PARAMOUNT ROKEN! Herenmode Ti|? M 2 Paren-Verkoop\j Sölim riep met Residentie-Orkest ongehoorde muzikale spanning op Jnieke „Zwolse" vondst in Leiden PARAMOUNT ÉÉN GULDEN! ^arettes Myra Hess vorstin der pianisten Stretch Nylon enkiets Peek&Cloppenburg NU KUNT U VOOR HETZELFDE GELD de wereldberoemde nu in Nederland 7ste jaargang Vrijdag 24 oktober 1958 Tweede blad no. 29577 Muziek als wonderdadige weldaad! egers Mozartvariaties magistraal slot magistraal Onze stad wordt wij mogen daar voor éénmaal wel mee aan- angen! gelukkig door het Residentie-Orkest niet ten achter gesteld: wee persoonlijkheden van wereldreputatie, twee uitzonderlijke een- jigen onder de mensheid, maakten hier hun entrée. De pianiste Dame Myra Hess (Commandeur Oranje Nassau) en de even vermaarde, doch in onze stad nog nimmer opgetreden prof. [arl Böhm, coryfee onder de dirigenten, met de Salzburger Festspiele a de Weense Staatsopera als gulden inscripties op zijn maarschalk taf, presenteerden zich. Even terzijde: deze Karl Böhm is de vader van de bekende film- cteur Karl Heinz Böhm. Dit concert groeit met Mar mede ding, onder zijn directie en met and aard werken van twee grootmees- rs uit de kunst der compositie, t.w. «thoven en Reger uit tot een avond 1 weldaad. Het maakt een mens „beter", hij eft er zich aan op! Deze uitvoering wordt tot een supe- 'ur gebeuren in de stroom van muzi- le evenementen. Deze twee schenken het hoogste met n orkest, dat op het toppunt van in kunnen speelt, al zijn instrumen- ie kwaliteiten in de volheid en ge- ïanceerdheid van glanzende pracht poseert. Aangevoerd door een leider, bij wie meeslepende bezieling en de poëti- he beliohting de volkomen natuurlijke onnen zijn, waaruit zijn inspirerende uitzonderlijke muzikaliteit opbloeien. Direct al komt deze avond te staan het teken van zelden opgeroepen en sdergane spanningen, die Böhm als •aken naar de zaal doet overslaan, 'jnneer daar Beethovens Leonore- iverture no. 3 opklinkt in de stylis- iche volmaaktheid zoals zij bedoeld in de dynamische contrastwerkingen :r tempi en klankwerkingen: van wei- ast nimmer gehoorde subtiele pianis- ai tot forti, waarin de klank haar toaakt ongeschonden noblesse be- judt. En onbedwingbaar komt het verlan- de ganse Fidelio onder deze direc tie horen, zó adembenemend boeiend, teressant en plastisch schildert Böhm i op zichzelf al sublieme voorspel, de överste sfeer onmiddellijk oproepend een rasechte opera-deskundige. Myra Hess en prof. Karl Böhm tijdens de pauze van het concert (Foto L.D./Van Vliet) Myra Hess verkreeg haar eretitel „Dame" voor jarenlange wonderbaar lijke prestaties. Nog steeds is zij. ondanks haar hoge leeftijd een „vorstin" onder de pianis ten. Koninklijk zit zij aan de vleugel, be heerst en geconcentreerd haar Beet hoven het vierde pianoconcert, „my favourite composition" zegt zij ons uitdragend in klassieke rust en toren hoog erboven staand. Men is geneigd te menen, dat twee persoonlijkheden als deze elkaar niet te vinden zouden weten. Toch gebeur de dit, al doken aanvankelijk resten van controversen even op. Doch uitein delijk werd het toch een meesterlijk samengaan, met de volstrekt eerbieds- volle „dienst" aan het kunstwerk in eerste instantie. Met de weemoed zowel als de speelse vreugde die het behoeft en een Myra Hess. die nog niets van haar impone rende kracht heeft ingeboet. Zó weergegeven breekt Beethoven in deze verwarrende eeuw de zielen open en maakt hij de weg naar het waarlijk- grootse vrij, in absolute rust voorgedra gen door een „meesteresse". Bloemen en vele ovaties maakten het haar duidelijk, dat zij tevens de grote overwinnaresse was! Na de pauze een derde hoogtepunt! De veel gesmade Reger. voorbereider tot de doorbraak der tonaliteit zoals hij wel genoemd is en o.a. hevig aangeval len om zijn modulatorische overladen- heid. gaf met zijn typische variatie- kunst de allerhoogste vervolmaking. Alle teohnische vormen zijn er in toe gepast, ook in zijn „Variaties op een thema van Mozart opus 132 (uit diens pianosonate in A). waarin hij na zijn impressionistische stijlexperimenten te rugkeerde tot de absolute muziek. Deze variaties behoren tot de rijkste der orkestlitteratuur, gehuld in een voor Reger merkwaardig doorzichtige in strumentatie, waarin desondanks de coloristiek met behulp der subliem ge hanteerde blazers een groot aandeel heeft. Men denke o.a. aan zijn Hiller-varia- ties om de tegenstelling duidelijk te ondergaan Reger bereikt een majesteitelijke cli max in de magistraal gebouwde Fuga waarin de soepele en moeiteloze wijze, waarop de stemmen geleid wordendoor een woud van harmonische complexen, een openbaring is. Hier was het. dat Böhm met het hem blindelings volgende orkest zijn hoogste triomf beleefde, een niet aflatende spanning bij het auditorium opriep en het orkest ver boven de traditionele vermogens deed uitstijgen. Hij spon allen in de ban van zijn suggestie en gaf aan Reger zonder enige reserve de wonderdadige kracht van zijn persoonlijkheid. Het moet voor dit orkest een ver rukking geweest zijn onder zülk een dirigent te spelen, gelijk dit, naar ons ter ore kwam, ook voor hem het geval was. Dit wil wat zeggen voor een dirigent, die regelmatig zo veel voortreffelijke ensembles totzqn beschikking heeft. Zoals hij de Regerfuga als een imperator met biologerend stuwend gebaar tot ongekend hoge vorm realiseerde en boven de materie uit hief, zal ons onvergetelijk blijven! En de wens naar „méér Reger" is sterk bij ons opgekomen! 23 oktober 1958 was werkelijk een historische datum in het Leidse muziekleven! H. Ons huis een thuis Zoals reeds gemeld, heeft de Commis sie Bijzonder Kerkewerk van de Leidse hervormde gemeente besloten de voort zetting van het gesprek over gebedsge nezing te houden op zondag 9 november. In het kader van de gezinsweek zal zondag in het Luxor-theater gesproken worden over de actuele vraag„Ons huis een thuis?'. Voor vele jonggehuwden is het gebrek aan voldoende woonruimte een reden om moedeloos te worden. Jongeren stuiten, binnen en buiten de gezinnen, op wan begrip en misverstand bij ouderen. Tal loze ouders tobben over hun kinderen en zelf voelen zij zich ook dikwijls stuur loos. Dit alles mag gezien worden als een vraag naar de zin van het leven, zowel van gehuwden als ongehuwden. Het is een knellende vraag van ouderen, die met de beste bedoelingen geen resul taten bij hun kinderen bereiken en ook van vele jongeren, die zich in de steek gelaten voelen. Als inleidend programma zal een ar tistiek echtpaar, dat ervaring heeft op dit terrein,' een aantal flitsen spelen, dat regelrecht aan de praktijk ontleend is. In het vraaggesprek zal de bijbelse belichting van de vragen en puzzels, die uitgebeeld worden, uiteraard niet achterwege blijven. De bijeenkomst staat onder leiding van dr. P. L. Schoonheim. NA MISLUKT SCHOONMAAK BEDRIJF OP HET DIEVENPAD Een jaar gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, met aftrek van het sinds 25 juli j.l. durende voorarrest en met toezicht van het Ned. Genoot schap voor Reclassering vorderde de of ficier van Justitie bij de Haagse recht bank tegen twee 20-jarige Leidenaars. Deze verdachten hadden samen een schoonmaakbedrijfje overgenomen maar stonden voor hoge lasten en kwamen financieel niet rond. Uiteindelijk had den zij hun toevlucht genomen tot het stelen en verduisteren van bromfietsen. Zo werden enkele bromfietsen in Lei den gestolen die in Den Haag werden verkocht. Een in Den Haag gestolen brommer werd in Leiden van de hand gedaan. Tevens werden enkele gehuurde bromfietsen verkocht. Beide verdachten waren nog niet eer der veroordeeld en de reclasseringsrap- porten waren gunstig. Uitspraak 6 no vember. ZWO-subsidie voor studie bijzondere rechtspraak De Nederlandse Organisatie voor Zui ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het straf- en volkerenrecht aan de Rijksuniversiteit te Groningen, een sub sidie verleend voor een studie over de bijzondere rechtspraak na de tweede wereldoorlog. Door deze subsidie heeft prof. Röling als medewerkster mevrouw mr. G. MerkusKlomp te Leiden kunnen aan stellen, die voor hem het voor deze studie benodigde materiaal bijeenbrengt. Aan de hand van deze gegevens zal de hoogleraar zijn studie schrijven, welke hij over een kleine twee jaar hoopt te publiceren. Prof. Röling heeft van 1946 tot 1948 als enig Nederlands rechter deel uitge maakt van „the international military tribunal for the Far East" te Tokio een pendant van het Hof te Neuren berg waar de Japanse oorlogsmisda digers werden berecht. Van 1949 tot 1952 had hij als raadsheer zibting in de Bijzondere Raad van Cassatie. Op het ogenblik worden door mevr. Merkus gegevens ingezameld over de bijzondere rechtspraak in andere lan den en over de buitenlandse doctrine. Daardoor zal het mogelijk worden de rechtspraak van de Bijzondere Raad van Cassatie te beschrijven tegen de achtergrond van buitenlandse beslis singen en buitenlandse wetenschappen. PUBLICATIES OVER HET STRUCTUURPLAN Zoals bekend stelde het lid van de raad, de heer C. J. Piena, onlangs de volgende vragen aan het College van B. en W.: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de mededeling in de pers van ir. Lem over een nieuw structuur plan?; 2. Waren B. en W. hiervan op de hoogte?; 3. Achten B. en W. het juist, gezien de voorbarige publikaties bij het eerste structuurplan, dat deze mededeling in de pers verschijnt voor dat de Raad hiervan heeft kennis ge nomen? en 4. Wat hebben B. en W. ge daan of welke maatregelen denken zij te nemen om dergelijke ontijdige publi katies te voorkomen. B. en W. beantwoorden vraag 1 bevestigend en de vragen 2 en 3 ont- Eer» unieke gelegenheid om voor delig 'n paar extra te kopen! e passend voor elke maat ijzersferlc e snel droog in exclusieve herfstkleuren extro voordelig per paar per 2 paar 2.95 kennend. Naar aanleiding van de vierde vraag delen B. en W. mede, dat zij de directeur der Gemeentewerken hebben gewezen op het onjuiste van zijn han delwijze. Aan de hoofden van de ge meentelijke takken van dienst hebben zij een circulaire doen uitgaan, waarin B. en W. met klem verzoeken de voor schriften inzake de verplichting tot geheimhouding nauwgezet in acht te nemen en het onder hen ressorterende personeel dienovereenkomstig instruc ties te geven. "i M awuunf s aMHRIC/\N JURIDISCHE VOORDRACHT VOOR AFGESTUDEERDEN In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Nederlandse Universiteiten, die mede toegankelijk zyn voor notarissen, kan didaat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 5 november a.s. des avonds om 7.45 uur in het Academiegebouw prof. mr. J. C. van Oven over het onderwerp: „Moet aan de overlevende echtgenoot een legitieme portie worden toegekend?" De politie heeft gisteren een 20- jarige Leidse grondwerker aangehouden verdacht van diefstal van een brom fiets. examen zo spoedig mogelijk een meer openbaar karakter te geven, door ook anderen, dan de examinator, het recht te verlenen mee te rijden en bij het theoretisch examen aanwezig te zijn. Aan het slot van de vergadering is uit voerig gediscussieerd. Mr. A. Hoekema als secretaris van de Bovag en de heer B. Vos jzn, secretaris van de BF.N. na mens de commissie van overleg hebben tenslotte hun instemming met de voor liggende regelingen betuigd en gewag ge maakt van groeiend vertrouwen in en samenwerking met de leiding van hec C.B.R. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. Engelse taal- en letterkunde, mej. A. E. Eringa (Oegstgeest)kand.ex. Klassieke taai en letterkunde, de heer C. A. v .d. Oord (Voorburg); doet ex. Klassieke taal- en letterkunde, de heer C. J. C. Rietman (Leiden) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Maria Caecllla, dr van J. de Vriend en M, M. P. van Velzen, Paulette, dr. van J. Hillebrand en M. Tervooren. Jo hanna Hendrika, dr van D. H. van der Ham en H. J. J. van Maanen, Johanna An toinette Maria, dr van B. T. Króse en H. P. Windmeijer, Robby Albertus. zn van P. J. van Dam en B. Keijzer, Maartje, dr van A. Twigt en J. Dijkhuizen, Evert Jan, zn van P. J. Weldner en A. H. van der StaaiJ. GETROUWD C. Dreef en J. W. de Jong, E. J. H. van Tongeren en W. van der Meer, J. A van der Blom en H. M. Nagtegeller. J. Har te- velt en A. G. Rombout. J. M. Hogeboom en M. C. H. van Dlnten, P. K. Perreiln en J. C. M. Mark. OVERLEDEN A. Sleval, 87 Jaar, man, W de Gans. 69 Jaar. wed. van A. Llndenburg, C. Verstoep. 66 jaar, man, D. van DuLJn, 73 Jaar. mar. G. van Egmond, 62 Jaar. wed. van S. Bur- ge*. „Een zeer bijzondere vondst". Zo 'nschetst de heer G. Kortenbout m der Sluys van het Rijksmuseum *n geologie en mineralogie te Lei- *n de in mei bij Zwolle gevonden itishoornschedel. Deze schedel erd indertijd tijdens baggerwerk- temheden bij Wester veld naar bo~ en gehaald. Door bemiddeling van 'e amateur-geoloog, de heer Tol- •«is, is de schedel naar Leiden ge zonden en daar aan een nauwkeu rige studie onderworpen. Daarbij is komen vast te staan, dat het de schedel betreft van de Dicerorhinus hemitoechus. Prof. dr. F. Florschütz bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit in de palaeofytologie van het Kainozoicum en palynologie onderzocht het zand. dat zich in de schedel bevond, z.g. pollen-anali- ttsch stuifmeelkorr el-onderzoek) en concludeerde, dat de schedel af- komstig is uit het Eemien. Dit is een tijdvak van ongeveer 70.000 jaar geleden, waarin een sub-tropisch klimaat heerste. Bij weten van de heer Kortenbout van der Sluys zijn er van deze soort neushoorn nog maar twee schedels bekend, namelijk een in Engeland cn een in Duitsland, beide veel min~ der gaaf dan het Zwolse exemplaar. Veertig procent slaagt direct voor rij-examen Elf contactvergaderingen met In totaal 4500 autorijschoolhouders en instructeurs houdt de directeur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen, de heer H. M. W. Westerlaken. De examenkringen Den Haag en Leiden kregen de pri meur van deze bijeenkomsten. De heer Westerlaken deed een ernstig beroep op alle goedwillende rijschool houders om, ondanks hét uitblijven van een wettelijke regeling voor het autorij schoolwezen, door te gaan met verhoging i van de vakbekwaamheid. De hoge af keuringspercentages bij de examens moe ten tot het verleden gaan behoren. Het percentage van kandidaten, dat de eerste keer slaagt heeft een landelijk gemid delde van bijna 40 bereikt. Dit is volgens de heer Westerlaken het hoogste van alle (vak- en middenstands)-examens in Nederland. Voorts werd medegedeeld, dat na 1 januari a.s. voor het doen van rij examen een personen- of vrachtauto of autobus nodig is, die is voorzien van een dubbele rempedaal. Op voertuigen, die hiermee niet zijn uitgerust, zal men dus geen examen meer kunnen doen, ook al zou de handrem in orde zijn. De directeur deelde verder mede, dat de commissie van toezicht op het Cen traal Bureau besloten heeft hél rü-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3