m AMSTLEVEN levensv Prof. Galeazzi toegang tot Vaticaan ontzegd Géén poon laxeermiddel! Natu-raLax Nederlands-Australisch overleg over Nieuw Guinea begonnen Invloed op komende conclaaf Met een enkel woord fiUwïastütUi Agenda DINSDAG 21 OKTOBER 1958 Helmi: Men mag Indonesië niet uitsluiten De besprekingen tussen de Australi-tisch-China, is uitgenodigd deze reis sche en Nederlandse delegaties over een verdergaande samenwerking op Nieuw- Guinea zyn gisteren in Canberra be gonnen. Verwacht wordt dat zij vrjjwel de ge hele week zullen voortduren. Politieke beslissingen zullen aan de regeringen der beide landen worden overgelaten. In zijn openingwoord verklaarde de vertegenwoordiger van het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken. C. R. Lambert, dat de conferentie tot doel heeft de „ontwikkeling van zowel het Australische als het Nederlandse gebied in Nieuw-Guinea". De besturen van beide gebieden staan voor dezelfde pro blemen en daarom is het wenselijk, dat de bestuursambtenaren zelf mogelijke oplossingen uitwerken. De Indonesische ambassadeur te Can berra A. Y. Helmi heeft commentaar ge leverd op het Australisch-Nederlands overleg. HU zeide: „Als de wettige opvolger van Neder land in Oost-Indië, mag Indonesië niet worden uitgesloten van deelneming aan de ontwikkeling van gebied van Nieuw- Guinea. Naast zijn rechtvaardige aan spraak op dat gebied, heeft Indonesië de mankracht en het materiaal nodig om bij de ontwikkeling te helpen. Als Indonesië de taak zou worden gegeven Westelijk Nieuw-Guinea te ontwikkelen, dan zouden andere belanghebbende lan den kunnen helpen, vooropgesteld dat daaraan geen politieke voorwaarden verbonden zouden zijn". Volgens Helmi zijn vele Nederlanders het niet met de Nederlandse „bezetting" van dat gebied eens, maar gaat Austra lië er wèl mee akkoord om veiligheids redenen. Helmi verweet de Nederlanders ten slotte dat zij niet een vertegenwoordi ger van de inheemse bevolking hebben opgenomen in hun delegatie. Soekarno naar de Vogelkop De besprekingen in Canberra zijn door politici in Djakarta veroordeeld als een „typisch koloniale manifestatie" Intussen is in Djakarta bekendge maakt, dat president Soekarno de vol gende maand* een bezoek zal brengen aan dicht bij Westelijk Nieuw-Guinea gelegen Indonesische eilanden. Een on gewoon groot aantal ambassadeurs, on der wie die van de V. S. en communis- 9 Vervolg van pag. 1 Stormvloedkering Hollandse IJssel Voor de tweede wereldoorlog waren er reeds plannen een mogelijkheid te scheppen de Hollandsche IJssel bij stormvloed te kunnen afsluiten en zo doende de IJsseldijk van een te grote druk te ontlasten. Het is toen bij plan nen gebleven. Maar het bestaan van een mogelijkheid voor afsluiting in de toekomst had tot gevolg, dat, afgezien van de technische moeilijkheden zoals hiervoor aangeduid, nagelaten werd de IJsseldijk tot een defindtief sterke waterkering te maken. De stormramp 1953 heeft ontegenzeglijk de grote wer ken, vervat in het Deltaplan, verhaast. En daarbij stond bovenaan de storm vloedkering in de Hollandse IJssel. Anders dan by de afsluiting van de zee gaten het geval is, n.l. een tweezijdig voordeel (verhoogde veiligheid en het vormen van een zoetwaterreservoir) zal de stormvloedkering bij Krimpen alleen verhoging van de veiligheid beogen, terwijl het nooit uitgevoerde plan van een brugverbinding, die de Krimpener- waard uit zyn isolement zou verlossen, gelijktijdig kon worden gerealiseerd. In 1953 begonnen Reeds in november 1953, toen in Zeeland Waterstaat nog de handen vol had met dijkherstel en drooglegging van de overstroomde gebieden, kon met de bouw van de stormvloedkering wor den begonnen, nadat een oplossing was gezocht en gevonden voor talrijke pro blemen, die zowel de technische uitvoe ring van de kering als het zo min mogelijk belemmeren van de scheep vaart op de IJssel, de belangrijkheid van deze rivier voor de watervoorzie ning van vele waterschappen in Zuid- Holland en Utrecht en een uitweg voor de scheepsbouwindustrieën aan de oevers betroffen. Vandaar de keus van een 80 meter brede schuif, opgehangen in torens, een 24 meter brede schutsluis terwijze om bij gesloten stand van de kering, de scheepvaart onbelemmerd voortgang te doen vinden. Vijf jaar is aan dit belangrijke bouw werk gearbeid. En nog is het niet geheel gereed omdat de tweede schuif, die als reserve achter de eerste zal komen, nog moet worden gebouwd. De heftorems van de reserveschuif zyn reeds voor het overgrote deel afgebouwd. Zonder deze reserveschuif zijn Zuid-Holland en de Krlmpener- waard echter reeds beveiligd op een wijze, die men met de bouw van de stormvloedkering beoogde. Het gehele werk zal rond veertig miljoen kosten. Deserteur Princen in hongerstaking De ex-Nederlandse deserteur „Hadji" J. C. Princen, die vier maanden geleden door de militaire autoriteiten in Dja karta Is aangehouden, heeft in een brief aan de Indonesische autoriteiten mede gedeeld tot een hongerstaking te zijn overgegaan, uit protest tegen het feit dat hem de reden voor zijn arrestatie nog steeds niet is medegedeeld en dat hij tot dusver nog geen enkele keer is verhoord. Princen is het enige «uiver blanke Md van het Indonesische Parlement, Hij deserteerde in 1947 uit het Nederlandse leger in Indonesië en vocht daarna aan de kant der Indonesiërs. Later werd hij Indonesisch staatsburger. In zijn brief schreef Princen een ge weldloze methode te hebben gekozen als protest tegen zijn aanhouding, omdat hij er nog steeds van overtuigd is, dat in Indonesië de democratie nog niet ver dwenen is. AFSCHEID MEJ. D. J. E. ODÊ In verband met het vertrek van mej. D. J. E. Odé als hoofd van de openbare kleuterschool aan de Atjehstraat 32 is er dinsdag 28 oktober van 4 tot 5 uur gelegenheid om van haar afscheid te nemen. mee te maken. Het doel van de reis is de Ka- en Aroe-eilanden, welke onder de Vogelkop, het meest westelijk deel van Ned. Nieuw-Guinea zijn gelegen. Op massabijeenkomsten aal de presi dent „belangrijke toespraken houden". CONGRES VERENIGING ZELFBEDIENINGSBEDRIJVEN. Het aantal zelfbedieningsbedrijven is vorig jaar met 200 toegenomen tot 726, waarvan 35 van coöperatieve verenigin gen, 225 van het grootwinkelbedrijf en 466 zelfstandige, verwacht wordt, dat dit aantal eind 1958 de 1000 overschre den zal hebben. Deze groei met de daaraan verbon den problematiek zal onderwerp van discussie zijn op het tweedaagse con gres, dat de vereniging van zelfbedie- nings-bedrijven op 28 en 29 oktober as. in ..Musis Sacrum" te Arnhem houdt. De officiële opening geschiedt door bur gemeester Oh. G. Matser van Arnhem. Atoomtankschip in studie te Kjeller Deskundigen van het Noors-Neder landse Instituut voor Kernonderzoek te Kjeller, bij Oslo, zullen een project voor een tankschip met atoomaandrijving bestuderen, zo heeft de directeur van het instituut, dr. Gunnar Renders, in Oslo verklaard. Het onderzoek zal circa anderhalf miljoen gulden kosten. Het wordt uitge voerd op verzoek van de „Rederi-Atom'-i, een groep Noorse reders. (Advertentie) Kardinaal Mindszenty toch naar Rome? Dc beroering in Italië» veroor zaakt door de publikatie van de lijfarts, prof. Riccardo Galeazzi- Lisi over de laatste uren van Paus Pius XII, is nog niet bedaard. De toegang tot het Vaticaan zou hem formeel zijn ontzegd door de kar dinalen, die tevens zijn ontslag hebben aanvaard als hoofd van de Vaticaanse gezondheidsdienst. Volgens inlichtingen van Vati caanse zijde heeft de pauselijke gendarmerie order gekregen dokter Lisi niet op Vaticaans grondgebied meer toe te laten. De nationale persbond van Italië heeft het optreden van de dokter scherp veroordeeld. De federatie gebruikte het woord „walgelijk". In een communiqué, dat onder bedekte termen ook de krant aanviel, die van het dagboek van de professor had gebruik gemaakt, zei de federatie, dat zij zich aansloot „by de algemene veroordeling van het walge lijke gedrag van de gewezen pauselijke lijfarts". De medische vereniging van Rome heeft last gegeven tot een formeel on derzoek, dat waarschijnlijk zal leiden tot een disciplinaire actie tegen de 67- jarige arts, die bijna dertig jaar de me dische vertrouwensman van Paus Pius XII ls geweest. In een communiqué, dat na drie uur zitting van het bestuur van de vereniging werd uitgegeven, werd „spijt" betuigd, dat het niet tot een on middellijke actie kon overgaan. Maar volgens de bepalingen in de statuten moeten de verhoren worden afgenomen binnen een periode van 22 dagen, tij dens welke Galeazzi-Lisi de gelegenheid wordt geboden zich te verdedigen. Een stemmig werd besloten de machinerie voor een diciplinaire actie zonder uit stel in beweging te zetten en de procu reur-generaal van de Italiaanse rege ring hiervan in kennis te stellen. Dr. Carlo Prandi, president van de medi sche vereniging, belde persoonlijk de minister van Gezondheid, Vincenzo Monaldi op na afloop van de bijeen komst. om hem op de hoogte van de besluiten te brengen. Ten aanzien van de verklaring van Galeazzi-Lisi, dat hij geen betaling zou hebben ontvangen voor zijn artikelen in de pers. zeide Prandi, dat schending van het beroeps geheim een overtreding is. ongeacht of er al daip niet voor betaald is. Komt Minszenty Inmiddels maken de kardinalen zich op om zaterdagmiddag a.s. om zes uur in conclaaf te gaan. De eerste stemming zal zondagochtend worden gehouden. Van gezaghebbende zijde in Vaticaan stad is vernomen, dat ook de Hongaarse primaat, kardinaal Mindszenty die reeds bijna twee jaar in het Amerikaan se gezantschap te Boedapest verblijft in de Italiaanse hoofdstad wordt ver wacht. Al^ gevolg van deze berichten richten werklieden in de Sixtijnse Kapel voor 53 kardinalen tronen op. Van gezaghebbende zijde te Boedapest wordt echter vernomen, dat daar niets bekend is over een verandering in de status van de kardinaal. Amerikaanse en Hongaarse ambtenaren deelden mee. dat er geen onderhandelingen zyn ge voerd over de mogelykheid de kardinaal deel te laten nemen aan het conclaaf. Invloed op conclaaf Overigens wordt in Rome verwacht, dat het gebeurde met professor Galeazzi Lisi ook van invloed zal zijn op het ko mende conclaaf. Het wordt namelyk be schouwd als een harde slag voor het z.g. „Pentagool", een groep van vijf uiterst conservatieve kardinalen onder leiding van kardinaal Canali, die sedert de laatste vijf. zes jaren alle zaken in het Vaticaan steeds regelde. Deze groep bestaat uit de kardinalen Canali, Piz- zapdo, Micapa, Mimmi en Ottavia. De eerste drie zijn leeftyd- en studiegeno ten van de overleden Paus en het is Pius XII geweest, die ze op de hoge posten heeft gebracht, die zij thans be kleden. De uitzonderlijke invloed van deze groep wordt door een andere groep kardinalen reeds sedert jaren betreurd. Met het „Pentagool" werkt de Paus samen met de beide gebroeders Galeaz zi en met drie neven van de gestorven Paus. Vandaar dat de misdragingen van de ex-lijfarts invloed kunnen uitoefenen op de positie van deze groep. In de Ro meinse Curie is men tevens al sedert lang verre van goed te spreken over de neven van de Paus, wier namen her haaldelijk genoemd zijn in verband met allerlei speculaties en financiële schan dalen. Ook de positie van de broer van prof. Galeazzi, die door Pius XII tot architect der pauselijke paleizen ver heven en de graventitel verleend werd, wordt nu als zeer precair beschouwd. Overheersende strijd Men verwacht thans, dat de strijd tussen de groep van het „Pentagool" en de andere kardinalen het komende con claaf min of meer zal beheersen. De kandidaten van het Pentagool zijn in de allereerste plaats kardinaal Siri, die zijn betrekkelijk jonge leeftijd tegen heeft, hij is pas 52 jaar, verder Ruffini, de aartsbisschop van Palermo. En dan de twee jongste kardinalen van het Pen tagool zelf: Mimmi en Ottaviani. Even tueel ook Aloisi Masella, die thans ca- merlengo is. De voornaamste tegenstan der van de genoemde groep is de aarts bisschop van Milaan, monseigneur Mon- tini, die als pro-secretaris van Staat herhaaldelijk heeft bewezen een open oog te hebben voor de nieuwe omstan digheden waaraan de kerk zich zal moe ten aanpassen. De grootste triomf van het Pentagool is geweest, dat het de Paus destijds heeft weten te bewegen, monseigneur Montini naar Milaan te sturen. De post van secretaris van Staat is de belangrijkste post in de Curie. Zo de meer progressieve groep der kardi nalen, bestaande uit enkele Italianen, alle Fransen, de kardinaal van India, de Poolse kardinaal Wyszynski, de ver eiste meerderheid weten te behalen, dan bestaat er een mogelijkheid dat mon seigneur Montini paus wordt, hoewel hij geen kardinaal is( doch dit is niet no dig. En anders eventueel de aartsbis schop van Bologne, kardinaal Lercaro. Maar een tweederde meerderheid is waarschijnlijk voor geen van beide groe pen te bereiken. In dat geval zal men dus tot een compromis moeten komen, hetgeen zou betekenen, dat de patriarch van Venetië, kardinaal Roncalli of de zeer bekwame, neutrale kardinaal Valeri die 77 Jaar oud is en wiens gezondheid te wensen overlaat, opvolger wordt van Pius XII. Bij de ongeordende toestand, waarin Pius XII de administratie der kerk heeft achtergelaten zijn neiging om alles zelf te doen heeft er toe ge leid, dat er een serie van vacatures is achtergelaten, van de kardinaal-secre taris en de camerlengo af tot aan de directeur van de Vaticaanse musea toe kan het wenselijk maken dat een Paus. die slechts enkele jaren regeert, wordt gekozen om de verschillende functionarissen te benoemen en het College van Kardinalen aan te vullen. Valerio Valeri zou daarvoor een hele goede keuze zijn. Worden de kardinalen het niet eens over de benoeming van een Italiaan, dan komt in de eerste plaats de Armeense kardinaal Agagianian in aanmerking. Deze sympathiek, zeer begaafde kerk vorst, die al zoveel jaren in Italië woont, dat hij feitelijk als Romein kan worden beschouwd, zal waarschijnlijk degene zijn, die de vele moeilijkheden, waarin de Kerk zich bevindt, het best kan over zien. Actuali- en curiositeiten (Van onze t.v.-medewerker) De actualiteit, waarmee het NTS- joumaal tbpende, maakte een nogal vreemde indruk op ons. In Leiden is het gébruik, dat op 4 oktober alle straten des morgens vroeg brandschoon zyn, maar in Amsterdam schijnt het de ge woonste zaak van de wereld te zijn, dat duizenden fietsenwrakken her en der in de stad staan opgetast. Een half jaar geleden is er bij de gemeentepolitie een afdeling opgericht, die bestrijding van misdrijven tot doel heeft. Ja, nu moe ten we niet kinderachtig zjjn en zeg gen: hé, we dachten, dat de politie daarvoor eigenlyk in haar geheel be stond. Goed dan, dat kantoor heeft zich binnenskamers over die wrakken gebogen en de chef heeft nu een weg uitgestippeld (we zagen hem echt stip- Advcrtentle WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: George, zn van Joh. van der Spruit en C. Tijsen, Agnes, dr van Th. H. van Tongeren en M. W. Rijnbeek. Getrouwd: W. A. J. de Haas, 25 Jaar en J. P. Heemskerk, 27 Jaar. Overleden: D. J. Verkalk, 53 jaar. BINNENLAND De algemene vergadering van de Ver eniging voor de Staathuishoudkunde wordt gehouden op zaterdag 22 november in Esplanade te Utrecht. Onderwerp van bespreking zal zyn: „Concurrentlereglme en prijsvorming" Gisteravond is in hotel Wittebrug te Den Haag het parlementaire persdiner gehouden. De voorzitter van de parlemen taire persclub, de heer A. W. Abspoel, kon hier als gasten begroeten de minister-pre sident, dr. W. Drees, de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer. mr. J. A. Jonkman en dr. G. Kortenhorst. de voor zitters van de fracties uit de Tweede Ka mer. freule mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen verving dr. H. W. Tilanus, die met het oog op zijn erepromotie niet aan wezig kon zijn. en lr. C. N. van Dis ver ving ds. P. Zandt, die wegens ziekte ver stek moest laten gaan zomede de grif fiers van de Eerste en van de Tweede Ka mer, Jhr. mr. J. W. Roëll en mr. A F. Schepel. Het is naar het oordeel van de minis ter van Landbouw te wijten aan de wUze van laden, als een aantal kippen ls gestikt van een lading door enige uren oponthoud aan de grenspost Wernhoutse Brug, omdat het Belgische certificaat van oorsprong niet ln orde was. De minister zegt dit ln zijn antwoord op een schriftelijke vraag hierover, die hem was gesteld door het Tweede-Kamerlid van Meel. Er ls, zo zegt hij verder, sprake van onvoldoende zorg bij de wijze van laden, indien de kippen de verstikkingsdood konden sterven, wanneer het vervoer, om welke reden ook. enkele uren langer duurde dan was geraamd. De heer E. H. van der Beugel, staats secretaris van Buitenlandse Zaken, zal ln november een bezoek aan de V.S. brengen voor het houden van een aantal lezingen. BUITENLAND Rooms-katholieke geestelijke Carte- ron, die door de politie gezocht werd om dat hij gelden zou hebben Ingezameld voor de sociale dienst van een Algerijnse verzetsorganisatie, heeft zich in Lyon bij de politie gemeld Hij is na een verhoor voorlopig op vrije voeten gesteld. Dr. Robert Rupen, een deskundige op Aziatisch gebied van de universiteit van Noord-Carollna, die van een reis naar Mongolië ls teruggekeerd, heeft gezegd dat Molotof, de vroegere Sovjetrusslsche mi nister van Buitenlandse Zaken, die am bassadeur in Buiten-Mongollë werd. ln geen drie maanden meer ln de hoofdstad van Buiten-Mongolie. Oelan Bator, is ge zien. In Mongolië zelf zou men niet weten waar hij vertoeft. DPA heeft van de Westduitse ambas sade te Moskou vernomen, dat de vier Duitse slachtoffers van het verongelukte Russische „TU-104" straalpassaglers- vllegtulg niet uit West-, doch uit Oost- Duitsland afkomstig zijn. De Sovjetrussi- sche autoriteiten hadden de ambassade aanvankelijk medegedeeld, dat de omgeko menen Westduitsers waren. In de afgelopen twee dagen is ln de Oostenrijkse Alpen meer dan twee meter sneeuw gevallen. Als gevolg hiervan is bij de Solsteln Hut 1.804 meter hoogte ten noorden van Innsbruck, een groep van 16 personen van de buitenwereld afgesloten. Het zijn vermoedelijk twaalf leden van de Oostenrijkse Alpenreddingsdienst en het gezin van de waard van de hut. De red dingswerkzaamheden worden voortgezet. Zondag hebben zich 546 Oostduitse vluchtelingen bij de Westberlijnse autori teiten gemeld. Hiermee is het aantal Oost duitsers dat sedert 1 Januari naar West- Berlijn ls gevlucht, tot over de 100.000 ge stegen. In dit cijfer zijn niet de Oostduit sers meegeteld, die direct naar West- Duitsland zijn getrokken. Prof. Ernest Starkman van de univer siteit van Californle heeft een chemische vervangingsmiddel voor benzine ontdekt, waarmee het vermogen van auto- en vlieg tuigmotoren verdubbeld kan worden. De nieuwe brandstof, een mengsel van me- than, propaan, butaan en andere olie- produkten met salpeterzuur, is betrekke lijk duur, doch men zou de op het ogen blik gebruikelijke motoren veel Kleiner kunnen maken en toch hetzelfde vermo gen kunnen behouden, aldus prof. Stark- <1 c 0 t S S' VOOR HEDENAVOND KRO: 18.00 Liohe muz.: 18.25 In het brandpunt, caus.; 18.30 Lichte muz.; 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.20 Sportpraatje; 19.30 Gram.; 20.30 Ja, met mij; 20.35 Cello en piano; 21.05 Aan de poorten van de nieuwe tyd, caus.; 21.35 Symf.ork.; 22.10 Orgel- conc.; 22.40 Sportpraatje; 22.45 Avondge bed en liturg, kal.; 23.00 Nws.; 23.15 24.00 Gram Hilversum II 298 m. AVRO: 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muz.; 18.55 Paris vous parte; 19.00 V. d. kleuters; 19.05 V. d. mil.; 19.45 Gram.; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Gram.; 21.45 Act.; 22.00 Filmpraatje 22.15 Oude muz.; 23.00 Nws.; 23.15 Koer sen te New Yorw; 23.16 New York calling 23.2124.00 Met de Franse slag. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 Filmprogr.; 20.35 Idem; 21.00—22.30 Speel film. VOOR WOENSDAG 22 OCTOBER Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber.; 7.10Gram. 7.40 Idem; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gewijde muz.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.: 9.35 Waterst.; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.15 Vanaf de toren wappeit de geuzenvlag, hoorsp.; 12.15 Gram.; 12.30 Land- en tulnbmed.; 12.33 Amus. muz.; 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nws.; 13.15 Met Pit op pad, caus.; 13.20 Metropole ork.; 14.00 Gram.; 15.00 Jeugd- oonc.; 16.45 Gram.: 16.00 V. d. Jeugd; 17 20 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Spec trum v. h. Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Boekbespr.; 18.30 RVU: De toekomst van Europa, door dr. A. L. Constandse (tweede lezing); 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang; 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Kamerork. en solist; 20.46 Nieuwe vormen ln het Jeugdwerk, caus.; 21.05 Strijkwart.; 21.25 Dubbelman - nenkwaxt. en sol.; 21.55 Dit kleine, grote land, klankb.; 22.15 Promenade-ark. en solist: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. 23.16 Sportuitsl.; 23.20—24.00 Gram. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym.; 7.20 Gram. 8.00 Nws.; 8.18 De Ontbijtcub; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gevar. progr.: 12.00 Lichte muz.; 12 30 Land- en tuinbmeded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Hammondorgel; 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda: 13.15 V. d. middenstand'; 13.20 Promenade-ork; 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdoonc.; 14.40 Gram.; 16.00 V. d. Jeugd; 17.00 De kat van de stoel; 17.50 Regeringsultz. Emigrat/ierubr.Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws.; 18 15 Comm.; 18.20 Act.; 18.30 Dansork.; 19.00 V. d. kind.; 19.10 Liberaal reveil?, toespr.; 19.25 VA- RA-Varla. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VA RA: 20.00 Nws.; 20.05 Tussen de regels door, caus.; 20.15 Hans Helling, opera. I. d. pauze ,21.1021.20): W«t brengt het po dium (I): 22.05 Wat brengt het podium (II); 22.20 Tussen mens en nevelvlek, caus,; 22.35 Lichte muz.; 23.00 Nws.: 23.15 Gram.; 23.30 Orgelspel; 23.50—24.00 Soc. nws. ln Esperanto. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) Una notte a Venezla. Orkest Armando Trovajoll; Venezla, la lun(F e tu, Canto nella valle, Florella Blnl en Adrlano Valle; II primo vlaggio. Adrlano Valle, Follettl notturnl, Iller Pattacinl; Zingarella, Flo rella Blnl en Paclo Sardlsco; Zucchero e pepe, Adrlano Valle; Vecchia Europa, Or kest Armando Trovajoll; I me dlse ch'el tempo xe belo, Sono contente. Adrlano Valle, O vlulino. Paolo Sardlsco; A scatto libero. Iller Pattacinl; Canzoncella, Adrla no Valle: Rlcordate Marcellino. Florella Bini en Adrlano Valle; Maschere Venezlane Orkest Armando Trovajoll; Da 'Chez nous 's Wonderful. Dennis Wilson Trio; Ven Ca- rlnito ven, Marimba Chiapas; Gorrlonclto pecho amarillo, Ml viejo amor, Trio Agus- tln Barboza; Los bueyes N, Marimba Chia pas; Por que ya no me quleres, I get a kick out of you, Dennis Wilson Trio; Balao Cacula, Ensemble Horst Wende; Loca Rumba, Chaucoun, The Tarriers; Lone some traveller, Mexico mambn Ensemble Horfet Wende; Der Bouncel&nder, Ensemble Alfons Bauer; Holzhackerdixle. Do you ever think of me, The Merry Macs; I'm forever blowing bubbles. Sometimes I'm happy, Orkest Steve Allen; Don't be that way, Moonglow, Deed I go, Peggy Lee; I can't give you anything but love, Mood Indigo, Orkest Red Nichols; Peg o' my heart. Farewell blues. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ weekoverz.; 20.30 Rep. VARA: 20.40 Documentair progn.; 21.00 Het huis van Mungo King, tv-spel. Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaat, zodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,dc regelmaat van de klok' flacon a 60 tabletten versterkte werking) fl. 1.35 BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 V. d. 6Cholen; 13.00 Verz.progr. v. dansmuz.; 13.30 V. d. boeren; 13.25 Weer ber.; 14.00 Nws.; 14.10 Hoorsp.; 14.40 Ge var. muz.; 15.00 V. dl. scholen; 16.00 Hoor spel; 17.00 Vespers; 17.45 Progr. voor oudere mensen; 18.00 V. d. kind.; 18.55 Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 In the South- East; 19.45 Dansmuz.; 20.00 Gram.; 20.30 Round Britain Quiz; 21.00 Klankb.; 22.00 Nws.; 22.15 The two widows, opera; 23.15 Frankly speaking; 23.45 Gram.; 24.00 Nws. 0.060.36 Kamerumiz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr.; 12.15 Mrs. Dale's dagboek; 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Verzprogr. v. dansmuz.; 13.30 Nws. en gevar. progr.; 14.00 Lichte muz.; 14.30 Nws.; 14.45 V. d. kind.; 15.00 V. d'. vrouw; 15.30 Nws.; 16.00 Verz.progn; 16.15 Voet- balrep.; 17.15 Verz.progr.; 17.30 Nws. Daarna: Mrs. Dale's dagboek; 17.45 Ge- vaT. m<uz.; 18.00 Idem; 18 30 Nws. en ge var. progr,.; 19.30 Nws.; 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ.; 20.25 Sport; 20.30 Nws. en gevar. progr.; 23.00 Liohite muz.; 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz.; 0.30 Nws. en lichte muz.; 0.56—1.00 Nws. Nortwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Vrol. muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Ork.- conc.; 14.15 Operettemuz.; 16.00 Idem; 17.00 Nws.; 17.35 Gevar. muz.; 19.00 Nws. 19.20 Planomiuz.: 20.00 Gevar. muz.; 21.45 Nws.; 22.10 Lichte muz.; 23.16 Kamermuz. 24.00 Nws.; 0.10 Lichte muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws.; 12.05 Ork.conc.; 13.25 Gram. 14.20 Solistenlconc.; 15.10 Ork.conc.: 16.55 Gram.; 18.30 Ork.conc.; 19.01 Amerikaanse uitz.; 20.16 Hoorsp.; 21.46 Gram.; 23.05 Idem; 23.53—24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 1265 Meded.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.30 Ork.conc.; 17.00 Nws.; 17.10 Harp kwart.; 17.50 Boek bespr.; 18.00 Gram.; 18.10 Lekenmoraal en filosofie; 18.30 V. d. sold1.; 19.00 Nws. 19.30 Koorzang; 20.00 Hoorsp.; 21.15 Ork. conc.; 21.30 Idem; 22.00 Nws.; 22.15 Praat- 1e voor ouders; 22.25 Gevar. muz.; 22.55 '23.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 en 14.1*0 Gram.; 14.15 Ork.conc.; 15 15 Koor zang; 15.30 Gram.; 16.05 Dansmuz.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.30 Pianorecital; 18.30 Jazz- 19.30 Nws.; 20.00 Hoorsp.; 21.15 Gram.; 22.00 Nws.; 22.10 Vrije tijd; 22.56 Nws. Prytaneum: K. en O.-cursus „Heden daagse filosofie", dr. B. Delfgaauw. 8 uur nam. „De Humoriet". 8 uur nam. Gew. Arbeidsbureau (Doezastraat 2 a) Emigratie-voorlichtingsavond. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal). Demonstratie „Doe het zelf-gereedschappen'710 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „De Humorist" 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing N. F. Halbertsma „Namakkettup - het zingende land". 8 uur nam. Acad. Ziekenhuls( Kerkzaal); Half uur van Bezinning 12.501.20 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie voor alle richtingen. 8 uur nam De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal). Demonstratie „Doe het zelf-gereedschappen". 25.30 en 710 uur nam. Leiderdorp. „Brene"Prot. Inter kerkelijke Stichting voor Maatsch.werk en Gezinsverzorging. Spr. mej. E. Baren- drecht en ds. J. D. Koers. 8 uur nam. DONDERDAG Levendaal 1. Huish.- en Gezinsvoorlich ting. Film over wassen. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175. Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-Orkest o.l.v. Karl Böhm. Soliste Dame Myra Hess. 8 u. nam. MAANDAG Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „De Maanvogels". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)L.K.K. „Voor Allen". Solo-pianist Willem Andriessen 8 uur nam Leldsche Volkshuls: prof. mr. W. H. Nagel: „Wat doen wij met Nieuw-Gui nea"? 8 uur nam. Clubgebouw „Ons EBland" (Kortenaer- straat)Voorlichtingsavond .Het Groene Kruis". 8 uur nam. Rapenburg 6: Ned Ver voor Vrouwen- belangen. Vrouwenarbeid ln geiyk staats burgerschap. Spr. mej. dr. A. de Waal, 8 uur nam. pelen op het scherm) waarlangs de politie-auto moet rijden om die oude lorren op te halen. Dat geval is in een paar weken bekeken, zou men denken. Neen, men hoopt tegen eind december van het euvel te zijn verlost. Dat wisten we da*n alweer! Mr. Hilterman, die er tussen uit 'bleek te zyn geweest, ditmaal voor een uitstapje naar Cyprus, gaf een levendige en heldere schildering van de daar heersende spanningen en de oor zaken daarvan. Hy tekende het gehele complex tegen de achtergrond van alles wat zich aan de stranden va*n de Mid dellandse Zee afspeelt en bleef daarbij, naar onze smaak ten aanzien van Algerije vooral, een beetje erg aan de oppervlakte. Als men de kijkers van zo'n babbeltje wat wijzer wil laten wor den, kan men nu eenmaal niet te diep in de problematiek duiken. Het hoofd van de t.v.-sectie van de AVRO, Siebe van der Zee, heeft de introductie-vlucht van de KLM van Amsterdam naar Tokio meegevlogen, heeft daarbij zyn ogen en zijn film camera goed de kost gegeven en kon dus het geëerde publiek op een aller aardigst reisverslag trakteren. Daarbij liet de redactie van Meridiaan het ech ter niet. Ze had een aantal officials van de luchtvaartmaatschappij naar de studio weten te lokken en Dick de Vilder slaagde erin op een allergezellig ste manier te laten zien en horen, dat er heel wat voor zo'n onderneming komt kijken... Een grandioze vorm van voorlichting Daarna was de nestor der filmcritici Jordaan te gast, waarvan zojuist een boekske „50 jaar bioscoopfauteuil" het licht zag. Woord voor woord was de moeite van het aanhoren dubbel waard. De Vilder ondervroeg langs een (soms iets te) strakke lijn, waardoor Jordaan geen kans kreeg voor gezellige uitwei dingen. Toen kwam Perry Como op visite, ongedwongen, bescheiden, kunstzinnig, beschaafd, ja en toch ook wel echt Amerikaans in zijn grapjes, waarvan outsiders wel veel moet ontgaan. Daar was nu bijvoorbeeld Don Wilson, om roeper bij Jack Benny, één der grootste van de heftigste concurrent van de maatschappij, die Perry heeft gecon tracteerd. Als men nu hoort, dat Don tegen zijn baas ernstige bezwaren heeft in het betalingsvlak, da*n vraagt men zich af: moet dat nu allemaal, maar als men dan weet, dat Benny, die de reclame van Lucky Strike verzorgt, excelleert in kritiek jegens zijn bonzen en bovendien de naam heeft zijn mede werkers uiterst royaal te betalen, da/n blijkt dit alles weliswaar locale maar toch goedmoedige spot. We hebben rechtuit genoten van het waterballet en vooral van Como zelf. Het slot van de avond was van docu mentair karakter. Ed van der Elsken, zeker een der meest gedurfde foto kunstenaars, waarover Nederland be schikt, gaf een beklemmend schoon verslag van zijn Afrikaanse reis, maar vooral van de mensen, die hem op zijn zware tocht vergezelden (men moet het uiterlijk wat verwend aandoende man netje van HBS-ers-formaat kennen om de prestatie op juiste waarde te kunnen schatten). Hij had hen in hun donkere pracht betrapt. Titus Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 71 uur nam. In den Vergulden Turk: R.-K. Midden standsbond. Spr. S. Menken over: „Leiden, stad van 200.000 inwoners". 8 uur nam. Korevaarstraat 30: Ned. Coöp. Vrouwen bond. Spr. mevr. Sarfaty. 2 uur nam. VRIJDAG. Acad. Ziekenhuis (Aula). Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landsteiner onder scheidingen. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". Spr. dr. ir. P. C. Lindenbergh „Reisindrukken uit Afrika". 8 uur nam. Volkshuis: Openbare bijeenkomst Antl- Atoombom-actle. 8.30 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. S. J. Bouma over Zuidhollandse en Rijnlandse boerderijen. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus prof. dr. K. van het Reve over het culturele leven ln Rusland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. voor Pedagogiek. Spr. J. Bronk over „Nieuwe wegen in onderwijs en opvoeding door pantomine en mime". 8 uur nam. ZATERDAG Noordelnde 50. Afscheidsreceptie direc trice R.-K. Huishoud- en Industrieschool. 3.tot 4.30 uur nam. (Voor ouders en oud-leerlingen vanaf 3.45 uur). Stadszaal (grote zaal). Feestavond Wbv. „Ons Belang". 7.30 uur nam. Stationsplein. Duin- en 6trandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175. Jehova's Getuigen. Open* bare lezing 4.15 uur nam. Wachttorenstu die 5.30 uur nam. MAANDAG Stadszaal (grote zaal). Jeugdconcerten Mij. voor Toonkunst R'dams Phllharmo- nisch Orkest. 2 en 3.30 uur nam. Academie (filmzaal). Opening Leidse Week voor Internat. Samenwerking door prof. dr. H. J. Lam. Spr. prof. dr. H. Brugmans over Europese geschiedbeschou wing. 3.15 uur nam. Titus Brandsmalaan 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „In het hart van St. Pa/ull". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „Pepote, kind van de straat". Al. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Stoottroepen in de aanval". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag; 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Blanke lading uit Parijs" 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Kerels en kogels". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling van moderne Nederlandse grafiek. Dinsdag en vrijdag van 1113 uur. zaterdag 1416 uur (t/m 31 oktober) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling „Portretten uit de Gou den Eeuw". (Werkd. 25 uur nam.; tot en met 16 november) De avond- en nachtdienst der apothe ken te Lelden wordt waargenomen door: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 2'313 en te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2