NAJAAR Brand in liet Paapje te Voorschoten Geweldige rookontwikkeling Opening der Kinderboekenweek Benthuizen kreeg modern brandweermateriaal Gebr. v. Ulden Burgemeester mr. J. J. Croles vierde koperen ambtsjubileum Vrouwen! MAANDAG 27 OKTOBER 1958 Zaterdagmiddag om ongeveer half vier ontdekten omwonenden een rook ontwikkeling in „Het Paapje", de inter nationaal bekende tapijtknoperij aan de Papelaan. Pas om 3.40 uur werd de brandweer van Voorschoten gewaar schuwd, die zeer snel ter plaatse was. De enorme rookontwikkeling veroor zaakt door de aanwezige chemicaliën en doordat „hulpvaardige" handen ruiten ingooiden, maakte dat de brand zich zeer snelverplaatste en het bijna on mogelijk was de vuurhaard te vinden. Toch gelukte het de vrijwillige brand weer van Voorschoten, onder comman dant Lekkerkerker, vrij spoedig de brand meester te worden. De door de eigenaar van „Het Paap je" gewaarschuwde brandweer van Wassenaar bepaalde zich in overleg met de heer Lekkerkerker tot het lokalise ren van de vuurhaard met behulp van een hogedruknevelspuit en persdruk- maskers Om kwart over vijf was de brand geblust. De schade aan de bedrijfspanden is groot, nog groter is echter de schade aan de voorraad door het bluswater. Nage noeg alle voorradige kunststukken van deze weverij zijn beschadigd. De gebouwen waren verzekerd. Er is echter geen bedrijfsschadeverzekering. De omvang van de schade in gelds waarde is nog met vast te stellen, maar vermoed wordt dat deze enige honderd duizenden guldens zal bedragen. Over de ooi-zaak tast men nog enigs zins in het duister. Men vermoedt ech ter dat het vuur ontstaan is door een kachel. De belangstelling voor deze brand was zeer groot. Ook burgemeester Van der Hoeven en wethouder Schrama gaven van hun belangstelling blijk (Foto L.D./Van Vltet) Annie Schmidts Pimlalabekroond (Speciale berichtgeving) „Wie wordt de bekroonde schrijfster van het kinderboek?", „Wij rijden de bekroonde schrijfster van het kinder boek" waren de regels, die zaterdag op de Janplezier prijkten te Rotterdam voor en na de openingsmiddag van de vierde kinderboekenweek in de schouwburg te Rotterdam. De Rotter dammers hebben het zich afgevraagd, maar weten het nu: Annie M. G. Schmidt. Zij werd, als schrijfster van het bekroonde „Pimlala", na afloop van de schouwburgvoorstelling feeste lijk door het Centrum van Rotterdam gereden. In de Schouwburg waren 800 Rotter damse scholieren, vertegenwoordigers van het ministerie van O.K. en W.. van schoolbonden, ouder-commissies, onder wijsorganisaties. boekverkopers en uit gevers aanwezig om de opening van de kinderboekenweek en de prijsuitreiking aan de winnares van het beste kinder boek 1957 bij te wonen. Na een wel komstwoord van de heer G. van Doorn, voorzitter van de Rotterdamse school commissie voor de kinderboekenweek, heeft mr. G. E. van Walsum. burge meester van Rotterdam, met enige woorden de kinderboekenweek officieel geopend. De burgemeester noemde het treffend, dat de jeugd in vele activitei ten van de boekenweek is ingeschakeld. Als het goed is, kan men in zijn leven niet zonder boek leven. De Kinderboekenweek is dit jaar in Rotterdam geopend, omdat deze stad het beste begrepen heeft hoe de propa ganda voor het kinderboek gevoerd moet worden, namelijk vanuit het belang van )k$ het kind. De heer Chr. Leeflang, voorzitter van de Commissie collectieve propaganda van het Nederlandse boek, maakte ver volgens. nadat hij vertelde, dat de jury het hele jaar door dag en nacht alle kinderboeken van Nederland had gele zen!. de prijswinnares bekend, en haal de Annie Schmidt onder applaus van de zaal op het toneel. Het applaus was nauwelijs geluwd, of het klaterde weer cp, toen in optocht enige kinderen het toneel opkwamen, die figuren uit boe ken van Annie Schmidt uitbeelden. In levende lijve stonden daar de Spin Se- bastiaan, Abeltje, het Fluitketeltje en nog een paar figuren. De schrijfster kreeg bloemen aange boden en een cadeau onder couvert. De illustratrice van het boek. Jenny Dalenoord en de uitgever van Pimlala. eerden in de hulde betrokken. Bij de voorselectie van de Rotterdam se schoolvoordrachts wedstrijd hebben 60 procent van de kinderen versjes van Annie Schmidt gekozen. Bij de finale met zes deelnemertjes zaterdagmiddag waren er twee: het Prinsesje Tirelan- tijn en de Spin Sebastiaan. Alle zes ..voordrachtkunstenaars" kre gen van mevr. mr. W. M. van Walsum- NIEUW TWEEDE-KAMERLID De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature van wijlen de heer H. van Steen (PvdA) benoemd akif verklaard de heer H. B. Engelsman, wo nende te Schiedam. Deze is voornemens, de benoeming te aanvaarden. Quispel. ere-presidente van de scnool- commissie voor het kinderboek een boek. De feestelijke boekenmiddag werd be sloten met een opvoering ran „Pierrot valt van de maan" van Ben Minoli. op gevoerd door de toneelgroep Arena on der regie van Bas ten Batenburg. Brandend Maagzuur hoort bij U tot het verleden bij de eerste Renme die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimine ren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies want behalve de heilzame wer king, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Boete voor de chauffeur van minister Strauss (Van onze correspondent in Bonn) Leonhard Kaiser, de chauffeur van de Westduitse minister van De fensie Strauss, is zaterdag in Bonn veroordeeld tot een boete van hon derd mark, subsidiair tien dagen hechtenis wegens gevaarlijk autorij den. Daarmee is een eind gekomen aan een politiezaak, waarover in Bonn bijzonder veel te doen is ge weest, omdat Strauss zelf werd af geschilderd als de verklaarde tegen stander van de agent, die Kaiser had bekeurd, Hahlbohm. De rechter in dit procesje zei zaterdag: „Nie mand moet tot held of tot een mar telaar in deze zaak bestempeld wor den", kennelijk daarbij doelende op hen, die reeds geruime tijd spraken van de „held Hahlbohm"omdat deze zo standvastig zou zijn geble ken tegen ministeriële druk in en van „martelaar Kaiser", omdat deze een verkeersovertreding zou hebben begaan toen zijn chef haast zou hebben gehad. Met nadruk had de rechter nog gezegd, dat Kaiser niet voordeeld wordt omdat hij de chauf feur van Strauss is, maar omdat hij bij herhaling verkeersovertredingen heeft begaan; de verdediger van Kaiser had niet minder dan negen getuigen opgeroepen, die allen wil den bevestigen, dat Hahlbohm steeds onjuiste verkeerstekens pleegt te geven. Toen drie van hen er door de rechter opmerkzaam op werden gemaakt, dat niet Hahlbohm maar zij zelf geregeld verkeersover tredingen hadden begaan, trokken alle negen zich ijlings terug! Goede samenwerking De heer Karssen herinnerde aan de installatierede van de toenmalige loco burgemeester, de heer A. R. v. d. Heij den, waarin was gezegd, dat de nieuwe burgemeester zijn taak met ambitie zou aanvaarden en dat aan een goede samenwerking allerminst behoefde te worden getwijfeld. Spreker beschouwde deze uitspraak als een profetie, want naar zijn mening zijn ambitie voor zijn taak en goede samenwerking de hoek stenen geweest voor het beleid van burgemeester Croles gedurende de voor bijgegane jaren. Zonder een grote ambi tie zou Bodegraven niet zijn geworden wat het nu is. Spreker tekende de bur gemeester als een onvermoeide man, die met taaie vasthoudendheid steeds zijn doel wist te bereiken. Nadat de heer Karssen had gereleveerd wat tot stand was gekomen, wilde hij nog even in de toekomst zien, want dit jubileum is wel een mijlpaal, doch zeker geen rustpunt. Om werk zal de raad in de toekomst niet verlegen zitten. Slechts de woor den uitbreidingsplan en nieuwe brug over de Rijn brengen hele kronieken van moeite en strijd voor de geest. De raad wil die toekomst met vertrouwen tegemoet gaan in de wetenschap, dat de burgemeester daarbij voorop gaat. De wethouder feliciteerde de burgemeester met zijn koperen ambtsjubileum en wenste hem een spoedig volledig herstel toe. De nestor van de raad, de heer C. B. Batelaan, onderstreepte gaarne de lof, die de wethouder de burgemeester had toegezwaaid. Namens de raad, bood hij het gezin Croles een radiotoestel aan. De gemeentesecretaris, de heer A. M. de Jong, vertolkte de gevoelens van het gemeentepersoneei en bood zijn hoogste chef een polshorloge aan. Nadat deze bijzondere zitting was ge ëindigd sprak adjudant M. J. Verhulst namens het korps der Rijkspolitie. De gelukwensen gingen gepaard met het aanbieden van een reisklokje. Burgerij huldigt De voorzitter van het huldigings comité uit de burgerij, de heer J. Th. van Ghesel Grothe, zei in zijn toe spraak, dat hier allereerst de eer toekomt aan God en hij was dankbaar dat de eerste burger onzer gemeente ook hiervan uit wilde gaan. U hebt zeer hard gewerkt en daarvoor is de bevolking U dankbaar, zo zei deze spreker. Aangezien op medisch advies de burgemeester voor zijn volledig herstel eens een poosje het zonnige zuiden zou moeten zoeken, had het comité gemeend de bijeen gebrachte gelden van. de burgerij voor dB doel te bestemmen. Onder aanbieding van het geschenk in couvert sprak de heer Van Ghesel Grothe de wens uit, dat deze reis een volledige gezondheid zou bevorderen. Hartelijk huldigde spreker Brandspuit uit 1805 deed weer „dienst" Zaterdagmiddag stond geheel Benthuizen in het kader van de brandweer. Bur gemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen had in verband met de aflevering van de nieuwe brandbluseenheid besloten een brandweermiddag te houden en met het oog daarop waren vele dorpsgenoten en officiële autoriteiten tegen half drie in de onmiddellijke omgeving van het gemeentehuis samengekomen, teneinde een demonstratie met het materieel van de vrijwillige brandweer in deze gemeente bü te wonen. Klokslag half drie klonk de alarmeer- inrichting en onder daverend gelach kwamde brandspuit van 1805 de brandweergarage uitrollen. Via emmers water uit de vijver werd de zuiginrich- ting van dit handspuitje op wieltjes ge vuld en na korte tijd zag men bij horten en stoten een straaltje water uit de slang komen. Na dit intermezzo kwam onder leiding van de ondercommandant-brandmeester, de heer S. Bakker de nieuwe brandspuit de brandweer garage uitsnellen: Een snelle auto, glanzend geverfd en voor zien van het gemeentewapen en de ge meentenaam. Met belangstelling werd de brandweer demonstratie gevolgd, waaruit kwam vast te staan, dat een eventuele brand met tenminste zes stralen kan worden bestreden. Commandant Oostingh ver klaarde, dat dit op eenvoudige wijze kan worden opgevoerd tot 18 A 24 stra len waarbij uiteraard de tot op heden in gebruik zijnde motorspuit die bij deze gelegenheid eveneens voor het eerst aanzienlijk verbeterd werd gede monstreerd, wordt ingeschakeld. Na af loop werd in het verenigingsgebouw een officiële bijeenkomst gehouden. Burge meester Steenbakker Morilyon Loijsen zeide in zijn openingswoord o.m. dat de nieuwe motorspuit een capaciteit van 10001200 liter per minuut heeft De nieuwe bluseenheid biedt ruimte voor het vervoer van 10 manschappen. Bo vendien kan zij de bestaande motorsputt tegelijkertijd vervoeren. Praktisch be- Grote belangstelling voor het nieuwe brandweermateriaal schikt de gemeente nu over twee zeer goede brandspuiten. Burgemeester Steenbakker aanvaardde namens de gemeente gaarne deze nieuwe bluseen heid. Tot op heden werd voor de alarmering van brandweervoertuigen steeds de si rene gebezigd, doch gezien de wettelijke bepalingen welke onlangs zjjn ingegaan, is dit voertuig als een der eerste in den lande uitgerust met een elektrische alarmbel. Hierna volgde de uitreiking van de behaalde diploma's brandwacht 2e klasse Achtereenvolgens ontvingen de heren S. Bakker, Abr. Bregman, K. van Eeden Petersman, G. Glasbergen, C. Ha venaar G Havenaar, P. Havenaar, M. P. OudesluUs. A. Qalm, W. A. Versen- daal en Joh. de Vrij met een toepasselijk woord het verdiende diploma. Namens het brandweerkorps sprak de heer J. de Vrij dankwoorden tot de com mandant, de heer Oostingh, voor diens goede opleiding voor brandwacht 2e klas Verschillende sprekers gaven uiting aan hun bewondering voor het nieuwe ma teriaal. slleonvrkoop Lmidmn: VAN DONGEN Breestraa Verrassende kandidatuur Een lid van het kernkabinet van Imre Nagy tijdens de Hongaarse opstand in 1956, Bela Kovacs, is kandidaat gesteld voor de parlementsverkiezingen, die op 16 november in Hongarije worden ge houden. Bela Kovacs is secretaris-gene raal geweest van de Partij der kleine boeren. De kandidatuur van Bela Kovacs heeft in Boedapest verrassing gewekt, omdat hij, afgezien van zijn lidmaat schap van de regering-Nagy, geruime tijd al geen rol meer in de politiek heeft ge speeld. Kovacs was secretaris van de Kleine- Boerenpartij, toen deze bij de verkiezin gen in 1945 als grootste partij uit de bus kwam. In de jaren 1948 en 1949 werden de „Kleine boeren" zo goed als geheel door de communisten van het politieke toneel verdreven. Kovacs zou in de Sov jet-Unie gevangen hebben gezeten. Tijdens de Honga-.rse opstand pleitte Kovacs in een radiotoespraak voor een nieuw, vrij, onafhankelijk en neutraal Hongarije. De heer J. Th. van Ghesel Grothe biedt de jubilerende burgemeester en zijn echtgenote een enveloppe met inhoud aan. mevrouw Croles, die hij schetste als een voortreffelijke burgemeesters vrouw. Als dank voor al haar arbeid bood hy een fraai stoeltje aan.. Mevrouw M. v. EdeTurkenburg sprak namens alle Bodegraafse vrouwen mevrouw Croles toe. Namens de naburige gemeenten spra ken burgemeester H. H. C. Vos uit Woerden en burgemeester J. L. den Hollander uit Hazerswoude. Burgemees ter D. van Heyst uit Naaldwijk, in 1953 nog burgemeester van de gemeente Herkingen, dacht in zijn toespraak terug aan de ramp van 1953, toen de gemeente Bodegraven, onder leiding van burgemeester Croles, zijn toen malige gemeente adopteerde. Ontroerd dankte burgemeester Croles voor de hem gebrachte hulde. Tijdens zijn loopbaan was hij weer een ervaring rijker geworden, n.l. om toegesproken te worden. Voor de ontvangen geschenken had hij maar moeilijk een wederwoord. De lof wees hij af, want had hij niet naast zich gehad de wethouders, de raadsleden en voor de uitvoering van de besluiten zijn personeel, dan zou hij ook niets hebben kunnen verrichten. Hij voelde zich te veel in het middelpunt geplaatst. Serenade Van de gelegenheid om na afloop van deze huldigingsbijeenkomst de burge meester en diens echtgenote te com plimenteren werd veelvuldig gebruik gemaakt. Bijzonder stelde de burgemeester en zijn familie het op prijs toen de Muziekvereniging „Sempre Avanti" en het Tamboerkorps „Triomf een sere nade brachten. Advertentie Gladde wegen en gladde banden veroorzaken ongelukken. Laat Uw wagen testen bij VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Elk merk - prima werk. Pasternak diep getroffen Boris Pasternak, de Russische schrij ver die dit jaar de nobelprijs voor let terkunde heeft gekregen, heeft In een telegram aan de Zweedse Academie zijn dank voor deze onderscheiding uitge sproken. Het telegram van Pasternak was in het Engels gesteld; het luidde: „oneindig dankbaar, getroffen, trots, \erbaasd. verlegen", zo heeft de secreta ris van de Zweedse Academie, dr. Oes- ferling, zaterdagmiddag in Stockholm bekendgemaakt. De oude, vooraanstaande Sovjetrus- sische journalist Zaslawski schreef gis teren in de „Prawda", dat Pastemaks roman „Dokter Zjiwago" een kwaadaar dig schotschrift tegen de socialistische revolutie, het Sovjet-volk en de Sovjet- intelligentsia" is. Deze roman, alsdus Zaslawski, een sensationele ontdekking geworden voor de burgerlijke en de reactionaire pers. De anti-Sovjetbladen noemden ds ro man „het beste boek van net Jaar" en „slaafse dienaren van de grote bour geoisie hebben Pasternak met de Nobel prijs bekroond.' Volgens Zaslawski is „Dokter Zllwa- go" een „soort >*eactionaire Journalistiek van laag gehalte, dat als een literair werk is gebracht". „Niemand ontkent zijn (Pastemaks) talent. Maar het is een beperkt talent en zelfs wanneer Pasternak bet best in vorm is. kan niemand hem rangschik ken ónder de meesters van de eerste orde. Pastemaks held Is een op moreel ge bied lelijk monster, dat verdoofd is door zijn verdorvenheid", aldus Zaslawski. Lesje goed geleerd In mei JJ. hebben Sovjetrussische patrouillevaartuigen een aantal Japanse vissersvaartuigen, die ervan beschuldigd werden in door de Sovjetrussische auto riteiten tot territoriale wateren verklaard zeegebied te hebben gevist, opgebracht; de 122 vissers die de boten bemanden, werden gevangen gezet. Dezer dagen werden zy vrijgelaten en in de haven van Moji op het eiland Ki- oesjieo, ontscheept. De terugkeer in hun vaderland had echter een verrassend trekje: de vissers verlieten, rode vlaggen zwaaiend en anti-regeringsleuzen roe pend, hun schip. Tegenover Japanse journalisten, die meer wilden weten van deze merkwaar dige verandering in geestesgesteldheid, verklaarden zy dat het huidige kabinet- Kisji, een „reactionaire en Amerikaans- gezinde regering", niet deugdeDe toedracht werd pas geheel duidelijk, toen de vissers vertelden, dat zij elke dag van hun verblijf in Rood-China vijf uur on derricht in de communistische leerstel lingen hadden ontvangen (Er is nauwelijks reden voor een har telijke lach over het bespottelijke gedrag van deze arme slachtoffers van het rode regime in Rusland. Hun houding laat immers het walgelijk resultaat zien van een systeem, dat de mens zijn menselijk heid ontneemt en hem verlaagt tot een met vlaggetjes zwaaiende ledepop! Spontane huldiging in Bodegraven Zaterdagmiddag werd burgemeester mr. J. J. Croles te Bodegraven ter gelegen heid van zyn 12!£-jarig ambtsjubileum tijdens en na een bijzondere raadsverga dering zeer hartelijk gehuldigd. In deze huldiging werd nauw betrokken zyn in het dorp zeer geliefde echtgenote. Het meubilair van de raadszaal was voor deze feestelijke gelegenheid overgebracht naar de gymnastiekzaal in de Spoorstraat, zodat vele genodigden uit alle lagen van de bevolking aanwezig konden zyn. Nadat het echtpaar Croles de gezellig met bloemen versierde zaal was binnen geleid, opende de loco-burgemeester, de heer C. G. Karssen, de bijzondere raads zitting. Het verheugde de heer Karssen, dat de burgemeester thans weer, na een lak ;durige ziekte, zij het dan als gast, in het midden van de raadsleden kon zyn. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van T o g a 1. de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11