EJ^mark Pullovers 12? Europese Beweging streeft naar een hechte internationale organisatie M. van Aken (Leiden)tal van initiatieven en grote activiteit WINTERBESCHERMING Gebr. v. IJLDEN Elke woensdag Peek&Cloppenburg Meesterlijk spel Haagse Comedie Leiden, in toekomst stad van 200.000 inwoners 97ste Jaargang Dinsdag 21 oktober 1958 Tweede blad no. 29574 Met hernieuwd elan voorwaarts! Het is een zware opgave het Europese publiek enthousiast te maken en te houden voor de eenheidsgedachte. Een massademonstratie is de Europese beweging in geen der betrokken landen ooit geworden. Vaag voelt men wel aan, dat er iets moet gebeuren om de eigen aardige toestanden op te heffen, welke gepaard gaan met de huidige verdeling in soevereine staten van een zo beperkt gebied als West- Europa. Maar, ondanks de vooruitgang op het vlak van de econo mische eenwording, ontbreekt toch nog te veel de spectaculaire ommezwaai in de gedachtengang van de doorsnee-Europeaan, die hem doordringt van het ideaal betrokken te moeten zijn bij de intrede van een nieuw tijdperk. In een gesprek met onze stadge noot en lid van de Leidse gemeente raad, de heer M. van Aken, directeur van het secretariaat der Europese Beweging in Nederland, bleek ons dat deze organisatie zich met het oog op dit gebrek aan „geloof in zichzelf" heeft voorgenomen de door de economische strubbelingen ivat op de achtergrond geraakte politie ke eenheidsgedachte (een supra nationaal federalistisch gezag ge controleerd door een langs Europese lijnen gekozen parlement) met her nieuwd elan te propageren. Her nieuwd inderdaad, want de reorga nisatie, die vorige week te Roer mond haar beslag kreeg, moet men zien als de erkenning van een na tuurlijk groeiproces, een samenbun deling van krachten, die de ontwik keling van nieuwe initiatieven al leen maar kan bevorderen. Vijftig jaar gezondheidszorg Groene Kruis binnenkort een halve eeuw in Leiden De protestantse vereniging voor Ge zondheidszorg „Het Groene Kruis", hoopt spoedig haar vijftig jaar bestaan in Leiden te vieren. Naar aanleiding hiervan sprak gisteren op de voorlich tingsavond, die in het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Ons Eiland" gehouden werd, de heer W. P. Droog uit Vlaardingen over: „50 jaar gezondheids zorg". Spreker begon zijn causerie met het voorschotelen van getallenreeksen, waaruit tenslotte bleek dat de volksge- zondheidsorganisartiie in Nederland de afgelopen vijftig jaar enorme dingen verrioht heeft. Hoewel de bevolking ver dubbelde, veranderde de gemiddelde le vensduur van de mens van 51 tot 73 jaar, terwijl in het buitenland de grens veel lager ligt, n.l. bijv. in Frankrijk 58 jaar en India 28! Het sterftecijfer liep terug van 15% naar 7% procent. Hieruit volgt, dat de bejaardenzorg een probleem van de eerste orde is ge worden. Om tot een dergelijke vooruit gang te komen, is het nodige gepres teerd. Vele mensen hebben in deze ge zondheidsorganisatie hun taak en roe ping verstaan. Zo telt Nederland mo menteel bijv. 265 schoolartsen en 57 ge zondheidskolonies. Vervolgens schetste spreker in korte trekken de oprichting van het „Groene Kruis". In Zuid-Holland is de vereni ging in 1900 opgericht, onder leiding van de arts Polman en ds. Fleischer, waar na zij spoedig tot een landelijke organi satie uitbloeide. Zo kwamen er in diverse plaatteen consultatiebureaus. Bovendien zorgde de wijkverpleegster, dat de me dische voorschriften van de huisdokter op verantwoorde wijze opgevolgd wer den. Verder exploiteert het Groene Kruis zuigelingenbureaus. Vooral de kleuter bureaus vormen een steunpilaar van de huidige gezondheidszorg. Naast de moedercursussen is er ook een cursus voor de vader en juist voor deze cursus brak de heer Droog een lans. De taak van de ouders is het kind op te voeden tot een waardig lidmaat van de maatschappij. Spreker vond het een noodzaak, dat ook de vader voor lichting omtrent deze moeilijke taak ontvangt. Voorts helpen de kruisvereni gingen bij de kanker-, reuma- en polio- bestrijding. Tenslotte sprak de heer Droog over de grote waarde van de prenatale zorg. Hoe het gouden jubileum van „Het Groene Kruis" in Leiden gevierd zal worden blijft nog een verrassing. In ider geval zullen de patiënten in decem ber een kleine verrassing ontvangen. Na de pauze vertoonde mej. T. Blom van de Vooriichtingsdtemst der Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis" te Rotterdam de film „Wit wint". Dokter J. C. Meyboom opende deze zeer goed bezochte bijeenkomst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Nioolaas Theodorus, zn van M. W H. Vrouwenvelder en C. M. Stolwijk, Balthazar Simon Lyphart, zn van T. H. ten Berge en M. Wieringa, Sophia Hendrl- ka Wllhelmina, dr van J. Kloos en S. H. W. Mleremet, Harriët Olga, dr van H. O. Boon en J. A. L. van Duiven, Johanna Geertruida, dr van G. A. Siera en M. C. Kijk in de Vegte, Johanna Christina Eli zabeth Maria, dr van M. C. Vrij en C. C. van der Sluis, Harm, zn van K. Holt en R. van Dijk. Huibert, zn van E. Groenendijk en F. A. Cools, Rudolf Christiaan, zn van P van der Waals en M. C. Kuljper, Wil lem Frederik, zn van W. F. Devllee en A. E. Annard, Marieke Hélène, dr van A. Pijn akker en C. Boom, Cornells, zn van G. Nieuwpoort en P. C. Vooijs, Paulus Maria, zn van W. van Wetten en M. Straver. Ma ria Johanna, dr van A. L. Deegenaars en E. H. Zwanenburg, Margaretha Wllhelmina Maria, dr van J. J van der MeiJ en W. van Haastregt, Helena Johanna Christine, dr. van C. van der Nat en J. A. Breddels, Adriana, dr van J. van der Bent en A. C. van den Oever, Elbertus Cornells, zn van E. T. de Haar en C. C. van der Voort, Cor nells, zn van F. van der Niet en A. Vlie land. Cornelia Helena, dr van D. de MooiJ en C. Star. GETROUWD J. A. Cras en A. A. M. Frissen. OVERLEDEN N. C. K. van Schie, 15 uur, zoon, G. Vlaanderen, 65 Jaar, echtgenote van A. de Romijn, G. J. Dexel, 60 Jaar, man. M. VAN AKEN Europees gaan denken Immers de toezichthoudende Neder landse Raad van de Europese Beweging, waarin een aantal prominenten uit kringen van politieke partijen, vakbon den, werkgevers- en vrouwenorganisa ties zitting hadden, is thans opgegaan in de beweging van Europese federalis ten, die onder de naam Europese Be weging in Nederland haar actie zal voortzetten. De nieuwe organisatie kent twee categorieën van leden: de indivi duele en de verenigingen, bonden etc. Ongelukkigerwijs heeft te vaak de ge dachte opgeld gedaan, dat het voldoende is, wanneer men als lid ingeschreven staat bij een in de Europese Beweging opgenomen organisatie. Men zal in de toekomst daarom meer de nadruk leg gen op het belang van de individuele leden voor de mate. waarin de beweging in ons land voor haar dealen kan op komen. Grootscheepse propaganda-ac ties wil men graag voorbereiden, maar het ontbreekt aan de nodige financiën. Zeker in officiële kringen tekent de idee zich steeds meer af, dat de Euro pese Beweging een eigen taak heeft ten opzichte van de problemen, die de een wording op welk terrein dan ook in de weg staan. Te meer daar het supra nationale karakter van de Europese commissie voor de gemeenschappelijke markt en Euratom nog beperkt is en de nationale regeringen niet altijd initia-1 tieven kunnen nemen, die voor een op lossing der moeilijkheden noodzakelijk zijn, liggen hier mogelijkheden voor een avant-garde beweging zonder nationale b estuursverantwoordel ij kheid. In dit licht gezien wil de Europese Be weging in Nederland zich daadwerkelijk gaan bezighouden met het probleem van de Europese zetel voor de uitvoe rende organen der gemeenschappen, de moeilijkheden met betrekking tot de nationale beschermingsvoorschriften ten behoeve van de landbouw, de monetaire eenheid, de bevordering van verkiezin gen voor een Europees parlement inge volge artikel 138 van het EEG-verdrag, de uitbreiding van de Europese eenheid tot de landen buiten de zes. de vrijhan delszone, het Europese beleid ten op zichte van de Oost-Europese volkeren die zeker niet in de steek gelaten mogen worden, die er ook bij horen en die geruggesteund zullen worden door een Westeuropese eenheid. Voorts wil men komen tot een positieve Europese- Atlantische politiek met betrekking tot de Arabische landen en wenst men zich te gaan bezighouden met de mogelijk heden van het Jonge" Centraal-Afrika. HECHTE INTERNATIONALE ORGANISATIE De Europese Beweging in Nederland streeft naar de totstandkoming van een hechte internationale organisatie, die de leiding kan nemen van alle geza menlijk te voeren Europese acties. Er bestaat reeds een centrum voor Euro pese federalistische actie (AEF) en een (internationale) Europese Beweging, maar concentratie, zo verwacht men, kan ook hier alleen maar heilzaam wer ken. Gelukkig zijn er tekenen die op een zeker hergroepering in internationaal verband wjjzen. Maar zonder de „eenheid in beweging" zijn de onderscheiden organisaties toch wel actief. Zo hoopt de AEF het door omstandigheden uitgestelde congres van 20 juni j.l. over de politieke eenwording nu half november te Wiesbaden te houden. Voorts heeft dit internationale Europese centrum twee studie-objecten aan de hand. namelijk Afrika en de kwestie der Duits-Poolse verhoudingen. De Internationale Europese Beweging is voornemens in 1959 een politiek con gres in Londen te organiseren. De Europese Beweging in ons land heeft een politieke en een culturele com missie in het leven geroepen, voor welke men een belangrijke taak ziet wegge legd. Meer dan voorheen wil men thans het ideaal in bredere kring naar voren brengen, dat aan alles wat totnutoe is verricht en aan de plannen voor de toekomst ten grondslag behoort te lig gen: he streven naar de daadwerkelijke politieke eenheid van een nieuw fede raal Europa, niet zoals mej. mr. B. C. 1VÏ. J. Twaalfhoven, sprekende na mens de Nederlandse Jongeren Raad, het op het congres te Roermond uit drukte om ons als Europeanen te handhaven tegenover andere wereld machten of ons te verweren tegen be dreigingen. maar om van onze techni sche, culturele en geestelijke rijkdom men te kunnen meedelen ten dienste van de mensheid. Advertentie Staat Uw wagen altijd buiten Laat de onderzijde TECTYLEREN afdoende bescherming tegen roest. HOGE RIJNDIJK 90. TEL. 22610 Gouden bruiloft Op 4 nov. 1908 gaven de heer H. van Amsterdam en mej. M. Eradus elkander in tegenwoordigheid van de ambtenaar van de burgerlijke stand in Leiden het ja-woord. Het echtpaar viert dus binnenkort zijn gouden bruiloft. Bruid en bruide gom, resp. 69 en 72 jaar oud, wonen reeds gedurende 27 jaar in de Wetstraat 21 en genieten beiden nog een vrij goe de gezondheid. Mevrouw Van Amster dam doet dan ook met veel plezier haar eigen huishouding, terwijl haar man het liefst in de achtertuin bezig is. In deze tuin bevinden zich behalve bloemen en planten ook een groot aantal duiven, konijnen en kippen. Geen wonder dus, dat ook de bruidegom genoeg te doen heeft! Overigens heeft deze zijn gehele leven hard moeten werken om aan de kost te komen. Stond de heer Van Am sterdam reeds op 11-jarige leeftijd als heetwaterkr aan jongen in een jenever- branderij, een later later voer hij als schippersknecht over de Hollandse wa teren. Op 19-jarige leeftijd kwam hij in een steenfabriek terecht. Negen jaar la ter verwisselde de bruidegom deze ar beid voor een werkkring bij de Lichtfa brieken. Na 37 jaar lang zijn krachten aan dit bedrijf gegeven te hebben ging de heer Van Amsterdam met pensioen. Uit dit huwelijk werden tien kinde ren geboren, vier zoons en vijf dochters zijn thans nog in leven. Verder heeft het gouden echtpaar 21 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Het spreekt van zelf. dat de vreugde gedurende de bruidsdagen, die gisteren zijn ingegaan, door velen gedeeld wordt. Onze oud-stadgenoot, de heer J. C. Kloots, referendaris 2de klasse der PTT te 's-Gravenhage (telefoondistrict) is gerekend van 1 september jJ. benoemd tot referendaris. Advertentie rf .*J, J Originele Italiaanse import Een weergaloze Jongens- marktaanbledingoriginele Italiaanse pullovers aie U moet zien om U nóg meer overde lageprijsteverbazen model Fully Fashioned moderne ronde hals zuiver wollen kwaliteit nieuwste modekleuren 6 jaar |\ff '*''e'ne sf'is'n9 Per mo°i In een uitverkochte Schouwburg speelde de Haagsche Comedie voor K. en O. „De Maanvogels", blijspel in vier tafrelen van Marcel Aymé, en zij heeft dit gedaan op een wijze haar reputatie volkomen waardig. Fantasie kreeg vrije teugel in „De Maanvogels" Het is een zonderling geval, waarvoor Chabert. directeur van een in een Frans provincie-stadje gevestigd internaat voor „moeilijke" leerlingen zich ge plaatst ziet. Zijn schoonzoon Valentin, nog niet afgestudeerd (wat heden ten dage méér voorkomt) staat hem ter zijde als surveillant en komt tot de ont dekking, dat in hem krachten sluime ren. welke volledig in tegenspraak zijn met de exacte wetenschappen. Als hij, na een nogal scnerp dispuut tussen de echtelieden Chabert zich sterk op me vrouw Chabert concentreert, verandert zij ineen maanvogeltje. Wij moe ten het wel aanvaarden, want als hij zich even in een zijkamer met schoon mama heeft afgezonderd, blijkt zij ver dwenen te zijn en is de grote plaats, die zij in het gezinsleven placht in te nemen, gereduceerd tot een klein stokje in een nietig vogelkooitje. Valentin vervalt van kwaad tot erger. De nogal frivole leraar Bobignot aan schouwen wij eerst nè, de metomorfose, maar twee lastige leerlingen en twee niet minder lastige politiemannen op zoek naar Bobignot. zien we als het ware vóór onze ogen een gedaantever wisseling ondergaan, die het moet gezegd niet in hun nadeel uitvalt, tenminste wat het uiterlijk betreft. Périsson, die zijn zoon Etienne met de karwats tracht op te voeden, brengt als laatste red middel zijn telg naar Chaberts kost school en ook hij kirt weldra als maan- vogel in zijn kooi. Hij wordt door Valentin aan de hoede van de verbijs terde, maar niet minder verheugde zoon toevertrouwd. Een inspecteur van het Middelbaar Onderwijs en een schoolopziener sluiten de rij voorlopig, maar we gaan de pauze in met de vaste overtuiging, dat het hier niet bij 2ial blijven. Eerste concert Kunstkring voor Allen Willem Andriessen liad, ondanks tekortkomingen, warm succes! Nog altijd sterk en benijdenswaardig Wat is al méér dan een halve eeuw het warme succes geweest en nu nóg van Willem Andriessens spel? Wij geloven: de eenvoud, de oprechtheid en de bloeiende muzikaliteit ervan. Zélfs nu wat wonder als men over de zeventig is? de vingers niet zo rap meer mee willen als eertijds en het virtuoze passagespel gevaren gaat inhouden en tot moeilijk te overwinnen obstakels aanleiding geeft. Voorts is er Andriessens onverwoestbaar „élan vital", dat hem tot op hoge leeftijd jeugdig houdt en door de jaren heen geen zorgen over een wankele ouderdom geeft. Willem Andriessen gaat onbevangen zijn eigen eerlijke weg, stoort zich niet aan moderne opvattingen, ook wat de programmakeuze betreft, maar eert doorleefd en gevoelig de componisten, die hem na aan het hart liggen, waar mee hy zich verbonden voelt, zonder zich aan modegrillen te storen Naast een naief idealisme openbaart zich ook bij hem een bezonken wijsheid en het resultaat van véél ervaring. Deze ogenschijnlijke tegenstelling vormt een van de grootste charmes van zijn door dacht spel. dat nog altijd zulk een bio logerende 'invloed op zijn auditorium blijkt uit te oefenen. En wie mogelijk de tijd voor hem gekomen acht om zijn plaats voor jongeren in te ruilen krijgt ongelijk wanneer hij constateert, hoe warm men daze persoonlijkheid nog altijd ontvangt en er zich gelukkig bij voelt. De criticaster zou gemakkelijk, gezien de stroom van superieure moderne pia nisten, ook zwakke zijden in dit spel kunnen blootleggen, maar hij doet dat liever niet, omdat er één grote factor is, die men bij die anderen veelal mist: na melijk de openbaring van een „hart". Ook hij komt onder de bekoring van dat hart, van deze eenvoud en waar achtigheid, waaraan hij zich laaft als aan een weldadige bron. Kan zuiver water niet gezonder zijn dan de heerlijkste likeur? Dit .gezondma kende" in Andriessen's spel hebben ij ook nu gewaardeerd. Met Beethoven's Sonate in Es gr. t., Schumann's „David-Sbündlertanze" waar in de contrasteren Ie figuren van Flo- restan en Eusebius de hartstochte lijke tegenover de gevoeldge in Schu mann's wezen verenigd hun treffende romantische accenten verkregen, drie Préludes van Debussy met een rake mondelinge explicatie welke zich ook voortreffelijk lenen zou voor een jeugd- concert en tenslotte „zijn" Ohopin (Ber ceuse op. 37 en Fantasie op 49), heeft Andriessen getoond, wat hij wat waard is en zich naar eigen aard gegeven: dat wil zeggen volstrekt natuurlijk en wars van vals effectbejag. Dat mee te maken waarborgt op zich zelf al een avond van blijdschap over zoveel goede gaven! Omdat ze puur en uit een .gouden" ziel getoverd zijn Van toveren gesproken: Andriessen toverde zo losjesweg en met vanzelf sprekend gemak, na het geestdriftige applaus, nog twee toegiften uit de over- vulde doos, die hij tot zijn beschikking heeft. Voor hen, die het niet geraden moch ten hebben: dit waren Schuberts „Mo ment musical in F" en de Revolutie étude van Chopin. Ze behoorden, afge zien van enkele misslagen, tot het beste deel van de avond. Met een gevoel van eerbied voor de prestaties van hem, die éénmaal tot de meest gerenommeerde pianisten op onze podia behoorde, na men wy afscheid. Het is niet een ieder gegeven op zó hoge leeftijd de mensen nog zoveel te geven waarvoor zij dankbaar mogen zün. Dat Andriessen dit kan maakt hem tot een sterk en benijdenswaardig mens. Er zjjn onder de uiterlijk briljante jongeren tevelen ,die innerlijk vér van hem verwijderd staan Lezers schrijven HET OVERVLOEDIGE FRUIT Hooggeachte Redactie. Met veel genoegen heb ik het artikel m uw Courant van zaterdag 18 oktober J.l.. gelezen over het goedkope fruit van dit jaar. Als iemand, die veel veilingen bezoekt in Nederland en ook in België, wilde ik U toch eens iets vertellen, wat het publiek toch ook zeker moet weten. Ik lees n.l.., dat de veilingklok meteen naar onder de 20 ct. per kg draait en de populaire rassen zelfs tot 5 ct per kg. Nu zullen duizenden huisvrouwen zich afvragen: waar is dat goedkope fruit dan? N.l. de appelen met name Cox's-Oranje brachten deze week voor goede kwaliteit niet onder de 40 ct per kg op. De goede peren n.l. Cornice tot 60 cent per kg; mooie goudreinetten en sterappelen tot 23—25 ct. per kg. Alles op de veiling. Dit betekent, dat vóórdat die Cox's- Orange-appelen van de veiling bij mevr. op tafel komen, ze toch minstens 65 tot 75 ct per kg kosten. Voor mij en duizenden groenten- en fruithandelaren, zomede voor duizenden huisvrouwen is het van groot belang, de juiste stand van deze zaak te weten. Met de meeste hoogachting, S. GROEN, Dr. v. RhUnstraat 19. Leiderdorp. GEEN ENGELAND—RUSLAND OP T.V. Geachte Redactie, Bij voorbaat dank. Met verbazing en verontwaardiging heb ik zaterdag j.l. in uw Blad gelezen, dat nu ook de interland voetbalwed strijd EngelandRusland niet door de N.T.S.. wordt uitgezonden, zodat voet- balminnend Nederland voor de zoveel ste keer achter het net vist. Het is dan nu zo, dat als de K.N.V.B. toestemming geeft, dan steekt België een spaak in het wiel. Wordt er in Nederland gespeeld, dan geeft de K.N.V.B. geen toestemming, zelfs niet op een woensdagavond, zodat er geen sprake is van nadeel voor andere clubs. En als klap op de vuurpijl komt nu de N.T.S. zelf aandragen met een wat oudbakken motief, dat mijns inziens zeer aanvechtbaar is en door de K.N. Z.B. allang is prijsgegeven. Het is daarom verheugend, dat de Bond van Televisiekijkers een krachtig protest heeft laten horen, want het zijn tenslotte dan toch maar de kijkersgel- den, waarmee op deze manier gesold word. Daarom geef ik mij hierbij op als lid van de Bond van Televisiekijkers en geef voetbalminnend Nederland de raad en masse te volgen, zodat ook de kijkers een stem in het kapittel krijgen. Met dank voor de plaatsruimte, C. J. WIEKHART. Korevaarstraat 24. Dit blijkt juist gezien, inderdaad heeft Valentin niet stil gezeten, maar zioh de tijd ten nutte gemaakt om gendarmes, gerechtsdienaren en zelfs de burgemeester onschadelijk te maken. De gehele school is een pandaemonium van krijsende en kirrende vogels. Dan steekt de maan een spaak in 't wiel. Twee gehuwde dochters komen hun echtgenoten zoeken, die echter niet als vogels, doch als slakken him bestaan voortslepen. Zij, de dochters, weten Valentin te overmeesteren en werken hem in een zijkamer. Dat hadden zij beter kunnen nalaten, want Valentin keert ongeschonden terug, vergezeld door twee levensgrotepelikanen. Men voelt dat Valentins bovennatuur lijke krachten afnemen de pelikanen zijn te menselijk gebleven. En, terwijl Valentins blik in de parterre al een duidelijk waarneembare angstrilling door de zaal jaagt, heeft de maan in middels haar ongunstige stand be reikt, althans voor de maanvogels en breekt de betovering. Zo zien we dan het gezelschap weer terug in zijn ware, zij het ietwat zonderling omhulde ge daante. Dat Marcel Aymé zijn fantasie de vrije teugel gelaten heeft, behoeft geen verder betoog. Maar hij deed dit op een zó oharmante, geestige wijze, met een zó van sprankelende humor verzadigde dialoog, die door de uitstekende verta ling van Adriaan Morriën weinig of niets verloor, dat hij de toeschouwers weerloos meesleepte. Intussen moet worden vastgesteld, dat de auteur de noodzakelijke en vol ledige steun had van de voortreffelijke regie van van Paul Steenbergen en van het gehele gezelschap. Met uitzon dering van de slotscène, welke even uit de band sprong, werd de fijne blijspel- toon nimmer overschreden en dat wil in zulk een spectaculaire comedie héél wat zeggen! Frans vanderLingen bracht een kos telijke en volstrekt aanvaardbare direc teur Chabert tot leven en liet zich niet verleiden tot chargeren, waartoe deze rol maar al te gemakkelijk aanleiding geeft. Do van Stek deed afstand van alle vrouwelijke ij delheid en gaf een rake uitbeelding van de onaantrekke lijke vrouw. Maria de Booy als Sylvie, de secretaresse van Chabert had een tegenovergestelde opgave te vervullen en slaagde eveneens. Jockie Broedelet was een perfect ratelende mevrouw Bobignot. Verder viel Bas ten Baten burg op als Etienne. Maar de erepalm gaat naar Luc Lutz, die met beminnelijke eenvoud en schijnbaar zonder moeite de onwaar schijnlijke gave van Valentin demon streerde. Hij overspeelde met verbluf fend gemak alle bedenkingen, die men tegen deze figuur zou willen maken. Dat niet meerdere rollen genoemd werden, wil niet zeggen, dat zij niet ten volle voor hun taak berekend wa ren. Lou Steenbergen ondersteunde deze voorstelling, waarin de fantasie hoogtij vierde, met lichtelijk uit het lood ge slagen, maar fraai gecomponeerde en uitgevoerde décors. B. H. In de toekomst men rekent zo omstreeks 1980 zal Leiden en naaste omge ving plaats moeten bieden aan circa 200.000 inwoners. Gezien zijn centrale ligging in de Randstad Holland is het dan ook zeker, dat Leiden als woon- en werkstad in de komende jaren nog aan betekenis zal winnen. Mag dit enerzijds verheugend zijn, anderzijds stelt dit de Sleutelstad voor grote problemen. Teneinde hierover eens te worden In gelicht had de afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond, die gis teravond in Café-Restaurant „In den Vergulden Turk" bijeenkwam, wethou der S. Menken in haar midden. De heer Menken, die in zijn kwaliteit van lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland tevens in de gelegenheid is deze proble men ook in provinciaal verband te be zien, sprak deze avond over „Leiden, stad van 200.000 inwoners". Alvorens spreker tot zijn inleiding kwam, bracht hij de aanwezigen, o.w. de ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land^ de heer C. F. Meerpoel, onder het oog, dat hij deze toekomstige uitbrei ding vanzelfsprekend slechts vanuit de theoretische kant kon benaderen. In economisch opzicht kunnen zich nog veel onberekenbare factoren voordoen. Bovendien is het moeilijk, zo niet on mogelijk, thans reeds twintig jaar en volgens spreker konden dit er wel eens dertig of veertig worden vooruit te blikken. In het begin van zijn causerie gaf de heer Menken de aanwezigen een indruk van het begrip „Randstad Holland". Een grondgebied, dat zich, gezien van uit Leiden, uitstrekt binnen de lijn Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Rotter dam, Den Haag en het kustgebied (tot aan Haarlem). Gelet op de te ver wachte grote aanwas van de bevolking in dit gebied, zal zich in de toekomst het probleem van het wonen en wer ken in sterke mate doen gevoelen. Daarnaast krijgt men te maken met de vraagstukken recreatie, de planning van gebouwen voor openbaar nut en het verkeersprobleem. Spreker was er van overtuigd, dat deze vraagstukken niet zuiver gemeentelijk zijn op te los sen. Over drie provincies zal zich de Randstad Holland immers uitstrekken. Bovendien is samenwerking met de Rijksoverheid geboden. Bij dit gesprek zal de autonomie der gemeente, hoezeer ook door spreker voorgestaan, geen over heersende factor mogen innemen. Wethouder Menken, die na deze algemene opmerkingen, uitvoerig in ging op de plaats, welke Leiden straks in de Randstad Holland zal innemen, wees er o.m. op, dat Leiden en ten dele ook Delft, in het jaar (1960), dat Den Haag is volgebouwd, het over schot van de Haagse bevolking znllen moeten opvangen. Leiden zal in de toekomst steeds meer naar een foren- senstad toegroeien. Voorts is te verwachten, dat aan het Leidse leven nog een sterke industriële impuls zal worden gegeven. Hoewel bet alles nog maar een verwachting is een rapport over het Nationale Plan gaat hier echter reeds vanuit moet Leiden evenwel rekening houden met een aanwas van zijn bevolking tot circa 200.000 zielen. OOK KATWUK EN ALPHEN „PIKKEN EEN GRAANKOR REL MEE" Teneinde de Leidse middenstand oij deze komende ontwikkeling tot activiteit te prikkelen, bracht spreker de aan wezigen onder het oog, dat met name ook plaatsen als Katwijk, Alphen a. d. Rijn en Gouda straks zeer zeker „een vrij belangrijke graankorrel zullen meepikken". Plaatsen, welke ongetwij feld ook hun winkelappartuur zullen uitbouwen en weekmarkten tot ontwik keling zullen brengen. Ondanks deze plaatselijke activiteiten heeft spreker groot vertrouwen in de ontwikkelingsmogelijkheden voor Leiden, een stad, welke sedert vele jaren een centrumfunctie vervult. In dit verband wees spreker op Leiden als universitair centrum, dat in de toekomst nog sterk aan invloed uitbreiding hoogleraren- corps en wetenschappelijke staf zal winnen. Voorts is de Sleutelstad een handels- en agrarisch centrum, wordt het in de toekomst een forensencentrum en vervult het als onderwijscentrum nu reeds een streekfunctie. De Sleutelstad bestrijkt niet minder dan circa veertig gemeenten, die wat onderwijs en opvoe ding betreft, voor een groot deel op Leiden zün afgestemd. WEER GARNIZOENSSTAD? Tenslotte verwacht de heer Menken, dat Leiden in de toekomst weer een belangrijk garnizoenscentrum wordt. ZJ. blijft het daarbij niet beperkt tot dé vestiging van de Koksschool! EEN VRAAG EN GEEN ANTWOORD Sprekende in een kring van midden standers voerde de heer Menken terloops de vraag aan of de zelfbedieningswinkels moeten worden gezien als een mode verschijnsel dat straks weer zal ver dwenen. Behouden wij de gespecialiseer de zaken, of moeten wij in de toekomst rekening houden, met een sterke toe name van de winkelmagazijnen Krijgen wij straks een Amerikanisering van de Europeaan? Hoe is de ontwikkeling in de verhouding tussen de man achter en de vrouw vóór de toonbank? Vragen welke volgens spreker de middenstander tot groot nadenken moet stemmen Wethouder Menken die dankbaar was voor de goede samenwerking tussen Leidse Middenstandscentrale en het ge meentebestuur, zeide, dat het in de toe komst met het oog op de ontwikkeling van Leiden wel eens nodig kon zün dat overheid en bedrijfsleven zich bezinnen op het vraagstuk van „wat bouwen wij?" Warenhuizen of gespecialiseerde win kels? Met deze vragen aan het einde van zün causerie op te werpen zette de wet houder de aanwezigen ongetwüfeld aan het denken, hetgeen ook zijn vooropge zette bedoeling was geweest. Reeds in de hierna volgende discussie kwam dit tot uitdrukking.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3