Aanvang werkzaamheden bonw 87 goedkope woningen in Voorschoten Wat doen wij met Nieuw Guinea? Raad van Leiderdorp kocht een ambtswoning voor burgemeester Alle woningen reeds verkocht DINSDAG 21 OKTOBER 1958 Eerste discussie-avond Leids Volkshuis In de discussie-groep van „Het Leid- se Volkshuis" werd gisteravond de vraag aan de orde gesteld „Wat doen we met Nieuw Guinea?" Aangezien prof. mr. W. H. Nagel door ziekte verhinderd was de inleiding te geven, trad in zijn plaats op de heer P. Thoenes van het Sociolo gisch Instituut der Leidse Universiteit. Deze discussie-avond was de eerste van een serie openbare bijeenkomsten, welke om de veertien dagen zullen wor den gehouden en waarin maa-tschap- pelijk-actuele vragen zullen worden be sproken. „Het Leidse Volkshuis" gaat van de gedachte uit, dat juist de activi teit van de mens om zijn maatschappij tot ontwikkeling te brengen, zyn „sociale creativiteit", zyn activiteiten en zijn creativiteiten in alle opzichten bevor dert en bijdraagt tot steeds verdere emancipatie van de mens. Ten behoeve van zijn emancipatieproces moet de mens inzicht hebben in dit proces en is het nodig hem van zijn eigen ontwik keling bewust te maken. „Het Leidse Volkshuis" heeft daarom met deze dis cussie-avonden de maatschappelijke be wustmaking op haar programma gezet. De heer Thoenes stelde allereerst de vraag hoe Nederland aan Nieuw-Guinea is gekomen. Het waren Houtman en De Keyzer die in hun kleine bootjes de maandenlange gevaarlijke reizen naar de rede van Bantam ondernamen om in Indië ruilhandel te drijven. Soms stelde een sultan als voorwaarde van het tot standkomen van een transactie- dat de Hollanders hem eerst moesten helpen in een oorlog met een andere sultan. De veroverde gebieden gaven een bestuurs- relatie later aangevuld met de sociale en culturele taak die de Hollanders in deze gewesten gingen vervullen. De specerijen lokten de Oostindische Compagnie verder oostwaarts naar de Molukken. Om Nieuw-Guinea heeft men óch nooit veel bekommerd. Dit is gro tendeels een gevolg van het feit. dat het een warm, woest en moerassig land was, zonder bestaande cultures. Bovendien is het overdekt met oerwouden, zodat het verkeer in het binnenland uitermate moeilyk is. WAAROM NOG OP NIEUW-GUINEA? Als tweede vraag stelde de inleider: waarom zitten we nog op Nieuw-Gui nea? Hierover hebben verschillende groepen hun eigen ideeën. Zo zijn er de handelsbelangen (wissel op de toekomst) en de verantwoordelijkheid tegenover de bevolking. Voor de papoea's, nog heel primitieve mensen met een eigen cul tuur, moeten wij blijven zorgen. Anderen zien Nieuw-Guinea tevens als een steun punt voor de marine van onze zeeva rende natie. Indien we als derde vraag stellen, waarom Nieuw Guinea een twistpunt is, zouden we kunnen antwoorden aldus de inleider dit land is ver weg en wat zal er in ons leven veranderen als het niet meer tot het Nederlandse grond gebied behoort? Maar we hebben ons in de loop der tijden met de gehele wereld bemoeid en zijn overal heen gevaren. Alles wat er in de wereld gebeurt gaat ons aan. Ook kan voor onze kinderen de toestand geheel anders zijn. Veel belangstelling voor modelwoning P. Bothstraat De inrichting van de modelwoning aan de Pieter Bothstraat 2 in plan Noord V is gisteravond het onderwerp geweest in een vergadering belegd dooi de Vrouwen-adviescommissie voor de woningbouw te Leiden. Deze woning heeft zeer veel belangstelling gehad en ongeveer 4000 personen hebben er een bezoek gebracht om zich op de hoogte te stellen van de inrichting van deze flat. De voorzitter, de heer P. F. Janssen, chef van de afdeling Volkshuisvesting van Gemeentewerken, sprak er zijn vreugde over uit dat het bezoek aan de modelwoning zo groot is geweest. Met nadruk wees spr. er op dat met e inrichting bedoeld is één manier aan te geven waarop een kleine woning kan worden ingericht. Er zijn natuurlijk nog vele andere manieren, die eveneens niet al te duur zijn. Aan de hand van kleurendia's van de verschillende vertrekken en hoekjes volgde een levendige discussie over de inrichting. Algemeen werd als bezwaar aangevoeld dat er zo weinig bergruimte is voor linnen- en lijfgoed. De binnen- huisarchitecte, mej. Fuhri Snetlage, die de inrichting heeft verzorgd, deed ver- jchillende oplossingen aan de hand, waardoor aan dit gemis tegemoet wordt gekomen. Zij gaf tevens aanwijzingen aan hen, die reeds meubels hebben en een dergelijke flat moeten inrichten. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II de heren H. P. Baaij (Den Haag), H. Broekhuijsen (Den Haag), W. A. J. Maaskant (Zwijndreoht), L. S. Tulman (U.S.A.), P. C. J. Versteeg (Dordrecht), A. F. C. Vervloet (Wassenaar), H. Vis (Leeuwarden) en A. Zecha (Leiden); artsex. mevr. T. J. Schreuderv. d. Meulen (Oegstgeest) en de heren J. C. Huijsmans (Stampersgat), W. H. Leers (Heerlerheide). J. E. Meilink (Wasse naar), N. H. Schreuder (Oegstgeest) en J. P. M. Wagenaar (Maasniel). MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 oktober. Leidse Coöp. C-roente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 1017. pronkbonen 31 62, snijbonen 100173, stambonen 54163, stokbónen 111113, boerenkool 4-—11, Chinese kool 1013, rode kooi 1014, gr. kool 1113, prei 1015, spinazie 5669. spruiten A 3564, B 2263. tomaten A 35 -46, B 4346, C 25, waspeen 814, wit lof 5779, per 100 stuks: bloemkool A 12 -31, B 1020, knolselderie 916, kom kommers A 1215, B 814, sla 4.30 21.90, B 8.0014.30, per 100 bos: bospeen 15—27, peterselie 3.70. selderie 3.404.70. LEIDEN, 21 oktober. Vette varkens- Harkt. Aangevoerd 185 stuks. Notering: lichte varkens f 1.90 tot fl.95, slagersvar kens f 1.96 tot f 1 98, zeugen f 1.70—1.78. Handel tamelijk. BODEGRAVEN. 21 oktober. Kaas- Harkt. Aanvoer 132 partijen. Eerste kwa liteit f2.10—2.19. tweede kwaliteit f2.— 'ot f 2.09. extra en zware kwaliteit f 2 20 233. Handel kalm. ROTTERDAM, 21 oktober. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3448, weektotaal 5179, 'ette koeien en ossen 350, gebruiksvee 1314, vette kalveren 153, graskalveren 400, luchtere kalveren 429, varkens 66, biggen 68. paarden 80, veulens 8, scbapen of lam meren 539, bokken of gelten 51. Prijs In cents per kg.: vette koelen le kw. 295/325, 2e kw. 270/290, 3e kw. 250/ 260, vette kalveren 270/290, 240/250, 200/ 225, slachtpaarden 210, 200, 180. Prijs in guldens per stuk: graskalveren le kw. 425, 2e kw. 375, 3e kw. 280, nuch tere kalveren 72, 57, 45, biggen 55, 44, 40. schapen 85, 70, 60. lammeren 85, 70. 60. kalfkoelen 1150, 960, 850, melkkoeien 1150, 660, 850, vare koelen 800, 750, 600, vaar ten 850, 800, ©00, pinken ©00, 600» 400. Alvorens een oordeel kan worden ge vormd dient men over voldoende feiten materiaal te beschikken. „Hoe kom ik aan een oordeel", was derhalve de vol gende vraag, waaraan de heer Thoenes nog als laatste -toevoegde „Wie trekt zich iets van ons oordeel aan?" GEEN CONCREET ANTWOORD Hierna kregen de aanwezigen gelegen heid naar aanleiding van de gestelde vragen hun mening te geven waarbij als gespreksleider optrad de heer C E. Vervoort, eveneens van het Sociologisch Instituut alhier. Velen namen aan de discussies deel, waarbij uiteraard zeer uiteenlopende inzichten tot uiting kwa men. Zoals de heer Vervoort opmerkte, kwam men niet tot een concreet ant woord op de vragen, maar dit is ook niet in de eerste plaats het doel van deze bijeenkomsten. Dr. S. Kooyman, con servator van het Rijksmuseum van Vol kenkunde, nam waar nodig aan het ge sprek deel om gerezen vraagstukken te verduidelijken. O.a. zeide de heer Kooy man over de Westerse cultuurinvloed, dat de Papoea eerst vraagt om ijzeren bijlen en messen en later om een school en een goeroe. Zo wint de westerse be schaving langzaam veld in de toekomst De Papoea meent met de verwerving van deze zaken tevens op magische wijze de Europese rijkdom en de materiële gemak ken en voordelen van de westerse cul tuur deelachtig te worden. Een aanwij zing, dat de hogere ontwikkeling voor de papoea mogelijk is, zijn sedert kort de papoease voorgangers in de protes tantse kerk van Nieuw Guinea en een papoea's student te Leiden. De directeur van „Het Leidse Volks huis", de heer H. van Duyne, bracht aan het einde van deze avond dank aan me dewerkers en deelnemers aan de dis cussie. 1000STE PERSONEELSLID BIJ ROYAL MACBEE Enige tijd geleden schreven wij in ons blad over de uitbreidingsplannen van Royal Macbee Nederland N.V. Gisteren werd inzoverre opnieuw een mijlpaal be reikt, doordat op deze dag het duizend ste personeelslid in dienst trad. Het was mej. M. E. G. Hoogewonink, die als monteuse in dienst kwam en die door het hoofd van de afdeling personeels zaken, de heer L. G. Roetert Steenbrug- gen met enkele attenties werd verrast. Dezer dagen wordt in het nevenbedrijf te Cuyck de vijfhonderdste employé verwacht, zodat dan voor de gehele on derneming een personeelssterkte van 1500 bereikt is. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universi teit: voor het tijdvak van 16 oktober 1958 tot en met 15 oktober 1959 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid mr. J. Chr. Somer; voor l>et tijdvak van 1 augustus 1958 tot en met 31 juli 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse voor de natuurkunde dr. H. M. Gijsman. thans wetenschappelijk amb tenaar; voor het tijdvak van 1 augus tus 1958 tot en met 31 juli 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse voor de inwendige geneeskunde mejuffrouw dr. J. Terpstra, arts; voor het tijdvak van 1 juli 1958 tot en met 30 juni 1959 tot wetenschappelijk amb tenaar voor de psychologie de heer J. M. van Meel, thans hoofdassistent. Voorts is benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor de galenisohe farmacie dr. J. L. van Eijk. voorheen wetenschappelijk hoofd ambtenaar A voor de farmacie aan" de Leidse Universiteit. De heer S. Onrust, waarnemend- accountant en de heer H. A. Stuurman, adjunct-accountant 1ste klasse bij de Rijksaccountantsdienst te dezer stede zijn bij Kon. besluit benoemd tot ac countant bij deze dienst. Een mooie prestatie! Dierentehuis te Oegstgeest waarschijnlijk dit jaar gereed Gisteravond werd in het Witte Huis een ledenvergadering gehouden van de Ver. v. Dierenbescherming, afd. Oegstgeest. De voorzitter, de heer S. Elzevier Stokmans, deelde mee, dat een beslissing moest wor den genomen in verband met de gehouden aanbesteding van het dierentenhuis in onze gemeente. Nadat de heer M. H. Teunissen, secretaris der vereniging een overzicht had gegeven van de periode van 20 maart tot heden, werd de tekening van het te bouwen huis getoond en besproken. Het ligt in de bedoeling dat er 13 hokken komen voor dag- en nachtverblijf van honden en 16 hokken voor katten. Besloten werd de bouw op te dragen voor een bedrag van f 23.000.aan de firma M. Kool te Warmond. Verwacht wordt dat het dierentehuis aan het eind van dit jaar gereed zal zijn. Hoewel een hypothecaire geldlening nodig zal zijn, kan de vereniging een belangrijk bedrag aan eigen middelen investeren. Het bestuur is hiertoe in staat dank zij een opvallend grote acti viteit, welke onder meer blijkt uit het feit dat twee jaar geleden begonnen werd met 120 leden, terwijl het ledental thans circa 400 bedraagt. Hetgeen in de afgelopen twee jaar tot stand werd ge- Vrije tijd en vrije tijdsbesteding EIGEN INITIATIEF BLIJFT! De afdeling Leiden van de Neder landse Vereniging voor Vrouwenbelan- gen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staats burgerschap hield gisteravond in het Prytaneum een bijeenkomst. Als spreek ster was aanwezig mej. dr. A. de Waal. Na een kort welkomstwoord, dat de secretaresse van de afdeling, mevrouw P. H. SmitsWitvliet, tot alle aanwezi gen richtte, werd het op deze avond te behandelen onderwerp aan de orde ge steld. Dr. De Waal sprak n.l. over „Vrije tijd en vrije tijdsbesteding". Zij wees in haar inleiding o.m. op de enorme ver schuivingen, welke zich in de afgelopen jaren op het gebied van de vrije tijds besteding, althans in zijn verhouding tot de arbeid, hebben voorgedaan en op het feit, dat men de laatste tijd heeft gezocht naar een evenwicht tussen het aantal arbeidsuren en de vraag naar vrije tijd. Voorts wijdde spreekster aandacht aan de gevaren, welke de z.g. glijdende werkweek met name ten aanzien van de harmonie in het gezinsleven met zich meebrengt. Zy zette uiteen, dat in vrijwel alle sociale milieus de vrouw over veel min der vrije tijd beschikt dan de man en tevens, dat de mens heeft afgeleerd te spelen in de ware betekenis van het woord.. Dr. De Waal herinnerde in dit verband o.m. aan het betaalde spel, dat tegenwoordig zoveel opgang maakt. Sprekende over de z.g. zinvolle vrije tijdsbesteding zei dr. De Waal, dat het beslist niet noodzakelijk is om deze tijd actief te besteden. Geheel ten onrechte zijn er mensen, die zich schuldig voelen wanneer ze bezig zijn met luieren. Vooral in deze jaren moet men leren zijn vrije tijd in volkomen rust door te brengen. Het beleven van de vrije tijd noemde spreekster een uitermate per soonlijke aangelegenheid. Het plezierig beleven van deze tijd vraagt evenwel bepaalde gemeenschappelijke voorzie ningen. In dit verband is het van belang om zich af te vragen in hoeverre de overheidsbemoeiingen op genoemd terrein zinvol zullen zijn en in hoeverre het gewenst is, dat de overheild een vorm geeft aan het besteden van de vrije tijd, aldus dr. De Waal. Zij zei aan het slot van haar inleiding, dat men moet waken tegen een al te veel over nemen van eigen initiatieven op het gebied van de vrije tijdsbesteding door de overheid. Na de pauze was er volop gelegenheid om over het behandelde onderwerp van gedachten te wisselen. - Het slachtoffer van de aanrijding, welke zondagavond nabij de Turf- marktsbrug plaats vond, blijkt niet de gisteren door ons genoemde Leidse aan nemer te zijn, zoals ons van bevoegde zijde was medegedeeld, doch de 27-jari- ge J. H. Neuteboom uit de De Ruyter- straat. bracht is ongetwijfeld een belangrijke uitgebreid. prestatie, vooral als men bedenkt hoe moeilijk het, zowel in Leiden als in om liggende gemeenten blijkt te zijn om een dierentehuis op te richten. Uit de bij het bestuur binnengekomen vraag blijkt dat in een dringende behoefte wordt voorzien, want verwacht mag worden dat dit dierentehuis al spoedig te klein zal blijken te zijn. Hiermede is door het bestuur rekening gehouden, maar in verband met de beschikbare financiën kan het bouwplan thans niet worden Op korte termijn uitbreiding secretarie De raad van Leiderdorp kwam gisteravond in openbare spoedvergadering bijeen, om te beslissen over de aankoop van het pand Hoofdstraat 59 „Rijnwilg". Door deze aankoop zal het mogelijk worden op korte termijn de aan het gemeentehui» aangebouwde ambtswoning van de burgemeester te ontruimen en daarmede de noodzakelijke uitbreiding van de secretarie te realiseren. Ds. H. J. Dijckmeester overleden OUD-PREDIKANT-DIRECTEUR VAN .3RONOVO". Op 63-jarige leeftijd is te Eersel (N-B) overleden ds. H. J. Dijckmeester, oud predikant-directeur van de 's-Graven- haagse Diakonesseninrichting ,3rono- vo". Ds. Dijckmeester diende als hervormd predikant de gemeenten Welsum (1921 1926), IJmuiden (19261929), Arnhem (19291937) en 's-Gravenhage (1937 1955). In deze laatste gemeente had hij opdracht voor de arbeid in het Diako- nessenhuis. Amsterdam, 21 oktober Bij kalme handel waren de koersen voor de internationale waarden bemoe digend. In Amerika was tegen de ver- waohting in van een flauwe tendens geen sprake. Deze meevaller was voor het Damrak het teken om niet door te gaan met verkopen. De Europese arbi trage kon weinig uitrichten, omdat men er de voorkeur aangaf even wat geduld te hebben. De activiteit ging vandaag dan ook hoofdzakelijk uit van het pu bliek. Voor aandelen Kon. Olie was men gisteren wat te pessimistisch geweest bij een notering die f 2 onder pariteit New York lag. Vanmiddag werd voor de stukken bij de opening f 188,50 betaald tegen een slotkoers van gisteren ad f 190. Pariteit Amerika beliep f 188. In ■het verdere beursverloop liepen Olies op tot f 188,80. Voor Philips was middenkoersaanbod aan de markt, doch de arbitrage nam deze stukken op voor Zwitserse en New- yorkse rekening. Op 362 lag de prijs voor deze aandelen 2 punten boven die van gisteren. Opvallend vast lagen aandelen Unilever die door middenkoersvraag op 424V2 openden. Daarop volgde een re actie tot 423. De koerswinst t.o.v. maan- Hedenmiddag is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de bouw van 87 woningen, die gebouwd worden door het aannemers bedrijf gebroeders A. en J. de Graaff op een terrein achter de Oranje boomstraat. Er is over dit plan heel wat te doen geweest, aangezien de koopsom belangrijk lager ligt dan gewoonlijk. De woningen zijn verkocht voor de prijs van f 10.800.en het aantal liefhebbers blijkt zo groot te zijn, dat de heer De Graaff nog dagelijks aanvragen moet afwijzen, omdat er geen woningen meer beschikbaar zijn. Vanmiddag om 12 uur heeft een graafmachine de eerste bak grond ver zet, waarmede dus een begin was ge maakt met de werkzaamheden. Dit his torisch ogenblik werd bijgewoond door hef voltallig college van B. en W. en de heer J. Zandee van de dienst van Open bare Werken. De heer J. de Graaff sprak een welkomstwoord en bracht dank aan het college voor alle mede werking. In het bijzonder dankte hij ook de heer Zandee, die geheel belangeloos het plan had uitgewerkt, en daarvoor zelfs een deel van zijn vakantie had op geofferd. „Ik ben er van overtuigd, al dus de heer De Graaff, dat dit geen te leurstelling wordt, doch dat de mensen eer goed, zij het niet zo groot huis krij gen". Nadat de eerste bak grond was verzet wenste de burgemeester, de heer C J. van der Hoeven, de heer De Graaff geluk met de aanvang van de werk zaamheden. Hij sprak de hoop uit dat dit plan spoedig gerealiseerd zal zijn. Wat dit laatste betreft, deelde de heer De Graaff ons mede da* men binnen De eerste grond wordt verzet. (Foto L.D./Van Vliet) het jaar gereed hoopt te zijn. Er zullen dan 87 woningen zijn verrezen, die be neden een grote kamer, een keuken, een hal en een kelderkast hebben. Boven vindt men een grote slaapkamer voor de ouders, een kleinere twee-persoonska- mer, een één persoonsslaapkamer, dou checel, overloop en toilet. Zowel voor als achter komt een tuintje en bovendien is ei een schuurtje geprojecteerd. Het grondoppervlak van de woning is 38 m2. De woningen zijn verkocht aan 43 Voorschotenaren of hen die economisch gebonden zijn aan de gemeente en voor de rest aan niet-Voorschotenaren. Daar het aantal woningzoekenden in Voor schoten ongeveer 400 bedraagt, is een 10 van hen met dit bouwplan gehol pen. De heer De Graaff kwam op het denkbeeld goedkope woningen te bou wen in de tijd dgt hij als wethouder bijna dagelijks in aanraking kwam met de woningnood. Het is dan ook zijn doel een bijdrage te leveren in de leniging ran deze nood. Op 16 oktober is er een geheime be spreking met de raad geweest over de eventuele aankoop van dit pand. Toen is aan de heer H. D. v. Weizen jr., op- draoht gegeven dit huis af te mijnen op f 41.400. Hierbij is rekening gehouden met de ten laste der gemeente komende kosten van straatverbreding voor be doelde woning. Deze verbreding was ge pland né. de verbreding tussen de Wil lem de Zwijgerlaan en de Resedastraat. Blijkens een door de heer Van Weizen uitgebracht rapport zal door de ge meente aan de eigenaar van het per ceel Hoofdstraat 59. ter realisering van de voorgenomen straat verbreding een redelijke vergoeding moeten worden be taald wegens afstand van grond, voor het maken van een nieuwe erfafschei- ding en voor vermindering van woon genot. Deze vergoeding is door de heer Van Weizen getaxeerd op f 6.100 en hiermede is bij de opdracht rekening gehouden. Dit bedrag zou de gemeente derhalve verschuldigd zijn, indien een ander, dan BEURSOVERZICHT Bemoedigende markt Zijn levenswerk was het predikant- directeurschap van deze inrichting. Als zodanig volgde hij ds. L. J. van Leeuwen op. Reeds voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd moest ds. Dijckmeester om gezondheidsredenen zijn functie neerleggen. Hij heeft de laatste 2% jaar van zijn leven nog ge arbeid in een kleine dorpsgemeente. Ds. Dijckmeester heeft in de Bond van Nederlandse Diakonessenhuizen, waar van hij vele jaren voorzitter was, veel arbeid verricht. Ook in kerkelijk be- stuursverband vervulde ds. Dijckmeester belangrijke functies, met name toen hij tijdelijk ds. K. H. E. Gravemeijer in oorlogstijd verving als secretaris van de algemene synode der Ned. Herv. Kerk. Dat was in de tijd, dat uiterst moeilijke beslissingen moesten worden genomen in verband met de houding jegens de bezetter. Het is voor deze arbeid, dat hem de onderscheiding werd verleend van Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. de gemeente deze woning zou hebben gekocht, dus dit bedrag wordt op de koopsom bespaard. Burgemeester Van Diepingen las de brief voor, door de woningcommissie gericht aan de erven van wijlen de heer M. P L. Aukes, eigenaar van pand ..Rijnwilg", waarin stond, dat het ge meentebestuur deze erven 3 maanden gelegenheid gaf het huis te verkopen. Zou dit op 1 november niet gebeurd zijn, dan zou men zich genoodzaakt zien, deze woonruimte te vorderen, hetgeen natuurlijk niet wilde zeggen, dat een eventuele koper het huis ook op 1 no vember zou moeten bewonen: integen deel, hem zou ook zeker gelegenheid zijn gegeven voor eventuele restauratie. Speciaal wilde de burgemeester in deze openbare vergadering hierop wijzen. Zonder stemming werd het raadsbesluit goedgekeurd. De heer De Graaf (CH), feliciteerde de gemeente met de aankoop van dit mooie pand. dat. na restauratie, een verantwoorde ambtswoning belooft te worden. De heer Lolling Gemeentebei hoopte, dat de nieuwe bewoners erlang gebruik van zullen mogen maken. dag bedroeg 4 punten. Aku's verbeter den ruim 2 punten. KLM verlaten en verloor circa een halve gulden ingevolge de koers in Wall Street. Op de Scheepvaartmarkt waren de koersveranderingen, vergeleken bij gis teren, vrijwel van geen betekenis. Alleen KPM bijna 2 punten lager. Cultures wederom hoger voor Deli op f 128 80 (f128). HVA's plus een en Amsterdam Rubbers fractioneel hoger. Staatsfond sen kalm. Aandelen Hagemeyer en Co's Handel maatschappij werden op circa 200 ver nomen tegen een laatst gedane koers van 189, zulks als gevolg van de her- kapltalisatiebonus van 25% in aandelen plus 6y4% in contanten. Claims N.V. Nationaal Bezit van aandelen Ver. Glasfabrieken werden vernomen op f 80 bieden overeenkomend met een koers van 169% voor de nieuwe aandelen. De theoretische waarde bedroeg f 67.50 voor de claims overeenkomend met de prijs van 159 voor de nieuwe aandelen. Aan delen Leidsche Wolspinnerij werden op 160 165 geadviseerd (171%) op de di videndverlaging. In de Amerikaanse sector waren ko perwaarden vast op de hogere koper- prijs. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 oktober. Londen 10.56y410.56%, New York 3.77—3.77%. Montreal 3.89A—3.89A, Parijs 89.73—89.85, Brussel 7.58%-7.58%. Frankfort 90.4090.45, Stockholm 72.89 —72.94, Zürich 86.48%—86.53%, Zürich (vr. fr.) 88.78%88.93%, Milaan 60.59% 60.64%, Kopenhagen 54.61%54.66%, Oslo 52.81%—52.86%, Wenen 14.59%— 14.60%, Ankara 3.80%—3.80%, Praag 52.84—52.94, Lissabon 13.26%—13.28. Advertentie i Industr. Obligaties Beurs van Amsterdam PhlUps DollartoE Dinsdag 21 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 93L 92% b Grootboek obl. 3% 78 79 Ned. '47 3% (3) 91% 91% 94% 92A 92% 92% 92% 86% 88 88 Ned. '55 I 3% 88 87% Ned. '55 II 3% 91 91 Ned. '37 3 89% 89% b Dollarlng '47 3 90 89% Investeringscert. 3 95A 95% Ned. 62-64 3 94Je 94 A Cert. NWS 2% 59% Indië '37 A 3 91% 91% Grootboek '46 3.... 89% Ned. W.B. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N3. Ned. Kabelfabr Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f. 20.—) idem (50 A f.20.—) Holl. Amer lijn Java China Paket KLM Ned. Stoomv. Mi). Kon. Paket Mij Stoomvaart Mij. Ned Nievelt Goudr eert. v. Ommeren eert Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 93% Den Haag 1954 3% 87A Leiden 1947 3% 95B 94B R'dam *37 I-III 3% 03 93 33% 32 93% 94% 183% CO 1/. 182% oyy4 128.05 128.80 115% 117% 24% 24% 94 94% 11% 12% 223% 226% 191B 193 339 339 186 186% 332 332 321 321% 359% 361% 172 170% 419% 423% 197% 197 174 173 791 784 139.— 189.20 189.95 188.75 149% 148% 127 128% 100.80 100.30 157% 157% 133% 131% 143 143 131% 131% 248% 247% 128 127% 128% 129 Philips Dollarlng '61 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 96 94% 90 88 A'dam '56 12% 84% 85 A'dam '56 II 2% 94 94% Eindhoven '54 2% 85% 85 Enschede '54 2% 82% Den Haag '52 I 2% 94 93% Idem II 2% 94% 93% R'dam '52 I 2% 94% 93% Idem n 2% 94% 93% 104% 104% Utrecht *52 2% 96% Z.-HoU. 1957 2% 102H 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 240 243% HJ3.U. eert217% 217 Xott. Bank 199% 200 Twentsche Bank 181 Industrie Ondernemingen Albert Heyn260B Borneo Sum. H Mij. 42 Ned. G. en Sp. fabr. 203 Kon. Ned. Grofsm 119% Internatio 91 Rott. Droogdok Mij. 509 Tieleman en Dros 7% Ned. Mij Walv.vrt. 80 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Shell OU Republic Steel Union Pacific Un. States Steel 29% 91% 60% 52% 59% 49% 100% 64% 81% 31 83% 265B 41 201 120 91 509 80 29tf 91A 62% 52% 58% 49% 101% 64% 81% 31% 83 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w.a. idem Electrolas B Holl Constructie Ing Dur v Bouwnyv Int Kunststofi (nd Leidsche Wolsplnn Sikkens Lakfab '53 Ver. Touwf a brieken Wernlnk's Betonm Van Wijk Textiel Zaalberg V.K. 20/10 46 55GL 56GB 430 457 456 150B 152B 43GL 42% 173 171% 510GB 509% 192 192% 90 90% 60% 60% B 100% 100

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7