Laafsfe nieuws Jeugdorkest B van „Accordanto" speelde in „De Burcht" Zingt den Heere in Zoeterwoude gaf concert bij 40 jarig feest Het gaafste in de Zwitserse Rapsodie Het concert, dat „Accordanto" zaterdagavond in de goed bezette Burchtzaal zijn donateurs aanbood, stond ter onderscheiding van de echte jaaruitvoering, die eerst tegen het eind van de winter te verwachten is, aangekondigd ais een „Openbare Lesavond". Zo vroeg in het seizoen moeten we daaronder verstaan: enige voor lopige resultaten van het onderwijs en tegelijk contactavond met de ouders. „Ouders". Dus denken we aan kinderen en die vormen inderdaad al hun eigen z.g. B-orkest, een vervroegde editie van het A-orkest der ouderen. Met de ver richtingen van deze B-jeugd opende „Accordanto" het programma. de aandacht meesleept. „Accordanto" wist hier onvoorwaardelijk te boeien. Met de Suite van de Limburger Kicken bleek de vertrouwdheid niet zo evident. MAANDAG 20 OKTOBER 1958 Vier nummers hadden ze: xeestouver- ture, mars, polka en „Postkoets" toe- De componistennamen doen hier niet terzake, van de Postkoets kent iedereen hem trouwens. Ja, dat postkoetsje van 1957/'58 blijft lustig in 1958/'59 door stad en land heenrolilen. De kinderen hebben hun „Koetsje" heel lief gespeeld, een tikkeltje aan de gebonden kant. Maar niet zo goed als hun uitgebreide operette-achtige ouver ture, waarin de discipline sterk was. Daarna kwam het A-orkest aan de daad. We sprake zoeven van „de oude ren", maar in feite zijn het bijna alle maal jonge muzikanten. De betiteling muzikanten komt hun toe, want Lauw Boellaard commandeert hier goeddeels werkelijk muzikale mensen. Zij deden het met zeven nummers, waarvan drie op naam van Würthner: Ouverture, Zwitserse Rapsodie en de vierdelige Balletsuite. Verder een arran gement van Strauss' Keizerwals, een Suite „Kasen" van Kicken, de Ouverture Bagatelle van Rixner en een mars van Herold. Ook dit orkest stond nog niet op het niveau, dat het op de einduit voeringen pleegt te bereiken. Zo was de zinsbouw wel eens niet plastisch afge- wekt en de detailverzorging niet door lopend welsprekend. Daarentegen ver schenen er, bijv. in Strauss, opvallend mooi in kleur gebrachte fragmenten met uitstekende nuancering en klank verdieping. Het gaafste geheel zouden we horen in het eerste deel der Zwitserse rapsodie dat een aantrekkelijk klankenpanorama bevat, dat zuiver past in een alpenland schap: het tweede deel echter klinkt banaal. De accordeonwereld is veel ver schuldigd aan Rudolf Würthner, daar hij als een der eersten bruikbare oor spronkelijke muziek leverde van een zekere allure. In Rixner kon men vernemen hoe deze laatste een minder gekunsteld ge voel heeft voor het onderhoudende, de vloeiende beweging, de afwisseling, die Het werk van de kinderpolitie NED. CHR. VROUWENBOND KWAM BIJEEN. Vrijdagavond sprak op uitnodiging van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Leiden, de inspectrice der kin derpolitie uit Den Haag L. ter Haar. Zij sprak op deze vergadering, die in het gebouw Rehoboth werd gehouden, over haar interessante werk in de resi dentie. Het was in 1921, dat in Den Haag een afdeling van de Kinderpolitie in het leven werd geroepen. Het personeel bestond uit...twee ver pleegsters! Lag het werk in het begin meer op sociaal terrein, in de loop der jaren is er veel in de organisatie ver anderd; de afdeling heeft momenteel een staf, bestaande uit dertig personeels leden. Alle misdaad, welke door de jeugd be neden de achttien jaar is begaan, wordt op deze afdeling behandeld. Het is be grijpelijk, dat deze misdaad in vele fa cetten uiteenvalt. Toch mogen wij niet vergeten, aldus spreekster, dat de kinderpolitie een pre ventief orgaan is. De afdeling van de kinderpolitie is nauw verbonden met een groep psychiaters, die vooral de moeilijke gevallen bekijken. Spreekster was van mening, dat de oorzaak van jeugdcriminaliteit lang niet altijd in het milieu of gezin gezocht moet worden. De Raad van Kinderbescherming staat ook achter het werk van de Kinderpoli tie; zijn taak bestaat o.a. hierin, dat hij een gezinsvoogd benoemt om de ouders bij de opvoeding van hun kind ter zijde te staan. Deze gezinsvoogd moet men dus zien als een contactpersoon tussen ouders en kinderrechter. De Kinderpolitie krijgt vele gevallen te behandelen i.v.m. echtscheiding, waar van meestal de kinderen de dupe zijn. Schoolverzuim, veroorzaakt door ge makzuchtige ouders, of overtredingen van de leerplichtwet, is het werk van alle dag. Voorts wees spreekster erop, dat een abnormaal gedrag nog niet wil zeggen, dat het kind abnormaal is. Vaak worden de psychische afwijkingen overdreven. De jeugdcriminaliteit komt veel voor bij middelbare scholieren. Tot slot wees mej. Ter Haar er met nadruk op, dat, hoewel het met een kind een keer kan misgaan, hiermede nooit bewezen kan worden, dat het kind van nature misdadig is. Deze lezing ging vooraf aan een kort propagandistisch woord van de directrice van de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsverlichting. ZESTIG JAAR „DE MACHT VAN HET KLEINE" Ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan van „De macht van het kleine" organiseert de afdeling Leiden woens dag in de Stadsgehoorzaal een feest avond. Na een inleidend woord van ds. J. A. de Klerk, predikant-directeur van .Meer en Bosch", verzorgt de Rotter damse Toneelvereniging U.V.O.G. een opvoering van „Het Straatje". LEIDERDORP TWEE KOEIEN VERDRONKEN Een met zeven koeien geladen veewa gen van de heer v. d. Kroft, uit Zoeter woude, reed zaterdagmorgen op het Bunkerpad bij de Hoogmadeseweg. Doordat de grond drassig was, begon het voertuig te glijden, waarna het in de naast het pad lopende sloot terecht kwam. De chauffeur van de auto opende zo snel mogelijk de laadbak, waardoor vijf koeien wisten te ontsnappen. Twee koeien verdronken echter. RAADSVERGADERING De raad van Leiderdorp komt van avond om kwart voor zeven in spoed eisende zitting bijeen. Het voornaamste agendapunt is het voorstel tot aankoop van de woning Hoofdstraat 59. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wouter J. A., zn van W. KleeT en C. M. Oudshoorn. Ondertrouwd; A. Poldervaart en A. M. W van Dalen. Getrouwd: W. H. Meijs, 33 Jaar en H. M. M. van Eljk, 28 Jaar. Een aardige gedachte was het om na het concert een aantal kinderen uit het B-orkest voor solistisch optreden op het podium te plaatsen. We hoorden verder (zeer verdienstelijk) de „Chromonica Brothers" en willen Barry Verver niet vergeten met zijn Höhner Morino, die zo leuk, en zeker niet zonder distinctie, de overgang wist te vinden tussen con cert en „gesellig samenzijn", hetwelk (geleid door Frans Houps met mede werking van de ..Rhythm Stars") aan de normale bedtijd zich niets gelegen zou laten liggen V. Britse troepen uit Jordaans grondgebied Vandaag is begonnen met het terug trekken van de Britse troepen uit Jor danië. Troepen en voorraden verlaten het land via Akaba, de Jordaanse haven aan de Golf van Akaba en worden van daar naar Cyprus gebracht. De terug trekking zal waarschijnlijk in drie we ken voltooid zijn, aldus verwacht men. Er zijn drieduizend Britse militairen in Jordanië, die gedeeltelijk door de lucht, gedeeltelijk per schip worden vervoerd. Bij het terugtrekken per vliegtuig mag over het grondgebied van de Verenigde Arabische Republiek (in dit geval Sy rië) worden gevlogen, alsmede over dat van de Libanon. Twee Turkse politiemannen op Cyprus gedood Te Kunousa op het eiland Cyprus zijn vandaag twee Turkse politiemannen doodgeschoten. Zij hielden de wacht bij mijnen, die Brits eigendom zijn. Het Genootschap voor Reclame houdt zijn twintigse „reclamecongres" op 6 en 7 november in de Philipszaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Het congres heeft als thema het onder werp „Reclame, nu en straks". Drukke receptie na afloop in Ons Huis De Chr. Gem. Zangvereniging „Zingt den Heere" te Zoeterwoude bestaat 40 jaar. Dit feit herdacht zij met een concert in de prachtig gerestaureerde Ned. Herv. Kerk. In zijn openingswoord vermeldde ds. Van Emden, dat aan mejuf frouw Parlevliet, die al die jaren een trouw lid van het koor is geweest, een koninklijke onderscheiding is toegekend. Onder het gehoor bevonden zich B. en W. der gemeente. Bij het luisteren naar een jubileum concert mag men niet verwachten resul taten te horen, die verkregen zijn uit al dc jaren, dat een vereniging zich aan de koorzang heeft gewijd. Men zou hier bij de mutatie onder de leden over het hoofd zien. In dit geval had het koor zich na een lang bestaan geschaard onder de leiding van een zeer jeugdige dirigent, die uiteraard niet op ervaring kan bogen. „Looft den Heer" had aan het jubileumprogramma een klein aan deel en was daarin niet erg gelukkig. In het openingsnummer „Gods Ere" van L. van Beethoven, dat met orgel begeleiding werd gezongen, kampte men voortdurend met de zuiverheid, die door de begeleiding werd onderstreept. Doch ook de koralen van Bach, zonder bege leiding gezongen, leden aan dit euvel evenals de bewerking van Psalm 130. De sopranen produceerden voortdurend een kelige klank, intoneerden steeds te laag, waardoor het koor in elk nummer „zakte". De hardnekkig omhoog gerich te gebaren van A. van Vliet konden dit niet ondervangen. „Ecce quomodo mori- tur" van Jacob Handel was te hoog ge grepen en miste vooral de sfeer en in tonatie, die aan koorwerken uit die tijd eigen zijn. In werkjes van Beintema en Weber kwam gelukkig wat meer nuan cering en vloeiender zang, doch het eu vel van het zakken bleef zich laten gel den. De „Hymne", ter gelegenheid van het jubileum door Van Vliet gecompo neerd en met orgelbegeleiding uitge voerd, voerde de zangprestaties nog ver dei in dalende lijn. Hier volhardde het koor erin tenminste een halve toon on der de begeleiding te blijven zingen. Wij moeten deze feiten eerlijk vermelden, maar spreken de wens uit, dat de le venskracht van dit koor, waarborg moge zijn voor een verdere groei. GASTEN Het dubbelmannenkwartet onder lei ding van Dirk van Vliet verleende me dewerking in werkjes van Schubert met begeleiding. In dit ensemble was veel te loven, zeker de frisse klank en in het bijzonder die van de tenoren. Deze acht mannen toonden begrip te hebben van ensemble-zang. Dictie en uitbeelding waren vaak verdienstelijk, doch de uitspraak van het Duits liet te wensen over. Een gevoelige vertolking kregen „U biri ik aan", van Bortniankski en het „Wiegenlied" van Brahms, hoewel het zingen van Wiegeliederen voor mannen geen gebruikelijke bezigheid is. Het slotkoor uit Die Zauberflöte van Mozart, klonk uiteraard wat magertjes uit dit klein ensemble doch had overi gens zijn verdienste. ORGELBESPELING Kan men dit ook zeggen van de in strumentale bijdragen op het orgel door Hans Boelee? Ja en neen. In een zestal werken, niet alle even belangrijk, kwa men de kwaliteiten van het orgel zeer wel naar voren. Er schijnt zich tegen woordig onder vele van onze protestant se organisten een staccato-achtige speeltrant te ontwikkelen, die boven dien een slechte imitatie is van een reeds meermalen gesignaleerde stijl. Een koraalbewerking van Psalm 68 ver meldde geen componist, doch deed - gezien het bovenstaande - vermoeden, dat deze van de organist zelf was. W. Na afloop hield het bestuur een re ceptie in „Ons Huis", waar vele zang en muziekvrlenden gebruik van maak ten om de gelukwensen aan te bieden. Hier werd het woord gevoerd door burgemeester Smeets, die deed uitkomen dat de gemeente Zoeterwoude de zang vereniging zeer waardeerde om de ver heffing van het culturele leven van de kerkelijke en burgerlijke gemeente bel den. De oud-voorzitter, thans ere-voor- zitter van „Zingt den Heere", de heer H. van Wilsum, dankte alle belangstel lenden en in het bijzonder ook de bur gemeester en wethouder als vertegen woordigers van de hele gemeente. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen, zo dat het intussen 11 uur was voor men huiswaarts keerde. OEGSTGEEST Ouderavond Eerste Openbare School Prof. dr. J. Dankmeyer, voorzitter van de Oudercommissie der lSte Openbare School kon een aanzienlijk aantal be langstellende ouders begroeten, waarbij hij in het bijzonder welkom heette dr. K. Simon Thomas, wethouder van Onder wijs, en de spreker de heer J. P. Naeff, rector van het Rijnlands Lyceum en diens echtgenote. Uit het verslag van de penningmeester de heer Willemsen, bleek, dat de ouders een bedrag van ruim f 1000 hadden kun nen fourneren, terwijl een vergoeding wegens het gemeentebestuur de somma van f. 12,50 bedroeg. Er bleek, ondanks het honorarium van de extra leerkracht, een batig saldo te zijn, hetwelk echter reeds een bestemming had gevonden. Als de ouders zich dit jaar met hun bijdra gen eens extra willen inspannen, zal de aanschaf o.a. van sportkostuums. waar in bij wedstrijden de schoolkleuren ver dedigd moeten worden, gerealiseerd kun nen worden. De heer Van Leeuwen, het hoofd van de school, gaf een overzicht van de gang van zaken in de school. In de rond vraag werden enkele vragen gesteld en één daarvan betrof de door B. en W. ge weigerde subsidie. De vraagsteller toonde zich nogal onthutst door het feit, dat een aanvraag om subsidie van een openbare school, tot gevolg heeft, dat bijzondere scholen wettelijk ook recht op een der gelijke subsidie kunnen laten gelden. De uitleg van dr. Simon Thomas maakte echter duidelijk, dat B. en W. geen an dere beslissing hadden kunnen nemen. Prof. Dankmeyer en mevr. W. Slin- genberg traden uit het bestuur der Oudercommissie, Aangezien door de ouders geen kandidaten gesteld werden, werden mevr. Van Toorenburg en dr. De Ruyter door het bestuur voorgesteld, gekozen. Hierna kwam de heer J. P. Naeff aan het woord in zijn voordracht: „Wat kan mijn kind op school en wat kan de school voor mijn kind?" Hierin wees spreker op de moeilijkheden, die de kin deren ondervinden bij de overgang van de lagere school naar het middelbaar onderwijs. VROUWENWERKGROEP VVD Vrijdagmiddag kwamen de vrouwelijke leden van de VVD te Oegstgeest in het Witte Huis bijeen voor de eerste verga dering van het nieuwe seizoen. Na de notulen en het jaarverslag van mevrouw Van Gulik-Van Beusekom vertelde de voorzitster, mevr. Smits-Witvliet, één en ander over het werk van de zgn. „com missie van overleg", waarin zij voor de raad en de fractie zitting heeft. Na het ontstaan van dergelijke commissies en hun bevoegdheden historisch te hebben toegelicht lichtte mevr. Smits haar ge hoor in grote trekken in over de be voegdheden van de S(ociaal) Econo mische) R(aad), over de .recensie", over „merit-rating", over „mobielere" arbei ders, enz. De nabespreking was bijzonder leven dig, een bewijs dat een zogenaamd „droog" onderwerp wel degelijk door de wijze van behandeling kan boeien. VOORSCHOTEN 88 jaar Nut, en wat nu? Het Nut, afdeling Voorschoten, gaat met dit seizoen het 89ste verenigings jaar in. Het bestuur van deze oude ver eniging. die echter jong wil trachten te blijven, heeft zich beraden op de acti viteiten, die deze vereniging dit jaar haar jeugd moet laten bewijzen Het blijkt echter steeds moeilijker te worden Het Nut nuttig werk te laten verrichten zonder de lasten voor de le den te vergroten en tooh de concurren tie van andere culturele organisaties het hoofd te kunnen bieden. Het is n.l. wel gebleken, dat Het Nut stimulerend heeft gewerkt, want met voldoening kan worden geconstateerd, dat diverse groeperingen de activiteiten van Het Nut hebben overgenomen. Het Nut heeft steeds gepoogd het gemeen schapsleven te bevorderen zonder daar bij iemands politieke of religieuze over tuiging aan te tasten. Het Nutsbestuur meent, dat het werk van deze organisatie niet stilgelegd mag worden, ook al hebben „anderen" in de laatste jaren getracht In dezelfde geest te werken. Toch wordt het nieuwe seizoen voor Het Nut een moeilijk seizoen. Het blijkt n.l. financieel niet meer mogelijk zo veel avonden te organiseren op het peil van vorige seizoenen. Ook de „concur rentie" van de televisie vormt een groot probleem voor de culturele avonden. Wel verwacht het Nutsbestuur, dat, hoewel misschien pas na enkele jaren, behoefte zal ontstaan naast de televisie samenkomsten bij te wonen, zoals tot heden door Het Nut werden georgani seerd. Men heeft dan immers nauwer contact met de sprekers en artiesten, dan de techniek kan bieden en boven- Onze plaatsgenoot, dr. L. J. Kruis heer. oud-directeur van het Rljkszuivel- station te Leiden, is ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Ge nootschap ter Bevordering van Melk- kunde, wegens zijn grote verdiensten voor het Nederlandse zuivelleven, be noemd tot erelid van dit genootschap. dien zal de behoefte aan een zekere gemeenschap toch ook blijven. Het Nutsbestuur blijkt niet van plan tot drastische contributieverhoging over te gaan. Eerder wordt gezocht in de richting van een kleine beperking van het programma, zonder de kwaliteit aan te tasten. De definitieve uitwerking van deze plannen zal geschieden in een ledenver gadering op woensdag 22 oktober a.s. in het Cultureel Centrum. Na de verga dering krijgen de leden gelegenheid hun mooiste dia's en films in ruimere kring dan de huiselijke te vertonen. „Het meisje en het leeuwenjong" In het Cultureel Centrum voerde de Toneelvereniging „Het Masker" zater dagavond het toneelstuk „Het meisje en het leeuwenjong" van Hans Nesna op. Het stuk confronteerde de uitver kochte zaal met het aloude, maar steeds boeiende probleem van de liefde. Hier was het de innerlijke strijd van „het meisje" (mevr. D. Zwart-Beets) om de oprechtheid van haar liefde tegenover de rijkgeworden boerenzoon Arend (H. Rol, een nieuw lid van de vereniging). Dwars door deze aangrijpende liefdes geschiedenis speelt de bijna humoris tische liefdesgeschiedenis van twee on gecompliceerde figuren (mevr. A. Bies heuvel en de heer C. Zoetemelk). Onder de beproefde regie van de heer D. Vijlbrief, werd deze opvoering een succes, niet in het minst door het goede, indringende spel van mevr. Zwart, die met deze rol tevens afscheid moest nemen van „Het Masker" wegens ver trek naar elders. Zij werd met een mooie kamerplant gehuldigd. Nog éénmaal kan ze met de haar zo geliefd geworden vereniging optreden, n.l. dinsdag 28 ok tober in Wassenaar. Na afloop van de voorstelling bleven spelers en vele toeschouwers nog lange tijd gezellig samen in „Het Wapen van Voorschoten". Diploma-uitreiking E.H.B.O. Nadat het winterseizoen vair de R.-K. Vereniging voor EHBO geopend was met onderlinge wedstrijden heeft burgemees ter C. J van der Hoeven in een feeste lijke bijeenkomst de diploma's uitge reikt aan de pas geslaagde EHBO-ers. Het waren de volgende zes zusters van Huize Bijdorp: Liberata, Viventia,Mech- tilde, Seraphine, Epiphania en Evelina, broeder Benedictus van de Paters Mont- fortanen, de dames R. Konings, T. Ne- derhof en J. Specken en de heer C. v. Haastrecht. Eén kandidaat had zich voor het examen teruggetrokken. Burgemeester Van der Hoeven wekte allen op trouw de oefenavonden te vol gen, omdat het noodzakelijk is de opge dane kennis paraat te houden, zodat men onder alle omstandigheden in staat is de medemens te helpen. Dokter Tonino sprak eveneens een aanmoedigend woord, waarna hij van de cursisten een boekwerk aangeboden kreeg. Na de pauze werden enkele amusante films gedraaid. Een nieuwe cursus be gint eind oktober. Vrijdag a.s. organiseert de afdeling Voorschoten van de Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder Validen (AVO) een propaganda-avond. Deze avond zal wor den gehouden in het Cultureel Centrum. Op deze bijeenkomst zal mevrouw dr. N. Roelofs te 's-Gravenhage een lezing houden over: „Revalidatie", terwijl na de pauze enkele films zullen worden vertoond. WARMOND VERGADERING K.V.P. Voor de laatste maal onder voorzit terschap van de heer A. G. van Leeuwen hield de KVP afdeling Warmond haar algemene jaarvergadering. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst en herdacht daar na met enkele woorden het overlijden van de Paus. Het verslag van de penningmeester was niet zo rooskleurig. De afdeling be gint het nieuwe jaar met een tekort van f32,07. Een en ander is een gevolg van het teruglopen van het aantal le den. In de nieuwe kascomimissie werden benoemd de heren De Winter en De Korte. Herna was het woord aan de heer A. A. Willemsen. secretaris van de raads fractie, die een overzicht gaf van het werk der fractie in het afgelopen jaar. Hoewel er veel werk is verzet, bleek wel dat er ook nog veel werk verricht moet worden. Hiervan zullen de woningbouw en de recreatie de vetste kluiven zijn. Bij de nabeschouwing over de gemeente raadsverkiezing bleken de meningen voor wat betreft het voorkeurstemmen nogal uiteen te lopen. Het bestuur vond dat een en ander nogal onbevredigend was verlopen en dat bij een volgende raadsverkiezing een wijziging van het reglement zeker op zijn plaats zou zijn. Vervolgens werd bij acclamatie vier nieuwe bestuursleden gekozen, te weten de heren A. C. van Moorsel, W. L. M. van der Vossen, A. A. Willemsen en mej. Th. Schakenbos. De heer A. C. van Moorsel werd de nieuwe voorzitter. WASSENAAK Brandweerwedstrijden Zaterdagmiddag jl. werd in de omge ving van de Burmanlaan door 12 van de 13 brandweerkorpsen van de Bescher ming Bevolking uit de Kring Zuid' Holland I een wedstrijd gehouden. Het gegeven was een echte brand in het ter rein over een breedte van 40 meter met zes stralen uit open water te blussen, waarbij dit werd bemoeilijkt door een puinhoop en een sloot, zodat de slangen uit de hand moesten worden gelegd. De jury bestond uit leden van de Rljks- brandweerlnspeotie. De commissaris van de koningin, imr. J. Klaasesz, die later de prijzen zouuitreiken, kwam tijdens de wedstrijd een kijkje nemen en inspec teerde de niet in actie zijnde keurig in gelid opgestelde korpsen. De prijzen werden in tegenwoordig heid van genodigden uitgereikt in de Louisehal van het Dierenpark, waar xnr Klaasesz in verband met ziekte van dé voorzitter van de 'kringraad werd ont vangen door de waarnemend voorzitter burgemeester Banning van Leidsohen- dam. Mr. Klaasesz ving bij het bekijken van de uitslagen aan met de schertsende op merking dat de aanwezigheid van de autoriteiten op het wedstrijdterrein blijkbaar geen goedé invloed had op de prestaties. Tot ernst overgaande zei hij, dat de plaats op de lijst er niet op aan komt, dat hoofdzaak is de ontmoeting tussen de groepen en het elkaar zien werken. Hij wees op de noodzaak van oefenen, ten aanzien waarvan ook de groep Noordwijk niet moet denken dat hij er al is. Na het uitreiken van de prijzen sprak hij de hoop uit, dat de deelnemers hun enthousiasme zullen overdragen aan andere kringen. De uitslag was le prijs met 751 punten Noord-W'ijkerhout, 2e prijs met 727 pun- ten Wassenaar; 3e prijs met 703 punten Rijnsburg; 4e prijs met 693 punten Voorschoten. De overige groepen ont- I vingen een herinneringsmedaille. Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leiden bijeen Vrijdagavond werd in Leiden de maan delijkse vergadering van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde gehouden. Tijdens deze bijeenkomst hield prof. dr. B. Becker, oud-hoog leraar te Amsterdam, een voordracht over „Marnix door spiritualisten be streden. Prof. Becker wees er o.m. op, dat Marnix in zijn opdracht aan de Staten- Generaal: „Ondersoeckinge ende gron- delycke wederlegginge der geestdrijvische Leere" (1595) een felle aanval had ge daan op de geestdrijvers of Abertijnen, een nieuwe secte, die volgens hem alle voorafgaande aan boosheid en godde loosheid te boven ging. Hij beschuldigde alle mystici en spiritualisten van oproer, zonder onderscheid te maken tussen de Munsterse wederdopers en zulke schrij vers als Tauler, de auteur van de „Theologia Duits" of Sebastiaan Franck, en verzocht de Staten het verspreiden van dit boos en moorddadig venijn te beletten. Hierbij maakte hij met een zekere minachting gewag van sommige teerhartige zielen die er aan schenen te twijfelen of in zaken van godsdienst en geloof lichamelijke straffen en boeten mochten worden toegepast. Tegen deze opdracht kantten zich vol gens prof. Becker, twee anonieme schrij vers. De een publiceerde een „Verant- woordinghe van Sebastiaan Franck", de andere een „Antidote ou Contrepoison contre les conseils sanguinaires et en- venimez de Marnix. Composé par un Gentilhomme Alleman (sic)". Beide schrijvers beschuldigden, volgens spre ker, Marnix er van een nieuwe inqui sitie te willen in voeren en de dood straf voor de „geestdrijvers" te eisen: beiden treden op als voorvechters der verdraagzaamheid. „Marnix door spiritualisten bestreden" Botsing Op de Rijksstraatweg bij de Eikenlaan werd een personenauto, welke door de bestuurster tegen de wegas tot stiletand was gebracht met het doel, voornoemde laan op te rij den, van achteren aangereden door een personenauto bestuurd door iemand uit Den Haag. die bij de botsing een hoofdwond en een reohterenkelfractuur opliep. Hij werd naar het gemeentezie kenhuis te Den Haag vervoerd. OPENING HOUTEN NOODSCHOOL ALCHVIN-STICHTING Zaterdagmorgen is de nieuwe Alchvln- school, een aan de kant vanüDen Haag van deze gemeente gelegen tijdelijk hou ten gebouw, dat evenwel een aardig aan zicht heeft, geopend en ingewijd. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Leenarts, vroeg de genodigden excuus voor de ontvangst buiten in de storm, een feit van symbolische beteke nis, aangezien de vestiging van de school met onstuimige moeilijkheden gepaard ging. Hij herinnerde eraan, dat de school vijf jaren geleden door mevr. Dijckhoff werd gesticht, wat leidde tot oprichting van de Alchvin-Stichting. Hij bood me vrouw Dijckhoff na het hijseq van de vlag bloemen aan. Vervolgens betuigde spr. dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking en aan oud-pastoor Everts voor de geestelijke leiding. Hij dankte de wethouder van onderwijs, mevr. s'Jacob, dr. Veraart en zijn frac tiegenoten voor hun bemoeienissen in verband met de huisvesting van de school, zijn medebestuursleden voor de opofferingen, welke zij zich getroostten, ook de leerkrachten, die met hun huis vesting moeilijkheden ondervonden. Tenslotte nodigde hij burgemeester S. baron van Wijnbergen uit de school te ontsluiten. Nadat dit was geschied en de inzege ning door pastoor Everts had plaats ge had bood de burgemeester het bestuur en de leerkrachten zijn gelukwensen aan en weidde vervolgens uit over de naam van de school. Mevr. Jansen-Schoonhoven bood na mens de ouders een bandrecorder aan. Als blijk van dank aan het schoolbe stuur werd door het hoofd van de school de heer P. J. v. d. Kerkhof, mede uit naam van de overige leerkrachten, een montessorivlag aangeboden. Terwijl de eerste anonymus, over wie Rogge, Maronier en Burger min of meer uitvoerig hebben gehandeld, vooral de verdediging van S. Franck op zich nam, heeft de Duitse edelman in zijn pam flet niet slechts de onverdraagzaamheid van Marnix aan de kaak gesteld, even als diens tekortkomingen als burge meester van Antwerpen tijdens het be leg van 1585, maar ook een alzijdige motivering van de godsdienstvrijheid en een uiteenzetting van zijn spiritualis tische denkbeelden gegeven. Volgens hem moest men „iedereen op zijn ma nier laten geloven, zonder zich daarmee te bemoeien". Beide schrijvers nemen aan het eind van hun boekje het vrij onverwacht op voor David Joris en moeten volgens de spreker iets met de Davidjoristen uit te staan hebben. Zestien doden bij explosie op een Britse tankboot Bij een ontploffing op de ruim 17.000 ton metende Britse tankboot „Stanvac Japan" zijn vanochtend zestien mensen om het leven gekomen, onder wie de ge zagvoerder. Het ongeluk is gebeurd in de Arabische Zee, 52 mijl van Bombay. INDONESISCHE OFFICIEREN NAAR DE LIBANON Antara meldt dat de stafchef van het Indonesische leger luit.-gen. Nasoetion, zes Indonesische officieren heeft aange wezen om te dienen bij de observatie- groep van de V.N. in de Libanon. Het zijn twee majoors, drie kapiteins en een luitenant. BEURSOVERZICHT Quemoy remt koersstijging Amsterdam. 20 oktober. Niettegenstaande hogere koersen voor verscheidene internationale waarden vielen de openingspryzen van vanmiddag tegen. Deze tegenvaller werd hoofdza kelijk veroorzaakt door het bericht, dat de Chinese communisten het bestand hadden ingetrokken en dat zij de be schieting van Quemoy hadden hervat. Dit bericht was een rem voor een ver dere koersstijging voor de internationale waarden. Op de niet-offidele ochtend- beurs waren de koersen hoger. De opening op de officiële beurs was voor Kon. Olie f. 190. Hierop kwam wat vraag los, waardoor de koerste eg tot f. 191,10, doch in het verdere beursver- loop viel de koers terug tot de openings- prijs. De vorige slotkoers bedroeg f. 188,40; en de pariteit Amerika was f 192,20. Aandelen Philips monteerden op 362 ruim 2 punten. Er was midden koer sa anbod waardoor de koers daalde tot 360, waarna een licht herstel intrad. Per saldo bedroeg de winst tx>.v. vrijdag circa een punt. Unilevers hadden even eens van middenkoersaanbod te lijden en kwamen zelfs beneden het slot van vrijdag te liggen. Het koersverlies voor de margarineaandelen bedroeg circa 2 punten. Aku's hepen terug van 225 naar 223% en KLM werd onveranderd gead viseerd. De scheepvaarten bleven binnen nau we grenzen; het verschil met de vorige slobkoersen was niet van betekenis in de cult uurhoek fluctueerden certificaten De li byna f. 2 na een opening op f. 130 liep de prijs terug tot f. 128. Uiteindelijk bedroeg de winst t.a.v. vrijdag f. 1, HVA's min 2, Senembah's en Amster dam Rubbers fraotioneel lager. Staats fondsen aangeboden en lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 oktober Londen 10.56%—10.57; New York 3.77 —3.77%: Montreal 3.88H—3.88ft; Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.58%—7.58% Frankfort 90.40%—90.45Stockholm 72.8872.93; Zürioh 86.48%—86.53% Zürich (vr. fr.) 87.88%—87.93%; Milaan 60.58%—60.63%; Kopenhagen 54.61%— 54.65%; Oslo 52.82%—52.87%; Wenen 14.59%14.60%Ankara 3.80%—3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Maandag 20 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 93% 93L Grootboek obl. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 91% 91% 94% 94% 92% 92 Ai 92% 92% 85% 86% 88 88 87% 88 Ned. '55 II 3% 91 91 Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90% 90 Investeringscert. 3 95* 95* 94 y8 94* Cert. NWS 2% 59% 92% 91% Grootboek '46 3... 89 89% Ned WH 67c 109% 109% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 95 Premieleningen 96 A'dam '51 2% 90% 90 A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam'56 II 2% 94% 94 Eindhoven '54 2% 85 85% Enschede '54 2% 83 82% Den Haag '52 I 2% 94% 94 94% R'dam '52 I 2% 94% 94% 94 94% 104% 104% Utrecht '52 2% 96 96% Z.-HoU. 1957 2% 102% 102 H ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah Vorstenlanden AE.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. Ned. Kabelfabr. N3 Wilton Feyenoord iao Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr. (f. 20.—) idem (50 a f.20.—) Holl Amer lijn Java China Paket KLJil Ned Stoomv Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Nievelt Goudr v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv MU Ned cert Unie 33% 33% 95% 93% 183 183% 69% 69% 127.20 128.06 118 115% 24% 24% 94% 94% 12 11% 225% 223% 191B 337 339% 185 186 332 332 319% 321 296 289 359% 359% 171% 172 423 419% 196% 197% 176 174 781 791 188.20 189.— 188.40 189.95 149% 149% 130 127 100.50 100.80 155% 157% 134% 133% 141% 143 132% 131% 249 248% 127% 128 129% 128% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 97% Den Haag 1954 3% 37 A, Leiden 1947 3% 95B R'dam '37 I-IH 3% 93 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 239% 240 H3.U. eert216 217% Sott. Bank 199% 199% Twentsche Bank 180% 181 Industrie Ondernemingen Borneo Sinn. H. Mij. Ned. G. en Sp. fabr. Kon. Ned. Grofsm. Internatio Rott. Droogdok Mij. Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg MIJ. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Shell OU Republic Steel Union Pacific Un. States Steel 260B 44% 42 201% 203 119% 119% 91 91 510 509 7% .80 80 6 6 29* 91 61% 53% 49% 100% 63% 82 31 83% 29% 9i y4 60% 52% 59% 49% 100% 64% 81% 31 83% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 17/10 Edeimet Kon AA 44% 46 Pref w.a idem 56 55GL Electrolas B 430 HoU Constructie 456 457 Ing dut v Bouwnfjv 147 150B Int Kunststof! Ind 41% 43GL Leidsche Wolsplnn 172 173 Sikkens Lakfab '53 510GB Ver Touwf a brieken 192 192 Wernink's Betonm 90 90 Van Wijk Textiel 60B 60% 100% 100%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11