in aphil< PAMB EENVOUDIGE BOERENZOON THANS HOOFD R. K. KERK Hartelijk mens met een scherp verstand en gevoel voor humor 4^ beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' Kerkelijk Leven i'j.' JjUwiü/HMÜ Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 Vervolg van pag, 1 (Van onze Romeinse correspondent) De naam van kardinaal Ron- calli werd onmiddellijk na het ster ven van Pius de XII genoemd als een der kardinalen, die het meest in aanmerking kwamen voor de tiara. Men kan de keuze van de nieuwe Paus beschouwen als een overwinning van de progressievere Franse kardinalen over de groep, waartoe alle Spanjaarden en een deel der Italiaanse kardinalen be horen. De nieuwe Paus, die een vooraanstaand historicus is en een groot diplomaat, heeft zijn sporen verdiend, toen hij in 1944 tot nun tius werd benoemd te Parijs. Hij was daar de opvolger van de hui dige kardinaal Valerio Valeri, die voor het Frankrijk van De Gaulle onaan vaardbaar was, omdat hij Pius XII had vertegenwoordigd bij Pétain. De Paus, geboren in het kleine dorpje Sotto il Monte in de provincie Bergamo, is van zeer eenvoudige boerenafkomst. Na zijn studie aan het seminarie te Bergamo trok hij de aandacht van de bisschop van die stad, die hem tot zijn secretaris benoemde. Tijdens bijeenkomsten in Milaan van de Lombardische bisschop pen maakte hij kennis met Achille Ratti, de latere Paus Pius XI, die oog had voor zijn grote geestesgaven. Zijn belangrijkste werk als historicus is een boek in vyf dikke delen over de poli tieke toestanden in Bergamo en om streken in de tweede helft van de zestiende eeuw. Hij heeft aan het boek vele jaren gewerkt en het laatste deel is in 1952 verschenen. De Paus heeft een lange diplomatieke carrière achter de rug. Eerste post Zijn eerste diplomatieke post als apostolisch visitator was in Sofia in Bulgarije, waarheen hij werd uitgezon den in 1925. Hetzelfde jaar waarin hij te Rome tot bisschop was gewijd. Later vertegenwoordigde hij het Vaticaan in Turkije en in Griekenland en zoals ge zegd, in 1944 te Parijs. In de Franse hoofdstad verwierf hij zich grote sym pathie door de eenvoudige hartelijkheid, de scherpte van zijn intellect en niet het minst door zijn kwinkslagen. Hij heeft een groot gevoel voor humor. Wat de taak van regeren betreft was zijn uitspraak „Alles zien, voor veel ervan een oogje dichtknijpen, een weinig rechtzetten". Toen hij tot patriarch van Venetië werd benoemd op 15 januari 1953, dat is drie dagen nadat hij de kardinaalshoed had ontvangen, werd hij er buitengewoon feestelijk inge haald. Zijn voorganger, de aartsbis schop Agostini, had docft- zijn grote gestrengheid by de plaatselijke geeste lijken een niet al te goede naam ach tergelaten en zo kreeg de nieuwe patriarch de bijnaam van de „vrede na de storm". Ook in Venetië won zijn hartelijke en vrij gemoedelijke wijze van optreden hem aller harten. Maar die gemoedelijkheid sluit allerminst een grote hardnekkigheid en vastberaden heid uit. Conflicten En het heeft in de vijf jaren, dat hij aan het hoofd stond van de Venetiaan- se kerk, allerminst ontbroken aan con flicten. De Venetiaanse Christen-De mocraten zijn min of meer links georiënteerd en hebben enkele malen in de gemeenteraad een coalitie ge vormd met de socialisten en zelfs met de communisten. Daar was de patriarch zeer beslist tegen en kortgeleden heeft hij de publikatie van een linksgeoriën teerd r.-k. tijdschrift, da/t te Venetië Macmillan rondde het regeringsprogram af (Van onze Londense correspondent). De Engelse troonrede van gisteren bevatte geen verrassingen. Het komende parlementaire jaar zal waarschijnlijk het laatste zijn voor de nieuwe alge mene verkiezingen, welke uiterlijk in het voorjaar van 1960 moeten worden gehouden. Weinig Engelse regeringen zitten echter hun tijd tot het allerlaat ste moment tilt. De gisteren aangekon digde maatregelen vormen de afron ding van het in de afgelopen jaren ver wezenlijkte regeringsprogramma. De regering wenst vlak voor de verkiezin gen zo weinig mogelijk strijdpunten om het de oppositie, die het van de aan val moet hebben, zo moeilijk mogelijk te maken. Daarom trachten de conser vatieven op dit psychologisch uiterst belangrijke moment Labour zoveel mo gelijk wind uit de zeilen te nemen. Dit gebeurt o.a. door het nieuwe pensioen plan, dat voor het eerst gegrondvest zal worden op loon of salaris en dat concurreert met het socialistische plan. De bezitsvorming zal worden bevorderd door de aankoop van een eigen woning te vergemakkelijken. Ook heeft de re gering de kleine boeren niet vergeten, evenmin als degenen die getroffen wor den door vaak barbaarse onteigenings praktijken. Er zal in de toekomst voor behoorlijke schadevergoeding in derge lijke gevallen worden gezorgd. De conservatieve regering wil voorko men. dat een eventueel Labour-kabinet het land opnieuw in de boeien slaat door gebruik te maken van de econo mische noodwetgeving uit de oorlog. Daarom wordt voorgesteld deze op te heffen en eventueel beslist noodzake lijke controles vast te leggen in voor de individuele vrijheid minder riskante gewone wetten. Zoals verwaoht was, zal de regering de voor een deel totaal verouderde wet geving inzake geesteszieken verbeteren, evenals de strafwetgeving, zodat de be angstigende toeneming van de Jeugd- misdaad effectiever zal kunnen woraen bestreden. Ook zal de regering tegen de achter grond van de economische koude oorlog met de Sovjet-Unie veel meer gaan doen voor het technisch en middelbaar on derwijs. De regering zal de visserij hel pen en hoopt dat de kwestie van de territoriale zeelimieten zal kunnen wor den opgelost. verscheen, doen verbieden. Ook heeft hij in een herderlijk schrijven met grote klem alle samenwerking van katholie ken met socialisten verboden. Politiek zou men dus van deze Paus mogen ver wachten, dat hy ongeveer dezelfde richtlijnen volgt als Pius XII, maar juist omdat hy van eenvoudige afkomst is, zal hij de noden van de eenvoudigen beter begrijpen. Paus Pius XII, een aristocratisch man, maakte met zijn rijzige gestalte de indruk te zijn een uitroepteken naar het Rijk Gods. Als een vader De nieuwe Paus, een wat gezette figuur met grys haar en lichtelijk gebogen, is daarentegen als een vader, die een voor een zijn kinderen telt en zich met zyn zaken bemoeit. Hij zal veel meer een persoonlijk contact met de mensen leggen. Van het allergrootste belang is het, wie nu kardinaal-staatssecretaris gaat wor den, daar tenslotte de staatssecretaris meer dan de Paus zelf de politieke betrekkingen met andere landen be paalt. De grote moeilijkheid van de Kerk op het ogenblik bestaat daarin, dat er tientallen miljoenen christenen leven in Polen, Oost-Duitsland, Hongarije, Litauen en China onder een regime, dat geëxcommuniceerd is, hetgeen voor deze mensen grote gewetensconflicten meebrengt. Dit is een van de dingen, die de tegenwoordige Paus, toen hij nog kardinaal Roncalli was, niet kon goed keuren. Het zou dus wel eens kunnen zijn, dat er over enige tyd besprekingen beginnen met b.v.. Polen over een con cordaat. Bij pijn, griep ol „landerig gevoel zorgt een enkel lebiet dat U weer «iel plezier Uw werk kont doenl Dulles oppert ruil vau inlichtingen Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond in een toespraak gezegd, dat de V.S. bereid zijn inlichtingen te geven die de Sovjet-Unie zou kunnen vragen over de Amerikaanse defensie-inrich tingen in het Noordpoolgebied mits de Sovjet-Unie ook bereid is inlichtingen over Russische defensie-installaties in het gebied te geven. Dulles zei dit om een mogelijke vrees van de Sovjet-Unie voor een onverwachte aanval in het Noordpoolgebied te verzachten. Gunstiger regeling thuisinwonende werklozen De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft voor thuisinwonende werklozen gunstiger bepalingen aangebracht in de sociale voorzieningsregeling, groep B. deze verbeteringen, die op 3 november a.s. van kracht worden, behelzen het volgende: De minimum leeftijd waarop uitkering kan worden ontvangen, is verlaagd van 25 tot 21 jaar, de uitkeringsbedragen worden verhoogd. Voorheen was de uit kering, ongeacht gemeenteklasse en leeftijd, inclusief de compensatie voor de AOW-premie f 12.83. Thans wordt de uitkering afhankelijk van gemeente klasse en leeftijd Zo krijgen de 21-jari gen inclusief compensatie voor AOW- premie, in een vijfde klas gemeente f 16.55 en in een eerste klas gemeente f 18.15, 22-jarigen resp. f 18.55 en f20.15, 23-jarigen en ouderen resp. f20.55 en f22.15. De uitkeringsduur wordt verlengd van 13 tot 26 weken. Voorts is de maximumleeftijdsgrens voor het begrip gezinsleden" van 25 tot 21 jaar verlaagd. Hetgeen van invloed is op de uitkeringsbedragen aan werk loze gezinshoofden met thuisinwonende verdienende kinderen. Voor zover deze kinderen meerderjarig zijn vervalt nl. de gezinsledenbijslag voor hen aan het ge zinshoofd. Anderzijds wordt niet meer. zoals tot dusverre, een gedeelte van hun verdiensten in mindering gebracht op de uitkering aan het gezinshoofd. NED. HERV. KERK Benoemd tot vicaris te Delfshaven T. Schot, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Bergum J. D. SpalLng te Workum; voor Rondwyfc B. J. Zaal te Houten (U). GEREF. KERKEN Bedankt voor Bant (N.OP.) W. P. H. Pouwels te Wommels; voor Maasdijk K. Snoey te Dimrteloord. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Almelo J. A. Brandsma te Heerenveen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Haamstede-Kerkwerve G. J. Buys te Papendrecht; voor Haarlem- noord dr. W. H. Velema te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Werkendam H. van Gllst te Dirksland en M. Heerschap te Borssele. DS. J. VAN HENTEN 70 JAAR Ds J. van Henten uit Otterlo, emeri tus predikant van de Geref. Kerk van Nieuwe Pekela en van 1923 tot 1927 pre dikant te Nieuw-Vennep, hoopt morgen zeventig Jaar te worden. Diaconaat en pastoraat NIET IN SPREKEN MAAR IN DiV^D LIGT HERDERSCHAP Op de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk heeft prof. dr. A. Rasker uit Leiden een referaat gehouden over „Diaco naat en Pastoraat". Op grond van bijbelse gegevens toonde de Leidse hoogleraar aan, dat de tegenstellingen geestelijke leiding materiele hulp, en regeren dienstbetoon geen grond vinden in de bijbel. Niet in regeren maar in zorgen, niet in spreken maar in de daad ligt het wezenlijke herder schap besloten, aldus prof. Rasker. Spreker noemde diaconaat en pasto raat onscheidbaar. Dienst en offer in het kerkelijk werk hebben met het kruis Advertentie Bezoek van Koningin aan psychiatrische inrichting Na haar bezoek aan de Generaal de Bonskazerne te Grave heeft H.M. de Koningin gistermiddag nog een bezoek gebracht aan de Rijkspsychia- trische inrichting in deze plaats, waar alleen geestelijk gestoorde vrouwen verpleegd worden. De Koningin werd bij aankomst ver welkomd door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de geneeskundig hoofd inspecteur van de Geestelijke Volksge zondheid, P. J. Piebenga en de waar nemend geneesheer-directeur der in richting, H. B. Meerdink. In de nieuwe conversatiezaal van de zusters, die by deze gelegenheid fees- lijk werd geopend, gebruikte Hare Ma jesteit de thee. Tijdens de thee gaf de waarnemend geneesheer-directeur, H. B. Meerdink, een uiteenzetting over deze inrichting, die thans in het geheel 241 patiënten onder haar hoede heeft, van wie er 162 in de inrichting, 70 in de gezins verpleging verblijven en 9 met proef verlof zijn. De huisvesting van patiën ten in gezinnen, waarmee in Grave in 1900, dus kort na de oprichting van de inrichting, begonnen werd, vond bij de bevolking een buitengewoon gunstige bodem. Het doel is de patiënten te doen opnemen als gezinslid met alle rechten en plichten van dien. Daarna maakte de Koningin een rondwandeling langs de verpleegsters kamers, de afdeling creatieve therapie, de ziekenzaal en het schillokaal. Vervolgens bezocht de Koningin het gezin van de familie J. G. Lenders, op korte afstand van de inrichting wo nend. Bij deze familie zijn enkele pa tiënten in gezinsverband opgenomen. In de convers?tiezaal van de ver pleegsters werd tenslotte nog een na dere bespreking gehouden. „De Zeven Provinciën" hartelijk in Kopenhagen ontvangen Toen het Nederlandse smaldeel te Kopenhagen het kasteel Kronborg te acht uur gistermorgen passeerde, wer den de schepen begroet door 21 sa luutschoten, afgevuurd vanuit Kron borg. Bij aankomst in Kopenhagen vuurde een Deense batterij 15 scho ten af. Onmiddellijk na het afmeren van het smaldeel hield vice-admiraal Pröpper 'n persconferentie aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën". Later op de ochtend bezocht hij achtereen volgens de ambassadeur van Neder land in Denemarken. M. F. Vigeveno, de Deense vice-admiraal E. J. C. Qvistgaard, de garnizoenscommandant van Kopenhagen, generaal-majoor A. Hajland-Christensen, de opperbevel hebber van de Deense strijdkrachten H. Nyholm, de minister van defensie Pul Hansen en de burgemeester van Ko penhagen S. Munk. Deze brachten allen later een tegen bezoek aan boord van „De Zeven Pro vinciën". Gistermiddag is vice-admiraal Pröp per ontvangen door Koning Frederik op het kasteel Amalienborg, en daarby vergezeld door de Nederlandse ambas sadeur. Ondanks het koude weer werden de Nederlandse schepen gistermorgen door een groot publiek verwelkomd. Op het dek van ,De Zeven Provinciën" speelde een kapel. mg Bij spierpijnen, reumatiek, W neusverkoudheid Type 7529 Waar warmte helpt, helpt Philips Infraphilbeter ts maken. God is de grote diaken omdat het om de menselijkheid gaat. Daden van zorg en liefde mogen nimmer mid del zijn, doch moeten hun waarde in zichzelf hebben. Ook het verschaffen van werk aan werklozen en onderdak aan woning zoekenden behoort tot de diakonale taak, meende spreker. Financiële steun moet geen aalmoes zijn, maar helpende gerechtigheid in Christus' naam. OMVANG DIACONAAT WERELDWIJD Sprekend over de kerkordelijke con sequenties stelde prof. Rasker, dat het diaconaat een sacramentele functie heeft doordat het dé vermaning van het pastoraat aanschouwelijk maakt. Wanneer de hulp van de diaken een voortzetting is van de liefdemaaltijd van de gemeente des Heren, loopt het geen gevaar te verworden tot maat schappelijk hulpbetoon. De omvang van het diaconaat is wereldwijd en de ge meente vervult haar roeping voor min der dan de helft als ze alleen voor de huisgehoten des geloofs en binnen de landsgrenzen helpen.wil. Internationale hulp is geen onbegon nen werk. Deze hulp is van betekenis doordat de kerk met een bepaald afge bakend project voorbeeld kan geven en omdat de diaconie de Verenigde Naties en de wereldlijke overheden kan wijzen op de staande nood. advies kan geven en mits de kerk handelt zonder eigen belang, getuigenis kan geven van hris- tus, aldus prof. Rasker. Sprekend over praktische problemen van samenwerking, brak hij onder meer een lans voor de sociaal werkster wier werk, zo zei hij, een uitgesproken pas torale kant heeft en die vaak als enige deskundige in diakonale kring nog te weinig wordt geëerd. Tot bestuursleden van de Federatie werden de heren A. J. Rotteveel te 's-Gravenhage (voorzitter), J. van Don selaar te Treebeek, J. C. Ketel te Eind hoven en J. Suurmeyer, Veendam her kozen. Als nieuwe bestuursleden zijn de heren R. J. van Ganswijk, Putten en P. Vrye, Hoorn benoemd. NA WIJZIGING IN KERKORDE. De provinciale kerkvergadering van Overijssel heeft haar breed moderamen met 133 stemmen gemachtigd stap pen te doen om te komen tot het be roepen van mej. K. van Drimmelen, vicaris te Heino. tot predikante met een speciale opdracht. Mej. van Drim melen is leidster van het Vormingscen trum Den Alerdinck bij Heino. Zij is als zodanig door de gemeente Heino aan de provinciale kerkvergadering uit geleend. Met het beroepen van mej. Van Drimmelen tot predikante wil deze kerkvergadering gebruik maken van de jongste wijzigingen in de kerkorde. Voorlichting voor onze dienstplichtigen Ir. C. Staf, minister van Defensie, zal persoonlijk de nieuwe rubriek inleiden, welke de KRO vrijdag 4 november a.s. introduceert met de bedoeling voorlich ting te bieden voor onze dienstplichti gen. Voor vele ouders van de 80.000 jonge mannen, die jaarlijks ter vervulling van hun dienstplicht worden ingeschreven, dienen zich problemen aan als kostwin nersvergoeding, mogelijkheden van uit stel, zelfstudie of wanneer verder stu deren enz. Deze vragen kunnen worden ingezonden aan de KRO te Hilversum onder het motto (links boven op de en veloppe) „Vliegende schijven". De nieuwe vragenrubriek, die onder leiding staat van Leo Pagano, zal na melijk een onderdeel gaan vormen van het KRO-programma voor de militai ren: Vliegende Schijven. d c i i s r VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 102 m. NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De toekomst van Europa, door dr. A. L. Constandse. Derde lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kerkkoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. caus. 20.00 Pianorecital. 20.25 Radiophil- harm. ork. en solist. 21.10 10 Jaar Gere formeerd Jeugdwerk, caus. 21.30 Muzikale caus. 22.00 Algerye, Frankrijks zorgen kind, rep. 22.15 Lichte muz. 22.45 Avond- cverd. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Platennieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Amus. muz. 19.00 V. d. Jeugd. 19.10 Opruiming, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA; 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Theaterork. en sol. 20.55 Mijn naam is hond. 21.15 Désiré Bisquet maakt een bootreis, hoorsp. 22.35 Gram. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammond-orgelspel. 23.50 24.00 Socialistisch comm. In Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV; 20.30 Jonkvrouwe de la Seigllére, blijspel. 21.50 Dagsluiting. VOOR DONDERDAG 30 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.03 Dansork. en solist. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. I NCRV: 14.00 Metropole-ork., klein koor en solist. 14.45 Lichte muz. 15.10 Gram. 15.20 Radiophilharm. ork. en solist. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.30 Strijkkwart. 17.00 V d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. NCRV: 18.15 Stemmen van Overzee. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). R.-K. Alma Ma ter-koor, ol.v. W. Mizée. 8 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg). Opening Europa-tentoonstelling. 8 uur nam. Den Burcht. Revue Tien Jaar Sleutel bloem. 8 uur nam. Prediker. Spr. ds. J. A. Smlnk te Den Haag. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal. Centr A.R. Kies- ver. Spr. Chr. v. d. Heuvel over actuele economische problemen. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal Passap-de mons tra/ties. 25 en 710 uur nam. DONDERDAG Volkshuis. Bijeenkomst Vrouwenorgani saties Week voor Intern. Samenwerking Spr. mevr. Smits-Witvliet en mej. C C. Meyers. 2.30 uur nam. Den Buroht (grote zaal Passa/p-de monstraties. 2—«5 en 710 uur nam. BINNENLAND Te Den Haag is op 72-Jarige leeftijd overleden dr. ir. M. L. van der Schaaf f, oud-directeur van het Haagse Octrooi bu reau aan de Brei tneri aan. De begrafenis van zijn stoffelijk overschot zal plaats hebben vrijdag 31 oktober des morgens omstreeks lil uur op de begraafplaats Groenesteeg te Leiden. In de op 13 november te Den Haag te houden algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond zal het vraagstuk van de volkshuisvesting In verband met het industrialisatie-pro gramma en huurbeleid aan de onde wor den gesteld. By K.b. Is benoemd tot gewoon hoog leraar: gerekend, van 1 september 1958 ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de geschiedenis van de bouwkunst: dr M. D. Ozlnga, thans buitengewoon hoogleraar aan deze uni versiteit en wetenschappelijk hoofdamb tenaar bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. De Staatssecretaris van O., K. en W. heeft aan lr. Henk Badiings te Bllthoven opdracht verleend tot het componeren en vervaardigen van een werk op het ge bied van de elektronische muziek, dat als basis zal dienen voor een choreografie van een ballet Prins Bernhard heeft het voorzitter schap van het erecomlté voor de lande lijke pluimveetentoonstelling, welke op 26, 27, 28 en 29 november te Baraeveld wordt gehouden, aanvaard. Twee artsen van de dienst van ge zondheidszorg van Ned. Nieuw-Guinea, G. Wijsmuller en H. Schneider, zullen aanwezig zijn op de tuberculose-confe- rentie In Pago Pago, op Amerikaans Sa moa, die van 10 tot 20 november wordt gehouden. Het ms. „Oranjestad" van de KNSM met een detachement van de Kon. Land macht op thuisreis van Suriname naar Nederland, zal niet. zoals men verwachtte, vandaag in Amsterdam aankomen, maar vrijdag as. De ontscheping van het deta chement geschiedt ln de loop van de na middag aan de Surinamekade. BUITENLAND Kolen naar Newcastle brengen heeft steeds gegolden als dezelfde onnodige be zigheid als water naar de zee dragen. Het zal nu echter spoedig nodig zijn om ko len naar Newcastle te brengen. De Mon tague-mijn. de grootste kolenmijn van de stad. heeft bekend gemaakt dat zy zo goed als uitgeput ls, na vier en een halve eeuw gewerkt te hebben. Ex-president Mirza van Pakistan ls gisteren per vliegtuig naar een vakantie oord op 400 km. ten noorden van Karatejl vertrokken. Een krijgsraad te Parijs heeft de Al gerijn Mohammed BoerisJ ter dood ver oordeeld wegens het schieten op politie mannen. Bij de aanslag, welke in Januari van dit Jaar werd gepleegd, werd niemand gewond. In Algiers werden 41 Algerijnen schuldig bevonden aan gewelddaden ln het gebied van Ten es ten westen van Al giers. Zij werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van vyf tot acht Jaar. Twe< verdachten werden vryeeeprofcen. In vele delen van Cyprus is gister avond weer een uitgaansverbod afgekon digd, Dit geschiedde enkele uren nadat de gouverneur had aangekondigd', dat zy alle opgeheven zouden worden. Het op nieuw afkondigen van uitgaansverboden houdt verband met nieuwe incidenten. Koning Hoessein van Jordanië heeft gratie verleend aan vijftien mensen, die ln augustus ter dood waren veroordeeld. De Marokkaanse regering heeft de noordelijke provincies ln het Riff gebied onder bevel van de minister van Defensie Geplaatst teneinde snel een einde te ma- en aan een opstandige beweging tegen de regering-BalafreJ. Een regeringswoord voerder zei gisteren in Rabat, dat er spoe dig een einde moet komen aan de „agita tie die door buitenlandse Invloeden®' ls veroorzaakt. Hij wilde niet zeggen wat hij met die ..buitenlandse Invloeden" be doelde. Nam II, de minister van Buiten landse Zaken van Noord-Korea. heeft dinsdag de secretaris-generaal van de V N. en de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. een telegram gezon den waarin hij het onmlddeliyk vertrek van de „agressieve" Amerikaanse strijd krachten uit Korea eist. zo meldt net Russische persbureau Tass. Frankrijk heeft gisteren de Ver enigde Naties officieel van zyn voornemen od 1 uari 1960 onafhankelijkheid te i. an Frans Kameroen, in kennis gesold Frankrijk verzoekt de V.N. te ven- genoemd tijdstip de beheer st-'1.-- overeenkomst op grond waarvan -oj^vj/ik het beheer over het Westafrt- ■et gebied voert, te doen ophouden. Den Brcht Jacobazaal)Kadervergade ring Chr. Nat. Vakverbond. 7.30 uur nam. Gulden Vlies. Jaarvergadering N.V. Leid- sche Wolspinnerij. 11 uur voorm. Stadszaal (grote zaal). Sempre Avantl's „Jong en Jolig" „Je moet er niet mee spelen". 8 uur nam. St.-Antonlus Clubhuis. Feestaovnd 40 Jarig bestaan Marine Sanatorium Fonds. 8 uur nam. Gulden Vlies. Ledenvergadering Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Café Aniba: Leden verg. „Tuiniers en Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. Schouwburg. Leerlingenuitvoering Leids Muziek Lyceum. 7.30 uur nam. Harmonie; Ledenverg. Kath. Volksparty aid. Lelden. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraar, 19Evangelisatiebijeenkomst Christenigem. „Ecclesia. 8 uur nam. Kloksteeg 19: Opening tentoonstelling van grafisch werk van Rein Dool. 4 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen: 5i uur nam. MAANDAG T. Brandsma laan 174: Volle Evong. Kerk Spr. B. W. J. Robert. 7-J uur nam. Stadhuis (Burgerzaal): Leidse Week voor Internat. Samenwerking. Spr. Jhr. mr. F. H. van Kinschot en prof. dr. I. Sam- kalden. 8 uur nam. Stadshuis: Gemeenteraad: 2 uur nam. DINSDAG Petruskerk (K. Ornneslaan)Lezing pater Sluys oven Lourdes. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Fanfare". Alle leeftyden. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scampolo" (Overschotje). Alle leeftyden. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. r Lldo: „Fortunella". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Malgret zet een val". 18 jaar. Werkdagen: 2 30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 30. 4 45. 7 en 9 15 uur Gedurende de herfstvakantie wordt ln de middaguren de jeugdfilm „Sjors van de Rebellenclub" vertoond. Hex: „Zyn laatste kraak". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „OX. mr. Deeds". TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dinsdag en vrydag van 1113 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park l Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw" (Werkd 25 uur nam.; tot en met 15 november) De avond- nachtdienst der apotheken te Leiden wordt waargenomen door Apo theek Tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48. tel. 21060 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274 By geen gehoor by Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Dr. Marga Klompé in „Gastenboek" In de reeks excellenties, die door Louis Fréquin in het Gastenboek van de KRO televisie zijn voorgesteld, zal deze keer onze enige vrouwelijke minister, dr. Marga Klompé, haar plaats innemen op donderdag 6 nov. a.s. Hannie Lips zal vervolgens in deze rubriek een gesprek voeren met de heer Klant uit Valkenburg, directeur van de dressuurschool en het dierenpark van Valkenburg. Later op de avond herdenkt Leo Rie- mens het eeuwfeest van de bekende opera-componist Giacomo Puccini. Leidenaartjes in de finale Vlieg 'n vlug Het vragenspel voor kinderen „Vlieg 'ns vlug", dat geleid wordt door Adri van Oorschot, zal woensdag 5 november a.s. besloten worden met een finale, waarin kinderen uit Nijmegen en Lei den elkaar de hoofdprijs zullen betwis ten. De finale krijgt een feestelijke om lijsting waaraan o.a. medewerken de Karekieten o,l.v. Willy Francois, "The Jokers", vijf Haarlemse jongens, mu- zieksolisten en clowns. „MESSA DA REQUIM" De KRO zet zondag a.s. (Allerzielen dag) de traditie voort een grote Re- quim uit te voeren op de avond van deze dag. Het is de Messa da Requim van Ver di, die zal worden uitgevoerd door het Omroeporkest en Groot Omroepkoor met als solisten: Juliana Farkas, so praan: Annie Delorie, alt: Michele Mo- lese, tenor en Herman Schey, bas. Het geheel staat onder leiding van Paul H upper ts. caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radio krant. 19.50 CHU, pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken-Parade. 22.10 Or- gelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportultsl. 23.20 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Pro menade ork. en sol. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Promenade ork. en sol. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Planorecital. 14.30 Cabaret. 15.15 V. d. vrouw. 16 00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO; 18.00 Nws. 18.15 Theaterork. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kind. 19 05 Ge- var. progr. 20.00 Nws. 20.05 Koorconc. 20.55 Logboek 1958, klankb. 21.35 Spaanse muz. 22.00 Act. 22.10 Lichte muz. 22.50 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Sportpanorama. 20.50 Gevar. progr 21.40 Skymaster-Show. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Round Britain Quiz. 14.40 Gram. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Ge var. muz. 16.45 Voordr. 17.15 Krit. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar conc. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Lichte niuz. 23.30 Voordr. 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programma. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Pianomuz. 14.15 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.), 16.00 Gevar. niuz. (Om 16.30 Nws). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en Roundabout. (Om 19.30 Nws.). 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Wedstr. tussen Jongens- en meisjesscholen. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en Where are you now?. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Ballroom muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Orgelspel. 18.00 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.20 Jazz- muz. 20.00 Hoorsp. 21.05 Pianokwint. 21.45 Nws. 22.10 Amus. muz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Kamerconc. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Franse muz. 13.30 Gram. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorspel. 16.15 Gram. 16.40 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelconc. 18.30 Gram. 20.00- Ork.- conc. 22.25 Gram. 22.45 Nws. 23.35 Klass. muz. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Ork. conc. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Ka mermuz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kinderliedjes. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Idem. 20.40 Verz. progr. 21.30 Jazz. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio Universi teit. 22.30 Experimentele muz. 22.5523.00 Nws. 484 in. 12.00 Gram. 12.30 Hammond orgelspel. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 15.30 en 16.05 Idem. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Kamermuz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Orgel conc. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). cj M •o c 3'! 8 5 M Helsinki geh. bew. zzw 4 2 0.2 Stockholm geh. bew. zw 4 11 0 Oslo mist nno 2 11 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 4 11 0 Aberdeen geh. bew. z 4 15 0 Londen motregen zo 2 11 0.1 Amsterdam mist zo 4 11 9 0 Brussel mist ono 2 0 Luxemburg mist ono 2 14 0 Parijs mist windstil 12 0 Bordeaux geh. bew. windstil 20 0 Grenoble geh. bew. zzw 1 13 0 Nice onbewolkt rmw 6 20 0 Beriyn zwaar bew. windstil 11 0.1 Frankfort geh. bew. ono 1 6 0 Müncheai motregen ozo 2 6 0.3 Zürlch geh. bew. ozo 2 7 0 Genève geh. bew. n 2 7 0 Locarno onbewolkt windstil 16 0 Wenen licht bew. zo 3 11 0 Innsbruck mist windstil 13 0 Rome onbewolkt o 4 21 0 AJaccio half bew. no 2 22 0 Madrid zwaar bew. windstil 18 0.2 Mal lore a onbewolkt n 4 22 0 Algiers licht bew. zzw 2 21 19

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2