„IK HEB NIEMAND GEDOOD", ZEGT KAMPBEUL SCHUBERT Roekeloze Hagenaar veroorzaakte botsing bij de Haagse Schouw Londen bereidde president Heuss weinig geestdriftige ontvangst Jan van Krimpen: groot typograaf op 66-jarige leeftijd overleden Internationale verlichtingsactie van 22 tot en met 28 oktober 97ste jaargang Dinsdag 21 oktober 1958 Derde blad no. 29574 Maar hij durft ook niet te heiveren, dat dan alle getuigen zouden hebben gelogen (Van onze correspondent in Bonn) De voormalige concentratiekampbewaker en SS'er Schubert heeft gisteren in het proces te Bonn, waar hij en zijn collega Sorge terechtstaan, met veel over tuiging verklaard: „Ik ben onschuldig, ik heb geen mens gedood. Over de beken tenissen van Sorge zei hü Ijskoud: „Kameraad Sorge is over zijn zenuwen. Hij kan geen waarheidsgetrouwe mededelingen meer doen". De toeschouwers bij dit proces waren gisteren bijzonder verbaasd over de zelfverzekerdheid, waarmede Schubert zijn verklaringen aflegde. Hij sprak met een bijzonder harde stem door de microfoon en deinsde er niet voor terug steeds weer de concentratiekampbewoners aan te vallen! Zij hadden zijns inziens gebedeld om stokslagen teneinde maar geen slechte meldingen te krijgen. leger. Het opperbevel van het leger had een door generaal Keitel getekend bevel gestuurd. Gehoorzaamheid en discipline, met deze begrippen in het hoofd verklaarde hij deze bevelen te hebben uitgevoerd. Voor de executie te Sachsenhausen was een commissie van drie hoge SS-ers en een burger uit Berlijn gekomen, waarbij de burger bij een speciaal geconstru eerde installatie had gedemonstreerd hoe de 10.800 Russen vermoord moesten worden en waarna z.g. Blockführer de executies hadden verricht. Deze „actie" duurde, zo verklaarde Sorge, drie weken. De lijken van de Russen werden verbrand in verplaats bare crematoria. Sorge, die niets wil verzwijgen, antwoordde op de vraag, hoeveel mensen hij nu wel persoonlijk in het concentratiekamp Sachsenhausen had gedood: „Ik kan het aantal niet noemen". In drie weken werden bijna elfduizend Russen vermoord Schubert zei ook dat hij vele gevan genen van sigaretten en bier had voor zien. Nog altijd zyn de nazi-slachtoffers overigens in zijn ogen minderwaardige mensen. Mishandeld heeft hij ze nooit, hoogstens af en toe een klap of een schop gegeven „om de discipline te her stellen". Hij- vermeed angstvallig om te bekennen dat hij ooit samen met Sorge dienst had gedaan, maar wist tenslotte geen antwoord op de vraag van de pre sident van de rechtbank: „Dan hebben dus alle getuigen gelogen?" Overigens kon Schubert er niet on deruit wat de moord op de 10.800 Rus sische krijgsgevangenen aangaat, die gedood zijn, zei hij, op bevel van het Duitse ontevredenheid over Amerikaanse „schrielheid" Terwijl men zich in Borïn eind vorige week bijzonder ingenomen toonde met het Britse besluit om ook in 1959 in W'est-Duitsland een leger van 55.000 sol daten te handhaven, werd in de Bonds dag (Tweede Kamer) daarentegen felle kritiek geoefend op de andere Angel saksische bondgenoot, de Verenigde Staten. Niemand minder dan de minis ter van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano noemde het een zeer onvriendelijke toestand en een druk op de Amerikaans- Duitse verhoudingen, dat de Verenigde Staten nog steeds niet bereid zijn de in de oorlog in Amerika in beslaggenomen Duitse vermogens terug te geven. Het gaat hierbij om miljoenen dollars. De Amerikanen hebben zich in het begin van dit jaar bereid verklaard aan na tuurlijke personen bedragen tot een maximum van tienduizend dollar per geval terug te betalen. In totaal zou het hierbij gaan om een bedrag van 50 mil joen dollar, afkomstig uit geliquideerd Duits bezit. De aanspraken, die van Duitse kant worden gemaakt op andere bedragen, wees men te Washington van de hand. Men wil daar 133 miljoen dol lar ter beschikking stellen van die Ame rikanen, die oorlogsschadevergoeding van de Duitsers eisen. Van Duitse zijde heeft men dit plan eerst aanvaard, maar later voor een deel weer verworpen. Van Amerikaanse kant heeft men evenwel weer gezegd, dat het hier gaat om Amerikaanse gun sten, omdat de Westduitse Bondsrepu bliek door de ondertekening van een overeenkomst over de regeling van oor logsgevolgen en de bezetting zich reeds heeft verplicht zelf te zorgen voor scha devergoeding aan Duitse burgers, die hun vermogen tijdens de oorlog in het buitenland hebben verloren. Minister Von Brentano rakelde de Amerikaanse beloften, gedaan aan Adenauer tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten, nog eens op. maar hij kon. hoewel de sociaal-democrati sche oppositie daarop aandrong, geen termijn noemen binnen welke dit pro bleem zou kunnen worden opgelost. In ieder geval staat vast, dat men van Westduitse kant binnenkort opnieuw een poging wil wagen deze kwestie met de Amerikanen te bespreken, waarbij ongetwijfeld ook van belang zal zijn. dat de partners der Verenigde Staten uit de oorlog weinig sympathie voor de Duitse eisen hebben. Te minder daar West-Duitsland zichzelf op het stuk van de schadevergoeding aan bijvoorbeeld Nederlandse nazi-slachtoffers al lesbehalve scheutig heeft betoond! Het formalisme, waarover staten als Neder land klagen inzake de Duitse houding tegenover de nazi-slachtoffers, bestrijdt de Duitser thans zelf in de Verenigde Staten! Siam thans onder militair bewind Maarschalk Sarit Thanarat, opper bevelhebber van de strijdkrachten in Siam, heeft maandag het bewind over zijn land aan zich getrokken.. De pre mier, generaal Kittikatsjom, en zijn ministers zijn afgetreden. Sarit heeft bekendgemaakt, dat „de revolutie op de juiste tjjd is gekomen, met het oog op de ernstige en gevaarlijke toestand in en buiten het land". In een radiover klaring zei hij, dat de Koning en het volk in gevaar zijn. Volgens Radio-Bangkok is de bewe ging om de regering op zij te zetten gesteund door „alle delen van het leger, de politie en het volk". Sarit is pas vrijdag in Bangkok terug gekeerd van een verblijf van drie maan den in Engeland om zich te herstellen van een operatie. Hij heeft kortgeleden Voor de Leidse kantonrechter Fietser dwong automobilist tot uitwijken: vijftienhonderd gulden schade als gevolg Tweehonderd gulden boete of veertig dagen en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar dat was de eis van de officier van Justitie by het Leidse kantongerecht, mr. an der Schans, tegen een Haagse slager, die op 18 september j.l. bij de Haagse Schouw zeer roekeloos had gereden. Hij was op die dag met zijn auto uit de file gekomen, met grote snelheid gaan inhalen en, links afslaande, op het midden baanvak op een auto van een Amsterdamse dame ingereden, die dientengevolge een shock had opgelopen. Het slachtoffer diende een civiele vordering in van f 100.—. De officier van Justitie wees erop, dat verdachte geen acht had geslagen op de verkeersborden. Na een uitvoerig pleidooi van de verdediger, mr. Gasille, persisteerde mr. Van der Schans by zijn eis. Over acht dagen zal de kanton rechter, mr. R. de Bruyn, schriftelijk vonnis wijzen. Dertien Leidenaars hadden clandestiene radio Voorts stond een Utrechtse chauffeur terecht, omdat hij op 17 augustus op de Rijnzichtweg te Oegstgeest met een auto had gereden, welke in een treurige toestand verkeerde. Verscheidene on derdelen ontbraken, hetgeen verdachte toegaf. Eis f. 65 boete, uitspraak f. 40 boete of twintig dagen. Een inwoner van Noordwijk moest zich verantwoorden, omdat hij met een auto had gereden, waarvan de banden Verklaarbare terughoudendheid Ferhat Abbas bereid tot onderhandelen Ferhat Abbas, de leider der „voorlo pige Algerijnse regering", heeft gister avond voor Radio-Caïro verklaard dat hij en zijn ministers bereid zijn „onver wijld en zonder voorafgaande erkenning van de Algerijnse onafhankelijkheid" onderhandelingen met Frankrijk te be ginnen. Abbas voegde hier evenwel aan toe, dat de strijd gedurende de onderhande lingen „en zolang geen volledige over eenstemming over de voorwaarden voor een bestand is bereikt", niet zou worden gestaakt. Indien de voorgestelde onder handelingen zouden mislukken, zou de strijd voor een onafhankelijk Algerije worden voortgezet. Abbas verklaarde voorts, dat zijn re gering geen acht zal slaan op de uit slagen van de in november a.s. in Al gerije te houden algemene verkiezingen, zoals zij ook het resultaat van de volks stemming over de nieuwe Franse grond wet heeft veronachtzaamd. Eventuele besprekingen zouden moe ten worden gevoerd door officiële ver tegenwoordigers van de voorlopige Al gerijnse regering en van Frankrijk. Abbas beschuldigde Frankrijk ei-van meer dan honderdduizend Algerijnen in Franse gevangenissen te hebben inge sloten. Hij zei ook. dat de voorlopige Alge rijnse regering er naar streeft interna tionale diplomatieke druk op Frankrijk te doen uitoefenen, opdat het zal in stemmen met onderhandelingen ter be ëindiging van de Algerijnse krijg.. Generaal Salan, de Franse opperbe velhebber in Algerije, heeft bevel ge geven tien Algerijnse verzetsstrijders op vrije voeten te stellen. De Franse troepen hebben vorige week in Algerije 613 opstandelingen buiten ge vecht gesteld. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken maakte bekend, dat de terroristische activiteit in Frank rijk zelf de laatste week aanmerkelijk Is afgenomen. De Westduitse president Theo- dor Heuss is gisteren in Londen aangekomen voor een vierdiags staatsiebezoek aan Engeland. De begroeting door het Britse Konings paar in het Victoria-station. dia's, voor Prins Philip twee speciale lenzen voor zijn camera, voor Prins Charles een verrekijker en voor Prinses Anne een speelgoed veulen, dat kan springen en nog een in porcelein uitge voerd veulen. De Koningin schonk Presi dent Heuss een zilveren inktstel met haar handtekening en die van Prins Philip als inscriptie President Heuss heeft 's middags in de Westminster Abbey een krans op het graf van de onbekende soldaat gelegd. Daarna bracht hij een beleefdheids bezoek aan de Koningin-moeder in Cla rence House. Later ontving de president de burge en vervolgde de reis per trein naar het meester van Coventry wien hij een Victoriastation, waar hij werd opge- cheque van 5.000 pond overhandigde als wacht door zeven leden der koninklijke bijdrage van de Bondsrepubliek voor de familie. President Heuss gaf Koningin wederopbouw van de beroemde kathe draal welke door Duitse bommen werd vernietigd. De dag werd besloten met een staatsbanket. Vanmiddag is de pre sident de gast van de lord mayor van Londen aan een lunch in de Ghildhall. (Van onze Londense correspondent) Professor Heuss, president van de Westduitse Bondsrepubliek is gistermiddag met het bij staats bezoeken gebruikelijke ceremonieel in Londen begroet. Het was de eerste maal, dat een Duits staats hoofd in Londen ontvangen werd sinds de komst van de Keizer in 1907. Ditmaal was het een vrede lievende figuur, die er prat op gaat nooit een uniform te hebben ge dragen. De president arriveerde, vergezeld door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano op de nieuwe lucht haven Gatwick ten noorden van Brighton beleefdheidsbezoeken gebracht aan pre mier Macmillan en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Sarit heeft gisteravond de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd. Radio-Bangkok meldt, dat de „revo lutionaire partij" hem tot „gevolmach tigde voor vrede en veiligheid" heeft benoemd. De eerste minister zei bij de aanbie ding van zijn ontslag aan de Koning, niet in staat geweest te zijn het bewind zodanig te voeren, dat de gewenste doelen bereikt werden. Hy beloofde de Koning trouw. In zijn verklaring zei Sarit nog, dat de machtsoverneming noodzakelijk was om de „ernstige communistische dreiging in en buiten het land het hoofd te bie den en de constitutionele monarchie te bewaren". Hij verklaarde de steun van de afgetreden regering te hebben. Generaal Thanom is in januari in functie getreden na een algemene ver kiezing. Daarvoor had een vreedzame staatsgreep van Sarit een einde ge maakt aan een lange periode waarin maarschalk Pihoel Songgram de macht in handen had. Auto tegen oplegger Vier zwaargewonden Gisteravond is op de Van Heemstra- weg, onder Beuningen, een personen auto in volle vaart achter op een stil staande oplegger gereden. De vier in zittenden van de personenauto, allen werkzaam bij een aannemersbedrijf uit Beneden-Leeuwen, zijn allen ernstig ge wond. De bestuurder en de naast hem zittende zijn er het ergst aan toe. Alle vier slachtoffers zijn naar het St.-Ca- nisius Ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. totaal versleten waren. Bovendien was hij tegen een stilstaande auto opgere den. Eis f. 20 boete of vier dagen: zijn patroon hoorde f. 75 boete of 25 dagen eisen omdat deze de verdachte met de auto had laten rijden. Uitspraak: f. 25 boete of vier dagen en f. 30 boete of 8 dagen. Een inwoner van Oude Wetering had met enige plaatsgenoten op 16 juli een plezierreisje ondernomen. Hij was bij het nemen van een bocht op het andere weggedeelte terechtgekomen en tegen een hek aangereden. Eis f. 60 boete of twintig dagen. Uitspraak f. 25 of tien dagen. Wegens het rijden zonder rijbewijs werd een inwoner van Alphen veroor deeld tot f. 40 boete of twintig dagen, overeenkomstig de eis. Een vertegenwoordiger uit Amster dam kreeg een boete van f. 30 of tien dagen <eis f. 35 boete of vijftien dagen», omdat hij op 25 juni. toen hij in zijn auto in de Hoofdstraat te Sassenheim reed. bij een oversteekplaats een wiel rijder geen voorrang had verleend. Deze was aangereden, gevallen en gewond. De schade bedroeg f. 12.30, waarvoor een civiele vordering was ingediend. Deze vordering werd toegewezen. Een Voorburgse chauffeur had op 19 augustus met zijn vrachtauto (trekker met oplegger) zeer onvoorzichtig gere den. Op de Oudevest was hij het trottoir opgereden, nadat hij eerst een zestien jarig meisje omver had gereden. De fiets van het meisje was vernield, waar voor een civiele vordering van f. 100 was ingediend. De officier van Justitie wilde er rekening mee houden, dat ver dachte zichzelf had gemeld. Hij eiste f. 15 of vijf dagen. De kantonrechter maakte er f. 10 van en toewijzing van dc civiele vordering tot een bedrag van f. 79, daar het een oude fiets was. Hoe gevaarlijk het ook voor het lang zaam verkeer is niet te letten op ande re weggebruikers, bleek uit de zaak te gen een inwoner van Oegstgeest, die op 20 augustus met een mandfiets in de Regentesselaan ter plaatse links was afgeslagen zonder op het verkeer te let ten. Een automobilist, die achter hem reed, wilde een botsing voorkomen, was op het trottoir terechtgekomen en had daardoor een schade opgelopen van vijf tienhonderd gulden! De officier van Justitie eiste f. 25 boete of tien dagen. Uitspraak f. 30 boete of tien dagen. Een Leidenaar, die met zijn bromfiets harder dan 50 km. had gereden, hoorde zich overeenkomstig de eis veroordelen tot f. 25 boete of tien dagen en een bromfietser uit Katwijk aan den Rijn, Ontwerper van een serie bekende letters (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is Jan van Krimpen, een der grootste typografen ter wereld, zeer onverwacht overleden. Bij zijn aankomst aan de grafische inrichting Joh. Enschede en Zonen N.V. aan het Klokhuisplein te Haarlem werd de 66-jarige onwel. De dood volgde onmiddellijk. De heer Van Krimpen zou vandaag naar Engeland zijn gereisd. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar zyn woning in Heem stede. De begrafenis is donderdag op de Algemene Begraafplaats aldaar. Elisabeth een lange hartelijke handdruk. Daarna ontmoette de president de overige leden der koninklijke familie en werd hij begroet door premier Macmillan en andere leden van de regering. Het gesprek werd wel bemoeilijkt door het feit, dat de Koningin geen woord Duits spreekt en de president nauwelijks enkele woorden Engels. Het perron was met vlaggen en bloemen getooid Een militair muziekkorps speelde het Duitse volkslied. Vervolgens inspecteerde de president de buiten het station opge stelde erewacht. Daarna werd in open calèches, geëscorteerd door de Household Cavalry, in hun sohitterende uniformen, naar Buckingham Palace gereden. Bij Cenotaaf Jan van Krimpen werd op 12 januari 1892 te Gouda geboren. Na de HBS en do Akademie voor Beeldende Kunsten te Den Haag te hebben doorlopen, leg de hij zich toe op calligraferen en het boekbinden. In 1917 begon hij boeken typografisch te verzorgen, nadat hij zich op verzoek van de dichters Gres- hoff en Bloem had belast met de ver zorging van hun bundeltje „Sonnetten van Albert Besnard". Dit boekje werd gevolgd door uitgaven met gedichten van o.a. J. G. Danser, Hans Keuls, M. Nijhoff en Jan van Nijlen, een reeks, die onder de naam „Palladium" zeer be kend werd. De wijze waarop Van Krim pen deze reeks vorm gaf, bezorgde hem Dimtester voor automobielen (Speciale berichtgeving) Automobilist, gebruik de DIM-testcr. aldus adviseert het Verbond voor Veilig Verkeer tijdens de internationale ver- Op deze zelfcontrolerende wijze zal van 22 t/m 28 oktober dus primair aan dacht worden besteed aan de verblin ding bij het nachtelijke wegverkeer. He laas, aldus „Veilig Verkeer" zijn er nog Het was een tot nadenken stemmend lichlingsactie, die in de week van 22 tot altijd talloze weggebruikers die niet ogenblik toen de president met ontbloot en met 28 oktober o.a. de aandacht ves- hoofd de Cenotaaf passeerde, het monu- tigt op een juist gebruik, maar vooral ment ter herdenking van de slachtoffers ook op goed afgestelde dimlichten. van twee tegen Duitsland gevoerde we reldoorlogen. Langs de brede Mali, de j majestueuze toegangsweg tot het paleis, De dimtester is een functioneel druk werk. bestaande uit twee stukken wit papier, waarop twee evenwijdige zwarte wapperden naast elkaar Duitse republi- ïynen zijn aangegeven. De stroken die- keinse vlaggen en de Union Jack van nen nauwkeurig in eikaars verlengde te hoge eremasten. De belangstelling langsworden geplakt De automobilist ont- de route van de stoet was maar matig, steekt zijn groot licht en rijdt zijn auto Dit kan het gevolg zijn van het mistige 'zo dicht mogelijk tegen een muur.schut- of onvoldoende aandacht schen ken aan mogelijke verblinding van een medeweggebruiker. Door niet te dimmen of met onjuist gericht dimlicht te blijven rijden geven zij blijk niet alleen van een groot gebrek aan wellevendheid maar ook van on verschilligheid ten aanzien van de ge varen waarin zij zichzelf en (het is al opgemerkt) anderen brengen. Vandaar weer, maar ook van een verklaarbare ting of garagedeur, bevestigt dan de dat het Verbond voor Veilig Verkeer •terughoudendheid Men ziet in het be zoek natuurlijk een hoopvol bewijs van de veranderde Brits-Duitse verhouding, maar er bestaat geen reden tot geest drift. Dit komt ook in de perscommen taren tot uiting, welke hulde brengen aan Heuss' eerbiedwaardige figuur als vertegenwoordiger van een liberaal en humanistisch verleden, maar die men slechts aarzelend als een symbool van het heden durft te beschouwen. twee meter brede strook zodanig, dat de bovenste zwarte lijn het hart van de beide lichtvlekken snijdt. tezamen met de BOVAG) de strijd tegen dit verkeerseuvel wil aanbinden en daarbij de zogenaamde dimtester in- Daarna rijdt hij de auto achteruit en troduceert. De dimtester zal door de wel zóver dat de afstand tussen lampen en dimtester 5 meter bedraagt. Nu dimt hij de lichten. Indien de koplampen juist zijn afgesteld, moet de licht-don- ker grens zich aftekenen onder de onderste zwarte lyn plaatselyke afdelingen van het Verbond voor Veilig Verkeer en door de plaat selijke consuls gratis onder de automo bilisten worden verspreid. Ook de BOVAG. de bond van auto mobiel. garage- en aanverwante bedrtf- Is dit niet het geval, aldus wordt met ven, zal aan deze verlichtingsactie daad klem aangeraden, ga dan naar een vak- werkelijk deelnemen Aan elke dim- l t man en laat de zaak rie-kundis in orde tester zal een strook bevestigd zijn Geschenken brengen Valt het gedimde licht boven legen inlevering waarvan de automobi le' list bij eer "RÖVAG-garage de verlich- de reeds aangehaalde lijn, dan betekent Na de lunch overhandigde president dat. dat „ook U" een gevaar opdenach- Heuss vier geschenken, voor de Koningin teljjke weg kunt zyn. Voor anderen. een camera met twee speciale lenzen,Jen voor uzelf, want een verblindend en een projector met bij behoren voor I Hebt kan mensenlevens koeten. ting van zi.'- auto zal kunnen laten con troleren voo- slechte één gulden, waar- btj uiteraard niet bedoeld is het afstel len, bijstellen en dergeHJke. veel contacten met uitgevers en druk kers o.a. met dr. Joh. Enschede, die hem aanspoorde tot het ontwerpen van een eigen letter. In 1925 leidde dit laatste contact er toe, dat Van Krimpen als typografisch medewerker bij de grafi sche inrichting Joh. Enschede en Zo nen te Haarlem kwam, waar hij in het zelfde jaar zyn eerste letter voltooide, de zeer fraaie „Lutetia" - door H. Ra- disch gesneden - waarmee terstond de catalogus voor de Nederlandse afdeling van de wereldtentoonstelling te Parijs werd gedrukt. In 1927 ontwierp Van Krimpen een Griekse letter, die „Anti gone" werd genoemd en in 1928 ontstond de bekende Romein „Romanée" - waar aan later een cursief is toegevoegd - die strenger is dan zijn „Lutetia". Tot de verbreiding van de „Lutetia" heeft het feit bijgedragen dat zij op de monotype verkrijgbaar werd gesteld. Tussen 1931 en 1934 ontstond de „Romulus" letter- familie, bestaande uit Romein, hellende Romein. Grieks en de prachtige schrijf letter „Cancelaresca bastarda". die in samenwerking tussen Enschede en de Monotype Corporation werd uitgevoerd (het Grieks uitgezonderd). Later werd aan deze familie ook nog een halfvette letter toegevoegd. In 1948 ontwierp Van Krimpen de „Sheldon" voor de Oxford University Press en in 1954 kwam de „Spectrum" gereed. Van Krimpen ver wierf ook grote faam met de verzorging van voortreffelijke uitgaven van Neder landse belletrie. o.a. werk van Karei van de Woestijne. Boutens. Werumeus Bu- ning, M. Nijhoff, A. Roland Holst, Frans Erens, Jac. van Looy, Jan van Nylen, Arthur van Schendel, P. N. van Eyck. Ook maakte Van Krimpen voor "het hoofdbestuur der posterijen enige cijfer en portzegels, die tot de beste behoren wat. er ooit op dit gebied is gemaakt. Ter gelegenheid van Van Krimpens 50ste, 60ste en 65ste verjaardag is bij huldigingen, toespraken en ere-tentoon- stellingen de nationale en internationale roem van de grote Heemstedenaar sterk belicht. Zyn persoonlijke invloed op de groei der Nederlandse typografie is niet te schatten. Van Krimpen's buitenland se vermaardheid moge o.a. blijken uit de toekenning van de zilveren medaille door de Society of Industrial Designers. In een artikel „Typografie in Holland" heeft Van Krimpen geschreven, dat hij „De pen op papier" van M. Nijhoff en de bloemlezing van gedichten van Ka- rel van de Woestijne zijn beste werk stukken acht. Talloos zyn de door Van Krimpen verzorgde boeken die bekroond werden btf de jaarlijkse „50 beste boe ken". Tegen „naturopaatli" f. 1500 boete geëist „Uit uw opmerkingen krijg ik de in druk dat u met uw praktijken rustig zult doorgaan als u de kans krijgt", zo zeide de officier van Justitie bij ae Amster damse rechtbank, mr. W. Tonckens. gis termiddag tegen een 35-jarige inwoner van Driebergen, die terecht stond we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Naturopaath was de benaming, die de man aan zijn beroep gaf. Verdachte was van mening dat hij uitsluitend goed had gedaan aan mensen, die geen raad meer wisten. Mr. Tonckens hechtte maar be trekkelijke waarde aan het „goed doen" van verdachte, die vijf gulden per visite rekende. „Het mag nu eenmaal niet in ons land", zei de Officier. Hij eiste voor de drie gevallen waarvoor verdachte te recht stond drie maal f 500.—, subsidiair een maand hechtenis, evenals de Of ficier van Justitie bij het Kantongerecht te Utrecht waar verdachte in eerste in stantie terecht had gestaan. Verdachte verklaarde in hoger beroep te zijn gekomen omdat hij de strafmaat (drie maal f 100.te hoog vond. Hij gaf toe te weten dat het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunde in ons land niet is toegestaan. De dagvaarding ver meldde de behandeling van drie vrou wen. Hij had hen onderzocht en o.a. ho- moeopatische geneesmiddelen voorge schreven. De verdediger pleitte voor een veroor deling zonder straf. Hij betoogde dat zijn cliënt, die in Duitsland een cursus voor ..heilpraktiker" had gevolgd, be hoorlijk onderlegd was en niet vergele ken kon worden met de z.g. kwakzalvers. Veel mensen hadden bij zijn behande lingen baat gevonden. De rechtbank zal op 3 november uit spraak doen. Indonesische reactie op verklaring van mr. Luns Naar aanleiding van de uitlating van de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns dat de Indonesiërs Nederlands bezit ter waarde van naar schatting vyf miljard gulden gestolen hebben, heeft een woord voerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, verklaard dat de Nederlandse handelingen tijdens het koloniaal bestuur een sterker omschrij ving dan „diefstal" verdienen. Toen hem verzocht werd commentaar te leveren op de door mr. Luns in New York afgelegde verklaring dat de V.S. de overneming van Nederlands bezit door Indonesië niet goedkeuren, ant- v.'oordde Soeska: „Ik vraag me af of mr. Luns thans de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken is". Rangeerder gedood (Van onze correspondent) De 25-jarige rangeerder P. A. van Diepen, uit Wognum, is gistermiddag op het terrein van de Hoogovens te IJmui- den dodelijk verongelukt. Toen de ran geerder twee treinstellen aan elkaar koppelde, viel een brok schroot door de schok van een der wagons en trof de arbeider aan het hoofd. Met een sche- delbasisfractuur werd 't slachtoffer in het Roode Kruis ziekenhuis in Bever wijk opgenomen, waar hij 's avonds is overleden. De heer Van Diepen laat een vrouw en twee kinderen achter. die bij het verlaten van een uitrit tegen een auto was opgereden, kreeg, na een eis van f. 75, een boete van f. 60 of 20 dagen. Een Haagse scooter-berijder stond terecht, omdat hij op 13 augustus op de Haagweg bij het afslaan naar rechts de doorgang naar rechts niet had vrijgelaten, toen daar juist een agent van politie passeerde. Ook had hij geen richting aangegeven. Verdachte ver klaarde, dat hy gehinderd was door een meisje, dat plotseling gestopt had met haar fiets. Nadat de agent in kwestie was gehoord, luidde de eis f. 75 boete, waarna de plv. kantonrechter mr. De Koning verdachte veroordeelde tot f. 20 of acht dagen. Voorts moest zich een inwoner van Katwijk verantwoorden, omdat hij op 13 augustus met zijn vrachtauto by de splitsing Gravenlandseweg-Gooweg te Noordwijkerhout tegen een autobus van de NZH uit de richting Haarlem was opgereden. Daar het voertuig van ver dachte zwaar geladen was. werd er nog al wat schade veroorzaakt. De officier van Justitie was van mening, dat ver dachte had moeten stoppen, omdat de weg ter plaatse smaller wordt. Hij eiste f. 35 boete. Uitspraak f. 25 of tien da gen. Tenslotte stonden niet minder dan 13 Leidenaars terecht, omdat zy clandes tien naar de radio hadden geluisterd. Naar gelang van de tijdsduur (een of meer jaren) werden zy veroordeeld tot f. 20 of f. 25 boete of acht en tien da gen. Soebandrio waarschuwt: „Geen militair verdrag" De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft vandaag een waarschuwing ge richt tot Australië en Nederland om bij hun thans te Canberra aan de gang zijnd overleg, geen voorberei dingen te treffen voor een militaire overeenkomst met betrekking tot Nieuw-Guinea. Men moet. aldus Soe bandrio, in dat geval niet lichtvaar dig heenstappen over de mogelijkheid van een gewapend conflict. Hy herhaalde dat Indonesië aan spraken doet gelden op het gebied van Ned. Nieuw-Guinea. Indonesië, zeide hij kan tegenover de Australisch-Neder- landse besprekingen niet onverschillig staan en kan zich geen negatieve hou ding veroorloven tegenover „provoce rende daden op militair terrein van de andere kant". Soebandrio sprak de hoop uit, dat de V.S. een meer actieve politiek zullen gaan voeren voor de op lossing van het vraagstuk betreffende Westelijk Nieuw Guinea", daar dit in him belang is in verband met het handhaven van de vrede in dit deel van de wereld". 450 loten van Actie Bijstand gestolen (Speciale berichtgeving) Een party van 450 loten van de Actie Bijstand is op de Binnenweg te Rotter dam gestolen. De man die daar aan de marktkraampjes loten verkoopt, had assistentie gekregen van een voor hem onbekende, ongeveer 20-jarige jonge man. Hij had zoveel vertrouwen in hem dat hij na enkele uren aan hem vroeg even op de tas met loten te passen. n hij een boodschap moest doen Hoe bit- terw as de ontgoocheling voor de ver koper by zyn terugkeer. Met de jonge man was de tas Verdwenen. Die üs leeg aan de Terbregseweg gevonden, van de loten echter geen epoor—..

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5