X i //- IN GROTE BEDRIJVEN WORDT DE BEDRIJFSARTS VERPLICHT Fa. J. M. Gording Bespreking Foster Dulles-Tsjang onthulde grote meningsverschillen V 4*4 lJ/s WEERBERICHT Eerst voldoende artsen hebben! Staatsgreep in Bolivia mislukt Onenigheid over oplossing van crisis in Straat van Formosa Halve ton door boekhouder in Assen in vier jaar verduisterd De Gaulle gaat zijn instructies in Algerije zelf controleren 97ste jaargang WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 No. 29575 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het kan nog geruime tijd duren Geen tijdbinding (Van onze parlementaire redacteur) Een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit P. v. d. A., AR en CHU, gaat akkoord met het wetsontwerp volgens hetwelk bedrijven met ten minste ongeveer 250 arbeiders, verplicht worden een bedrijfsgeneeskundige dienst in te stellen of zich bij zulk een dienst aan te sluiten. De KVP zou de voorkeur geven aan een ontwikkeling van de be drijfsgeneeskundige diensten op vrijwillige basis met inschakeling van een nieuw maatschappelijk orgaan, dat in plaats van de overheid, bedrijfsgeneeskundige diensten zou moeten erkennen. De desbetref fende motie van de KVP werd echter met 42 tegen 78 stemmen verworpen. Alleen KVP en SGP steunden de motie. Y-wt t-v Ten Broecke Hoekstra nog met het V I lailffS C10 wetsontwerp akkoord te kunnen gaan, indien de verplichting niet eerder in 17Q11 AijPfi'PfliiT(V werking zou treden dan 1 januari 1964. Weg Vrfll «J Vei ICUlIlg Het zal toch nog jaren duren aivorens| er voldoende bedrijfsartsen zijn. Volgens het systeem, dat de KVP voor ogen had, zou een ondernemer ver plicht zijn erkenning te vragen van een maatschappelijk orgaan wanneer hij een bedrijfsgeneeskundige dienst opricht. Dan doet hij het eenvoudig niet, had staatssecretaris Van Rhijn betoogd, of hij zou zulke beperkte medische voorzieningen treffen, dat er geen sprake zou zijn van een ge- geneeskundige dienst. Het systeem zou dus juist de ontwik keling remmen. En de goedwillenden zouden wel met de wet in aanraking komen, maar de tragen, die niets doen, niet. Onaanvaardbaar Om die reden had ook mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD) tegen de motie bezwaar gehad.. Zij zou de voor keur hebben gegeven aan een ontwik keling van de bedrijfsgeneeskundige diensten, op basis van de voorgestelde wettelijke regeling, langs de weg van overreding, zoals met de ondernemings raden het geval is. In de ontwikkeling kan men vertrouwen hebben, omdat de regering zelf erkent, dat er vrijwillig reeds veel wordt gedaan. Voor staatssecretaris Van Rhijn zou het wetsontwerp echter onaanvaard baar zijn indien de verplichting tot instelling van een bedrijfsgeneeskundige dienst er uit zou gaan. Onder die om standigheden verklaarde mejuffrouw Boliviaanse oppositiepartijen hebben gisteren geprobeerd in La Paz de macht over te nemen, doch hun poging is mis lukt. Er zouden drie mensen om het leven zijn gekomen en verscheidenen gewond zijn. De regering heeft de nood toestand voor de hoofdstad afgekondigd. In een officiële bekendmaking is gis teravond verklaard, dat de regering de toestand völledig meester is. In de hoofdstad is alles rustig. De prefect van La Paz, die aanvankelijk door de rebel len was gevangen genomen, is vrij, al dus het communiqué. Het radiostation van La Paz had eer der op de dag bekendgemaakt dat de rebellen leden waren van de reohtse falangistische partij. De rebellen hadden een poging gedaan om de gevangenis van de hoofdstad te bezetten en de po litieke gevangenen te bevrijden, doch die aanslag was verijdeld. In de straten van La Paz patrouil leerden gisteren militairen. Ook het re geringspaleis werd bewaakt. Gustavo Chacon, een voormalige minister in de in 1946 omver geworpen regering van president Gualberto Villarroel, zou ge arresteerd zijn. Het was de tweede mislukte staats greep van de falangisten binnen een jaar. Hun vorige poging deden zy mei. De partij, die voornamelijk ge steund wordt door blanke en gemengde bevolkingsgroepen, is fel gekant tegen de liberale politiek van de huidige na tionale bevrijdingsbeweging van presi dent Hemando Siles Zuazo. De Boliviaanse minister van Binnen landse Zaken, Guevara Arze, die on langs waarschuwde dat de falangisten zich met behulp van uit Brazilië ont vangen wapens op een staatsgreep voor bereidden, maakte bekend, dat de actie van de rebellen om drie uur 's ochtends was begonnen. Gewapende groepen vielen openbare gebouwen en de huizen van hoge func tionarissen, o.w de minister van De fensie. aan. Drie mannen wisten door te dringen in de gevangenis. Zy zijn ge vangen genomen. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 OKTOBER. Zon op: 7.17 uur; onder: 17.31 uur. Maan op: 15.52 uur: onder: 2.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.15 en 12.48 uur. Laagwater te 8.24 en 20.37 uur. Ofschoon staatssecretaris Van Rhyn erkende, dat het nog geruime tijd zal duren alvorens de wet in werking kan treden, was hij toch niet bereid zich voor vyf jaar te binden, nadat hij reeds had toegezegd de wet geleidelijk te zul len invoeren, de Kamer te kennen in de datum van inwerkingtreding en in de omvang van de bedrijven, waarvoor de verplichting zal gelden en hij voorts had ingestemd met het amendement van de heer Van Mastrigt (CHU) om bij de uitvoering van de wet het advies te vragen van de Sociaal-Economische Raad, waarin het bedrijfsleven is ver tegenwoordigd. Het amendement van mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra werd daarna bij zitten en opstaan verworpen. Alleen VVD en SGP steunden het amendement. De eindstemming over het wetsont werp zal morgenmiddag worden ge houden.. De verwachting is dat KVP, VVD en de communisten zullen tegenstemmen. Prins Bernhard naar Londen Prins Bernhard woont vandaag in Londen het jaarlijkse diner van de afdeling Engeland der Internationale Kamer van Koophandel bij. De Prins zal na dit diner een rede uitspreken over de vrijhandelszone en zal morgen naar Nederland terugkeren. Indonesische verklaring over Nederlandse houding Radio-Djakarta heeft gisteravond een verklaring uitgezonden van het Natio nale front ter bevrijding van West- Irian. Hierin wordt gezegd dat Neder land Ned. Nieuw-Guinea „voor altyd onder koloniaal bewind wil houden en dat Nederland de verdediging van dit gebied heeft versterkt". „Wij geloven echter dat Australië, dat I goede betrekkingen met Indonesië on derhoudt, ongetwijfeld geen wegen zal kiezen, die de strijd van het Indonesi sche volk voor de bevrijding van West- Irian kunnen schaden", aldus de ver klaring. Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREESTRAAT 11 TELEF. 25876 Uit de omgeving van generalissimus Tsjang Kai-sjek wordt vernomen, dat het eerste onderhoud tussen de president van de nationalistisch-Chinese republiek en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles géén succes is geweest; er zouden zich gedurende de besprekingen, die twee en een half uur hebben geduurd, ernstige meningsverschillen hebben voorgedaan over het vraag stuk, op welke wijze de crisis in het gebied van Formosa het best kan worden opgelost. President Tsjang Kai-sjek zou na de beraadslagingen van zyn ernstige ont stemming hebben doen blyken. Hij zou, om hierop de nadruk te leggen, de nationalistisch-Chinese dagbladen hebben opgedragen zijn foto niet tezamen met die van Foster Dulles te publiceren, Tsjang en Foster Dulles zouden elkander tydens hun besprekingen zeer koel hebben bejegend. waarbij overeenstemming over alle punten werd verkregen. Robertson sprak de berichten over onenig heid tussen beide staatslieden met klem tegen. Robertson onder streepte, dat de eilanden voor het vasteland alleen een defensieve bedoeling hebben, zij zijn totaal ongeschikt voor een uitval tegen het continent. Tocli een akkoord? Men meent te weten, dat de Ameri kaanse minister demilitarisatie van de kusteilanden Quemoy en Matsoe geëist zou hebben. Niet bekend is echter, hoe ver deze demilitarisatie zich, volgens Amerikaans inzicht, zou moeten uit strekken. Volgens een hedenochtend ver strekte mededeling van de Ame rikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Robertson, die eveneens op Formosa vertoeft en aan de onderhandelingen deel neemt, is tussen Dulles en Tsjang Kai-sjek een akkoord bereikt, Artillerieduel bij Quemoy heviger dan tevoren Van officiële nationalistische zijde op Quemoy is medegedeeld, dat het artille- rieduel tussen Chinese communisten en nationalisten thans met zwaarder ge schut wordt gevoerd dan tevoren het geval was. De communisten vuren nu granaten van 203 en 212 millimeter af, waarop de nationalisten antwoorden met nieuwe, door de Amerikanen geïnstalleerde hou witsers van acht inch (20.32 centimeter). Het vuur der communisten is echter zes maal zwaarder dan dat der nationa listen. Volgens ooggetuigen schiet de commu nistische artillerie nu en dan ook op dat gedeelte van het strand van Quemoy, dat als vliegveld wordt gebruikt en op de hoofdweg naar het strandgedeelte, dat door de landingsvaartuigen wordt gebruikt. De bevelhebber der nationalistische troepen op Quemoy verklaardde om trent de communistische beschieting: „Dit is niets ernstigs. Wij geven er niet om of de communisten al dan niet een verrassingsaanval zullen wagen; alles is gereed, om daaraan het hoofd te bieden". Vrolijk België" ziet er niet zo erg vrolijk meer uitnu het ook in dit vermaakcentrum van de thans gesloten Expo stil is geworden. Atomium zaterdag Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. gaat a.s. weer open (Van onze Brusselse correspondent) De Brusselse ingenieur André Water- keyn, de ontwerper en bouwer van het Atomium, heeft vanochtend medege deeld, dat het Atomium op zaterdag 25 oktober a.s. weer voor het publiek open gaat. De entreeprijzen worden echter drastisch verlaagd: men behoeft slechts dertig frank (nog geen rijksdaalder) te betalen voor een volledig bezoek. Kinde- rei onder de vijftien jaar, militairen en oorlogsinvaliden betalen 15 frank of f. 1.20. Het restaurant wordt eveneens goedkoper. Twee menu's (van f. 7.60 en f. 11) worden geserveerd. Gedurende de zes maanden van de Wereldtentoonstel ling, aldus Waterkeyn, hebben wij 1.800.000 bezoekers gehad. De lift maak te 225.000 reizen, wat gelyk staat met een afstand van 22.000 kilometer. De lift werkte zonder de minste hapering en met een snelheid, die uniek is in Europa, namelijk vijf meter per secon de Langs de roltrappen hebben 150.000 scholieren de bollen bezocht, waarin technische tentoonstellingen waren ge organiseerd. Deze bezoeken waren gra tis Het dure restaurant in de bovenste bol serveerde 90.000 maaltyden. Hij had een hobby Richtte er een vogelkasteeVvoor in (Speciale berichtgeving) Een boekhouder uit Assen is gistermorgen door de recherche gearresteerd wegens verduistering van een bedrag van f 50.000.ten nadele van een stoffen- en manufacturenfirma te Assen, waar hy geruime tyd werkzaam is geweest. De recherche zet het onderzoek nog voort, waarna de man voor de officier van Justitie te Assen zal worden geleid. In de Drentse hoofdstad, waar de boekhouder overigens heel gunstig als rustig levend bekend staat, gingen de laatste tyd geruchten, als zou hy bij de firma zyn ontslagen op grond van verduisteringen, welke hy in de afgelopen vier jaar zou hebben gepleegd. De man heeft het geld voor een groot gels van velerlei soort, zeldzaam in Ne- deel aan het uitleven van zijn hobby het telen van exotische vogels uitge geven. Het aankopen van vogels, die een waarde van soms f 1000.hadden, was geen zeldzaamheid en enige tijd geleden liet hy in de tuin van zyn woning een volière bouwen van een speciaal soort glas en met speciale verwarming. Hij moest hiervoor een bedrag van ongeveer f25.000.neertellen. De prachtigste vo- Krachtige operaties tegen de rebellen De Franse premier generaal De Gaulle is voornemens op 1 november een bezoek aan Algerije te brengen. In politieke kringen in Parijs neemt men aan, dat De Gaulle persoonlyk wil controleren, of zijn instructies betreffende een onbelemmerde verkiezingscampagne worden opgevolgd. Franse troepen leveren thans een zwaar gevecht met Algerynse rebellen in het gebied van Constantine. Vierhonderd man van het opstandelingenleger zouden door de Fransen omsingeld zyn in de Saïda-bergen. Zy worden onophoudelijk bestook door artillerie en vliegtuigen. Een divisie parachutisten, onder com mando van generaal André Gilles, neemt aan de operaties deel. By gevechten in Kabylië zijn 68 rebellen gedood en zes gevangen genomen. By Batna in Oost- Algerije heeft een groep opstandelingen met een machinegeweer een auto beschoten en tot stilstand gebracht. Een der inzittenden, een r.-k. geestelijke, werd gedood. Twee Europese mannen, die eveneens in de auto zaten, werden door de overvallers meegenomen, doch twee vrouwen en een kind lieten zij ongemoeid. derland en zeldzaam in Europa, vonden in hun „kasteel" een uitstekend onder komen. De belangstelling ervoor was dan ook steeds groot en het zou niet verwonderlyk zyn geweest als het vogel park tot een bijzonder aantrekelyk ge heel voor Assen was geworden. Nu is daar abrupt een eind aan gekomen.... De vorige week waren vele vogel liefhebbers naar Assen gekomen op de oproep tot totale verkoop van het vogelpark. Vele dieren gingen naar Avifauna te Alphen a/d Rijn en ook de directie van Artis kocht vogels aan. Gisteravond werd een der laatste fasen in deze verduisteringszaak af gesloten. Deze enorme radiotelescoop, welke 1 van het veertig meter hoge gevaar- in de omgeving van Los Angeles j te zal zijn. de eerste Amerikaanse gebouwd is. wordt binnenkort inlegerraket naar de maan te volgen, gebruik genomen. De eerste laak Algerijns voorstel voor overleg in neutraal land Een woordvoerder van de Algerynse regering-in-ballingschap heeft in New York verklaard, dat Algerije bereid is Frankrijk in een neutraal land te ont moeten om te onderhandelen over de politieke en militaire voorwaarden be treffende een staken van het vuren. Mohammed Yazid, minister van Voor lichting van de regering-in-ballingschap, vertelde aan de pers dat Algerye niet langer by voorbaat de voorwaarde van onafhankelijkheid aan zulke besprekin gen verbindt. „We zijn bereid de Fransen te ont moeten", aldus Yazid, doch hy voegde hier aan toe dat het doel van Algerije nog steeds is onafhankelykheid te be reiken en in confederatie met Marokko en Tunesië een Noordafrikaanse Ara bische natie te vormen. „Niets kan ons van dat doel doen afwyken", verklaarde hy. Yazid plaatste zyn opmerking over de gemeenschappelijke buitenlandse po litiek, tijdens een discussie over het door de Tunesische president Bourguiba ver kondigde standpunt dat hij aan de zijde van het Westen staat. Ambassadeur Slim kwam tussenbeide met de opmer king dat Bourguiba namens Tunesië gesproken had en niet namens Marokko en Algerye. De diplomatieke breuk tussen Tunesië en de Verenigde Arabische republiek (Egypte-Syrië) werd eveneens ter sprake gebracht, doch Slim sneed een discussie over dit onderwerp af met de opmer king dat men byeen was gekomen om over Algerye te praten. Mr. j. van Aartsen. wethouder van Economische Zaken van Den Haag. die genoemd wordt als nieu we minister van Verkeer en Wa terstaat. in welke functie hij mr. J. Algera zou opvolgen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1