J Ik hoest niet mee Vier verschillende moties over het nieuwe melkbeleid in Kamer Haagse bokser stak dreigende dronkeman mes in de hartstreek L ABDIJSIROOP Westduitse metaalarbeiclershond moet stakingsschade vergoeden Ruim driekwart miljoen DM voor een niet eens grote ambtswoning Ontwikkeling arme gemeenten Openingsvlucht van KLM naar Tripoli 97ste Jaargang Woensdag 5 november 1958 Derde blad no. 29587 Bodemprijs abnormale omstandigheden? (Van onze parlementaire redacteur) De replieken op de beschouwingen over de begroting van Landbouw hebben gisteren weer twee nieuwe moties opgeleverd. De eerste was van de heren De Ruiter (CHU) en Den Hartog (VVD), die de veehouders niet willen doen delen in het marktrisico en de garantiebasis voor de akkerbouw willen verbreden door ook voor vlas en koolzaad een garantieprijs vast te stellen. Indien deze motie zou worden aangenomen, zal minister Vondeling haar toch niet uitvoeren, ver klaarde hy bij voorbaat. De kostprijs van koolzaad bedraagt f50.per 100 kilo. De wereldmarktprijs is f30.De verbouw van koolzaad is verliesgevend en niet van wezenlijke betekenis voor de akkerbouw. Boven dien wordt tweederde van de oogst ge ëxporteerd als handelszaad en die export zou moeilijker of onmogelijk worden als de binnenlandse prijs wordt verhoogd. De kostprijs van ongerepeld vlas is f 15.50 per 100 kilo en de wereldmarkt prijs f 15.50. Om sociale redenen wordt reeds een verwerkingspremie gegeven, maar het moment voor een garantie prijs voor vlas acht de minister nog niet gekomen. De tweede motie was van de heer Biesheuvel (AR) die voorlopig ook van geen marktrisico voor de veehouders wil weten en pas in de loop van het volgend jaar nog eens met de regering wil overleggen of de financiële toestand het nodig maakt dat de veehouders in het marktrisico delen. Minister Vondeling maakte er op attent dat het tekort op de begroting het nu reeds noodzakelijk maakt, dat de veehouders delen in het marktrisico. Daarom moest hy de motie ten sterkste afraden. Vorige week heeft de heer Engelber- tink (KVP) de regering in een motie uitgenodigd alsnog in overleg met het landbouwschap een „bodem" vast te stellen ten aanzien van het door de veehouderij te dragen marktrisico. Minister Vondeling had zich tot overleg bereid verklaard. Hy voegde er gisteren aan toe dat de regering een „bodem" wil aanvaarden voor zeer abnormale omstandigheden, d.w.z. als de prijzen nog lager zouden zak ken dan het diepste punt van deze zomer. Hij achtte na deze toezegging de motie overbodig, maar de heer Engelbertink trok haar niet in. Hij vulde haar juist aan met de beper king dat het delen in het marktrisico slechts zal gelden voor het melkjaar 1958—1959. Die beperking stond namelijk ook in de motie van de heer Vredeling (P.v. d. A.), die overigens hetzelfde wil als de heer Engelbertink, maar in zijn over- Motie ten gunste van IJsselmeervissers (Van onze parlementaire redacteur) De heren v. d. Zaal (AR), Van Don gen (KVP), De Ruiter (CHU), Van Dijk (VVD) en Van Dis (SGP) hebben gis teravond in de Tweede Kamer geza menlijk een motie ingediend, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de in aanmerking komende IJsselmeer vissers, die sinds 1950 met spanning daarop wachten, recht hebben op een behoorlijke afvloeiingsregeling. De motie nodigt de regering uit een dergelijke regeling spoedig tot stand te brengen. Deze motie is z.hst. aangenomen. Advertentie Al gerookt? "M~iTrTt die had er eerder moeten zijn. Hoge Koningin naar Utrecht (Speciale berichtgeving) Koningin Juliana zal met klein ge volg de herdenkingsplechtigheid naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van het Nederlands gasthuis voor be hoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht met haar aanwezigheid luister bijzetten. Het ligt in het voornemen van H.M. de samenkomst bij te wonen van morgenmiddag te 3 uur in het. Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Daar zullen o.m. spreken prof. Muntendam namens het Departement van Sociale Zaken en mr. Höppener, namens O. K. en W. Een aantal be kende buitenlandse oogheelkundigen zijn voor deze herdenkingsplechtigheid uitgenodigd. Geval van spionage voor de Raad De Hoge Raad heeft met gesloten deuren behandeld een cassatieberoep van een musicus en agent in textiel- waren, wonende te Tilburg. De recht bank te Breda veroordeelde hem tot 4 jaren gevangenisstraf wegens het ver zamelen van gegevens, die in het belang van de Staat geheim moeten blijven. Het hof te 's-Hertogenbosch verlichtte de straf tot 3 jaren. Mr. P. van 't Hoff Stolk heeft een viertal cassatiemiddelen toegelicht. De procureur-generaal zal 18 november conclusie nemen. Kampeerartikelen zijn sportartikelen (Van onze Haagse redactie) De Hoge Raad heeft het cassatie beroep van een houder van een bedrijf in kampeerartikelen te Roermond tegen het vonnis van de economische rechter aldaar en het Gerechtshof te 's-Herto genbosch, waarbij hij werd veroordeeld tot f260 boete wegens het niet in het bezit hebben van een vergunning krachtens het Vestigingsbesluit Klein handel Sportartikelen, verworpen. Dit houdt dus in, dat kampeerartikelen worden gerekend onder de sportartike len en dat dus een speciale vergunning voor de verkoop hiervan nodig is. Cassatieberoep verworpen De Hoge Raad heeft het cassatieberoep verworpen van een 74-jarige inwoner van Weidum (Fr.) die wegens poging tot moord in het bejaardentehuis aldaar op zekere Starkeniburg in hoger beroep door het Gerechtshof te Leeuwarden tot 10 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, met terbeschikkingstelling van de rege ring. Hij zou met een rattendodend mid del getracht hebben de man van het le ven te beroven. Werkloosheid gestegen Het aantal mannelijke werklozen in ons land is in oktober met rond 5000 gestegen. De geregistreerde arbeidsre serve bedroeg eind oktober 68.798 man nen tegen 63.648 eind september. Aldus is meegedeeld door het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 7250 eind september tot 7165 eind oktober. In Zuid-Holland steeg het aan tal werklozen met 976 tot 12.608. Het aantal op aanvullende werken geplaat ste arbeiders bedroeg eind oktober 257, de arbeidsreserve steeg van 11.900 tot 12.865. wegingen uitgaat van een inkomens beleid voor de landbouw en niet van een garantiebeleid. Over de moties wordt vandaag ge stemd. Uit het feit dat vier grote groe peringen vier verschillende moties heb ben ingediend, blijkt dat er eigenlijk geen enkele motie bij voorbaat van een meerderheid verzekerd is. Door de ver deeldheid staat minister Vondeling sterk. Advertentie Al gerookt? die had er eerder moeten zijn... Minister-president van Suriname in ons land DIVERSE BESPREKINGEN De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, is gisteravond ver gezeld van de gevolmachtigd minister in Nederland mr. dr. R. H. Pos, met het KLM-toestel uit de West op Schiphol aangekomen. Hy werd verwelkomd door de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders en door de heer A. Jonkers, directeur chef directie Suriname en de Ned. Antillen van het ministerie. Met hetzelfde toestel arriveerde mr. N. De- brot directeur van het bureau van de gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen. Ook de gevolmachtige minister van de Antillen, de heer W. F. M. Lampe. was aanwezig. Mr. Emanuels deelde mede, dat hij als pas opgetreden minister-president naar Nederland is gekomen om zijn opwach ting te maken bij de Koningin, hoofd van (het Koninkrijk en hoofd van de re gering van Suriname. Bij zial een be zoek afleggen bij de minister-president van Nederland dr. W. Drees en voorts de minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns ontmoeten, die zijn chef is geweest, toen de heer Emanuels in diplomatieke dienst (aan de ambassade in Washing ton) werkzaam was. De minister-presi dent van Suriname zal uit de aard der zaak ook van gedachten wisselen met mr. Helders en de minister van Finan cien de heer H J. Hofstra. Het bezoek aan 'Nederland zial 9 dagen duren. Op 14 november keert mr. Emanuels naar Su riname terug. Zeewater veer bevloeiing De Israëlische deskundige dr. Hugo Boyko heeft na tien jaar van uitgebrei de proefnemingen kunnen verklaren, dat woestijnen met zeewater vruchtbaar gemaakt kunnen worden. Uit zijn on derzoekingen is gebleken, dat 200 ver schillende plantensoorten op zanddui nen en ander onvruchtbaar gebied, dat met zeewater wordt bevloeid, kunnen gedijen. Met de methodes van dr. Boyko zijn o.a. citrusbomen, dadelpalmen, gra naatappels, verscheidene soorten groen te, veevoeder en suikerbieten gekweekt. Bij de suikerbieten bleek het suikerge halte zelfs groter te zijn dan in gebie den met zoetwaterbevloeiing! Eén jaar gevangenisstraf iverd geëist (Van onze Haagse redactie) De 22-jarige koopman en kampioen lichtgewicht bokser Chrisje uit Den Haag was op zaterdagavond 16 augus tus met vrouw en kind op bezoek by zijn ouders, die aan het Oranjeplein aldaar wonen, toen de 30-jarige David stomdronken op het plein verscheen. David werd lastig, zó zelfs, dat hy met asbakken door het open raam, waarachter de bokser zat, begon te gooien. Dit werd zelfs de bokser Chrisje, die in de buurt bekend staat als een „lieve, zachte jongen" te erg. Hij kwam naar buiten, begon met de zwaardere David een gevecht, dat eindigde, toen deze met een steek wond onder het hart in elkaar zakte. Tydens de vechtpartij had David ge roepen: „Ik snij je de strot af!" Snel als de weerlicht had de bokser toen een mes getrokken en in de borst van de dronkeman gestoken. Gisterochtend stond de kampioen lichtgewicht terecht. Bedeesd vertelde hy, hoe een van de asbakken by na de baby had geraakt. Woedend was hy toen naar buiten gelopen, had eerst ge tracht het met zyn vuisten in orde te maken, maar toen David na zijn bedrei- ging onmiddellijk naar zijn broekzak greep, was Chrisje net iets sneller en zat het mes in de borst van de tegen stander voor hij het wist. Uitvoerig ging de president met de verdachte na, hoe het steken zelf zich had toegedragen. De president meende, dat een bokser als Chrisje het ten eerste best met zijn vuisten had afgekund en ten tweede, dat de steek vlak onder het hai*t met opzet in die richting was ge daan, omdat hij als bokser heel goed weet wat de kwetsbare plaatsen zyn. De bokser ontkende dit, hij had in het wilde weg gestoken, omdat hij bang werd toen David hem dreigde. Het mes kwam ook ter tafel en de afmetingen vielen nogal mee. Het was eigenlyk niet veel meer dan een zakmes met vast lemmet, waarmee Chrisje de touwtjes van bossen bloemen pleegt door te sny- den. De advocaat, mr. G. Smelt, ging met verdachte na, hoe hij had gesto ken, om te bewijzen dat het een snelle reflex was geweest. „U moet ook rekening houden met het milieu", zei hy, „en deze jongens krygen wekelijks in de bioscoop te zien, hoe zij net nog iets sneller dan de tegenstander het mes kunnen trekken". De officier wilde geen poging tot doodslag ten laste leggen, maar wel toe brenging van zwaar lichamelyk letsel. Verhoging slijtersmarge voor de melk Op schriftelyke gestelde vragen van de Tweede Kamerleden Beernink en Smallenbroek in verband met een even tuele verhoging van de consumenten prijs voor melk heeft dr. Drees geant woord. dat sinds lang in uitzicht was gesteld, dat tegen 1 november van dit jaar zou worden bezien of verhoging van de slijtersmarge noodzakelijk was. Het ingestelde onderzoek heeft tot de overtuiging geleid, dat dit inderdaad het geval is. Besloten is dan ook toestem ming te verlenen tot verhoging van de slijtersmarge met een halve cent in de gesaneerde en driekwart cent in de niet-gesaneerde gebieden. De regering acht het niet verant woord de verhoging van de slijters marge door subsidieverhoging op te vangen. Zij zal echter haar beslissing omtrent de gevolgen voor de prijs voor de verbruikers eerst na 1 december nemen. Zij kan dan, indien de S.E.R. erin slaagt vóór die datum het gevraag de interimadvies uit te brengen, het vraagstuk van de melkprijs voor de ver bruikers in zijn geheel bezien. Zij meent dan ook, dat de genomen beslissing het overleg niet ernstig kan bemoeilijken. Rekening houdend met het feit, dat David wel bijzonder lastig zal zijn ge weest, vroeg hij tegen bokser Chrisje een gevangenisstraf van een jaar. waar van twee maanden voorwaardelijk. Uit spraak over veertien dagen. met al die griep - hoesiers"! 't Is er weer. dat ge- 1 hoest in de bus en op^ kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan, "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuchje! Bij mij krijgen de ziektekiemen geen kans!" De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Grote vraag naar consumptieaardappele n Op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer Egas m verband met de grote vraag naar Neder landse consumptieaardappelen, heeft de heer Vondeling, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, geant woord dat er inderdaad veel vraag be staat naar Nederlandse aardappelen, ook uit het buitenland. Gedurende de laatste weken is er enige stijging op te merken van de in het begin van het seizoen lage prijzen van enkele aardappel- soorten. Waarschijnlijk hebben diverse hande laren zekere verwachtingen t.a.v. de afzet, hetgeen een weerspiegeling vindt in de gestegen noteringen op de termijn- markt voor de maanden maart en april 1959 Gezien de goede oogst, bestaat er geen aanleiding voor de vrees voor te hoge binnenlandse prijzen of moeilijk heden met de distributie. Prof. dr. R. Kronig, voorzitter van de commissie Reactorinstituut Delft, heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de nieuwe Delftse kernreactor voor wetenschappelijk onderzoek. Advertentie. Al gerookt? "~vTa~r~a"t h o die had er eerder moeten zijn... Perspectief voor Allan (Speciale berichtgeving) Op het moment dat voortbestaan voor de N.V. Allan en Co's Kon. Ned. Fabriek van Meubelen en Spoorwegma- terieel onmogelijk scheen, heeft het oude Rotterdamse bedrijf, waar een 1300 mensen in een modern geoutilleerde fa briek werken kunnen, een nieuwe kans gegrepen om te kunnen blijven draaien en door het aantrekken van nieuwe pro- duktiemogelijkhcden een nieuw per spectief te scheppen. Het is Allan gelukt van een grote Amerikaanse maatschappij een licentie contract te verwerven voor de vervaar diging van pulveriseringsmachines, die worden gebruikt, in industriële en le- venamiddelenbedrijven. Voorts kan Allan nog enkele orders krijgen voor werken waarmee enikele miljoenen zijn gemoeid. Waarop de gehele zaak nog hangt, is de financiering. Als de Herstelbank be reid is mede de werken lijkt de toe komst voor een aantal jaren verzekerd. Het wachten is nu op het antwoord van de bank. De personeelsbezetting van Allan is thans tot een minimum terug gebracht. Het bedrijf ligt sinds in oktober de laatste wagon voor de spoorwegen is afgeleverd, voor het grootste gedeelte stil. Ook machtige vakvereniging dient zich aan a fspraken te houden, zegt hof in Kassei „Democratie in gevaar" antwoord de I.G. Metall (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse Arbeidsgerechtshof te Kassei bepaalde vrydag j.l. dat de me taalarbeidersbond Industriegewerk- schaft Metall) alle schade moet vergoe den, die de ondernemingen in Slees- wijk Holstein hebben geleden ten gevol ge van de metaalarbeidersstaking van 24 oktober 1956 tot 14 februari 1957. De vakbond heeft tegen deze uitspraak, die in geheel West-Duitsland groot opzien heeft gebaard, thans bijzonder fel ge protesteerd. De uitslag van Kassei komt er op neer, dat de I.G. Metall - een van de machtigste en rykste vakbonden in de gehele wereld - een overeenkomst met ondernemers heeft geschonden en voor tijdig over de staking heeft gestemd. Men meent algemeen, dat hier een oor deel is geveld dat voor geheel West- Duitsland van bijzonder grote betekenis zal zijn. Er valt uit te concluderen, dat van vakbondszijde niet te hooi en te gras gestaakt kan worden, al naar het de vakbondsleiders uitkomt. „Kassei" legt beide partners by collectieve ar beidsovereenkomsten verplichtingen op, waarbij het algemeen belang niet uit het l Advertentie) Al gerookt? M a r a t Ij0", die had er eerder moeten zijn... Belastingbetalers protesteren tegen hoge kosten van minister von Brentano's villa Nog duurder dan huis van Bondspresident Heuss (Van onze correspondent 'te Bonn) Het is een vaststaand feit, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van vrijwel alle landen ter wereld degenen zyn, die hun land naar buiten toe het duurst moeten representeren. De meeste van hen wonen in fraaie ambtswonin gen en genieten aparte toeslagen op hun inkomen om daaruit de „party's", de diners en dergelijke te kunnen finan cieren. Ook in West-Duitsland is dat het geval, zelfs nu de minister van Buiten landse Zaken hier een vrijgezel is: Heinrich von Brentano. Om de nieuwe ambtswoning van Von Brentano is een kleine en in de grond van de zaak ietwat onnodige strijd ont brand. Op de Venusberg, vanwaar men een fraai uitzicht heeft over Bonn en de Rijn, staat Von Brentano's nieuwe villa aan de Kiefernweg nummer 12. Eens heeft hier de S.P.D.-leider Schumacher gewoond. Het huis kwam tenslotte in handen van de deelstaat Noordryn- Westfalen, die het verkocht aan de Westduitse staat voor de som van 264.000 mark. De villa zag er slecht uit en moest nodig opgeknapt worden. Zelfs heeft men er over gedacht een deel van de koopsom van Noordrijn-Westfalen te rug te eisen. Maar tenslotte heeft men, Advertentie Al gerookt? "MTTTthon^ die had er eerder moeten zyn... Motie in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de behande ling van de begroting van Binnenlandse Zaken, waarbij vooral de krappe finan ciële positie van vele gemeenten ter sprake kwam. Daarbij diende de heer Franssen (PvdA) een motie in, waarin dc regering wordt uitgenodigd een royalere houding aan te nemen tegen over de verzoeken om extra-bijdragen van arme gemeenten die moeten indus trialiseren ter voorziening in de werk gelegenheid. Thans biedt de financiële toestand geen enkele mogelijkheid voor de ontwikkelingsgebieden en dat vond de heer Franssen maar triest. Algemeen werd erover geklaagd dat de nieuwe wettelijke regeling van de fi nanciële verhouding tussen Ryk en ge- voêtukm ao toog ttitblyik Da baar Bee*- nink (CHU) drong erop aan dat de be staande wet met een jaar wordt ver lengd. zodat de gemeenten tevoren we ten waar zij aan toe zijn en de nieuwe regeling volgend jaar rustig kan wor den bekeken. Indien minister Struycken geen bevredigende toezegging zou doen, zou de heer Franssen nog een motie in dienen, waarin van de regering een snellere regeling van de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten wordt gevraagd. Over de sterkte van het politieperso neel sprak de heer Boekhoven (PvdA). Het korps behoeft volgens hem beslist uitbreiding. Voor subsidiëring van de kerkbouw pleitten de heren Maenen (KVP) en Beernink (CHU). Op een be tere bescherming bevolking drong de heer Calmeyer (CHU) aan en tenslotte sprak de heer Blom (PvdA) over de po sitie van het overheidspersoneel. Te kwart voor twaalf werd de ver dere behandeling geschorst tot beden. na een kleine berekening, de hand aan de ploeg geslagen en is men gaan tim meren. Immers, de Venusberg is een dure wijk in Bonn, waar men voor een vierkante meter grond zo'n mark of veer tig pleegt te betalen. En de grond, waar Von Brentano's villa nu op staat, is meer dan 10.000 vierkante meter groot. Hou den dus, dacht men in Bonn en 'tim meren! Dat timmeren aan het oude huis heeft niet minder dan 530.000 mark gekost, waaronder alleen al 100.000 mark voor het interieur, zonder de tapijten, de van enkele musea geleende schilderijen en de meubels, die Von Brentano er uit eigen bezit in plaatste, om vier kamers voor zich alleen in te richten. Een ieder vraagt zich nu af. waar die 530.000 mark zijn gebleven, want weliswaar is Von Brentano's ambtswoning nu een aardige en flinke villa geworden, maar de ken ners zien er bepaald geen drie kwart miljoen aan af. De Bond van Belas tingbetalers in de Bondsrepubliek zeker geen nutteloos en machteloos instituut, heeft reeds moord en brand geschreeuwd, nog te meer omdat men oorspronkelijk had meegedeeld, dat de kosten in totaal slechts 500.000 mark zouden belopen. Veel te klein De Belastingbetalersbond heeft de Bondsdagafgevaardigden reeds gezegd, dat hij tot dusver steeds van mening was, dat de tyd van de absoluut rege rende vorsten in Duitsland voorbij was maar wie leeft in een staat waar men drie kwart miljoen voor een dergelijk, niet eens groot huis uitgeeft, kan zich in die oude tyd terug wanen, aldus de be lastingbetalers. De werkelijkheid is altijd anders. Nie mand zal in Bonn durven ontkennen, dat Von Brentano geen ambtswoning nodig heeft, die er mag zijn. In deze tijd vol representatie en al of niet nood zakelijke „public relations" is het niet te vermijden, dat een minister van Bui tenlandse Zaken zyn land op desnoods grootse wijze weet te vertegenwoordigen. Zelfs is er al geklaagd, dat Von Bren tano in feite een veel te klein huis heeft gekregen. Wat moet er wel niet gebeu ren als West-Duitsland nog eens een minister van Buitenlandse Zaken krijgt, die een flink gezin zou hebben? De arme man zou niet op de Venusberg kunnen wonen. Desondanks blyft de kri tiek aanhouden: niet omdat Von Bren tano nu eindelyk op de juiste, verant woorde wijze gasten kan ontvangen, maar omdat de kosten voor de villa zo hoog zijn. Men heeft erop gewezen, dat deze minister thans van het hele ka binet de hoogste bouwsom nodig heeft gehad, nog meer dan nodig was voor Bondspresident Heuss en dat hij toch eens een voorbeeld moet nemen aan zijn collega Lemmer, die met zijn vrouw op de derde verdieping van een flatge bouw woont voor nog geen 200 mark per maand. Maar om die (slechts!) 200 mark benijdt iedere buitenlander in Bonn deze minister! I oog mag worden verloren. Aan de vrij heid van ondernemersorganisaties en vakbonden zijn op deze wijze grenzen gesteld. Maar van de zijde van de vak bonden meent men. dat de vakbonds vrijheid door de uitspraak van Kassei beperkt is geworden. Men zei in de I. G. Metall en ook in de oppositiepartij SPD, dat hier de democratie in gevaar is gebracht omdat de vrijheid van de vakbonden in het geding is. In de gehele Westduitse industriële wereld wordt thans gedebatteerd over de Kasseier uitspraak. In feite, zo ver klaart men in ondernemerskringen, heeft hier het hoogste Arbeidsgerechts hof van Duitsland zich gekeerd tegen de machtigste vakvereniging, die vol gens velen maar al te vaak blijk heeft gegeven de Westduitse metaalindustrie te willen overheersen en die zich aan geen gebod of afspraak wenst te hou den, als dit in zyn kraam te pas kwam. Wat was de achtergrond? De achtergrond vormt de staking op de Sleeswijk-Holsteinse scheepswerven, die meer dan 16 weken duurde en waarbij 33.000 arbeiders waren betrokken. Het ging hierbij niet om loonsverhogingen maar om loondoorbetaling ingeval van ziekte en om vakantieverlenging. De I.G. Metall besloot tot een staking voordat een afgesproken rust-termijn van vijf dagen was verlopen en daarmede kwam zij na twee jaar in conflict met Kassei, omdat het Arbeidsgerechtshof meende dat ook de I.G. Metall verantwoorde lijkheid voor de wet heeft in de maat schappij, waarin de vakbonden dezelfde rechten hebben gekregen als de onder nemersorganisaties. Voor de overigens rijke I.G. Metall is dit een zware slag. Niet slechts moreel, maar ook financieel. De staking kostte de vakbond destijds niet minder dan drie en dertig miljoen aan betalingen aan de stakers. De bond moet nu in eerste instantie krachtens de. uitspraak van Kassei 413.000 mark betalen, ter wijl vast staat dat de totale schade aan de Noordduitse industrie, veroorzaakt door de staking, de lieve som van twee honderd miljoen mark bedraagt, aldus een schatting van niemand minder dan de minister van Economische Zaken, Erhard. Het valt te betwijfelen of de Noordduitse ondernemers dit volle pond van de I.G. Metall zullen eisen omdat dan van samenwerking meer zal kunnen zyn. geen sprake (Advertentie) Al gerookt? "~M~aTa"t h o n die had er eerder moeten zyn.». Gezagvoerder Zijlstra vertrok gister middag met de Viscount „J C. Elleham- mer" van Schiphol in de openingsvlucht van de nieuwe lijn vah de KLM van Amsterdam over Frankfort en Rome naar Tripoli. Aan boord bevonden zich o.a. de burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, jhr J T Ser- raris, chef afdeling Midden-Óósten van de buitenlandse economische betrek kingen van het Ministerie van Econo mische Zaken, de heer H. Chr. E. van Ede van der Pais, lid van de raad van commissarissen van de KLM en oud di recteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, alsmede een tiental verte genwoordigers uit de olieindustrie en aanverwante bedrijven uit Texas die be langen hebben in Libië. Als begeleider van deze Amerikaanse gasten treedt de heer J de Vries op die districtsvertegenwoordiger is van' de KLM voor het zuiden van de Verenigde Staten. Burgemeester Kolfschoten verklaarde dat dit zijn eerste vlucht was sedert de waarneming van zyn ambt als hoofd van de gemeente 's Gravenihage. Vrijdag avond komt het gezelschap op Schiphol terug, vergezeld van een aantal autori teiten uit Libië. JAPANSE GASTEN OVER POOL NAAR NEDERLAND Vanmiddag om even over half twee is op Schiphol het KLM-toestel de DC-7C „Caribbean Sea" teruggekeerd van de eerste vlucht over de Noordpool naar Tokio. Aan boord van het toestel bevin den zich 46 gasten van de KLM uit Ja pan. die tot 12 november in Nederland verblyven. Onder hen bevinden zich vertegenwoordigers van het ministerie van Posteryen. van het ministerie van Verkeer, van de toeristenorganisatie van Japan, van het zakenleven, reisbureaus, pers en televisie. Tydens het verblyf in ons land zal een bezoek worden gebracht aan Den Haag, Delft. Leiden. Amster dam en Beverwijk. Volgende weck woensdag vertrekt deze Japanse ploeg weer met het lyntoestel van de KLM naar Tokio.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5