Algerijnse opstandelingen wijzen De Gaulle's uitgestoken liand af ubica TRAGISCH VERKEERSONGELUK BIJ DELFT EIST VIJF LEVENS WEERBERICHT Personenauto in volle vaart op een vrachtwagen gevlogen Agressief antwoorddat later enigszins is afgedempt door de minister van Voorlichting fp/ Peking besluit tot gedeeltelijk bestand ten aanzien van Quemoy West-Duitsland wenst in NAVO geen tweede-rangs lid te worden 97ste jaargang MAANDAG 27 OKTOBER 1958 No. 29579 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Singel Lelden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; 1.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie 21501 Tenminste zestien mensen hebben in het afgelopen weekeinde de gebruikelijke verkeersdrukte bij de wisseling van de week met de dood moeten bekopen. Op deze trieste balans drukte vooral het schokkende verkeers ongeluk, dat zaterdagavond om even over half zeven bij Delft plaats had, zeer zwaar. Binnen enkele seconden voltrok zich op de Rijksweg 13 tussen Delft en Overschie een drama, dat aan vijf mensen het leven kostte, terwijl een zesde in zeer zorgwekkende toestand in het St.-Hippolytusziekenhuis in Delft moest worden opgenomen. Door een defect in de stuurinrichting De oorzaak van dit tragische gebeu ren was het onklaar raken va/n de stuurinrichting van een vrachtwagen. Deze raakte daardoor op de linkerweg helft en werd gegrepen door een per sonenauto in volle vaart. De botsing had met zo'n grote kracht plaats, dat de zes inzittenden van de personenauto twee jeugdige echtparen en hun kin deren van twee jaar en acht maanden over de weg werden geslingerd. Gedood werden de 25-jarige Hage naar M. Batist, zijn 24-jarige vrouw R. Batist en hun 2-jarig zoontje. Voorts de 22-jarige F. Kok eveneens uit Den Haag en zijn zoontje van acht maanden. Mevrouw KokHulleman werd levens gevaarlijk gewond. Doordat de personenauto in het mid den de vrachtauto raakte, waar zich de benzinetank bevond, vlogen beide wagens in brand. Het mag een wonder worden genoemd dat er, tengevolge van de chaos, welke er na de aanrijding op deze drukke verkeersweg ontstond, nog niet meer slachtoffers zijn gevallen. Wei is er nog een personenwagen op de wrakstukken van de vrachtauto ge reden, maar de inzittenden bleven on gedeerd. De bestuurster van een kleine personenwagen kon door schielijk rem men een aanrijding voorkomen; wel sloeg door dit krachtig remmen haar auto over de kop, maar de chauffeuse bleef ongedeerd. Verschrikkelijke aanblik Het was een verschrikkelijk aanblik, welke de tientallen ter hulp gesnelden en de Delftse politie onmiddellijk na het gebeurde te aanschouwen kregen. De personenauto had zich onder de vrachtwagen klem gereden.. Hoog laai den de vlammen uit de wrakstukken op. De vrachtauto was geladen met onge veer vijf ton zogenaamd bloedmeel (kunstmest), dat uitermate brand baar is. Her en der lagen de lichamen van zes mensen over de weg verspreid. Bij twee, te weten bij de heer Batist en bij mevrouw KokHulleman bleken de levensgeesten nog niet geweken. De hel van vuur kon met nevelspuiten worden bedwongen. De eveneens snel ter plaatse zijnde geneeskundige dienst ontfermde zich direct over de slacht offers. De heer Batist en mevrouw Kok werden naar het St.-Hippolytuszieken- huis te Delft overgebracht. Daar bleek, Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatse lijk mist of laaghangende bewolking. Meest zwakke wind uit zuidelijke rich tingen. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur)- 28 OKTOBER Zon op: 7.26 uur; onder: 17.21 uur. Maan op: 17.54 uur; onder: 8.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.34 en 15.48 uur. Laagwater te 11.43 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's dat de eerstgenoemde inmiddels aan zyn verwondingen was bezweken. Uit het direct begonnen onderzoek kon de politie zich een beeld vormen van de toedracht van deze vreselijke aanrijding. De chauffeur van de vracht auto, de 20-jarige militair uit Monster, was op weg van Rotterdam naar zijn woonplaats. Naast hem in de cabine zat een jongen. Uit de verklaringen van beiden, die weliswaar ongedeerd zijn gebleven, maar begrijpelijk danig over stuur waren, heeft de politie kunnen afleiden, dat het plotseling optreden van een defect in de stuurinrichting, de vermoedelijke oorzaak is geweest van het op de linkerweghelft geraken van deze wagen. „Ik voelde ineens myn wagen naar links doorzakken", aldus heeft de mili tair meegedeeld. „Wij stonden midden op de weg en zagen met grote snelheid een auto uit de richting Den Haag op ons aanstormen. Het was niet meer mogelijk om een botsing te voorkomen". Eén redding mogelijk Er was voor de inzittenden van de vrachtauto maar een mogelijkheid om hun leven te redden: zo gauw mogelijk uit de wagen te komen. Snel klommen zij uit de cabine, net op tijd, want en kele ogenblikken daarna, kwam de per sonenauto met een enorme klap tot stilstand onder de vrachtauto. De laat ste wagen werd als het ware opengere ten. Even later steeg een steekvlam uit de benzinetank van de vrachtwagen op, hetgeen tot gevolg had, dat beide wagens in lichter laaie stonden. Commissaris Mulbregt, die met twee geestelijken ter plaatse verscheen, nam met kracht het reddingswerk ter hand. De volkomen vernielde ongeluks- auto na de botsing op de Rijksweg tussen Delft en Overschie. Vijf van de inzittenden werden gedoodeen zesde zwaar gewond. Bij de smeu lende personenauto zakken van de vrachtautowelke het ongeluk ver- oorzaakte. Sinds enige tijd beschikt de Delftse politie over een lichtwagen, die is uit gerust met een knipperlicht-installatie en onmiddellijk in actie komt bij onge lukken op de drukke Rijksweg Rotter damDen Haag. De families Kok en Batist waren met elkander bevriend. De echtgenoten zijn bij hetzelfde loodgietersbedrijf in dienst. Men ging dikwijls met elkaar uit en hum-de dan een auto. Dit was ook zaterdagavond het geval. Nog één dode Het ongeluk heeft indirect ook nog de dood van een andere weggebruiker ten gevolge gehad. Doordat de Rijksweg was versperd moest het verkeer in de richting Den Haag worden omgeleid over de oude Rotterdamseweg. Dit had tot gevolg, dat het op de Vrijenbanse- laan te Delft drukker was dan normaal. In de drukke file reed de 25-jarige motorrijder C. J. Ruigrok uit Pijnacker, met op de duo zijn verloofde. Op een gegeven ogenblik slipte R. met zijn motor in de tramrails en kwam te val len, precies voor de wielen van een hem achterop rijdende vrachtwagen met aanhanger. De jongeman kreeg een der wielen van de vrachtauto over het hoofd en was op slag dood. Zijn ver loofde bleef ongedeerd. Toevallig waren kort na het droevig ongeval op de Rijksweg twee Amster damse persfotografen ter plaatse. Om dat de camera van de politie in het ongerede was geraakt hebben de foto grafen ten behoeve van de Delftse politie opnamen gemaakt. Ook de Rot terdamse politic was naar de plaats des onheils gegaan; zij behoefde geen assistentie te verlenen. Omdat de be stuurder van de vrachtwagen in mili taire dienst is, is ook de Marechaussee bij het onderzoek naar de oorzaak be trokken. Slot on pag. 2 (Van onze Parijse correspondent) De hand, die de Franse minister-president generaal Charles de Gaulle vrijdag op zijn persconferentie heeft uitgestoken om na vier jaar een einde aan de bloedige oorlog in Algerije te maken, is door de rebellenregering in Cairo afgeslagen. In een uitvoerig communiqué, dat in bijzonder agressieve toon is gesteld, wordt Frankrijk van kolo nialisme, verblinding en cynisme beticht, terwijl De Gaulle volgens dat document in begrip nog bij zijn voorgangers ten achter zou zijn geble ven! De generaal zou algehele overgave zonder voorwaarden hebben geëist, zo zegt (nogal vrijmoedig) de rebellenregering, die momenteel in Cairo zetelt, een verblijfplaats die zeker veel verklaart, waarna zij nogmaals haar heilig voornemen te kennen geeft de strijd voor de onafhankelijkheid van het land tot het einde voort te zullen zetten. Enkele uren na de publikatie van dit communiqué heeft een rebellen- woordvoerder de toon van agressiviteit enigszins afgedempt met de mededeling, dat de Algerijnse nationalisten bereid blijven op neutraal grondgebied met Frankrijk naar een akkoord te zoeken. Rebellen zijn onderling blijkbaar niet eenstemmig In Parijse diplomatieke kringen maakt men uit deze correcties en gedeeltelijke herroeping zij geschiedde bij monde van Mohammed Yazid, minister van Voorlichting der rebellen op, dat er in de boezem van het Algerijnse verzet geen eenstemmigheid heerst. Doch zeker is intussen, dat de extremistische ele menten voor het moment op de meer gematigde figuren, waartoe in het bij zonder de „premier" Ferhat Abbas be hoort (die aanvankelijk wèl met De Gaulle had willen praten), de zege heb ben behaald. Een zege, die het interna tionale aanzien van de Algerijnse rebel len stellig geen goed zal doen, doch die ook voor de Franse regering en voor generaal De Gaulle een bittere teleur stelling heeft opgeleverd. Een officieel antwoord op het communiqué uit Cairo heeft de Franse regering tot dusver nog niet gegeven. Kort geding om de 37 Republiek Zuid-Molukken dagvaardt de Staat (Van onze Haagse redactie) Voor de president van de Rechtbank te Den Haag dient op maandagochtend 3 november een kort geding, dat de Republiek der Zuid-Molukken heeft aangegaan tegen de Staat der Neder landen met betrekking tot de uitwij zing van de 37 verstekelingen. De eisende party, de Republiek, zal worden^ vertegenwoordigd door mr. A. G. Maris. Wie namens de Staat zal verschij nen, is nog niet bekend. De eisen, die de „37" in kort geding toegewezen wensen te krijgen, zijn: geen uitlevering aan Indonesië en terugzending naar Nederland, voor een hernieuwd onderzoek. De dagvaarding is zaterdag uitge bracht. Amerikaanse troepen uit de Libanon vertrokken Zaterdag is de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon vol tooid. Op diezelfde dag is het eerste con tingent Britse valschermtroepen uit Jor danië op Cyprus aangekomen. Djoeanda in Cairo De Indonesische premier, Djoeanda, is zaterdagavond in Cairo aangekomen voor een officieel bezoek aan de Ver enigde Arabische Republiek, zo meldt Radio Cairo. matrassen Alle soorten „UBICA" matrassen uit voorraad leverbaar bij: N.V. Textielhandel ADR. v. OOY jr. BREESTRAAT 39 - LEIDEN Zet in psychologische oorlogvoering Poging tot het zaaien van onenigheid onder bevolking In de najaarsvergadering van het i heid van zijn afscheid als lid van de partijconvept der A R. Partij. I Raad van State. Een genoeglijk ge- zaterdag in Arnhem gehoudenis sprek tijdens het convent tussen dr. J. Schouten, ere-voorzitter van (van links naar rechts) dr. W. P. I het convent, gehuldigd ter gelegen- Berghuis, de partijvoorzitter, minis-1 ler-president dr. W. Drees, dr. Schouten en Kamervoorzitter, dr. L. G. Kortenhorst. De minister van Defensie van Rood- China heeft order gegeven het vlieg veld, de kaden en het strand van Que moy, alsmede schepen in de Baai van Liaolo op even dagen niet te beschieten, zodat de bevolking van de eilanden voor de Chinese kust voldoende voor raden kunnen krijgen. Als voorwaarde is gesteld, dat Amerikaanse oorlogs schepen niet meer de nationalistisch- Chinese bevoorradingsschepen zullen escorteren. „Als er aan iets gebrek is, zegt het ons en wy zullen het u geven. Het is nu de tyd om van vyanden vrienden te worden", aldus de minister generaal Peng Teh-hoeai tot de bevolking van de eilanden. De communisten zijn er van over tuigd, dat de overgrote meerderheid van de bevolking geen „slaven willen zyn van de Amerikanen". Generaal Peng beschuldigde Dulles van inmenging in het geschil tussen de communisten en de nationalisten. Hy adviseerde zyn landgenoten „een beetje voorzichtiger te zijn en niet te veel van anderen afhan kelijk te zyn. „Natuurlijk raden wij u niet aan, direct met de Amerikanen te breken. Dit zou een onrealistisch denk beeld zyn. Wy hopen slechts dat u niet zult wijken voor Amerikaanse druk en in alles aan hen zult toegeven", aldus de minister van Defensie van Rood- China. Ondanks hun besluit om Quemoy op even dagendata niet te beschieten, heb ben de Chinese communisten dit eiland zondag, zij het sporadisch, onder vuur genomen. Het nationalistische ministerie van Defensie maakte bekend, dat het vuren om 9 uur plaatselijke tyd was begonnen. Amerikaanse deskundigen zien de nieuwe bekendmaking van Rood-China als een deel van de psychologische oor logvoering, waarmee Peking hoopt een breuk tussen de nationalistische bevol king en Tsjang Kai-sjek teweeg te bren gen. Voorts wil Peking, door een „dienst regeling" voor de bombardementen be kend te maken, tonen dat het de toestand volledig beheerst, zo menen zy. Scherp verzet in Bonn tegen een pion van De Gaulle voor drievoudig directorium (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad staat men zeer kritisch tegenover een plan van de Franse minister-president De Gaulle om een NAVO-directorium, bestaande uit Frankrijk, Amerika en Engeland op te richten, dat als een politiek opperbevel zou moeten fungeren. Volgens de Westduitse regering zou hierdoor een toestand wor den geschapen, waarby het merendeel van de NAVO-leden tweederangs zou worden. Vandaag zou Joxe, voormalig Frans ambassadeur in Bonn en thans secretaris generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, naar Bonn komen om het Franse plan met de Duitse regering te bespreken. Men geeft hem geen schijn van kans op enig succes. De Duitsers zijn er tegen en dit keer onbuigzaam, ook al weet men hier dat De Gaulle's atoomplannen en zyn ideeën om voor Frankrijk eventueel een atoomontwapening niet te laten gelden, gevaarlyk voor de Westelijke samenwerking kunnen zijn. Twee klassen betekenen een ernstige verzwakking In de Westduitse pers is men bijzon der fel gekant tegen De Gaulle's plan. i Men verwijt de Franse regeringsleider eerzucht, welke blijkt uit zijn atoom- plannen en zijn drijven naar een top- conferentie met de Russen, waardoor een werelddirectoraat met Amerika, Engeland, Rusland èn Frankrijk zou kunnen worden gecreëerd. De Gaulle wenst nu eenmaal op hetzelfde niveau als Washington en Londen te komen; daarnaast wil hij de woordvoerder van Europa in de NAVO worden en meer vrijheid tegenover de Sovjet-Unie be zitten. In de Westduitse bladen typeert men dit laatste streven als een variant op het thema van een derde macht naast Amerika en Rusland. Een NAVO- triumviraat komt evenwel in feite erop neer, dat er tweederangs NAVO-leden worden geschapen. En een NAVO (waar in toch reeds niet alles volgens de Duit sers naar behoren functioneert) met twee klassen, betekent een ernstige ver zwakking van het gehele Westen. Trieste balans van één iveekeinde: zestien doden gesprek over Nieuw-Guinea Hij zei, dat indien de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, na de federale verkiezin gen, die zijn vasW teld op 22 novem ber, Australië zal bezoeken, de Austra lische regering gaarne besprekingen met hem zou v ren. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, die dit meedeelde op het vliegveld van Sydney na een di plomatieke missie van twee maanden, waarbij hij elf hoofdsteden bezocht, ver klaarde op een persconferentie, te heb ben geopperd dat besprekingen tussen de regeringen van Australië en Indonesië er zeer 'toe zouden kunnen bijdragen misverstanden over Ned. Nieuw Guinea uit de weg te ruimen. Voorts wordt vernomen, dat minister Casey in Sydney duidelyk maakte, dat Australië beslist zou vasthouden aan het standpunt, dat de soevereini teit in Westelyk Nieuw Guinea by Nederland berust. In officiële kringen in Den Haag was geen commentaar verkrijgbaar over bo venstaande berichten. De Australische minister van Bui tenlandse Zaken, R. G. Casey, heeft zaterdag in Sydney gezegd, dat Austra lië bereid was met Indonesië over Ned. Nieuw Guinea en andere onder werpen te spreken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1