mm ftUwiasrCmti Dr. J. Schoutens afscheid van liet politieke leven Dit weekeinde: zestien doden Aambeien? HEMOTABS Tierende menigte joeg achter een vluchtende fotograaf aan Met een enkel woord Agenda MAANDAG 27 OKTOBER 1958 A.R. Partijconvent Moed getuigend van innerlijke kracht De zaterdag in Arnhem gehouden najaarsvergadering van het Partijconvent der AR-Partij is gewijd aan het afscheid, wegens het bereiken van de 75-jarige leeftijd, van dr. J. Schouten uit het politieke leven, waarin hij in 1918 zijn intrede deed. Laatstelijk is dr. Schouten lid van de Raad van State geweest. Dit afscheid, waarop aan dr. Schouten ook een bundel opstellen, handelend over onderwerpen waarmede hij zich tijdens zijn langdurige politieke loopbaan heeft beziggehouden, is aangeboden, werd ook bijgewoond door de minister president, dr. W. Drees, de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, de benoemde minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, drie fractievoorzitters der Tweede Kamer, dr. H. W. Tilanus, mr. J. A. W. Burger en H. A. Korthals, de nieuwe voorzitter van het Hof van Justitie van de EEG, prof. dr. J. Donner en voorts door afgevaardigden van instellingen, o.w. de rector-magnificus van de Vrije Universiteit, prof. dr. G. C. Berkouwer. De voorzitter van de AR partij, dr. W. P. Berghuis, die het Partyconvent in de concertzaal van „Musis Sacrum" had ge opend, gewaagde van het respect, dat men voor de persoon en het werk van dr. Schouten, voor zijn onkreukbaarheid en voor zijn hartstocht voor de christe lijke zaak heeft. Bij al zijn vasthoudend heid was dr. Schouten echter toch een man, die nooit zijn mening aan anderen opdrong, aldus spreker. Dr. Berghuis legde de nadruk op de eminente wijze waarop dr. Schouten de AR partij gediend heeft, hetgeen in de titel van de bundel opstellen, „Bene Meritus", die spreker vervolgens aan dr. Schouten aanbood, tot uitdrukking is gebracht. 13 schrijvers hebben aan het samenstellen van de bundel him mede werking verleend. Ook dr. Drees schetste de grote bete kenis van dr. Schouten voor land en volk en hij deed dat namens de rege ring zowel als persoonlijk. De minister president noemde dr. Schouten een man, die zich een zeer brede ontwikkeling heeft verworven, maar zich bovenal heeft laten leiden door dat, wat hij in het licht van de bijbel als in het belang van land en volk zag. Het accent legde de minister-president vooral ook op de houding van dr. Schouten tijdens de bezettingsjaren. Zijn grote moed getuig de van grote innerlijke kracht, aldus dr. Drees, die hoopte, dat ook de toekom stige adviezen van dr. Schouten in krin gen, waarin hy zich zal blijven bewegen, van waarde zullen zijn voor ons volk in zijn geheel. Mr. Kortenhorst wees op het door dr. Schouten altijd onderhouden contact met de jeugd. Als voornaamste deugd noemde hij die van de prodentia. Ook stelde hij op de voorgrond, dat dr. Schouten nimmer eigenwaan heeft ge had en dat de verdiensten, die de AR party voor het land heeft, verpersoon lijkt zijn in de figuur van dr. Schouten. „We hebben hem leren kennen als de exponent van een volksdeel met harde koppen, doch trouwe vrienden en zijn hele levensloop is inspirerend geweest voor anderen", aldus spreker. Ook dr. Rutgers merkte op, dat dr. Schouten zijn gaven niet gebruikt heeft (Advertentie) Al gerookt? "~vTa7a~t h °j^ die had er eerder moeten zijn... 0 Vervolg van pag. 1 Zaterdagochtend werd het eerste slachtoffer van het verkeer gemeld. Het was de 36-jarige monteur S. Sikking uit Schoorl, die op het terrein van de Naco-garage te Alkmaar werd overre den door een autobus. De man werd zwaar gewond naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht, waar hij later overleed. Zaterdagmiddag eiste het verkeer vier mensenlevens. De vijfjarige C. Verwey stak tijdens zijn spel zonder op te let ten de weg over in Ermelo en werd daarbij aangereden door een arts uit Amsterdam. Deze verleende de eerste hulp, maar kon het knaapje niet meer redden. Het overleed gisteren in het ziekenhuis. Twee andere ongelukken za terdagmiddag hadden plaats in Amster dam. De 12-jarige T. A. Jonker week met zijn fiets op de Wittenburgergracht teveel naar links uit en werd aangere den door een bus van het Gem. Ver voerbedrijf. De jongen was op slag dood. Op de kruising Johannes Vermeerplein- Johannes Vermeerstraat werd een scoo ter aangereden door een vrachtwagen. De duopassagiere, de 62-jarige mevrouw H. Zwart uit Amsterdam kwam hierbij om het leven. Twee deden bij Oud-Ade Ook op de provinciale weg ter hoogte van Oud-Ade had zaterdagmiddag een verkeersongeluk met dodelijke afloop plaats. Door onbekende oorzaak begon een kleine personenauto plotseling erg tc slingeren. Het wagentje kwam daar bij in botsing met een brugleuning, sloeg over de kop en schoof op de kap nog enkele meters door. De Amerikaanse be stuurder werd zwaar gewond uit het wrak gehaald, maar stierf enkele uren na aankomst in het ziekenhuis te Lei den. De mede-inzittende, een Amster damse zeeman, was op slag dood. Zaterdagavond reed door onbekende oorzaak de 19-jarige motorrijder G. W. van Gulpen uit Maarn te Woudenberg op een vrachtwagen. De jongen was op slag dood. Onder Oerle, gemeente Veld hoven, is in de nacht van zaterdag op zondag de 39-jarige landbouwer J. Ma- chielse uit Oorschot op zijn motor tegen een boom gereden. Ook hij was op slag dood. De oorzaak is onbekend. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd ernstig gewond in het ziekenhuis te Eindhoven opgenomen. Zondagochtend om half drie raakte een meisje, de 21-jarige G. C. van Dyk uit Baarn, naby Soest met een volkswa gen een verkeersbord. Het meisje, dat niet in het bezit was van een rijbewijs, verloor de controle over het stuur en reed tegen een boom. Zy werd met haar mede-inzittende, de 23-jarige jongeman A. J. C. Stam uit Amersfoort, uit het voertuig geslingerd. Beide personen overleefden de botsing niet. Ook gisteren werden er diverse onge lukken gemeld. Deze bleven echter voor lopig nog zonder het droevige gevolg, dat de zaterdag in vele delen van ons land als rampzalig heeft aangemerkt. voor eigen grootheid. Zyn invloed en zyn gezag zijn te danken aan zyn integer, onkreukbaar karakter. De diep ste grond ligt in zijn vast gefundeerd geloof. In de bewogenheid van zijn spre ken is dat meermalen tot uitdrukking gekomen, aldus dr. Rutgers, die even zeer op de voorgrond stelde de moed van dr. Schouten in de bezettingstijd, waarin hem geen offer te zwaar was. Dr. Tilanus ging als oudste fractie voorzitter der Tweede Kamer in op de facetten van het fractievoorzitterschap, dat dr. Schouten voor de AR partij ook heeft bekleed. Wijzend op de spreuk „Pro religione pro libertate" legde hij er de nadruk op dat dr. Schouten heeft gestreden voor de godsdienst aan de ene kant, voor de vrijheid aan de andere kant. Nadat nog de huidige fractievoor zitter der AR partij in de Tweede Ka mer, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, had gesproken en de wens te. kennen had gegeven, dat het AR volksdeel nooit zal vergeten, wat het in dr. Schouten heeft bezeten, sprak dr. Schouten een dankwoord. „Wanneer ik, zei hij, iets voor anderen heb kun nen zyn, dan is dat geen verdienste van mijzelf. Als wy genoopt worden tot verzet, tot getuigenis, dan kunnen wij dat alleen doen als God ons in zyn genade daarvoor de kracht geeft". Voor my hangen geloof en staat zo nauw samen, dat ik ze nooit kan los maken, aldus dr. Schouten, die opriep om met alle krachten de bijbel in te dragen in ons volk. Dit is de beste waardering, die men mij kan betonen", aldus dr. Schouten. (Advertentie) Al gerookt? die had er eerder moeten zijn... „Dag der jeugdbelofte" in Indonesië Belangrijke verklaringen van Soekarno'? In Indonesië werden gisteren de laatste voorbereidingen getroffen „voor een enthousiaste herdenking" van de zg. „dag der jeugdgelofte' op morgen. Het Indonesische kabinet heeft hiertoe in structies uitgevaardigd. Dertig jaar geleden hebben jonge In donesische politici de gelofte afgelegd, dat zij eendrachtig zouden zijn in hun pogingen om Indonesië te bevrijden van de Nederlandse heerschappij en dat zij zouden medewerken aan een vergroting van de welvaart der bevolking. Bij de herdenking hiervan zullen dit jaar in de gehele Archipel in elke plaats en desa „eenheidsbomen" worden ge plant, en in alle scholen, en in de kan doren van het gouvernement en van particuliere ondernemingen zullen plechtige bijeenkomsten worden belegd. Harjoto, de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Voor lichting, deelde mede, dat ook dit jaar de herdenking haar middelpunt zal vinden by Soekarno's paleis te Djakarta. President Soekarno zal ook dit jaar, in de eerste dagen van november een tournee maken door de Oostindische eilanden. Verwacht wordt, dat hy op nieuw „belangryke verklaringen" zal af leggen. Soekarno's tournee volgt ditmaal op de Australisch-Nederlandse conferentie te Canberra over samenwerking by het bestuur van Nieuw-Guinea. Advertentie Al gerookt? fëtfM "^'at die had er eerder moeten zijn... De Australische verklaring Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken was vandaag niet be reid commentaar te leveren op de ver klaring dat Australië bereid is de kwes tie Nederlands Nieuw-Guinea met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio in Australië te bespreken. Minister Soebandrio sprak er zijn vol doening over uit, dat er tussen Neder land en Australië geen defensie-over eenkomst bestaat en dat die ook geen onderwerp van onderhandeling uit maakt. Hy zeide „deze verklaring draagt er zeker toe bij om de verdenking in In donesië tot bedaren te brengen". Advertentie Uit tabletje en U stilt de pijn» Hemofcabs, een nieuw middel ln tableb* vorm. Geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen genezing. Voor "n volko men herstel van aambeien en lange vrijwaring van pün: *n Complete kuur f. 1.47 BU Apothekers en Drogisten. V.V.D. jongeren in Assen bijeen ENORME LEDENWINST De opgang van het nieuwe liberalisme is na de laatste verkiezingsuitslagen onmiskenbaar. Deze uitslagen zijn zeker niet hoofdzakelijk bepaald door de huidige economische situatie. Vooral de jonge mensen zijn immers reeds jarenlang bezig zich naar het liberale Tweede Kamerlid, de heer H. leberale Tweede Kamerlid, de heer H. A. Korthals uit Voorschoten op het 9de landelyke congres van de jonge renorganisatie Vryheid en Democra tie (J.O.V.D.), dat zaterdag en giste ren in Assen is gehouden. Zijn bewering, aldus de heer Korthals werd gestaafd door een enorme leden winst van de J.O.V.D., die gedurende het afgelopen jaar zelfs 52.521 bedroeg. Een groot aantal van deze leden was gedurende het weekeinde naar Assen gekomen. Gistermiddag werden zij in de Statenzaal van het Provinciehuis door de burgemeester van Assen, mr. P. P. Agter ontvangen. •Het congres resulteerde in 2 concept resoluties over bezitsvorming en vak beweging. d r J> t. JA VOOR HEDENAVOND NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Koperens. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Caus, 20.30 Ik ben het hoofd van het gezin, hoorsp. 21.30 Strijkkwart. 21.50 Gram. 21,55 Wereldkampioenschap Dammen 1958. 22.00 Pari. comm. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Avondoverdenking. 28.00 Nws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz.: Mevr. mr. E. P. A. Akkerman, Minister v. Verkeer en Waterstaat en mr. A. E. M. A. Bakker, Ministerie van Justitie, voeren een gesprek naar aanleiding van „De Verlich tingsactie 1958", uitgaande van het Ver bond voor Veilig Verkeer. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Strijkkwart. en klarinet. 19.25 Muz. caus. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Ra- dioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. 23.30—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Sportkron. 20.40 Theater- en filmnws. 21.10 Sammy, tv-spel. Daarna: VOOR DINSDAG 28 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Amus. muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V d zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Het Su rinaamse bos van natuur tot cultuur, door drs. J. P. Schulz. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 KVP. caus. 18.30 Metropole ork. en soliste. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij, schets. 20.35 Pia nokwart. 21.05 Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus. 21.35 Concertgebouwork. 22.05 Dubbel-kwartet. 22.20 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Tws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws, 8 15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Omr. koor. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 V. d. zieken 12.00 Amus. muz. 12.20 Regerings ultz.: Landb. rubriek: Landschap en ruil- \erkaveling. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beurs ber. 14.00 Viool, altviool en cello. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Gram 16.30 V d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fabrieks Fanfare. 18.55 Paris vous parle. IS.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 20.55 Gram. 21 45 Act 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Planorecital. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v New York. 23 16 New York calling. 23.21 Gram. 23.3024.00 Bedgeheimen. Men wilde hem helpen Bij kloppartij op ontsnapte inbreker (Speciale berichtgeving) Gisteravond laat is de politie met 14 man in actie geweest by de Lange Rozen- daal te Utrecht, waar men jacht maakte op een 27-jarige inbreker, die uit de Rekkense inrichtingen is ontsnapt. Hy woonde by een familie een verjaardags feestje bij en zag kans, toen de politie kwam, via een raam en een regenpijp op het dak te komen waar hij spoorloos verdween. 5 agenten zijn hem nog nage- klommen, maar in de doolhof van straten en steegjes was het onmogelyk de vluchteling te vinden. Een menigte van tussen de 100 en 150 man volgde de gebeurtenissen met span ning. Daarbij was ook een persfotograaf, die een plaatje maakte van het raam van perceel Lange Rozendaal 14, waaruit de vluchteling ontsnapte. De bewoners zelf vonden dit minder leuk. Onder invloed van alcohol kwamen zy naar buiten. De vrouw des huizes rende als een furie op de fotograaf af die zijn handen vol had met zijn kostbare en kwetsbare apparatuur. Zij gaf hem een vuistslag in het gezicht. Haar man was er ook vlug bij en dreigde de fotograaf neer te slaan. Deze liep snel het nauwe straatje uit met de tierende menigte achter zich aan. Enkele honderden meters verder zag hij aan de Oudegracht de winkel deur van een slagerij open staan. In een wip zat de fotograaf in de slagerij. De onthutste slager, die met zijn vrouw bui ten naar de volksoploop had staan kijken, sprong naar binnen en deed de deur vlak voor de aanstormende achter volgers op slot. Toen dreigde de ook on der invloed van alcohol verkerende man uit het perceel Lange Rozendaal 14 door de etalageruit te zullen springen. De omstanders hielden hem hier echter van af. De slager stond intussen binnen doodsangsten uit dat zyn juist gemo derniseerde zaak er aan zou gaan. „Als ze hier binnen verder gaan met vech ten kan me dat wel f 10.000.kosten", zei hy met een bezorgde blik naar de koelvitrines en de bloemstukken die er nog op stonden. Met drie overvalwagens rukte de po litie uit om de fotograaf te ontzetten. Toen dit gebeurde, meldde ook zijn ach tervolger zich en zei „dat hij mee wilde naar het bureau". Zo'n aanbieding krijgt de politie niet elke dag, zodat direct plaats voor hem werd gemaakt! Op het bureau werd hij ter kalmering opge sloten. Nog in de nacht kwamen verschillen de bewoners van de Lange Rozendaal bij de politie om „te getuigen voor de fotograaf", zoals zij zeiden. Zij vonden de aanval op de weerloze man, die al leen maar zijn werk deed. laf. Toen bleek, dat de volksoploop, die achter de fotograaf aanrende, hem juist uit han den van de woedende man en vrouw had willen houden De gevluchte is een oude bekende van de politie. Hij wordt o.a. gezocht voor een recente inbraak in Zeist. De politie noemt hem een knap klimmer. BINNENLANDj Te Parijs is een internationale fede- ratle van fabriganten van porselein en j aardewerk opgericht onder de naam ..Fe- 1 deration porcelaine et'faience Europeenne' 14 Europese landen zijn in deze federatie vertegenwoordigd. Tot voorzitter is ir Joseph Regoiit, directeur van de N.V. De Sphinx" te Maastricht, gekozen. De Nederlandse kustvaarder „Prior", die een week geleden op de Franse kust i bij Grevelingen aan deg rond liep. is va<n- nacht vlotgebracht. Een 14-jarige verkoopster is in een liftkoker van een winkelbedrijf aan de Havenstraat te Hilversum 4 meter diep gevallen. Zij is met verwondingen aan het hoofd en Inwendige kneuzingen in een ziekenhuis opgenomen. Het meisje had de liftdeur geopend en was de ruimte inge stapt, waarbij zij te laat merkte dat de lift vier verdiepingen lager stond. Het Landbouwschap heeft, zoals be kend. een aantal bezwaren geformuleerd tegen het voor het komende jaar aange kondigde melkprijsbeleid en het prijsbe leid voor akkerbouwprodukten voor de oogst 1959. Deze bezwaren zijn thains in een brief kenbaar gemaakt aan de belde Kamers der Staten-Generaal. De ministers Suurhoff en Witte heb ben zaterdag de slotzitting van het con gres .Het gezonde woon- werkmilieu", ge organiseerd docr de vereniging „Neder lands congres voor openbare gezondheids regeling" ln hotel „Gooiland" in Hilver sum bijgewoond. Minister Witte sprak de congresgangers toe en prees de activiteit van de vereniging. Hij wees op het alge meen belang van het thema, dat op het congres onderwerp van studie was ge weest. BUITENLAND De politie van Thailand (Slaan) heeft bekendgemaakt dat er na de „revolutie" van vorige week maandag 104 communis tische meelopers zijn gearresteerd. De Poolse partijleider, Gromoelka, ls zaterdag aan het hoofd van een delegatie van cle Poolse partij en de regering voor besprekingen in Moskou aangekomen, waar hij hartelijk is begroet door premier Kroesjtsjef, president Worosjilof en an dere Sovjet-leiders. Er waren veel men sen met vlaggen en bloemen naar het station getrokken om de Poolse delegatie die uit elf man bestaat, te verwelkomen. Kroesjtsjef heeft aan een diner ln het Kremlin ter ere van de Poolse bezoekers verklaard dat „alle machinaties van de imperialisten gedoemd zijn te falen, om dat het socialistische kamp sterk en on wankelbaar is als nooit tevoren". Argentijnse gendarmes hebben ver hinderd diat een honderdtal politieke vluchtelingen over de grens van Argenti nië naar Paraguay trokken om daar een revolutie te ontketenen. De Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken, Vitolo, maakte zaterdag bekend, dat de Argen tijnse gendarmes drie vrachtauto's met goed gewapende vluchtelingen hadden aangehouden die op weg waren naar de grens. De revolutiepoging zou geleid zijn door kolonel Ellseo Salinas, een naar Ar gentinië uitgeweken liberaal. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft bekendgemaakt op nieuw een proefantploffing van een Rus sisch kernwapen te hebben vastgesteld. Dit ls nu de veertiende sedert 30 septem ber. toen de Russen met hun nieuwe reeks proeven begonnen. Het was een be trekkelijk krachtige ontploffing geweest. De proef werd evenals de vorige, ten noorden van de Poolcirkel genomen. Boven de Amerikaanse proefterreinen ln de Sierra Nevada ls zondag een kern- I wapen aan een plastiic-ballon tot ont ploffing gebracht. De kracht van de ex plosie schat men op een 10.000 ton tnt. zes uur na de eerste proef werd een tweede kernwapen, naar men vermoedt minder zwaar, tot ontploffing gebracht. Ook dit wapen was aan een ballon be vestigd. Mevr. Mathllde Bourgulba, de Franse echtgenote van de Tunesische president, is zaterdag tot de Islam overgegaan. De plechtigheid werd geleid door de groot moefti van Tunesië. De 69-Jaxlge mevr. Bourgulba heeft ook de Franse nationa liteit opgegeven om Tuneslsch staatsbur ger te worden. Bij een bomontploffing in een po litiepost te Jlaloessa op Oost-Cyprus is zaterdag een Britse militair gedood, ter wijl zeven Britten werden gewond. De Britse min. van Kolonië Lemnax Boyd. heeft zaterdag afgevaardigden uit Nigeria toegezegd, dat hun land, een fe deratieve staat met 35 miljoen inwoners aan de Westafrikaanse kust, op 1 oktober 1960 onafhankelijkheid zal verkrijgen als 't in 1959 te kiezen parlement officieel daar om zal verzoeken. De minister deelde dit mee aan het einde van een conferentie met Nlgerlaanse leiders die een maand geleden te Londen was begonnen. De Hamburgse douane heeft twee Chinese matrozen gearresteerd, die ge tracht zouden hebben aan boord van een uit Indonesië komend Nederlands schip negen pond opium naar Duitsland te smokkelen. De namen van de matrozen en van het sohlp zijn niet bekend ge maakt. Slecht open goed dicht (Van onze t.v.-medewerker) De VPRO zag zich wederom voor de taak gesteld zaterdagse verstrooiing te brengen en kon bepaald minder gemak kelijk uit de voeten dan een vorige keer, toen ze voor zo'n gelegenheid voor „Hommeles" tekende, daarmede tevens een dienst bewijzend aan de VARA, die de continuïteit van de serie niet ver broken zag. Ditmaal was, naar gefluisterd werd, een impressario in de arm genomen en daartegen lijkt geen bezwaar te bestaan als de keuze van die man (in de dub bele zin) maar goed is. Hoe we daar over denken, zal straks blijken, want we willen by het begin beginnen. Dat had dan moeten zijn het gesprek aan de schrijftafel van professor Van Hoik, die om ons onbekende redenen had laten af weten, zoals gesuggereerd werd: op korte termijn. Daar zaten ze dan. Wat nu? Goede raad was goedkoper en beter geweest dan de noodoplossing, die Dixon op zyn geweten heeft. Die vroeg Eli Asser voor een 8 minuten praatje en legde dit op de film vast. Toen was het kwaad gebeurd, want Eli kan niet wat Wim kan. Wat men dan wel had moeten doen? Dat is onze zaak niet, maar als men nu met alle geweld een constructief advies wenst, willen we dat Advertentie Al gerookt? die had er eerder moeten zyn... TELEVISIEPROGRAMMA Eurovisie: 11.1512.30 Londen; Opening v. Parlement. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Het zwarte woud. 20.45 Documentair pro gram. 21.0022.30 Film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 11.25 Rep. 12.30 Gram. 12.40 V. d. scholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Intermez zo. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Pianorecital. 16.35 Hoorspel. 17.05 Gram. 17.45 Caus. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 21.00 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Causerieën. 22.45 Strijkkwart. en solist. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programma. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagboek. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en v. d. arb. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws) 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Mil. ork, 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dag boek. 17.45 Orgelspel. 18.15 Pianorecital. 18.30 Nws. en Roundabout. Om 19.30 Nws. 19.45 Hoorsp. 20 00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Have a go! 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gram. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. en lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en gevar. muz. 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutscber Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 14.00 Ork. conc. 16.00 Kamer- muz. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 19.00 Nws 19.20 Operettemuz. 21.15 Lichte muz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 1.00 Dansmuz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Solis- tenconc. 14.40 Concert. 17.00 Piano en zang. 17.20 Gram. 19.16 Gram. 20 00 Ka mermuz. 21.50 Gram. 22.45 Nws. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital.(verv.) (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Ork. conc. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelconc. 17.00 Nws. 17.10 Zang en plano. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.4o Idem. 19.50 Syndlkale kron. 20.00 Gram. 21.00 Omr. ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Gewijde muz. 22.55 Nws. 23 00 V. d. zeelleden. 484 ni. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel 12.30 Chansons 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.45 en 15.30 Gram. 16.05 en 16.35 Idem. 17.00 Nws. 17.10 en 18.30 Gram. 19.30 Nws. 2C.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22 10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Advertentie. Al gerookt? ~M~a~ra~t b O die had er eerder moeten zijn... MAANDAG Tltus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7 30 uur nam. Schouwburg. Abonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater „Orpheus daalt af". 8 uur nam. Stadszaal (foyer). Lezing „Exakte kleu renpalet". 8 uur nam. Oegstgeest Hofdijckschool (Ha- zenboslaan). Vergadering oudervereniging. Spr. Wim ter Burg over muzikale vorming, van het kind. 8 uur nam. Warmond 't Trefpunt Uitvoering eWst-Nederlands Symphonie-orkest o.l.v. Sam Swaap. 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing Tom Harrison over „De volkeren van Cen- traal-Borneo" 8 uur nam Universiteit (filmzaal). K. en O.-fllm- studiekring „Experiment de films van Filmfestival Expo" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O. Popu lair concert R'dams Philharmonisch Or kest o.l.v. Ed. Flipse. Solist Cor de Groot 8 uur nam. Gymnasium (Frulnlaan). Jeugdoyeen- komst Int. Samenwerking. Spreker dr. Ir. H M J .Hart en mej. R. Vendrik. 8 uur nam. Stationsplein. Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Avro-studio; Lage Vuurse en Gudewater. 8.30 uur voorm. Breestraat 7. Buitengewone aandeelhou dersvergadering N.V. Dubbeldeman's Boek handel 11 uur voorm. Schouwburg. Abonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater „Orpheus daalt af". 8 uur nam. Stationsweg 12. Buitengewone ledenver gadering Ver. „Koninginnedag". 8 u. nam. Rijksmuseum voor Oudheden. Lezing dr. A. Klasens over de Ned. opgravingen in Egypte. 8 uur nam. wel geven. Het luidt: zorg voor een des noods telkens wisselende vervanger voor een programmaonderdeel, dat regelmatig terug en op één man neerkomt. Dan worden méér mensen met het medium vertrouwd en wordt tegelijk de afwisse ling gediend. We hopen overigens maar één ding en dat is dat Asser zelf gekeken en geluisterd heeft naar zyn zouteloos gedaas. Hij zal zich dan hopelijk zo diep schamen, dat we verder van hem verschoond blijven. Al is het een beetje moeilijk na zo'n ergernis te hebben ondergaan, onbe vooroordeeld naar het volgend spektakel te kyken, we hebben ons best gedaan en moeten zeggen, dat we verlangend zijn de musical „Waterproef" van Benny Vreden helemaal uit te zitten. Maar of het nu erg zinvol moet worden ge noemd de Vlaamse vrienden op dit reclame-stuntje te tracteren, is voor geen vraag, maar een negatieve weet. „Amorpheus" was een prille poging van jonge mensen om t.v. te bedrrijven en als zodanig wel te waarderen. Hoewel het verre van bevredigend was, zaten er aardige vondsten in verscholen. Dit naar de zin van velen misschien te mild oordeel is ingegeven door verge lijking met hetgeen v. Collem bood - een regelrechte traktatie naar onze smaak door een 30 jaar oude film van Hans Albers te draaien. Als men ziet waar onze ouders of de ouderen onder ons in hun jeugd van hebben zitten smullen, dan ligt de zucht: „Komt tyd, komt raad" voor de hand. Ook de journaals van voor de eerste wereldoorlog waren kostelijk. Vanuit Laren kwam het lichtere amu sement, muzikaal geïllustreerd door Frans Poptie en zijn troepje, in zijn soort van een bijzondere perfectie en ook internationaal veel lof verwervend. Acrobaten uit Midden-Amerika helden over naar de krachtpatserij, maar ze deden het knap. De Zweedse jazzpianist Bengt Hallberg zal zeker de jongere ge neratie hebben betoverd, maar de Cana- deese zangeres Doreen Hume zal kijkers van alle leeftijdsgroepen in haar ban hebben gevangen. Haar continentale première was een doorslaand succes. Een zeldzame verschijning deze oratorium zangeres, die in het lichtere genre van uitzonderlijke kwaliteiten blijk gaf. Rob van Reyn als professor Panenepski ver tolkte (met toestemming van de com ponist!) de tweede parodie van Frans Liszt. Deze mime-kunstenaar heeft zich de laatste jaren tot een hoog niveau we ten op te werken en zal zeker dankbaar zyn geweest een zo bekwaam begeleider te vinden als Anton Dijkman zich aan de vleugel toonde. Al was de eerste klap in dit program ma geen duit waard, het eind maakte zo niet al, dan toch veel goed. Advertentie Al gerookt? -vnrrrtho°_ die had er eerder moeten zijn.,. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal). R.-K. Alma Ma ter-koor, o.l.v. W. Mizée. 8 uur nam. Lakenhal; Leldse Week voor Intern. Samenwerking. Bijeenkomst van gemeen tebesturen. Spr. de heren W. Thomas sen en A. Molter. 3 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg). Opening Europa-tentoonstelling. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (kerkzaal). Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Den Burcht. Revue Tien Jaar Sleutel bloem. 8 uur nam. Prediker. Spr. ds. J. A. Smlnk te Den Haag. 8 uur nam. WJjkgebouw Levendaal. Centr A.R. Kles- ver. Spr. Chr. v. d. Heuvel over actuele economische problemen. 8 uur nam. DONDERDAG Volkshuis. Bijeenkomst Vrouwenorgani saties Week voor Intern. Samenwerking Spr. mevr. Smits-Witvliet en mej. C. C. Meyers. 2.30 uur nam. Den Brcht (Jacobazaal)Kadervergade ring Chr. Nat. Vakverbond. 7.30 uur nam. Gulden Vlies. Jaarvergadering N.V. Leld- sche Wolspinnerij. 11 uur voorm. Stadszaal (groto zaal). Sempre Avanti's „Jong en Jolig' „Je moet er niet mee spelen". 8 uur nam. St.-Antonius Clubhuls. Feestaovnd 40- Jarig bestaan Marine Sanatorium Fonds. 8 uur nam. Gulden Vlies. Ledenvergadering Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam» Café Anitoa: Leden verg. „Tuiniers en Bloemistenver. DJ3.V. 8 uur nam. Schouwburg. Leerlingenuitvoering Leids Muziek Lyceum. 7.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19 Evangellsatiebyeenkomst Chrlstenigem. „Ecclesia". 8 uur nam. Kloksteeg 19: Opening tentoonstelling van grafisch werk van Rein Dool. 4 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen: 5^ uur nam» BIOSCOPEN Trianon: „Fanfare". Alle leeftijden. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scampolo" (Overschotje). Alle leeftijden. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. r Lido: „Fortunella". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Maigret zet een val". 18 jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Zijn laatste kraak". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 uur. Donderdagcyclus: „O.K. mr. Deeds TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse gratlek. Dinsdag en vrijdag van 1113 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw". (Werkd 25 uur nam.; tot en met 16 november) De avond- nachtdienst der apotheken te Leiden wordt waargenomen door Apo theek Tot Hulp der Menschheid. Hooi gracht 48, tel. 21060 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest. Wilhelmniiapark 8, tel. 26274 Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2