Gezondheid en leven van honderden vragen bloedgave door duizenden Nog zeer vele donores nodig om nieuwe medische mogelijkheden te zetten levensgeluk om Belangstelling viel tegen Jong en Jolig op vakantiepad Geref. (vrijgemaakt) school te Oegstgeest officieel geopend Zal de naam Dr. K. Schilder-scliool dragen Nieuwe mijlpaal in opbouw B.B. Eerste groep gediplomeerde E.H.I.O.-ers Geleidelijk, maar zeker, zal men gevolgen van Euromarkt merken SUCCES - AGENDA'S VULPENKLINIEK 97»t« jaargang Vrijdag 31 oktober 1958 Tweede blad no. 29583 Dringend beroep Bloedtransfusiedienst Onder vrijwel alle denkbare omstandigheden waarin van een acute nood sprake is, zijn de mensen ongevraagd bereid zelfs hun leven in de waagschaal te stellen voor anderen. De vrij onrustige menselijke pamenleving van deze eeuw heeft er voorbeelden zonder tal van gegeven. Merkwaardig is, dat in schrille tegenstelling daarmee thans een zeer dringend beroep gedaan moet worden op zeer velen, iets van hun gezondheid zonder verlies voor zichzelf te schenken aan anderen pm hun leven of levensgeluk te redden: gezond bloed. De medische wetenschap ontwikkelt zich snel. De ontwikkeling van de operatieve mogelijkheden is stormachtig, vooral waar het betreft de jongen en het hart. Maar voor het vruchtbaar maken van deze voor uitgang in de praktijk is het ook nodig, dat veel meer mensen dan thans zich opgeven als donor voor de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis. Het moet toch ontoelaatbaar worden geacht, dat b.v. het Academisch Ziekenhuis in Leiden een wachtlijst heeft van meer dan honderd patiënten, waaronder vele kinderen, wier operatie ten bate van hun gezondheid en geluk moet worden uitgesteld, omdat er niet voldoende bloed voor transfusie beschikbaar is! Alleen in Leiden en omgeving heeft het Rode Kruis nog dit jaar niet minder dan 1000 nieuwe donores nodig om aan de vraag naar bloed te kunnen voldoen. Dit achterblijven van het aanbod van bij de vraag naar bloed werd voor de tfdeling Leiden van het Rode Kruis aan leiding, een wervingsactie van donores }p touw te zetten, onder meer door een beroep op de personeelsverenigingen dei- bedrijven in Leiden en omgeving. Voor jertegenwoordigers dier verenigingen trerd gisteren in de collegezaal van de heelkundige kliniek van het Academisch Siekenhuis een voorlichtingsavond ge- [even. Wat bij deze avond in de eerste plaats opviel, was de tegenstelling tus sen de bezieling van de organisatoren en de bedroevend geringe belangstel ling van de zijde der verenigingen. On getwijfeld zullen degenen, die deze avond bijwoonden, goede propagandis ten in eigen omgeving geworden zijn, doch te velen ontbraken, om deze avond geheel geslaagd te kunnen noemen. Veelzeggende cijfers Dr. J. F. L. Fontein, leider van de Leidse Bloedtransfusiedienst, vermeld de in zijn openingswoord enkele veel zeggende cijfers: in 1946 bedroeg het aantal bloedtransfusies in ons land ongeveer 12.000. Vorig jaar, dus nauwe lijks tien jaar later, waren er het er 150.000 j De moderne medische techniek maakt [peraties mogelijk, waarvoor zeer veel bloed nodig is. Leiden neemt een bijzon- fiere plaats in in het land, omdat hier iiperaties verricht kunnen worden, die jlders nog niet tot de mogelijkheden be horen, hetgeen onder meer tot gevolg |iefet, dat gemiddeld drie operaties per reek in Leiden worden verricht, dieper Groot enthousiasme in stampvolle Stadsgehoorzaal Sempre Avanti's Jong en Jolig, dat meer buiten dan binnen de „stads- 1 muren" musiceert en veelal ook acteert, gaf gisteravond in de Stads gehoorzaal een uitvoering voor „eigen publiek". Dat dit gezelschap, regel matig op tournee, ook in Leiden een grote aanhang heeft, bewees de stampvolle zaal en het enthousiasme, waarmede het deze avond geboden programma werd ontvangen. Hoewel vrywel niemand meer aan ikantie denkt, verkeert „Jong en Jolig" og steeds in een vakantiestemming ader kundig geleide van dirigent Koos ukier hij weet een programma met eel vaart te brengen trok men al lusicerend en zingend door verschei- ene landstreken: Oostenryk, Duits- md, Italië, Frankrijk, maar ook door os eigen land. Nel de Vries en Gerard bolhaas een uitstekend op elkaar igesteld paar zongen hun duet, aarby loffelyk ondersteund door het oor. Lyda Spaans, die bovendien be- ihikt over een aardige voordracht, eemt tussen deze beide solisten weer en aparte plaats in. Als soliste had zy eel succes met „De kleine gouden ster" an Jos Cleber, maar daarmede was zij an ook voor de radio al eens uitgeko- len in „De Springplank". Met Wim rugman hij is bij Jong en Jolig de )il waar vrywel alles om draait oorden wij haar later nog in de alipso. Ook hierin was het succes root. Voor een echt Hollands nummer irgde deze avond Wim Brugman in de rgelman, waarvan hij in lied en gebaar en recht vrolijke weergave gaf. Van- elfsprekend kwam ook de boerinnetjes „Zie de boerinnetjes" nog even op et appèl. Een soliste, die door haar oordracht en zang ook steeds meer op e voorgrond komt is Nel Pouw. Jong Jolig het bleek deze avond meer an eens beschikt ook in haar over en goede kracht. Koor en orkest zorg en ook ditmaal voor een goede onder leuning van deze muzikale tocht door ele landen. Sempre Avanti heeft echter niet lleen muzikale pijlen op zijn boog. oor de pauze gaf de toneelafdeling, nder de bekwame regie van Henk van er Broek, een vlotte opvoering van „Je loet er niet mee spelen". Een kluchtig eval, waarbij het er om ging. dat liefde oven geld moet gaan. Mccht men er, oals de titel zegt „niet melen", empre Avanti heeft dit wel '"an en iet medewerkenden, die stuk vonr stuk oor hun rol stonden en het spel naar en geestige climax brachten met als itblinker Hans van Oosterom, de vriend an de op zyn liefde geteste advocaat. stuk het bloed van 14 donores vragen. In vele gevallen kan een beroep worden gedaan op de „bloedbank", waarin bloed van donores twee tot drie weken gecon serveerd kan blyven, in andere gevallen echter is „vers" bloed nodig, dat slechts enkele uren voor de transfusie van de donor is afgetapt. Prof. dr. A. G. Brom, de Leidse thorax chirurg, vertelde op boeiende en toch eenvoudige wijze iets over de moderne hartoperaties. Het is eerst de laatste jaren mogelijk geworden direct chirur gisch in te grijpen in het hart, dat in ons lichaam de rol vervult van twee cilinder zuig-perspomp voor het bloed als opnemer en distributiemiddel van zuur stof. Hoewel reeds zeer veel defecten chi rurgisch kunnen worden hersteld, is dit vooralsnog niet mogelijk met het ver schijnsel van de angina pectoris, de dik wijls fatale beschadiging van het bloed vatenstelsel, dat voor de functionering van de hartspieren zelf zorgt, iets waar op 70 procent van de mannen kans heeft in hët leven. Jonge techniek Prof. Brom veronderstelde echter, dat over enige jaren middelen gevon den worden om ook op dit gebied ope- I ratief in te kunnen grijpen. Geleidelijk aan heeft de medische we tenschap zich de kennis en technische vaardigheid verworven, die ingrepen in het hart mogelijk maken. Reeds in 1914 konden operaties aan het hartzakje worden uitgevoerd, in 1938 begonnen de eerste operaties aan de bloedvaten di rect buiten het hart, maar pas in 1948 was men in staat het hart zelf operatief te behandelen. Kunsthart opende weg De grote mogelijkheden werden ge opend door de constructie van het kunst- hart, mede dank zij de ontwikkeling van de plastics, die gebruikt kunnen worden inplaats van voor het bloed schadelijke rubber en glas. De onderbreking van patiënten voor hartoperaties, waarbij bij lage tempera tuur de bloedsomloop kon worden stop gezet, gaf slechts gelegenheid tot zeer kortdurende ingrepen, tot maximaal 12 minuten. De meeste hartoperaties vergen ech tere en langere tyd, en daarbij brengt (in werkelijkheid een zeer ingenieuze het kunsthart uitkomst. Dit kunsthart en ingewikkelde apparatuur) kan men eenvoudig omschrijven als 'n pomp, die het bloed van de patiënt bij het hart aftapt, door een zuurstofbad voert en weer naar de lichaamsslagader van de patiënt terugvoert. Door middel van deze apparatuur kan het hart ruim een uur worden stilgezet, opengelegd en geopereerd. Deze tijdsduur is vol doende voor vrijwel alle operaties. Steeds meer bloed nodig Het gebruik van het kunsthart vergt evenwel grote hoeveelheden aanvullend bloed. Niet alleen is het bloedvaten stelsel door de inschakeling van een omvangrijke leiding buiten het lichaam veel groter geworden, waardoor veel meer bloed nodig is dan het menselijk lichaam gewoonlijk behoeft, ook zijn daarbij reserve-hoeveelheden nodig om te zorgen, dat minieme technische sto ringen geen onderbreking van de bloedstroom veroorzaken. Voorts wordt de vraag naar bloed zeer snel groter, doordat, dank zij de operatietechniek van tegenwoordig operaties kunnen worden verricht, die vroeger niet plaats vonden. Prof. Brom toonde de werking van een kunsthart en liet een zeer interessante korte kleurenfilm over een hartoperatie zien, waarin de grote lijnen van een der gelijke ingreep en het gebruik van het kunsthart duidelijk werden uitgebeeld. Dr. J. J. van Rood, leider van de bloed bank, zette vervolgens nog in het kort uiteen, hoe de keuring, de oproeping en de behandeling van donores verloopt en met welke problemen men te doen heeft met betrekking tot de verschillende bloedgroepen. Prof. Brom en prof. dr. H. A. Snellen beantwoordden tenslotte vele vragen der aanwezigen, die zowel betrekking had den op bloedtransfusie als op dè hart- chirurgie. Te weinig politiepersoneel In antwoord op desbetreffende vragen heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer geschre ven, dat het personeeltekort bij het korps Rijkspolitie op 1 oktober j.l. rond 500 man bedroeg. In de grootste gemeen- iten bedroeg het tekort: Amsterdam 257 Rotterdam 117, 's-Gravenhage 88, Utrecht 30. De sterkte van de reserve- gemeentepoli tie bedroeg die datum 5800 man. C.H. kandidaat voor vacature Van Aartsen De protestants christelijke fractie uit de Haagse gemeenteraad heeft tijdens een bespreking van de vervulling van de wethoudersplaats voor economische za ken, die is opengevallen door de be noeming van mr. Van Aartsen tot mi nister van Verkeer en Waterstaat, met volledige eenstemmigheid besloten in deze zaak voorrang te geven aan de christelijk historische groep en haar in de gelegenheid te stellen haar eventuele kandidaat voor te dragen. „Dit besluit 'berust op overwegingen van billijkeid in verband met het feit, dat vele jaren lang een wethouder uit de A.R. kring in het college zitting had. Advertentie Wilg oor BTvlJ uw was WASMACHINES ^'handen! demonstratie o.a. bij KATWIJK AAN ZEE: Bloot, Andreasplein 14. LEIDEN: v. Berge Henegouwen, Aalmarkt 12 Lasschuit, Noordeinde 41 Seis, Noordeinde 53 Teske, Doezastraat 5 De Wit, Oude Vest 111 NOORD WIJK: Van Asten, Schoolstraat 42. IMPORTEUR: N.V. THABUR - DEN HAAG Na een voorbereiding van zeven jaren is het de Stichting Gereformeerd (vrij- gemaakt) Lager Onderwijs Rijnsburg en Omstreken gelukt in een eigen school haar onderwijs met ingang van 1 november a.s. in Oegstgeest te beginnen, zij het dan dat gebruik moet worden gemaakt van een houten noodschool omdat voor de bouw van een definitieve school in de omgeving van de Hofdijck geen toestemming kon worden verkregen. De noodschool bevindt zich aan de Rhyn- geesterstraatweg nabij de rioolwaterzuiveringsinstallatie en zal volgend jaar wor den uitgebreid met twee lokalen die dan vry komen van de tijdelijke 2e openbare school, die alsdan in een nieuw schoolgebouw zal zijn ondergebracht. De heer Bedeker tot voor kort in Am sterdam werkzaam toonde enkele ont vangen geschenken ten behoeve van de school en merkite op da«t hard werken In het voornemen ligt om deze school een goede naam jn deze omgeving te geven. Als een der voornaamste taken zag hy de kinderen te bekwamen in de dienst aan God. Hij besprak de verhouding tus sen school en gezin. Hoewel het peil van het onderwijs zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd met- het oog op de voortzetting naar het middelbaar ondier wijs. ligt het geenszins in de bedoeling „moord te plegen' op minder begaafde leerlingen. Hij ging uitvoerig in op het samengestelde en door de Inspectie goedgekeurde leerplan en deed op de ouders een beroep om ernstig te trach ten in samenwerking met de leerkrach ten het beste voor de kinderen te berei ken. Gisteravond kwamen de ouders van de leerlingen uit verschillende gemeenten in „Irene" bijeen teneinde de school officieel te openen en de leerkrachten voor te stellen. De voorzitter dezer samenkomst, de heer W. Heemskerk, te Rijnsburg Ver welkomde o.m. de wethouder van onder wijs te Oegstgeest, dr. K. Simon Thomas en de gemeentesecretaris de heer Jac. de Visser. Tevens werd welkom geheten de heer v. d. Laan als afgevaardigde van het landelijk verband en werd dank ge bracht aan notaris Doyer en de archi tect P. v. Nieuwkoop, die het bestuur op nuttige wjjze van dienst waren geweest. Het onderwijzend personeel zal bestaan uit het schoolhoofd, de heer J. H Be deker, die reeds in Oegstgeest woonach tig is, de heer B. Snijder uit Rijnsburg en de dames K. Brink en J. Binnema. De heer Heemskerk deelde mede dat aan de schooql verbonden werd de naam dr. K. Schilder, die zozeer voor de vrij making had geijverd. Dr. Schilder is in de jaren 19251928 gereformeerd predi kant in Oegstgeest geweest. Verlaging benzineprijzen Als gevolg van de recente prijsdaling op de wereldmarkt zullen met ingang van zaterdag 1 november a.s. de ben zineprijzen worden verlaagd. Gewone benzine wordt 0.6 cent per liter en super-benzine 0.1 cent per liter goed koper. De geringe verlaging van de prijs van super-benzine houdt verband met een gelijktijdige aanpassing van de kwaliteit van dit produkt aan de steeds hogere eisen, welke hieraan door de ontwikke ling van de motortechniek worden ge steld. Advertentie Enige tijd geleden is door de eerste Koning, M. L. Kurpershoek, R. v. Looy, groep noodwachters(sters) het examen L. J. Ravesloot, W. F. v. d. Sleet, J. D. Nadat hij het vervoer der leerlingen besproken had in verband met de vrij grote afstand, die zij dagelijks hebben af te leggen, deelde hij mede dat de Oegstgeester politie alle medewerking zal geven ter beveiliging speciaal bij de Leidse Buurt. KERK EN SCHOOL Ds C. J. Breem te Katwijk hield een toespraak waarin hij tot uiting bracht dat door de ingebruikneming van deze school het credo der kerk is bewaard, daarbij om. wijzend op de nauwe ver bondenheid tussen kerk en school. Dr. K. Simon Thomas, die melding maakte van de verhindering van burgemeester H. L. du Boeuff wenste heit bestuur toe dat liet gestelde doel zal worden bereikt. De heer v. d. Laan bracht de geluk wensen over namens het Landelijk Ver band waarbij steeds nieuwe scholen wor den aangesloten. De heer Vreugdehal fe liciteerde namens Rotterdam. Het slot woord op deze drukbezochte samenkomst werd gesproken door ds K. Brüning te Rijnsburg. ËHIÖ (Eerste Hulp in Oorlogstijd) met goed gevolg afgelegd. Hiermede is de B.B. in de A-Kring- Leiden versterkt met de eerste groep gediplomeerde EHIO-ers(sters) waar door een nieuwe mijlpaal is bereikt in de opbouw van de Organisatie B.B., speciaal wat betreft de verlening van Slegtenhorst, J. C. Sleyser, J. Treur, T. A. Vogelenzang, H. A. v. d. Vos. De namen van de geslaagde leden van het Rode Kruis afd. Leiden, zijn de da mes: J. P. Blok-Borgstein. M. Blonk- Visser. A. D. Booij-Botter. C. de Hart- Godtfried, T. Huisman-Krïjnen, H. Jan- se, A. Owel, M. H. v. d. Reyden-Bikker, de eerste hulp op medisch terrein aan j M. J. Rosin, C. C. de Vos-Ruigrok, M, P. slachtoffers ten gevolge van rampen A. de Winter Bom en de heren: A. L. Het sou tvel eens pijn kunnen doen! Lesing mej. Meyers (E.E.G.) in Volkshuis Wij staan er nu nog vreemd tegen- zaak ervan nog eens duidelijk onder op1'' ..maar het is. zeer £°ed mogelijk, streept zal pyn gaan kosten. Maar dat wij binnen afzienbare tijd laten men wil deze pyn tot het uiterste be- wij zeggen zo'n vijftien jaar behan deld worden door een Belgische huis arts, die zich in onze buurt gevestigd heeft, dat uw zoon na zijn artsexamen een praktijk begint in Zuid-Frankrijk, j perken en daarom worden de maatre- gelen langs de weg der geleidelijkheid uitgevoerd. Om een voorbeeld te noe- i men, de prijzen van zo'n 20.000 artikelen 1 moeten op gelyk niveau worden ge- dat uw dochter verpleegster wordt in bracht, het gemiddelde van de deelne- l" J~*mende landen. Dat zal pijn kunnen doen, vooral voor ons land, daar wij nog zo goedkoop konden leven. Het zal dus een rechtstreekse aanslag op de een Italiaans ziekenhuis of dat uw neef een zaak begint in West-Duitsland. Dat klinkt ons nu nog allemaal als fan tastische toekomstmuziek in de oren,aalu,0- u uc maar wij moeten er ernstig rekening huishoudportèmonnaie be tekenenMaar mee houden, dat het in het kader van de steeds groeiende Europese gemeen schap uitstekend mogelijk is. Want al gaat het langzaam, de Euromarkt komt er. Of beter gezegd, de Euromarkt is er al. Dat is ons gistermiddag in het Leidse Volkshuis nadrukkelijk voorgehouden door mej. C. C. Meyers van de Voor lichtingsdienst der E.E.G., die in het kader van de Leidse week voor Inter nationale Samenwerking speciaal uit Brussel naar Leiden was overgekomen om de leden van de Leidse vrouwen organisaties iets te vertellen over die Europese gemeenschap. Over belang stelling had deze spreekster niet te klagen. Als bij uitzondering in deze ge organiseerde week was de zaal stamp vol, toen mej. Meyers ons verzekerde, dat de groei van de Euromarkt slechts een kwestie van tijd is. De verdragen zijn immers getekend op basis van automatisme. Dat betekent, dat vanzelf op bepaalde data nieuwe onderdelen van het verdrag in werking treden. Na twaalf tot vijftien jaar moeten alle be staande barrières tussen de landen van Klein Europa, te weten de Benelux, Frankrijk, Duitsland en Italië zijn op geruimd. Dan moet er voor 165 miljoen mensen vry verkeer tussen deze landen mogelijk zijn, dan moet men zich overal binnen, die grenzen vrij moeten kunnen vestigen en dan moeten goede ren, diensten en geld vrij kunnen wor den overgebracht. Laten wij ons niets wijs maken: deze gemeenschappelijke markt het bestuurslid van de Leidse commissie voor Internationale Samen werking, mevrouw P. H. SmitsWitvliet had in haar inleidend woord de nood- ook voor ons bestaat er een bittere noodzaak om tot een Euromarkt te geraken, willen wij onze levensstan daard kunnen opvoeren die behalve die van Italië de laagste is van de deelnemende landen. Daarom zullen wy deze en andere offers moeten brengen. Het ideaal beeld, zo als hier geschetst, klink als een Utopia, maar de barrières, die in de weg staan zullen geslecht moeten worden. En men zal zich nu reeds geleidelijk moeten instellen op die komende veranderin gen, zoals de zakenman er nu reeds rekening mee zal moeten houden, dat in het Verdrag is opgenomen, dat over drie jaar van nu de vrouwen voor het zelfde werk hetzelfde betaald zullen w.orden als mannen. Dat is een uit vloeisel van de Euromarkt en het was kennelijk een van de stokpaardjes van mej. Meyers, die na haar inleiding gelegenheid bood tot het stellen van vragen. Ook werd een kleurenfilm „Grenzen, die ons scheiden" getoond. Dr. J. KOOIJ 40 JAAR PREDIKANT Maandag is het veertig jaar geleden, dat dr. J. Kooij van Amsterdam werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 13 juni 1894 te Was senaar geboren en studeerde aan de Leidse Universiteit, waar hij op 15 april 1926 bij prof dr. H. Windisch op een proefschrift „De paraenese -an de apos tel Paulus" promoveerde tot doctor in de Godgeleei-dheid. Dr. Kooij stond eerst bijna drie jaar te Nieuwkoop in de clas sis Leiden en daarna nog drie jaar te Broek op Langendijk, vanwaar hij op 1 recipiëren. van grotere omvang. Ook door een eerste groep leden van het Rode Kruis, afd. Leiden, van wie meerderen reeds zijn toegetreden tot de Mobiele Geneeskundige Groep van de B.B., werd kortgeleden dit EHIO-diplo- ma behaald. Gisteravond werden op een bijeen komst in Café-restaurant „In den Ver gulden Turk" de diploma's uitgereikt. Hoewei de leden van het Rode Kruis reeds eerder het diploma hadden ont vangen. waren ook zij voor deze bijeen komst uitgenodigd en werd niermede de hechte samenwerking tussen de Organi satie B.B. en het Rode Kruis nog eens naar voren gebracht. In zijn openings voord memoreerde de docent van de B.B.-EHIO-cursus. dr. H. J. Keegstra, r.og eens de prettige geest, die op de cursus heerste en de ijver waarmede de cursisten de lessen hadden gevolgd. Dit kwam vooral tot uitdrukking in het feit. dat van de 28 cursisten slechts èèn niet aan de exameneisen voldeed, hetgeen een opmerkelijk resultaat mag worden genoemd. Spr. complimenteerde de Or ganisatie B.B. met de aanwinst van deze groep EHIO-ers. Het H.B.B., de heer S. W. Hagedoorn. dankte hierna de pas gediplomeerden voor de energie, die zij hadden opge bracht om de cursus regelmatig te be zoeken en de toewijding, die zij voor de B.B. hadden betoond. Spreker stelde het op hoge prijs, dat de A-Kring-Leiden nu een EHIO-groep bezat en zei er vast van overtuigd te zijn. dat ook deze groep door het regelmatig bijwonen van de oefeningen, de nodige kennis en vaar digheid zal behouden. Na de diplomauitreiking, sprak mevr. v d. Hoeven, namens de cursisten eni ge woorden van dank tot de docent en diens assistenten, mevr. Van Dam en zuster Van Galen. Een toepasselijk ge schenk onderstreepte haar woorden Ook de BDA de heer N. H. Koning, wiens voorbereidend werk wel tot het siagen van de cursus heeft bijgedragen, deelde in de hulde en ontving een fraai boekwerk. Dat deze avond inderdaad een bijzon der karakter droeg werd na de pauze nog eens bevestigd, toen tot ieders ver rassing de film werd vertoond, die des- tiids de operatie en de scheiding van de z.g. Friese tweeling in beeld heeft ge bracht. Door het verkrijgen van het verto- ningsrecht van deze filin. hetgeen slechts bij hoge uitzondering wordt ver leend. heeft de Organisatie B B van de A-Kring-Leiden getoond tot zelfs in Friesland een goede reputatie te genie ten. Een zeer geslaagde avond. De namen van de geslaagden zijn: de dames H. A. v. d .Berg-Huibers. M. C. Brussee-Schaart. J. C. Dee-v. d. Bosch. J. Dickhoff. E. van Es-Maliepaard. A. de Brussee-Schaart, J. C. Dee-V. d. Bosch. Groot-Friesema, W. A. Giizenij, W. Heyns, D. Hiestand-Memelink. G. v. d. Hoeven-Onderwater. M. van Leeuwen- Zou tenbier. M. M. H. Luvkx. J Treur C. Voorzaat en de heren: W C. Geradts N. H. van Haarlem, J. J. Kanis. N. H. d. Berg, J. Buys. J. C. Gaykema, J. M. Gaykema, J .van Gent, M. A. de Graaff, H. C. de Greef, S. Janse. C. de Koning, J. J. van Kordelaar. M. H. van Ruiten. C. Steeman, J. M. van Steyn, A. J. M. Tetteroo. Advertentie Zend vriend en verwant NU een KALENDER uit het vader land Verpakking en verzorging ge schiedt bij ons GRATIS Ruime sortering fraaie KALENDERS Zak-, bureau- en kantooragenda's ruim 60 soorten v.a. f 0.75. bandje vanaf 4.75 G. WOLFSLAG BREESTRAAT 145 juni 1924 naar Amsterdam-Centrum vertrok. De jubilaris was in de hoofdstad eerst enige tijd werkzaam in de binnen stad en daarna nog ruim twaalf jaar in de rivierenbuurt in Zuid. Sinds 1 sep tember 1937 is dr. Kooij werkzaam in de tegenwoordige Amstelkerkwiikgem^cnte Dr. Kooij zal zondagmorgen om half elf in de Amstelkerk een herdenkings rede uitspreken. Verder zal hij dinsdag avond om acht uur in de Walkartschool. D Nieuwe Looierstraat 76 te Amsterdam logsschip „orederode Vice-admit aal H. H. L. Pröpper. die op het ogenblik de herdenking van de slag in de Sont (165S) te Kopenhagen bijwoont, heeft een souvenir van deze slag aangeboden gekregen Het aandenken bestaat uit een stuk wrakhout van het Nederlandse oor dat in de Sont onder-ging en een kanons kogel. Van Nederlandse zijde werd aan Denemarken een tweetal portretten aangeboden. We zien de vice-admiraal hier met het aandenken; achter de portretten staat de Deense admiraal Pontop- pidan. (ANP-foto)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3