hidanks de witte rook og geen nieuwe paus Verwarring in het Vaticaan gr. Bacci oefende kritiek uit Kerkelijk Leven Haags fantast preekte vier maal in Moerkapelle Van de hockeyvelden GLORIEUZE DAG VOOR LMHC ite jaargang Maandag 27 oktober 1958 Vierde blad no. 29579 e een-en-vijftig kardinalen van de rooms-katholieke kerk, die rdagmiddag in conclaaf bijeen zijn gekomen, zijn in de vier op dag gehouden stemmingen nog niet tot de verkiezing van een iwe paus waarvoor een meerderheid van tweederde plus een :ist is gekomen. Wel is tot tweemaal toe, na de twee stem- Icn van des ochtends en die van des middags, grote verwarring lorzaakt doordat er, in strijd met de bedoeling, witte rook inplaats zwarte opsteeg uit de pijp boven het dak van de Sixtijnse kapel, in het daarbinnen geplaatste kacheltje de stempapieren werden irand. eemaal misleiding idagochtend zowel als zondagmid- condigde de Vaticaanse radio, ten- ge van de misleiding door de'rook, ankelijk aan dat er een nieuwe was gekozen. Ook in de bericht- l van de perscorrespondenten and begrijpelijkerwijze grote ver- ng, evenals onder de tienduizenden luiten het conclaaf complex op het ignaal stonden te wachten de Vaticaanse radio zondag- tenslotte meedeelde dat er een rstand in het spel was en dat er een paus was gekozen ging het op ïoorsteenpjjp van de Sixtijnse Ka- richte licht, dat 'klaairtolykelijk van n uit bediend werd, uit. De om- r van Radio-Vatican a zei: „Wij n wel tot de conclusie kamen dat g geen paus gekozen is", waarop de tding meteen werd afgebroken. De •per, de bekende pater Pellegrino, >ijna tot het laatst toe volgehou- at de bekendmaking van de naam e nieuwe paus op handen was. Opzienbarend rts schrijft onze Romeinse corres- nt ons. dat de verstreken zondag •me uitgelezen mooi, zonnig weer t met liet gevolg dat honderddui- in de loop van de dag naar het 'ietersplein zijn getrokken om de te zien. Op de eerste dag van >ncla af is het vrijwel uitgesloten witte rook uit de schoorteen van ■ijnse Kapel komt. De 'kardinalen hun stem aan collega's, aan wie ijzondere verplichtingen' hebben, die stemmingen hebben toch al •ienterende waarde. |is één opzienbarend feit gebeurd, lag bij de z.g, mis van de H. Geest [monseigneur Bacci, secretaris van •vi Adprincipes, een rede voor de :rkiezen paus uitgesproken Ge- ijk is deze rede een rhetorische ng, waarin met gemeenplaatsen de ïalen worden aangemaand een e kiezen, die vroom en alleszins ig is. Ditmaal was het geheel Voor het eerst is de kritiek tegen jrleden paus die men tot nu toe rde, openlijk en in voorzichtige, niet te misvatten termen onder en gebracht. Pius XII was een bij- autoritair man en heeft, hoe een paus hij ook geweest is, de in weiniig gunstige omsta n dig- achtergelaten. Daarop heeft ingeur Bacci met klem gezin- zodat zijn rede als een ware nschioht zijn toehoorders heeft ten. Vacatures overleden paus heeft niet alleen ten te voorzien in allerlei vaca- maar hij heeft o.a. communisten :ialisten in de kerkelijke ban ïeeft het geringe aantal Polen, dat Amerika en elders vestigde', als rtegenwoordigers van Polen be rd, terwijl hij het miljoenenvolk )len een zo bij uitstek katholiek - vrijwel verwaarloosd heeft, om- Ij vrijwillig of gedwongen com- ten zijn. heeft kardinaal Wisjinski bij zdjn aan Rome uterst koel ontvangen oorliefde ging teveel uit naar het ier conservatieve Spanje en Fran- ar Salazar in. Portugal en vooral Amerikaanse kardinalen, van ellman niet minder kortzichtig is >ster Dulles. rote successen, die Paus Pius XI ïreikt in China, zijn volkomen n gegaan doordat hy een uitge- n vijandige houding aannam te- ao Tse Toeng. En de Chinese kar- heeft zelfs het land moeten ver en woont vrijwel ambteloos in Duitsland. Ier heeft hij de fout begaan de >p van Zagreb, monseigneur Ste- van wie bekend is dat zijn gedrag de oorlog de dood heeft veroor- van duizenden orthodoxe Serven, rdinaal benoemd, laus omringde zich, reeds toen hij aal-secretaris was, met Duitsers, an zuster Pasqualina en drie Duit- uiten paters gedurende alle jaren in pausschap zeer grote invloed gehad. heeft het dogma, dat Maria met m en ziel ten hemel is opgeomen, indigd, hetgeen de verwijdering enerzijds de rooms-katholieken derzyds de orthodoxe en protes- kerken bijna onoverkomelijk gemaakt. leze en nog andere dingen uit zijn leven werden hem in goed katho- Romeinse kringen kwalijk geno- ïaar niemand, behalve Peyrifitte, let in reuk van heiligheid staat, ooit de moed gehad er in het iar over te schrijven. Nooit voorgekomen seigneur Bacci heeft, zij het op erbiedige wijze, deze zaken aan de gesteld en het is wel een zeer tere nooit voorgekomen gebeurte- lij zeide o.a.. dat een paus in de plaats bereid moest zijn de bis- jen te beschouwen als zijn directe ierkers bij de instandhouding van rk. Hij dient bereid te zijn hen in van twijfel met zijn hogere wys- voor te lichten, een open oog te n voor hun noden, hen tot steun en als zij met gezonde voorstellen a komen deze te bevorderen, kan men een zekere kritiek be en op de autoritaire wijze, waarop sleden paus placht op te treden en 1 in Frankrijk zo bekende wer- priesters verbood. Het toonaan- te dagblad „La Stampa" vraagt aan wie monseigneur Bacci ge- zal hebben by zijn opzienbarende i het blad oppert het vermoeden. dat in de rede werd gedacht aan de menselijke patriarch van Venetie, Ronscalli, de kandidaat van de aanhan gers van Montini, de aartsbisschop van Milaan, Het blad zegt van Ronscalli „Hier hebben wij een man, die beseft dat 'it niet aangaat vele miljoenen perso nen in Italië en daarbuiten, omdat zij (arm en dus ontevreden) luisteren naar de verleidelijke theorieën van commu nisten en socialisten, en bloc in de ker kelijke ban te doen en hen op deze wijze ook nog de troost ontneemt, die het Ge loof vermag te geven, mitsgaders de fi nanciële steun, die katholieke instel lingen aan de armen doen toekomen". Maar het blad veronderstelt nog eerder dat monseigneur Bacci heeft gedacht aan de zo wijze en vriendelijke kardinaal Agagianian die de westelijke en ooste lijke Kerk ten volle kent en er zich van bewust is dat in de laatste jaren het roomse katholicisme tot een steeds meer uiterlijke en oppervlakkige reli gie is geworden. Indien de kardinalen de vlammende woorden van monseigneur Bacci ter harte hebben genomen, geloven wij dat het conclaaf niet lang zal duren en dat wij weldra een uitnemend kerkvorst, hetzij monseigneur Montini, hetzij een der bovengenoemde kardinalen, of ook kardinaal Lercaro, de aartsbisschop van Bologna, op de troon van Petrus zullen zien. Kardinaal Edward Mooney, de 76-ja- rige aartsbisschop van Detroit in de V.S., is zaterdag te Rome plotseling overleden, een uur voordat hü aan het conclaaf zou deelnemen De kardinaal had zaterdagochtend nog de byeenkomst in de Sint Pieter ter voorbereiding van het conclaaf bügewoond. Hij zou juist na het middagmaal een korte rust ne men in het Noordamerikaanse college toen hü door een hartaanval werd ge troffen waaraan hü vrüwel onmiddellijk bezweek. Fred. J. Roeske negentig jaar De zeer bekende koordirigent Fred. J. Roeske, bekend ook om zijn talrijke composities, viert vandaag te Amster dam zijn 90ste verjaardag. Hij is de man, die de koorzang in ons land niet alleen op voortreffelijke wijze gediend heeft, doch haar niveau ook met spron gen vooruit bracht. In het bijzonder de mannenzang heeft zijn voorliefde: men denke aan zijn talrijke bijzondere prestaties met „Apóllo". Niet alleen nationaal (zijn aubades op de Dam waren vermaard), doch ook internationaal reikte zijn faam. Tot zijn 86ste jaar heeft Roeske de dirigeerstaf gehanteerd en duizen den zangers geïnspireerd. Nog immer volgt deze energieke, vitale figuur met intense belangstelling de talrijke verrichtingen op het gebied van de koorzang, tot welker ontwikke ling hij gedurende een lange reeks zo uitnemend heeft bygedragen. Meerdere malen is door dirigenten als Mengelberg en Strawinsky zijn hulp ingeroepen wanneer het de vertolking van belangrijke werken gold. Zijn steun was hun onontbeerlijk. De naam „Roeske" is onder de koor zangers tot een begrip geworden. Met dankbaarheid zullen zij hem vandaag gedenken en hem tevens erkentelijk zijn voor het vele. waarmee hy de koorlitteratuur verrijkte! Prof. dr. F. C. Gerretson (Geerten Gossaert) overleden Vannacht is in het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht prof. dr. F. C. Gerretson overleden; hü is 74 jaar geworden. Prof. Gerretson was oud-hoogleraar in de koloniale en constitutionele geschie denis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en oud-lid van de Eerste Kamer. De overledene verwierf zich ook zeer grote bekendheid als Geerten Gossaert, onder welk pseudoniem hij o.a. de dichtbundel „Experimenten" publiceer- Frederic Karei Gerretson werd op 9 februari 1884 te Kralingen (gem. Rot terdam) geboren. Hy promoveerde te Heidelberg cum laude tot doctor in de filosofie. In 1920 vertrok hü als directie secretaris van de B.P.M. naar Londen. In 1925 werd hü benoemd tot bijzon der hoogleraar aan de RUksuniversiteit te Utrecht in de oude en jongere ge schiedenis van het v.m. Ned.-Indië en vergelykende koloniale geschiedenis tot 1928 doceerde hü ook ethnologie. Van 1938 tot 1954 was hü buitengewoon hoogleraar in de constitutionele ge schiedenis van het Koninkrük aan dezelfde universiteit. Van 1930 tot 1931 redigeerde hy de tijdschriften „Dietsohe Stemmen" en „Leiding". Prof. Gerretson vervulde het lidmaatschap van de Eerste Kamer voor de C.H.U. van 1951 tot 1956. In de twintiger jaren was hü voorzit ter van de „Nationale Unie", die een belangrüke rol heeft gespeeld in de strüd om het tractaat met België, dat in 1926 door de Eerste Kamer werd afgewezen. Prof. Gerretson heeft altüd grote belangstelling getoond voor dichtkunst, politiek, en historie; hü schreef vele werken. Grote bekendheid verwierf hü als dichter. „De „Experimenten" van Geer ten Gossaert hebben zich in de Neder landse letterkunde een büzondere plaats verworven. Op 13 december 1950 ontving hü de Constantün Huygensprijs. ned. herv. kerk Beroepen te Zieriikzee (toez.) W. C. LLgjtihelm te Lekker kerk. Aangenomen naar Sint Laurens (toez.) S. W. Kok, kand. te Buirgervlotbirug (gem. ZIJpe). geref. Kerken Bedankt voor Oeg&tgeest J. P. Boer te Rotterdam. Zaterdag is in Amsterdam de Dag der Verenigde Naties gevierd. De vlag der V.N. wordt gehesen op de Dam. Steeds volle kerken (Speciale berichtgeving) Moerkapelle wil het liefst maar zo spoedig mogelijk vergeten, dat een 19- jarige Haagse jongeman, die. zoals wij j reeds meldden, zich als theologisch kandidaat heeft uitgegeven, een volle kerk tot vier maal toe in het ootje heeft genomen Men zwijgt erover. Moerkapelle, een dorp in de omgeving van Gouda, heeft de jeugdige Haagse fantast in de afgelopen zomer voor het eerst in het dorp gezien. IIy liep met een indrukwekkend fototoestel en zei, dat hij voor een weekblad foto's maakte van kerkinterieurs. Hij vond Moerkapel- le's hervormde kerk „een schitterend kerkje" en daar had hij gelijk in, want de hei-vormden zijn niet voor niets trots cp hun enkele jaren geleden gerestau reerd kerkgebouw. RIJK AAN FANTASIE Zijn functie als fotogiaaf voor het weekblad bestond echter alleen in zijn (rijke) fantasie, was het hierbij gebleven, dan was er niets gebeurd, maar tegen een ouderling, die hem toe gang tot de kerk verschafte voor het ne men van foto's, vertelde hij dat hij theo logisch kandidaat was en het fotografe ren „als bijverdienste" deed. Binnenkort zo vertelde hij, zou hij worden bevestigd in Ermelo-Veldwijk, waar hij predikant in een gesticht zou worden. Hij zei nu in Bameveld te wonen. Zijn naam was zo-en-zo (en hy zei zijn ware naam, het enige ware in het hele verhaal overi gens). Er werd gevraagd hoe oud hij was. „Drieentwintig", was zijn ant woord, omdat hij veronderstelde, dat zijn werkelijke leeftyd van negentien jaar verdacht jong zou zijn voor een theologisch kandidaat. Ook de ouder ling. die toen nog was bexast met de vervulling van de spreekbeurten in de diensten, sprak met de jongeman. Het is vaak zo moeilük, onze dominee is een tyd met ziekteverlof geweest en dan valt het niet mee in alle diensten een voorganger te hebben, vertelde de ou derling. De „kandidaat" begreep het, leefde mee met de moeilijkheden en bood zijn diensten aan. Er werd een af spraak gemaakt voor zondag 14 septem ber. Dan zou de „kandidaat" voorgaan in één van de diensten. En zo besteeg hy de preekstoel. De werk was vol. De kerkgangers waren het niet allen eens met de preek van de jonge kandidaat, maar één ding stond vast: hij hanteerde met gemak liturgie en preek. EEN FELLE PREEK Er werd zoals over elke preek in elke kerk. ook over het gesprokene van de „kandidaat" nagepraat, ,,'t Was een felle preek", tcgt een van de kerkgan gers nu. Maar anderen vonden de preek goed. zoals b.v. één van de ou derlingen, in «iens huis de jongeman na de dienst koffie dronk 't was uitstekend wat hü zei", vertelt hy. MET „GELEENDE" TOGA Voor of tegen, er werd een nieuwe af spraak gemaakt. De volgende week zou de Bameveldse kandidaat weer een dienst leiden. Zo gebeurde het. Zondag 21 september verscheen hy weer in Moerkapelle, beklom opnieuw de preek stoel en ging voor in de dienst. „Mijn toga is wat wijd", verklaarde hij na af loop, „die heb ik namelijk geleend van een collega". Hij schudde trouwens na men van tal van „collega's" uit zijn mouw. Relaties had hij bij de vleet. Ds. „zus" was een goede kennis van hem en bij ds. „zo" liep hij in en uit (hij noem de de namen van predikanten, die later hebben verteld hem helemaal niet te kennen Er werd hem gevraagd of hy soms ook de volgende week zou kunnen ko men. En zo voortgaande leidde hij diensten op 28 september en 5 oktober, op welke laatste zondag hij twee preken hield. Zyn felle uitlatingen waren „het gesprek van de dag" in Moerkapelle. Er had zich een groep tegenstanders ge vormd. maar ook een groep voorstan ders. kerkbezoekers, die het volkomen met de jonge kandidaat" eens waren. EEN „GOEDE BEKENDE" Intussen was een van de kerkeraads- leden bij toeval in contact gekomen met een predikant, wiens naam de fantast als „goede bekende" had genoemd. Maar Leiden-dames met Togo op kop de predikant kende de „kandidaat" niet. Toen ging de zaak aan het rollen. Er werd hier eens geïnformeerd, er werd een telefoontje daarheen gewaagd en zo kwam de kerkeraad er achter, dat de „kandidaat uit Bameveld" niet bestaat en alleen maar voorkwam in de fantasie van de jongeman. Toen bleek ook wie hij werkelijk was en dat hij in Den Haag woont. De grote vraag was wat er moest worden gedaan. Het plan werd geopperd een gemeente-avond te hou den. waarop de kerkeraad de gemeente leden in kennis zou stellen van het feit, dat een fantast Moerkapelle viermaal in het ootje had genomen. Maar de con sulent wilde het anders en deelde in de zondag gehouden dienst het gebeurde mede. ALLEEN LAGERE SCHOOL De kerkeraad deelde voorts mede. dat de preken wel echt" waren. Het waren grotendeels preken van predikanten, die de fantast in zijn bezit had en di-> hy zelf aanvulde. ..Dit tot troost van de ge meenteleden. die van het door de jonge man gesprokene onder de indruk wa ren". aldus de boodschap. Daarmee was voor de kerkeraad de zaak afgelopen. Maar de post commandant van de Rijkspolitie in Moerkapelle hoorde er van en besloot een onderzoex in te stel- ln. Daarmee ls hij nu bezig. Wie en wat is de Hagenaar, die viermaal de preek stoel in Moerkapelle's hervormde kerk heeft bestegen? Het is een jongen uit een keurig milieu, die alleen onderwijs op de lagere school heeft genoten en na die tijd twaalf ambachten en dertien ongelukken heeft gehad. Inderdaad on gelukken. De jongeman is namelijk be hept met een ontzettend rijke fantasie. Dat heeft hij al vele malen bewezen. MET MOEDER MEE NAAR 't KERSTFEEST In de tyd, toen hy nog aan moeders hand meeging naar de kerstfeesten van de hervormde gemeente in Den Haag, waartoe hij behoort zei ieder een al: „hü is een fantast". Hü kwam Al jong met allerlei verhalen, waar veen steek van waar was. Dat is zo ebieven. Wanneer hü een poosje er- •ens werkte (en zün werk deed hü al- 'yd prima), kon hü het niet nalaten zijn fantasie de vrije loop te laten en was hierdoor spoedig weer /.onder werk. Verscheidene malen heeft een Haagse predikant met hem gepraat. Dan zei de jongen er spüt van te hebben en beloofde zün leven wat minder fantaslerük te maken. Maar een poosje later was het precies hetzelfde liedje. Togo 2Leiden (dames) Na een zenuwachtig begin bleek al spoedig, dat twee gelükwaardige tegen standsters de strüd hadden aangebon den. De Leidse aanvallen waren wat gevaarlüker van opzet en het duurde niet lang of de Haagse verdediging verkeerde in grote moeilükheden. Zo als dat echter zo vaak gaat, kwam het eerste doelpunt aan de andere züde. Een vlotte TOGO-combinatie speelde de Leidse defensie volkomen uit elkaar en mej. Poortenaar was kansloos tegen een verrassend hard schot in de hoek. Onze stadgenoten trokken met nog meer vuur ten aanval en in het büzon- der waren het de dames Doeleman en Staverman, die het de TOGO-achter- hoede büzonder onaangenaam maakten. Echter wisten de keepster en vooral de linksback het gevaar telkenmale te be zweren, tot echter by een van de Leidse aanvallen mej. Van Dorp op rechts een diepe pass opving, de bal in de cirkel bracht en op het moment, dat iedereen een voorzet verwachtte, zélf de bal ach ter de volkomen overrompelde TOGO- keepster plaatste (11). In de periode, die nu volgde hielden beide ploegen het tempo zeer hoog. Mej. Poortenaar verwerkte enkele moeilijke schoten op resolute wyze. De omzetting in de Leidse ploeg, waarin mej. Staver man en mej. De Meyere, op de linker vleugel van plaats verwisselden, bleek een succes te zün. Zo bleef de stand ge- lyk tot de rust en het bleek duidelijk, dat het zeer hoge tempo beide elftallen wat te zwaar werd. Het was echter de jonge Leidse ploeg, die het eerst de ver moeidheid overwon en met snelle, open aanvallen op het Haagse doel afging. Slechts ten koste van strafcorners wist TOGO het doel schoon te houden, maar het langverwachte, leiding gevende schot van mej. Goekoop, die overigens weer een vaste wedstrijd speelde, wilde niet komen. Leiden, dat zich realiseerde, dat de wedstrijd gewonnen moest worden, wilde een kop-plaats in de 2e klasse verzekerd zün, stelde zichzelf zeer hoge eisen. Niet alleen in de verdediging, waar mej. Beu- kema toe Water als een rots in de bran ding stond, maar ook de halflinie vorm de een geducht struikelblok voor de TOGO-aanval. De Leidse aanvallen resulteerden ten slotte in een strafcor- ner. Het mislukte schot van mej. Goe koop werd voltooid door mej. Van Rand- wijck, die hiermede Leiden de overwin ning gaf. Leiden-Kieviten 3-1 (heren) Met de laatste plaats als inzet kwamen de twee ploegen tegenover elkaar te staan. Al direct ontwikkelde zich een levendige strijd en het talrüke publiek heeft van begin tot eind een wedstrijd te zien gekregen, waarin beide ploegen alles op alles zetten, om elkaar iedere kans te ontnemen. Leiden opende met een offensief, dat niet direct doelpunten opleverde, doch wel resulteerde in een zware druk op het Wassenaarse doel. Het doelpunt, dat in de lucht hing, kwam vry spoedig. Een snelle rush van Bruinsma bracht de bal by Hilbrands en de uit balans gebrachte Kieviten keeper, zag zich met een rustig schot gepasseerd. Kieviten reageerde fel. Het tempo werd allengs hoger en de uitstekend verdelende Ancion bereikte Nederland wint' van België De te Rotterdam gespeelde wedstrüd NederlandBelgië voor de eerste ronde van het toernooi om de Koning Gustaaf- beker, is door onze landgenoten met 32 gewonnen. Het komende week-einde speelt de Ne derlandse tennisploeg in de tweede ronde tegen Frankryk. Deze wedstrüd wordt eveneens te Rotterdam gespeeld. Advertentie met NEVEDA wol n klasse apart! Voor 2 wikkels krijgt u 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam Sportsplinters Het bestuur van de internationale roeifederatie <FISA) heeft dit week einde te Montreux besloten in 1962 voor het eerst wereldkampioenschappen roei en te houden. Tot nu toe waren er Europese kampioenschappen, waaraan door roeiers buiten Europa konden wor den deelgenomen. Frans Kunen van Sprint-Breda heeft zondag te Breda de zevende na tionale cross, een wedstrüd over 6600 meter, gewonnen in 20 min. 33.6 sec. Ruim 200 deelnemers kwamen voor deze wedstrüd over een zwaar parkoers aan de start. De uitslag luidt: 1. Kunen (Sprint-Breda) 20 min. 33.6 sec., 2. Cujé EMM-Middelburg) 20.42, 3. Jonkers (Sprint-Breda) 20.58, 4. Vi- set (Cialfo-Arnhem) 21.15.4, 5. Christ (Sprint-Breda) 21.26,6. Mischigama, de Japanse technisch adviseur van de N.J.J.B. heeft gister avond te Utrecht medegedeeld, dat de bond Anton Geesink de graad van vijfde dan heeft toegekend, waarmee de Europese kampioen de hoogst gegra dueerde van ons land werd. IK BEN PREDIKANT Kortgeleden beeft hü als leerling verpleger in een Inrichting gewerkt. Hü deed zijn werk goed, maar vertelde te gen de patiënten, dat hij predikant was en hij preekte ook op de zalen. Na veer tien dagen kwam de leiding van het ge sticht erachter en kon de fantast zijn keffer pakken. Het is na deze baan ge weest. dat hy zich ook in Moerkapelle als predikant uitgaf. Dat kwam zo in eens bij hem op, toen zijn eigen ver beelding hem had aangesteld als foto graaf van het geïllustreerde tydschrift. In feite ls hü werkloos. zün voorhoede met talrüke knappe pas ses. Echter wist de Leidse achterhoede, gesteund door de vast spelende spil Jan sen, moeilükheden te voorkomen en ver melding verdient het uitmuntend ingrij pen van keeper Kist. Een zeker lykend doelpunt werd door hem op onnavolg bare wyze tot corner verwerkt. Toch kwam nog voor de rust de gelykmaker; een dekkingsfout bracht de bal over rechts bü twee vrüstaande Kievit-spe lers die zonder aarzelen hun kans be nutten. Na de rust wisselden midvoor Hil brands en linksbuiten Krol van plaats; een omzeting, die een nuttig effect bleek te hebben. De Wassenaarse defensie werd geen ogenblik met rust gelaten en op het middenveld werd Jansen een dominerende figuur. Wat over de vleu gels aan zyn stick ontsnapte, werd door König en Moens bekwaam geretourneerd. Ook Goslings bracht menige bal by de voorhoede. Kieviten gaf veel strafcor ners weg en een hard schot van Moens gaf Leiden wederom de leiding (21). Toch waren de Leidse aanvallen van weinig direct gevaarlyk allure en na veel rommelig werk, kwam de bal via De Haas bij Deutman, die zijn voortreffelyk wer ken in deze wedstrüd bekroond zag met een doelpunt. Enkele fraaie tegenaan vallen van Kieviten, met Ancion thans op de linksbuitenplaats, bracht de bal nog enkele malen gevaarlyk dicht bü de Leidse veste, maar er kwam geen veran dering in de score. Vermelding verdient het constructieve spel van Krol en van de rechtshalf der Gasten Van Gennep. Een verdiende overwinning van Leiden echter tegen nummer laatst van de ranglijst. De stand is nu: HDM 11 uit 6; Amster dam 9 uit 5; Hilversum 6 uit 5; Victoria 6 uit 6; Leiden 5 uit 6; Alliance 3 uit 5; BMHC 3 uit 6; Kieviten 1 uit 5. By de jeugdselectie-wedstrijden van de Koninklyke Nederlandse Hockey Bond, welke zaterdagmiddag op het Roggewo- ning-complex te Wassenaar zün gespeeld, hebben de Leidse speelsters en spelers een goed figuur geslagen. Bij de meisjes zagen Thea Poortenaar, Evelien Goe koop, Margreet van Dorp, Olga van Randwyck en Hans Doeleman zich ver zekerd van een plaats by de beste 22. By de jongens veroverde Pim Koekebak- ker zich een linksbuitenplaats bü de beste 13 in deze selectiewedstrijden. De meis jes spelen nog één wedstrijd, vóór het definitieve „Haagse" elftal zal zyn sa mengesteld; by de jongens gaat het nog om twee plaatsen op de rechtervleugel. Een groot succes voor de LMHC-jeugd. Verdere LMHC-uitslagen Heren: Leiden 2Zuidwijck 1 41, Leiden 3Dordrecht 1 15, Ring Pass 2 Leiden 4 03, Zandvoort 2Leiden 5 50, Leiden 6Groen Geel 7 04, Lei den 7—HLC 2 5—3, Leiden 8—Delftse St. 9 1—5. Dames: Siseo 1Leiden 2 01, Leiden 3—Zuidwyck 1 2—2, Leiden 4—Ryswyk 3 15—0. Jongens; HHYCLeiden A 12, Groen Geel CLeiden B 04, Hudito CLei den C 0—9, HLC B—Leiden D 1—3, Togo ELeiden E 22, Kieviten GLeiden F 2—1. Meisjes: Leiden A—Hudito A 32,Lei den BLeiden C 31, Groen Geel D Leiden D 03. Hockey-uitslagen Heren, le klasse: HHYC—SCHC 0—2; KampongLaren 03; Delftse Studs. BMHC 2—0; Be Fair—TOGO 1—1. Overgangsklasse A: VictoriaAlliance I 10; LeidenKieviten 31; Hilversum/ 2—BMHC 2 5-2; HDM—Amsterdam 2-2. 2e klasse A: LeonidasGroen Geel 2 24: Leiden 3Dordrecht 15; TOGO 4 Hlllegersberg 15. 2e klasse C: HGC 4—VCL 0—6; Ring Pass 2—Leiden 4 3—0; MRHC 2—Delftse Studs 2 06; Groen Geel 3—Tempo '34 C—1. 2e klasse D: Te WerveKieviten 3 41: ZuidwijckLeiden 2 afg.; HDM 3 Delftse Studs. 3 01. Dames, le klasse: KievitenAlliance 30; Gooi—REC 33: Groen Geel— BDHC 2—3; Be Fair—TOGO 3—0. 2e klasse B: Alliance 2Kieviten 21-1 TOGO 2—Leiden 1—2; BDHC 3—HGC 2 5—0; HBS—HDM 2 7—0. Na felle strijd won HVL bij Suelwiek Met de rug tegen de muur hebben onze stadgenoten gistermiddag in Rot terdam hun minimale voorsprong van één doelpunt tegen een in de tweede helft onophoudelük aanvallend Snel- wiek moeten verdedigen. Dat zou niet gelukt zün wanneer niet de Leidse achterhoede in zo'n voortreffelijke vorm had gestoken. Wat de snelle, be weeglijke Rotterdamse voorhoede ook probeerde, de „gaten" voor het heilig dom van doelman Bronk konden op de vingers van één hand gemakkelük worden geteld. Daarbij kwam dat Bronk zelf uiterst moeilijk te passeren was. Zelfs een door de Snelwiek-spil hard ingeschoten straf- worp vond geen genade in zijn ogen. Snelwiek startte de wedstrüd in een hoog tempo en haar vlot combineren vergde al aanstonds alle aandacht van Kagie c.s. Maar die hielden de zaak voorlopig potdicht en daar de roodwitte aanval, gehandicapt door het niet-spelen van de geblesseerde Rünsburger, ook geen doelpunten wist te maken, bleef de score voor handbal ongewoon lang blank. Tot eindelyk een snelle switch van de Snelwiekmidvoor met zyn rechtsbinnen. Vaillant verraste. Diago naal in de rechterbovenhoek werd Bronk verslagen, 10 voor Snelwiek. Het ant woord van HVL kwam prompt. Uit de afworp ging de bal van Lucas naar Sin- gerling en van deze naar de van de vleugel naar binnen sprintende Büle- veld. Tegen zyn vüjmend harde kogel was geen kruid gewassen, 11. Lucas zorgde voor 21. Daarna kwamen om en om de doelpunten. De treffer, waar mee Singerling even voor rust de stand op 43 bracht, was van büzonder ge halte, n.l. een boogbal, die in het zünet bü de rechterdoelpaal tot rust kwam. Na de hervatting was het weer Lucas, die de voorsprong van HVL op 5-3 bracht met een bekeken lage schuiver. Maar met dit doelpunt had de HVL-aanval haar laatste kruit in deze ontmoeting verschoten. Snelwiek trok het initiatief helemaal naar zich toe. Aanval op aan val golfde in de richting van het Leidse doel. De roodwitte achterhoede vist ech ter niet van wüken. Eén doelpunt slechts kregen de Snelwiekaanvallers voor hun zwoegen en dat was niet genoeg om HVL de zege te ontnemen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7