Laatste nieuws Bloemententoonstelling in Rijnsburg Wat de raad van Leiderdorp a.s. vrijdag te behandelen krijgt Gistermorgen door burgemeester B. H. Koomans officieel geopend WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 Financiëringsmoeilijkheden zijn een rem op uitvoering van provinciaal wegenplan Uit het wegenverslag-1958 over het provinciaal wegenplan voor Zuid-Holland blijkt, dat financieringsmoeilükheden ook dit jaar remmend gewerkt hebben op de uitvoering van de werken. Enige urgente grote werken konden dientengevolge niet worden aanbesteed. De totale lengte van de wegen van het plan bedraagt 650 km. Dit aantal kilometers is als volgt on der te verdelen: voltooide wegen, die tenminste aan de minimum eisen van het plan voldoen, 336 km. Nog niet aan deze eisen voldoende wegen: 83 km., nog niet aan de eisen voldoende wegen, voor de verbetering waarvan in 1957 uit gaven zyn gedaan en waarvan enige weg vakken gereed ztfn: 160 km. Nieuw aan te leggen wegen, waaraan verleden jaar gewerkt is: 34 km. en nieuwe wegen, waarvan de uitvoering nog moet beginnen: 37 km. Onder de laatste categorie behoren de wegen Leiden—Katwijk (3.3 km.) en NieuwveenUtrechtse grens (1.9 km.). Wat de weg ScheveningenWasse naar—Noordwij k—Noordhollandse grens (met zijwegen) betreft, heeft over het tracé, aan te leggen tussen Den Haag en Katwijk, overleg plaats gehad met Rijkswaterstaat en Den Haag en Was senaar. Den Haag bleek tegen het ge wijzigde tracé door de duinen overwe gende bezwaren te hebben in verband met waterleidingbelangen. Nader onder zoek is nog nodig. Het plan voor de weg Wassenaar tot Noordhollandse grens is aan de minister van Verkeer en Water staat ingezonden. De verbetering van een tweetal vak ken van de weg OegstgeestHaarlem mermeerpolderSassenheimNoordwij- kerhout in Voorhout is in uitvoering en zal nog dit jaar gereed komen. Over de aankoop van de voor de ver betering van een gedeelte van de weg 's-Gravenweg—Rijksweg Rotterdam- Bodegraven benodigde gronden is vrij wel overal overeenstemming verkregen. KRUISPUNT AARLANDERVEEN Over de aankoop van een pand, dat in verband met de verbetering van de kruising van de weg Aarkanaal OEGSTCEES7 Nog geen extra subsidie voor Oud-Poelgeest Het bestuur van het Jeugd- en Vor mingscentrum „Oud-Poelgeest" heeft twee verzoeksohriften ingediend bij Prov. Staten om een subsidie ten be hoeve van de uitbreiding van het „Huis Metamorfose" met een eet- en confe rentiezaal. In de tweede gewone zitting van 1956 besloten Prov. St. aan de stich ting een garantie voor een geldlening te verstrekken, welke lening bestemd was voor de bouw van het slaappavil- joen. Ged. Staten hebben de beide ver zoeken doorgezonden om advies aan de Culturele Raad en de Provinciale Jeugdraad. Ged. Staten willen geen be slissing nemen voor de adviezen bin nengekomen zijn, in verband waarmede zij voorstellen deze aanvrage aan te houden tot de zomerzitting 1959 van Prov. Staten. Op uitnodiging van de Christelijk Historische Kiesvereniging zal mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de Unie op 10 november a.s. spreken over de huidige politieke toestand. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Matthias J. M., zn van L. A. van der Hulst en M. Th. M. Juffermans, Marianne, dr van C. J. Nauta en D. H. de Ruiter, Catharina M. M.. dr van A. H. van Rijn en J. G. van Schie. Maria O., dr van N. J. Duijnhoven en H. Th. van Breu- kelen. Josephina G. M.. dr van G. J. van der Kroft en E. Cottenbos. Getrouwd: L. Ciggaar, 31 jaar en A. Komen, 23 jaar. NieuwkoopNieuwveen met de Dorps straat te Aarlanderveen moet worden gesloopt, zjjn de onderhandelingen met de eigenaar gaande. Het wegbestek voor de verbetering van het vak Rijpwetering—Nieuwe-Wetering van de aan de gemeente Alkemade over te dragen weg LeidenNieuwe-Wetering is gereed en zal spoedig aanbesteed worden. Begin volgend jaar kan ook aanbesteed worden de aanleg van een parallelweg langs het gedeelte Ridder- buurtRynsaterwoude en het vervan gen van de klinkerbestrating op het gedeelte VriessewegHerenweg (omleg ging Rijnsaterwoude) in de weg Alphen —Haarlemmermeerpolder (weg no. 7). VOORSCHOTEN ZATERDAG A.S. OLIEBOLLENDAG Het is zo langzamerhand een tradi tie geworden dat de gezamenlijke pad- vindsters en padvinders in Voorschoten jaarlijks een oliebollendag houden. Met vereende krachten en met de hulp van enkele ouders wordt, na een weken lange voorbereiding door een aantal leidsters en leiders, vrijdag, in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdag morgen met man en maoht gebakken. Voor de meisjes en jongens is dan zaterdagmiddag het grote ogenblik aan gebroken dat zij met manden en dozen vol zakjes oliebollen erop uit trekken, om deze aan de man te brengen. De „totale produktie" op Oliebollendag 1957 bedroeg ruim 10.000 oliebollen en deze werden verpakt in zakjes van 5 stuks vlot verkocht. De bedoeling van deze actie is twee ledig, in de eerste plaats natuurlijk de kassen van de verschillende groepen te verstevigen, maar in de tweede, en zeker niet de laatste plaats, om weer eens een demonstratie te geven van de grote sa menwerking die er in Voorschoten tus sen alle Padvlndisters- en Padvindersor ganisaties bestaat. Aan deze actie wer ken n.l. alle bestaande organisaties mede. Zaterdag 8 november is de grote dag weer aangebroken. BURGERLIJKE STAND Geboren; Lucretla J., dr van J. VerwelJ en C. C. B. van Arkel; Dineke P., dr van J. Verwelj en C. C. B. van Arkel; Cynthia G., dr van P. A. Sonneville en Y. Th. de Wit; Hans M„ zn van W. K. G. Floor en H. M. van Andel; Ida H. A., dr van H. Groenenberg en B. van Klaveren; Robert J., zn van H. de Koning en A. M. van der Velden, Jacob W„ zn van W. Iestra en C. A. Lanting; Albertus C., zn van A C. Kulk en D. J. Smit. Ondertrouwd' C. A. J. Herkströter en R. M. Haske, T. M. B. Ordödl en J L. Krouwers. Getrouwd: A. Feenstra, 22 jaar en W. van Tol, 21 jaar. Overleden: P. M. H. Aalberts, 61 jaar. vrouw. M. Straahof. 85 jaar, weduwe van J. L. de Groot. Halve eeuw bij een bedrijf Gisteren was het een halve eeuw ge leden, dat de thans 63-jarige C. Zwaan bij de fa. Eggitilk in dienst trad. Gedu rende de afgelopen viijfltig jaar heeft de jubilaris zich voornamelijk met de lelietjes van dalen bezig gehouden. De heer Zwaan heeft zijn werk steedis met liefde en grote plichtsbetrachting ge daan. Geen wonder dus, dat de heer Eggink sr. zeer tevreden is over deze vlijtige werker. Het jubileum werd van zelfsprekend ook in de huiselijke kring gegierd. De directie is van plan om het jubileum over enkele maanden met het gehele personeel te vieren. Geen verhoogde radioactiviteit in ons land (Van onze Haagse redactie) Naar wij van de zijde van het Minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid vernemen, hebben de waarne mingen, die ook in Nederland perma nent worden verricht, nog geen belang rijke verhoging van de radio-activiteit boven ons land aangetoond. Indien een soortgelijke verhoging zou hebben plaatsgevonden als die, welke de afge lopen dagen boven Scandinavië is waargenomen, dan zou deze stellig reeds zijn geconstateerd. Wat betreft de mo gelijkheid of het radio-actieve gebied zich ook naar ons land zal uitbreiden, merkte een deskundige op, dat dit in hoofdzaak een kwestie van de heersende weersomstandigheden is. Hierover be- Voorlopig geen verhoogde melkprijs Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft besloten, voorshands f. 700.000,renteloos ter beschikking te stellen van de standaardisatiebedrijven in het westen des lands, om tot 18 januari 1959 een op 9 november a.s. in gaande slijtersmarge voor de melkhan del op te vangen. Tot 19 januari wordt de consumptiemelkprijs dus niet ver hoogd. Hoogovenbedrijf aan de Nieuwe Waterweg? In zijn zesde industrialisatienota heeft minister prof. Zijlstra reeds gewag gemaakt van zyn belangstel ling voor de plannen, die de Staal- studiestichting in onderzoek heeft om aan de mond van de Nieuwe Water weg een hoogoven- en staalbedrijf te vestigen. Thans is aan een Duitse firma op dracht gegeven een eerste gedetailleerd plan uit te werken voor een hoogoven- staalbedrijf annex walserij, dat zou moeten worden gevestigd op de kop van Rozenburg. Het curatorium ver wacht deze studie zeer binnenkort te ontvangen. Aan de hand daarvan zal een gefundeerd oordeel moeten worden gevormd over de vraag, of de vestiging van een dergelijk bedrijf aan de Nieuwe Waterweg economisch verantwoord is en. zo ja, op welke wijze in de financie ring zal kunnen worden voorzien. Vergiftiging in feestzaal Gisteren werd in Helmond een feest gehouden met een 80-tal Brabantse blinden, toen op een gegeven ogen blik een aantal bezoekers onwel werd en verschillende van hen zelfs het bewustzijn verloren. liet bleek een gevolg te zijn van het feit, dat in de zaal, door een man kement aan de centrale verwarming, een hoeveelheid koolmoxyde was doorgedrongen, nadat 's morgens de zaaleigenaar al bewusteloos bij de ketel van de centrale verwarming was gevonden. Leden van B.B. en E.H.B.O. assis teerden twee artsen bij het verlenen van eerste hulp. Een 20-tal patiënten werd door politie- en ambulance-auto's naar het Sint-Lambertus-ziekenhuis vervoerd, doch slechts één van hen moest daar ter verdere verpleging ach terblijven. De bijeenkomst werd ln een andere zaal voortgezet. Vermoedelijk zal geen der slachtoffers blijvend nadelige ge volgen van de vergiftiging ondervinden. Koning Hoessein gaat kort met vakantie De Jordaanse minister van Voorlich ting heeft vandaag in Amman beves tigd, dat Koning Hoessein van plan is binnenkort voor een korte vakantie naar het buitenland te gaan. De ver trekdatum was nog niet vastgesteld, zei hij. Het Egyptische blad „Al Akhbar" ver klaarde vandaag, dat Hoessein maan dag zal vertrekken en dat het mogelijk een „permanente" vakantie in Europa voor hem zal worden. Het blad herhaalde voorts de beschul diging, dat Israël gereed staat om Jordanië aan te vallen. Het waarschuw de in verband hiermee, dat de Arabische legers gereed zijn om op elk gewenst ogenblik in actie te komen. Volgens de minister van Voorlichting, Rifai, is de vakantie van Koning Hoes sein een teken van vertrouwen, dat de binnenlandse toestand evenwichtig is. Het is tijd, dat de Koning eens vakantie neemt en er zijn geen redenen waarom hij dat nu niet zou doen, aldus Rifai. De Koning is van plan naar Europa te gaan. Hij zal vermoedelijk zijn moe der, Koningin Zein, in Lausanne be zoeken. STADSNIEUWS Bazar Rembrandt-wijk In gebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg wordt vandaag de jaar lijkse bazar van de hervormde Rem brandt-wijk gehouden. Namens de wykkerkeraad opende vanmiddag ds. J. de Wit deze bazar, die tot van avond tien uur geopend blijft. Hij bracht in zyn korte toespraak vooral hulde aan de twee vrouwen groepen van de Rembrandt-wijk en de kring van degenen, die daar omheen hebben gestaan. De voorbereidingen, die aan de totstandkoming van deze bazar zijn voorafgegaan, hebben veel energie en doorzettingsvermogen geeist. Geen wonder dus. dat men op een goed resultaat hoopt. Ds. De Wit wekte allen, die bij de opening aanwezig waren, op om zoveel mogelijk bekendheid aan deze attractieve bazar te geven. Het gaat immers om de versteviging van de wijkkas. Zonder deze zou de steun aan het hervormde wykwerk verminderen en dat is vanzelfsprekend de bedoeling niet! Onmiddellijk na het openings woord van ds. De Wit werd er al een drukke handel bedreven. Vele zelfver vaardigde artikelen, waaronder een grote hoeveelheid textiel, gingen vlot van de hand. Aan gezelligheid ontbreekt het op de bazar zeker niet. Er is o.m. een poppenkast voor de kinderen, een grabbelton en een rad van avontuur voor iedereen. Kortom een bazar, die veel belangstelling waard is! Gistermorgen heeft burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg de bloemen- vaktentoonstelling in „Flora" officieel geopend. Tal van genodigden hadden zich vetrzameld in de prachtige bestuurskamer van de veiling, waar hen een welkom werd toegeroepen door de voorzitter van de stichting Bloemenvaktentoonstelling, de heer J. Schild. De heer Schild deed vooral uitkomen dat er met enthousiasme aan de voor bereiding van deze tentoonstelling is gewerkt. Het was niet zo gemakkelijk een dergelijke tentoonstelling op te zet ten, doch met medewerking van velen is er een prachtig geheel ontstaan. Hij sprak de hoop uit dat deze tentoonstel ling zal uitgroeien tot een jaarlijks te rugkerend evenement voor Rijnsburg. Burgemeester Koomans stelde voorop dat hij geen vakman is en bovendien dat hij op Oegstgeester grondgebied staat. In onze streek echter, aldus spre ker, spreken wij de bloementaal en daarom kunnen wij elkaar begrijpen. Wij in deze streek hebben een bood schap voor de wereld: „Bloemen bren gen vrede". Een boeket bloemen her stelt in vele gevallen de vrede of be houdt de vrede. Wij moeten ons zoveel mogelyk toe leggen op de teelt van bloemen, de grond goed bebouwen en zo nodig ver dedigen. Er is in de naaste toekomst nog veel agrarische grond nodig voor allerlei doeleinden en daarom moeten wij stevig staan in de verdediging van onze belangen. Nadat Gerda van Delft Gdr. mevrouw Koomans een boeket bloemen had over handigd bezocht het gezelschap de ten toonstelling. Er staat een keur van bloemen opgesteld, voornamelijk chry santen, anjers en fresia's. Hierbij blijkt dat niet alleen de kwekers buiten Rijns burg deze cultuur goed kennen, ook de Rijnsburgers blijken op dit gebied heel De stand van de Handelskwekerij ijh fa. C. Vianen te Rijnsburg. die een eerste prijs verwierf. (Foto LJD./Van Vliet) wat in hun mars te hebben. Desondanks valt er voor hen nog wel wat te leren. Dc gezamenlijke kwekers uit Rijnsburg hebben een keurige stand in het mid den van de zaal, waarvan het arrange ment is verzorgd door Alb. Paauw. De expositie van materialen die gebruikt worden bij de teelt van bloemen is voor de kwekers van veel belang. PRIJZEN De jury kende de volgende prijzen toe: le prijs: Met eervolle vermelding: Handelskwekerij v.h. Fa. C. Vianen, Rijnsburg, 2e prijs: K. en P. Spaarga ren, Aalsmeer, 2e prijs: P. v. d. Kamp, Roelofarendsveen en Gebrs. Man, Aals meer, 3e prijs Met eervolle vermelding: Gezamenlijke kwekers, 4e prijs: M. C. van Staveren, Aalsmeer, 5e prijs. Met eervolle vermelding: D. Bouwman, Hon- selersdijk, 6e prijs: Gebrs. Spaargaren, Aalsmeer, 7e prijs: A. A. Vollebregt, Rijswijk (Z.-H.), 8e prijs: Fa. E. van Ruiten en Zn.. Roelofarendsveen, 9e pr.: Wülfinghoff, Rijswijk (Z.-H.), 10e prijs: K. van Klaveren, Rijnsburg. De eerstvolgende raadsvergadering in Leiderdorp zal gehouden worden op vrydag 7 november om 7 45 uur. Een van de agendapunten geeft aan: wijzi ging reglement van orde. Tot nu toe was het zo, dat de raadsleden rond de tafel zaten volgens leeftijd; men zat dan ook als fractie niet by elkaar. In één der laatste raadsvergaderingen heeft één der raadsleden gevraagd, of het mogelyk is dat B. en W. een voor stel doen om te komen tot wijziging in de orde der plaatsneming. Bij de nieuwe redactie zijn B. en W. ervan uitgegaan, dat de voorzitter de plaatsen aanwijst, aangezien hij de vergaderingen leidt en het handhaven van de orde der verga deringen in zijn handen is gelegd. Bij zijn aanwijzing bindt het voorstel de voorzitter echter aan de voorwaarde, dat de leden van één fractie naast el kander plaata hebben, en verder de le den van één fractie naar gelang van hun ouderdom naast elkaar te doen plaats nemen. JAARREKENINGEN De vier volgende agendapunten be handelen de verschillende jaarrekenin gen. Eerst de gemeenterekening 1956 De totaalcijfers van de rekening zijn als volgt: gewone dienst: inkomsten f 1.728.583.19; uitgaven f 1.716.604 24, zo dat het batig saldo bedraagt f 11.978.95 en voor de kapitaaldienst: inkomsten f8.301.213.48; uitgaven f9.180.674.20 zo dat 't nadelig saldo bedraagt f 879.460.72. Het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen van de Vereniging van Ned. Gemeenten, heeft de rekening gecontroleerd. B. en W. stellen de raad voor een commissie ad hoe te benoemen van 3 pensonen, en deze opdracht te geven de rekening na te zien. De volgende jaarrekening is die van het grondbedrijf 1957. Het nadelig saldo op de rekening van baten en lasten be draagt f 37.276.36. Dit bedrag wordt op de boekwaarde der gronden bijgeschre ven. De Jaarrekening van het woningbedrijf 1957 heeft een batig saldo, groot f 5.102,07. Ten aanzien van deze reke ning hebben B. en W. niets ter verant woording mede te delen. De jaarreke ning van het waterleidingbedrijf 1957 heeft een batig saldo van f 1.946.06. Evenals de beide voorgaande jaarreke ningen, heeft het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen van j de Vereniging van Ned. Gemeenten, deze i rekening gecontroleerd en advies uitge- j bracht. Het ligt in de bedoeling om met in- j gang van het dienstjaar 1959 de rente over de reserve dienstleidingen ten gun ste te doen komen van de exploitatie rekening van het bedrijf. Gezien de toe komstplannen voor dit bedrijf lijkt B. en W. dit de aangewezen weg. SCHOOLTAND VERZORGING Voorstel elf der agenda handelt over de schooltandverzorging. B. en W. stel len de raad voor deel te nemen aan de op te richten stichting. Zij lichten dit voorstel uitvoerig toe. B. en W. achten het tandheelkundig schooltoezicht van uitermate grote be tekenis in het belang van de volksge zondheid. VERKOOP BOUWTERREIN B. en W. hebben met „Goodwill Bouw bureau" te Den Haag onderhandelingen gevoerd over de verkoop van bouwter rein in complex V van het grondbedrijf. Deze onderhandelingen hebben tot re sultaat gehad, dat het bureau grond wil kopen voor de bouw van in totaal 68 wo ningen. Bedoelde grond is bouwrijp. Het college stelt voor tot verkoop te beslui ten. VERPACHTING LOS LAND Aan de heer D. Hoogstraten aan de Hoogma dense weg zijn enkele percelen grond verpacht voor f 150 p. j. Op de pachtovereenkomst is de goedkeuring van de grondkamer vereist. Deze deelt mede. dat zij niet akkoord kan gaan met de vastgestelde pachtprijs, en ver zoekt deze nader vast te stellen op f 120 per jaar. B. en W. stellen voor hier toe te besluiten. VERORDENING BEGRAFENISRECHTEN Aangezien de verordening begrafenis rechten goedgekeurd is tot 1 januari 1959, is het noodzakelijk een nieuwe ver ordening vast te stellen. In verband hiermede zijn B en W. tot de conclusie gekomen, dat de tarie ven wel zeer laag moeten worden ge acht. Het gevolg hiervan was. dat in de jaren 1950—1957 van het totaal aan tal begravenen 33% uit andere ge meenten. voornamelijk uit Leiden en Zoeterwoude, afkomstig was. Hoewel het niet de bedoeling is dit percentage door tariefsverhoging te be perken, menen B. en W. toch te moeten voorstellen in de nieuwe verordening hogere tarieven op te nemen. Dit is ook noodzakelijk in verband met de urgent geworden uitbreiding der begraafplaats. De plannen daartoe verkeren in vèrge- vorderde staat van voorbereiding. Volgens de gemeentewet mogen de begrafenisrechten op een zodanig peil staan, dat zy een „matige winst" aan de gemeente verzekeren. Uit de juris prudentie blykt, dat deze „matige winst" 120% van de kosten mag bedragen. In werkelijkheid werd over de jaren 1954 t.em. 1958 slechts 36.97% in de kosten bijgedragen. Hoe groot dit percentage zal worden na vaststelling van de nieuwe verordening, waarin de tarieven zyn verhoogd, kan nog niet worden be cijferd, aangezien dit afhankelijk is van de kosten van de uitbreiding van de begraafplaats, die nog niet bekend zyn, en van de invloed, die de tariefsverho ging zal hebben op het aantal begrafe nissen van buiten de gemeente en van de keuze van de klasse waarin begra ven wordt, wanneer de tarieven ver hoogd zijn. Wel menen B. en W., dat de voorgestelde tarieven een belangrijke inkomstenvermeerdering zullen geven, terwijl zij er van overtuigd zijn, dat deze binnen de redelijke grenzen zijn ge houden. NIEUWE WEGEN- EN RIOOLBELASTING Het laatste voorstel van de te behan delen agenda, waarvan de financiële punten wel de hoofdschotel vormen, be treft een nieuwe verordening op de hef fing en invordering van een wegen- en rioolbelasting. B. en W. delen in de toe lichting mede, dat de thans geldende straatbelasting afloopt op 1 januari 1959. In de nieuwe verordening op de straatbelasting (beter: wegenbelasting) wordt nu volgens het voorstel de noodzakelijk in te voeren rioolbelasting geïncorporeerd. B. en W. geven de voor keur aan een rioolbelasting boven de heffing van een rioolrecht als retributie, daar dan de perceptiekosten aanmerke lijk lager zijn. Verschillende voorbeel den worden in de toelichting opgesomd. B. en W. geven in de toelichting ook nog te kennen, dat het volgens art. 280 der gemeentewet mogelyk is ook ter zake van de reinigingsdienst een belas ting te heffen, die een billijke bydrage vormt van de kosten, die de gemeente maakt. Het is dus mogelijk, dat a! deze heffingen op één belastingbiljet komen, zoals dit bijv. in de gemeente Zandvoort nu gebeurt. Maar de bydrage moet een billijke zijn en zal dan volgens het voorstel neer komen op een gemiddelde van f 23.44 per aangesloten perceel. Het komt dus hier op neer, dat volgens het voorstel, de eigenaar deze nieuwe heffing van de riool belasting te betalen krijgt, zoals te zijner tijd ook wel zal gebeuren met de eerlang in te voeren reinigingsheffing. De vraag zou dan kunnen rijzen, of deze i heffingen weer van invloed op de hu- I ren zullen zyn. Democraten blij ven aan winnende band Om kwart voor een Ned. tijd was de stand der Amerikaanse verkiezingen: Senaat: 25 Democraten en 8 Re publikeinen. Verdeling der zetels vol gens deze stand, inclusief de zetels waarover deze keer niet is gestemd: Democraten 61, Republikeinen 34, nog onbeslist 3 (waarvan twee voor Alaska, waar op 25 november verkiezingen wor den gehouden). Huis: Democraten 266. Republikei nen 123, nog onbeslist 47 (waarvan 1 voor Alaska), gouverneurs: Democraten 22, Republikeinen 7, nog onbeslist 4. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 5 november. Kaasmarkt. Aanvoer 92 partijen, eerste kwaliteit f 2.22 2.29. tweede kwaliteit f 2.102.19. extra kwaliteit f2.30—2.45. Handel matig. BEURSOVERZICHT Lagere markt op politieke gronden Amsterdam, 5 november. De koersvorming van de aandelen werd vanmiddag niet beïnvloed door de uitslagen van de Amerikaanse verkie zingen, maar door de politieke gedach ten, die op het Damrak werden geuit, in verband met de a.s. vakantie van Koning Hoessein van Jordanië. Wanneer deze koning het land verlaat is er niemand meer van dit vorstenhuis in Jordanië, behalve zijn oom. De beurs vreest, dat deze vakantie het einde kan betekenen van de Hasjemitische dynastie in het Midden-Oosten-Hieruit zouden dan weer politieke verwikkelingen kunnen ont staan. De beurs opende vooral bij de opening, over vrijwel de gehele linie, aan de lage kant. De verkiezingsuitslagen van Ame rika werkten aan de terughoudendheid van de kopers mee, omdat men de me ning was toegedaan, dat de reactie in Wallistreet op deze uitslagen niet ach terwege zal blijven. De arbitrage gaf er de voorkeur aan de koersen van WaJl- street, na de rustdag van gisteren we gens „election-day", af te wachten, al vorens in de markt te stappen. Het pu bliek was eerder aan de markt en het ■buitenland liet verstek gaan. Midden koersaanbod overheerste by de opening vrijwel in elke hoek van de internatio nale waarden. Unilevers openden op 4594, circa 8 punten lager en konden in het verdere beursverloop zich moeizaam circa twee punten herstellen. In de Philipshoek ging het niet veel beter by een opening op 380 (min 5). Hierna werd nog 379 gedaan om op circa 380 de beurs te ver laten. Aku's eveneens bij opening lager op 251 (255). Dit fonds kon zich ge makkelijk herstellen tot 254. Kon. Olie was. bij minimale omzetten, op f. 184.20 f. 2.lager en ruim f. 3.onder pari teit New York. Aandelen KLM werden op parikoers geadviseerd, tegen de vo rige dag f.9850. De perspectieven wor den voor de maatschappij gunstiger ge acht. In de Cultures werden aandelen Se- nembah weer, na de gedwongen rustdag van gisteren i.v.m. de verhoging van de terugbetaling op de aandelen van 40 tot 50%, verhandeld en lagen circa 5 pun ten boven de laatstgedane prijs. Am sterdam Rubbers en H.V.A.'s plus 1. Daarentegen waren certificaten Deli f. 0,80 lager. Staatsfondsen ondergingen weinig verandering. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 november Londen 10.57%—10.584: New York 3.76H—3.77A; Montreal 3.884—3.894; Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.77%— 7.584; Frankfort 90.384-90.434: Stock holm 72.984—73.034; Ztirich 86.44^ 86.49 4; Zürich (vr. fr.) 87.76—87.31; Milaan 60.54460.594; Kopenhagen 54.63454.684Oslo 52.86—52.91; We nen 14.59%14.60%Ankara 3.80V4— 3.80% nom.; Praag 52.84—52.94; Lissa bon 13.26 4—13.28. Beurs van Amsterdam Woensdag 5 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93 93 L Grootboek obl. 34 79 79 Ned. '47 3 4 (3).... 90A 90A Ned. '51 34 93 Ned. '53 34) 91A 91A Ned. '56 34 91% 914 Ned. '48 34 85% 85% Ned. '54 3 4 88B 88u Ned. '55 I 34 87% 07 Ned. '55 II 34 89 Ned. *37 3 88 37^ Dollarlng '47 3 90 4 91 Investeringscert. 3 95A 954 Ned. 62-64 3 93H 934 Cert. NWS 24 594 Indië '37 A 3 904 904 Grootboek '46 3.... 108% Ned. W-B. 6% 108% 10811 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 314 33 Nat. Handelsbank 116 120 Ned. Handelmy 183 183 Amst. Rubber 754 74% Deli My .en (Ver.) 131.40 130.80 H.V.A123% 124% Java Cult. 25% 26 Senembah 99 iq3% Vorstenlanden124 124 AK.U255% 255 Berkel's Patent (v.) 204 Calvé Delft cert. 366 360'i Kon. Pap. v. Gelder 1947^ 193% Hoogovens cert337 goQ fuller en co- M. 320 fob 2h?ii^be"abr300 295 L ""UPS 385y, 3801 a Philips pref 1825 1794 Unilever 467 4fiXj? Wilton Feyenoord 214U Biliton 2de r. innu, 170 Dordtse Olie gew. i™. Kon. Petr. <f.20.-) 752* idem <50 A f.20.-) JgHJ Holl Amer. lfjn {j™25 i?t VChlna Paket 132 1 133 Ned Stoom'v M«": ®g$° ®j|*> Kon Paket My "i* Stoomvaart Mij Ned A Nievelt Goudr cert .o1v v. Ommeren cert. 9RR orrix Kon Rott Lloyd Ned. Scheepv Unle 135i| 135% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (34) 3 92 92 Den Haag 1954 3 4 85 4 86 4 Leiden 1947 3 4 94B R'dam -37 I-ni 34 92 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 94% A'dam '51 24 88 4 8974 A'dam '56 I 24 85,V 854 A'dam *56 H 24 94% 944 Eindhoven '54 2 4 85 84'^ Enschede '54 24 824 Den Haag '52 I 24 944 94% Idem n 24 944 R'dam '52 I 24 96 Idem II 24 94 4 9474 idem '57 24 1064 100% Utrecht '52 24 97 97 Z.-HoU. 1957 24 1044 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 247 4 2444 HJB.U. cert220 219% 3ott. Bank 2074 2044 Twentsche Bank 1894 188 Industrie Ondernemingen Albert Heyn263 L Borneo Sum H My 44 4 44 Ned. G. en Sp. fabr. 230 239 Kon. Ned Grofsm. 1174 1194 Internatlo 85 4 854 Rott. Droogdok Mi], 540 539 Tieleman en Dros 7% Ned. MU Walv.vrt. 794 794 Spoorwegen Dell Spoorweg MfJ. 6 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 2811 28% Intern. Nickel 88 87 4 Anaconda 5811 58 Bethlehem Steel 514 58% Cities Service 594 5o General Motors 49 49% Kennecott 98 07 Republic Steel 66 66 Shell Oil 82% W4 Union Pacific 32A Un. States Steel 86% 864 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 4/11 Edelmet Kon AA 464 454 Pref wa idem 59 59 Electrolas B exd. Holl Constructie exd. Ing hur v Bouwnyv 147GL 1464 Int Kunststof! Ind 41 40GL Leidsche Wolspinn 206GB Sikkens i.aktab 53 548 548G Ver TouwtabneKen 194 193% Wernink's Betonm 94 93 Van wyk Textiel 62% 99 994

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7