GROOTSE OVERWINNING VOOR DE AMERIKAANSE DEMOCRATEN Fa. J. M. Gerding WEERBERICHT JWerkloosheid heeft kennelijk invloed gehad— Persoonlijke zege voor Nelson Rockefeller KANSEN VAN KNOWLAND VOOR 1960 VERNIETIGD Voor 1959 geen beslissing over haven van Katwijk te waeliten ENORME UITSLAANDE BRAND OP BELGISCHE LUCHTHAVEN Midden- en kleinbedrijf streeft naar een moderner loonsysteem 97ste jaargang WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 No. 29587 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Moeilijke jaren voor Eisenhowers regime (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse kiezers, die gisteren mede dank zij het mooie weer in zeer groten getale naar de stembus zijn getogen, hebben een ware aardverschuiving teweeggebracht ten gunste van de Democraten. Dit betekent een zware slag voor Eisenhowers regime en maakt de vooruitzichten der Republikeinen voor de presidentsverkiezing van 1960 tamelijk somber. Om kwart voor elf Ned. tijd was de stand: Senaat: 23 Democraten en 8 Republikeinen; verdeling inclusief de zetels waarover niet ge stemd is (er werd gestemd over vernieuwing van één derde deel van de Senaat, hetgeen om de twee jaar pleegt te geschieden) Democraten 59, Republikeinen 34, onbeslist 5. Huis: Democraten 258, Republikeinen 110, onbeslist 68. Wat de oorzaken van deze aardverschuiving betreft: de werkloosheid heeft kennelijk invloed op de uitslag gehad, want opvallende winsten voor de Demo craten deden zich vooral voor in het industriële gedeelte van Indiana alsmede in het mijngebied van West-Virginia. Zetels die eens bolwerken van McCarthyisme waren, gingen voor de Republikeinen verloren. Een zware slag betekende oók het verlies van de gouverneurszetel van Californië, waar de Republikeinse senator Knowland het verloor tegen de Democraat Edmund Brown. Voor Knowland betekent dit zoveel als de vernietiging van zijn kansen om in 1960 kandidaat voor het presidentschap te worden. De Republikeinse kansen voor 1960 staan door de uitslag van thans mede daarom zo somber, omdat vice-president Nixon buiten zijn partij nauwelijks enige aanhang heeft. Alleen een kandidaat, die ook aantrekkingskracht heeft vele niet-Republikeinen, zou Eisenhowers party nog hoop kunnen geven. Het toeval wil, dat juist nu zo'n man naar voren is getreden: de Republikeinse multl-miljonair Nelson Rockefeller, die erin geslaagd is gouverneur van de staat New York te worden in de plaats van de Democraat Harriman. Vele niet-Repu blikeinen moeten Rockefeller daarbij hebben gesteund. Zijn overwinning is geen zege voor Republikeinse principes, maar de triomf van een betrekkelijk jong en goed uitziend man, die een grote aantrekkingskracht oefent op de massa. Gouverneurs: Democraten 22, Republi keinen 5, onbeslist 6. Dank zij zeer ingenieuze machines, die uit weinige gegevens vergaande conclusies kunnen trekken, werd vannacht de volgende einduitslag voorspeld: Democratische meerderheid in de Senaat van 64 tegen 29, in het Huis van Afge vaardigden van 294 tegen 125. Ver mis zal deze voorspelling niet zijn. In dat geval zullen de Democraten in 1960 een meerderheid in de Senaat behouden, omdat er dan slechts tien dubieuze zetels zullen zijn. Zelfs al zouden de Democraten al deze tien verliezen, dan nog blijft de meerderheid in de Senaat in hun handen. Een eventuele Republikeinse president zou dan moe ten regeren met een Senaat, waar de oppositie de leiding heeft. tische Senator John Stennis wel'd zon der stemming als Senator voor Missis sippi herkozen daar er geen tegenkan didaat was gesteld. Hetzelfde geschiedde met negentig Democratische kandidaten voor het Huis. Voor het merendeel werden zij door het z.g. „hechte zuiden" afgevaardigd. De Democratische gouverneur Orval Faubus werd ook feitelijk zonder tegen stand in Arkansas herkozen. De rassen kwestie zoals bekend staat Faubus rassenscheiding tot vrijwel elke prijs voor was het enige punt dat bij zijn verkiezingscampagne aan de orde was gesteld. 0 Slot op pag. 2 Harriman drukte zijn tegenstander de hand De overwinning van de vijftigjarige kleinzoon van de oliekoning John D. Rockefeller is dus het enige lichtpunt voor de Republikeinen bij deze verkie zingen. Honderden aanhangers van Rockefeller, die zich in het Republi keinse hoofdkwartier te New York had den verzameld, barstten in gejuich uit toen Hamman voor de televisie zijn nederlaag toegaf en zijn tegenstander gelukwenste. Het was Rockefeller, die als adviseur van president Truman in dertijd het ontwerp opstelde voor het z.g. punt-vier-program voor technische bijstand aan minder ontwikkelde gebie den. Als president Eisenhowers mede werker hielp hij later bij het opstellen van het program „atomen voor de vrede" en het voorstel van de president inzake luchtverkenningen tegen verras singsaanvallen. De nieuwe gouverneur is een bekend kunstverzamelaar. Zijn fortuin wordt geschat op honderd tot 200 miljoen dollar. Een in het oog vallend succes boek ten de Democraten in de staat Vermont, waar voor het eerst sinds 1854 een Goud en deviezen ver over 5 miljard Een gunstige deviezensituatie en een krachtige positie van de banken zijn de voornaamste kenmerken van de week staat der Ned. Bank per 3 november. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef is de netto deviezenreserve toege nomen met ruim f. 34 miljoen, waarvan de convertibele valuta thans ruim f. 831 miljoen uitmaakt, een stijging dus van ruim f. 10 miljoen. Goud en deviezen samen hebben hiermee de opmars voort gezet en zijn beland op een totaal van f 5142,5 miljoen. Het is in hoofdzaak de post vorderingen in buitenlands geld, die de deviezenwinst heeft opgeleverd. Deze post ligt f. 42 miljoen hoger. Toenemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar mist en later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tct vrij krachtige zuidelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 november Zon op: 7.42 uur; onder: 17.04 uur. Maan op: 1.11 uur; onder: 14.39 urn-. Hoogwater te Katwijk te 10.14 en 22.58 uur. Laagwater te 5.35 en 18.07 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Democraat naar het Congres werd af gevaardigd. In de Senaat verkregen de Democra ten de meerderheid, o.a. doordat de staat West-Virginia in plaats van een Democraat en een Republikein nu twee Democraten afvaardigde. De Democra- Verstekelingen zijn verheugd De 37 Indonesische verstekelingen, aan wie door de Nederlandse regering toe lating in Nederland was geweigerd, doch die thans vergunning hebben gekregen zich in Nederlands Nieuw-Guinea te vestigen, kregen vanmorgen van deze beslissing telegrafisch bericht aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt", die op het ogenblik in de haven van Melbourne ligt. De verstekelingen waren uitermate verheugd over de nieuwe wending, die hun lot heeft gekregen, en stonden juichend op het dek van het Neder landse schip. Het is nog niet bekend waar zy van boord zullen gaan. Het overleg duurt voort (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is ook gisteravond weer van diverse kanten aangedrongen op een spoedige beslissing over de haven van Katwijk. „De vraag of een haven voor Katwijk nodig is", aldus minister Vondeling, „wordt geheel bepaald door de afweging van baten en lasten. Ik ben mij er van bewust, dat die afweging al jaren duurt, maar het is een aangelegenheid waarover ik geen uitspraak kan doen. Het is een zaak waarover de minister van Verkeer en Waterstaat zal moeten beslissen. Men moet weten hoeveel een besluit zou kosten. Wanneer een haven voor Katwijk weinig zou kosten, zou iedereen er voor zijn, maar het gaat om de afweging van kosten en baten. Ik zal met mijn nieuwe collega van Ver keer en Waterstaat de zaak opnemen en in gezamenlijk overleg trachten een oplossing te vinden. Maar als er op de begroting voor 1959 geen gelden zyn uit getrokken voor verbetering van de haven van Scheveningen, dan moet men geen illusies hebben wat de haven van Katwijk betreft". Ontploffing op Meisbroek Schade bijna 40 miljoen gulden (Van onze Brusselse correspondent) Een enorme uitslaande brand, veroorzaakt door de ontploffing van een nog onbekend explosief voorwerp, heeft gisteravond de pas dit jaar ingewijde nieuwe Bel gische luchthaven van Meisbroek vernield. Vanochtend om vier uur was de brand geblust, maar bleef van het reuze gebouw niets anders over dan een verbrand stalen karkas. Er werd nog dage lijks aan het luchtstation gewerkt. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat gevaarlijke ontplofbare stoffen in de luchthaven werden binnenge bracht, terwijl het als een wonder wordt beschouwd, dat geen enkel slachtoffer te betreuren valt, en slechts één reizi ger licht werd gekwetst. Alle brandweer afdelingen van Brussel, Antwerpen en Leuven dienden gemobiliseerd te wor den om de brand te blussen. Men raamt de schade, die niet gedekt is door assurantie daar het een regeringsge- bouws is op een minimum van 500 miljoen frank of 38 miljoen gulden...! Het gerecht van Brussel is met een onderzoek begonnen, wat niet betekent, dat de regeriiïg of de leiding van de FORMOSA ONTKENT HET GEBRUIK VAN GIFGAS Een woordvoerder van de nationa- listisch-Chinese regering op Formosa heeft gisteren met stelligheid de com munistische beschuldiging tegengespro ken dat de nationalisten het vasteland met gifgasgranaten hebben beschoten. „Wij bezitten een dergelijk wapen niet eens", aldus de woordvoerder. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat, indien er veertien communistische Chinese sol daten schadelijke gevolgen hebben on dervonden door gifgas zoals de Chinese communisten hebben gezegd, dit het gevolg moet zijn van „verderfelijke leugens van Radio-Peking". De Chinese kustartillerie is vanmor gen weer met de beschieting van de Quemoy-eilanden begonnen. Het is van daag een „oneven" dag. Dinsdag, een „even" dag zweeg het geschut geheel, aldus is in Taipeh medegedeeld. luchthaven reeds bij voorbaat van sabo tage overtuigd zijn. Dergelijke rampen vormen in België, zoals in vele andere landen, het onderwerp van een gerech telijk onderzoek. In dit geval zullen speciaal de douanediensten op het matje moeten komen, daar deze in Meisbroek grote opslagplaatsen hebben. Maar volgens een van de Brusselse och tendbladen zou de brand veroorzaakt zijn door het omvallen van een klein petroleumvuurtje. Daar de centrale ver warming nog niet was geïnstalleerd, verwarmden de bouwarbeiders, die nog aan de afwerking van de luchthaven werkten, zich met kleine petroleum- vuurtjes. Het luchtverkeer naar Meis broek wordt door de brand niet gehin derd. Een van de meest dramatische mo menten van het blussingswerk was gis teravond te 23 uur 35 de redding van drie reizgers, die naar het dak van het luchtstation waren gevlucht. De heli kopter-commandant De Tremerie, de zelfde die bij de redding in Zeeland zo'n grote rol speelde, waagde zich met een helikopter op het dak van het lucht station, waar reeds grote zware rook wolken het gezicht belemmerden. Hij slaagde erin alle reizigers te redden. Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREESTRAAT 11 TELEF. 25876 Generad-majoor G. R. Wartena Commodore G. R. Wartena is bij K. b. met ingang van 1 november 1958 benoemd en aangesteld tot genera al - majoor bij de Kon. Luchtmacht bij een nader te bepalen dienstgroep. Hij is op het ogenblik plaatsvervangend hoofd directeur personeel (Luchtmacht) bij het Ministerie van Oorlog. H.M. Koningin Juliana heeft gis teren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Japanse kunst in Den Haag. De Vorstin bewon- dert een van de beeldjes. Nieuw beroep op (le drie atoomlanden Resolutie in V.N. aanvaard ondanks rode oppositie De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren in weerwil van de com munistische oppositie een resolutie aan vaard, waarin een beroep op de drie atoommogendheden de V.S., de Sov jet-Unie en Engeland wordt gedaan, de proeven met kernwapens te staken zolang de onderhandelingen over een controlestelsel te Genève voortduren. De Rus Zorin beschuldigde de V.S. en Engeland er direct van, dat zy andere delegaties zouden hebben geprest, voor de resolutie te stemmen. Hij noemde het besluit „in flagrante strijd met de belangen van de vrede". De resolutie werd aanvaard met 49 tegen negen stemmen bij 22 onthoudin gen. De communistische landen stem den tegen, terwijl zich onder de landen die zich van stemming onthielden, Frankrijk, Oostenrijk, India, Zweden en Joego-Slavië bevonden. Nederland stemde voor. Voorts aanvaardde de Algemene Ver gadering drie resoluties, die door de Politieke Commissie waren ingediend. In een door Oostenrijk, Japan en Zwe den gedaan voorstel wordt de hoop uit gesproken; dat de besprekingen te Genève succes zullen hebben en zullen leiden tot een voor allen aanvaardbaar akkoord. In de tweede door India en Joego-Slavië ingediende resolutie betuigt de Algemene Vergadering haar steun aan het overleg, dat maandag a.s. tussen Oost en West begint over maat regelen om verrassingsaanvallen te voorkomen. Tenslotte onderschreef de Assemblee de aanbeveling van de Politieke Commissie om de thans uit 25 leden bestaande ontwapeningscommissie uit te breiden tot een orgaan, waarin alle 81 leden van de V.N. zijn vertegen woordigd. Een door India en dertien andere leden ingediend voorstel, waarin er op werd aangedrongen de kernproeven te staken tot men het eens zal zijn over een controlestelsel, werd met 27 tegen 41 stemmen, bij dertien onthoudingen afgewezen. Dit voorstel was eerder in de Politieke Commissie door de betrok ken landen teruggenomen, nadat het voornaamste artikel er van was ver worpen. Het Westen was tegen het voorstel gekant, omdat dit zou leiden tot een verbod van kernwapenproeven zonder dat er controle op de naleving zou bestaan. Zuigkracht groot-industrie tegengaan (Speciale berichtgeving) Het midden- en kleinbedrijf in ons land is geporteerd voor een toepassing op groter schaal dan thans mogelijk is van de prestatiebeloning. Deze conclusie kan getrokken worden uit één der acht aanbevelingen van een 134 pagina's tellend rapport, getiteld „Midden- en kleinbedrijf en loonpolitiek", uitgebracht door een ad hoc-commissie van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf en behandeld op een vandaag te Den Haag gehouden vergadering van deze raad. Gistermiddag is oud-minister mr. dr. Van Poelje, de heer Reinalda. J. Algera geïnstalleerd als lid van dr. Rutgers en mr. Algera, staande de Raad van State. Zittend van j van links naar rechts mr. Schok- I links naar rechts mr. Van Angeren,] king, prof. Clevevinga, de heer l Pürstner, mr. Cort van der Linden, diStellinga. baron Van Voorst tot Voorst en dr. Beel. Met betrekking tot de loonvorming beveelt de commissie loonpolitiek van de Raad een zekere differentiatie aan. De loonvorming dient mede afgestemd te zijn op de sociaal-economische situatie in de verschillende branches. Om de zuigkracht, welke van de groot-industrie uitgaat, tegen te gaan, wordt aanbevolen het loonniveau aan te passen: ter voorkoming van een structureel tekort aan vakbekwame arbeidskrachten, zal het midden- en kleinbedrijf aan zijn werknemers een inkomen moeten kunnen verschaffen, dat opweegt tegen hetgeen de groot industrie biedt. Ook voor de moderne vormen van beloning wordt in dit omvangrijke rap port een lans gebroken. De kosten, aan een deskundige opzet van de toepassing der moderne loon- technieken verbonden, zijn echter hoog. De ondernemers in midden- en klein bedrijf zullen doorgaans niet in staat zijn deze kosten individueel te dragen, aldus de commissie. Samenwerking tus sen ondernemers veelal per bedrijfs tak of branche is dan ook geboden. De oorzaken van, een te laag loonpeil dienen geanalyseerd te worden, zo luidt een volgende aanbeveling. Verder verdient het aanbeveling, aldus de samenstellers, dat de Raad in de toekomst een studie maakt over de relatie tussen de verbetering in de sociale positie van de werknemer en de bereidheid zich als zelfstandig onder nemer in het midden- en kleinbedrijf te vestigen. Tenslotte wordt een aantal wensen naar voren gebracht met betrekking tot de gegevens, nodig voor het bepalen van een juist loonbeleid, zoals het aan deel van het midden- en kleinbedrijf in het nationale inkomen, het totaal ver- loonde bedrag, aantal werknemers, aantal ondernemers enz. Met betrekking tot de verschillende sectoren van het midden- en klein bedrijf wordt geconstateerd, dat de detailhandel in het algemeen voor deel zal hebben van een algemene loonsverhoging op grond van gestegen welvaart. Voor het ambacht, dat meer loonintensief is, zal een algemene welvaartsronde minder gunstige resul taten hebben.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1