Nieuw! hclireurs neemt at scheid als Mej, directrice van R.K. Huishoudschool Mej. D. v. Mechelen volgt haar op Inbraak bij Lampe opgehelderd Intrede da. A. Visscher in Rem. gem. te Boskoop en Waddinxveen de excellente goud-gele Virginia-shag van Douwe Egberts! Dr. M. D. Horst overleden 97ste jaargang Maandag 27 oktober 1958 Tweede blad no. 29579 O I f 1 I 1 Bescherming van het beroep Mej. M. A. A. H. Schreurs, die ruim twaalf jaar directrice is geweest van de R.-.K. Huishoud- en Industrieschool in Leiden, heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en in verband hiermede zal zij binnenkort onze stad gaan verla ten. Zaterdag vond het afscheid plaats. Vele woorden van dank en waardering zijn zowel in de morgen- als in de middaguren tot haar gericht, terwijl ook het aantal afscheidsgeschenken niet gering was. Kortom op deze dag is duidelyk tot uiting gekomen hoezeer de scheidende directrice zich in de afgelopen jaren be mind heeft weten te maken niet alleen bij de leerlingen maar ook bij vele anderen. De dag begon met een plechtige H. Mis in de Lodewijkskerk, waarna in een der lokalen van de school aan het Galgewater het ontbijt werd gebruikt. Behalve de leden van het schoolbestuur, van de huishoudelij ke staf en van het administratieve personeel zaten ook een groot aan tal leerkrachten aan. Na afloop van dit ontbijt voerde als spreker het woord de vice-voorzitter van het schoolbestuur, mr. H. P. Geise. Alvorens zich tot mej. Schreurs te richten heette hij de nieuwe voorzitter van het schoolbestuur, pastoor Tijnagel van de Hartebrug hartelijk welkom. Mr. Geise zei in zijn afscheidsrede o.m., dat met het vertrek van mej. Schreurs een periode van levendige activiteit wordt afgesloten. De scheidende directrice, die haar taak op voortreffelijke wijze heeft weten te vervullen behoeft niet alleen met weemoed, maar kan ook met veel vreugde op de afgelopen 12l/2 jaar terug Geünieerde Loge van Theosophen Leven zonder vrees Onder deze titel werd zondag jl. een voordracht gehouden voor de Geünieer de Loge van Theosophen in het gebouw Steenschuur 6. In onze tijd van voortdurend oorlogs gevaar, van atoombommen, spoetniks en ruimtevaartraketten is vrees voor mil joenen mensen een obsessie geworden. Wij leven in een tijd van spanningen op elk gebied en als reactie vervallen velen tot onverschilligheid of vluchten in neurosen. Maar de mens kent ook andere soor ten vrees; vrees voor ziekte, ongelukken en dood, vrees voor armoede, voor an dere mensen. voor natuurrampen; vrees, dat hij tekort zal schieten, dat hij al leen zal achterblijven, dat hij oud zal worden. Is het mogelijk zonder vrees te leven? Is het mogelijk onze angst te overwin nen? De theosofie beschouwt vrees in elke vorm als één van de zwakheden van de lagere, vergankelijke mens. Vrees is in vele gevallen een vorm van zelf zucht, een uiting van het gevoel van afgescheidenheid, de overtuiging dat de mensheid bestaat uit wezens, die onaf hankelijk van elkaar leven, wezens, die enkele uitzonderingen daargelaten, on verschillig. ja zelfs vijandig tegenover elkaar staan. Een van de belangrijkste leerstellingen van de theosofie is, dat de mensheid een eenheid is, dat het zelfde Goddelijke 'beginsel zich beli chaamt in al die persoonlijkheden, die tezamen de mensheid vormen, dat ieder mens als het ware een verbijzondering is van het Goddelijke en Eeuwige. Geestelijk gesproken is er geen afge scheidenheid en wat een mens een an der aandoet, in goede of in slechte zin, dat doet hij zich zelf aan. Verder leert de theosofie hoezeer de mensen elkaar beïnvloeden door hun gedachten, die levende krachten zijn zowel in opbouwende als in afbrekende zin, en dat de handelingen van één mens alle andere mensen treffen. Maar ingevolge de Wet van Karma, de Wet van Oorzaak en Gevolg, valt iedere ge dachte. ieder woord, iedere daad als een boemerang terug op de persoon, die de gedachte heeft gekoesterd, die het woord heeft gesproken of de daad heeft verricht. Wanneer wij deze waarheden werkelijk begrijpen, zullen wij inzien, dat wij al het mogelijke moeten doen om onze vrees te overwinnen. Vrees in haar heftigste vorm verlamt het den ken, zij leidt tot haat en doodt naas tenliefde. Zelfs in haar meest milde vorm is vrees een slechte raadgeefster, want zij is emotioneel en meestal zelfzuchtig. Wanneer wij doordrongen zijn van de juistheid van de Wet van Karma, wanneer wij haar volkomen rechtvaardigheid beseffen, dan zullen wij haar inderdaad beschouwen als „de goede Wet" en begrijpen dat alles wat ons overkomt: oorlog én overstroming, een auto-ongeluk én ziekte, het ver lies van een dierbare vriend of van een betrekking, dat zij alle het gevolg zijn of verband houden met onze eigen da den in het verleden. Wij zullen begrij pen, dat het juist door al deze gebeur tenissen is, dat wij onze levenslessen kunnen leren en dat het doel is van ons verblijf op aarde om te leren, zo dat onze ziel door kennis en door er varing kan uitstijgen, niet alleen bo ven vrees, maar boven iedere vorm van zelfzucht. zien. De kwaliteiten van mej. Schreurs als directrice van een meisjesschool wa ren zeer vele. Met grote trefzekerheid wist zij steeds tot de kern van vrijwel iedere zaak door te dringen. Ten zeerste heeft men ook de activiteiten, welke mej. Schreurs buiten het eigenlijke schoolleven om verrichtte, gewaardeerd zo vervolgde mr. Geise zijn toespraak. Met nadruk wees spreker erop, dat de te verwachten verwezenlijking van de plannen om te komen tot de bouw van een tweede R.K. huishoudschool een en ander is reeds koninklijk goedge keurd voor het grootste dpel aan de scheidende directrice te danken is. Een van de moeilijkheden, waarmede mej. Schreurs voortdurend te kampen heeft gehad, was ongetwijfeld het chronische gebrek aan ruimte aldus de vice-voor zitter. Namens het bestuur dankte hij de directrice voor al hetgeen zij voor de school gedaan heeft en bood hii een stoffelijk blijk van waardering aan. Mr. Geise maakte daarna van de ge legenheid gebruik om met een enkel woord de nieuwe directrice, mej. D. van Mechelen, te verwelkomen. Later op de morgen sprak pastoor Tijnagel enkele woorden tot de aanwezigen. Namens de leerkrachten van de schooi voerde de adj.-directrice, mej. J. Broer- se, het woord. Zij wees er o.m. op. dat mej. Schreurs. zich op bewonderings- waardige wijze van haar moeilijke taak heeft gekweten. Zij pakte de zaken met een aanzienlijke dosis optimisme aan. aldus de adj.-directrice, die tot slot een schilderstukje ter herinnering aanbood. Mej. van Mechelen richtte een meer persoonlijk woord tot de scheidende di rectrice terwijl zij zich evtn later tot het bestuur en de leerkrachten wendde. Zij zeide o.m. te trachten het in haar gestelde vertrouwen niet te beschamen. De nieuwe directrice was vroeger reeds enkele jaren als lerares aan de school De burgemeesterjhr. mr. F. H. van Kinschot, en diens echtgenote tijdens een geanimeerd gesprek met de scheidende directrice. (Foto L.D./Van Vliet) verbonden. De hoofdadministratrice, mej. C. Peeters. was wegens ziekte ver hinderd aanwezig te zijn. Haar toe spraakje werd echter voorgelezen door rnej. E. Dijkmans. Mej. M. Tepe sprak als hoofd van het internaat enkele af scheidswoorden. Namens alle leerlingen boden enkele meisjes, o.w. één uit Ma rokko en één uit de West, op originele wijze haar gelukwensen en een ge schenk aan. Marianne Willendorp overhandigde een cadeau uit naam van de leraressen- cpleiding. Als laatste voerde mej. Schreurs zelf het woord. Zij dankte daarbij alle sprekers en spreeksters voor de hulde, die men haar had bereid, en zeide met groot vertrouwen haar taak over te dragen aan mej. van Mechelen. DRUKKE AFSCHEIDSRECEPTIE In de middaguren hebben zeer velen de scheidende directrice de hand ten afscheid gedrukt. Behalve zeer vele ou ders van leerlingen en oud-leerlingen, kwamen hier ook de burgemeester en diens echtgenote wethouder J. C. van Schaik, mej. E. C. C. Oppenoorth, in- spectrice van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes, deken W. P. M. Haring, mej. H. H. P. Henderson, directrice van de Vakschool voor meisjes aan het Ra penburg, mevr. H .Creyghton, namens de Stichting Huishoudelijke- en Gezins voorlichting. het bestuur van Mater Amabilus, de heer J. W. J. Wiertz na mens het R.-K. Schoolbestuur en mej. E. Mesdag namens de Volno. VERENIGING KWAM BIJEEN De afd. Leiden van de Ned. Handels- reizigersvereniging kwam onder presi dium van de heer G. H. Rekers in „De Harmonie" in vergadering bijeen. Na het openingswoord en afhandeling van de huishoudelijke agenda, kwam een onlangs gepubliceerd rapport van de samenwerkende handelsreizigers organisaties St. Christoffel, Mercurius en de Ned. Chr. Handelsreizigersvereni ging. betreffende bescherming van het beroep handelsreizigers en de daarmee samenvallende sanering aan de orde. De voorzitter gaf een uitvoerige uit eenzetting over dit rapport en het daar na verschenen voorstel. Het Dag. Bestuur van de NHRV wil door middel van een enquétte van de leden weten, hoe de leden tegenover dit voorstel staan. Spreker zeide, dat dit voorstel, dat wil dienen tot bescherming en sanering van het beroep, een sterk ingrijpen in de vrijheid van het beroep handelsreiziger inhoudt en bij uitvoering in de toe komst beduidende belemmeringen in de weg zou leggen. Vanzelfsprekend zijn er ook aantrek kelijke kanten aan dit voorstel, aldus spreker, doch deze wegen niet op tegen de belemmeringen, die de handelsreizi ger dan in de weg kunnen worden ge legd. De voorzitter wees erop, dat de afd. Leiden op deze avond van haar' leden wilde weten, hoe zij over dit door de zusterorganisaties gedane voorstel dach ten. Er werd een enquête gehouden, waar uit kon worden vastgesteld, dat alle aanwezigen tegen het voorstel waren. Elk lid kreeg g.elegenheid persoonlijk zijn tegenstem te motiveren, waardoor de mening, die onder de Leidse leden heerste, in al haar facetten werd weer gegeven. De afd. Leiden besloot het dag. be stuur der NHRV de mening van haar leden kenbaar te maken. De voorzitter memoreerde, dat slechts 7000 handelsreizigers in Nederland ge organiseerd zijn in 4 organisaties, ter wijl het grootste aantal, ca. 32.000 han delsreizigers, nog steeds buiten het ver band van deze organisaties staan, waar door hier nog een groot werkterrein ligt voor de prop. commissie. Aansluitend hierop zei spreker, dat zy, die nog niet georganiseerd zijn, thans moeten gaan begrijpen, dat. wil men in deze huidige democratische maatschappij de vakbelangen kunnen behartigen, men zich als lid van de organisatie moet opgeven. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering met een woord van dank voor de goede opkomst en de aan gename sfeer, waarin de besprekingen werden gevoerd. CELVERVANGER WERD VRIJGESPROKEN Het Haags gerechtshof heeft een 36- jarige sloper uit Leiden vrijgesproken. Hij was in eerste instatie veroordeeld tot een maand gevangenisstraf omdat hy een aannemer geholpen zou hebben te ontkomen aan executie van een von nis waarbij de aannemer wegens auto rijden onder drankinvloed was veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf. De sloper, die hoopte werk te krijgen van de aannemer, had zich in zijn plaats ge meld bij het Huis van Bewaring en hij zal al tien dagen voor het uitkwam dat men de verkeerde man voor zich had. Mr Strieker, de raadsman, had vrij spraak bepleit omdat het ontkomen een handeling inhoud en de aannemer niets had gedaan om te ontkomen. Er was namelijk van te voren geen afspraak ge maakt tussen sloper en aannemer. Vier verdachten aangehouden De inbraak in het modemagazijn van Lampe aan de Breestraat. waarbij een brandkast met circa f. 12.000 werd ont vreemd, is opgehelderd. Een gedeelte van het vermiste bedrag kon zelfs al worden achterhaald. In verband met deze diefstal heeft de politie een 34- jarige schilder, een 21-jarige banket bakker en twee kooplieden van resp. 24 Het geloof geeft de mensen hou-vasl De remonstrantse gemeenten van Boskoop en Waddinxveen hebben gisteren in de persoon van mej. A. Visscher hun nieuwe predikante begroet, die na een vacaturetijd van ruim 4 maanden de plaats inneemt van ds. G. Ch. Duinker. Des morgens werd mej. Visscher, die te Leiden woonde, bevestigd door mevrouw da. mr. M. B. Kolff-Vos git Naarden, waarna zij haar intrede deed in de gemeente van Boskoop. Des middags volgde de intrede te Waddinxveen. Over twee weken verbindt da. Visscher zich aan de kring te Alphen. Da. Kolff-Vos had tot tekst van de bevestiging gekozen Hebreën 10:23.Spr. wees erop dat de predikanten een zware j roeping hebben te vervullen, doch er staat een grote rijkdom tegenover, mits zij zich vasthouden aan de belijdenis. Gods liefde vraagt om wederliefde en in gehoorzaamheid zullen wy moeten doen wat God van ons vraagt. Na de bevestiging betrad da. Visscher de kansel. Zij sprak over de rust die by God te vinden is. De wereld is vol on zekerheid, maar wij mogen ons over geven aan Hem. Wij zijn vervuld van twijfel als wy aan de toekomst denken, doch Jezus zegt „Weest niet bevreesd". Van ons wordt geloof gevraagd en dit geeft de mens hou-vast. Na haar intreepreek werd da. Visscher hartelijk toegesproken door ds. Rutgers namens de Remonstrantse Broeder schap in Nederland. Namens de kerke- raad sprak ds. Duinker woorden van welkom tot zijn opvolgster. Het is een zware taak hier, aldus spr., maar U kunt rekenen op een vaste kern van medewerkers, op wie nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan. Hy dankte vertegenwoordigers van andere gemeen ten en prof. G. J. Sirks voor hun aan wezigheid. De dienst werd o.m. bijge woond door het voltallig college van B. en W. en de gemeentesecretaris, de heer Trapman. Na de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik da. Visscher per soonlijk te begroeten. en 43 jaar, allen in Leiden woonachtig, aangehouden. Toen de politie een tip gekregen had waaruit viel af te leiden, dat de brand kast vorige week zondag even na mid dernacht achterop een fiets was ver voerd, deed dit bij de politie het ver moeden rijzen, dat hier Leidenaars aan het werk waren geweest Een vermoe den, dat achteraf juist bleek te zijn. In de afgelopen dagen lette de politie nauwkeurig op de gedragingen van enkele personen, waaronder twee goede „bekenden" van de poitie. Toen bleek, dat er nogal royaal geleefd werd en de aanwijzingen zich tegen hen opstapelden, konden drie van hen in de nacht van vrijdag op zaterdag in him woning wor den gearresteerd. In de loop van gis teravond viel ook de vierde verdachte in handen van de politie. Naar reeds thans is komen vast te staan heeft men zich in de avond en nacht van de in braak overvloedig te goed gedaan aan i de in het modemagazijn, daags na de j opening, nog aanwezige sherry. In de' loop van deze week zullen zij overgebracht worden naar Den Haag om voorgeleid te worden voor de offi- j cier van Justitie. IN WADDINXVEEN Des n.dags deed da. Visscher met dezelfde preek haar intrede in Wad dinxveen. Ook voor deze dienst bestond grote belangstelling, o.m. van het vol tallig college van B. en W. Na ae pre diking werd da. Visscher namens de Remonstrantse Broederschap toegespro ken door prof. dr. G. J. Hoenderdaal, die er o.m. aan herinnerde dat hy 23 jaar geleden op dezelfde plaats z\jn in trede deed. Namens de hervormde nood- gemeente sprak ds. Kalkman woorden van welkom. De heer T. Ververs sprak namens de kerkeraad en de Rem. Ge meente. Relletjes omgeving Steenstraat Gisteravond tussen 9 en 11.30 uur is het nogal rumoerig geweest in de om geving van de Stationsweg en de Steen straat. Tot enkele malen toe keerde zich een troep opgeschoten jongelui, na het uitlokken van een vechtpartij, tegen de politie. Met stenen, flesjes en zelfs ijsco's werd de politie, die al spoedig versterking had ontvangen, bekogeld. Met de gummistok werden enige char ges uitgevoerd. Was de rust aanvanke lijk om circa half tien teruggekeerd, drie kwartier later begon het opnieuw. Ook nu moest de politie nog enkele malen krachtdadig ingrijpen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraalexamen semie- tische taal- en letterkunde de heer J. T. P. de Bruijn, Oegstgeest (cum lau- de)doctoraal examen psychologie mej. E. Walter (Den Haag) en de heren S. J. G. Duindam (Leiden) en H. E. M. v. Berckel (Den Haag); doet. ex. Gen. II de heren M. S. Assin (Leiden), P. S. Heilpern (USA), E. J. Moojen (Den Haag) en B. W. van Neerijnen (Delft); semi-artsexamen de heren B. H. A. De- zentje (Den Haag), W. C. P. Geldof, (Ryswijk), R. A. Nagel (Voorburg) en W. F. J. Tijl (Leiden); artsexamen mej. J. van Engelen (Breda), mej. H. A. de Vries (Haarlem), M. G. Kaulbach (Den Haag) en R. Mann (USA). AMBTSAANVAARDING PROF. DR. J. J. POORTMAN Dr. J. J. Poortman zal met het uit spreken van een inaugurale rede op vrydag 31 oktober zijn ambt aanvaar den als byzonder hoogleraar in de meta fysica in de geest van de theosofie aan de Leidse Universiteit. in bondige plastic tabakszak! Oud-directeur Gem. Geneeskundige Dienst Op 79-jarige leeftijd is te zynen huize in het Justus Carelhuis, waar hij de laatste jaren woonde, overleden dr. M. D. Horst, oud-directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst te dezer stede. M. D. Horst werd 19 april 1879 te Utrecht geboren. Na voltooiing van zijn medische studie was hij verscheidene jaren werk zaam in het voormalige Nederlands- Indië. Op 1 december 1917 aanvaardde hij een benoeming tot tijdelijk assistent bij de medische faculteit der Leidse Uni versiteit. Via een hoofdassistentschap werd hij op 1 mei 1920 benoemd tot con servator. Toen ln 1920 besloten werd tot de op richting van een aparte Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst werd dr. Horst daarvan de eerste direc teur. Hy aanvaardde deze functie op 1 januari 1921. De dienst, welke was on dergebracht in het oude Stadhuis, werd zeer bescheiden opgezet, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat het gehele perso neel bestond uit één verpleegster en één administratieve kracht. Toen de dienst zich uitbreedde, werd hfj aanvankelijk overgeplaatst naar de tweede verdieping van het pand Bree straathoek Wolsteeg en later in 1935 naar de voormalige school aan de Nieuwe Mare, waar de dienst thans nog is gehuisvest. Kort het einde van de tweede wereldoorlog vroeg en verkreeg dr. Horst eervol ontslag, waarna het directoraat tijdelijk werd opgedragen aan prof. dr. P. J. Gaillard en na ongeveer drie kwart jaar definitief aan dokter C. R. Zyerveld. De crematie van het stoffelijk over schot zal woensdagmorgen a.s. te Wes- terveld geschieden na aankomst van trein 10.35 uur. HERDENKING KERKHERVORMING. Ter gelegenheid van de herdenking der kerkhervorming wordt vrijdagavond in de Pieterskerk een dienst gehouden, waarin ds. P. Kloek voorgaat. Ook in de Evang. Lutherse Kerk zal deze avond aandacht aan dit feit worden geschonken. Ds. H. J. A. Haan zal in deze dienst voorgaan. Tijdens de zaterdag in de Stads gehoorzaal gehouden derde feestavond van de Woningbouwvereniging ..Ons Belang" werd ditmaal een collecte ge houden voor de Leidse Mytylschool. Zij bracht een bedrag van f. 120.op. Met inbegrip van dit bedrag werd op deze lustrumavonden in totaal f. 374.gecol lecteerd, waarvan f. 116.voor de Dr. Van Voorthuysenschool en f. 130.voor de kankerbestrijding. Onze stadgenoot, de heer J. J. M. Bonnet, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het kand.examen sociale geografie. Koningin Juliana heeft zaterdag in Paleis Soestdijk de nieuwe staatssecretaris van oorlog, de heer M. van Veen beëdigd. De heer Van Veen wordt bij zijn aankomst begroet door opperstalmeester Bis- schof van Heemskerk.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3