Industriehaven van Alphen maakt bouw brug in Rijksstraatweg nodig Nederlandse kotter enthousiast in Deense vissersliavens ontvangen Vijftien huizen vallen ten offer aan groots en kostbaar plan DE BESTEDINGSBEPERKING DEED SCHADE AAN HORECA Schipper Leen van der Plas uit Katwijk aan Zee maakte met zijn straa ljagergoodwill-reis LANCERING MISLUKT VAN BALLON ALS KUNSTMAAN 97ste jaargang Donderdag 23 oktober 1958 Vierde blad no. 29576 Jrug krijgt totale breedte van 14,5 nieter (Van een onzer verslaggevers) Het feit, dat in Alphen geen geschikt industrieterrein beschikbaar lis, dat direct aan goed bevaarvaar water ligt, en tevens aansluiting aan het wegennet geeft, is in het verleden reeds oorzaak geweest, dat belangrijke industrieën, die zich hier hadden willen vestigen dit in andere gemeenten deden, terwijl nog bovendien hier gevestigde indus trieën mede om genoemde redenen in een buurgemeente zijn gaan bouwen. Dat Alphens gemeentebestuur deze gang van zaken met lede ogen heeft aangezien is buiten twijfel en het mag dan ook stellig een daad van wijs beleid worden genoemd, dat men naarstig is gaan zoeken naar de mogelijkheid tot verruiming van gunstig gelegen industrie terreinen. Men heeft hierbij ook gedacht aan Alphense industrieën die indien dit nodig mocht zijn in verband met gebrek aan uitbreidings mogelijkheden ter plaatse, willen bouwen op aan water en wegen gelegen industrieterrein. Hoe vreemd het ook mge klinken, in- ustrieterrein van enige omvang, dat irect gelegen is aan open water, is er onze gemeente nagenoeg niet te vin- n. Men moest hiervoor dus een op- ssing zoeken. Thans is een nieuw industrieterrein au de Heimanswetering in wording; iet de aanleg van de toegang vanaf de ludshoomseweg is men reeds begon- en. zodat dit terrein volgend jaar ont- oten kan worden. Hiermee is men er echter nog niet. eeds vanaf rond 1950 bestaan er plan- en bij het gemeentebestuur om te ko- len tot de aanleg van een insteekhaven et een uitmonding in de Rijn. De ge fikste plaats hiervoor is op advies deskunidgen aangewezen in het esten van de gemeente, waarbij men er het onmiskenbare bzwaar, dat de ijksstraatweg dan doorkruist, en een rug gebouwd moest worden, maar is ten gestapt. In het uitbreidingsplan is de insteek- iven opgenomen in het westen, vooral omdat daar de mogelijkheid voor dustrievestiging bijzonder goed is en rens, omdat daar voor een directe asluiting op het spoorwegnet, door a aftakking van de lijn AlphenLel- n, verwezenlijkt kan worden. Grond reeds gekocht Aan het Ingenieurs- en Architec tenbureau J. Hasselt en De Koning, te Nijmegen, onder welks leiding ook i Koningin Julianabrug gebouwd ls, rerd opdracht gegeven tot het ma ken van de tekeningen en het verder litwerken van de plannen. Het gehele i omvat een oppervlakte van ruim h.a., met mogelijkheid tot uitbrei- j in westelijke richting. De beno- iigde grond heeft het gemeentebe stuur in de loop der jaren reeds aan gekocht van de veehouders, die zich tonder succes tegen de plannen van gemeentebestuur verzet hebben. De ingang van de haven is geprojec- ird een 300 meter ten westen van ifauna en ter hoogte van de rij wo- igen in de Hoorn, met het bedrijf a Bakker Blom in het westen en de ienopslagplaats van de fa. Van Dam Van Nelle bestellen Advertentie RECHTZAKEN Onvoordelige dreun Omdat hij op een vredige zondag in maand augustus van dit jaar een ïova-getuige opzettelijk enige stompen aft toegediend, is een in Djokjakarta boren 39-jarige metaalbewerker uit iSterdam veroordeeld tot f5.- boete. De Jehova-getuige vervoegde zich op bewuste zondag aan de deur van ver- chte. Diens vrouw deed open en zei leefd dankend voor de moeite", dat zij n interesse had in een Jehova- uige. Een kwartier later werd ver- chte zelf bij het verlaten van zijn oing door de Jehova-getuige aange- oken. Hoewel verdachte hem vier al verzocht te verdwijnen, gaf de Je- 'a-getuige hieraan geen gevolg, ïi toen, meneer de president, hield mijn linkervuist onder de kin van die neer en vroeg of ik mocht slaan. Dit eht niet. Maar ik heb hem toch maar i dreun gegeven," aldus verdachte. >e Jehova-getuige was niet als ge le verschenen, hetgeen de Officier f een Jehova-getuige niet juist vond. kon zich voorstellen dat verdachte &m kwaad was geworden. Het was n de Officier zelf ook eens over- aen, maarhij had alleen geen gegeven. ijf gulden boete was de eis. tok de president vertelde nog iets r zijn ervaringen met een Jehova- uige. Eveneens op een zondag. Maar president had, om van alles af te zijn, i krantje van de Jehova-getuige ge- ht voor de somma van één gulden, i daarmee was voor mij de zaak af. dit tegen verdachte „kost het vijf gulden, want je moet niet met feunen" gaan werken!" aan de oostzijde. De 15 woningen zul len gesloopt moeten worden; voor de bewoners hiervan worden reeds andere woongelegenheden gezocht. Brug in Rijksstraatweg Zoals reeds vermeld, is het nodig dat over de ingang tot de haven een brug in de Rijksstraatweg wordt ge bouwd. Deze brug zal dezelfde breedte krijgen als de weg met inbegrip van voetpad en rijwielpad. Hierdoor is het nodig, dat de brug een rijbaan krijgt van totaal 7.75 meter breed, met een voetpad van 2.40 meter aan de noordkant en een rijwielpad van dezelfde breedte aan de zuidkant. Tus sen de palen zal de brug hierdoor een breedte krijgen van 14.50 meter. Het zal een éénklaps basculebrug worden met bovenbouw en een doorvaartwijdte van 10.50 meter. Het brugwachtershuisje zal een plaats krijgen aan de noord-west- zij de van de monding. De klap zal aan de westkant een vaste-draaibare verbin ding hebben met het landhoofd. De brug zal geheel elektrisch worden bediend, evenals de afsluitbomen. Haven van 60 bij 600 meter De haven zal een nuttige breedte hebben van 60 meter en een lengte van ruim 600 meter, met een kop aan de oostkant, waarin de schepen kun nen draaien en waaraan twee open bare loswallen gemaakt zullen worden. De west- en oostzijde van de haven bestaat uit een aarden wal, die door de zich aan de haven vestigende bedrijven naar behoeven kan worden ingericht. De haven zal toegankelijk worden voor binnenvaartschepen tot 1000 ton en kustvaarders tot 500 bruto register ton. De haven zelf zal een diepte krijgen van ongeveer 3.60 meter of 4.30 meter min A.P. Aan de oostkant van de haven is een strook industrieterrein, breed 55 meter beschikbaar en aan de westzijde van ruim 100 meter breed. Toegang tot de openbare loswal wordt verkregen door aan te leggen straten vanuit de Van Foreestlaan, die links en rechts langs de fabriek van Hollandia geprojecteerd zijn. Totaal zal ruim anderhalve kilo meter straat moeten worden aangelegd. De grondspecie. die door het maken van de haven beschikbaar komt, zal dienen ter ophoging en bouwrijp ma ken van de rondom de haven liggende industrieterreinen. Aan de kop van de haven zal een z.g. inlaatput worden ge maakt .waardoor het mogelijk wordt de riolering door te spoelen en het water de vijvers in het bospark te ver versen. Aanbesteding op 8 december De werkzaamheden, waarvoor de aanbesteding maandag 8 december zal plaats vinden, zullen beginnen met het graven van een haveningang van uit de Rijn. Vervolgens zal een om- leidingsweg worden gemaakt zuidelijk van de Rijksstraatweg, zodat men met de bouw van de brug in deze weg kan beginnen. Na de ingebruikneming van deze brug, kan de omleidingsweg weer worden verwijderd en met de verdere afwerking van de haven worden be gonnen. Het is begrijpelijk, dat bij een derge lijk omvangrijk werk, waarmee vele tonnen gemoeid zijn, tussen de ver schillende aannemers een goede samen werking aanwezig moet zijn, wil het werk niet stagneren. Samenwerking bij het tot stand komen van dit voor Al phen zo uiterst belangrijke plan is er gelukkig ook geweest tussen de diverse instanties, zoals Rijkswaterstaat, Pro vinciale Waterstaat, Hoogheemraad schap Rijnland, bestuur van de polder Kerk en Zanen en de dienst van ge meentewerken van Alphen. Belang voer gehele streek Al deze instanties hebben ingezien, dat het uitgeven van zovele kostbare guldens volkomen verantwoord is en in het belang geacht moet worden, niet alleen van de industriële ontwikkeling van, Alphen, maar ook van de gehele De huisjes aan de Rijksstraatweg die moeten verdwijnen voor de aan leg van de industriehaven. streek. Aangenomen kan worden, dat met de openstelling van deze haven Alphen hieraan een belangrijke bij drage heeft geleverd. Moge het zo zijn, dat de verwachtin gen, die het gemeentebestuur hierbij heeft, ook werkelijkheid zullen worden, waardoor Alphen. liggende in het hart van Holland, haar naam als centrum gemeente voor de streek nog meer dan tot nu toe eer zal aandoen. Van Nelle bestellen Advertentie Onwaardig gedrag Aksel Larsen, voorzitter van de com munistische partij van Denemarken, is tydelijk geschorst uit alle partij functies wegens „onwaardig gedrag", meldt het partijblad „Land og Folk". Tot deze maatregel is dinsdag door het centrale partijcomité besloten. Volgens het blad heeft Larsen maandag voor de grap een foto van zichzelf laten maken met een strop om zijn nek. Larsen was al ge schorst als voorzitter van de parlements- fractie. Hij is al sinds 1932 partijvoor zitter. De laatste tijd is hij van Titoïsme beschuldigd. Hij wenst niet, dat de partij kritiekloos alles van de Russische com munistische partij aanvaardt. Van Nelle bestellen (Advertentie) Controle atoomontwapening wellicht onmogelijk Geleerden uit 20 landen, waaronder Groot-Brittannië, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, hebben als him mening gegeven, dat het opslaan van kernwa pens door oost en west een doelmatige controle op ontwapening op het gebied van kernwapens heel moeilijk en mis schien onmogelijk heeft gemaakt. Deze verklaring, die werd opgesteld op de in september te Kirzblihel in Oos tenrijk gehouden atoomconferentie, werd gisteravond te Chicago gepubli ceerd, Ook Nederlandse geleerden waren op de conferentie te Kitabühel vertegen woordigd. Ambtenaren kiexen Brussel Vele honderden ambtenaren, die voor de Euromarkt en Euratom in Brussel werkzaam zijn, schijnen de keuze van een Europese hoofdstad door het feit van hun vestiging in Brussl in eigen handen te hebben genomen. Na jaren lange beraadslagingen is men het nog Steeds niet over de officiële aanwijzing van een Europese hoofdstad eens ge worden, maar de beide organisaties heb ben nu van de Belgische regering twee flatgebouwen van tien verdiepingen ge huurd en daarbij 80 miljoen Belgische franken te leen gekregen als tegemoet koming voor de inrichting. Een derde gebouw voor de E.E.G. zal binnenkort gereed komen. Ook televisie ernstige concurrent Volkstoerisme eist passende accommodatie „De bestedingsbeperking heeft in 1957 ernstiger invloed gehad op de omzet der horecabedrijven (hotels, restaurants en café's) dan aanvan kelijk werd verwacht. De daling in de omzet is in praktisch de meeste bedrijven ernstig voelbaar", aldus de voorzitter van de Nederlandse Bond van Horeca- en aanverwante bedrijven, de heer H. Voormeij, in zijn jaarrede op de vandaag in Bél- levue te Amsterdam gehouden alge mene ledenvergadering. De gedeeltelijke herinvoering van de investeringsaftrek kan een sti mulans zijn voor een opgang in het bedrijfsleven, wat naar wij hopen ook gunstige gevolgen voor de hore cabedrijven zal hebben. In verband met de C.A.O. voor het personeel zei de voorzitter: „De arbeidstijdverkorting van 110 op 106 uren per 14 dagen, de 17 vrije zon dagen plus waarschijnlijk de zondagen, welke in de vakantie vallen, zijn ons door de minister opgelegd. Dit heeft zeer na delig gewerkt ten opzichte van de dienst verlening in de bedrijven. Er zijn zeer vele bedrijven, o.a. ook de seizoenszaken, waar de zondag een voornaam deel van de weekomzet oplevert. Voor bedrijven met een kleine personeelsbezetting is het een ramp, want de exploitant en zijn echtgenote worden er de dupe van door het zelf te moeten doen". „Het is een treurig verschijnsel, dat door het dreigen van enkele „strebers" in de politiek, personeel en werkgevers in vrijwillige overtreding gaan door op zondagen te werken of te laten werken. De een om aan een redelijk inkomen, de Advertentie Van Nelle bestellen (Van onze correspondent) Schipper Christiaan Veno, visserij-pionier van naam in de Scan dinavische landen, was een van de velen, die de IJmuidense kotter „Gfönland in de haven van Esbjerg in Denemarken met bewondering voor het vakmanschap van de Nederlandse scheepsbouwers hebben gemonsterd. Christiaan Veno, die een van de vermaardste Deense visserij-expedities naar Groenland heeft gemaakt, stak aan dek van de varende „goodwill-ambassadeur" van de Nederlandse scheepsbouwers, zijn mening over het koene schip niet onder stoelen of banken. „Dit schip ziet er geweldig goed uit. Een mooie romp, een modern ingericht vaartuig, dat zeewaardig moet zijn. Een best schip voor de treil- visserij, dat voor zeshonderd tot zevenhonderdduizend kronen (onge veer f350.000.zeker niet te duur kan worden genoemd", aldus zei hij enthousiast, zonder daarbij zijn kritische zin te verliezen. „Voor de typische Deense „snurrevaad-visserij" op platvis zou ik dit schip echter anders willen inrichten". De woorden van deze vermaarde vis ser, rechtvaardigden reeds de tiendaag se goodwill-reis, die de Grönland IJm. 50 naar de Deense visserij- havens heeft gemaakt, want Christiaan Veno weet waarover hij spreekt. Hij verwierf voor zijn vele expedities naar verre en nieuwe visgronden de medaille voor Deens arbeidersinitiatief.. Hij was de man, die tezamen met zijn collega's Knud Schroder en Casper Mijrup na de tweede wereldoorlog een vloot van vijf kotters en een vrachtschip met over- winterings- en vismateriaal aanvoerde, naar de westkust van Groenland. Het doel van deze expeditie was de vestiging van een Deense visserij-kolonie aan deze barre kust voor het verkrijgen van meer armslag voor de nakomende gene raties van Deense vissers. Spannend verhaal Het verhaal van deze expeditie zal in Esbjerg steeds opnieuw worden verteld. Ook de mannen van de „Grönland" hebben het gehoord. Een geschiedenis over de moordende strijd van een hand vol vissers tegen de barre en genadeloze natuur aan de westkust van Groenland in de omgeving van Strömgjord. Een gevecht met de tyd omdat de zomer in Groenland kort is. Een gevecht met alles, want het wilde maar niet lukken. Pas aan het einde van die zomer, boek te de expeditie nog een succes. Toen ving met in één maand 90.000 kilo grote kabeljauw. De vissers trokken er op uit met open jollen. Maar deze expeditie mislukte. De volgende zomer trokken Christiaan Veno en Casper Mijrup er met z'n tweeën op uit. Zij ploeterden met suc ces. In weinige dagen vingen zij ge tweeën vijftigduizend kilo kabeljauw. Dol van vreugde zonden zy een tele gram naar Esbjerg: „Stuur vissers met boten". Toen de vissers kwamen was de kabeljauw verdwenen Schipper Veno heeft echter ook veel geslaagde expedities op zijn naam staan. Hij leerde de vissers van Cal cutta (India) moderne visserij-metho den. Hij viste bij Mombassa in Afrika en stak met zijn schepen „Dora Veno" en „Peter Veno" de Atlantische Oceaan over om de visserij in Zuid- Amerika nauwkeurig ander de loep te nemen. Een man, die van zeeën en van schepen weet, aan wiens oordeel waarde gehecht kan worden. Zyn collega Theodor Thomsen be hoorde eveneens tot de Deense vissers, die de „Grönland" tijdens het bezoek aan Esbjerg, op vrijdag 10 oktober j.l., bezichtigden. Zijn oordeel is: „Een goed schip ongetwijfeld. Maar zal het wel ge schikt zijn voor de Denen?" Vorstelijke entvangst Het voordeel van de veel langere rei zen, die men met deze stalen kotters kan maken, weegt echter heel zwaar. Veno en Thomsen waren bezoekers van zwaar kaliber. Maar er zijn er |IJm. 50 weer thuis De Nederlandse kotter „Grön land" IJm. 50 van de machine fabriek H. Zwart, die een tien daagse „goodwill-reis" langs de Deense vissershavens heeft ge maakt, is terug in IJmuiden. Schipper Leen van der Plas uit Katwijk aan Zee en zijn beman ning, bestaande uit de vissers Piet van der Bent (stuurman, Henk Bode (monteur van de Bolnes motorenfabriek). Piet Hamers (tweede motordrijver en kok), Henk Rademakers en Engel van de Nieuwedijk (matrozen), zijn en thousiast over deze tocht. Zy heb ben volop kennis leren maken met de grote Deense gastvrijheid. De 1 belangstelling voor het schip was overal zeer groot. De directeur van de fabriek, de heer H. Zwart, die met zyn rechterhand, de heer A. Kramer, drieduizend kilometer in een auto aflegde om het schip in de Deense havens te begroeten, is optimistisch gestemd over het re sultaat van deze reis. De kans, dat er orders uit zullen voortvloeien, is groot. De mogelijkheid wordt over wogen om dit type vaartuig in Denemarken in licentie te gaan bouwen. In nevenstaand verhaal wordt meer verteld over de good- willreis en ook over de Denen, die de „Grönland" bezochten. schippers, die het vaartuig kritisch be zichtigden. In Skagen was het precies hetzelfde. In deze haven lagen 500 Deense kotters op de dag, dat de Grön land binnen liep. Het was slecht weer, maar voor de Grönland was het toch niet slecht genoeg om geen proefvaar ten met de Denen te maken. In Frede- rikshaven was de belangstelling even eens zeer groot, maar die in Nykobing, het voornaamste doel van de reis. span de toch de kroon. De burgemeester van deze stad, die de vervanging van de Deense houten kotters door stalen sche pen ijverig propageert, en de gemeente daarvoor zelfs aandeelhouder heeft laten worden van de werf „Soren Lar sen", omdat uiteraard de werkgelegen heid van de bevolking van Nykobing een belangrijke zaak is, stapte enthou siast aan boord en nodigde de beman ning uit voor een echt overvloedig Deens diner. De bevolking stroomde uit om de Grönland te zien en de kranten publiceerden stukken met drie koloms koppen over deze Nederlandse kotter. De vakmensen toonden vooral veel be langstelling voor de nieuwe gelaste Bolnes-motor. Behouden in IJmuiden Het verhaal over de tocht zou te een tonig worden, wanneer men alle gebeurtenissen in de bezochte plaat sen nauwkeurig zou vermelden. Want overal was de belangstelling voor dit stalen vaartuig zeer groot, overal werd de bemanning door de bevolking enthousiast begroet. Over de Grote Belt stoomde de in frisse Deense kleuren geschilderde IJmuidense kotter over een stormachtige zee naar Korsör voor een bezoek aan een schatrijke zuivelfabrikant, met be langstelling voor visserij. Deze man heeft reeds eerder twee stalen schepen besteld om de omwenteling in de Deen se visserij van hout op staal te bevor deren. Het resultaat van het bezoek was, dat de zuivelfabrikant een bespre king met scheepsbouwer Scoren Larsen in Nykobing arrangeerde. Door het Kielerkanaal ging de Grön land, na oponthoud wegens slecht weer in Cuxhaven, naar IJmuiden terug. Een „goodwill-reis" van een vissersvaartuig, zeer waarschijnlijk de eerste in de geschiedenis van IJmui den, was teneinde. Van Nelle bestellen Advertentie ander om aan een redelijke bedrijfswinst te komen". Populair toerisme „Het was en is nog steeds onze over tuiging" aldus de voorzitter „dat het populair toerisme in de komende jaren in omvang zal toenemen. Het steeds goedkoper wordende vervoer werkt dit in de hand. Ook het volkstoerisme zal zich geleidelijk aan vergroten. Er zal meer studie moeten worden gemaakt van pas sende logiesaccommodaties voor dit toe risme, vooral van de nieuwe vormen als: bungalow-kampen, kampeerterreinen en vakantietehuizen. Bij volkstoerisme zo ging spreker verder zal zelfs ge dacht moeten worden aan een interna tionale organisatie ter financiëring, waarbij financiële steun van overheids wege niet ontbeerd kan worden. Ook het dagbezoek aan ons land zal toenemen en deze toeristen zijn geen slechte verteer- ders in de midden- en kleinbedrijven". „De televisie schijnt een ernstiger aanslag op het cafébezoek gedaan te hebben dan verwacht werd", zo merk te spreker op. „Speciaal is dit het ge val by internationale voetbalwedstrij den. Verder ondervinden praktisch alle cafébedrijven ernstige schade van: ge duchte concurrentie van de huiskamer door betere woningen, koelkast, radio, t.v. Het borreluur werd het „eerste slachtoffer" en scherpe controle op autorijders. Hoe groot deze schade uit eindelijk zal worden is nu nog niet te overzien", aldus de voorzitter. Jubileumcongres Gisteren werd in Bellevue te Amster dam de buitengewone congreszitting ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Bond van Horeca- en aanverwante bedrijven gehouden. Ze werd geopend door minister Suurhoff, die eerst de geschiedenis naging van deze oudste landelijke organisatie van horeca ondernemers in geheel West-Europa. Daarop roemde hy het werk van de bond inzake de drankbestrijding. Het beper ken van het drankmisbruik is toe te schrijven aan een samenspel van ver schillende factoren: ojn. de drankbe strijding, de arbeidersbeweging. Het voor naamste was de verbetering van het woon- en levensspeil der bevolking, die drank gebruikte als middel om de ellen de te vergeten. Voorts noemde de mi nister nog de recreatie, sport, volkstui nen e.d. In sterke mate heeft ook tot de ver mindering bijgedragen, en dit wordt wel eens vergeten, het op een verantwoord peil brengen van de café's. „De kroeg baas, de man, die zich verrijkte aan de ellende van de arbeidersgezinnen, is ver dwenen" aldus minister Suurhoff. „Het lage peil van bedrijfsuitoefening, werkte drankmisbruik en wat daarmede annex is in de hand. De bond heeft aan het peil der bedrijfsuitoefening veel ge daan. Drankmisbruik werd voorkomen en drankgebruik in goede banen geleid". De bewindsman bracht hiervoor de bond hulde en dank. Als tweede sprak de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en P.B.O., de heer W. K. N. Schmelzer. Tenslotte sprak de voorzitter van de jubilerende bond, de heer H. Voormey, een herdenkingsrede uit. Van Nelle bestellen Advertentie tijdens de reis van de „Grönland" langs de Deense westkust, door de Lympfjor den en over de Grote Belt nog zovelen meer aan boord geweest. De minister van Visserij van Denemarken kwam in Esbjerg aan boord, en natuurlijk ook de t.v. De bemanning van de Grönland en de directie van de machinefabriek in IJmuiden, werden vorstelijk ontvangen in deze havenplaats. Uiteraard maakte het schip een proef vaart voor genodigden, een proefvaart, die het karakter kreeg van een race. Het toeval wilde, dat juist een nieuwe Deense kotter met 320 p.k. motor aan boord, de haven uitliep. Op volle kracht. De Grönland liet zich met zyn 250 p.k. Bolnes-motor niet onbe tuigd en won de race glansrijk. Het schip liep maar liefst 10 3/4 mijl en kreeg daardoor in Esbjerg al gauw de bijnaam „Straaljager". Overal hetzelfde Met een stijve bries op de kop is de Grönland na het opvallende bezoek aan Esbjerg de kade stond al vol men sen toen het schip binnenliep in het 1 kielzog van de loodsboot naar de Lymp- I fjorden vertrokken. Het reisdoel was Thijborön; de Esbjergse geschiedenis I herhaalde zich hier. Ook hier heel veel i bezoekers, veel mensen aan dkade en Busramp in Mexico 25 slachtoffers Vijfentwintig personen hebben van daag het leven verloren, toen een auto bus, waarin zy gezeten waren, nabij het ten westen van de hoofdstad Mexico ge legen La Punta van de weg, over een ravyn en in een rivier sloeg. Een onder zoek heeft aangetoond, dat het ongeluk door een lekke band is veroorzaakt. Weer tribunalen voor Hongaarse arbeiders In de grote Hongaarse fabrieken zul len weer arbeiderstribunalen opgericht worden, zo is door de Hongaarse rege ring bepaald. De tribunalen krijgen de bevoegdheid arbeiders te berechten, die zich schuldig hebben gemaakt aan in breuk op de arbeidstucht of aan onor delijk gedrag. Deze rechtbanken zullen zich ook be zighouden met diefstal etc. van staats eigendom. Zij zullen worden opgericht in alle metaal-, constructie- en ma chinefabrieken, die meer dan 300 arbei ders in dienst hebben. De tribunalen zullen voorts georganiseerd en geleid worden door de communistische vak bonden en „voorbeeldige" arbeiders zul len er zitting in nemen. Zoals bekend zijn de tribunalen opge heven tydens de opstand van 1956. Van Nelle bestellen (Advertentie) UITGIFTE SIKKENS' LAKFABRIEKEN. Naar wij vernemen zal Sikkens' Lak fabrieken N V. te Sassenheim binnen kort overgaan tot de uitgifte van nomi naal f 1.658.100 aandelen b. gerechtigd tot het dividend over 1959 en volgende boekjaren, tot de koers van 180 pet. met recht van voorkeur voor de hou ders van de thans uitstaande aandelen in de verhouding van een nieuw aan deel op elke twee oude aandelen. Inschrijving zal kunnen geschieden op aandelen van nominaal f 1.000 en/of op onderaandelen van nominaal f 100. Van Nelle bestellen Advertentie Het Amerikaanse leger heeft gisteravond te Cape Canaveral een gewijzigde viertraps Jupiter-C-raket gelanceerd met het doel, een ballon als kunstmaan in de ruimte te brengen. De signalen van de raket hielden echter op even voordat de tweede trap in werking trad. Later werd door de deskundigen verklaard, dat de lancering vrijwel zeker is mislukt. Volkomen zekerheid kan men eerst heden om 14 uur Ned. tijd krijgen, omdat dan visueel kan worden geconstateerd of de kunstmaan in haar baan is gekomen. De kleine kans bestaat namelijk, dat de lancering wel goed verliep maar dat alleen de radiozender defect is geraakt. Het was de bedoeling, dat de raket een opgevouwen plastic ballon, waarvan de buitenzijde met een reflecterende aluminiumlaag was bespoten, in een baan om de aarde zou brengen. Een maal in de baan gekomen zou de ballon worden gevuld met stikstof en daardoor een diameter van 3.6 meter krijgen. Het totaal gewicht van de ballon en de in strumenten voor metingen en een radio zendertje bedroeg 4.167 kg. Wanneer alles goed was verlopen, zou de kunst maan-ballon door de grote omvang en het spiegelende oppervlak veel beter voor het blote oog zichtbaar zijn ge weest dan welke kunstmaan ook.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11