig leem. Die Indianen, die het kasteel van Montezuma hebben opgetrokken, moeten wel zeer voldaan zijn geweest over het „bouwterrein", dat ze ontdekten. Er is daar een mooi, groen dal, waar de Bever-kreek door stroomt. Een ideaal terrein voor landbouw. En vlak langs dat riviertje ryst een hoge bergwand byna loodrecht de lucht in In die wand vonden de Indianen allerlei grotten, vrij hoog, onder de beschuttende bovenrand van de berg-muur. Die plaats begonnen zy uit te buiten en uit te bikken. Zy construeerden daar, van metselwerk en balken, een kunstig com plex van twintig kamer. Het geheel bestaande uit vijf verdiepingen. Een van de oudste flatgebouwen van Ame rika, waar twaalf a vijftien gezinnen konden wonen. Men bereikte dit gebouw via ladders en ook om van de ene ver dieping naar de andere te komen, moest men ladders beklimmen. Natuurlijk gin- staatkunde zal Frankrijk binnen enkele i maanden vooral met twee ontzaglijk- gewichtige problemen w orden gecon- I fronteerd. Op 1 januari aanstaande moet de Europese eenheidsmarkt officieel in functie komen. En ten aanzien van de toekomst van Algerye heeft De Gaulle in zijn jongste redevoering in Constan tino een modernisatieplan ontvouwd, dat minstens een periode van vijf jaren omvat. De allesoverheersende vraag is nu of die beide projecten met elkander in harmonie zijn te brengen, zonder dat Frankrijk zelf economisch tot. zelfmoord behoeft te worden gebracht. Het beeld lykt misschien wat kras, doch de drei gende vooruitzichten kunnen, menen we zonder overdrijving toch wel zo worden omschreven. Grote vrees Voor de ingewijden - en zelfs voor het geïnteresseerde grote publiek - was het al lang geen geheim meer. dat Frank rijk, zacht gezegd, nog niet zeer weibe slagen op het gladde ijs van de Europe se eenheidsmarkt zou kunnen verschij nen. Er zyn zeker sectoren, waar men Schelp, in de vorm van een vogel Ingelegd met turquoise tienen. de open concurrentie met de vyf part- niet al te zeer vreest. Maar de landbouw, de autoindustrie en de textiel bijvoorbeeld zijn bedrijfstakken, die zónder de protectie der tolmuren onmiddellijk door het buitenland in hun voortbestaan zullen worden bedreigd. Nu zal de eenheidsmarkt uiteraard niet van vandaag op morgen een feit wor den, en zo wordt Frankrijk ook na 1 ja nuari 1959 nog wel enige tyd toegeme ten om zijn nationale klok met de Euro pese gelijk te zetten. En bovendien zyn er dan nog de nodige, of beter: beruch te „ontsnappingsformules" waarmee het uur der waarheid nog even kan worden uitgesteld. Niettemin hebben de onder handelingen over de vrijhandelszone al wel heel duidelijk aangetoond, dat Frankrijk zich nog (lang) niet gereed gevoelt om alle consequenties van het Europees contract - en contact - te aanvaarden. Zal de Franse regering om uitstel vragen? Men weet het niet. Doch er behoeft niet aan getwyfeld te wor den, dat de onzekere vooruitzichten nog eens aanzienlijk óngunstiger zijn ge worden door het Algerye-plan van ge neraal De Gaulle. De voorstellen, die De Gaulle het Al gerijnse volk heeft gedaan, waren, op zichzelf beschouwd, politiek niet alleen gezond, doch zelfs onvermijdelyk. Na al het geschreeuw der colons en kolonels om een algehele Frans-Alge rijnse integratie, was het hard nodig, dat De Gaulle een aantal concrete maatregelen in uitzicht stelde, om ten minste de oprechtheid der activisten en extremisten op de proef te kun nen stellen. In dat opzicht is hij in zijn opzet ook geslaagd. De vraag blijft echter of Frankrijk in staat - en bereid! - is De Gaulles beloften inderdaad ook gestand te doen. Twee hoofdstukken Het Algerynse plan valt in twee gro te hoofdstukken uiteen. Enerzijds zal het sociale, politieke en culturele peil, middels salarisverhogingen, algemeen onderwys, benoemingen van Algerijnse ambtenaren en woningbouw, binnen vyf jaar aanmerkelyk worden verhoogd. En anderzijds zal de modernisatie en de in dustrialisatie binnen afzienbare tijd een veel hogere vlucht moeten nemen. Wanneer men daarby bovendien de legeringskosten van het Franse leger in Algerije telt, plus nog de bedragen, die voor de ontwikkeling van andere Afri kaanse gebiedsdelen worden vereist, dan komt men, volgens berekeningen van economische experts, gauw op een som van een duizend miljards francs, die Frankryk zich elk jaar gedurende min stens tien jaren voor zijn overzeese ver plichtingen zou moeten getroosten. In dien men verder aanneemt dat die gi gantische bedragen voor het overgrote deel van staatswege zouden moeten wor den gefourneerd - privékapitalen zou den alleen voor sommige industrie-ob jecten kunnen worden aangetrokken - dan ligt de conclusie voor de hand, dat een zeer ingrypende verlaging van het Franse levenspeil het onvermydelijke offer is, dat Algerye en de gemeenschap met Afrika van Frankryk thans eisen. Bereidheid Zullen de Fransen, en zeker niet slechts de arbeiders, die toch nog steeds onder communistische invloed staan, bereid zyn die offers te brengen? Men kan voor het moment slechts zeggen, dat nog maar zeer schaarse enkelingen zich deze vraag ooit bewust hebben ge steld. Er zal van regeringswege dan ook een weloverwogen psychologische cam pagne moeten worden gevoerd om het Franse volk geleidelijk aan op deze har de waarheden en vooruitzichten voor te bereiden. En indien deze bewustmaking onver hoopt mislukken zou, dan zal slechts door een hard, om niet te zeggen fas cistisch regime, de nodige druk op het volk kunnen worden uitgeoefend, ten einde eventuele loon- en andere eisen tijdelijk tot stilte te brengen. Men ziet derhalve dat het fascistisch gevaar in Frankrijk slechts voor het moment en misschien maar tydelijk, bedwongen is. Tegenspraak Doch ook het Algerynse plan van De Gaulle omvat nog verschillende elemen ten, die met elkaar in tegenspraak ver keren. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, scheen de generaal toch wel uit te gaan van de veronderstelling, dat Algerye, althans veel sterker dan de overige Afrikaanse gebieden, met het Franse moederland organisch verbon den zou blyven. De Fransen, ten getale van omstreeks een miljoen, blijven dus als een talryke Europese minderheid in Algerye gevestigd. En hun (hoge) levensniveau zou voor de Algerynse be volking daardoor ook een voortdurend object van vergelyking moeten blyven. Dientengevolge zouden de eisen voor lotsverbetering van de kant der Alge rijnen, óók hoger zyn (en worden) dan in een land als Tunesië of Marokko, dat geheel onafhankelyk werd verklaard. Aan de andere kant is het echter juist het lage salarispeil der Algerijnse arbeiders, dat een gunstige factor vormt voor de industrialisatie en, indirect, voor het aantrekken van Franse en buitenlandse beleggingskapitalen. De politieke troef der sociale verheffing van Algerije zal zich op den duur dus steeds sterker als een nadelige factor voor de economische ontwikkeling van het land doen kennen. Levensgevaarlijk Zodra men even iets dieper graaft, of slechts nauwlettender observeert, blykt het veld der toekomst van Algerye, in permanente relatie met Frankryk, dus nog met tal van levensgevaarlyke voet angels en klemmen bedekt te zijn. Nu mag zeker worden erkend, dat het pro bleem der onder- of onontwikkelde vol keren onmogelyk uitsluitend in Frans perspectief benaderd kón worden. Het is een wereldprobleem. En het is daar om misschien niet al te gewaagd te hopen, dat de overige landen van Klein-Europa zich veel sterker dan thans bereid zullen verklaren aan de ontwikkeling van Afrika daadwerkelyk bij te dragen. Het is ongetwyfeld een Europees belang van de allereerste orde. Doch intussen staat Frankryk voor het moment voor deze taak nog vrywel alleen. In verhouding draagt Frankrijk tienmaal meer by tot de verheffing der „achterlyke gebieden" dan Amerika, om van de andere landen maar niet eens te spreken. Deze problemen zullen dus onvermy- delijk binnen afzienbare tyd aan de orde, en speciaal de Europese orde, moeten worden gesteld. Voor het ogen blik ressorteren die vraagstukken echter onder de exclusieve zorgen van de Franse regering en van generaal De Gaulle in het byzonder. En op grond van deze huidige verhoudingen is het zeker gerechtvaardigd vast te stellen, dat het gewicht dier Franse zorgen en problemen zo onmetelijk groot i-, *!at, zonder een nieuwe «aakverdeling in Europees of ruimer verband, de komen de eenheidsmarkt er voortijdig onder dreigt te bezwijken. WASSENAAR Vakantie artsen Afwezig 10, 11 en 12 november de artsen Paulides en De Wit; 13, 14 en 15 november de artsen De Haan en Jaarsma. NEDÈRtANDER IN EUROPA OF EUROPEAAN 4 IN NEDERLAND atv j r 3 oktober getocht Weiden leeslavoud... „KunsU^enoeqen" qeejt vanavond uitvoe ring in de Stadspaal.. Derde secretaris Canadese Ambassade verongelukt Op de Ryksweg Den HaagUtrecht, ongeveer 300 m voor het verkeersplein Oude Ryn, is gistermiddag om even over half vier een auto-ongeluk ge beurd, waarbij mej. L. SaintPierre, de 28-jarige 3e secretaris van de Ca nadese ambassade, om het leven is ge komen. De door mej. SaintPierre bestuurde wagen die juist met 90 km snelheid een auto van de PTT ingehaald had, is, waar- schijnlyk door de sterke wind. in de rechterwegberm geraakt en twee maal over de kop geslagen. Mej. SaintPierre werd daarby uit de wagen geslingerd. Nog voordat de geneeskundige dienst ter plaatse was, is zy, vermoedelyk aan een schedelbasisfractuur, overleden. Er wa ren geen andere personen bij het onge val betrokken. Mej. SaintPierre was sinds juni 1958 in Nederland en behandelde de culturele zaken van de Canadese ambassade te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11