STADSNIEUWS Laatste nieuws VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 Alg. Bond van Ouden van Dagen De afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ouden van Dagen hield een druk bezochte ledenvergadering in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. De voor zitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw sprak ztin vreugde uit over de grote belang stelling en deelde mede, dat de heer N. Wassenaar tot penningmeester was be noemd. Voorts gaf hiij een overzicht van de geslaagde tweede lustrumviering. Een reisclub is gevormd, welke volgend jaar een tooht zal organiseren Van het So ciologisch Instituut was een verzoek binnengekomen of de bejaarden bereid waren zich door studenten die de so ciologie studeren een interview te laten afnemen. Een groot aantal heeft hieraan gevolg gegeven. Het bestuur heeft zich tot het gemeentebestuur van Leiden ge- rioht, met het verzoek om in de advies commissie van de Dienst van Sociale Zaken een vertegenwoordiger op te ne men en om hen die met voor uitkering van de Dienst van Sociale Zaken in aan merking komen, doch volgens hun in komen toch wel in zekere zin als arm lastigen worden beschouwd, waardoor zij vrijstelling van radiobelasting en van de belasting op de Reinigingsrechten hebben gedurende de wintermaanden een toeslag op de brandstoffen te geven. Uit de pers is gebleken dat B. en W. afwijzend tegenover deze verzoeken staan. Hierna hield de heer F. Rippe, voorzitter van het rayon Leiden en hoofdbestuurder, een inleiding over de verhoogde AO W-uitkering, en het doel van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Spreker wees er o.m. op. dat in 1945 60 havenarbeiders in Rotterdam het besluit namen tot het oprichten van een bond over te gaan. Deze bond telt mo menteel 300 afdelingen met circa 100.000 leden. Spreker was van mening, dat voor de bejaarden in de eerste plaats gezorgd moet worden voor een onbezorgde oude dag Diverse politieke partijen hebben reeds in hun beginselprogram staan dat Rijk en gemeenten verplicht zijn voor de bejaarden te zorgen. Volgens de heer Rippe staat Leiden, wat betreft zijn ge bouw voor de bejaarden (Sociëteitsge bouw) aan de spits. In verschillende ge meenten klopt daar niets van. Spreker (toonde dit met tal van voorbeelden uit ■het rayon Leiden aan. Tenslotte deelde hij mede, dat de Ooso, de samenwer kende organisatie van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de Bond voor Staatspensionering en de R.-K. Bond voor Gepensioneerden een Be- Jaarden, besloten heeft een adres tot alle gemeentebesturen te richten, waarin wordt verzocht om de verhoogde uitke ring van f 5,per maand geheel ten goede te doen komen aan hen die van de Dienst voor Sociale Zaken gebruik maken. Verder sprak hij zijn afkeuring uit over het afwijzend advies van B. en W. van Leiden. Hij zag met belangstelling de houding van de diverse partijen tege moet. Wat is en doet het Leger des Heils? VOORTREFFELIJ KE PROPAGANDAFILM. In een der zaaltjes van „Het Gulden Vlies" had gistermiddag in besloten kring de eerste vertoning in Leiden plaats van de nieuwe propagandafilm „In Opmars" van het Leger des Heils, de stichting van wijlen William Booth. De film, welke geregisseerd werd door Joop v. Essen en muzikaal geïllustreerd door kapelmeester Verkaaik, geeft een uitermate verhelderend antwoord op de vraag „Wat is en wat doet het Leger des Heils?" In een vlot tempo en op aantrek kelijke wijze wordt een inzicht gegeven in het voortreffelijke werk, dat het Leger des Heils in ons land verricht. Na een kijkje in de Kweekschool te Amstelveen, het opleidingsinstituut voor de Neder landse officieren, wordt achtereenvol gens een bezoek gebracht aan een aan tal tehuizen, welke door het Leger wor den bestierd, zowel voor ongehuwde moe ders en zuigelingen, als voor andere kinderen en bejaarden. Belangrijke fa cetten van het werk zijn voorts de reclassering, het huisbezoek, de evan gelisatie en het maatschappelijk werk in de meest uitgebreide zin. Ongetwijfeld zal de aanschouwing van deze film de sympathie, welke het Heils leger alom in den lande geniet, nog verbreden en verdiepen. Gisteravond draaide de film in open bare voorstelling in de zaal van „Pre diker". De zaal was stampvol. Naar wij uit universitaire kring ver nemen, hebben „The National Institutes of Health" in Bethesda (U.S.A.) onze oud-stadgenoot dr. E. Hecht van de Rijksuniversiteit te Utrecht uitgenodigd om als „visiting scientist" zijn research- werk op het gebied van de haemophilie en thrombose op grotere schaal voort te zetten. Dr. E. Hecht werkt van 1 oktober 1958 af aan de National Institutes of Health en zal een aantal lezingen hou den aan verschillende Universiteiten in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Twee jaar geleden was dr. Hecht uit genodigd door de „Wayne State Univer sity in Detroit", waar hij een jaar ver bleef. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Germen Rudolf Edwun. zn. van P. L. Note boom en S. Beere; Monioa Hermine Thexesia Maria. dr. van G. Prinsen en C. T. M. Reuring. Arie zn. van P. T. M. Hagen en J. Hofman; Elisabeth Carolina, dr. van J. Korbee en C. H. M. Taskin; Fe licia. dr. van N Philippe en C. Grasman; Geertruida Martha Maria, dr. van A. J. Knynenburg en G. T. T. van Wetten; Jo hannes Hendiricus Angelo, zn. van A. A. Meiman en M. J. van Noort; Gllda Jo hanna. dr. van A. Rizzonl en S. Brouwer; Ronald Jan. zn. van J. van Kampen en T. H. van Gorkum; Maria Catharina. dr. van J. Binnenidajk en C. Carree; Adriamus, zn. van W. van Dijk en J. M. Boom; Ple- ter, zn. van W. van Dijk en J. M. Boom; Wilhelmus Petrus, zn. van H. G. de Groot en A. Bleeker; Catharina. dr. van H. G. de Groot en A. Bleeker. GETROUWD J. de Vries en W. M. C. Peeters; J A. T. Hoek en M. J. Verhage; C. de Winter en A. B. Lagerberg; A. E. M. Elferink en M. T. M Walter; E. A. Teske en A. C. A. Hakkaart; E. S. Prins en D. M. Biegstraa- ten; J. G. van Dijk en P. van Dam; P. Pont en M. E. Ouwerkerk; J. Hanselaar en M. Uljé; C. de Mots en A. Vogelenzang G. van Eijk en P. de Bruijn; J. Teeuwen en H. M. Aniba; L. de Bolster en G. Ouds- hoorm; J. A. van Haaren en L. Lam an; J. K. H. Metz en M. G. Nauta. OVERLEDEN J. M. Mank. 44 jr.. echtgenote van A. H. van den Boogaard: A Eradus. 8 jr. zoon; J. P. Verstraaten. 76 jr., man; J. van Amstel, 2 Jr.. dochter. JUBILEUM M.S.F. Gezellige feestavond Het is thans 40 jaar geleden, dat de toenmalige sergeant-schrijver van de Koninklijke Marine, de thans gepen sioneerde adjudant-schrijver P. D. Beversluis, van het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Onderofficie ren der Kon. Marine en het Korps Mariniers de opdracht kreeg, te komen tot de oprichting van een in stituut, dat hulp zou verlenen aan tuberculose-patiënten en dat verple ging zou mogelijk maken. Op 12 okto ber 1918 kwam het Marine Sanato rium Fonds tot stand. Sindsdien wer den op kosten van het Fonds 1221 patiënten in sanatoria en 882 thuis verpleegd. Hiermee was een bedrag van ruim 600.000 gulden gemoeid. Het grote aandeel dat het fonds heeft gehad en nog heeft in de alge mene strijd tegen deze ziekte en het feit, dat allerwege veel medewerking werd ondervonden om de stichting in stand te houden en te doen bloeien stemde tot grote dankbaarheid. Men heeft gemeend, dit jubileum niet onge merkt voorbij te moeten laten gaan en dit is tevens dan een verklaring voor de gezellige drukte welke er gisteravond heerste in het St.-Antoniusclubhuis aan de Mare, waar een zaal vol mensen ge noot van een kolderrijke cabaretvoor stelling ,,'t is allemaal kolder". Na een welkomstwoord van de voor zitter van de Propagandacommissie voor Leiden en omstreken van het Fonds, de serg.-majoor W. Takema, tot de aanwe zigen, onder wie zich de oprichter van het Fonds, de heer Beversluis, en de commandant van het vliegkamp Val kenburg, de kolonel W. O. P. R. Aernout, bevonden ging een vlot programma van start van liedjes, schetsjes en tot mee deinen uitnodigende accordeonmuziek. Er werd een telefonisch beroep op mi nister Staf gedaan tot steun aan het M.S.F. via Tokio, omdat deze verbin ding het vlotst tot stand werd gebracht in plaats van rechtstreeks met Den Haag en in een ander nummer zag men hoe sommige kapiteins het wel eens te stellen kunnen hebben met soldaten op rapport, die de elementaire beginselen van de inwendige dienst nog niet geheel onder de knie hebben. Hoezeer de Wama's nog in trek zijn bleek bij het optreden van deze twee grapjassen. Ze verkochten weer hun da verende kolder in allerlei vormen, die hier en daar over de schreef dreigden te gaan, maar het was voor de meest serieuze toeschouwer niet mogelijk om het gezicht in de plooi te houden; er was geen touw meer aan vast te knopen en daar was het tenslotte toch om te doen. Ook het optreden van de „Zweed se violist" Swen Smeele was een succes, zijn manipulaties met viool en toebe horen waaronder een halsstarrige kanariepiet ontlokten daverende lachsalvo's. Het feest werd besloten met een groot bal o.l.v. de heer H. Boes, waarbij de dansmuziek verzorgd werd door The O.K. Rhythm Stars. LEIDSE SMALFILM LIGA UITSLAG FAMILIE-FILMWF.DSTRIJD Een van de grootste evenementen van de Leidse Smalfilm Liga is ongetwijfeld de jaarlijkse weerkerende familie-film- wedstrijd. De inzet van deze wedstrijd is de „Bol-beker" die het vorig jaar door de heer J. Marijt gewonnen werd. Dit jaar bestond de inzending uit een drietal films. Zij waren uiteenlopend van karakter, n.l. een kleurenfilm en twee zwartwitfilms, waarvan één van geluid was voorzien. Het was ditmaal voor de jury een uitermate moeilijke beslissing om de be kroonde film aan te wijzen. De „Bolbeker" ging tenslotte naar de makers van de kleurenfilm „Brandend verlangen", n.l. de heren Bol, De Kier en Rodrigo. De tweede prijs ontving de heer J. Marijt voor zijn knappe geluidsfilm „Televisite"de heer de L'Ecluse ver overde met „Een jonge schilder in huis" de derde prijs. De bijeenkomst in „Het Gulden Vlies" verliep op zeer geanimeerde wijze. Voor al de kritiek na de uitslag van de jury werd door de cineasten zeer gewaar deerd. Leden van het C.N.V. bespraken doelstellingen In de Jacobazaal van „Den Burcht* werd gisteravond een kadervergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond ge houden voor Leiden en enkele omlig gende gemeenten. De voorzitter, de heer A. L. Verhoog, zei in zijn welkomstwoord, dat het be stuur, gezien de groei van de beweging, het nodig en nuttig had gevonden, dat men zich deze avond eens gezamenlijk zou bezinnen op de grondbeginselen van de eigen vakorganisatie. Vervolgens besprak de leider van deze avond, de heer W. P. van Leeuwen, de werkwijze, welke zou worden gevolgd op deze bijeenkomst, waarop de leden in de te vormen discussiegroepen samen een gesprek zouden hebben over de gang van zaken in het C.N.V. Het vier tal vragen waarover in de groepen een rapport moest worden uitgebracht luid de als volgt: 1. Waarom gaat het eigen lijk in onze Chr. vakbeweging?; 2. Welke mogelijkheden ziet U voor de plaatse lijke actie van onze beweging?; 3. Hoe probeert U de belangstelling van de leden te winnen of hoe vindt U, dat dit zou kunnen?; 4. Wat vindt U van onze voorlichting in de bondsbladen? Spreker gaf van de gestelde vragen een nadere motivering. Het was hem gebleken, dat er bij velen onvoldoende belangstelling bestond. Men hoort nog wel eens het verwijt „Vroeger had je nog wat aan de vakbeweging". Er zijn er, die alleen maar op een afstand medeleven. Vaak is zakelijke materie of staan principiële vragen te veel op de voorgrond. Het C.N.V. heeft o.m. ten doel de leden dichter bij elkaar te brengen en zich één te doen voelen onder de Hei lige Schrift. Na deze inleiding werd een zestal groepen gevormd en waren de deelne mers al spoedig in drukke besprekingen gewikkeld voor het opstellen van de rapporten. I.ElDtRDORP RAADSAGENDA De raad komt vrijdag 7 november des avonds om 7.45 uur bijeen ter behan deling van o.m. de volgende punten: Wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van de raad; aanbieding van de gemeenterekening over 1956: benoeming van een reke ningscommissie; voorlopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf over 1957voorlopige vaststelling van de rekening van het woningbedrijf over 1957; voorlopige vaststelling van de re kening van het waterleidingbedrijf over 1957: wijziging der „Waterleidingveror dening 1957"; deelneming aan de „Stichting ter bevordering van de tand verzorging van schoolgaande kin deren in het district Alphen aan den Rijn"; overname van enkele strookjes grond van de provincie Zuid-Holland in verband met de verbetering van de bruggen in Achthoven: verkoop van grond uit complex V van het grondbe drijf, bestemd voor de bouw van 68 eengezinswoningen; verlenen van een subsidie aan de „Stichting Nazorgwerk- plaatsen" van de „Verenigng Zwakzin nigenzorg" te Leiden over 1956 en 1957; verlenen van medewerking ten behoeve van de R.-K. Lagere School; verlenen van medewerking ten behoeve van de Chr.Nat. Lagere School en de Chr. Ulo school; wijziging van het raadsbesluit van 25 april 1958, tot verhuur van los land aan de heer D. Hoogstraten; wijzi ging der beheersverordening op het grondbedrijf voor het jaar 1958; voor stel tot het in 1958 achterwege laten van taxatie van de bij het grondbedrijf in beheer zijnde eigendommen; vast stelling van een beheersverordening voor het grondbedrijf voor de jaren 1959 tot en met 1965; vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten; vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van een wegen- en rioolbelasting. OEGSTGEEST AANRIJDING Op de Rijnsburgerweg vond gisteren een aanrijding tussen een auito en een wielrijder plaats Deze wielrijder, een 17-jarige jongen uit Rijnsburg, stak samen met een andere wielrijder dwars de weg over juist op het ogenblik, dat een uit het bloemen- dorp komende auto naderde. De jeugdige Rijnsburger werd gegrepen en tegen de straat gesmakt. Hij brak zijn linker onderbeen en moest naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd worden. De fiets werd vernield. Een bergingsvaartuig van de Britse luchtmacht is hier gefotografeerd met in de takels een deel van de Scimitar-straa1 jager. die op 25 sep tember j.l. verongelukte bij een lan ding op het dek van het vliegdek- schip VictoriousVoordat een helikopter hulp had kunnen bieden, verdween het toestel met de mloot in de golven. Huldiging mej. F. Visser Onder grote belangstelling vond giste ren de huldiging en het afscheid plaats van mej. F. Visser, die een kwart eeuw geleden in dienst der gemeente trad. Mej. Visser begon haar gemeentelijke loopbaan, zoals wij reeds eerder schre ven, bij de Dienst voor Sociale Zaken, terwijl zij haar verpleegstersopleiding genoot in het Academisch Ziekenhuis. Later werd zij overgeplaatst naar de Gem. Geneeskundige en Gezondheids dienst. De directeur van deze dienst, dokter J. G. Bazuin, sprak de jubilaresse toe en bood haar daarna een gratifica tie aan. Namens het personeel overhan digde hij een geschenk. De heer D. Vroom, die de ambtenaren van Sociale Zaken vertegenwoordigde sprak even eens woorden van dank. Namens de artsen van de dienst voerde dokter J. M. Cannoo het woord. Mej. Visser richtte zich na deze huldiging met woorden van dank tot de aanwezigen, die allen hun beste wensen uitspraken. G. KASTEEL NAM AFSCHEID VAN DE S.L.F. Gisteren was voor de heer G. Kasteel het tijdstip aangebroken om na een diensttijd van ruim 39 jaren de Stede lijke Lichtfabrieken met pensioen te verlaten. Namens de directeur, die verhinderd was aanwezig te zijn. bedankte ir. T. Lentelink de heer Kasteel voor de wijze waarop hij zijn werk bij de Fabrieken had verricht en wenste hem het beste toe voor de komende jaren. Zijn chef sprak hierna de scheidende functionaris toe en memoreerde de ma nier waarop de heer Kasteel steeds in goede verstandhouding met zijn colle ga's had gewerkt. Namens de personeelsvereniging werd hem door de voorzitter een cadeau aan geboden als aandenken aan de tijd bij de Lichtfabrieken doorgebracht. In de kantine volgde hierna een harte lijk afscheid van zijn naaste collega's, die dit met enige geschenken vergezeld lieten gaan. Tot slot dankte de heer Kasteel voor de aangeboden attenties en de blijken van vriendschap bij zijn vertrek onder vonden. VOORSCHOTEN Hervormingsdienst Vanavond om 8 uur wordit in de Geref. Kerk tezamen met de Herv Gemeente een herden kingsdienst der reformatie gehouden, waarin als spreker optreedt ds W. G. Meijering (herv. pred. alhier). HOOIBRAND Gisterochtend om 5 uur werd de brandweer gewaarschuwd voor brand bij de boerderij van de heer A. van Leeu wen in de Rozenburgerlaan. Een hooi schelf was door broei in brand geraakt. De auitospuit, o.l.v. de onderoomman- danit de heer D. Uperlaan wist de brand tot de schelf beperkt te houden. Een op 1 meter afstand staande hooiberg kon behouden blijven. Verzekering dekt de schade, die enkele duizenden guldens 'bedraagt. 15.000 kg hooi ging verloren. WARMOND INSTRUCTIEAVOND B.B. In hotel De Stad Rome werd voor de leden van de Bescherming Bevolking de eerste instructieavond gehouden. Het hoofd van de afdeling, de heer Brouwer, opende deze avond met de sprekers de heer Geert van Wijk en J. van Duijn, kringassistent hartelijk welkom te he ten: ook werden de leden en de fabrieks- bescherming van Padox welkom geheten. Hierna gaf hij het woord aan de kring assistent. de heer J. van Duijn. die een lezing hield over de z.g. ABC-dienst, dit is een nieuwe toegevoegde dienst bij de BB. ABC betekent atomische biologische en chemische dienst welke onder meer tot taak zal hebben na een kernwapen explosie verkenningen uit te voeren om na te gaan of in een bepaald gebied ra dio-actieve produkten aanwezig zijn en de nodige maatregelen te treffen. Hierna werden enige films vertoond over de atoombom en de uitwerking daarvan. EEUWFEEST PAROCHIE BESLOTEN Ook in Huize Sl.-Liduina werd het 100-jarig bestaan van de parochiekerk gevierd. Woensdagmorgen droeg pas toor J. Gussenhoven een plechtige H. Mis op. De gezangen werden daarbij uitgevoerd door het koor van de zusters. In de hal sprak de voorzitter van het regentencollege, de heer F. Slager, na mens de bewoners van het huis, woor den van felicitatie tot het kerkbestuur. Hij overhandigde symbolisch de ont- werp-tekening van het gebrandschil derde raam. dat door de bewoners van Huize St.-Liduina is geschonken en in middels in de Mariakapel van de pa rochiekerk is aangebracht. Pastoor Gussenhoven dankte de be woners en de heer Slager voor de feli citatie en het mooie geschenk. Tot slot van de feestvieringen bood het kerkbestuur aan allen, die zich be langeloos verdienstelijk maakten in de parochie, een parochie-avond aan in j hotel De Zon. In zijn openingswoord dankte de pas toor allen, die tot het welslagen van het eeuwfeest hun beste krachten had den gegeven. De avond werd verzorgd door het Verenigd Alkmaars Cabaret Ensemble De Cabolini's. WASSENAAR Kinderrecht en bescherming Gisteravond werd in de instructiezaal van het politiebureau een bijeenkomst gehouden van de Wassenaarse reserve- politie waarin als spreker optrad de heer K. A. Bakker, directeur van een tehuis voor werkende jongens te Den Haag. met een lezing over kinderrecht en kinderbescherming. De heer Bakker zei, dat de kinderbe scherming al vóór de kinderwetten be stond. een beweging welke omstreeks 1848 ontstond op kerkelijk en particulier initiatief, uit overweging, dat het toch niet aanging om kinderen in de gevan genis te zetten. Pro Juventute ontstond en in 1905 kwamen de kinderwetten in werking. In 1921 werden de kinderrech ter en de onder toezichtstelling in het leven geroepen voor het kind, dat met zedelijke of lichamelijke ondergang wordt bedreigd. Dit is niet direct een onterende zaak. De kantonrechter spreekt de onder toezichtstelling uit op grond van ongewenste verhoudingen, op finan ciële gronden, voor kinderen die ge voelsmatig te kort komen enz. De onder toezichtstelling kan in het ouderlijk huis gebeuren of in een inrichting. Het is een maatregel welke een zegen is voor het kind. Ontheffing of ontzetting uit de ouderlijke macht werden vervolgens door de heer Bakker besproken, waarbij hij voor wat het laatste betreft op merkte, dat dit gelukkig niet zo gemak kelijk gaat. Pas na drie jaar en nadat aan alle voorschriften is voldaan kan men een kind zijn eigen naam geven. Na een pauze vertelde spreker nog het een en ander over zijn eigen erva ringen met de 32 jongens uit zijn tehuis Geringe verhoging Ziekenfondspremie (Van onze Haagse redactie) De ziekenfondspremie voor de ver plichte verzekeringen zal met ingang van 1 januari a.s. met 0,1 of met 2 worden verhoogd. De premie zal dus niet worden opgetrokken tot 4,7% zoals oorspronkelijk door de Zieken fondsraad aan de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, was voorgesteld. Een definitieve beslissing in deze moet de bewindsman intussen nog nemen. De schutbladen blijven de waarde be houden voor het afdoen van de afreke ningen over 1958. De beslissing van minister Suurhoff inzake de Ziekenfondspremie zal in elk geval voor het eind van het jaar worden genomen. Aanval op Rijswijkse dame DADER ONTKOMEN Vannacht werd te Rijswijk een 54- jarige mevrouw K. wonende in de Kastanjelaan, op de Remhrandtkade aangerand door een onbekende man. Hij greep haar bij de keel, waarop het slachtoffer reageerde met een klap in het gezicht en om hulp riep. Een van de omwonenden snelde naar buiten, waarna de aanrander op de vlucht sloeg. Hoewel omwonenden nog een achtervolging inzetten, kon men de dader niet meer te pakken krijgen. De wonden op de keel van de aange vallene bewezen dat door haar snel rea geren erger is voorkomen. Daar in Voor burg ook enige dergelijke aanrandingen hebben plaats gevonden, is het niet on mogelijk dat men met dezelfde persoon te doen heeft. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 31 oktober Veemarkt: Er |n aangevoerd 2 stieren. 56 melkkoeien, 10 vette koelen. 97 varekoeien. 25 pin ken. 40 graskalveren. 48 vette kalveren, 29 nuchtere kalveren. 135 vette schapen. 110 foksohapen,, 1474 vette lammeren. 25 varkens (zeugen. 307 schrammen. 594 big gen. 1 paard. 19 gelten. totaal 3273. No tering: melkkoeien 800 tot 1059; vette koeien schoon gewioht 2.60 tot 3.15; vare- koelen 500 tot 850; pinken 350 tot560; graskalveren 225 tot 325; vette kalveren levend/g ewicht 1.80 tot 2.60; nuchtere kal veren levend gewicht per stuk 40 tot 60; nuchtere kalveren per kg. levend gewicht 1.15 tot 1.56; vette schapen 70 tot 90: fok schapen 70 tot 95; vette lammeren 70 tot 90; drachtige zeugen 250 tot 350; schram men 70 tot 95; biggen 40 tot 45 en tot 52. De handel: voor melkkoeien stil; vette koelen en varekoelen matig: pinken stil; graskalveren kalm: vette kalveren ge drukt; nuchtere kalveren lui; vette scha pen en vette lammeren vrij goed; zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN, 31 oktober Kaasmarkt: Er zijn aangevoerd 26 partijen Goudse kaas en 4 partfjen Leidse kaas. Notering: (ex tra kwaliteit geen notering). Goudse le kwaliteit 2.19 tot 2.25; Goudse 2e kwali teit 2.10 tot 2.18; Leidse le kwaliteit tot 2.30. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN. 30 oktober Groenteveiling: bloemkool A (per 100 st.) 2131. idem B 1017; waspeen B export (per kist) 1.902.40, idem bin nenland 24.20; uien 20; knolselderie (per 100 st.) 14; rode kool 815. glaasje Sultan Hamid naar Nederland vertrokken Sultan Hamid II van Pontianak is vandaag uit Djakarta vertrokken, op weg naar Nederland. De sultan, die een langdurige gevangenisstraf heeft onder gaan wegens een poging tot omverwer ping van de Indonesische regering, zal. voor het einde van het jaar naar Indo nesië terugkeren. Op de heenreis naar Nederland zal hij vijf dagen in Singa pore blijven. BEURSOVERZICHT Aku's en Philips in reactie, Unilevers willig AMSTERDAM, 31 oktober Aan de hausse van de aandelen Philips en Aku kwam vandaag, bij de laatste officiële beursdag van deze week een einde. Beide aandelen ondergingen een gevoelige reactie bij de opening. Het buitenland liet in de Philipshoek en ook in de hoek van de Kunstzijde-aandelen verstek gaan en dit betekende dat tegenover het aanbod niet voldoende vraag aanwezig was, hetgeen een scher pe koersdaling tot gevolg had. Een en ander werd door de beurs als zijnde „normaal" beschouwd, gezien de forse koersstijgingen van de laatste dagen voor beide aandelen. Aandelen Philips openden op 390. ofwel 7 punten lager vergeleken bij de vorige slotkoers. Dit was het gevolg van een stoplosorder. Hierna herstelde het fonds zich circa 2 punten. Vanzelfsprekend verloren de converteerbare obligaties Philips enige percenten op 172 (176). Unilevers, hoe wel bij de opening circa 3 punten lager, hielden zich zeer goed. Geduren de het verdere beursverloop kwam er voor deze aandelen geleidelijke vraag, waardoor de koers enige procenten steeg. Het hoogste punt kwam op circa 457, tegenover een slotkoers van de vorige dag op 451, op geruchten, dat zeer binnenkort een bonus van 25 pet. voor de Unilever aandeelhouders kan worden verwacht. De grootste activiteit ging dan ook uiteindelijk van de hoek van de Unilevers uit. Kon. Olies schom melden rond de f. 188.30, hetgeen circa 30 cent boven het niveau van gisteren was. De handel in deze hoek was minimaal. KLM totaal verwaarloosd. Aku's ondergingen bij de opening een gevoelige reactie van circa 10 punten tengevolge van middenkoers aanbod. Deze prijs bleek wat te laag, waardoor een herstel van circa 2 punten het ge volg was. Het uiteindelijke verlies ver geleken bij gisteren beliep toch altijd nog circa 8 punten. Scheepvaarten hadden de wind in de zeilen en over de gehele linie kon een winst worden geboekt van een tot twee punten. Een zeer vaste tendentie ont stond in de hoek van certificaten Deli, die rond de f. 130.50 noteerden. De koerswinst beliep hier circa 5 gulden vergeleken bij donderdag. Er ging een gerucht ter beurze dat een concern een groot pakket certificaten Deli zou over nemen tot de koers van f. 130 A f. 140. Posten van 200 certificaten in één klap verwisselden bij de opening van eige naar. In het verdere beursverloop nam de activiteit in deze hoek af, doch de koerswinst bleef vrijwel onaangeroerd. Het bericht over nationalisatie van de Nederlandse zaken en bedrijven in Indonesië werd op het Damrak zon der enige emotie ontvangen. De koer sen van de aandelen van Nederlandse bedrijven met belangen In Indonesië ondergingen geen noemenswaardige verandering. Staatsfondsen lichtelijk in herstel. Aandelen Leidsche Wol werden ver nomen op 185 pet ex 7% pet dividend (gisteren 191), op de overname van f. 2 miljoen eigen aandelen op een koers, die belangrijk beneden de huidige beursprijs ligt. WISSELKOERSEN Londen 10.56%—10.57; New York 3.76%—3.77Montreal 3.88%—3.89% j Parijs 89.7589.85; Brassed 7.58% 7.58%; Frankfort 90.37—90.42; Stock holm 72.98%—73.03%Zürich 86.45— ".50; Zürich (vr. fr.) 88.73%—88.78%j Milaan 60.55%—60.60%Kopenhagen 54.61—54.66; Oslo 52.81%—52.86We nen 14.59y4—14.60V4; Ankara 3.80%— 3.80%: Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%13.28. Beurs van Amsterdam Vrijdag 31 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93L 93% Grootboek obl. 3% 79 Ned. *47 3% (3) 90% 90A 93% 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91A 85% 85% 87A 87H 87% 87 A Ned '55 II 3% 89 %L 891/4 Ned '37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 89% 90 Investeringscert. 3 85% 95% Ned. 62-64 3 93% 93% Cert. NWS 2% 91H 59% Indië '37 A 3 90 89% Grootboek '46 3... 108% Ned WD 6% 108 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deü Mij .en (Ver.) H.VA Java Cuit Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Müller en Co N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Billton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr (f. 20.— Idem (50 a f 20 Holl Amer lijn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr ceri v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv ünie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam *47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1954 3% 87A Leiden 1947 3% 94B R'dam -37 I-Hl 3% 91 31 30% 103 120 183 180% 70% 71% 126 131 122 123% 26 97% 97% 11% 11% 257% 251% 194 353 359 191 192 333 332 325 323 297% 298 397 390% 177% 180 450% 458% 213 213 178 178% 779% 776% 189 188.70 188.05 188.15 152 153 134 135 98.50 99 160 160% 132% 133% 142% 143% 128% 130% 249 250 129% 132 132% 133% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 94% 94% A'dam '51 2% 88% 88% A'dam '56 I 2% 85 84% A'dam '56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 84 Enschede '54 2%82% Den Haag '52 12% 94% 93% Idem H 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 94% 94% Idem II 2% 94 idem '57 2% 106% 106% Utrecht '52 2% 95% 95% Z.-Holl 1957 2% 103 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 246% 245 H.B U eert22iy4 220 Sott. Bank 205 205 Twentsche Bank 192 191 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 268 266L Borneo Sum H Mij 44% 44 Ned G en Sp. fabr 218 220 Kon Ned Grofsm 119% 119% Internatlo86% 86 Rott. Droogdok My 538 539 Tieleman en Dros 8 7% Ned. My Walv.vrt. 79% 79% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 6 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28H 28H Intern Nickel 89% 88f| Anaconda 60% 60 Bethlehem Steel 52 5iy4 Cities Service 58y4 58y4 General Motors 48%B 48% Kennecott 98% 97% Republic Steel 65% 65y4 Shell Oil 82% 82 Va Union Pacific 30% 30% Un. States Steel 85% 84% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 30/10 Edelmet Kon AA 46% Pref WA idem 59 59 445GB 2 445 Holl Constructie 476GB 475 Ing our v Bouwnyv 160B Int Kunststof! Ind 41% 41% Leidsche Wolsplnn 187% 191GB Sikkens Lakfab '53 542 545GB Ver Touwfabrteken 194 Wernink's Betonm 90% 91 Van wyk Textiel 61 62 96% 97%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9