}rof. dr. G. Sevenster aanvaardde voor 25 jaar Leids professoraat ÉÉN GULDEN! Askenase schonk een belevenis met het Tweede pianoconcert van Chopin Hasselman Pander NU KUNT U VOOR werican AMER|Wn 5j£arettes Opvolger prof. dr. L. Knappert de meest gewaardeerde Amerikaanse sigaret nu in Nederland gewoon, vroeger bijzonder ioogleraar vanwege Herv. Kerk ingeland en Venetië waren door de eeuwen nauw verbonden Prof. Woerdeman ziet gevaren in nieuwe promotie-procedure Inzet K. en O. muziekseizoeni Een verrassing van Elly Ameling: liaar zang doet zeer veel verwachten! EUROPA KARPET Leidse Baptistengemeente nam kerkgebouw in gebruik »le jaargang Vrydag 17 oktober 1958 Tweed* blad no. 29571 Zoals gesuggereerd door prof. dr. S. E. de Jongh Desgevraagd Heeft thans ook de rec tor magnificus van de Amsterdamse Ge meente Universiteit, prof. dr. M. W. Woerdeman. enkele gedachten geuit over het idee van een eenvoudiger en minder kostbare procedure bij universi taire promoties, zoals de afgetreden rec tor van de Leidse Universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh. in zijn recente rectorale rede heeft geopperd. In deze suggestie van de Leidse hoogleraar ziet prof. Woerdeman wel enkele waardevolle ele menten doch z.i zullen de gevaren hier van in de praktijk groter blijken. Ook prof. Woerdeman acht het stellig wenselijk te komen tot een minder kost bare promotieprocedure, met name voor hen die ten gevolge van de hoge kosten ervan weerhouden worden te promove ren. Zelf wijzend op enkele mogelijk heden in die' gewenste richting merkte Prijsuitreiking Dahlia- en Fruittentoonstelling Naar aanleiding van een gehouden dahlia- en fruittentoonstelling op 28 sep tember, kwam gisteravond de Dahlia vereniging „Johan Mater" en de Fruit teeltclub „Ingenieur Sprenger" in een lo kaliteit in de Maria GijzenSteeg byeen. Op deze avond vond onder grote belang stelling de prijsuitreiking plaats, die vooraf ging aan een gezellig filmuurtje, hoofdzakelijk bestaaande uit films over de emigranten in Canada. De vergadering stond onder leiding van de heer L. J. J. Dooyenburgh, die aan alle gelukkige winnaars de prijzen uitreikte. De winnaars waren: de heer A. Hofman (V.T.L.-beker en twee wissel plaquettes), de heer W. Honders (Johan Materbeker wisselplaquette en beker van „Ons Belang'), de heer P. H. Kerkvliet (Hofmanbeker en een wisselplaquette), de heer G. M. Montanus (wisselbeker voor fruit) en de heren P. C. de Haas, L. J. J. Dooyenburg en J. H. Lepelaar. Tweede prijzen waren voor de heren: W. Honders, P. H. Kerkvliet, C. v. d. Mey, A. Hofman, mevr. J. P. Pont Bemelman, J. B. Korenhof, A. Zaalberg, H. Boot, J. Boom, P. C. de Haas, J. H. Lepelaar. Een derde prijs viel ten deel aan: J. W. A. v. d. Waals, P. C. de Haas en J. P. PontBemelman. In onze etalage BREESTRAAT nieuwe dessins KROON KARPETTEN 200 x 300 cm. f 245.—. Maandag 20 oktober aanstaande zal het vijfentwintig jaar geleden n dat prof. dr. G. Sevenster als opvolger van prof. dr. L. Knappert ambt van bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universiteit aan- ardde vanwege de Ned. Herv. Kerk in de geschiedenis dezer kerk haar leerstellingen. Prof. Sevenster werd op 1 februari 1954 gewoon oglcraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament met inbegrip n de inleidingswetenschap en Oud-Christelijke letterkunde. jerhard Sevenster werd op 13 novem- 1895 te Beets in Noord-Holland ge en als zoon van de plaatselijke herv. dikant. Hij ontving zijn opleiding aan stedelijk gymnasium te Leeuwarden studeerde theologie aan de Leidse •siteit. meente te Anloo in Drente waar zyn vader hem bevestigde. In 1923 verwis selde hy deze standplaats voor Hoorn op Texel en in 1928 werd hij predikant in Purmerend. Sedert 1930 diende hij de herv. gemeente te Boxum in Friesland, waar hij wederom door zyn vader werd bevestigd als predikant. In die tijd was hij ook leraar in het Hebreeuws aan het Stedelijk Gymnasium te Leeuwarden. De Algemene Synode der Ned. Herv. Kerk benoemde hem in juni 1933 tot opvolger van prof. dr. L. Knappert, tot kerkelyk hoogleraar te Leiden, welk ambt hij als gezegd op 20 okto ber van dat jaar, nu een kwart eeuw- geleden, aanvaardde met een oratie over „De liefdeprediking in evangelie en humanisme". In 1954 werd prof. Sevenster gewoon hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament. Van de publikaties van prof. Seven ster moeten naast zyn dissertatie ge noemd worden „De betekenis van het Nieuwe Testament voor onze tyd" in 1937, „De Christologie van het Nieuwe Testament" in 1946 en velerlei artikelen in tijdschriften evenals zelfstandige brochures op theologisch terrein. Karl Böhm dirigeert Residentie-Orkest )e beroemde dirigent Karl Böhm gint zijn gast-directie by het Resi- ctie-Orkest op donderdag a.s. in onze d. Hy zal dan de ouverture „Leonore" van Beethoven en de Mozart- riaties van Reger dirigeren. De soliste dit concert, Dame Myra Hess, zal t vierde pianoconcert van Beethoven rtolken. Unileverprijs voor Leids student In de aula van het Unilever research - loratorium te Vlaardingen zyn van- irgen door ir. A. F. H. Blaauw, lid n de raad van bestuur van Unilever, prijzen uitgereikt, die dit concern arlijks beschikbaar stelt voor stude- nden aan de universiteiten en hoge- holen in ons land, waar chemie als lofdvak wordt gedoceerd. De pry zen |n bestemd voor die studenten, die aar het oordeel van de betrokken fa- ilteit in het desbetreffende studiejaar beste resultaten op het gebied der lemie hebben bereikt. Onder de studenten, die elk werden rblijd met een geldprijs van f. 2.000 i een legpenning verwerkt in een pres- ■papier bevond zich de Leidse student, i heer C. A. Emeis. - In het verslag, dat wy gisteren pu iteerder! over de lezing van dr. J. F. h. Hers, schreven wy, dat de verzets- f-d Lodewijk van Hamel een inlichtin- en dienst opbouwde in opdracht van i Engelse geheime dienst, met mede- erking van de Nederlandse regering a ballingschap. Dit moet echter zyn n dr. Hers heeft dit oOk gezegd „in pdracht van de Nederlandse regering 1 ballingschap met medewerking van k&igelse geheime dienst". Voordracht Genootschap Nederland-Engeland Gisteravond sprak de heer H. Paget, Megenwoordiger van de British Coun. 1. in De Doelen voor het Genootschap Nederland-Engeland over de contacten Tan de Engelsen in de loop der eeuwen toet Venetië. De heer Paget constateerde, dat «netië door de eeuwen heen vele reemdelingen heeft aangetrokken, en 121 vooral ook de Engelsen talloze con- 2cten met deze bijzondere Italiaanse «d hebben onderhouden. Het karakter a& Venetië is volgens hem voor een fhngryk deel bepaald door de om- andigheid, dat de strijd die elders zo knge tyd in Italië heeft geheerst aan toe stad in haar geschiedenis voor een f'angryk deel is voorbygegaan. Daar door kon men zich onder meer op by- j&ndere Gothische bouw toeleggen, die °°s bewaard is kunnen blyven. °e eerste contacten van de Engelsen ®et Venetië dateren van meer dan vyf 'euwen geleden, toen het een pleister- Plaats was voor pelgrims in de route i>ver land naar het Nabye- en Midden oosten. Uit deze contacten vloeide in «n later stadium voort, dat betrekkin- ?en met Venetië als handelscentrum bloeiden. Geleidelyk aan kwam er een nieuw element in de betrekkingen toen de hoogstaande beschaving in dit cultuur centrum vele Engelsen er toe bracht, hier hun opvoeding te voltooien. Het begon tot de „goede toon" te horen, enige tyd in Venetië te hebben verble ven. Tenslotte ontwikkelde zich de laat ste verhouding, waarin Venetië voor de Engelsen een aantrekkelijk toeristen oord werd. De heer Paget ging aan de hand van voorbeelden deze ontwikkeling na, van het moment af dat William Wade in 1458 een gids voor een bezoek aan Venetië schreef naar aanleiding van zyn eigen ervaringen tydens een pel- aanschouwd. De invloed van Venetië op de Engelse cultuur en het Engelse leven achtte de heer Paget onmiskenbaar. In de Engel se bouwstyl is dit duidelyk merkbaar, en de invloed van de prachtige boeken en het Venetiaanse glas, dat een geliefd handelsobject werd zyn groot geweest. Ook het toneelleven in Venetië heeft een stempel gedrukt op de Engelse cultuur. De heer Paget vertoonde na zyn voordracht vele zelf vervaardigde licht beelden, die met belangstelling werden aangeschouwd. Prof. dr. A. A. Prins leidde de spre ker in en dankte hem voor zijn belang wekkende voordracht en illustraties. Prof. dr. G. SEVENSTER n 1929 promoveerde hy by prof. Indisch te Leiden tot doctor ln de sologie op een proefschrift getiteld thiek en eschatologie in de Synop- che Evangeliën", een studie over het lische van Jezus' zedeleer. Na inmiddels in 1920 kandidaat te zy n worden, aanvaardde dr. Sevenster in 21 het predikambt by de herv. ge- Op de openingsavond van het K. en O. muziekseizoen iedereen was blij elkaar weer te vinden! met Flipse als vanouds de inspire rende dirigent van het Rott. Philh. Orkest, is de vertolking van Chopins tweede pianoconcert in F gr. t. door Stefan Askenase de „grote belevenis" geworden. Pool zoekt Pool, Pool vindt Pool! Askenase, getrouwe verschijning op het Leidse podium en door ons reeds talloze malen geschilderd als een „groot artiest" en even groot nazaat van Chopin, leek deze avond wel bij uitstek gedisponeerd om de juiste weg door Chopins „wonderland" te wijzen, in tegenstelling tot vele Chopinapostelen, die menen „zijwegen" te moeten bewandelen. Askenase maakte echter dit optreden op het eerste concert der „meesterserie" tot een gebeurtenis! Zeker: hy kent, hyper-romantisch in- ontroering kwamen wij derhalve tydens gesteld en de compositie plaatsend in de tyd van haar ontstaan, zyn sterk per soonlijke accenten, zyn grote vrijneden en rubati, zyn grilligheden. Maar hy benaderde naar ons gevoel deze avond Chopins wezen toch wel héél dicht en gaf aan dit virtuoos voor het klavier ge schreven concert de briljante allure en de dwingend suggestieve kracht, welke ermee verbonden zijn. Wat doen. by zoveel fascinerende vi taliteit en sprankelende luchtigheid, de enkele misgrepen ertoe, die nu eenmaal aan Askenase inherent zyn, maar die de meesleepende eindindruk toch nau- welyks beinvloeden kunnen? Askenase's tempowisselingen zijn ook aan Flipse allang bekend. Zij houden de spanning er volop in. Al is het dikwyls een heksentoer hem daarin te volgen, het orkest levert 't hem over het alge meen toch maar: men brengt altesaam een Chopin tot stand, die in de doolhof der opvattingen als leidraad gelden mag. De enthousiaste en nog steeds van een formidabele speelvreugde bezeten Askenase viel na zijn grootse prestatie en het intens contact met zijn audito rium een geestdriftig gestemde ovatie ten deel. De andere verassing was het optreden van de Rotterdamse zangeres Elly Ame ling. Zij verwierf, naar men weet, zo juist de eerste prijs op het muziekcon cours te Genève. waar de maatstaven uitermate streng zyn. Welnu: met de introductie van het door Askenase aanbevolen recitatief en aria „Chi'o mi scordi di te?" („Hoe zou ik je kunnen vergeten?"), door Mozart geschreven als hulde aan een zangeres die de Grafin in „Figaro's Hocnzeit" zong en door wie hy wel weer eens geimponeerd geweest zal zijn! pre senteerde zy zich hier. Elly Ameling beschikt over een reeds in alle liggingen perfect geschoolde en prachtige geëgaliseerde omvangryke so praan met nog groter mogelykheden, steunend op een uitnemend geïnstrueerd ademreservoir. Zij is jong. de intensiteit en expressi- vitit van haar voordracht zullen op de duur moeten rypen. Aan de volledige haar zang nog niet toe. doch het mate riaal is al volop aanwezig om er ook geestelijk op voort te bouwen. Een prachtige bloemenhulde viel haar na het eenvoudig-sympathieke optreden ten deel. De voorwaarden voor een suc cesvolle carrière lyken aanwezig, de toe komst zal moeten leren of zy deze ook waar zal maken en of zij het niveau der „grote" zangeressen zal evenaren. Haar zang werd omlijst door Askenase wiens stylvolle vertolking der obligaat klavierpartij eveneens van Mozarts hand aantoonde, hoe nauw verwant hij zich stylistisch ook met andere com ponisten dan Chopin kan voelen. In de met vaart en périllant uitge voerde ouverture tot. Mozart's „Figaro's Hochzeit" waren wij qua sfeer reeds fynzinnig tot diens sfeer ingeleid. Tenslotte de overbekende „Vijfde Sym- phonie" van Dvorak (E kl. t. op. 95), waarin deze zijn indrukken uit de nieu we wereld met behoud van eigen aard imponerend neerlegde. Advertentie) üvw-is,. Koninklijke onderscheiding voor P. A. Knaap Bij K. B. is de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, verleend aan onze stadgenoot, de heer P. A. Knaap, commercieel verte genwoordiger bij R. S. Stokvis en Zonen N. V. te Rotterdam. J. Grit Koninklijk onderscheiden By K.b. is de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend aan onze stadgenoot, de heer J. Grit, adjudant der Rykspo- litie. Na een wat ongedifferentieerd eerste deel wist Flipse ook hier de vereiste uit- drukkingsmogelykheden ten volle te realiseren, met een voortreffelijk ge slaagd Largo, en een superieur geblazen solo van de Engelse hoorn. Daarna een levende Scherzo en een bewogen Finale, al haperde het hier en daar aan de vlekkeloze schoonheid. Flipse hoede zich voorts voor een te snel opjagen der tempi, waardoor de klanfcv—OTgtag wel eens In het gedrang komt. Als geheel een avond van veel warm gestemde muzikale en bevattelijke schoonheid, recht tot de harten spre kend, ln de beste zin van bet woord. Wij zyn verheugd de Rotterdammers weer tot onze getrouwe gasten te mo gen rekenen, onder de ongebroken energieke leiding van Flipse. Voor K. en O. een boeiende inzet! H. Advertentie 140 x 200 200 x 300 BULTHUIS Botermarkt 23 „De wonderen des Heren zijn zeer groot" „Soli Deo Gloria. De wonderen des Heren zyn zeer groot". In dit teken stond gisteravond de samenkomst, welke in het fraaie en tevens zo stemmingsvol inge richte nieuwe kerkgebouw der Leidse Baptistengemeente aan de Oude Rfjn werd gehouden ter gelegenheid van de ingebruikneming van deze kerkruimte en de daarop corresponderende lokalen. Onder de velen, die deze plechtigheid bywoonden, waren o.m. afgevaardigden van de Unie van Baptistengemeenten in ons land, de Leidse Hervormde Ge meente, het Leger des Heils, de Inter kerkelijke Contactcommissie voor Evan gelisatiewerk, de Evang. Luth. Gemeente, de Chr. Gereformeerde Kerk en ds. J. Maaskant namens de kerkeraad der Geref. Kerk. Bovendien woonde wethou der S. Menken deze samenkomst als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur by en gaf ook de heer C. van der Kraan, inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht, blijk van zyn belang stelling. De voorganger van deze gemeente, de heer H. Schouten jr., opende deze, zoals hy zelf zeide, samenkomst van dank baarheid en jubel met een kort inleidend woord. Wy zyn in Leiden en in het ge heel van de Baptistenunie, aldus spre ker, maar een kleine groep. God heeft aan die kleine groep, wy hebben het in de laatste tyd meerdere malen mogen ervaren, echter ook Zyn zegen willen schenken. Zijn naam zy daarvoor in alle eeuwigheid geprezen! De heer P. Zaalberg, voorzitter van de Bouwcommissie, die vervolgens het ge bouw aan de voorganger der gemeente op symbolische wyze overdroeg het overhandigen van sleutels begon met het citeren van het bekende geloofslied „Nooit kan 't geloof te veel verwachten", waarna hy uitvoerig inging op de voor bereiding en totstandkoming van deze bouw, waarby vele moeilykheden moes ten worden overwonnen. Nu wy van avond dit nieuwe gebouw betrekken, aldus de heer Zaalberg, is er blydschap in ons hart. Niet omdat wy het gebouw aan de Groenesteeg 16, waar wy veel lief en leed met elkaar hebben gedeeld, de rug toekeren, maar omdat wij dank baar zijn voor de van God ontvangen zegen. Aan ons is het geopenbaard, dat de wonderen des Heren zeer groot zyn. Hulde bracht de heer Zaalberg ver volgens aan de architect, de heer J. Stigter en aan de aannemer, de heer D. Stigter en diens zoon, die van een oud en uitgewoond pakhuis zulk een fraai geheel tot stand wisten te brengen. Een woord van hulde en dank, waarin ook de inspecteur van Bouw- en Woning toezicht werd betrokken. De heer Schouten, die hierna namens de gemeente het gebouw aanvaardde, bracht allereerst dank aan God, die de gemeente rijk heeft gezegend. Grote waardering had spreker ook voor de Bouwcommissie, die onder de voortva rende leiding van de heer Zaalberg, kans heeft gezien een pakhuis, dat veel van een ruïne weg had, om te toveren in een fraai bedehuis. Namens de ge meente gaf spreker de belofte, dat dit huis gewyd zal zyn aan de dienst van God. In dit „Bethel" hopen wy samen te komen om God te verheerlyken en Hem te dienen. De heer J. Stigter, die mede namens de aannemer het woord voerde, zeide, dat de restauratie hem grote voldoening had geschonken omdat een bepaald aspect in de opdracht verborgen lag. Mede namens zyn broer bood hy de ge meente het in het liturgisch centrum geplaatste kruis aan. Wethouder Menken, die namens hefc gemeentebestuur het woord voerde, merkte ojn. op, dat in het bouwen van een kerk een groot stuk gemeenschaps zin verborgen ligt. Spreker verwachtte, dat het kruis van Christus kenmerkend zal zyn voor het indertyd door Koningin Wilhelmina uitgesproken woord „Christ avant tout". Ook ds. G. Vegter, predikant te Rot terdam, sprekende namens de Uniecom missie, weidde uit over de offervaardig heid en gemeenschapszin, welke achter deze kerkbouw verborgen liggen. Nadat ook de heren E. Moerke uit Arnhem namens de Unie Bouwstich- ting, ds. J. Maaskant, de heer D. Kruit, ouderling der Chr. Geref. Kerk en de heer Verkerk voor de Evang. Chr. Ge meenschap het woord hadden gevoerd, was er gelegenheid het gebouw te be zichtigen. Zondag a.s. worden in het kerkgebouw de eerste inwydingsdiensten 's och tends en 's middags gehouden. prof. Woerdeman op. dat in tal van proefschriften heel veel overbodigs kan worden weggelaten. Men dient te itomen tot minder dikke dissertaties. Beknopt heid bevordert de leesbaarheid en dit laatste vergroot de kans op de versprei ding van het proefschrift als boek of als publikatie in enig wetenschappelyk tyd- schrift. De aanstaande promovendi kun nen deze mogelijkheden (die wellicht nog vergroot worden als b.v. de Engelse taal wordt gebruikt) overigens -eeds vooraf pogen te verwezenlijken. De Universiteiten van haar kant die nen er naar de mening van prof. Woer deman meer toe over te gaan niet lan ger dissertaties als volwaardig drukwerk te eisen. Er zyn vele andere, even hoog waardige vormen die aanzienlijk minder kosten. Intussen laten de overheid en Z.W.O verscheidene promovendi profite ren van de subsidies. Prof. De Jongh had, zoals bekend, on der meer gesuggereerd, afgestudeerden de mogelykheid te geven hun publika ties in goed bekend staande wetenschap pelijke tydschriften voor te leggen ter beoordeling aan hun faculteit voor het verkrygen van de doctorstitel. Hierin niet name schuilen volgens prof. Woer deman gevaren. Vooral doordat meer malen zulke publikaties de resultaten bevatten van zogenaamd teamwork. Moeilyk zoal mogelyk is het dan na te gaan welke de wezenlyke weten- schappeiyke verdiensten zijn van de ac teur zelf.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3