Chefarine.4 Eerste fase schadeloosstelling slachtoffers van de naziterreur Provincie Z.H. in geldnood bij uitvoering kapitaalswerken Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Met een enkel woord Agenda i! f WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 Voor „medisch mishandelden300 miljoen (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse regering is thans bezig om concrete plannen op te stellen voor de schadeloosstelling van de nazi slachtoffers in verscheidene West- europese landen. De eerste fase hier bij zal zijn de betaling van in totaal 300 miljoen mark aan diegenen, die in concentratiekampen het slachtoffer zijn geweest van nazi-artsen, die met hen medische proeven namen, en die daarvan blijvend lichamelijk letsel hebben overgehouden. Het kabinet te Bonn zou reeds gerui me t«d bezig zijn te pogen een oplossing voor het schadeloosstellingsprobleem te vinden. De handicap zou zijn, dat men bij geen benadering weet, hoe groot het totaalbedrag zal worden voor deze schadeloosstelling. De vrees overheerst in regeringstoringen en vooral bij de minister van Financiën, Etzel, wiens begrotingspolitiek weinig ruimte laat voor grote extra-uitgaven, dat het hier tenslotte om een bedrag van enkele miljarden zal gaan, en dergelijke ge weldige buitenlandse vorderingen zou men in het beste geval slechts in de loop van vele jaren kunnen voldoen. Afgezien hiervan zal deze eerste aankondiging van de bereidheid om ARKA ontstemd over salarisbeleid Moties o.a. van afd. Leiden Op de eerste dag van het gisteren in Amsterdam begonnen congres van de Algemene R.-K. Ambtenarenver- eniging is uitvoerig gesproken over het salarisbeleid van de regering. Tal van afdelingen hekelden dit beleid en spraken hun ontstemming er over uit, dat bij de jongste regeling de lagere en middelbare ambtenaren er zo „bekaaid" waren afgekomen. Het hoofdbestuur werd door de af deling Maastricht onder meer verwe ten dat het zijn goede strategische po sitie had verspeeld door de salarisver hoging voor de topfunctionarissen te accepteren, een eenzijdige bevoorrech ting. aldus deze woordvoerder. De af deling Breda meende, dat er „gebrek aan zorgvuldigheid" was geweest, nu grote groepen overheidspersoneel zon der meer van directe verbeteringen wa ren uitgesloten, terwijl „Leiden" een „keihard protest tegen het kruideniers- gedoe van de regering" meer gewaar deerd zou hebben dan „het aanvaarden van deze fooi voor de lagere en mid delbare ambtenaren". Van de zijde van een zestal andere afdelingen werd het hoofdbestuur eohter ook hulde gebracht voor haar onvermoeid streven de sala riskwestie op te lossen. Er kwamen drie moties uit de bus. „Amsterdam" wilde contact en samen werking met alle zusterorganisaties van overheidspersoneel om gezamenlijk de salarisactie te gaan voeren. „Leiden" sprak zijn ernstige ontevredenheid uit over het uitblijven van doeltreffende salarismaatregelen en „Oude IJssel" drong met klem aan op een reorgani satie van de instantie waarin het over leg met de regering wordt gevoerd. Van daag zal het hoofdbestuur van de A.R.KA. zijn beleid verdedigen. Gister middag ontving het gemeentebestuur van Amsterdam in de persoon van bur gemeester mr. G. van Hall, de congres sisten in het stedelijk Museum. In de ochtenduren had de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, het congres toegesproken. Rapacki maakt zijn plan aantrekkelijker De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, heeft gisteren tegen over journalisten te Warschau verklaard, dat Polen in overleg met zijn bondgeno ten, bereid is een grote stap te doen om tegemoet te komen aan de gereserveerd heid tegenover zijn plan voor een a toom- vrije zone in Midden-Europa. Polen zou willen overwegen het plan in twee sta dia te volvoeren. De aanmaak van kernwapens in Po len, Tsjecho-Slowakije en Oost- en West-Duitsl'and zou verboden worden: legers in dit gebied zonder kernwapens zouden gehouden zijn ze niet te ver werven en geschikte controleregelingen zouden worden ingesteld: Na bespreking over .geschikte beper king van conventionele strijdkrachten" zou deze gelijktijdig verwezenlijkt wor den met „volledige -vrijmaking van kern wapens van het gebied en invoering van gepaste controleregelingen". Rapacki achtte deze -wijziging van zijn plan het maximum waartoe men toon gaan, ofschoon hij het mogelijk achtte dat zij voor „hen die West-Duits- land met kernwapens uitrusten* niet be vredigend is. Koopkoorts in Engeland Er heeft zich een ware koopkoorts van de Engelsen meester gemaakt. Zaterdag j.l. braken de verkopen van auto's en motorrijwielen, televi sietoestellen en huishoudelijke ap paraten alle records. Sommige autohandelaren hadden in enkele uren hun gehele voorraad uitver kocht en moesten in allerijl hun personeel om nieuwe voorraad zen den. die eveneens „aan de lopende band" werd verkocht. Deze grote bestedingsdrang van het Engelse publiek laat zich ver klaren door de verzachting van de beperkende bepalingen op het afbe taling skrediet, waartoe de Engelse regering is overgegaan. Er zijn nu slechts enkele tientallen ponden sterling nodig om een nieuw voer tuig aan te schaffen. Met goedvin den van de regering behoeft men bij de aanschaffing bij sommige hande laars slechts 5 procent van de prijs ineens te betalen, terwijl de beta ling van de rest van de koopsom over drie of vier jaar kan worden verdeeld. Deze verruiming van het afbeta ling skrediet heeft ten doel het eco nomische leven in Engeland te prik kelen, maar de koopbeweging neemt nu zulke vormen aan, dat zelfs de handel er ongerust over wordt Het publiek laat zich niet weer houden door het feit, dat de prijzen niet zijn verlaagd, men vreest nu zelfs, dat de grote aankopen tot prijsstijging zullen leiden. medische slachtoffers van het nazi regime schadeloos te stellen in het buitenland bepaald geen gunstige in druk maken. Het gaat hier namelijk slechts om een zeer beperkt aantal mensen, alleen al omdat de meesten, die in concentratiekampen werden mis bruikt als medisch object, de proefne mingen niet hebben overleefd. Men mag verwachten, dat deze Westduitse tactiek geen van de landen, die in 1957 en later nota's nopens schadeloosstelling te Bonn hebben ingediend, ook maar enige be vrediging zal schenken. Het gaat hier om de antwoordnota's van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Dene marken, Griekenland, Groot-Brittannië, Italië, Oostenrijk, Noorwegen en Zwit serland. Soekamo sprak te Jamdena op massa-bijeenkomst Wij zijn bereid President Soekamo is op zijn reis door de Molukken, op het eiland Jamdena, ten zuiden van de Vogelkop van Ned. Nieuw-Guinea, aangekomen. In Saoetnlakki, de hoofdplaats van dit eiland, heeft hij vandaag voor een massabijeenkomst van de bevolking een redevoering gehouden, waarin hjj betoogde, dat de aanspraken van Indonesië op Westelijk Nieuw-Gulnea door 1.600 miljoen mensen in Azië en Afrika worden erkend. „Wij zetten de strijd voort om West- Irian terug te krijgen, en de dag zal zeker komen waarop onze soevereiniteit over West-Irlan zal worden erkend", aldus de Indonesische president. Tijdens de toespraak zwaaide de menigte met banieren, gepaard met uitroepen als: „Wij vragen de regering dringend ons toe te staan West-Irian binnen te vallen", en „de jeugd van de zuid-oostelijke Molukken ls bereid voor West-Irlan te sterven". Volgens begrotingstoelichting: Klein tekort gewone dienst te dekken uit reserve De provinoiale begroting 1959 voor Zuid-Holland toont, aldus een toelich tend schrijven van G.S. aan de Staten, de gevolgen van de recessie sinds 1957, waarvan eohter vermoed kan worden dat zij zich niet verder voortzet. Deze gevolgen uiten zich het sterkst in de rijksuitkering voor de secundaire wegen 'afhankelijk van de opbrengst der mo torrijtuigenbelasting) en de uitkering uit het Provinciefonds. Deze hebben de stijging der te verwachten uitgaven Advertentie HOLS SPOEDBLIK maaltijd kant en klaar voor hond en kat. Verkrijgbaar in alle speciaalzaken! 0 Vervolg van pag. 1 Grote overwinning der Democraten President Eisenhower zal dus ook de laatste twee jaren van zijn huidige ambtstermijn met een democratisch Congres moeten regeren. Hij is de eerste Amerikaanse president in de Ameri kaanse geschiedenis, die driemaal ach tereen met een Congres moest werken waarin de oppositie de meerderheid had. Waarnemers schrijven de democrati sche overwinning gedeeltelijk toe aan de traditionele neiging van de kiezers om bij verkiezingen tussen twee presi dentsverkiezingen in tegen de partij te stemmen die het Witte Huis beheerst. Voorts is volgens veel kiezers de rege- ring-Eisenhower verantwoordelijk voor de recente economische teruggang in het land en de werkloosheid die daaruit voortvloeide. De voorzitter van de Democratische Partij, Butler, schreef de Republikein se nederlaag toe aan een groeiend ge brek aan vertrouwen in het vermogen van Eisenhower en de Republikeinse Partij om het land te leiden. Adlai Stevenson, de democratische kandidaat die in 1952 en 1956 door pre sident Eisenhower werd verslagen, gaf als commentaar, dat het volk de demo craten een mandaat heeft gegeven om „het land het leiderschap te verschaf fen dat het in een gevaarlijke tijd no dig zal hebben". Hij voorspelde dat de democraten nu meer invloed op het vaststellen van de buitenlandse poli tiek zullen hebben dan in het verleden. niet bijgehouden. De opbrengst van deze finaciële bronnen (circa 60 procent der middelen) kan slechts f260.000 of 1.5 procent hoger geraamd worden dan in 1958, terwijl de uitgaven van de gewone dienst (zonder „onvoorzien") naar ra ming f2.031.000 toenemen of 7 procent. Het overschot van de begroting 1958 van ruim vier ton is daardoor in de begroting 1959 gewijzigd in een te kort van f 152.000. Dit tekort kan worden gedekt uit de reserves. De uitgaven van de gewone dienst be lopen f29.086 000. De stijging ten op zichte van 1958 met ruim twee miljoen wordt veroorzaakt door stijging van per soneelskosten (ruim een half miljoen), afschrijving kapitaalsuitgaven, rente omslag inzake kapitaalsuitgaven, werken aan secundaire wegen en verplegings- subsidies. Aangezien op de kapitaalsdienst voor 1959 aan uitgaven voor kapitaalswerken rond 23 miljoen is geraamd, is het dui delijk dat het programma van werken voor 1959 slechts zal kunnen worden verwezenlijkt indien de provincie er in slaagt, nieuw leningsgeld te verkrijgen. Daartoe reeds in het werk gestelde po gingen hadden echter zeer weinig suc ces. De marktrente ligt nog te ver ver wijderd van het door de regering voor geschreven maximum om veel kans van slagen te hebben. Niettemin vragen G.S. machtiging tot het aangaan van leningen tot f23.466.000 voor dekking van de kapitaalsuitgaven. Overigens menen G.S. dat er reke ning mee moet worden gehouden, dat alleen zeer urgente werken aan de orde kunnen komen en dan wellicht nog slechts indien de provincie voor het verkrijgen van leningsgeld met succes een beroep kan doen op de regering. Echt smullenl Algerijnen laten zes gevangenen vrij Versperring doorbroken De Algerijnse opstandelingen hebben maandag opnieuw zes gevangenen vrij gelaten, allen burgers. Het zijn vijf Europeanen, onder wie een missiona ris, en een mohammedaan. Zij hebben één tot acht maanden in gevangenschap vertoefd. De vrijgelatenen zeiden, dat de bevel hebber van de opstandelingen in Kaby- lië, kolonel Amiroesj, had gezegd, dat hij de opstandelingenregering in Cairo niet zal gehoorzamen, indien deze re gering niet langer vasthoudt aan er kenning van de onafhankelijkheid van Algerije alvorens met Frankrijk te on derhandelen. Verder had Amiroesj ge zegd. dat binnenkort meer gevangenen zullen worden vry gelaten. De vrygela- Geheimzinnige ziekte in Noord-Duitsland „Blaasjesziekte" lastig, maar niet gevaarlijk (Van onze correspondent te Bonn) Een geheimzinnige epidemie, ge paard gaande met uitslag, geïrriteerde huid en koorts, woedt sedert een week in Noord-Duitsland en heeft duizenden mensen gedwongen een week lang het bed te houden. De ziekte is overigens niet kwaadaardig. Slachtoffers zijn er dan ook nog niet gevallen. De Noord duitsers spreken van de „blaasjesziekte". Het deed zich het eerst voor rond Os- nabrück en verspreidde zich van hier uit naar geheel Noord-Duitsland, in het bijzonder naar Hannover, waar men thans reeds duizend zieken kent, allen lijdende aan de geheimzinnige ziekte. Volgens medici gaat het hier om virus infectie, waarvan vooral vrouwen en kinderen te lijden hebben. Eigenaardig is voorts ook, dat langs de autobaan Roergebied-Brunswijk de meeste geval len van de ..blaasjesziekte" zijn gemeid, j alsof de ziekte zich langs deze bekende en drukke autoweg heeft verplaatst, j Overigens komt de ziekte ook in Ham burg voor en zelfs in Sleeswijk-Holstein. En ook hier zijn het vooral vrouwen en kinderen, die ervan te lijden hebben, zelfs wanneer zij in ziekenhuizen waren opgenomen. Men staat in het bijzonder in de ziekenhuizen, waar men zich toch pleegt te wapenen tegen infectie, voor een raadsel. De zieke is aangeraden thuis te blij ven, omdat maar al te gemakkelijk an deren aangestoken kunnen worden. Men vreest anders, dat al te veel mensen juist in de overgang van herfst naar winter met de ziekte zullen gaan rond lopen en dat er werkelijk slachtoffers zullen vallen. De „blaasjesziekte" uit zich onder meer door paarskleurige blaasjes op de huid. die onaangenaam jeuken. Ook in de mond komen ze voor. Ze gaan ge paard met lichte koorts en hoofdpijn, maar verdwijnen binnen een week. Men meende eerst, dat chemische stoffen, die in overzeese vruchten zouden zijn gespoten om deze tegen bederf te vrij waren, de oorzaak van het kwaad wa ren, maar van deze zienswijze is men afgestapt. Thans helt men tot de me ning over, dat het hier om een bijzon der griepgeval van het z.g. „echo-type" gaat, waarbij voor het eerst in geheel Europa de opwekkers van deze griep uit overzeese gebieden zouden zijn binnen gekomen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr.; 18.30 RVU: Onze ver houding tot de medemens, door prof. dr. H. M. Oldewelt. Eerste lezing; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Koorzang; 19.30 Radio- krant; 19.55 Op de man af. caus.; 20.00 Dankstond voor gewas en arbeid; 21.00 Geref. kerkd.; 21.30 Dit kledne, grote land. gesprek; 21.50 Kon. Mil. Kapel; 22.10 Me- tropole ork.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 28.15 Zaalsportuitsl. 23.20 24.00 Platennieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm.: 18.20 Act. 18.30 Dansmtuz.; 19.00 V. d. kind.; 19.10 Op leven en dood, caus 19.25 VARA-Va- rla. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws.!; 20.05 Tussen de regels door. caus. 20.15 Weense muz.; 21.00 Alarm, hoorsp. 21.40 Lichte miuz.; 22.05 Cello en piano; 22.30 Tussen mens en nevelvlek, caus.; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel; 23.5024.00 Socialis tisch nws. In Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 V. d. kind. NTSt 20.00 Journ. en weeroverz.; AVRO: 2080 Luipaard op schoot; 21.00 Onder het melkwoud, TV- spel. VOOR DONDERDAG 6 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws.; 7.15 Gram.; 7.30 V. d. kind.; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en Advertentie t bedrijfsleven, 13.15 Meded. of gram.; Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge- leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten» Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. fJ tenen zeiden correct te zijn behandeld tijdens hun gevangenschap. Het hoofdkwartier van de Algerijnse rebellen in Tunis heeft gisteravond be kendgemaakt. dat verscheidene groepen rebellen door de elektrische versperring langs de Algerijns-Tunesische grens Al gerije zijn binnengetrokken. BINNENLAND De Nationale Christen Officierenver eniging heeft op haar jaarvergadering ln Huis ter Heide kolonel J. C. Zuidema te Roermond tot haar nieuwe voorzitter ge kozen. De NCOV is de oudste officiers vereniging in Nederland. In 1960 hoopt zij haar 60-jarig bestaan te vieren. De orga nisatie telt thans 925 leden. De luchtpostsluitingen voor de op varenden van Hr. Ms. Karei Doorman zijn als volgt vastgesteld: van 3 t/m 29 no vember dagelijks te 13.00 uur, zaterdags 16.00 uur, voor de opvarenden van Hr. Ms. Venlo zijn deze bepaald op 6, 10, 16 en 17 november ten 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn p/a Amster dam C.S.-Marine. De vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" houdt morgen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht haar algemene najaarsvergade ring. Dr. A. J. Verhage zal een inleiding houden over het onderwerp: „Het werk van de commissie onpersoonlijke reclame binnenland". Donderdag a.s. wordt volgens het werkprogramma van de P.T.T. voor het maken van telefoonaansluitingen de 900.000ste aansluiting in Nederland tot stand gebracht. Wegens de extra toene ming in Rotterdam waar in 1940 zulk een groot verlies aan aansluitingen werd ge leden, is aangenomen, dat op die dag een der Rotterdamse nieuwe aansluitingen als de 900.000ste zal worden beschouwd. De Maastrichtse gemeenteraad heeft gisteravond tot directeur van het conser vatorium voor muziek in de Limburgse hoofdstad benoemd de heer W J. Hijstek, adjunct-directeur van het Amsterdamse Conservatorium, tevens belast met de al gemene leiding van de muziekschool en hoofdleraar algemene muziekpedagogiek. De pauselijke internuntius, mgr. Pao lo Globbe heeft gisteravond ter gelegen heid van de kroning van Paus Joannes XXIII in de St.-Jacobskerk te 's-Graven- hage een plechtige mis gecelebreerd, die ender meer werd bijgewoond door leden van het corps diplomatique en andere autoriteiten. Aan het einde van de mis zong het koor het achtstemmige „Te Deum" van Hubert Cuypers. Het zeer uitvoerige verslag van de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1959 van het ministerie van Econo mische Zaken ls verschenen. Het bevat een lijst van vragen die bij de commissie naar aanleiding van de begroting zijn ge rezen en de antwoorden die de regering schriftelijk op deze vragen heeft gegeven. De 40-jarige smid L. van Saane uit Zaandam is gistermiddag tijdens het ver richten van zijn werkzaamheden van 9 meter hoogte uit een dakgoot omlaag ge stort. De man was op slag dood. BUITENLAND De filmproducer Sam Simbalist is gistermiddag te Rome na een hartaanval op 57-Jarlge leeftijd overleden. HIJ heeft meer dan twintig jaar voor Metro Gold- wyn Mayer gewerkt en was de producer van talrijke bekende films, zoals „Quo Vadis". „De mijnen van Koning Salomo" en „Mocambo". Het „Grand hotel" in Wurschau is het eerste hotel ln Europa dat uitgerust ls met een landingsplaats voor helikop ters. Dinsdag maakte een dergelijk vlieg tuig de laatste van een serie proeflandin- gen op het dak van het hotel. Vertegen woordigers van buitenlandse luchtvaart maatschappijen waaronder de KLM, gaven van hun belangstelling blijk. Het ligt in de bedoeling in de loop van het volgende Jaar een geregelde dienst tussen het vlieg veld Okecie en het hotel te onderhouden, waardoor de gasten in een minimum van tijd van en naar het vliegveld vervoerd kunnen worden. De Ver. Arabische republiek zal in de Syrische „provincie" een reusachtige dam in de Eufraat bouwen, die circa twee mil jard gulden zal kosten. De dam, die in ca. tien jaar zal worden gebouwd, zal een stuwmeer met een Inhoud van 25 miljard kubieke water vormen en elektriciteit le veren voor de ontwikkeling van gehele landstreken in Syrië en Irak. In brulnkoolmijnen te Jenicbeltek bij Merzifon ln Noord-Turkije heeft zich een gasontploffing voorgedaan die tien mijn werkers het leven gekost heeft. Vier mijn werkers werden gewond. In het wrak van het Jemenltische verkeersvliegtuig, dat by Spoleto is neer gestort. zijn volgens de politie ongeveer 200 revolvers en andere wapens gevonden. Het toestel was op weg van Jemen naar Belgrado. Alle acht Inzittenden zijn om het leven gekomen. De passagiers waren de directeur-generaal van het Jemenl tische ministerie van Buitenlandse Zaken, een andere Jemenlet en twee Roemeense tandartsen, die de koning van Jemen be handeld hadden. Volgens Franse militaire kringen te Algiers hebben de Franse strijdkrachten vorige week 559 opstandelingen „bulten gevecht gesteld". In dezelfde periode had den veertien opstandelingen de zijde van de Fransen gekozen. Het Deense parlement zal ln de ko mende zitting enige belangrijke defensie kwesties bespreken, zoals een regerings voorstel voor vermindering van de militai re diensttijd van 16 tot 14 maanden en ontwerpbegrotingen voor de defensie-uit gaven, die lager zijn dan de Jaarlijkse uit gaven van circa 500 miljoen gulden die men sedert 1949 gewend ls. Volgens het ene program zouden de uitgaven volgend laar 470 miljoen gulden bedragen, volgens het tweede circa 425 miljoen. Het bestuur van de universiteit van Kopenhagen heeft de graad doctor in de medicijnen ontnomen aan Erik G. Chris tiansen. omdat hij in zijn proefschrift met vervalste gegevens heeft gewerkt. Het is de eerste maal in de 500-Jarige geschie denis van de universiteit dat een derge lijk besluit wordt genomen. Indertijd is een eerste klacht tegen het toekennen van de doctorstitel aan Christiansen door de medische faculteit verworpen, doch hiertegen was protest gerezen omdat prof. Erik Warburg, de rector van de universi teit en de schoonvader van Christiansen, aan het nemen van dit besluit had mee gewerkt. Koning Mohammed van Marokko heeft dinsdag bevolen dat Abd el Krim. de leider van de Riff-opstand tegen de Fransen en Spanjaarden in de laren '20 al zijn in 1926 verbeurd verklaarde bezittin gen terugkrijgt. Abd el Krim en diens fa milie, die in ballingschap in Cairo wonen, krijgen voorts schadevergoeding uitge keerd voor alle bezittingen die de open bare Marokkaanse diensten verkocht of gebruikt hebben. Tienduizenden stuks vee sterven in de noordelijke gebieden van Australië door de droogte. Op vele plaatsen heeft het sinds Januari niet geregend. Iemand die deze gebieden heeft bezocht, verklaar de: „de nog levende dieren lopen als ge raamten rond en de kadavers waren bij duizenden te tellen". De stervende die ren maakt men zoveel mogelijk met een schot af. Bijna 3500 hongerlijdende inwoners van dorpen in de omgeving van een stadje in de Braziliaanse staat Paraiba zijn het stadje binnengetrokken en hebben daar levensmiddelenwinkels geplunderd. Het voedseltekort in de dorpen is het ge volg van droogte. Radio-Bagdad heeft een bekendma king van de Iraakse legerleiding omgeroe pen. waarin de arrestatie wordt medege deeld van kolonel Abdel Salem Aref, die in de eerste, na de revolutie ln Irak ge vormde regering, vice-premier en onder minister van Binnenlandse Zaken was. Kolonel Aref, die als aanhanger van de Egyptische president Nasser bekend stond, werd kortgeleden van deze lunctle ont heven en tot Iraaks ambassadeur te Bonn benoemd. HIJ ls gisteren te Bagdad ge arresteerd, waarheen h(j, zonder toestem ming van zijn regering, was teruggekeerd. Kolonel Aref zal terecht staan wegens het „in gevaar brengen van de veiligheid der republiek". Een Amerikaanse middelzware B-47 bommenwerper met een kernwapen aan boord ls dinsdag ln Texas dadelijk na de start in brand geraakt en neergestort. Het wapen ontplofte niet en er was geen ge vaar voor de omgeving, aldus heeft de luchtmacht in Washington bekendge maakt. Als voorzorgsmaatregel werd luchtmacht-personeel echter verzocht het wrak niet te naderen. Van de vier Inzit tenden wisten er drie zich met valscher men ln veiligheid te stellen. De vierde, de vlieger, kwam om het leven. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (helaro*. WOENSDAG In den Vergulden Turk:: Efflclency- demonstratle flnma Demmenle. 10 uur voorin.10 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater": Orpheus daalt af". 8 uur nam. De Goede Herder (Oude Vest). Najnars- zendingsweek. Spr. as. Joh. Slerat. 8 uur nam. Chr. Geref. Kerk. Dankdag voor het ge was. 10 uur (onderw.; Offert Gode dank) en 8 uur (onderw.: De hemel gaf regen en de aarde bracht vrucht voort). Ds. C. v. d. Weele. Rehoboth: Bazaar hervormde wljkge- meente. 210 uur nam. DONDERDAG ntng verkoopdagen Handwerkclub Vrijz. Hervormden. 10 uur voorm. Breestraat 19. Arjos. Spr. W. den Heeten Jr. over Industrialisatie. 8 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 4.25 uur nam. Sohouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater".. Orpheus daalt af". 8 uur nam. Gerecht 10: Bazaar Handwerkclub Ver. v. Vrdjz. Hervormden. 1012.30 voorm., 2.305.30 en 710 uur nam. Levendaal 1: Huish.- en Gezinsvoor lichting. Lezing „Wonen". 2i uur nam. Stadszaal (grote zaal). Feestavond deel nemers 3-October-optocht. 8 uur nam. Staalwijk. Najaarszendingsweek. Spr. ds. Joh. Sierat. 8 uur nam. VRIJDAG Sohouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater".. ..Orpheus daalt af". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Contactavond Ouderver. Leidse Buitenschool. 8 uur nam. St.-Antonlus Clubhuis: Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Voordracht mevr. Nel Oost hout. 8-uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Leden vergadering Ned. Bond „Het MobilLsatle- kruls". Lering dr. Keunlng over de Toba- Bataks. 8 uur nam. Gereoht 10; Bazaar Handwerkclub Ver. v. Vrijz. Hervormden. 2.305.30 en 7 10 uur nam. Levendaal 1: Huish.- en Gezlnsvoor- llchtlng Demonstratie bloemschikken. 8 uur nam. Ter Aar 1 november. Café Van Acker: Toneeluitvoering T.A.V.V. 7.30 uur nam. ZATERDAG Schouwburg; Kon. Ver. „Lltteris Sa crum". „Verdwijningen en verschijningen" 8 uur nam. Stationsplein: Herfstwandellng Ned. Chr. Reisver. Clingendaal en Oosterbeek. 1.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal). Uitvoering Chr. Tambour- en Pijperscorps „Kunst en Ge noegen". 8 uur nam. Breestraat 19: EvangelisatleDljeenKomst Christengemeente „Ecclesia" 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. HTM-halte Posthof; Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar „Rust en Vreugd" te Wassenaar. 9.26 uur voorm. Aula Asserstraat. Na; Spr. ds. D. J. Vossers. 7 uur nam, Maranathakerk. Najaarszendingsweek. Spr. ds. P. J. Mackaay. 7 uur nam. Lakenhal. Opening tentoonstelling „Ars Aemala Naturae". 8 uur nam. Rapenburg 61. K. en O.-cursus prof, dr. G. W. J. Drewes over de Islam. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Reis ver. „Hellas ln Rome ln verleden en he den". 8 uur nam. Tltus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 780 uur nam. Hotel Centraal. Chr. Hlst. Jongeren groep. Spr. ir. H. G. Kulperl over het Deltaplan 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Clubgebouw „Oos ter kwartier" (Borneo- straat)Ouderavond OLS. Driftstraat 77. 7.45 uur nam. Petruskerk (K. Onneslaan)Lezing pa ter Sluys over Lourdes. 8 uur nam. Breestraat 19; Broederschap van oud padvinders (-sters)Spr. C. P. A. Kanters over Politiespooronderzoek. 8 uur nam. lit. kal.; 8.00 Nws.; 8.16 Gram.; 8.50 V. d. hulsvr.; 985 Warterst.; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. rieken; 11.45 Gram. 12.00 Middagklok -Noodklok; 12.03 Sopr. en or gel; 12.25 V. d. boeren; 12.35 Land- en tuinb.meded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Zonnewijzen; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Idem. NCRV: 14.00 Strijkork. en koor; 14.45 Oram.; 15.05 Meisjeskoor; lö.2ö Radio Philharm. ark.; 16.00 Bijbel- overdenking; 16.30 Sopr., bas en klave cimbel; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.4-0 Beursber.; 17.45 Lichte muz. NCRV; 18.15 Friese uitz.; 1880 Gram. 18.50 Sociaal perspectief caus.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 ,.Op de man af", caus. 19.15 Kamerkoor; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. caus.; 20.00 Ge var. progr.; 22.00 Pe riodieken Parade; 22.10 Orgelconc.; 22.40 Grom.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15 Zaalsportuitsl.; 23.2024.00 Radio Philhanm. ork. en solist. Hilversum II, 298 m. AVRO; 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Girani.; 9:00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 V. d. vrouw; 9.15 Graan.; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 V. d. kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, caus.; 11.16 Gram.; 11.45 Wat moet en van een goede opvoeder geëist worden?, caus. 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel; 12.50 Uit het 1 caus.; 13.00 Nws.; 1 13.20 Metropole ork.; 13.55 Beursber.; 14.00 Pianorecital; 14.30 Logboek 1943; 1-5.10 Leden v. Radio Phllh.ork. mannen koor en sol.; 15.35 Voordr.; 15.55 Gram. 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws.; 18.15 Theaterork. en soliste; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gespro- I ken brief uit Londien; 19.00 V .d. kind.; - 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nws.; 20.05 Ka- merork.; 21.25 Het huis aan de haven, hoorsp.; 22.30 Gram.; 22.40 Aot.; 22.50 I Spotrtaot.; 23.00 Nws.; 23.15 Koersen v. New York; 23.16 Act. of gram.; 23.25 24.00 Gram TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek; 21.00 Progr. v. Jonge mensen: 21.25 Van paarden en ruiters; 21.45 Herdenklngsprogr. Giacomo Pucclnl. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen; 13.00 Ork.conc.; 13.55 Weerber.; 14.00 Nws.; 14.10 Round Britain Quiz; 14.40 Gram.; 15.00 V .d. scholen; 16.0-0 Lichte muz.; 16.45 Voordr.; 17.15 Kritieken; 18.00 V. d. kind.; 18.55 Weer ber.; 19.00 Nws.; 19.15 In the South-East 20.00 Gevar. muz.; 20.30 Hoorsp.; 22.00 I Nws.; 22.15 Discussie; 23.00 Lichte muz.; 23.30 Voordr.; 23.45 Pari. overz.; 24.00 Nws. I 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 ill. 12.00 Voordr-.; 12.15 Mrs. Da le's dagboek: 12.30 Nws. en damsork. 13.00 Verz.progr. v. orgelmuz.; 18.30 Nws. en V. d. arb.; 14.00 Pianospel; 14.15 Gevar. muz.; 14.30 Nws.; 14.45 V. d. kind.; 15.00 V. d. vrouw; 15.30 Nws.; 16.00 Lichte muz. 16.10 Spartrep.; 16.30 Nws. en ldohte muz. 16.45 Gevar. m/uz.; 17.30 Nws. en Mrs. Da le's dagboek; 17.45 Ork.oonc.; 18.00 Idem; 18.30 Nws, en gevar. progr.; 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ.; 20.25 Sport; 20.30 Nws. en wedstr. tussen soholen; 21.00 Zang; 21.30 Nws. en brlevenlbeantw.; 22.00 Gevar. progr.; 22.30 Nws. en: Where are you now?; 23.00 Ork.conc.; 23.30 Nw6.; 23.40 Jazz; 0.30 Nws. en gevar. muz.; 0.551.00 Nieuws. Nortwestdeutscher Rundfunk 309 ni. 12.00 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Ope- rettemuz.; 16.00 Ork.conc.; 16.30 Oude muz.; 17.00 Nws.; 17.50 Gram.; 19.00 Nws. 19.2-0 Amusa muz.; 20.15 Hoorsp.; 21.45 Nws.; 22.10 Lichte muz.; 22.30 Barokmuz. 23.15 Lichte muz.; 24.00 Nws.; 0.10 Lichte muz.; 0.3©l.OO Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws.; 12.06 Operaimuz.; 13.30 Gram. 14.05 Kame-rmuz.; 16.40 I-diern; 17.10 Gram. 17.16 Orgelrecltail; 18.3© Gram.; 19.01 Amerikaanse ultz.; 2-0.00 Ork.conc.; 28.35 Oude muz.; 23.5324.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram.; 12.55 Koersen 13.00 Nws.; 13.11 Gram.; 14.00 Idem; 14.15 Idem 14.30 Franse les 14.45 Gram.; 15.00School radio: 15.45 Duitse les; 16.00 Koersen 16.02 Jeugd en muziek; 17.00 Nws.; 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind.; 18.00 Gram.; 18.15 Pia norecital; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. ca-us.; 20.00 Verz. progr.; 21.30 Jazzmuz.; 22.00 Nws.: 22.16 intern. Radio Universiteit; 22.30 Kamer - miuz.; 22.9528.00 Nws. 484 m.: 12.00 Graim.; 12.30 Haammond - orgel6pel; 13.00 Nws.; 14.30 Grote musici 15.30 en 16.05 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.: 17.20 Viool en pla-no; 18.00 V. d. sold.; 19.30 Nws.; 20.00 Gevan progr. 22.00 Nws.; 22.10 Orgelconc.; 22.36 Gram.; 22.55 Nieu-ws. BIOSCOPEN Trianon „Fanfare". AJ. Werkdagen! 2.16. 4.30. Luxor „Scampolo". A.l. Werkdagen: 7.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, Lido „De mooiste dag van mijn leven". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur.Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „De trommen van Fu-Manchu. 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag; 2.15. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Drie mannen ln de sneeuw". A.l. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. Gedurende de herfstvakantie 's middags ..SJors van de Rebellenclub". Donderdagcyclus: „De Zigeunerbaron". TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- ?ie van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw" (Werkd 25 uur nam.; tot en met 15 november) Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Europa-tentoonstelling. Werkd. 1012 uur voorm. en 2uur nam. (t/m 5 no vember). De avond- en nachtdienst der Apothe ken te Leiden wordt waargenomen te Lel den: door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en te Oegstgeest: door Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. By geen gehoor bij (Jw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). •o oj g +*c- SM Helsinki geh. bew. O 6 5 0 Stockholm regen o 8 7 1 Oslo regen no 4 5 4 Kopenhagen regen O 4 8 1 Aberdeen regen z 3 8 1 Londen geh. bew. ozo 3 9 1 Amsterdam zwaar bew. O 2 6 1 Parijs zwaar bew. ZZO 5 8 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 2 11 0 Grenoble mist windstil 5 0 Nice half bew. nnw 3 12 0 Berlijn motregen w 4 6 0.5 Frankfort geh. bew. zw 1 7 0 München mist windstil 3 0.3 Zürich mist no 2 6 1 Genève mist windstil 2 0 Locarno zwaar bew. ono 2 1 0 Wenen zwaar bew. zzw 2 3 0 Innsbruck geh. bew. windstil 6 2 Rome mist ono 2 5 0 Ajaccio onbewolkt no 2 11 0 Madrid onbewolkt n 2 9 0 Mallorca onbewolkt n 4 11 0 Algiers mist windstil 15 0

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2