Canadese premier als bruggebouwer tussen Westeuropese mogendheden WEERBERICHT Diefenbaker had gisteren lang gesprek met premier De Gaulle EISENHOWER GAAT VECHTEN VOOR GROTER BEZUINIGING Ongunstige vooruitzichten voor de oliewinning in Nieuw-Guinea Algerijns leider liet slachtoffer van moordaanslag te Godesberg 97ste jaargang DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 No. 29588 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Diplomatieke waarnemers in de Franse hoofdstad brengen het bezoek, dat de Canadese premier John Diefenbaker thans brengt aan Parus, in direct verband met de moeilijkheden, die sinds het optreden van generaal De Gaulle als Frans premier in het internationaal verkeer zün opgedoken. Gisteren heeft Canada's regeringschef, in gezelschap van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, met De Gaulle gedejeuneerd, nadat hy in de voorafgaande dagen te Londen met de Engelse regeringsleiders besprekingen had gevoerd. Na Parijs staat Bonn op Diefenbakers reisprogramma. De Gaulle en Diefenbaker hebben gisteren in totaal drie en een half uur met elkaar gesproken. Behalve de Europese vrijhandelszone kwam ook de NAVO ter sprake. In Parijs schijnen zekere regeringskringen in Diefenbaker een figuur te willen zien, die misschien een brug zou kunnen slaan tussen Frankrijk en Engeland en zelfs West-Duits- land, landen, die door de problemen rond de vrijhandelszone nu nogal ver uit elkaar zyn geslagen. nog te weten, dat ook hij geen onbe grensd bewonderaar is van het Ame rikaanse leiderschap van Foster Dulles. Ook de Canadese premier zou daarom wel voelen voor een zekere decentra lisatie in de Atlantische leiding, a heeft zij nadrukkelijk opgemerkt, dat een algehele reorganisatie van de NAVO overbodig lijkt. In elk geval heeft generaal De Gaulle zijn Canadese collega zijn persoonlijke zienswijze op deze problemen nu om standig kunnen toelichten en het lykt niet uitgesloten, dat Diefenbaker in Bonn in overleg met kanselier Adenauer de weg der verzoening of tenminste naar een nieuwe ontmoeting op het hoogste plan zou kunnen voorbereiden. Decentralisatie in Atlantische leiding? Men wijst er in dat verband op, dat Canada, als voormalige Franse kolonie en huidig lid van het Britse Gemene best, zich niettemin de laatste jaren al tijd als een begrijpend en loyaal bond genoot in het internationale overleg naast of achter Frankrijk heeft ge plaatst. Het verlangen een andere diplomatieke breuk, ontstaan door het jongste initiatief van de generaal in de richting van een Amerikaans-Engels- Frans directorium in de Westelijke At lantische wereld, eveneens nog tijdig te overbruggen, komt anderzijds tot uiting in de geruchten over een eventuele ont moeting tussen Adenauer, De Gaulle en Macmillan, die nu door de kanselarijen zou worden voorbereid. Dit laatste on derwerp wordt vandaag zeker ook be sproken in Londen, waar de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville een bliksembezoek aflegt. Over Diefenbaker meent men in Parijs Rumoer 0111 rijstprijs Verhoging onuitvoerbaar De militaire commandant van Oost- Java, kolonel Sarbini, heeft gisteren be kendgemaakt, dat hij niet het besluit van de minister van Handel, Rachmat Moejoseno, betreffende verhoging van de rijstprijs, kon uitvoeren. Hij maakte dit bekend in een decreet dat hij in Soerabaja uitgaf in zijn hoe danigheid van regionaal bestuurder tij dens de staat van oorlog. Het besluit was genomen teneinde de veiligheid en rust in de provincie te handhaven. Sarbini maakte verder bekend, dat hij ook niet twee andere opdrachten van Djakarta kon uitvoeren. De ene betrof een vermindering van 20% in de toe wijzing van suiker voor de bevolking van de provincie; de andere zou voorzien in verschillende rijstprijzen voor regerings ambtenaren en de gewone bevolking. Zijn bekendmaking kwam temidden van een politieke beroering in de hoofd stad na het regeringsbesluit om de gros siersprijs van importrijst van 3,5 roe- piah te verhogen tot 5,2 per kg. De plaatsvervangend premier, Hardi, heeft gisteravond in het Parlement medegedeeld, dat de regering haar be sluit om de prijs van importrijst met 50% te verhogen, had „bevroren". Dui- delyk werd gemaakt dat de oude prüs van 3,5 Rp per kg. zou worden gehand haafd. De regering beloofde verder de reso lutie te bestuderen van Parlementsleden inzake herziening van de overeenkomst met de Sovjet-Unie voor aankopen van 200.000 ton tegen een prijs die 100.000 pond sterling hoger zou zijn dan wan neer deze hoeveelheid zou worden ge kocht van de Chinese Volksrepubliek. Nog 100.000 Nederlanders naar Australië Australië hoopt in de komende 10 jaar nog eens 100.000 emigranten uit Nederland aan te trekken. Dit heeft de Australische minister voor Immigratie, Alexander Downer, in Melbourne ver klaard op het diner, dat de 100.000ste immigrant uit Nederland, mevrouw Ze venbergen, werd aangeboden. Downer zei, dat men voor dit jaar rekent op 9000 Nederlandse immigran ten. Men hoopt dat dit aantal in 1959 stijgt tot 12.000 en in 1960 tot 15.000. Gesprek Dulles-Soebandrio Gemeenschappelijke belangen De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. dr. Soebandrio, heeft gis teren te Washington een onderhoud ge had met zijn Amerikaanse collega, mi nister Dulles. Na afloop verklaarde hij dat er in het bijzonder gesproken was over de „gemeenschappelijke belangen" van de twee landen. Welke deze belan gen waren legde hij evenwel niet uit. Dr. Soebandrio deelde voorts mee dat er van gedachten was gewisseld over de kwestie-Westelijk Nieuw-Guinea, maar ook over deze zaak trad hü niet in by- zonderheden. Op de vraag of hij met minister Dulles gesproken had over de „confiscatie" van de Nederlandse eigendommen in Indo nesië, verklaarde de minister bezwaar te hebben tegen het woord „confiscatie','. Volgens hem was er bij het Parlement een wetsvoorstel tot nationalisatie in gediend. „Wij houden ons aan de inter nationale beginselen inzake nationali satie. Er zal een behoorlijke schadever goeding worden betaald en de eigenaars zullen bij de rechtbanken beroep kun nen aantekenen", aldus dr. Soebandrio. Ook werd hem gevraagd of er gespro ken was over wapenaankopen door In donesië in de V.S. Hij antwoordde hier op dat dit „niet precies" het geval was geweest. Noodwachtplicht op 1 februari 1959 (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Struijcken gisteravond meegedeeld dat er naar wordt gestreefd de noodwacht plicht voor de bescherming bevolking voor de 14 A-kringen en A-steden 1 fe bruari van het volgend jaar te doen in gaan. Voorlopig wordt daarvoor niet ge dacht aan de B-kringen en de dienst plichtigen zullen alleen worden gebruikt voor de bemanning van overheids diensten, dus niet voor blokploegen. De 14 A-gemeenten zijn: Groningen, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Arn hem, Dordrecht, Utrecht, Amersfoort, Velsen-Beverwijk, Vlissingen, Tilburg, Eindhoven, Maastricht en de oude mijnstreek. Minister Helders: „Nieuw Guinea geen zaak van prestige" „Bü de samenwerking met Australië in Nieuw-Guinea gaan de gedachten nog niet uit naar het opstellen van gemeen- schappeiyke ontwikkelingsplannen en het vormen van gemeenschappelijke diensten. Of de samenwerking daartoe zal kunnen leiden valt althans nu nog niet te voorzien". Dit deelt minister Hel ders mede in zün Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de begrotingen 1957 en 1958 van Nieuw- Guinea. Hü voegt hieraan toe, dat in een dergelijke fase de wederzijdse ge dragslijn ten opzichte van de autoch tone bevolking onder ogen zal moeten worden gezien. De minister deelt voorts mede, in te kunnen stemmen met de opvatting van vele leden der Kamer, dat Nieuw-Gui nea geen zaak van nationaal prestige mag zijn, anders dan vanwege de wil om er. in het belang van land en volk, een grootse taak te verrichten. Ook de regering is van oordeel, aldus mr. Hel derts, dat men nationale verplichtingen van zedelijke aard niet zonder meer af hankelijk kan stellen van internationale factoren en dat een realistische benade ring van internationale aspecten alleen bevredigend kan zijn. indien deze as pecten met de vervulling van die ver plichtingen in overeenstemming zijn. Niet alleen tactische, maar ook gemeende reactie op nederlaag der Republikeinen Bedenkelijke uitspraak (Van onze correspondent in Washington) Amerika moet bezuinigen, en daarvoor ga ik gedurende de laatste twee jaar van mijn ambtstermijn strijden. Aldus luidde in het kort Eisenhowers reactie op de grote overwinning van de Demo craten, die hy tijdens de verkiezings campagne had afgeschilderd als de par tij, die beheerst wordt door een groep van geldverkwisters. Het is wel een ver gaande simplificatie om „bezuiniging" Amerika's centrale probleem te noemen, doch ten dele kan men Eisenhowers re actie verklaren als politieke -propagan- datechniek. En als zodanig was zij nog niet zo slecht gekozen. De president moest de pers ontmoe ten op het moment, dat de definitieve verkiezingsuitslag nog slechts kort be kend was. Het is niets voor Eisenhower om er bü de pakken te gaan neerzitten en alleen maar te verklaren, dat hij te leurgesteld is. De president moest over eenkomstig zijn karakter wel zoeken naar woorden, die - al of niet terecht - een strijdvaardige activiteit in het voor uitzicht stelden: hij zou de verkwisting, die thans dreigde, wel eens met kracht gaan bestrijden. Eisenhower heeft echter voor zijn tactische reactie een thema gekozen, dat hem nu reeds zes jaar bijzonder be zig houdt. Zijn reactie was daarom niet alleen tactisch, doch ook diep gemeend, maar, hoe vreemd het ook klinkt, die diepe overtuiging maakt zijn uitspraken juist bedenkelijk. Toen aan de president de vraag werd gesteld of hij werkelijk meende dat be zuinigingen mogelijk zijn in een tijd, Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond. Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enige regen en plaat selijk mist, weinig wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). T NOVEMBER Zon op: 7.44 uur; onder 17.03 uur. Maan op: 2.27 uur; onder: 15.07 uur. Hoogwater te Katwük te 11.38 uur. Laagwater te 7.07 en 19.29 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's waarin raketwapenen tot ontwikkeling moeten worden gebracht, luidde zijn antwoord, dat nieuwe wapenen altijd oude overbodig maken, zodat geen accu mulatie van kosten noodzakelijk is. Dit klonk echter als een zeer onrealistische financiële schatting. Oudere wapenen kunnen tijdens Eisenhowers regime nauwelijks worden afgeschaft en de ont wikkeling van raketwapens kost veel meer dan de aanschaf van conventione le bewapening, temeer wanneer men de achterstand op de Russen snel wil in halen. Er zijn momenten in het bestaan van een staat, waarop zelfs schrikbarend hoge uitgaven een levensbelang kunnen betekenen. Eisenhowers drang gaat ech ter in de richting van besparingen, niet in de richting van een met alle geweld versnelde technische ontwikkeling. Maar al werden onderzoek en techniek dan ook niet koste wat het koste bevorderd, ook onder Eisenhowers regime is daar aan gelukkig toch steeds meer uitgege ven dan men officieel wel wenste. Dit geeft enige hoop, dat de soep niet zo lauw zal worden gegeten,"als de presi dent haar opdiende. 9 Slot op pag. 2 Soekarno begrijpt Australië niet Explosieve situatie In de redevoeringen, die president Soekarno gedurende zün reis over de eilanden in de buurt van Ned. Nieuw- Guinea heeft gehouden, heeft hü ver klaard de houding van Australië in de kwestie Nieuw-Guinea niet te kunnen begrüpen. De president herinnerde de Austra lische regering er aan, dat Indonesië een naaste buur is, terwijl Nederland ver weg ligt. Voorts betoogde hij, dat Indonesië geen gebiedsuitbreiding verlangt, doch dat „Westelijk Nieuw-Guinea een inte graal deel is van de Indonesische Re publiek". Intussen heeft de militaire comman dant van de Molukken, luitenant-kolo nel Pieters, de waarschuwing doen ho ren, dat „de geest van de regionale be volking om West-Irian te bevrijden" zo explosief is, dat „er gemakkelijk in cidenten kunnen ontstaan". Oostenrijkerverdaclit van moord op zeker elf vrouwen In St. Pölten, in Neder-Oostenrük, is de rijftig-jarige Oostenrijkse handels reiziger Max Gufler gearresteerd op ver denking van moord. In zün flat zün be zittingen aangetroffen van tenminste elf vrouwen, wier lüken in de afgelopen zes jaar werden gevonden, of die als vermist werden opgegeven. Gufler, die reeds de „blauwbaard van Oostenrijk" wordt genoemd, werd gear resteerd op verdenking van moord op de 47-jarige Maria Robas, wier lijk 22 september j.l. werd gevonden. De in zijn woning aangetroffen goe deren van gedode of vermiste vrouwen omvatten dameskleding, handtassen, ra diotoestellen, elektrische apparaten en ook zes stellen valse gebitten. Gouden tanden van de 44-jarige Josephine Kammleitner, rner lük in juli j.l. uit de Donau werd opgehaald, werden in Guf- lers woning aangetroffen. De Oostenrijkse politie heeft vele brieven aangetroffen, die tussen Gufler en de vrouw, die hij vermoedelijk ver moord heeft, werden gewisseld. Hij was met vele van haar door middel van hu welijks-advertenties in aanraking ge komen. Gufler heeft toegegeven de vrou wen gekend te hebben, doch hij ontkent ze van het leven te hebben beroofd. Gufler wordt er ook van verdacht een aantal personen in aan Oostenrijk gren zende landen, met name in West-Duits- land, te hebben vermoord. Wanneer de herfstzon laag door de nevelachtige lucht valt, kan men langs de schilderachtige Amster damse grachten in deze tijd van het jaar beelden als dit ontmoeten. Russische kunstmaan zichtbaar Volgens mededelingen van de Utrechtse Sterrenwacht zal de kunstmaan te zien zyn hedenavond in het zuidoosten om 17.48 uur, op een hoogte van 30 graden, en om 19.34 uur in het noordwesten op een hoogte van 40 graden. Morgen is de kunstmaan te zien om 17.55 uur in het zuidoosten op een hoogte van 50 graden, en om 19.40 uur in het noordwesten op een hoogte van 30 gra den. Zaterdag is de kunstmaan te zien om 17.59 uur in het zuidoosten op een hoogte van 80 graden. In alle gevallen beweegt de kunstmaan zich van zuidwest naar noordoost. Engelse offerte gevraagd voor Nederlandse atoomcentrale (Van onze Londense correspondent). Het is niet uitgesloten dat de atoom energie-groep van de drie grote Engelse concerns, welke op het ogenblik een 6erie van vier atoomkrachtcentrales bouwt, ook in ons land een atoompro ject ter hand zal nemen. De Samenwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven (S.E.P.) heeft namelijk offerte gevraagd voor de bouw van een atoomkrachtcentrale van het verbeterd Calder Hall-type, welke offerte inmid dels is gedaan. Het plan geldt een cen trale met een produktie van 150.000 kw.. waarschijnlijk bestemd voor Noord- Brabant. „Het is duidelijk, dat indien binnen de eerstkomende jaren het niet moge lijk blijkt een additionele commerciële produktie te vinden, de vooruitzichten voor een olie-industrie in Nieuw- Guinea niet gunstig te noemen zijn", aldus deelt minister Helders mede in zijn Memorie van Antwoord op de be grotingen voor 1957 en 1958 van Ned. Nieuw-Guinea. Politiek of minnenijd? (Van onze correspondent te Bonn) Voor de ambassade van Tunesië te Bad Godesberg bij Bonn pleeg den gisteren onbekenden een aanslag op de leider van de F.L.N., het Algerijnse bevrijdings front in Duitsland, de 27-jarige Ait Ahcene. Men neemt aan, dat er politieke motieven in het spel zijn, maar er is door de politie ook op gewezen, dat het hier een kwestie van minnenijd kan zijn. Een club van zakenlieden in een Duitse stad heeft iets gevonden tegen het probleem van de mara thon-sprekers. Bij toespraken krijgt de spreker een enorme keten om mét een zwaar metalen bord. Nie mand hoeft er dan aan te twijfelen wie er officieel aan het woord is, maar bovendien is het met dit ge wicht van 25 pond geen genoegen om ook maar een paar wooiden méér te zeggen dan strikt nood zakelijk is. De Algerün was met zün auto op weg naar de Tunesische ambassade te Bad Godesberg. Juist toen hü naar dit ge bouw wilde afbuigen, haalde hem een grote wagen in, waaruit een goede schut ter een schot afvuurde met een zwaar wapen, dat Ait Ahcene aan de kaak trof. Zijn auto botste daarna tegen een deur van de ambassade. Zün 24-jarige mede-inzittende bleef ongedeerd. De auto met de daders verdween direct na de aanslag, men, heeft zelfs het complete nummer van de wagen, een grote Mercedes, niet kunnen note ren. Een wielrijdster wist alleen de tekens AX-160 op te geven, hetgeen misschien voldoende zal zijn om de auto van de dader op te sporen. De Algerijn werd zwaar gewond in het ziekenhuis van Bonn opgenomen, waar men door operatief ingrüpen zijn leven wist te redden. Het levensgevaar is nu geweken. Evenwel, toen de Algerijn in het zieken huis werd geopereerd, hebben onbeken den zich meester gemaakt van zowel een Duits als een Frans paspoort op naam van Ait Ahcene. Een onbekende Arabier heeft dit, aldus Wet ziekenhuis personeel, gedaan hy kon ongehin derd met medeneming van de paspoor ten het ziekenhuis verlaten! De Tunesische ambassadeleden voel den zich kenneiyk door deze aanslag in grote verlegenheid gebracht. Zy hebben gistermiddag op alle mogelyke manie ren geprobeerd persfotografen te ver- wyderen van het terrein van de ambas sade en zelfs eisten zij op een gegeven ogenblik, dat de fotografen de belichte films zouden overhandigen, maar daar toe is het uiteraard niet gekomen. Er is van de zijde van de ambasade ook geen enkel commentaar gegeven op de vraag of het waar is, dat vier heren en een dame van de ambassade in het zieken huis zyn geweest en dat een van hen de paspoorten heeft meegenomen. De po litie te Bad Godesberg blyft er overi gens bij, dat het hier geen politieke moordaanslag behoeft te zijn. Het feit, dat de Algerün een aantrekkelüke jonge vrouw naast zich had zitten, doet het vermoeden rijzen, aldus de politie, dat hier jaloezie in het spel is. De betref fende jongedame is een studente aan de Bonner universiteit. De oliewinning te Klamono zal over niet al te lange tüd geleidelyk gaan af nemen. Het is te verwachten, dat de sterk aflopende produktie van de olie velden te Wasian en Mogoi zelf reeds in de naaste toekomst kan nopen tot een beëindiging van de winningswerk zaamheden ter plaatse. Het onderzoek naar olie in Zuid Nieuw-Guihea heeft nog niet tot resultaat geleid. Van moge lijkheden tot een economische exploita tie van olie in dit gebied kan dus nog niet worden gesproken. Over het onderzoek naar delfstoffen deelt de minister mede, dat tot dus ver in Ned. Nieuw-Guinea in totaal de aanwezigheid van 118 miljoen ton nikkel- en kobalthoudend laterieterts is aangetoond. Binnen afzienbare tüd zal een drietal münbouwkundige onderzoeken worden ingesteld waaruit de economische waar de het al dan niet exploiteerbaar zün in economische zin van deze en andere delfstoffen moet kunnen worden afgeleid Een exploitatie van de gevon den steenkoollagen heeft door de matige kwaliteit en de spreiding daarvan thans weinig zin. De onderhandelingen over de exploi tatie van nikkel-, chroom- en kobalt- voorkomens zün nog niet afgesloten, aldus de minister. Uitgaansverbod in Nicosia Alle Grieks-Cypriotische jongeren tot 26 jaar zullen tot nader order in Nico sia en voorsteden na twaalf uur in de avond en nacht niet meer de straat op mogen. De maatregel houdt verband met bomaanslagen op Engelse patrouil les. Een krijgsraad in Nicosia heeft giste ren een Britse korporaal veroordeeld tot negen maanden hechtenis en degrada tie tot de rang van soldaat wegens het verspreiden van een pamflet, waarin de Britten werden opgeroepen geweld tegen de Griekse Cyprioten te gebruiken om dat de autoriteiten niet krachtig ge noeg optreden. De korporaal bekende voor de krijgsraad, dat hy dit pamflet de vorige maand in Nicosia had ver spreid.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1