Victoria. „GEEN GROTERE VEILIGHEID DOOR STRENGERE STRAFFEN" In praktijk leven wensen over aangepaste maximumsnelheden Koningin Elizabeth zou pas over anderhalf jaar naar Bonn gaan BINNENVEER MATRAS €sso) DE HAARDOLIE met het hoogste rendement 97ste jaargang Vrijdag 24 oktober 1958 Derde blad no. 29577 Wegverkeersdag van de K.N.A.C. Ofschoon de maximumsnelheid gelukkige gevolgen heeft gehad, blijven in de praktijk wensen leven, zo zeide jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen in zijn openingsrede als voorzitter van de zestiende weg verkeersdag van de KNAC in het Scheveningse Kurhaus. Die wensen, in het begrip „speed-zoning" samengevat, behelzen snelheden, die aan de omstandigheden zijn aangepast. Het zou worden toegejuicht, indien het mogelijk zou worden naast 70 km. ook 60 km. trajecten aan te wijzen, zodat betere aanpassing in diverse bebouwde kommen zou worden verkregen. Voorts zouden vele administratieve en werkelijke bebouwde kommen elkaar beter moeten dekken. Vaak wordt ten onrechte door gemeenten een bebouwde kom uitgebreid om b.v. kruispunten te beveiligen, die in werkelijkheid anders verkeers technische voorzieningen nodig hebben. Dankbaar jegens minister Algera Een betere aanduiding van maximum- snelheid-zones wordt met ongeduld te gemoet gezien, aldus jhr. Smits van Oyen. De unificatie van het recht in Beneluxverband zou zich ook moeten uitstrekken tot het wegverkeer, waar naast voor de weggebruiker een beter leesbare wegcode een lang gekoesterde hoop is. De KNAC-voorzitter bracht voorts dankbaar de vele goede arbeid van de onlangs afgetreden minister mr. J. Al gera in herinnering. Jammer is, dat hem niet gegeven werd bepaalde voor stellen van de commissie-Oud inzake het financieren van de wegen, te ver werkelijken. Nadat de secretaris-generaal van Ver keer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gie- ben, deze wegverkeersdag, die door hon derden personen werd bijgewoond, had geopend, werd het vraagstuk van de „beïnvloeding van het verkeersgedrag door straffen" behandeld door prof. mr. G E. Langemeyer, procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. De strafbare feiten in liet verkeer ge pleegd, zjjn in overgrote meerderheid niet-opzettelijke, hetzij zogenaamde „schuldmisdrijven", hetzij overtredin gen. De laatste worden gestraft zonder dat van opzet of schuld behoeft te blijken, maar worden niet gestraft wanneer alle schuld blijkt te ontbreken. De „schuld" in de zin van strafrechtelijke verant woordelijkheid buiten opzet vormt dus het centrale probleem van het verkeers- strafrecht. Toen dit in het begin van deze eeuw meer en meer duidelijk werd, heeft men talloze pogingen gedaan om een recht vaardiging te geven van de bestraffing van onvoorzichtigheid, waarbij het ver wijt zich niet zou richten tegen het ont breken van de wil om voorzichtig te zijn. De voornaamste richtingen, waarin men, met tal van verschillende schake ringen. heeft gezocht, zijn wel hetzij het verwijt, dat iemand zich niet van jongs- af tot voorzichtigheid heeft getraind, hetzij de stelling dat iemand onbewust voorzichtig zal Wandelen, wanneer de belangen, die op het spel staan, hem maar genoeg ter harte gaan. Geen van deze beide groepen van theorieën heeft op de duur overtuigd. Van jongsaf in te zien, dat men zich trainen moet om voorzichtig te kunnen zijn en bovendien nog weten, hoe men dit moet aanleggen, is vooralsnog de meeste mensen zeker niet gegeven. De mening, dat men alleen ongelukken zou veroorzaken, indien die ons weinig kun nen schelen, wordt juist door het ver keer weerlegd. Een groot aantal aanrij dingen toch kan even goed dood of ver wonding brengen over de schuldige zelf en zijn familie als over anderen. Wel behoudt deze theorie een betrekkelijke waarde, in zoverre namelijk, dat het wel waarschijnlijk is, dat voorzichtig heid enigermate verhoogd of verminderd wordt, naarmate het ongeluk, dat by onvoorzichtigheid dreigt, meer of min der ons gevoel of ons belang raakt. Grove onvoorzichtigheid Het is dus zo gesteld, aldus prof. Lan gemeyer, dat een werkelijk bevredigende rechtvaardiging van de bestraffing van niet-opzettelyke delicten ontbreekt. Aan de andere kant valt niet te ontkennen, dat ons gevoel de straffeloosheid van enigszins grove onvoorzichtigheid niet aanvaardt. Wel is er aan de andere kant weer reden om dit gevoel te wantrou wen, wellicht komt het daar vandaan, dat we bij een ongeluk liever denken, dat het was uitgebleven, indien de schuldige maar meer zijn best had ge daan, dan dat hetzelfde ohs ook kan overkomen. Toch zou het niet verant woord zijn de straf voor niet opzette lijke strafbare feiten opeens af te schaffen. Vooreerst zou het rechtsgevoel dit eenvoudig niet verdragen. Boven dien zou men dan toch wel moeten vre zen, dat het aantal onvoorzichtigheden nog zou toenemen, namelijk, die welke gepleegd worden door personen, die daarbij zelf geen gevaar lopen (aanrij dingen van voetgangers en wielrijders door zware auto's) en die inderdaad voor het aangerichte leed te weinig ge voelig zijn. Ook zijn er strafbare feiten in het verkeer, waarbij het ongeluk niet willens en wetens wordt teweeggebracht, maar waarbij wel een gedragslijn in het spel is, die via de wil kan worden be- invloed (controleren van de deugdelijke staat van auto of rijwiel, nalaten van evident riskante manoeuvres of snelhe den, vermijden van slordigheid t.a.v. verkeersregels, autorijden of fietsen on der invloed van drank). Temeer is er reden om het toch altijd niet geheel ondoelmatige middel van de straf niet te spoedig uit handen te ge ven, omdat de andere middelen om de verkeersveiligheid gunstig te beïnvloe den ook grote moeilijkheden medebren gen of van onzekere uitwerking zijn. Geen strengere straffen Uit het voorafgaande volgt echter, dat het niet gerechtvaardigd zon zijn zich door bezorgdheid over de vele verkeers ongevallen te laten meeslepen tot een roepen om steeds strenger straffen, tot dat het eindelijk beter gaat. Het rechts gevoel van een ervaren rechter, die zich van de gehele hier aangeduide proble matiek bewust is, blijft hier de enige aanvaardbare maatstaf. Wel brengt de moeilijkheid van deze problematiek mede, dat de jurist haar steeds weer behoort te doordenken en dat dit wel licht in details nog tot zuiverder straf toemeting en misschien ook tot het vin den van betere soorten straf kan lei den, maar grote verbeteringen liggen hier zeker niet voor de hand. Meer uitwerking dan van strenge straf zou te verwachten zijn van een grotere kans om bij overtreding van verkeersregels in ieder geval gestraft te worden. Ook dit echter zou alleen te be reiken zijn door uitbreiding van de po litie. Zou men het opmaken van pro- cessen-verbaal door de politie, in de omvang waarin deze thans surveilleert, al te zeer stimuleren, dan zou het ge vaar dreigen van verbaliseren in geval len, waarin de overtreding nu juist by- zonder weinig bedenkelijk was (sommige autogevallen)De schade die dit kan toebrengen aan de verhouding tussen publiek enerzyds en politie en justitie anderzijds, zou vermoedelijk veel groter zijn dan het nut van stipt inachtne- men van sommige regels. Waarom onbeleefd? „Waarom zijn velen van ons in het verkeer tot onbeleefdheden in staat, die zU in hun verdere omgang achterwege plegen te laten?" die vroeg prof. dr. B. C. J. Lievegoed, hoogleraar te Rotter dam en directeur van het Ned. Paeda- gogisch Instituut voor het Bedrijfsleven zich af. „Op de weg is de sociale afstand van de ene verkeersdeelnemer tot de ande re nog veel groter. Zelfs het gemeen schappelijke bedrijfsdoel valt hier weg en de geschetste regressie van het ge drag gaat veel dieper. Gehuld in zijn gedachtenwereld zit ieder in of op zijn voertuig, op weg naar zijn doel. Elke medeweggebruiker is een stoornis die ergernis oproept. De enige rationele therapie is te trachten de mens volwassener te ma ken in de verkeerssituatie. In het be drijfsleven is het herstel van de com municatie reeds een brandend punt. Het wordt bereikt door ontmoetingen te houden, waarbij gezamenlijke proble men worden verhelderd. In het verkeer kan het niet anders gaan. Slechts door weggebruikers elkaar te laten ontmoe ten kan het probleem worden overwon nen. Per literfles 6,95 ITALIAANSE VERMOUTH en ENGELSE GIN -r-K.* 'n Cooymans-preductl Koude douche heeft haar goede zijde schreef de Bonner General Anzeiger Rij - instructeurs krijgen een handboek Training gedragstechniek staat bovenaan (Speciale berichtgeving) De rij-instructie voor automobilisten moet in de eerste plaats worden opge vat als een training in gedragstech niek, welke het best kan plaatsvinden buiten de verkeerssituatie op een niet door ander verkeer gebruik wegge deelte, waar stelselmatige training mogelijk is. Aldus luidt de belangrijk ste overweging in een rapport, bevat tende de resultaten van een onder zoek naar nieuwe en betere methoden by de rij-opleidingen. De voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, heeft op de vandaag in het Scheveningse Kurhaus gehouden 16e wegverkeersdag van de KNAC dit rapport overhandigd aan de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben. Het is de bedoeling dat t.z.t. op basis van dit rapport een definitief handboek voor rij-instructeurs wordt samenge steld. In opdracht van en in nauwe samen werking met de KNAC is de Ned. Stich ting voor psychotechniek, onder leiding van prof. jhr. dr. D. J. van Lennep, reeds een aantal jaren geleden begon nen met het onderzoek, dat resulteerde in dit rapport. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat steunde het onder zoek krachtig. De afgelopen jaren heeft een groot aantal besprekingen plaats gevonden tussen groepen van door de KNAC erkende rlj-instructeurs, advi seurs van het Centraal Bureau voor de afgift? van rijvaardigheidsbewijzen (de examinatoren dus), deskundigen van de Ned. Stichting voor psychotechniek en van de KNAC. Verder volgden mede werkers van prof. Van Lennep en ver- keersdeskundigen van de KNAC een aantal rij-opleidingen van zeer nabij, o.a. door mee te rijden in de leswagens. De bij dit praktijkonderzoek betrokken rij-instructeurs en leerlingen werden psychologisch getest. De bevindingen werden neergelegd in tussentijdse rap porten. Les voor les wordt een aantal standaardsituaties in het rapport vermeld, die geleg-enheid geven de verschillende gedragstechnieken te instrueren. De ontwikkelde lestech- niek moet overigens met praktijk experimenten nog verder op zijn bruikbaarheid getest worden en pas daarna kan het definitieve handboek voor rlj-instructeurs worden afgerond. Burggraf 1295.- GRAETZ: constante, stralende beeldhelderheid met constante, maximale beeldscherpte. GRAETZ: verfijnde klank door de GRAETZ KLANKCOMPRESSOR die elke toon de ruimte geeft. GRAETZ: Uw keuze waard! IV en radio/televisiecombi naties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 11 modellen; van f825.- tot f2595.-. En ook Graetz radio met klankcompressor voldoet aan al Uw eisen! importeur: N.V. Thabur - Den Haag. Nog een rassengeschil Kinderen in Norfolk hebben al vele weken gedwongen vakantie (Van onze Amerikaanse correspondent) Een federaal gerechtshof heeft enige tijd geleden gelast, dat 17 negerkinderen zouden worden toegelaten op zes mid delbare scholen in Norfolk (Virginia). Dit zestal scholen was vroeger alleen voor blanken bestemd. De negerkinderen hadden afzonderlijke scholen. De rege ring van de staat Virginia is tegen het bevel van het gerechtshof in gegaan en Britse pers liet zich ondubbelzinnig uit (Van onze corespondent in Bonn) De Engelse Koningin Elizabeth zal, zo meent men in Bonn, niet over enkele maanden zoals tot dusverre gehoopt werd maar pas over anderhalf k twee jaar een officieel staatsbezoek aan West-Duitsland brengen als antwoord op het bezoek van Bondspresident Heuss aan Engeland. Men is tot deze conclusie gekomen naar aanleiding van de be paald niet geestdriftige ontvangst, die Heuss in Londen van de zijde der Britse openbare mening ten deel is gevallen. Men meent in Bonn, dat het voor Heuss een bittere teleurstelling is, dat zovele Britse bladen, en daarmee de Britse openbare mening, op zijn bezoek reageerden met kritiek, herinneringen aan het verleden en het zich distan- ciëren van de Duitsers in het algemeen. Men is in Bonn in het bijzonder gevoe lig voor de volgende twee Britse pers uitlatingen: Londense bladen hebben gezegd, dat de Koningin voor 1960 niet naar Duitsland mag gaan op straffe van het in conflict komen met de Britse openbare mening, die voor een Konink lijk bezoek aan Bonn op korte termijn niets zou voelen. Voorts is men onaan genaam getroffen door de kritiek van de Daily Express op de overhandiging door Heuss van een chèque ter waarde van vijfduizend pond voor het in de oorlog gebombardeerde Coventry. Vol gens de Daily Express zouden „een dwaas op het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken en een lakei op de Duitse ambassade te Londen Heuss de raad hebben gegeven het Duitse bom bardement op Coventry, waarbij1300 burgers werden gedood, goed te maken met een chèque van 5000 pond". Met een citaat van Churchill vroeg het blad de Duitsers: Voor wat voor een volk houden jullie ons? In Bonn acht men deze kritiek hoogst ongepast. De Westduitse pers is er thans evenwel op uit deze Engelse reacties naar waarde te schatten en voor het Duitse publiek met verwijzingen naar het eigen verleden en naar de door Heus geaccepteerde collectieve schaamte van de Duitsers voor de ge beurtenissen uit de Hitler-tijd te ver klaren. De Bonner General Anzeiger schreef bijv.,dat Heuss' bezoek aan Londen een koude douche is geweest, die toch voor de Duitsers een heilzame zijde heeft gehad. De gemiddelde Duit ser kan er uit concluderen, dat hij in het buitenland niet zo onweerstaanbaar geliefd wordt als vele Duitse toeristen soms menen. De Britse openbare me ning is aarzelend en kritisch en men concludeert daaruit dat van een posi- iieve instelling van het Britse volk tegenover de Duitse hereniging, waar over de Britse regering zulke" fraaie ver klaringen pleegt af te leggen, geen sprake is. De Britten hebben al moeite, zegt men te Bonn. om in het reine te komen met vijftig miljoen Duitsers en maken zich bepaald geen zorgen over de aansluiting van in totaal zeventig miljoen Duitsers, waardoor zij eerder nog wantrouwender zouden worden. Heuss' bezoek aan Londen werd op deze wijze, zo kan men te Bonn ver nemen, een ontnuchterende les, het einde van vele Duitse illusies over him fiere aanzien in het buitenland. Gevoel voor humor Volgens de Londense „Daily Tele graph" heeft de Westduitse ambas sadeur in Londen, Von Herwarth, verteld hoe president Heuss deze week reageerde toen iemand uit zijn gevolg hem vertelde over een menig te die bij het paleis van Bucking ham had staan juichen. „Tachtig procent van de mensen juichte de Koningin toe, zei Heuss, tien pro cent juichte voor de paarden en de resterende tien procent bestond uit Duitsers" In een op de band opgenomen inter view voor de Westduitse radio heeft Heuss gisteren verklaard, dat Duitse journalisten, die verbaasd waren over de gereserveerde houding der Britten en die daarp commentaar hebben ge leverd „idioten" zijn. Het is toch te be grijpen, zei hij, dat de ervaringen van de slechte jaren, die de Britten door gemaakt hebben, nog in vele mensen leven. „Ik heb niet achter de Britten aan gelopen", aldus Heuss. ..en zij niet ach ter mij". Wij hebben elkander ontmoet met de overtuiging, dat onze volken op basis van vertrouwen aan hun gemeen schappelijke toekomst en de toekomst in het algemeen moeten bouwen, zo zei hij. Advertentie Alweer z'n schlager uit onze nieuwe showroom 1-persoons pracht damast met 15 jr. garantie 52.75 Overal kijken, maar kopen bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 (Alléén voor textiel) MIDZABONNEN voor onze cliënten. Luchtdicht verpakt ****>-■* ovenvers - Altijd Altijd even lekker! garandeert U de versheid Veel toerisme op de Waddeneilanden 225.000 badgasten De gezamenlijke Nederlandse Wad deneilanden boekten in het afgelopen seizoen ruim twee miljoen overnachtin gen. Het aantal binnen- en buitenlandse badgasten wordt op plusminus 225.000 personen geschat, zo werd medegedeeld op de 13e Waddenconferentie die op het eiland Schiermonnikoog wordt gehou den. De belangstelling voor de Wadden eilanden is nog steeds groeiende. In tegenstelling tot het voorseizoen, toen het aantal bezoekers gering was, heeft men een naseizoen gehad zoals nog nimmer werd geregistreerd. De vakantieepreiding begint door te Veel geld voor de collectie-Regnault Vier ton meer dan verwacht De collectie-Regnault heeft minus de aankoop van de 20 kunst werken door de gemeente Amster dam voor twee miljoen gulden een bedrag van 1.3 miljoen gulden opgebracht. Dit is circa 4 ton meer dan de taxatie van de veilingmees ter, de heer P. Brandt, die zich na afloop van de veiling dan ook zeer tevreden toonde over dit resultaat. Gistermiddag werd, eveneens onder grote belangstelling, doch nu meer van Nederlandse zijde, levendig geboden op de werken van de moderne Nederlandse meesters. De bekende „Koffiepiksters" van Isaac Israëls kwam na een inzet van f 8000.en een snelle bieding met duizend gulden tegelijk in het bezit van een Amsterdamse collectionneur. De andere Israëls gingen van de hand voor 2300, 3300 en 5000 gulden. Ook op de werken van Herman Kruyder is levendig geboden. Diens „Melkster" bracht 13.000 gulden op, zijn „Boerderij in Blaricum" werd voor f 9000.eigen dom van het van Abbé-museum in Eind hoven, het „Winterlandschap in Bla ricum" kocht jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de Amsterdamse musea, voor het Stedelijk Museum. Kruyders „Genisse" en diens „Limburgs land schap" bereikten resp. f 20.000.en f 7500.—. Van de zes werken van Jan Sluyters bracht het „Liggend naakt met collier" een bedrag van f 5100.op. De algemene indruk was, ook tijdens de veiling van de Nederlandse werken, dat de Nederlandse gegadigden nauwe lijks aan bod kwamen tegen de buiten landse, die kennelijk meer geld beschik baar hadden. Gistermiddag is ook in de z.g. „televisie-zaal" levendig door par ticulieren geboden. Binnenkort zal het tweede deel van de collectie-Regnault in veiling komen. Het is een verzameling tekeningen, boekwerken, grafieken en tenslotte de kunstbibliotheek van de grote verza melaar. Zenuwartsen in een kort geding tegen Ziekenfonds Voor de president van de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg heeft ge diend een kort geding tussen twee ze nuwartsen enerzijds en het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds Walcheren anderzijds. De artsen hadden het fondsbestuur ge daagd teneinde opschorting te verkrij gen van het besluit, dat tot hun ontslag: leidde per 16 oktober j.L wegens onre gelmatigheden bij het declareren van zogenaamde herhalingskaarten. Pleiters waren voor de artsen resp. mr. J. P. Hogerzeil uit Zwolle en mr. Th. Sprey uit Amsterdam, en voor de gedaagde mr. A. J. van der Weel uit Middelburg. De beide raadsleden van de eisers be twisten de bevoegdheid van het zieken huisbestuur de artsen te ontslaan op grond van de vermeende onregelmatig heden. De juiste weg was huns inziens geweest zich tot het medisch tuchtcol lege te wenden, dat de bevoegdheid heeft de dokters te corrigeren of tot de rech ter, die de verbintenis had kunnen doen ontbinden. Zij laakten de handelwijze van het bestuur van het fonds, dat, naar hun mening, niet alleen onrechtmatig art sen ontsloeg, maar tevens een perscon ferentie belegde, waarin gesuggereerd werd. dat de beide artsen strafrechtelijk vervolgbare feiten zouden hebben ge pleegd. Voor de gedaagde zette mr. Van der Weel uiteen, dat het niet om een klei nigheid ging, maar om vermoedelijk rond de f 6000. Zo er dan geen sprake was geweest van enige opzet, dan toch wel van grove nalatigheid. Volgens spre ker was het fonds zeker bevoegd de overeenkomst te beëindigen, vooral nu dit geschied was na overleg met de ver tegenwoordigers van de ziekenfondsraad. De uitspraak is bepaald op 30 oktober I heeft bevolen, dat de scholen gesloten [zouden worden. Tienduizend kinderen kregen op die manier extra vakantie, maar na een maand hoopte bijna ieder een, dat de scholen weer spoedig open zouden gaan De bevolking van Norfolk denkt wat ruimer dan het merendeel van Virginia's burgers. Norfolk is een havenstad en bovendien een heel belangrijke vloot- basis. Daardoor wonen er in Norfolk veel Amerikanen, die niet het zuidelijk vooroordeel tegen negers hebben. Het was dan ook verstandig, dat de federale rechtbank juist in deze stad een begin wilde maken met integratie op scholen. Maar gouverneur Almond en zijn mede bestuurders van Virginia waren kenne lijk beducht, dat de liberaal-denkenden zouden zeggen: „Van Norfolk begint de victorie". Vandaar dat zij wetten aan deden nemen, die hen machtigden om scholen, waar integratie gelast werd. te sluiten. Duizenden kinderen in Norfolk vervelen zich nu, duizenden ouders ma ken zich bezorgd over het feit. dat hun zoons en dochters lelijk achter zullen raken. Men schat dat 3.000 van de 10.000 kin deren op het ogenblik wel weer enig onderwijs krijgen. Men heeft namelijk allerlei cursussen georganiseerd in par ticuliere huizen, kerken, enz., doch zulk geïmproviseerd onderwijs is uiteraard maar gebrekkig en als de toestand voort duurt zullen veel kinderen ernstig in hun opleiding worden geschaad. De ze ventien negerkinderen hebben nu een eigen cursus in een negerkerkje, dat in een achterbuurt staat. Het stadsbestuur is aarzelend. De po litici daarin schijnen bang om zich in de vingers te snijden. Daarom maar zo weinig mogelijk actie. Het meeste wat ze tot dusver hebben toegestaan is, dat op 11 november een niet-bindend refe rendum gehouden zal worden onder de ouders van de betrokken kinderen. Het zou mogelijk zijn, dat het stadsbestuur de scholen heropende. Deed men dit. dan zou men naar alle waarschijnlijkheid de subsidie van de staat Virginia verspelen. Het lijkt echter waarschijnlijk, dat de ouders de extra-kosten wel willen dra gen, mits him kinderen dan weer nor maal onderwijs krijgen. Die negerkin deren zal men willen toelaten in dat ge val. Niet van harte, maar desnoods. Doch ook al zou het begin moeilijk zljn,- dan nog zou in Norfolk de victorie kun nen beginnen. voor oliehaarden PETROLEUM Vflrpr'o ntlPl Advertentie Russische censuur houdt nieuws over Pasternak tegen Buitenlandse journalisten zijn er wel in geslaagd te spreken met de Russische schrijver Pasternak, die de Nobelprijs voor letterkunde heeft ontvangen, maar de Russische censuur heeft de berich ten van die journalisten tegengehouden. Twee zusters van Pasternak, die in Ox ford wonen, verklaarden gisteren opge- togen te zijn over de toekenning van de prijs. In de afgelopen maanden zijn hon derden exemplaren van „Dokter Zjiva- go" Pasternaks laatste boek op de Expo in Brussel gekocht door Russen, I die op het terrein van de wereldten- j toonstelling werkten. De boeken waren in Nederland gedrukt en werden door een Brusselse boekhandelaar verspreid, i Zoals bekend is het boek niet in de Sov- werken, zo heeft men ook op de Wad- jet-Unie zelf versohenen, omdat het let- deneilanden geconstateerd. Men ver- i terkundig te weinig waarde zou heb- wacht dat de spreiding in 1959 door de: ben.... In werkelijkheid is de reden, instelling van drie sectoren in ons land dat de schrijver nogal wat kritiek op nog groter effect zal sorteren. In deze i het Sovjetrussische systeem oefent, het- drie sectoren beginnen de bouwvak- en geen de autoriteiten natuurlijk niet naar schoolvakanties op 11, 18 en 25 Juli. I de zin is. zuinig geen roet meer warmte Geen aanvalsdaden van Tsjang Kai-sjek De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles, is giste ren uit Taipeh naar Washington ver trokken na besprekingen die volgens waarnemers twee belangrijke punten van overeenstemming hebben opgele verd nJ. dat geen Amerikaanse strijd krachten direct betrokken zullen wor den bij de verdediging van de nationa listische eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland en dat de nationalis ten geen pogingen zullen doen om op het vasteland te landen. In het officiële communiqué over de besprekingen, die Dulles in de afgelo pen dagen met Tsjang Kai-sjek heeft gevoerd, wordt gezegd, dat zij het er over eens waren dat de verdediging van de eilandjes Quemoy en Matsoe „nauw samenhangt" met de defensie van For mosa en dat het bombardement van Quemoy, dat de communisten hervat hebben op de dag, dat Dulles in Taipeh arriveerde, geen verwijdering tussen de Amerikanen en de nationalisten tot ge volg heeft gehad. De waarnemers merken voorts op. dat Dulles in beginsel het recht van de na tionalisten om de eilanden voor de kust te verdedigen heeft erkend. De V.S. hebben indertijd beloofd dat zij zullen helpen als Formosa of de Pescadoren aangevallen worden doch wat zy zullen doen bij een communistische aanval op Quemoy en Matsoe is nooit duidelijk gezegd. Dulles zou Tsjang meer Ameri kaanse voorraden hebben beloofd in ruil voor de verzekering, dat de nationalis ten het communistische vasteland niet zullen aanvallen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9