Huizen van zeven verdiepingen op fundament van naastenliefde DE KROKODILLEN-DODER Grote branden teisterden de Chinese ontheemden RONALD BAXTER vertelt U het een en ander over de maatregelen, wélke Hong Kong nam om een der meest schrijnende na-oorlogse vluch telingenproblemen tot oplossing te brengen. DIE zeer ingrijpende verandering vond plaats in Hongkong, de Britse havenstad (met een opper vlakte van 1012 km2) ter oostkust van China. En de mensen, waar wij in de aanhof over spraken zijn Chinese vluchtelingen, die in de afgelopen jaren ten getale van ten naaste bij een miljoen Hongkong binnenstroom den. Zodra zij de grens overschreden hadden, moesten zij onderdak, voedsel en medische verzorging hebben. Ruim 700.000 vluchtelingen wonen thans reeds in een goede woning. De reste rende 300.000 zullen na twee a drie jaar eveneens ondergebracht zijn M enselijkheid STEIJdIG is de „Operatie Onder dak" een prestatie van formaat. Men bedenke, dat Hongkong over niet meer dan 160 km2 bouwterrein 'beschikt en dat er thans ruim 2.500.000 mensen wonen-, dus ongeveer twee mil joen meer dan in 1945 na de aftocht der Japanse bezetting. De Japanners hadden enige honderdduizenden Chi nezen uit Hongkong verdreven. Die kwamen nagenoeg allen terug. En toen in 1950 de Chinese burgeroorlog de zui delijke grenzen van het Chinese Rijk naderde stroomden de vluchtelingen als een mensenzee Hongkong binnen. Natuurlijk baarde dit de bevolking en de autoriteiten der havenstad zor gen. Natuurlijk werd de vraag gesteld: Moeten wij gl die mensen toelaten? Hebben wij, als kleine en goed georga niseerde gemeenschap, niet het recht om maatregelen te nemen tegen die vreemdelingen-overstroming? Is er te voren wel bedacht, óf het mogelijk zou zijn, een miljoen vluchtelingen bin nen redelijke tijd „in te lijven?" HET antwoord op die vragen luidde anders dan zij, die gewend ziin te denken in termen van na-oorlogSe nieuwe zakelijkheid, verwachten. Want het antwoord was: Wij lieten de vluchtelingen toe om redenen van men- selijkheid En wij aanvaardden de pro blemen, die hun komst onvermijdelijk deed ontstaan, op de koop toe NQ die problemen waren verre van eenvoudig. Er kwam een nijpend tekort aan huisvesting. Bouwter rein was niet besohikbaar. Bouwterrein moet men in Hongkong namelijk scheppen door de heuvels vlak te maken of door drooglegging van een stuk wa ter. Bij dit gebrek aan bouwterrein kwam ate beroepskwestie. Verreweg de meeste vluohtelingen waren boeren. Maar er was geen akkerland voor hen beschikbaar. Bij Hongkong liggen landbouwgronden tea grootte van 129 km2 en daarvan moeiten reeds 300.000 mensen leven. De immigranten hadden dus geen woningen en het enige vak, dat ze kenden, konden zij niet uitoefenen. Daarom dromden zij de steden Hong kong en Kow-lun binnen. Zij leerden snel nieuwe beroepen dank zij de vinding rijkheid en veerkracht, die de Chi nezen eigen is. Zij veroorzaakten, on danks hun ellende en moeilijkheden, weinig last. als men hen in hun over volle nederzetting maar met rust liet. Branden VRIJ spoedig na de komst der vluchtelingen braken er grote branden uit in de krottenwijken. Een daarvan maakte niet minder dan 50.000 mensen dakloos. Na deze ramp besloten de autoriteiten tot krachtige maatregelen. Zij namen drie beslis singen: 1. Het door de branden „schoongemaakte" terrein moest zo intensief mogelijk worden gebruikt om de slachtoffers nieuwe woningen te verschaffen; 2. Het bestuur (Hongkong is een kroonkolonie) zou zelf de wo ningen financieren en laten bouwen; 3. Het bestuur zou zorgen voor de voe ding de daklozen totdat zy in perma nente woningen zouden zijn onderge bracht. Een welvarende drukke handelsstad en de voornaamste aanvoerhaven van China is Hongkong. Een typisch toneeltje in Queen's Road East Ons kort verhaal door Tom Harrison Moderne na-oorlogse gebouwen In Hongkong. Links het gebouw van de Bank of China; daar achter (rechts) dat van de Hongkong and Shangai Banking Corporation. „Operatie - Onderdak" een weldaad voor een miljoen mensen Enige jaren geleden nog was het rotsige, met struikgewas be groeide terrein bezaaid met primitieve krotten en hutten van blik hout, jute en karton. In die „woningen" leefden mannen, vrouwen en kinderen opeengepakt met hun kippen en varkens. Die „woninghel" en poel van onreinheid hebben thans plaatsgemaakt voor moderne huizenblokken van zeven verdiepingen. Zij zijn gebouwd op een fundament van naastenliefde en praktisch hulpbetoon. En de men sen, die tot voor kort in ellendige omstandigheden leefden, genieten nu de voordelen van stromend water, elektrisch licht en andere gemakken. Hongkong had, voornamelijk als gevolg van het embargo op de handel met China, moeilijke jaren achter de rug. De drie overheidsbesluiten be tekenden voor de gemeenschap een nieuwe zware en langdurige last. Na de oorlog waren er reeds tal van grote openbare werken tot uitvoering geko men: een nieuwe watertoren, een nieuw vliegveld, een groot ziekenhuis droog makerijen, klinieken en scholen. Doch de drie beslissingen inzake de woning bouw voor vluchtelingen betekenden een groter last dan al die openbare werken tezamen. Toch nam Hongkong die last op zich. Waarom? Omdat de aanwezigheid van zoveel ellende en armoede onduld baar was in het hart van een bloeien de grote stad en omdat het voor de vei ligheid der burgers nodig was, aan die ellende paal en perk te stellen. Men ging aan de slagen bouwt nog steeds. Woningblok na woningblok verrijst in snel tempo. Zevenhonderd duizend mensen betrokken reeds een Voordat ik mijn verhaal vertel één van de vele. die ik over krokodil len ken moet ik iets over de ach tergrond zeggen, zodat het begrijpe lijker wordt. Als U aan Borneo denkt, zo U er nog nooit geweest mocht zijn, zult U —dunkt mij het eerst koppensnel lers. dan cobra's krokodillen voor de geest halen. In deze volgorde. Gelukkig snellen de koppensnellers geen koppen meer en in twaalf jaren heb ik slechts itweamaal een cobra gezien. Krokodillen vormen echter een geheel 'andere zaak. De enige manier om je op verreweg het grootste deel van Borneo onge veer tien keer zo groot als Engeland te verplaatsen, is over een rivier- Op alle duizend rivieren van Bor neo, van de zeekust tot de ravijnen diep in het binnenland, leven kroko dillen. Niet dat ze nu bepaald opvallen. Dat ligt niet in hun aard. Nu en dan zie je er één een zonnebad nemen of liggen te suffen op een zandbankje. Gewoonlijk blijven ze uit het zicht. Wat ze des te gevaarlijker maakt. Zó gevaarlijk, dat het nooit veilig is een rivier over te zwemmen. De meeste mensen op Borneo wonen langs de rivieren. Nabij de kust in dorpen en verder het binnenland in in langgerekte huizen, die alle dorpe lingen onderdak bieden. De bewoners van Borneo moet U verder weten zijn bijzonder heldere mensen. Zij nieuwe woning. Voor de nog geprojec teerde huizen (voor 300.000 mensen) zijn nog nodig 81 ha land en een be drag van f. 130.000.000, De bevolking van Hongkong betaalt dit grootse humanitaire werk. Zij gaat er niet prat op. Noch de Engelsman noch de Chinees houdt van pochen. Zowel de Chinezen als de Engelsen vonden, dat de „Operatie Onderdak" ten uitvoer moest werden gelegd. Zij hebben zoals men mij in Hongkong zeide, een deel van hun eigen toekomst ingezet ten bate van de berooide vluch telingen, die in Hongkong een nieuw tehuis zóchten en vonden. (NIVANO NADRUK VERBODEN) baden bij de rivier en halen er water. Van hun jongste jaren af worden zij dan ook gewaarschuwd om op kroko dillen te passen. Nu en dan wordt een bepaalde krokodil zelfs een wrede doder. Eén van de meest gevaarlijke be roepen op Borneo is dat van kroko dillen-vanger. Een handvol mannen vangt de dieren voor hun huid. Het vlees wordt maar door een paar stam men gegeten, die ver in het binnen land wonen. Ze zeggen dat het heerlijk is. Deze mannen worden meestal te hulp geroepen, als een krokodil een mens overvallen heeft. Vertoont een doder zich, dan komt óltijd een kroko- dillenjager. Het is eerder wrok, haat en woede, welke de gehele gemeen schap tegen de krokodil doet keren, dan angst en ongerustheid. Het ver schrikkelijke naderbij-sluipen van het onzichtbare beest, dat drie meter of nog lahger kan zijn. en zijn afschu- welyke manier van eten en soms bewa ren van lichaamsdelen, is oorzaak van dezelfde blinde haat, welke Maleise zeelieden jegens haaien hebben. Een gevaarlijke doder had verschil lende mensen verscheurd in een rivier, welke ik de Ba tang zal noemen om pijnlijke herinneringen te voorkomen. Niemand was opgewassen tegen het monster. Tenslotte werd een krokodil- lenjager gewaarschuwd, die ik Ali zal noemen. Ali had een unieke reputatie. Hij ging geraffineerder te werk dan de andere krokodillenjagers- Deze laat- sten zetten lokaas uit in de vorm van kuikens of honden, die vastgebonden worden op een kruishout, dat dan in de keel van de krokodil blijft steken. Of zij bestudeeren dag en nacht de ge woonten van het dier en proberen het neer te schieten op een plaats, waar zij niet zo gemakkelijk kunnen vluchten of onder-duiken. Gevaarlijk werk, dat wel eens.fataal wordt voor de jagers. All had grote minachting voor lokaas en geweer. Zijn lokaas werd gevormd door zijn stem. door zingen. Een speer was zijn wapen. Hij baseerde zijn me thode op de theorie, dat iedere kro kodil zijn eigen melodie heeft, zijn eigen muzikale teken. Sterker zelfs; iedere krokodil heeft zijn of haar eigen geheime naam. Tracht de goede me- Het strand van Repulse-baai in Hongkong een geliefd vakantie-oord lodie te vinden en de krokodil wordt onafwendbaar naar de zanger toege trokken. Het dier vormt dan een ge makkelijk doelwit voor de speer. Ali ging in een soort van trance, toen hy op het spoor gezet werd van myn speciale krokodil. Geheel alleen zwierf hy in een kano over de rivier en haar zy-armen, die overbevolkt wa ren met krokodillen en zond zijn my stieke boodschappen over het langzaam voortstromende, modderige water, waarboven grote zwermen muskieten zweefden, terwijl het gouden, equato riale maanlicht de omgeving in een onwerkelyke gloed zette. Ali had zyn typische en opmerke- ïyke kunde van zijn vader geleerd, die óók een groot krokodillenjager was ge weest. Maar degenen, die allebei had den horen werken, zeiden dat Ali een groter perfectie had weten te bereiken. Dit kwam, zoals hij zelf eens had ge zegd, omdat hy een onverzoenlijke haat tegen krokodillen had. Toen Ali nameiyk het vak nog leerde, had zijn vader eens een stoot met zyn speer verkeerd geschat, zodat de krokodil hem uit zyn kano had weten te sleu ren. Dit was op dezelfde rivier ge beurd. Nu dacht Ali, die brede, door de zon gebronsde schouders had, welke zilverachtig glansden in het maan licht, dag en nacht aan krokodillen. Hy sprak hen zelfs in zyn slaap toe. Hij stond altijd klaar om een oproep tot hulp, zoals nu van de mensen aan de oever van de Batang, te beantwoor den. Tot nu toe had hij al vijfhonderd krokodillen weten te overmeesteren. Hy wist dan ook precies wat hy deed. toen hy bij rijzende maan erop uittrek om de geheime naam van de afschu welijke doder te zoeken. Ik kan U niets vertellen over wat er die nacht ge schiedde, toen de krokodil, zoals hy later vertelde, pas na eindeloze moeite bleek te reageren op de aristocratische naam „Pengheran" (prins). Ik weet alléén, dat hy pas weer by het aanbre ken van de dag verscheen en toen zei, dat de krokodil gedood was. By zulk soort gelegenheden werkt de krokodil lenjager voor een bepaalde beloning. In dit geval voor ongeveer tien pond, wat een heel bedrag was voor de dorps bewoners. Hy heeft nimmer belang stelling voor het karkas of de huid. Deze worden overhandigd aan de na gelaten betrekkingen van het slacht offer, die er mee doen wat zy willen, die er hun wraak op kunnen koelen, welke diep geworteld is by deze anders zo vriendelijke mensen, doch die nog latent-wreed zyn. Ali ging hierna weer zyn eigen weg. De Batang-rivier was echter bevrijd van haar grootste gevaar. Korte tijd later ontving ik als conservator van het museum van Serawak het enige museum op Borneo een geschenk. Krokodillen delen met enkele andere dieren een eigenaardig eigenschap. Zij zyn namelijk niet in staat het haar en enkele andere dingen van hun slacht offers te verteren. Dat blijft dus ach ter in hun maag. In de loop der jaren wanneer zy veel mensen verzwolgen hebben, vormt dit haar een steeds groter bal in hun maag. Vele kroko dillen hebben hier geen last van. maar een „bon viveur" onder de krokodillen gaat lijden aan zyn zonden, wat ook wel mag. De krokodil, die op de Ba tang-rivier gedood was. had de groot ste haarbal, die men ooit gezien had. Aangezien ons museum beroemd is over heel Borneo, kregen wij deze haarbal toegestuurd. Zy was zo groot als een kanonskogel en wij exposeer den het ding natuurlijk. Ik liet er zelfs een speciale vitrine voor maken, welke ik in de hal liet plaatsen. Het vormde een grote aantrekkingskracht. Afge zien van haar indrukwekkende grootte, was er nóg iets, dat by zonder opviel. Er stak nameiyk iets uit. dat kennelijk een kunstgebit was- Een jaar of zo later verscheen in mijn kantoor naast het museum een voortreffelijk geklede Asibu-vrouw. die al enigszins op leeftijd was. Haar hoofd was bedekt door een verrukkelijke ge bloemde zijden shawl, haar jasje had gouden knopen en haar kunstzinnige sarong verraadde een uitstekende smaak. Zij wilde mij onder vier ogen spreken. Ze vertelde my toen dat het gebit in de haarbol van haar man ge weest moest zijn. Zy had het als zo danig direct herkend. Hij was jaren voordien het slachtoffer van een kro kodil geworden. Wie was hij dan wel?, vroeg ik. Zy bleek natuurlijk de moeder van Ali te zyn en zij was het. die mij in grote lijnen dit verhaal vertelde. De details hoorde ik later van anderen. Natuurlyk liet ik, op verzoek, het ge bit uit de enorme haarbal verwijderen. Als uitvloeisel van het bezoek van deze vrouw leerde ik Ali kennen en waarderen. Het speet mü dan ook bij zonder. toen ik onlangs hoorde dat Ali de weg was opgegaan, welke op don duur alle krokodillenjagers gaan. Dat wil zeggen de weg naar de maag van de krokodil.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15