in de pijp! Dwingeloo' ontdekte nog onbekende bewegingen in liet Melkwegstelsel Spiraalarmen worden snel van het centrum weggedreven Museumwerk in Brits N.-Borneo burgerlijke stand van leiden Mej. D. J. E. Odé nam afscheid als Leids kleuterleidster Leidse in- en uitbreker staat terecht voor Haagse rechtbank Bij yijf iaar gevangenisstraf komt nog een eis van twee jaar Een somber geval Eerste „populair" K. en O.-concert van Flipse in het nieuwe seizoen 97ste jaarg- Woensdag 29 oktober 1958 Tweede blad no. 29581 Waarnemingen met de radiotelescoop te Dwingeloo hebben uit gewezen, dat de spiraalarmen van het kerngedeelte van het Melkweg stelsel zich met grote snelheid van het centrum van dit stelsel verwijderen, hetgeen de astronomen voor verschillende nog niet opgeloste problemen plaatst". Met deze woorden ving prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de Leidse Universiteit en directeur van de Leidse Sterrenwacht een onderhoud aan dat hij dezer dagen toestond over het werk dat in Dwingeloo wordt verricht. Unieke resultaten Over de radiotelescoop te Dwingeloo die thans alweer enige jaren in gebruik is, zeide de hoogleraar dat dit instru ment voortreffelijk werkt, afgezien van enige kinderziekten, die zich in de eerste zes maanden voordeden. Met de radio telescoop, die dag en nacht werkt, zijn reeds talloze waarnemingen van eerste kwaliteit gedaan, aldus prof. Oort, welke niet alleen te danken zijn aan het per fect functionerende mechanisme, maar ook aan de voortreffelijke kwaliteit dei- ontvangers. Nergens ter wereld, zo vervolgde prof. Oort, werken ontvangers met deze kwa liteit, stabiliteit en gevoeligheid voor het waarnemen van de zogenaamde water stof lijn als in Dwingeloo. En dit is de grote verdienste van ir. Muller, die het station beheert en de ontvangers ont wierp. Belangrijke ontdekking Voor het station te Dwingeloo in ge bruik was, had men in Kootwijk al een begin gemaakt om in grote lijnen de fwaterstofverdeling in het Melkwegstelsel Sn kaart te brengen, welk algemeen bverzicht nog steeds het beste is, dat wij hebben. Uit dit overzicht heeft men beer de spiraalstructuur van het Melk wegstelsel in beeld kunnen brengen, poen men in Dwingeloo bezig was om énkele bepaalde gedeelten van het Melk wegstelsel in details te onderzoeken en Waarbij veel aandacht aan het kernge deelte van dit stelsel wijdde, werd on verwachts een merkwaardig verschijnsel waargenomen. Het bleek namelijk, dat de spiraal armen van het kerngedeelte van het Melkwegstelsel zich met grote snelheid van het centrum van dit stelsel ver wijderen. Dit plaatst de astronomen voor verschillende nog onopgeloste vragen. In de eerste plaats voor de Op het programma stond, dat de ezingencyclus van het Rijksmuseum roor Volkenkunde aan de Steenstraat lit seizoen geopend zou worden door Tom Harrison. De heer Harrison is :onservator van het Serawak Museum Koetjing op Brits Noord-Borneo en ïeeft zeer belangrijk wetenschappelijk nateriaal verzameld door maandenlang emidden der Dajaks in afgelegen en noeilijk bereikbare gebieden in Borneo e leven. Volgens dat programma zou de ïeer Harrison hier het een en ander iver vertellen. Het kwam anders uit, naar het zal wel voor niemand van de 'ele aanwezigen een teleurstelling ge veest zijn. Op ongedwongen wijze ver- elde de heer Harrison die volgens dr. H. Pott in zijn welkomstwoord slechts ip enkele plaatsen in ons land lezingen 10udt over zijn werk in zijn museum. !en alleraardigst museum. Zoals vroeger iat gehele gebied in handen was van de amilie Brooks, behoorde ook dat mu- eum haar toe. De familie Brooks deed eenmaal, wat zij wilde. En toen zij i museum wilde, kwam er een mu- eum. Deze familie begreep, dat het van ielang was het verleden te bewaren, wanneer het heden veranderd werd Zij ijn erin geslaagd een voortreffelijk auseum te stichten, dat heden ten dage steeds zeer in trek is. Van grote fstanden komen de mensen orn te ijken, hoe de medemensen uit hun and leven en werken. Er zijn in dat uitzettend wilde en dun bevolkte gebied oveel rassen, groepen, culturen zoveel ieren, planten en vissen, dat het on- nogelijk is voor één mens om ze allen kennen. Maar de dagen veranderen de tropenlanden en het is moeilijk oor buitenlanders iets en ook musea - te exploiteren in deze gebieden. Maar iet moet gezegd worden, aldus de heer larrison, wanneer je ze eenmaal kunt vertuigen dan kun je rekenen op een norme steun. En dat enthousiasme kan len op vele manieren bewerkstelligen, laar wellicht is de film het beste me- ium daartoe. Er zyn in totaal ïeeds even filmpjes gemaakt, twee daarvan rerden de aanwezigen gisteravond vooi- ezet Uitstekende kleurenrolprenten, de erste over archeologisch werk in on- lerbergzame spelonken in het rauwe andschap van Borneo de tweede over ipt steken" van vogelnestjes, een sta ;n zenuwen vereisend baantje 1111 die- Elfde stikdonkere spelonken. Dat laatste ilmpje is in vele landen voor de tele- &e geweest, maar de uitwerking was S wel eens averechts. Serawak levert egentig procent van alle vogelnestjes, e moeten dienen om vogelnestjessoep maken Voor dat land dus een be- fngrijke „industrie". Maar to.EnBeland 'en het gebruik van vogelnestjessoep na vertonen van dit fimlpjevr« sterk erug Hetgeen ons na het zien van deze olprent niet verbaast. Het was met alle- aaal even smakelijk! geboren Antoinette Johanna Petronella, dr. van PJ Kallenberg en J. M. van dwKww- lli; Hendrika Oatharina dr. van A. Dls- ilvelt en M. van Strater; Maria AlMa Jesina Apollonla, dr. van L. M. Steen - oorden en M. P A. A. Meijer; Maria COT- elia Theresia. dr.. van A. J. J. dej .lein en M. E. M. ©traver; Johanna Omma r. van A. J. BelJ en C. H. van Es; Rudolf Jerardus Maria. zn. van H. Buskermolen n M. J. C. Wessehnan. overleden K. van der Meuten, 74 jr.. weduwe van BronsgeestM. D. Horst. 79 jr., man, Meohelse. 79 jr., man; J. C. van der Wijngaard, 75 Ir., echtgenote van W. de G. van Dufljai, 61 man. vraag naar de oorzaak van deze gas- expansie uit het kerngedeelte en in de tweede plaats voor die naar de bron, waaruit dit gas weer wordt aange vuld. De expansie gaat namelijk zo vlug in haar werk, dat, als er geen aanvulling was, het kerngedeelte in een astronomisch gesproken korte periode „leeg" zou zijn. De astronomen vermoeden dat het hoofdzakelijk magnetische krachten zijn, die werkzaam zijn bij het uitdrijven van het gas. Trouwens het bestaan van der gelijke magneetvelden van zeer grote afmetingen in het Melkwegstelsel was reeds op andere gronden vermoed. Ook andere metingen Met betrekking tot verdere te Dwin geloo verrichte waarnemingen, wees prof. Oort speciaal op door prof. Van de Hulst en anderen gedane metingen van de 21 centimeter waterstofstraling van enige der naastbij gelegen andere sterren stelsels, waaruit men zowel de totale hoeveelheid waterstof als de rotatie van die stelsels heeft kunnen afleiden. Al deze waarnemingen zijn gedaan in sa menwerking met de Leidse Sterren wacht. Naast dit werk is in het afgelo pen jaar de Utrechtse Sterrenwacht be gonnen in Dwingeloo geregeld zonne- waamemingen te doen, teneinde het karakter te bestuderen van de erupties, die geregeld op het zonne-oppervlak plaats hebben. Deze waarnemingen wor den gedaan met een kleine spiegel van zeven en een halve meter middellijn. Motie van mr. Rip in de Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp over onverenigbaarheid van het lidmaatschap van de SER met enige an dere werkzaamheid aanvaardt. Het be treft hier de functies van minister, staatssecretaris of vice-president of lid van de Raad van State, leden, bijzon dere leden en (substituut)-griffier van het college van beroep voor het bedrijfs leven alsmede (vice-)voorzitters (plv.) bestuursleden van enige publiekrechte lijke organisatie en personeelsleden daarvan. Mr. W. Rip (AR) had geen bezwaren tegen dit wetsontwerp, maar kon zich niet verenigen met de opvatting van staatssecretaris Schmelzer, dat hoe wel niet wettelijk vast te stellen Ka merleden niet in de SER benoemd zou den moeten worden. Hij diende ge steund door de heren Kropman en Oos tenhuis een motie in, waarin hij de regering verzocht bij algemene maat regel van bestuur de lidmaatschappen van Kamers en SER onverenigbaar te stellen, zodat de Staten-Generaal zich daarover dan kan uitspreken Het debat over deze motie werd uit gesteld tot de vergadering van 11 nov. a.s. Een wijziging van de hoger-onderwijs- wet en de wet od het notarisambt, waar bij de notarisstüdie universitair wordt, werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Diamanten bruidspaar Voor het echtpaar A DreefVan Weeren is de diamanten bruidstijd in gegaan. Bijna tien jaar wonen bruid en bruidegom (beiden zijn 81 jaar) nu boven de meubelzaak Hooigracht 36; thans door hun oudste zoon gedreven wordt. De grondslag voor deze zaak, welke eertijds gevestigd was in het perceel Groenesteeg 20, werd reeds ge legd door de vader van de bruidegom. De Dreefs zijn wel uit het echte meu belhout gesneden, want een kleinzoon van het diamanten bruidspaar dus het vierde geslacht levert alweer zijn bijdrage aan de meubelhandel. Het echtpaar mag zich nog in een goede gezondheid verheugen en met zijn zes getrouwde kinderen en zeventien kleinkinderen beleeft het nu prettige en gelukkige dagen. Zondagmiddag van twee tot vier uur wordt een receptie gehouden. De eigenlijke feestdag is 9 november. Onze stadgenote, mej. H. M. ter Beek is aan het Nuitsseminarium voor pedagogiek aan de Universiteit van Am sterdam geslaagd voor de middelbare akte pedagogiek A B. en W. stellen de raad voor om medewerking te verlenen voor de aan schaffing van leermiddelen en enig meu bilair ten behoeve van de geref. ulo school aan de Asserstraat 20. Van openbare kleuterschool Atjelistraat Na twaalf jaar in Leiden voor en vaak ook in het midden van de kleu terklas te hebben gestaan, nam mej. D. J. E. Odé, gistermiddag in verband met haar vertrek naar Hoorn, als leidster afscheid van de openbare kleuterschool aan de Atjehstraat. Nadat aan de vele ouders gelegenheid werd gegeven om mej. Odé te danken voor de zorg aan hun kinderen besteed, voerde de heer J. Franken namens de Oudercommissie het woord. Spreker her innerde aan de prettige samenwerking met mej. Odé, hetgeen de sfeer in de school zeer ten goede is gekomen. Als aandenken aan haar verblijf in Leiden bood spreker uit naam van deze com missie een koperen ketel, sierlijk opge maakt met bloemen, aan. Wethouder J. C. van Schaik, die na mens het gemeentebestuur een woord van afscheid sprak, had bijzondere waar dering voor de wijze, waarop mej. Odé haar taak heeft opgevat. In al uw ar beid, aldus spreker, ging zij weldoor dacht en weloverwogen te werk. Het grootste compliment, dat de wethouder haar kon brengen, was wel de toezeg ging dat, indien het mej. Odé in Hoorn, waar zij in een gelijke functie is be noemd, niet mocht bevallen, zij bij een eventuele vacature zeker weer voor Leiden kon solliciteren. Nadat de wnd. leidster, mej. A. K. v. Alphen, een geschenk namens het per soneel had aangeboden, wees de heer F. J. Riks, hoofd van de openbare lagere school aan de Driftstraat, op het hechte contact, dat tussen beide scholen in de loop der jaren is gegroeid. Een samen werking, waarvan de school aan de Driftstraat in de vorm van een aanwas van leerlingen steeds weer vruchten kon plukken. Ook het hoofd van de open bare lagere school aan de Timorstraat, de heer J. Chr. Bartelsman, sprak in gelijke geest. Alvorens dit afscheid, dat mede werd bijgewoond door de chef van de ge meentelijke gebouwendienst, de heer J. Voorbach, plaats vond, hebben de kleu ters dit op hun manier gedaan. In een LEIDSE HOOGLERAREN IN UNESCO-DELEGATIE. Als vertegenwoordiger in de Neder landse delegatie naar de tiende alge mene conferentie der Unesco is be noemd prof. dr. F. L. R. Sassen, en als plaatsvervangend vertegenwoordiger prof. dr. C. C. Berg, beiden hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Ouders en kinderen dunken mej. D. J. E. Odé (links) bij haar af scheid als kleuterleidster. (Foto L.D./Van Vliet) zangspelletje getuigden zij op kinderlijke wijze van hun liefde voor mej. Odé. Bovendien vermaakten zij zich kostelijk met een poppenkastvertoning. Op deze laatste Leidse schooldag van mej. Odé kwamen ook de Rijksinspec- trice voor het kleuteronderwijs, mej. Gelauff en de gemeentelijk inspecteur, de heer B. Swanenburg, van haar af scheid nemen. Pasternak verliest aantal voorrechten Door zijn uitstoting van de Sovjet- russische Schrijversbond vehoort nobel- prijswinnaar Boris Pasternak ook niet meer tot de vertalingsafdeling van de bond. Hij verliest dus alle voorrechten, die aan het lidmaatschap zijn verbon den. De aangesloten schrijvers zijn niet aan een bepaald tijdschema gebonden en ontvangen maandelijks een vast in komen van de bond, evenals represen tatie- en reiskosten. Pasternak blijft echter zijn auteurs rechten ontvangen. Ook mag hij, althans voorlopig, in zijn buitenhuis in de omgeving van Moskou blijven wonen. Volgens het Noorse communistische blad „Friheten" heeft Pasternak weer last gehad van een hartaandoening, waaraan hij ook reeds eerder heeft geleden. De correspondent van het blad te Moskou schreef, dat Pasternak over zyn hart klaagde, toen hij de schrijver vrijdag bezocht. In het buitenland vraagt men zich af of de Sovjet-Unie hem in staat zal stel len naar Stockholm te gaan om de prijs in ontvangst te nemen, maar in de Sovjet-Unie is men er benieuwd naar of Pasternak om toestemming zal verzoe ken, aldus de correspondent. De hoofdredacteur van de Londense News Chronicle heeft Kroesjtsjef tele grafisch verzocht Boris Pasternak voor vervolging te vrijwaren. Een ander Lon- dens blad, de Daily Mail, noemt Paster nak „de enige werkelijke held van de Sovjet-Unie". Geen pont en geen tunnel Douwe Egberts AMPHORA Bxtra Mild Cavendish èo handige plastic tabakszak Twee jaar geëist tegen wijkverpleegster Twee jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest en ontzetting uit haar beroep voor de tijd van 7 jaar heeft de officier van Justitie, mr. Somerwil bij de rechtbank in Am sterdam gisteren geëist tegen een 37-jarige vrouw, die ondanks dagen lange verhoren van politie en rech tercommissaris blijft volhouden dat zij onschuldig is. In de verdachtenbank hoorde deze vrouw, de wijkverpleegster van het Wit- Gele Kruis uit Ouderkerk aan de Am- stel, de eis gelaten aan. Ze wordt ervan beschuldigd een bedrag van ruim f. 1.000.te hebben ontstolen aan een zeer bejaard echtpaar, waarvan ze in juli j.l. de man verpleegde. Maar hoewel de officier in zijn re quisitoir zeide het wettig en overtuigend bewijs geleverd te achten, was de recht bank daar zelf kennelijk niet van over tuigd. Na in raadkamer te zijn geweest deelde president, mr. J. Knottenbelt, de advocaat, mr. P. M. Witteman, mede, dat hij met het uitspreken van zijn pleidooi nog even moest wachten. Eerst wilde de rechtbank de beide oudjes, die zo gebrekkig zijn, dat ze niet ter zitting konden verschijnen, in hun eigen wo ning gaan opzoeken en als getuigen horen. Bovendien konden president en rechters dan zelf de situatie van de bed stee, waarin de oude baas in een koek trommeltje zijn geld bewaarde, in ogen schouw nemen. De zitting werd dus ge schorst en de rechtbank trok met de officier, de raadsman, twee getuigen en de door een wachtmeester bewaakte verdachte, per auto naar Ouderkerk, waar men omstreeks zes uur gisteravond arriveerde. Na het requisitoir werd de zitting in de woning te Ouderkerk voortgezet. De twee oude mensen legden in hun huis kamer de eed af en werden als getuigen gehoord. Dit nam twee uur in beslag. Om acht uur gisteravond besloot de rechtbank de behandeling opnieuw te schorsen en naar huis te gaan. Van middag zou mr. Witteman in de zaal van de rechtbank zijn pleidooi houden. Formosa geprikkeld over Indonesische maatregelen Het parlement van nationalistisch- China heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering van Formosa wordt uitgenodigd de jongste maatregelen van Indonesië tegen de nationalistische Chinezen bij de Verenigde Naties voor te brengen. De voorzitter van de afde ling zaken overzee van het parlement noemde het overnemen door de Indone sische regering van de vele bedrijven van nationalistische Chinezen en het verbieden van pro-nationalistische or ganisaties een schending van de rech ten en belangen van meer dan twee miljoen Chinezen. Hij verklaarde voor het parlement, dat de regering Indonesië moet waar schuwen, dat het „alle consequenties" moet aanvaarden, indien dit land met zijn discriminerende maatregelen voort gaat. De Haagse officier van Justitie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 2 jaar en ter beschikkingstelling van de rege ring geëist tegen een 35-jarige Leidse kok die zowel uit- als inbreker is. Op 30 juli van het vorige jaar wist de man in Haarlem te ontsnappen, toen hij naar de strafgevangenis te Groningen zou worden overgebracht door zijn re genjas over een bewaker heen te gooien en de benen te nemen. Hij had toen nog vijf jaar gevangenisstraf te goed. De kok gebruikte zijn vrijheid door in Den Haag een vijftal inbraken te plegen. Tenslotte wist de recherche hem te arresteren in een buis aan de Watering- sestraat. De kok verscheen voor de Haagse rechtbank, doch de zaak werd weinig anders overbleef dan in te bre- een vijf meter hoge muur en wist met behulp van een fiets en een vrachtauto te ontsnappen Zijn beeltenis verscheen die avond en de volgende dag zelfs op het televisie scherm. Op 29 juli wist de Haagse politie hem weer te vatten, „Een bijzonder somber, waarschijnlijk hopeloos geval", zei de officier van Jus titie bij de Haagse Rechtbank gister morgen over de kok. die behalve om zijn inbraken ook berucht is wegens het ple gen van roofovervallen. De psychiaters te Utrecht lieten na een advies uat te brengen in deze zaak. De verdachte is een uitermate gesloten figuur. De verdedigster mevr. mr. W. L. de Koning—Be ij, wees erop dat de ver dachte na zijn ontsnapping uit Haarlem geld noch werk had en dat hem dus aangehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport over de ver dachte. De kok werd in de observatie kliniek te Utrecht geplaatst. Van het Huis van Bewaring te Utrecht uit wist hij op zaterdagavond 7 juni j.l. weer een opzienbarende ontsnapping te bewerkstelligen. Hij spreng toen met behulp van een medegedetineerde over ken. Als hij na zeven jaar gevangenis straf uitgezeten te hebben nog eens ter beschikking gesteld wordt, is het re sultaat daarvan zeker nihil, meende de verdedigster, die veel meer vooruitzich ten zag in een gevangenisstraf van één jaar, zonder terbeschikkingstelling De rechtbank zal op 11 november uitspraak doen. Fameus spelende de Groot in het centrum Wat Flipse hier jaar in jaar uit aan uitnemend muzikaal-pedagogisch werk verricht, is van onschatbare betekenis! Onder zijn directie is er een ganse gemeenschap op de „populaire" concerten van K. en O. tot de muziek ingewijd. Zij stelt zich, gelijk het hoort, thans nog slechts tevreden met programma's van „gehalte". Wanneer wij ons herinneren, hoe het vroeger daarmee gesteld was, is het verschil wél groot! De belangstelling der Leidenaars is zó gegroeid, dat Flipse er ons zijn verbazing enerkentelijkheid over te kennen gaf. In welhaast geen andere stad ontmoet hij zulk een intens contact! K. en O. draagt in deze voortdurende ontwikkeling een sterk aan deel. Dank zij haar onverflauwde actieve werkzaamheid werd hiertoe de gelegenheid gegeven. Ook voor dat eerste „populaire" con cert in het nieuwe seizoen een stamp volle Stadsgehoorzaal luisterend naar een te overladen programma, vooral als men ook de bevattelijke, zij het korte toelichtingen van de dirigent in aan merking neemt. Zoals de bedoeling is een begrijpelijk programmaRossini, Beethoven en Franck vóór, Liszt en Tsjaikofsky na de pauze. Om met de deur in huis te val len: de schijnwerper was ditmaal het scherpst gericht op de solistische mede werking, namelijk op die van onze „grootmeester" der pianistiek Cor de Groot. Deze was het meest frappante, het meest verbluffende van deze op zich zelf al aantrekkelijke avond. Die mede werking sloeg alle tot nu toe behaalde records! Hij openbaarde zijn meeslepende vir tuositeit allereerst in César Francks meer nobele, dan allereerst devote „Va riations symphoniques", inhoudsrijk en van perfecte vormbeheersing. Even wichtig dialogiserend met een nauw lettend reagerend orkest, leidde hij deze variaties naar een triomferende climax. In de tedere passages hadden wij het orkest graag inniger gehoord, daar viel zeker nog te schaven. Over het geheel (Advertentie) Echt smullen I ECHTE GELDERSE VERKOOP VAN BLINDENWERK De wnd. secretaresse van de Sociale Raad verzoekt ons opname van het vol gende: Het komt de laatste tijd geregeld voor, dat verkopers van artikelen, ver vaardigd door blinde en minder valide personen uit diverse werkplaatsen in Nederland, het publiek in Leiden en omliggende plaatsen vertellen, dat ook de Gem. Werkplaats te Leiden is aan gesloten bij hun verkooporganisatie. Van de zijde van deze Werkplaats, wordt er met nadruk op gewezen, dat dit niet juist is. De Gem. Werkplaats te Leiden heeft een geheel eigen verkooporganisatie en de verkopers zijn voorzien van een legi timatiebewijs, getekend door de directeur van de Gem. Werkplaats en voorzien van een waarmerk met naam" en adres van de Gem. Werkplaats: Groenesteeg 97 te Leiden. Een ieder die de artikelen, vervaar digd in de Gem. Werkplaats te Leiden wil kopen, wordt aangeraden de verko per naar bovenomschreven legitimatie bewijs te vragen of zich rechtstreeks in verbinding te stellen met de Gem. Werkplaats, tel. 24094. In gevallen, waar in twijfel bestaat inzake de bonafiditeit van de verkooporganisaties, waarvan verschillende als louter commerciële or ganisaties moeten worden aangemerkt, is het van belang zich om voorlichting tot de Sociale Raad te wenden, die tele fonisch (21052) en schriftelijk de ge vraagde inlichtingen kan verstrekken. ontstond echter de volgroeide eenheid, die hier volstrekt vereist is. Cor de Groot hield het midden tussen gevoel en verstand, sleepte alien mee. Méér nog fascineerde hij in zijn fan tastische weergave van Liszts „Hon gaarse Fantasie", met gelijke motieven als in diens 14e RJhapsocüie Muziek, waarin hij, Flipse en het orkest „gelo ven". En dat maakt zoals hij zegt de zaak „eenvoudig"! Hij toverde deze Liszt fonkelend-briljant, glashelder van aan slag en in een ongeëvenaarde techni sche schittering naar voren, zodanig, dat wij van de ene verbazing in de an dere vielen over zoveel „kunnen". Het is „hoge mode" Liszt denigrerend te beschouwen, Maar bij de Groot slaat alle trivialiteit op de vlucht. Hij plaatst deze hartstochtelijke „zigeuner"-muziek van een der grootste doorgronders der pianistiek op een niveau van nauwelijks voor mogelijk gehouden voornaam ni veau. Deze bewogen Liszt krijgt boven dien onder zijn handen een ongeloof waardige macht kracht en gloed. Dit was een weergaloos geraffineerde pres tatie: woj geloven, dat geen ander de Groot hier overtreffen kan. Flipse en het orkest waren volledig door zijn enthousiasme gegrepen en speelden dienovereenkomstig. De toejuichingen na dit fameuze spel waren ovationeel, in elk opzicht terecht. Het was dan ook een pianistische „sen satie" van de eerste rang. Voor het overige kunnen wij kort zijn. Twee bekende ouvertures openden en besloten het programma: Rossini's „Wilhelm Teil" en Tsjaikofsky's be zielde, in romantisch pessimisme ge drenkte „Romeo en Julia" welke laatste ons in haar smartelijke, lyrische bewo genheid toch wel het meest te zeggen heeft, al maakte Brills voortreffelijk gehanteerde, zangerige cello-solo, waar mee Rossini opent, onmiddellijk diepe indruk. Trouwens dat mag wel eens ge zegd: het is opvallend hoe kleurwarm de ga nse cellisten groep zich onder diens stuwende aanvoering ontwikkeld heeft. Ook het koper heeft zich in beide ouver tures van zijn beste zijde doen kennen. Als tussenschakel Beethovens „Eerste symfonie", wel verwonderd zich onder die anderen te bevinden. De Beethoven uit diens jonge tijd; nog geenszins revolutionair, met Mozart en Haydn- affiniteiten, vervat, in de traditioneel, klassiek symfonische vorm, die Beet hoven toen nog de volledige voldoening schonk maar toch reeds de sporen van het genie dragend. Aan deze weinig gespeelde Beethoven zal men echter sterker aandacht moeten wijden, wil de vertolking waarlijk boeiend zijn: zorgvuldiger afwerking, contrasterender belichting en nuance ring dienen daartoe te groeien. De overtuigende suggestie en spon tane overgave, elders veelvuldig nadruk kelijk geopenbaard, hebben wij hier helaas stellig gemist En juist een Beet hoven verdient de allerhoogste toewij ding! Dat mag nimmer vergeten worden. H. Slechts licht vuur De communistische artillerie heeft gisteren tussen 9 en 18 uur plaatselijke tijd Quemoy licht beschoten. Dinsdag was een even dag. De communistische Chinezen hadden kort geleden bekend gemaakt niet op even dagen te zullen vuren. Al zes dagen lang heeft Radio-Peking geen waarschuwing meer laten horen aan het adres van de Amerikanen. Dit is, zo meent men in doorgaans betrouw bare Amerikaanse militaire kringen op Formosa, het gevolg van het feit dat Amerikaanse torpedobootjagers, die de konvooien naar de eilanden voor de Chinese kust begeleiden, minstens 50 mijl van de kust verwijderd blijven. Men is hiertoe overgegaan om elke schijn van provocatie te vermijden en de beschuldigingen van Peking in dit opzicht alle grond te ontnemen. Inmid dels hebben de communisten het bom bardement van Quemoy hervat.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3