Laatste nieuws Bijeenkomst voor middelbare scholieren in het Gymnasium Vijf experimentele films voor de Filmstudiekring van K. en O. De Ned. opgravingen in Egypte Geen besluit in Warmonds raad over recreatiecommissie WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 Week voor internationale samenwerking Europa en de jeugd In het kader van de Leidse week voor internationale samenwerking vond gis teravond in de aula van het Sted. Gym nasium aan de Fruinlaan een jeugdby- eenkomst plaats. Hiervoor waren uitge nodigd leerlingen van het VHMO, de kweekscholen, het ULO, de vakscholen en leden van de Politieke Jongeren Or ganisatie en het jeugdwerk. Spreekster op deze avond was mej. R. Vendrik, presidente van de wereldfederatie voor Kath. Vrouw. Jeugdwerk uit Utrecht. Nadat dr ir. II. M. J. Hart, voorzitter van de Leidse commissie voor interna tionale samenwerking, haar met een en kel woord had ingeleid, behandelde mej. Vendrik het onderwerp „Europa en de jeugd". Zij stelde daarbij o.m. dat wij niet meer leven in de beslotenheid van ons eigen land en nu meer dan ooit afhan kelijk zijn van andere volkeren. Deze hebben echter op bun beurt ons weer 'nodig. Dat de verschillende Europese volkeren elkaar in de afgelopen jaren zo nabij zijn gekomen, komt volgens spreekster o.m. doordat de berichtge ving, dank zij de techniek, veel sneller is Nieuwe raad bestuur Industrieschap Groote Polder De raad van bestuur van de Indus trieschap De Groote Polder is gisteren bijeen geweest in het raadhuis van Zoe- terwoude. Er werd een nieuw dagelijks bestuur gekozen, hetgeen noodzakelijk was, in verband met de wijzigingen in de be trokken gemeenteraden n.a.v. de laatste verkiezingen. Voorzitter is de heer A. J. Jongeleen, wethouder te Leiden, waarnemend voor zitter, de heer H. J. J. A. Smeets, burge meester van Zoeterwoude. Leden zijn de heren J. G. Hagens (Leiden) en J. H. van der Ploeg (Zoeterwoude). In de raad van bestuur werden geko zen de heren S. M. Stolp, Van Hofwegen, F. K. de Bree en J. van Vliet. Afge sproken werd, dat in voorkomende ge vallen de heer Hagens en de heer Van der Ploeg resp. vervangen zullen wor den door de heren De Bree en Van Vliet. Tot administrateur van de Industrie schap werd benoemd de heer A. Verhoe ven, chef van de afdeling financiën van de gemeente Leiden. Kassier wordt de heer J. Cornelisse, gemeente-ontvanger van- Zoeterwoude. Voorts werd besloten, dat het dage lijks bestuur voorbereidingen zal treffen voor het tot stand komen van het uit breidingsplan van het Industrieschap. Ontspanningsavond Koksschool geworden, er meer gevoel voor mense lijkheid is ontstaan eti men bang is voor een herhaling van al het geen in de jaren 1914—1918 en 1940—1945 is ge beurd. Wanneer alle landen van Europa zouden samenwerken dan dienen zij niet alleen elkaar, doch de gehele we reld, zo vervolgde mej. Vendrik haar le zing. Zij toonde aan," dat Europa met een beschaving van tweeduizend jaar, een zeer grote taak in deze wereld te vervullen heeft. Een verenigd Europa is noodzaak omdat het gaat om het zijn of het niet zijn van dit werelddeel, aldus spreekster. Aangezien ieder land een eigen volksaard heeft en ook een geheel andere aanpak van zaken, vraagt de eenwording van Europa vanzelfsprekend wel enige geduld. Mej. Vendrik wees er voorts met grote nadruk op, dat het voor de jeugd zelf van het allergrootste belang is, dat zij meeleeft met de poli tiek. Spreekster wekte de jongelui op meer begrip voor eikaar te tonen en mee te helpen aan de opbouw van een ver enigd Europa. Zulk een Europa kan evenwel alleen gemaakt worden vanuit een houding van dienen. Tot slot van haar toespraak zette mej. Vendrik uiteen, da,t een dergelijke hou ding internationaal niet te bereiken is als wij haar niet aankweken. Met de vertoning van de grappige tekenfilm „De schoenmaker en de hoedenmaker" werd de avcnd besloten. De belangstel ling voor deze instructieve bijeenkomst was jammer genoeg niet zo bijster groot. Weigert Pasternak de Nobelprijs? In Stockholm wordt vern imen, dat de Russische schrijver Boris Pasternak heeft besloten de Nobelprijs voor litte ratuur te weigeren. Mist boven Schiphol De mist boven Schiphol is oorzaak geweest van het feit, dat tot omstreeks twaalf uur vanmiddag geen machine op de Amsterdamse luchthaven kon landen. Het toestel uit New York bleek het eer ste te zijn dat, toen tegen het middag uur het zicht wat beter werd, op de thuishaven kon binnenkomen. In de loop van de middag worden de toestel len. die 's morgens uit de Europese ste den in Amsterdam moesten arriveren, op Schiphol verwacht. Telegram over de „37" De algemene vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken, dr. J. P. Nikijoeloew, heeft een telegram ge zonden aan de secretaris-generaal aer V.N., Dag Hammarskjöld. Hij verzoekt hierin directe tussenkomst van de Uni ted Nations Commission for Indonesia" in het geschil met Nederland inzake 30 Zuid-Molukkers die naar Java vervoerd worden voor uitlevering aan de Repu bliek Indonesië door Nederland. Volgens paragraaf 6 van de mantelresolutie is de Unci opgedragen toe te zien op de uit voering van de RTC-overeenkomsten. De Nederlandse regering is verzocht de uit levering uit te stellen hangende een be sluit van de Unci. Tenslotte wordt ge vraagd wanneer de Unci een delegatie van de Zuid-Molukken kan horen. De eerste officiële ontspannm-gsa vond van het nieuwe seizoen voor de militai ren van de Koksschool werd gisteravond in de grote kantine vam de Doelen kazerne gehouden, onder leiding van adjudant H. J. Nieuwenhuizen. hoofd van de Dienst Welzijnszorg Landmacht Niet alleen militairen ook vele andere belangstellenden woonden deze avond bij. Adjudant Nieuwenhuizen verwelkomde de commandant van de Koksschool overste H. G. J. de Leeuw, het voormalig hoofd van de Dienst Welzijnszorg kol. b.d. Mulder, leden van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers en van de Bond van Oud Onderofficieren. Voorts deelde hij mede dat er 4 november een filmvertoning zal zijn en 11 november een operetteconcert door de Haagse Operette Zangers. Aan de jongens van de Koksschool, die gewend zijn anderen iets lekkers voor te schotelen, werd vervolgens een voortreffelijk ontspannings-menu voor gezet. Jan Blaaser en zijn cabaret heb ben de aanwezigen een bijzonder ge noeglijke avond bezorgd Revue-, radio- en televisiesterren wisselden elkaar af. De charmante accordeonisten The Wil- lanty's toverden met hun muziek, Wim Engel boeide de zaal met zijn voortref felijke imitaties, Carla Lahnstein oogstte een klaterend applaus met haar spre kende poppen en zo waren er meer uit stekende nummers. Terecht dankte ad judant Nieuwenhuizen dan ook Jan Blaaser namens de aanwezigen voor de gezellige avond die hij en zijn medewer kers hadden verzorgd. By het plotseling oversteken van het rijwielpad aan de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de Meerburgersbraat, werd gisteravond een 68-jarige voetgangster door een bromfiets gegrepen. De EHD. heeft het slachtoffer, dat tengvolge van deze aanrijding haar linkerbeen brak, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Interessante inzendingen voor de Expo in Brussel vormden fraaie inzet van seizoen Het Expo-filmfestival in Brussel heeft deze zomer bepaald niet te klagen gehad over gebrek aan inzending van experimentele films: uit alle delen der wereld waren er niet minder dan vierhonderd naar de Belgische hoofdstad gezonden en daarvan werden er, in een week tijd, 133 aan de kritische desknndieen voortgezet. heètt'Tiorts'de havei'i" van "Wek» ter Dat zij er tenslotte meer dan genoeg van hadden kan men zich levendig inden- j beschikking van Indonesië gesteld voor ken, temeer omdat in een groot aantal niet anders dan reeds vroeger begane zijn handel met Centraal-Europa, met wegen werden behandeld. Ofschoon vele makers blijkbaar van mening waren op j name met Oostenrijk, Roemenië en Bul- EERSTE TOESPRAAK VAN PAUS JOHANNES XXIII In antwoord op de woorden van kar dinaal-deken Tisserant, die hem mee deelde dat de keus op hem was gevallen, heeft Paus Johannes de 23ste gister avond het volgende gezegd: „Tremens factus sum ego, et timeo" (Ik beef en ik vrees). Wat ik weet van mijn poverheid en nietswaardigheid is voldoende om mij te verwarren. Maar daar ik in de wen sen van mijn broeders, de eminente kar dinalen van onze Heilige Roomse Kerk, de tekens van Gods wil zie, aanvaard ik de keuze die zij hebben gemaakt en buig ik mijn hoofd en rug voor de kelk der bitterheid en het juk van het kruis. Terstond na zijn verkiezing hield de Paus een toespraak tot de kardinalen, waarin hij meedeelde zich Johannes te zullen noemen. Deze naam was hem dierbaar, zo zei hij, omdat het de naam was van zijn vader en van de parochie kerk waar hij was gedoopt. Het is ook de naam van talloze kathedralen in de gehele wereld en in de eerste plaats van de basiliek van Lateranen, de Romeinse bisschops-kathedraal. Deze naam komt in de lange serie der pausen het meeste voor, aldus de Paus: „Tweeëntwintig pausen die zich Johannes noemden en wier wettigheid onaanvechtbaar is. Zij hadden bijna allen een kortstondig pon tificaat. Wij willen het weinige belang van onze naam verschuilen achter die prachtige opeenvolging van Pausen van Rome". De Paus heeft na de zegen „Urbi et Orbi" in de Sixtijnse Kapel onmiddellijk enkele maatregelen bekend gemaakt, waaronder het besluit het conclaaf tot hedenochtend tien uur te handhaven. Vanuit dat conclaaf heeft de nieuwe Paus hedenochtend een toespraak tot de wereld gericht. De rede duurde twaalf minuten. Daarin riep de Paus op tot vrede en eendracht tussen de volkeren en gerechtigheid voor alle klassen. Na beëindiging van zijn toespraak en het geven van de zegen gaf de Paus order het conclaaf open te stellen. Krediet van Zuid-Slavië voor Indonesië De Indonesische premier Djoeanda heeft in Saigon verklaard, dat het voor naamste doel van zijn bezoek aan Bel grado is geweest te komen tot een snel lere uitvoering van de in het begin van dit jaar tussen Indonesië en Zuid-Sla vië gesloten handelsakkoorden. De Zuidslavisclie regering heeft een krediet van 10 miljoen dollar aangebo den voor de uitvoering van enkele in dustriële projecten in Indonesië iets geheel nieuws te zijn gestoten, ging het veelal slechts om imitatie van expe rimenten uit de jaren '20, van het bestaan waarvan men onvoldoende op de hoogte blijkt te zijn. Uit die 133 werden er gisteravond vijf vertoond in de film zaal van de Universiteit, waar de Filmstudiekring van K. en O. zijn eerste voorstelling van het nieuwe seizoen gaf. Een voortreffelijke inzet, mag men zeggen, niet slechts door de keuze van het ontderwerp en de vertoonde werken, maar zeker ook door het instructieve commentaar van de bekende Amsterdamse film criticus Boost. was van Poolse herkomst: Roman Polanski laat twee mannen uit zee op duiken in gezelschap van een grote klerenkast. Van die kast kunnen zij niet scheiden en dit geeft tot allerlei com plicaties aanleiding: een aardig meisje laat hen staan, in een restaurant wor den zij niet toegelaten, een. troep straat schenders slaat hen neer, een hotelier raakt in paniek als hij ziet wat zy meebrengen enz. Tenslotte keren zij, mèt de kast, in zee terug. Ondanks geestige opzet en humoristische details is de grondtoon toch tragiek, bijgemengd met sadisme en masochisme: een psy- cho-analyticus zal vermoedelijk waarde vol materiaal in dit filmpje vinden. Als voorbeelden van de nieuwe Engel se beweging „Free cinema" en haar Franse pendant (voortzetting van de documentaires uit de oorlogstijd, maar thans zonder commentaar en strekking, alleen weergave van de realiteit) wer den tenslotte „Nice time" van twee jonge Zwitsers, Alain en Tanner, als mede „Pourvu qu'on ait 1'ivresse" van Jean-Daniel Pollet vertoond. Nice time, met behulp van verborgen camera's opgenomen, geeft een kenmerkend beeld van het leven in het hart van Londen: om en by Piccadilly Circus, waar zich een deel van het rosse leven in de Britse hoofdstad afspeelt. In het Franse werkje iets dergelijks, maar hier is wèl een intrige. Een verre van knappe jon geman zoekt toenadering in dansgele genheden, maar wordt telkens afgewe zen totdat hy tenslotte op een bruiloft belandt waar hij, na zich eerst van een masker voorzien te hebben, met de bruid danst. In beide films vormt de „tristesse" van de moderne jeugd de achtergrond, een jeugd, die zich wel vermaakt, maar niet vrolijk is. Men kan de Filmstudiekring van K. en O. en de heer Boost als inleider van deze avond slechts dankbaar zyn, dat dit verrassende vijftal experimentele films in Leiden vertoond kon worden. Een fraaie inzet van dit seizoen! Van abstracte tot tragisch realisme en „tristesse" Wat zijn eigenlyk experimentele films, vroeg de heer Boost in zijn in leiding, waarop hij als antwoord deze definitie gaf: alle werken, die hetzij door de vorm pogen tot vernieuwing van de filmtaal te geraken, hetzij door de inhoud zelden begane gebieden betre den. Iedere kunstvorm heeft behoefte aan het experiment. Vooral de film kan die niet missen, omdat zij, door haar binding aan de industrie, de neiging heeft te verzanden in routine en ge makzucht. Vijftig jaar geleden was iedere stap een proefneming, maar toen de industrie eenmaal op toeren kwam, begon zij te werken met bepaalde sche ma's, waarin in het beste geval tech nische verbeteringen worden aange bracht, zoals geluid, kleur, derde dimensie, cinemascope, e.d. Er zyn ge lukkig altyd nog belangstellenden in het welzyn van de film, die, al is het hun door de kostbare apparatuur niet mogelijk een volledige speelfilm te ver vaardigen, de weg van het experiment zoeken. Zonder nut en resultaat is dat allerminst, want er |aat 0p de industrie een sterke invloed van uit en bovendien zijn tal van experimentele zoekers in die industrie opgenomen, waar zij hun denkbeelden althans ten dele hebben kunnen verwerkelijken. Na deze inleiding werd een vijftal experimentele films vertoond, vier vóór en een na de pauze. „Night driving", een Amerikaans werkje van het echt paar Goldsholl, bleek een indruk te wil len geven van de visuele gewaarwordin gen bij een autorit in de nacht. Op knappe wijze waren werkelijkheid en abstractie (maar toch met sterke remi niscenties aan de realiteit) dooreen ge mengd: voorbijflitsende koplampen j worden witte en gekleurde rollende bol len, waarmee een boeiend spel gespeeld wordt, onderbroken door bonte licht reclames. Eveneens uit Amerika kwam Robert Breer's James town, een aan eenschakeling van abstracte beelden, schijnbaar zinloos, maar toch boeiend door originele overgangen en verrassen de tegenstellingen. Het derde filmpje Dr. A. Klasens sprak in Museum Oudheden Dr. A. Klasens, die gisteravond een lezing hield in het Rijksmuseum van Oudheden braeht daarin verslag uit van de tweede opgravingscampagne van de Nederlandse expeditie naar Aboe-Roash in de W. woestijn van Egypte. Terwijl de opgraving van reeds in het eerste seizoen ontdekte grafvelden uit de eerste opgraving van te (ong. 2900 v. C.) werd voortgezet, werd tevens het gehele terrein, dat aan de Nederlandse expeditie voor op gravingen ter beschikking was gesteld, aan een onderzoek onderworpen. Hierbij is gebleken, dat dit gebied in verschillende perioden van de Egypti sche geschiedenis als begraafplaats was gebruikt, en wel omstreeks het begin van de eerste dynastie en daarna gedu- ïende het Oude Rijk (ong. 2500 v.C.), het Middenrijk (ong. 2000 v.C.) en in de Grieks-Romeinse periode (omstreeks het begin van onze jaartelling). Aan de hand van voor het merendeel gekleurde lichtbeelden werd een over zicht gegeven van de vondsten. Twee grafvelden uit de eerste dynastie werden opgegraven. Hoewel de graven in de oudheid reeds iwaar geplunderd waren, bevatten zij toch nog een rykdom aan archeologisch materiaal. Onder het aar dewerk bevonden zich beschilderde krui ken uit een tijd nog vóór de eerste dy nastie. terwijl de vondst van een kruik van Syrisch aardewerk op betrekkingen tussen Syrië en Egypte in deze vroege tijd wees. Het stenen vaatwerk was rijk gevarieerd aan materiaal (albast, lei steen. dioriet e.a.) en vorm. Voorts wer den sieraden, leisteen paletten, werktui gen en prachtig ivoorsnijwerk gevonden. De graven zelf varieerden van eenvou dige grafkuilen tot rechthoekige uit kleisteen opgetrokken gebouwtjes met magazijnen voor de aan de dode mee gegeven voorraden. Bovendien werd hier een van de oudste voorbeelden van steen architectuur aangetroffen: enkele gra ven hadden een overdekking van grote stenen platen. In één graf werd de eer ste inscriptie gevonden: op een kruik van aardewerk was met inkt de naam geschreven van Hor-Aha. de eerste ko ning van de eerste dynastie. Naast de graven van de eerste dynas tie werd ook nog een grote stenen mas- taba uit de vierde dynastie opgegraven. Hoewel de bovenbouw hiervan zwaar be schadigd was. bevonden zich hier nog in een afgesloten ruimte twee zitbeelden van Nimaatre, de opzichter over de schrijvers van de graanschuur en het hoofd van de stad der piramide-arbei ders van de westelijke afdeling. Het is LEIDERDORP burgerlijke stand Geboren: Woe mierik, zn. van H. Ver hoogt en J. L. de Jong. Getrouwd: K. P. Bosman, 22 Jr. en G. de Kon m g 22 Jr OverJeden; A. Stokkel, 84 jr., echtge note vain A. Straathof. VOORSCHOTEN Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het kandi daats-examen psychologie onze plaats- genote, mej. A. H. Kranenburg. WASSENAAR NVV-ERS ZAGEN TONEEL De plaatselijke bestuurdersbond van het NVV opende gisteravond het winter seizoen met een bijeenkomst in het Dorpscentrum, waarop door de Toneel vereniging .Het Masker' uit Voorschoten bet spel „Het meisje met het leeuwen- jong" werd opgevoerd. De voorzitter, de heer D Bloemendaal. heette de aanwezigen welkom. Hij sprak vervolgens een kort propagandistisch woord. ..Het meisje met het leeuwenjong" is een spannende boerengeschiedenis, wel ke door de leden van „Het Masker" bij zonder goed werd vertolkt. De aanwezi gen dankten voor het genotene met een hartelijk applaus. nieuwe uitgaven elektronisch jaarboekje 1959. mogelijk, dat deze man leiding gehad TT4A heeft bij de bouw van de piramide van Djedefre, do zoon en opvolger van KfJ SS tlfdeÏÏSn.T ver£Sè'- Cheops, waarvan de resten zich by ■- - - Aboe-Roash bevinden. Nimaatre zelf werd aangetroffen in zijn ongestoorde grafkelder, 10 meter diep in de rots. lig gende in een vergane houten kist en met zijn bijgaven; modelvaatwerk in albast en modelwerktuigen van kopen. nen het ..Elektronisch Jaarboekje 1959" Evenals andere Jaren bevat deze agenda een schat aan gevens op elektronlsch- technisch, maar ook op ander natuurwe tenschappelijk gebied en algemeen terrein, i „;J„ Een handige Indeling verhoogt de ge- J5® Moestopo, bruikswaairde van deze technische vest- 1 teiten die overliepen naar de opstande- lingen op Sumatra, garije. Indonesië hoopt in deze landen nieuwe markten te vinden voor zyn pro- dukten na het afnemen van de handel met Nederland. Conflict tussen Erich Koch en zijn verdedigers Bij de openbare behandeling in War schau van de zaak tegen de vroegere Duitse gouwleider Erich Koch is het tot een meningsverschil tussen de verdachte en zijn verdedigers gekomen. Koch verzocht namelijk een nieuw onderzoek en zei van oordeel te zijn, dat de rechtbank te Warschau niet be voegd is hem te berechten. Hij wenst een aantal kwesties voor te leggen aan de juristen van het Internationaal Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Zijn be doeling was, dat zij er hun oordeel over uitspreken of de door hem getekende besluiten en ambtelijke stukken schen dingen van het internationale recht in houden. Ook wil Koch zien vastgesteld of de rechtsregels van het proces van Neurenberg toepasselijk zijn op zijn zaak. Na deze verklaring van Koch zeiden diens advocaten, dat zy niet achter de verdachte staan en niet op de hoogte waren van diens plannen. Volgens hun oordeel is de rechtbank van Warschau zeker bevoegd de behandeling van de zaak voort te zetten in overeenstem ming met de rechtsregels van Neuren berg. De rechtbank zou vandaag haar be slissing over Kochs verzoeken meedelen. „Drink meer melk, plattelandsvrouwen De presidente van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, mevr. A. Deth- mers-Brouwer uit Toornwerd-Middel- stum, heeft gisteren op de najaars vergadering in Utrecht de 50.000 leden van de NBP, aangespoord, meer melk te gaan drinken en ook hun kinderen inplaats van slappe thee een beker melk bij de boterham te geven. „In restaurants is melk een van de goed koopste consumpties", aldus mevrouw Dethmer", en ik vraag me af, waarom de kelners altijd informeren of je ziek bent als je ernaar vraagt Volgens de presidente zullen zowel de schatkist als de volksgezondheid er mee zijn gebaat, wanneer allen mee helpen, het probleem van het melk overschot op te lossen. Mevrouw Dethmer opende de bijeen komst, die door 500 vrouwen werd be zocht. met de verklaring, dat het toe komstige beleid van de Bond zich zal richten op de snelle ontwikkeling op het platteland en op de gevolgen van ruil verkaveling, streekverbetering industria lisatie, e.d. De ex-voorzitster van de NBP, mevr. G. van Beekhoff-Van Selms uit Kerk- Avezaath, die kandidaat is gesteld voor het presidentschap van de wereldorga nisatie van plattelandsvrouwen, vertelde iets over de plannen van de Association of Country Women of the world. De ACWW zal in 1959 haar driejaarlijkse congres in Schotland houden. Men zal proberen omstreeks die tijd een Schotse reis te organiseren, zodat zij ook een deel van het congres kunnen meemaken. De bijeenkomst werd besloten met het draaien van de- „En de zee was niet meervan Bert Haanstra. Indonesische namen voor Chinezen Het „Nationale front voor de bevrij ding van West-Irian" heeft, bij mon de van zijn secretaris-generaal briga de-generaal Moestopo, de in Indonesië wonende Chinezen aangeraden Indo nesische namen aan te nemen. Hierdoor, zo zeide Moestopo in een redevoering, zou het vooroordeel tegen de Chinezen in Indonesië weggenomen kunnen worden. Het was aan „misverstand" te wyten, aldus Moestopo, dat sommige Indonesi sche autoriteiten op de nationaliteits papieren van Indonesische Chinezen de woorden ..van buitenlandse afkomst" stempelden, hetgeen weer aanleiding gaf tot discriminerende maatregelen. Degenen die hiervoor verantwoordelijk ,autori- K.V.P. nu ook voor brede samenstelling Leiden niet in beroep tegen afwijzing Merenplan Onder voorzitterschap van de burge meester jhr. mr. L M. E. von Fisenne kwam de raad van Warmond in open bare vergadering bijeen. Naar aanleiding van de ingekomen stukken sprak de heer Van Vliet (KVP) er zjjn vreugde over uit dat er nu ein delijk eens een behoorlijk antwoord was van de Nederlandse Spoorwegen betref fende de verbetering van de spoorweg overgang en over het feit dat de goed keuring van de gemeentebegroting 1958 „nu al!" binnen was. Tot lid van de commissie van school verzuim in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer J. Schippers, werd voorzien door het benoemen van de heer J. G. Sohoonbeeg. Naar aanleiding van een rapport in zake het weren van rijwielen met hulp- motor op de rijwielpaden, stelde de heer Van Vliet voor. de rijwielpaden tot toe ristische rijwielpaden te bestempelen. Voorzitter vond dat dit de verkeersvei ligheid zal schaden. Men besloot af te wachten tot het verschijnen van het rapport inzake een eventueele verbre ding van het bestaande rijwielpad:. Respect voor Leiden Voorzitter deelde mede, ervan in ken nis te zijn gesteld, dat het gemeente bestuur van Leiden niet in beroep is gegaan tegen de afwijzende beschikking van G.S. d.d. 17 juli, op het verzoek van B. en W. van Leiden om ontheffing van de provinciale ontgrondingsverordening, tot het graven van een meer in de Zwa nenburgerpolder tot het winnen van zand Naar aanleiding hiervan merkte voor zitter op dat hij destijds al de hoop had uitgesproken dat Leiden geen beroep zou aantekenen en dat hij dit besluit dan zeer zou respecteren. Hij maakte nu van de gelegenheid gebruik dit respect nog- eens uit te spreken. Onbewoonbaar werd voorts verklaard de woning Oosteinde 2. Subsidie werd verleend voor het verbeteren van de woningen Postdam 6. Postdam 8 en He renweg 71. Aangenomen werd een voorstel tot tij delijke verhuur van enkele percelen bloembollengrond in het uitbreidings plan Oost. Recreatie-commissie Tot slot kwam ter tafel een nader pre-advies inzake het instellen van een commissie van advies voor recreatie en benoeming van de leden daarvan. Zoals bekend werd dit voorstel de vorige ver gadering aangehouden omdat de KVP- fractie een zuivere raadscommissie wil de zonder buitenstaanders. Nu bleek dat de KVP-fractie het roer helemaal had omgegooid wamt bij monde van de heer Van Vliet kwam tot uiting, dat men de commissie niet meer te groot maar te klein vond en dat de basis verbreed diende te worden om nog meer Lagen der bevolking in de commissie vertegen woordigd te zien. De heer Groenedijk vond de suggestie van de heer Van Vliet op zijn plaats doch had enkele bedenkingen tegen de figuur van de burgemeester als voorzit ter van deze commissie. Hij stelde dan ook de samenstelling als volgt voor De heer K. Gunther als vertegenwoordiger van het VW, de heer C. van Stijn jr. uit de R.-K. Middenstand de heer M. Breedyk namens de ni'et-katholieke middensband, de heer S. van Schie uit de agrarische sector en uit de raad de heren Scheepers, Willemsen en v. d. Kroft De heer Van der Kroft (KVP) vroeg dwingend vast te stellen dat alle rap porten en adviezen van de commissie aan de raad kenbaar zullen worden gemaakt. Voorzitter zeide geen bezwaar te heb ben buiten de commissie te blijven. Geen vertegenwoordiging van B. en W. in de commissie maakt volgens hem de com missie echter minder representatief. Hy dacht hier b.v. aan inlichtingen welke gevraagd zouden moeten worden aan de politie en het contact met buitenge meen telijke organen, zoals de provin cie, de waterschappen enz. Andere leden bleken juist voordelen in het lidmaatschap van de burgemeester te zien. Na een korte schorsing van de vergadering, omdat de KVP-fractie wil de overleggen of er nu al dan niet ge stemd moest worden, deelde de heer Van Vliet namens de KVP-fractie mede de stemming aan te willen houden tot de volgende vergadering. De heren Scheepers. Heyl en Van Bladel wilden geacht worden hier tegen te zyn De volgende raadsvergadering zal dus uitwijzen welke gedragslijn zal worden gevolgd. De rondvraag bracht verder niets aan de orde en hierna ging de raad over in geheime zitting. BEURSOVERZICHT Opnieuw haussestemming Amsterdam, 29 oktober. De beurs was vanmiddag zeer vast gestemd en zette de hausse van de laat ste weken voort. Onder leiding van aandelen en converteerbare obligaties Philips ontstond een forse koersstijging. De medewerking hiertoe verleenden de hogere slotkoersen van Wall Street op de aanhoudende conjunctuurverbeterin gen aldaar. Gebrek aan verkooplimites waren mede oorzaak van de koersstij ging. Voor Philips blykt het buitenland ongewone belangstelling aan de dag te leggen. De opening lag al direct 13 pun ten boven de slotkoers van de vorige dag. De obligaties openden bijna 8 pun ten hoger op 175*4. Naast de buiten landse vraag vindt in deze hoek een grote ruiling plaats naar beide zijden van de aandelen en de converteerbare obligaties. Bij het scheiden van de markt bedroeg de koerswinst voor de aandelen 12 punten, voor de obligaties circa 8 punten. Olies lagen op f 188, f3.50 boven de vorige slotprijs. De aan delen lagen tevens ruim f 1.boven pa riteit New York. Unilevers boekten een winst van circa 9 punten. Er werd in defce hoek flinke strijd geleverd om de limiet van 450 te doorbreken, hetgeen uiteindelijk gelukte bij een notering op 450Hierop volgde een reactie tot 449 tegenover een slotprijs van gisteren op 441%. Aku's behaalden een winst van circa 6 punten by ruime handel. KLM werd een halve gulden hoger vernomen. De Scheepvaarthoek liet verstek gaan en aandelen KPM waren zelfs een punt lager. Holland Amerika Lijn boekte ruim 1 punt winst, evenals Scheepvaartunies. HVA's ruim 1 punt hoger, Deli en Am sterdam Rubbers verdeeld. In de Staats fondsen bewogen de koersen zich onge veer op het peil van gisteren. De ove rige obligatiemarkt kon zich nauwelijks handhaven. Kon. Zout 451, min 2%, Ver. Glas 170, onv., Berghuizer Papier 163, plus 2, Excelsior 73, plus 2, Helnekens werden vernomen op 468, plus 5. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 oktober Londen 10.56%—10.57%; New York 3.76H—3.77A: Montreal 3.88A—S.88U: Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.57%— 7.57%; Frankfort 90.36—90.41; Stock holm 72.98%—73.03%; Zürich 86.44— 86.49; Zürich (vr. fr.) 87.65%—87.70%; Milaan 60.54%60.59%: Kopenhagen 54.63%—54.68%; Oslo 52.82%—52.87%; Wenen 14.59—14.60: Ankara 3.80y4— 3.80%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Woensdag 29 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93 93% Grootboek obl. 3% 79 Ned. '47 3% (3) 90H 90% Ned. *51 3% 93% Ned. '53 (3%) 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 873/4 87% Ned. '55 I 3% 87% 87% Ned. '55 II 3% 90 90L Ned. '37 3 89% 89 Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert. 3 95% 95H Ned. 62-64 3 93% 93% Cert. NWS 2% 91+* Indië '37 A 3 90% 90% Grootboek '46 3108% Ned. WJ3 6% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 31 31% Nat. Handelsbank 95 100 Ned. Handelmij 184 181 Amst. Rubber 70% 71% Deli Mij.en (Ver.) 124.60 125 H.VA117 120% Java Cult24 26 B Senembah 95% 96 Vorstenlanden11% \\ifa A.K.U246% 252% Berkel's Patent (v.) 194 Calvé Delft cert. 350 352 Kon. Pap. v. Gelder 186 188% Hoogovens cert335 335% Müller en Co. NJ3. 323 323 Ned. Kabelfabr294% 296 S!?vps 383A 39454 Philips pref17214 173a. Unilever 441% 447% Wilton Feyenoord 203% 208 BUlton 2de r173% 175% Dordtse Olie gew 754% 780 Kon Petr (f. 20.—137 187 g« A(50 f 20.— 184.50 187.95 Hod Amer lyn 1491/, iki w Java China Pake' 13354 134 iV-L,.Mqp no en Ned. Stoomv. My. Kon. Paket My131V? I30»i Stoomvaart My Ned i4?v» 14^ Nievelt Goudr cert i2n% oo.v v. Ommeren cert 047% 248 Kon Rott Lloyd 129 Ned Scheepv Unie 130£ 1307/4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 92% L 91% 1 Den Haag 1954 3% 87A Leiden 1947 3% 94B R'dam *37 I-m 3% 93 L 92L Industr. Obligaties Phdips Dodarlng *51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 94% 94% A'dam '51 2% 88 88% A'dam '56 I 2% 85% 86% A'dam "56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 84 83 Enschede'54 2% 82% Den Haag '52 I 2% 93% 93% Idem II 2% 93% R'dam '52 I 2% 94 94% Idem II 2% 94 idem '57 2% 105 B 106% Utrecht '52 2% 96% 95% Z.-Hod. 1957 2% 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 247 245% H.B.U. cert221 221% aott. Bank 206 206 Twentsche Bank 187 B 189 Industrie Ondernemingen Albert Heyn270 268 Borneo Sum. H. My. 41% 43% Ned. G. en Sp. fabr. 215 211 Kon. Ned. Grofsm. 119% 119% Internatio 87L 85% Rott. Droogdok My. 527 536 Tieleman en Dros 8 Ned. My Walv.vrt. 79% 79% Spoorwegen Ded Spoorweg My. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% 28% Intern. Nickel88% 89 A Anaconda 59% 60 A Bethlehem Steel 50% 52 Cities Service 58A 58% General Motors 47% 48% Kennecott 95 96 Republic Steel 62A 64 Shell Oil 82 81% Union Pacific 30% Un. States Steel 82% 84 Nog enkele fondsen nit Leiden en omgeving Aandelen VEL 28/10 Edelmet Kon. AA 46% Pref WA idem 430GB 59 Electrolas B 445GB 445GB 2 Holl Constructie 475GB 475GB ing dut v Bouwnyv 160B Int Kunststof! Ind 42GB 42GB Leidsche Wolspinn 185B 185GB Sikkens Lakfab *53 558GB Ver. Touwf a brieken 193 193% Wernlnk's Betonra. 90% 90% Van Wyk Textiel 60B 60% 99% 95%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7