GLlo/duj, de filtersigaret die u verfrist! Ds. J. H. de Boer aanvaardde zijn ambt Alle predikantsplaatsen in Leidse Geref. Kerk thans bezet met (t^Z) filter elk moment aantrekkelijk per pakje fh- 97ste jaargang Maandag 20 oktober 1958 Tweede blad no. 29573 Het Woord is nabij Onder grote belangstelling deed ds. J. M. de Boer gisteravond zijn intrede in de Zuiderkerk, waardoor nu alle predi- kansvacaturen in de Gereformeerde Kerk van Leiden weer zijn vervuld. Ds. De Boer werd in de morgendienst door prof. K. Dijk bevestigd met de tekst uit 2 Timotheüs 4 1 en 2. In de avonddienst sprak de nieuwe Ds. H. DE BOER predikant over Romeinen 10 8: „Nabij U is het woord, in uw mond en in uw hart, namelijk het woord des geloofs, dat wij prediken". Het thema van zijn preek was „Het nabije woord", hoe dit nabij is en hoe het aanvaard moest worden. Allereerst ging ds. De Boer nader in op de vraag, die de brief aan de Romeinen ons stelt. De vraag is: hoe word ik met God verzoent? Slechts één antwoord is hier op toepasselijk, n.l. door het geloof alleen! Voorts waarschuwde spreker tegen het verbreken van de verbintenis met God. Wie Christus voorbij gaat, zinkt weg in het moeras. Maar zij die Weest in geen ding bezorgd OOGSTDIENSTGROET AAN ZIEKEN EN OUDEN VAN DAGEN. In de Pieterskerk, waar een sterke geur van bloemen en vooral fruit de ruimte vulde, werd gisterochtend de jaarlijkse oogstdienst (dankstond voor het gewas) gehouden. Dr. P. J. Schoonheim, die in deze dienst voorging, schonk aandacht aan het woord van Jezus: „Voorwaar, voor waar, Ik zeg U, indien de graankorrel niet in de aarde valt en sterft, blijft zij op zichzelf; maar indien zij sterft, brengt zij veel vrucht voort", welke tekst hij mede in verband bracht met de instelling van het Avondmaal (Mat- theus 26 26: „En terwijl zij aten, nam Jezus een brood, sprak de zegen uit, brak het en gaf het aan Zijn discipelen"). Na afloop van deze dienst ontvingen circa duizend zieken, dan wel ouden van dagen, een oogstgave (fruit). By deze gave tal van kerkgangers belastten zich met de bezorging was een groet der kerk gevoegd, waarop de vertroos tende woorden: „Weest in geen ding bezorgd, maar laten bij alles uw wensen door gebed en smeking met dankzegging bekend worden by God". VAN LEIDEN BURGERLIJKE STAND GEBOREN Ineke, dr van C. van Beekum en S. van den Berg, Coenraad Herman Is-aac, zn van J. C. Brouwer en S. M. Delfos, Erik Rober- tus, zn van W. Stavleu en W. M. v. Kam- Eenhout, Jan, zn van J. van Rhijn en J. arnhoorn, Jacoba Sophia, dr van J. Wijf je en J. G. S. Kruit. Hendrika Johanna, dr van j. C. van Egmond en A. H. Gom- mans, Jacoba Helena, dr van J. A. van der Zeeuw en J. H. Rozier, Vlncentius Fran- ciscus Josephus Maria, zn van J. H. A. Goddijn en M. J. T. Meijer. Leenden Johannes Jacobus, zn van P. L. Streeder en J. C. Lucas, Johanna, dr. van I. Zirkzee en S. Webbers, Louise, dr. van E. A. Voskuil en C. M. Gorree, Mar- garetha Adriana Maria, dr. van J. J. West- geest en C. M. Vermin. Antje Maria Prede- rika, dr. van A. F Welling en A. van Duijl. ONDERTROUWD J A. T. Hoek en M. J. Verhage, J. K. H. Metz en M G. Nauta, J. Zaalberg en H. Cornet. C de Winter en A. B. Lagerberg. J de Vries en W. M. C. Peeters, A. E. M. Elferink en M T. M. Walter. J. G. van Dijk en P. van Dam, E. A. Teske en A. C. A. Hakkaart, J. Hanselaar en M. Ujjé, J. Teeuwen en H. M. Aniba, J. A van Haa- ren en L Lamati. G. van Eijk en P. de Bruijn, P. Pont en M. E. Ouwerkerk, J. T. M Schrama en G. M. Lucardie. H. J. Hol- llnga en J. Reijken, C. de Mos en A. Voge lenzang, E. S. Prins en D. M. Biegstraaten, L. de Bolster en G. Oudsh£»orn. OVERLEDEN M. C de Roo, 81 jaar, echtgenote van J. P Ouwerkerk, J. de Jong. 66 jaar, echtge note van A. Gerse, H. Nuls, 86 jaar, vrouw, N. C de Graaf, 52 Jaar, echtgenote van J. de Bruijne, M. A. van den Berg. 45 Jaar. echtgenote van J. S. Zoet. L. Regeer, 90 jr. weduwe van F. H. J. Karreman; J. J. Lamrnerse. 74 jaar, man. Officiële publikatiec GESLOTENVERKLARINGEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de vol gende wegen of weggedeelten met Ingang van 22 oktober a.s. voor de duur der werkzaamheden aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, in beide richtingen: a. de Groenesteeg, voorzover gelegen tus sen de Herengracht en de le Looier straat; b. de Kraaierstraat; c. de Lorentzkacle, voorzover gelegen tui sen de De Sitterlaan en de Kanaalweg. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Oude Singel, voor zover gelegen tussen de Marktsteeg en de Nieuwe Mare, in ver band met de uitvoering van herstelwerk zaamheden met ingang van 22 oktober 1958 tijdelijk is afgesloten voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee in beide richtingen. geloven zyn door Christus' komst op aarde gered. Daar waar Christus naby is, steunt men met vreugde op de fees ten en feiten Gods. Vaak worden deze dingen verwaarloosd, we zeggen dan dat we het niet kunnen, maar in werkelijk heid is het, dat we het niet willen. Vestdijk zei eens: „Ik wens niet ver pletterd te worden onder de ongevraagde barmhartigheid Gods. Ik zal zelf myn straf wel dragen". Hier ziet men dus een mens, die niet wil. Ds. De Boer wees erop, dat tenslotte iedereen voor Gods genade moet capi tuleren. Het geloof in Christus is zeer eenvoudig voor wie gelooft, maar moei lijk voor degene die zich verhardt. Het is alleen genade waardoor wij zalig wor den en zo kan alleen door Heilige Geest het geloof in onze harten gaan wonen. Met de woorden: „Het Woord is na bij. het Geloof is nabij" besloot ds. De Boer zijn predikatie. Namens de kerkeraad begroette dr. H. J. Westerink ds. De Boer, waarna de gemeente de nieuwe predikant psalm 134 vers 3 toezong. Verdere afgevaardigden waren, dr. K. Dronkert, namens de classis, ds. D. J. Vossers en ds. W. J. H. Hubeek van de Ned. Herv. Kerk, en ds. C. v. d. Weele namens de Chr. Geref. Kerk. Ook burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en wethouder S. M. Stolp wa ren onder de talrijke aanwezigen. Na afloop maakten velen gebruik om ds. De Boer in zijn nieuwe gemeente te begroeten. Inbraak bij Lampe Brandkast met f. 12.000 werd meegenomen Ongenode gasten, die blijkbaar toch hun belangstelling - zij het in niet ge wenste vorm - bij de nieuwbouw van Lampe's Modemagazijnen aan de Bree- straat wilden tonen, hebben tussen gis termiddag 5 uur en hedenochtend vroeg een bezoek gebracht aan dit modehuis. Men heeft zich door inklimming toe gang verschaft tot de verkoopruimten en speciaal aandacht geschonken aan het gelijkvloers gelegen kantoor, waar alles werd overhoop gehaald, kennelijk met de bedoeling hier de sleutels van de brandkast te vinden. Toen dit zonder resultaat bleef, heeft men de brandkast, welke van klein formaat was, meegeno men. In deze brandkast bevond zich een bedrag van ruim f. 12.000 aan Wissel geld en de ontvangsten van zaterdag. Bovendien heeft men zich nog te goed gedaan aan van de feestelijke opening overgebleven sherry en sigaretten. Via een zijdeur van de winkel heeft men het perceel verlaten. Br hoeft maar iets verkeerd te vallen en de znnrbrand laait op. Brandend maagzuur, oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Ren- nies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog smake lijk bovendien. „De Spil" 10 jaar Vrolijke feestviering „De Spil", personeelsvereniging van Van Wfjk en Heringa N..V., bestaat tien jaar. Dit feit werd zaterdagavond in een goed bezette Stadsgehoorzaal feestelijk herdacht. Ere-gasten op het feest waren de jubilarissen van het afgelopen jaar. Aangezien de voorzitter van „De Spil", de heer L. Gijsman, door omstan digheden verstek moest laten gaan, was aan secretaris A. K. van Leeuwen de taak om de avond met een woord van welkom te openen. Onmiddellijk daarna betrad de heer J. W. Heringa het podium. Hij wenste de vereniging geluk met het jubileum en sprak zijn waar dering uit voor het werk van de be stuursleden, die zoveel hebben bijgedra gen tot de bloei van „De Spil". Later op de avond traden alle jubilarissen voor het voetlicht. Zij mochten allen uit handen van de heer P. Philippo, tweede voorzitter, een attentie in ontvangst nemen. Een groot aantal artiesten zorgde deze avond voor wat vrolijkheid. Bijzonder aardig was het optreden van de jeug dige conferencier Han Bakker, die met zijn grapjes de zaal deed bulderen van het lachen. Muziek was er volop, daar zorgden de Topliners, met zang van Rata Spencer, wel voor. Behalve op een Broadway show vergastten zij de feest gangers ook nog op een klank- en Amerika, India en wij Dr. J. P. VAN PRAAG SPRAK VOOR HUM. VERBOND. Zondag hield dr. J. P. v. Praag, lan delijk voorzitter van het Humanistisch Verbond, voor de Gemeenschap Leiden een lezing met als onderwerp: „Ame rika, India en wij". Spreker schetste de reden, waarom in 1946 het Humanistisch Verbond werd opgericht, n.l. om de buitenkerkelijken te binden. Dit is nodig, daar mensen zonder bepaalde levensovertuiging gauw het slachtoffer zijn van een demagoog. Men kan best humanist zijn, zonder lid van het Humanistisch Verbond te zijn, wordt vaak gezegd. Inderdaad, maar als men een kracht vormt, kan de gedachte worden uitgedragen; niet door één enkel individu. Ook in andere landen gaf men zich hier rekenschap van. In Amerika, het land met z'n grote economische bloei, grote afstanden, weinig contact met zijn medemensen, waar men zich altijd tot het uiterste moet geven, daar vaste be trekkingen een zeldzaamheid zijn, zijn de kerken zondags de plaats, waar het contact bestaat en de mens zich kan ontspannen. Voor de buitenkerkelijken vervult het Humanisme .aldus spreker, deze func tie. Men houdt lezingen over allerlei actuele onderwerpen, afgewisseld met muziek. In India, het land, dat economisch nog aan het begin staat, met zijn ont zaglijke achterlijkheid, zijn analfabetis me en grote afstanden, heeft men geen vereniging gevormd. Men geeft wel bla den uit, die druk gelezen worden. Er vormen zich groepen van analfabeten, aan wie de inhoud verteld wordt. Zo verbreidt zich de Humanistische ge dachte. Heeft men in het westen de verhou ding: Humanismechristendom, in an dere werelddelen, zoals Azië en Afrika heeft men de verhouding: Humanisme- andere levensbeschouwingen, die vaak veel overeenkomst met elkaar hebben. Men moet het Humanisme, aldus dr. Van Praag, niet zien als een beweging van intellectuelen, het zou het begin van een nieuw tijdperk in de geschiede nis der mensheid kunnen zyn. ZENDINGSARBEIDSTER NAAR NIEUW-GUINEA Aan de ^endingshogeschool te Oegst- geest slaagde voor het zendingsexamen mej. W. A. ten Kate. Mej. Ten Kate vertrekt volgende maand naar India, om daar kennis te nemen van het christelijk jeugdwerk, om vervolgens door te reizen naar Nieuw-Guinea, waar zij als zendings arbeidster der Ned. Herv. Kerk het jeugdwerk der Evangelisch Christelijke Kerk zal organiseren. VOLA OP EXCURSIE De Vereniging van Oud-leerlingen van de ambachtsschool heeft zaterdag middag een excursie gemaakt naar het verkeerslokaal in de Nieuwsteeg... In het verkeerslokaal gaf de heer R. S. S. Voerman een demonstratie van de ver- keerstafel, in aansluiting waarop een zeer instructieve film over de voor- rangsregels werd vertoond. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de brand weerkazerne, waar het gezelschap even eens grote belangstelling toonde voor het werk en het materiaal van de Brandweer. ERNSTIGE AANRIJDING Gisteravond heeft zich op de weg- kruising Turfmarkt, Nieuwe Beesten markt en Oude Singel een ernstige aan rijding voor gedaan. Een bestuurder van een auto, die van de Turfmarktbrug in de richting Nieuwe Beestenmarkt reed, verleende geen voorrang aan een van rechts komende scooter. De berijder van deze scooter, de 53-jarige Leidse aanne mer, de heer J. Noorlander, werd door de auto gegrepen en circa 20 meter meegesleurd. De EHD heeft het slacht offer, dat een hersenschudding, een ge broken knie en enige schaafwonden op liep, naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. Hedenochtend was geen levens gevaar meer aanwezig. (Advertentie) (Advertentie) kleurrijk avondje in Parijs. Frans van Dusschoten ontpopte zich als een sym- patiek imitator, terwijl het bekende zang-duo „De Selvera's" eveneens veel succes wist te oogsten. Gerry en Ferry, twee zingende dwazen, hadden voor deze avond allerlei zotternijen bedacht. Ver der waren er nog wat acrobaten, die voor veel spanning zorgden. Aan de vleu gel zat Henny Kesseler. Met een gezellig zal, Waarvan het dansinstituut W. W. van Wijk de leiding had, werd het feest besloten. Clla/Aa Wissel eens af met de nieuwe Clla&fia King Site filter Miljoenen Amerikanen vonden reeds de weg naar dit verfrissend rookgenot G A. N. CORNELISSE BEVORDERD TOT HOOFDINSPECTEUR De inspecteur van politie, de heer G. A. N. Cornelisse, chef van de afdeling verkeer, is bevorderd tot hoofdinspec teur van politie. Schrik voer machinist Zwaan drong in treincabine (Speciale berichtgeving) Een ongewoon avontuur beleefde de N.S. machinist A. W. P. Westbeek toen hij zijn elektrische trein van Woerden naar Utrecht bestuurde. Voor zyn locomotief uit vlogen twee forse zwanen, die waarschijnlijk door de luchtdruk tegen de voorruit werden gedrukt, waardoor deze brak. Een zwaan wist tegen de druk in langs de locomotief te ontsnappen, de ander werkte zich via de gebroken ruit de cabine in. De verschrikte machinist moest zich beheersen, vooral toen hij van de binnengedrongen zwaan enige klappen kreeg met de vlerken en licht gewond raakte. Zoals de zwaan was binnengekomen, zo verliet zij de cabine ook weer. De heer Westbeek was zó geschrok ken. dat hij nog wel de trein kon be sturen, nadat hij hem een minuut of tien had laten stilstaan, doch in zeer matig tempo de reis naar de Domstad vervolgde. Eenmaal in Utrecht, liet de machinist zich op advies van zijn meer deren door een collega vervangen. De zwaan, die deze consternatie in de trein had veroorzaakt, heeft zijn bin nendringen in de cabine met de dood moeten bekopen. Zaterdag vond in Nijmegen de eerste beëdiging van aan de R.'K. Universiteit afgestudeerden artsen i schiedenis van de Universiteit be- plaatsVoor deze mijlpaal in de ge~ stond grote officiële belangstelling. Dulles sprak in Rome met Selwyn Lloycl (Van onze Londense correspondent) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft gis teravond op een Amerikaanse luchtba sis in Engeland, waar hij na zijn bezoek aan Rome arriveerde, een onverwachte ontmoeting gehad met zijn Britse col lega, Selwyn Lloyd. Dulles was via de Noordpool-route met een militair straal vliegtuig van het merk Boeing, op weg naar Formosa voor zijn bespreking met Tsjang Kai-sjek. Het was zo goed als zeker, dat Dulles alles zou doen om Tsjang te bewegen zyn voordeel te doen met de stopzetting van het vuren door Peking en te beginnen met de terug trekking van strijdkrachten van Quemoy en Matsoe. Dulles komt nu echter voor een geheel nieuwe situatie te staan nu Peking de beschieting heeft hervat. En geland heeft van het begin af gewild dat dit zou gebeuren, maar laat het kennelijk aan de Ver. Staten over hoe ver deze willen gaan met hun beïnvloe den van Tsjang. Het gesprek, dat beide ministers tij dens het diner hielden, heeft in diplo matieke kringen allerlei speculaties ge wekt. Het Britse departement van Bui tenlandse Zaken wilde niet meer zeg gen dan dat er een algemene gedach- tenwisseling heeft plaats gevonden. Het schijnt echter, dat deze conferentie, wel ke letterlijk en figuurlijk uit de lucht was komen vallen, op initiatief van Sel wyn Lloyd is gehouden in verband met de Cyprus-crisis. In Londen verluidde gedurende het weekeinde, dat Engeland gezwicht zou zyn voor Amerikaanse druk en, hoewel met tegenzin, heeft in gestemd met de door Spaak voorgestelde ronde-tafelconferentie, waarbij aartsbis schop Makarios aanwezig zou zijn. Nieuw crematorium in Groningen Op de jaarvergadering van de Ver eniging voor Facultatieve Crematie (VFC), die zaterdag te Hoorn is ge houden, is besloten f 30.000 uit tetrek- ken voor de voorbereiding van de bouw van een derde Nederlands cre matorium te Groningen. Dit crematorium zal worden gebouwd door een nieuwe vereniging met als le den de Vereniging voor Facultatieve Crematie en de Arbeidersvereniging voor Lijkverbranding. De kosten van het nieuwe crematorium, dat wordt ontwor pen door de oud-voorzitter van de VFC, de heer A. H. Wegeriff, worden geraamd op f 1.270.000.—. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten 3'.- ha. terrein voor het crema torium gedeeltelijk te verkopen en ge deeltelijk in erfpacht uit te geven. De zusterverenigingen zullen elk de helft van de kosten voor hun rekening nemen. Het aantal leden van de VFC is in 1957 met 15.160 gestegen tot 96.663. Op 15 oktober 1958 waren 103.300 leden in geschreven. Tot voorzitter werd gekozen mr. J. Hasper te Rotterdam. In het dagelijks bestuur werden voorts gekozen prof. J. G. van der Ven (Groningen) en dr. K. Simon Thomas (Oegstgeest). De nieuwe voorzitter wees erop, dat ook na de wij ziging van de wet op de crematie het crematievraagstuk nog niet is opgelost. Hy achtte het nodig, dat onderzocht V erkeersonge vallen in Leiden Voor de Leidse verkeerspolitie een al tijd na 3 oktober opmerkelijk verschijn sel. deed zich ook dit jaar in de ver keersongevallenstatistiek voor. Consta teerde men bij de politie in de drie aan 3 oktober voorafgaande weken telkens een record van circa 50 aanrijdingen per week, in de periode van 39 okto ber werden „slechts" 37 verkeersonge vallen genoteerd. In de daarop volgende periode - 10 t.em. 16 oktober - was dit aantal nog lager: in de Sleutelstad von den toen 32 aanrijdingen plaats, waar van zeven lichamelijk letsel tengevolge hadden. Na de uitzonderlijk hoge ongevallen- cijfers van de laatste weken van sep tember kwam er dus een daling. Dc terugval viel samen met de voor de e ste oktoberweken gebruikelijke dal als gevolg van een sterke verminder! van personen- en ook goederenvervi na drie oktober. Blijkbaar hebben le portemonnaies ook voordelen! wordt of men wellicht zal moeten gaan tot de stichting van gemeent. crematoria uit economische overwe gen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3