HOELA-HOEPELENDE WERELD Koop hem nu! I 75 vo°' Minister Strauss kroongetuige in onbelangrijk verkeersdelict VRIJDAG 11 OKTOBER 1958 Prof. Gelissen voorzitter van de A.N.V.V. In verband met het aftreden van mr. dr. L. M. Deckers uit Den Haag als voorzitter van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenver keer is door het algemeen bestuur als opvolger voorgedragen prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen uit Maastricht, presi dent-directeur van de Provinciale Lim burgse Elektriciteitsmaatschappij. De vei kiezing zal plaatsvinden op de alge mene vergadering op maandag 17 no vember in Esplanade te Utrecht. POSTSLUITINGEN SCHEPEN KON. MARINE De postsluitingen voor opvarenden van Hr. Ms. De Zeven Provinciën, Hr. Ms. Gelderland, Hr. Ms. Van Zyll en Hr. Ms. Tygerhaai zyn vastgesteld op 27 en 30 oktober ten 13.00 uur. Voor opvarenden van Hr. Ms. Gro ningen op 23 oktober (8.00 uur), 1 november (16.00 uur), 8 november (13.00 uur), 14 november (13.00 uur) en 21 november (13.00 uur). De brieven dienen geadresseerd te zyn p.a. Amsterdam C.S.-Marine. (Advertentie) Hebt U een nieuwe winterjaj nodig? Dan kunnen wij U maar één raad geven: ga morgen eens kijken bij Coster! Daar hangt Uw winterjas van prachtige velours, geheel gevoerd, in de aller modernste Italiaanse coupe. En maak U over de prijs geen zorgen, want dit is een aan bieding zoals wij nog nimmer hebben gedaan. Wij durven U niet te zeggen wat deze jas nor maal kost. U zoudthet eenvoudig niet geloven. Ondersoek Gezondheidsorganisatie T.N.O. Registratie gegevens patiënten in Nederlandse ziekenhuizen Naar een uniforme medische regeling (Speciale berichtgeving) Op initiatief van de gezondheidsorganisatie TNO is enige jaren geleden een adviescommissie gevormd, die een plan heeft opgesteld voor het registreren van medische gegevens, betrekking hebbende op patiënten die in Nederlandse zieken huizen zyn verpleegd. Enerzijds is er het belang voor de patiënten van wie de gegevens op efficiënte wyze kunnen worden teruggevonden, anderzijds kan de grote hoeveelheid klinische gegevens, die in de ziekenhuizen worden verzameld, een belangrijke bron van informatie vormen voor het wetenschappelijk onder zoek. Bovendien zouden de gegevens kunnen worden gebruikt voor speciale doel einden, zoals de planologie van ziekenhuizen. Een en ander uiteraard met inacht neming van de anonimiteit van de betrokken patiënten. De dagelijkse leiding van het onderzoek berustte bij de heer E. H. Schejjde, arts, die dan ook voorna melijk verantwoordelijk is voor het boekje „Waardering van medische gegevens uit ziekenhuizen". In het voorwoord wordt vermeld, dat van de aanvang af gestreefd werd naar een systeem, waarbij ook het economi sche aspect van de ziekenhuizen kon worden vastgelegd. Het is een gedetail leerde beschrijving van een systeem voor uniforme registratie van het pa- tientenmateriaal in de Nederlandse zie kenhuizen, dat er van uitgaat zoveel mogelijk gebruik te maken van de be staande mogelijkheden van het per in richting aanwezige administratieve apparaat. Wanneer dit systeem alge meen ingang vindt, zal worden bereikt dat het totaal der Nederlandse zieken huizen, ondanks de geografische sprei ding, ten aanzien van de toegankelijk heid der gegevens van de daarin benan- delde patiënten, te beschouwen is als één grote kliniek. De registratie omvat de gecodeerde personalia van de patient burgerlijke staat, beroep, de diagnose en eventuele complicaties, verschillende ge gevens omtrent de aard van behande ling, onderzoek en therapie. Voorts de namen van de behandelende artsen, ge gevens van de afdelingen en klasse waarin de patient wordt verpleegd en bovendien in het economische vlak de kosten van verpleging en behande ling. De omstandigheid dat niet alleen me dische maar ook economiscne gegevens worden verwerkt totnogtoe niet alge meen gebruikelijk geeft een goede zekerheid dat alle gevallen zullen wor- Ir. Manusama wil een beroep doen op Australië „Een drama" noemde de minister president van de Republiek der Zuid- Molukken, ir. J. A. Manusama, gister avond in Den Haag het debat van gis teren in de Tweede Kamer over de mo ties inzake de terugzending van de 37 verstekelingen. Sprekend op een bijeenkomst in de Dierentuin, welke was georganiseerd door de stichting „Door de Eeuwen Trouw" zei de heer Manusama: „Dit politieke spel is zulk een drama ge weest, omdat de zaak dusdanig werd af gehandeld, dat men zich tenslotte moet afvragen: telt een mensenleven tegen woordig dan zo weinig?" Ir. Manusama deelde mede, dat ge tracht zal worden om voor de versteke lingen op 3 november in de Australische haven Melbourne politiek asiel te ver krijgen, teneinde te voorkomen dat zij aan de Indonesische regering worden uitgeleverd. Een katholiek priester, een dominee, een schrijver en een Kamerlid behoor den tot de sprekers, die de bijeenkomst j toespraken. Het Tweede Kamerlid mr. dr. C. Berkhouwer zei, dat bij het besluit van de minister van Justitie humanitaire i overwegingen zeker een rol hebben ge- j speeld, „doch deze werden te licht be- I vonden". De heer Berkhouwer meende, dat hier j het verkeerde beginsel - dat van het J recht - heeft geprevaleerd boven dat I van de barmhartigheid. Zowel ds. Th. Scharten uit Rotter dam als rector F. Allart uit Asten (L.) j spraken over de menselijke plicht tot i opneming van de vluchtende vreemde- 1 ling, afgezien van hun speciale bindin- I gen - die voor beide sprekers vastston- den - met het land waarheen zij vluch ten. Ook zei keerden zich tegen de „ge heimzinnigheid" die de terugzending I had omgeven. Ook andere sprekers en spreeksters i voerden nog het woord. Telegrammen, j verzonden aan H. M. de Koningin en dr W. Drees, werden voorgelezen. den geregistreerd. De bruikbaarheid van het voorgestelde systeem en de proble men, verbonden aan de invoering ervan zijn door de gezondheidsorganisatie 1NO gedurende een tweejarige proef periode onderzocht. De in deze periode in vier ziekenhuizen opgedane ervarin gen en inzichten kunnen in het kort als volgt worden geformuleerd: a. de invoering heeft geen moeilijk heden opgeleverd, ingrijpende wijzi gingen in de bestaande gang van za ken zijn daarbij niet nodig geweest; b. de bruikbaarheid voldeed geheel aan de verwachtingen. c. de vorm en mate waarin het sy steem daadwerkelijk zal kunnen wor den toegepast, is afhankelijk van de grootte en het aantal der deelnemen de ziekenhuizen: d. het is te wensen dat in de toekomst zoveel mogelijk, bij voorkeur alle. ziekenhuizen hun medewerking zul len verlenen, aangezien de gebruiks waarde van de registratie stijgt naar mate het aantal verzamelde gegevens toeneemt; e. het is niet voldoende de gegevens uit sluitend centraal te verzamelen: alle op een bepaald ziekenhuis betrekking hebben gegevens zullen, voor direct gebruik, ook daar ter plaatse be schikbaar moeten zijn; f. de registratie en verwerking der ge gevens dient aan hoge eisen van nauwkeurigheid te voldoen. Er moet daarom op worden toegezien dat alle hiertoe dienende werkzaamheden met toewijding en accuratesse worden uitgevoerd. Mede gezien de ervaringen in het bui tenland mag de verwachting worden ge koesterd dat ook hier te lande oo den duur tot het invoeren van een uniforme medische registratie zal worden beslo ten. Het antwoord op de vraag of dit reeds spoedig het geval zal zijn wordt bepaald door de mate waarin de me ningsvorming onder de hierbij betrok kenen is gevorderd. Morgen, en alléén morgen, krijgt u deze herenwinterjas Zolang de voorraad strekt. U koopt zonder risico, wantalsde jas niet naar genoegen is, nemen wij hem tegen contant geld terug om één van die andere duizenden Costerklanten te laten profiteren. Telefonische of schriftelijke orders worden niet aangenomen. LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. Goudsesingel; Ka- tendr. Lagedyk hk. Dorps weg; W. Kruiskade 35. Debat over aanstelling artsen in bedrijven I (Van onze parlementaire redacteur) I De vergadering van de Tweede Kamer was gistermiddag bijna geheel gewijd aan de interpellatie over de versteke lingen. Het debat over het wetsontwerp tot verplichte aanstelling van artsen in grote bedrijven wordt volgende week voortgezet nadat staatssecretaris Van Rhijn gisteren nog slechts gelegenheid had de sprekers te beantwoorden over enkele onderdelen van het wetsontwerp. Hij was bereid het amendement van me juffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD) over te nemen, dat bepaalt dat een be drijfsarts maatregelen in het belang van de gezondheid „bevordert" in plaats van „maatregelen treft". Daarmee wordt opgeheven dat de wet ingrijpt in de ge zagsverhoudingen binnen een onder neming. De KVP-motie, waarin de regering wordt uitgenodigd een regeling op vrij willige basis voor de bedrijfsgeneeskun dige diensten te ontwerpen, wees staats secretaris Van Rhijn af. want dan wordt de ontwikkeling op het gebied van de medische bescherming van de fabrieks arbeider geremd in plaats van aange moedigd, omdat niemand erkenning van eisen zou vragen als ze niet wettelijk verplicht zijn. ,De agent Hahlbohm snauwde en dat heb ik zelf in leger afgeschaftzegt minister (Van onze correspondent in Bonn) Slechts zelden zal voor een heel onbelangrijk politierechterzaakje zo veel be langstelling bestaan hebben als gisteren voor dat tegen Kaiser in Bonn. Duitse en buitenlandse journalisten, fotografen en vele gewone bezoekers bevolkten de zittingszaal, die tot berstens toe bezet was en dat alles om de 43-jarige kroon getuige Strauss, minister van Defensie der Westduitse Bondsrepubliek. Zoals gemeld, kwam het op 29 april j.l. tot een klein verkeersincident voor het ambtspaleis van Bondskanselier Adenauer omdat de chauffeur van Strauss, Leonhard Kaiser, een kruispunt was overgereden terwijl de politieagent Hahl bohm een stopteken had gegeven. De bestuurder van een tram had door snel te remmen op het laatste ogenblik een botsing weten te voorkomen. Later op de dag was Strauss, bij het terugrijden, op Hahlbohm toegestapt en had hem zijn naam en andere gegevens gevraagd. Tegen chauffeur boete van 325 mark geëist Van dit incident heeft Bonn weken lang gesmuld, omdat gezegd werd, dat Strauss Holhbohm had gedreigd met overplaatsing. Er kwam zelfs een snuifje politiek aan te pas, toen bekend werd, dat Hahlbohm het in de politievakbond tot een vooraanstaande positie had ge bracht en nadat van S.P.D.-zijde een soort demonstratie met bloemen en ge schenken voor Hahlbohm had plaats ge had. Prompt daarop werd van zekere C.D.U.-zyde deze manifestatie schaak mat gezet door de mededeling, dat Hahl bohm in een S.P.D.-afdeling zat, waar van veel communisten lid waren. Wijze lieden in Bonn schudden het hoofd en verzuchtten hoe het toch mo gelijk was, dat een verkeersdelict je tot zo iets kon uitgroeien. Gisteren werd tegen Strauss' chauffeur een boete van in totaal 325 mark geëist wegens gevaar lijk ryden. Het bleek dat hij reeds vijf maal tevoren voor dergelijke delicten was veroordeeld. Tweemaal waren daar bij mensen gewond Minister Strauss zelf, wie men kon aanzien, dat hij geen enkele vrees had voor welke publiciteit dan ook (eerder schijnt hij zich hierin weldadig te kun nen koesteren!) zei dat hij vijf tot zes minuten op het kruispunt had moeten wachten. Hy bevestigde Kaisers verkla ring, volgens welke een bepaalde arm beweging van de agent het teken zou zijn geweest om door te rijden. Strauss ont kende, dat hij zijn chauffeur opdracht had gegeven, maar door een stopteken heen te rijden. De chauffeur was zijns inziens de baas aan het stuur. Het „grote" moment kwam, toen Stra-ss zich beklaagde over het gesnauw van Hahlbohm, toen hij deze om zijn naam had gevraagd. „Ik vind het ongehoord, dat een staats burger ook wanneer het. zoals in myn geval, een minister betreft op straat door een agent wordt toegesnauwd. Dat heb ik in de militaire dienst zelfs afge schaft." aldus de minister. Hahlbohm zou namelijk achter Strauss' rug ietwat snauwend en bepaald heel onsympathiek het woord „Bondsrege ring" hebben gezegdOp 25 oktober wordt in deze kleine, met de verhou dingen in een provinciestad en regerings metropool Bonn zo geheel in overeen stemming zijnde zaak vonnis geveld. Franse politie doet inval bij priester-arbeiders De Franse veiligheidspolitie heeïi gis teren invallen gedaan in zeven centra van de „Mission de France", de orde van priester-arbeiders in Frankrijk. De invallen volgden op de arrestatie van Abbé Bernard Bourdouresques. die er van beschuldigd wordt, dat hij een ont snappingsweg voor Algerijnse verzets strijders in Frankrijk heeft georgani seerd. Een functionaris van de PariJse politie heeft verklaard, dat bij een in val in het centrum van de Mission te La Seyne in Zuid-Frankrijk onder de eigendommen van een geestelijke twee pamfletten van het verboden Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront zyn gevon den. De vicaris-generaal van de orde ver klaarde gisteren, dat de geestelijken van de missie gewaarschuwd zijn zich niet te laten gebruiken voor tendentieuze doeleinden. Inmiddels is de politie nog op zoek naar een tweede geestelijke, die, gehol pen door zijn broeder en zuster, Alge rijnse verzetslieden in de OostpariJse voorstad Vincennes verborgen zou heb ben gehouden. U hoeft niet meer uren te wan delen om slank te "blijvengeen ci- ti oen-zure gezichten te trekken, geen hapje eten, waar U naar snakt, te laten staan, geen moeizame ku ren meer te ondergaan; dat is alle maal overbodig geworden nu het universele middel om slank te wor den en te blijven is ontdekt, de hoe pel. De hoela-hoepel-rage heeft de wereld in haar greep. Zelfs Abe Len stra heeft er in de jongste inter- lo.ndwedstr\jd tweemaal de vruchten van geplukt! Typisch stijve Engel sen met dophoeden en parapluie lo pen tegenwoordig ongegeneerd met hoepels over hun schouders naar hun kantoor, waar ze in veel of wei nig vrije tijd zich aan de nieuwe hoepelrage overgeven. Op het toneel hebben de hoepels hun entree ge maakt als attributen van reeds slanke schoonheden, in Amerika, in Duitsland, in Nederland, in Frank rijkwaar men ook komt is dat oude spelletje van de jeugd, de hoepel, opnieuw ten tonele verschenen. Deze meisjes vormen slechts een enkel voorbeeld. Hoever de rage om zich heen heeft gegrepen blijkt ivel uit het feit, dat het mensdom al leen niet groot genoeg is: zij is ook overgeslagen op de dierenwereld. En blijkbaar ook op het werk. Of zou deze Amerikaanse arbeider mis schien iets anders met zijn rol drai nagebuis van plastic van plan zijn? Het wil ons voorkomen, dat de goe de man broodmager zou worden van een poging, om hoela-hoepelende zijn arbeid te verrichten. Zware straffen voor leden van Israëlische grenswacht Majoor Malinki van de Israëlische grenswacht is gisteren te Jeruzalem tot zeventien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het doden vaai 43 Arabie ren in het Israëlische dorp Kafr Kassim op 29 oktober 1956. De krijgsraad veroordeelde twee leden van de grenswacht tot vijftien jaar en vijf leden tot zeven jaar gevangenis straf voor hun aandeel in het doden van de Arabieren. De veroordeelden waren op de dag waarop de Israëlische veldtocht tegen Egypte begon, naar de Westelijke toe gangsweger tok Kafr Kassim gezonden om te letten oc de naleving van een Vooronderzoek in zaak Berkelse arts Openbare behandeling? (Speciale berichtgeving) Dezer dagen zal het gerechtelijk voor onderzoek in de vergiftigingszaak tegen de Berkelse arts O. beginnen. Zoals bekend, wordt deze ervan verdacht, zyn medegevangene Lodder in de strafge- uitgaansverbod voor Arabieren. Nadat het uitgaansverbod was ingegaan, kwa men Arabieren van de arbeid op het land terug, die niet op de hoogte waren van het uitgaansverbod. Desondanks werden 43 mannen, vrouwen en kinde ren doodgeschoten. vangenis te Leeuwarden met cyaankali te hebben vergiftigd. Verwacht wordt, dat dit vooronder zoek lange tijd in 'beslag zal nemen. Er moet namelijk een groot aantal getuigen worden gehoord. Mr. H. Schootstra uit Leeuwarden, die enige tijd geleden aan O. alsraadsman is toegevogd, heeft een onderhoud met de Berkelse arts gehad. Ook heeft hij inzage va - de dossiers ge kregen. Het moet niet uitgesloten wor- den geacht, dat deze zaak te zijner tijd .n een openbare rechtzitting zal worden behandeld ondanks dat O. reeds levens lang gestraft is voor vergiftiging van zijn vrouw. De vergiftiging in de Leeuwarder gevangenis is echter zo in de publieke sector besproken, dat zo vernemen wij van oÊüciele zijde, een openbare behan deling 1 gewnsl wordt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7