WYBERT Kwestie Prins deed sfeer in raad Voorhout ernstig vertroebelen BEËDIGING OP VALKENBURG Woningbouw Zwammerdam vordert Verklaring wethouder v. d. Ploeg Wilde staking bij de BOAC (4000 man grondpersoneel) duurt voort KAUWEN 97ste jaargang Vrijdag 17 oktober 1958 Zesde blad no. 29571 Er zat iets in de lucht.... De nieuwe raad van Voorhout kwam gisteravond in openbare zitting byeen I onder leiding van burgemeester Smolders. Voor het eerst zaten ook de beide I nieuwe wethouders achter de groene tafel, t.w. de heren De Groot en Prins, welke I laatste zijn benoeming indertijd enige dagen in beraad hield in verband met de I stemverhouding 6 tegen 5. Voor de aanvang van de vergadering was het al merk- I baar dat er iets in de lucht zatNa de opening werden de notulen vastgesteld en daarbij moest nog byna gestemd worden over de kwestie van de wethouders- verkiezing. Na de ingekomen stukken vroeg wethouder W. van der Ploeg (KVP) het woord om mede namens ivet- houder De Groot en de KVP-leden Borst (oud-ipethouder) en Ant. .11 der Laan een verklaring af te leggen. Bij de wethoudersverkiezing kwam een gebrek aan samenwer king aan het licht en de hoop was gewettigd dat de heer Prins door zijn benoeming niet te aanvaarden een bijdrage zou leveren deze kwes tie tot een oplossing te brengen. Deze hoop is echter de bodem in geslagen. De heer Prins, aldus spre ker, heeft zonder voor-overleg met de fractie deze functie aanvaard. Het is te betreuren dat de heer Prins zijn benoeming heeft aan vaard na een aanbeveling van bui ten de eigen fractie (i.e. de heer yansze (AR) en met een meerder- eid van de helft plus één. Deze verklaring, aldus de heer Van der ■Ploeg, is dan ook bedoeld om mede te delen dat wethouder De Groot en de leden Borst, Van der Lans en Van der Ploeg niet meer wensen te rgaderen met mensen, die tonen ieen begrip te hebben voor belan den, die zuiver een aangelegenheid n van de KVP-fractie. Te meer nog als met dit onbegrip de opvat- ling samengaat dat de KVP-fractie- •rgaderingen alleen gezien moeten worden als vergaderingen ter be spreking van zuiver religieuse en principiële belangen. Is dit niet een eigenmachtige beperking van het KVP-program?aldus spreker. Onaangename situatie Als minder prettig wordt aangevoeld mijnheer de voorzitter, zo vervolgde de heer Van der Ploeg, dat U mede in een situatie bent gebracht, die onaangenaam is, hetgeen zeker niet gewild is door de raadsleden, van wie deze verklaring uit gaat. Zij willen hiervoor niet verant woordelijk zijn. De heer Borst merkte naar aanleiding hiervan nog op, dat deze verklaring te vens een antwoord is aan de leden van de K.V.P., die het niet eens zijn met de Jee thouders verkiezing. Burgemeester Smolders betreurde de jang van zaken en wees er op, dat men moet proberen een nieuwe samenwer king tot stand te brengen. De heren H. A. Allard (K.V.P.) en P. Buck (K.VP.) wilden niet verder op deze kwestie ingaan. De heer Allard merkte op, dat dit in K.VP.-verband wel gere geld kan worden. (De heer Allard is voorzitter van de K.VP.-afdeling, red. „L. D."). De heer Jansze (A.R.) merkte op, dat heer Van de Ploeg en de zijnen niet moeten denken, dat de heer Prins niet zou deugen als wethouder en eventueel een ander wel. De voorzitter sloot hierop de discussie. (Naar wij vernemen hebben de vier .afgescheiden" K.VP.-raadsleden een dag eerder dan de fractie vergaderd. Zij woonden de fractievergadering niet bij, welke wel werd bijgewoond door het plaatselijk K.V.P .-bestuur. - Red.„L.D."> In deze sfeer zette men zich aan het afwerken van de zeer lange agenda. Er kwam nog een geheime zitting van een half uur en zodoende werd het kwart over één vannacht eer men uiteen ging. NIEUWE WOONRUIMTECOMMISSIE. De geheime zitting vloeide voort uit de benoeming van de leden van de Woon- ruim'tecommissie. Uit het pre-advies van B. en W. bleek wel, dat men er iets voor voelde wat vernieuwing in deze commissie te brengen, daar de leden reeds tien jaar zitting hebben. De heer Van de Nouland vond, dat wat goed werkte maar aan moest blijven. De heer Borst daarentegen vond, dat er niet zo best gewerkt werd, en dat de commissie haar taak niet begreep. De voorzitter deelde mee, dat de bestaande commissie te veel op elkaar is ingesteld, vandaar dat men een geheel nieuwe commissie wilde instellen. Na een geheime zitting werd de commissie als volgt samen gesteld: W. v. d. Ploeg en E. F Knop pers (zittende leden) en D. Blonk, L. B. v. d. Lans en C. P. Vergouwen (nieuwe leden) Vele agendapunten werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook de raadscommissies werden vastgesteld als voorgesteld door B. en W., al bereikte men niét altijd eenstemmigheid. VERBETERINGEN. Het belangrijkste punt was wel de aankoop van enkele stukken grond ter verbreding van de Jac. van Beieren- weg. Alle raadsleden waren het hier mede eens, al werd er nog wel vrij langdurig over gediscussieerd. De bur gemeester was vol goede moed over het verdere verloop van deze kwestie. In augustus 1959 zal de verbreding waar schijnlijk aanbesteed worden. Een ver blijdende mededeling was ook dat de verbreding van de Noordwijkerhoek- brug in november a.s. zal worden aan besteed. Voor de zomer kan dit werk dan gereed zijn. Ondanks het late uur maakte vele leden nog gebruik van de rondvraag, waarbij Overbos, sportvel den en verlichting nog even onder de loep werden genomen. Advertentie Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met KIND VERDRONKEN Gistermiddag is in de Meern te Utrecht het 2J/2 jaar oude zoontje van de familie A. Weverdijk in de bij het huis gelegen sloot terecht gekomen en ver dronken. Toen de ouders en familieleden het kind kwijt waren en in de omgeving gingen zoeken, vond de vader van het jongetje het kind in de sloot. Direct toegepaste kunstmatige ademhaling hielp niet meer. De dokter kon slechts ae dood constateren. fvjittrfk^f 6,95 ITALIAANSE VERMOUTH en ENGELSE GIN Coojrmant-productj Coalitie in België van de CVP met de liberalen (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische katholieke C.V.P. en de I liberalen hebben gisteren definitief een overeenkomst bereikt ter voorbereiding van een katholiek-liberale regeringscoa litie, welke waarschijnlijk in de loop van de volgende week tot stand zal komen. Prof. Eyskens blijft de minister-presi dent van de nieuwe regering, waarin de liberale partij vertegenwoordigd zal zijn door 4 of 5 ministers. Bovendien zal een liberaal voorzitter worden van de Tweede Kamer, ter vervanging van de socialist Camiel Huysmans. Op de vraag hoever de onderhandelin gen tussen katholieken, socialisten en liberalen over de schoolkwestie in België zün gevorderd, antwoordde de voorzitter van de liberale partij, de heer Destenay, gisteren aan journalisten', dat er geen grote moeilijkheden meer zijn, en dat er thans een definitief akkoord over deze kwestie zal kunnen worden afgesloten, waardoor de school- en onderwijsvraag stukken buiten en boven de politiek zullen kunnen worden bestudeerd. In d- socialistische kranten werd vanochten gezegd, dat de nieuwe regering al da delijk zal hebben af te rekenen met een budgetair tekort van f. 500 miljoen over over 1958. Men vraagt zich al, aldus de socialistische bladen, hoe men dit te kort zal dekken, terwijl de liberalen ver klaard hebben, dat zij tegen iedere ver hoging van de belastingen zyn gekant Op Cyprus nieuwe veiftgheidsmaairegsicn Op Cyprus zijn gisteravond drastische veiligheidsmaatregelen bekendgemaakt, om de steeds toenemende gewelddoden op het eiland de kop te kunnen in drukken. Krachtens deze maatregelen heeft de regering de bevoegdheid gekregen om een censuur op brieven en postpakketten in te stellen. Men wil hiermee het smokkelen van wapens per pakketpost voorkomen. Voorts kunnen er gevaarlijke zones worden aangewezen. De mensen, die in deze zones vertoeven, mogen daar blyven, maar dan op eigen risico. 100-JARIGE TE MAASSLUIS. Op 24 oktober zal de oudste inwoner van Maassluis, de heer Cornelis v. Roon, zijn 100ste verjaardag vieren. De heer Van Roon, die verpleegd wordt in het rusthuis van de Hervormde Diaconie te Maassluis, maakt nog vrijwel elke dag een kleine wandeling. Zijn gezichtsver mogen is slecht, doch hij is zeer helder van geest. Tot zijn 75ste jaar heeft de heer Van Roon, die een stalhouderij dreef, gewerkt. i,SJwp stewardsveroorzaken conflicten (Van onze Londense correspondent) Het vierduizend man tellende grondpersoneel van de Britse overzeese lucht vaartmaatschappij BOAC heeft gisteren besloten zyn wilde staking - welke zowel tegen de directie als tegen de vakbondsleiding gericht is - voort te zetten. Dit komt het (genationaliseerde) bedryf op één miljoen gulden per dag te staan. Intussen wordt er thans achter de schermen hard gewerkt aan een oplossing. Jim Matthews, de officiële vakbondsonderhandelaar, spoorde gistermiddag de stakers aan de arbeid te hervatten, maar hij werd uitgejouwd en voor „verrader" uitge scholden. De regering is allerminst gesticht over deze staking op dit ogenblik, nu aller ogen zijn gericht op de nieuwe Cornet. Het is begrijpelijk, dat de directie genoeg heeft van het maandenlange lydelyk verzet van de technici, die uit pro test tegen de slepende loononderhandelingen een langzaam-actie begonnen, waar bij zij weigerden overuren te maken, waardoor het bedryf niet normaal kan func tioneren. Maar men is het er algemeen over eens, dat de betrekkingen tussen be drijf en personeel al jarenlang slecht zijn geweest. AI vijf jaar is er vrijwel elke drie maanden sprake van een of ander conflict bij de BOAC. rer de „shop stewards", die in de prak tijk niemand verantwoording schuldig zyn, daarvan gebruik te maken. De wer kelijke vakbondsleiders dreigen daar door steeds weer achter het net te vis sen Het ergerlijke is in dit geval wel, dat de luchtvaartindustrie over een onder handelingstechniek beschikt, welke be ter is dan in elke andere tak van nij verheid. Er kan aan worden herinnerd,, dat be treurenswaardige toestanden als bij de BOAC, ook jarenlang hebben ge heerst bij een van de onderbedryven van Fords automobielfabrieken, waar men chronisch aan de stakingsziekte leed. Nadat echter de regering een com missie van onderzoek liet instellen, schijnt er een nieuwe geest te heersen. Vandaar dat dit recept thans ook voor BOAC wordt aanbevolen. Het departement van Arbeid is in- j middels begonnen met bemiddelingspo- Vanmorgen heeft de commandant van het Marine Vliegkamp Valken burg. de kapitein ter zee vlieger W. O. P. R. Aernout 31 nieuwe O ffi- eieren van de Koninklijke Marine reserve beëdigd. Gezien het slechte weer had deze plechtigheid plaats in een der hangars. Behalve talrijke ouders en familieleden van de nieu we officieren, werd dit gebeuren bijgewoond door de commandanten (Advertentie) Departement van Arbeid met bemiddeling begonnen De moeilijkheid is vooral, dat de di rectie noch de vakbond veel vat heeft op de „shop stewards", de zgn. vertrou wensmannen van de vakbeweging in de werkplaatsen, die in feite een vakbond binnen de vakbond vormen. De functies van „shop steward" zijn vaak, ook bij BOAC, in handen van communisten en andere strijdbare figuren, die gemakke lijk in bestaande grieven aanleiding tot actie kunnen vinden. De eigenlijke vak bondsleiders, die vaak onbereikbaar en onzichtbaar zijn, komen dan ook aan dergelijke wilde conflicten niet te pas. Ze worden er later bijgehaald om de dingen weer in het goede spoor te bren gen, maar de „shop stewards" bezitten de eigenlijke macht. Hoewel ook het jongste BOAC-conflict theoretisch kan worden opgelost door middel van be staande onderhandelingskanalen, weige- gingen. van de schepen en inrichtingen, waar de nieuwe officieren gelegerd zijn en door bijna het voltallig per soneel van de vliegbasis. De commandant van het vlieg kamp gaf een uiteenzetting van de betekenis van de eed, daarbij be ginnend bij de slotwoorden ..Zo waarlijk helpe mij God, Almachtig" De foto geeft het ogenblik weer waarop de heer G. A. Vermeulen uit Boskoop de eed aflegt. (Foto L.D./Van Vliet) Ruim 11 miljoen gespaard Blijkens de voorlopige cijfers over september van de Bondsspaarbanken van de Ned. Spaarbankbond werd in september ingelegd f. 92 miljoen en terugbetaald f. 80.8 miljoen, tegen resp. 95.8 miljoen en 74.7 miljoen in augustus. In september 1957 was er een nadelig verschil van f. 11.8 miljoen.. Bij de bouw van nieuwe woningen i goede zestig woningen rijker. Zeker, zij i dit gezegde ging toch niet helemaal op. heeft Zwammerdam in de na-oorlogse hebben veel geld gekost, maar een groot1 De Zwammerdamse plannen waren reeds jaren zeker zijn wijsje meegezongen aantal Verrezen er aardige woningen aan de Laten bestaande Kerklaan. er zijn bovendien nieuwe straten bijgekomen, met namen, waarvan men in de vriendelijke dorps kern van Zwammerdam nimmer ge droomd heeft. De v. Brederodestraat. van Aerssenstraat, Vosholstraat en Withenluststraatnamen, die voor de Zwammerdammers, althans voor het merendeel van hen, onbekend waren. En nu hebben zij deze straten, bebouwd aan weerszijden met aardige vriendelijke woningen. Als men in de zomermaan den door deze straten wandelt, is het een lust voor het oog. Aardige tuinaan leg en fraaie plantsoen-gedeelten er tussen, welke door de gemeente worden ondeilhouden. Al met al was Zw&mmeKiam een. mensen kon worden geholpen, wij eerlijk zijn, Zwammerdam had vele oude huisjes, die nodig dienden te verdwijnen. En nog zijn er vele van dit soort Maar een spreekwoord zegt: „Men kan geen ijzer met handen bre ken". De nog bestaande krotten worden geleödielij'k; onbewoonbaar verklaard. Daar staat tegenover, dat de overheid dan ook moet zorgen voor nieuwe aan vulling van de woningvoorraad. Velen, zelfs zeer velen staan op de wachtlijst voor een huis en daarom moest raad worden geschaft. Bouwgrond was er in Zwammerdam niet veel meer, zodat er voorlopige gesprekken werden gevoerd met het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn over het terrein aan de Vimkebuurt. Men zegt weieens, dat amb telijke molens tengiaaaffn mailen, maar gereed. Het ging alleen over de grond. Alphen moest deze grond eerst kopen van een dame in Busrum. De grond prijs moest worden overeengekomen en goedgekeurd. Ook Den Haag speelde hierin een rol mede Toen de goedkeu ring afkwam, werd de grond overgedra gen aan Zwammerdam en kon worden aangevangen met de bouw van de eerste 31 woningen. En ziedaar na een jaar staan ze nu klaar op de binnen-afwer king na. Doch Zwammerdam bouwt voort, om dat het moet. De vraag naar een huis is nog te groot. Daarom zien wij nu een tweede complex Vinkebuurt verrijzen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeswijk W. H. van Kooten te Hasselt; te Hedel C. v. d. Bosch te Bo degraven. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Woerden P. H. Seggellmk te Maarssen. B APT. GEMEENTEN Beroepen te Almelo J. A. Brandsma te Heerenveen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) zoeken naar vereniging MET CHR. GEREF. KERKEN Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de kerkeraad van Assen heeft de generale synode der Geref. Kerken (vrijgemaakt) te Bunschoten- Spakenburg het besluit genomen de eerstvolgende synode in Assen bijeen te roepen. Deze synode zal begin april 1961 worden gehouden. Vervolgens ging de synode over tot de behandeling van een rapport van een commissie betreffende het antwoord- schrijven van de generale synode der Chr. Geref. Kerken, Apeldoorn 1956. De commissie stelde voor uit te spre ken, dat de Geref. Kerken (vrij ge maakt) „om 's Heren wil nog steeds de vereniging zoeken met de Chr. Geref. Kerken op de grondslag van Gods Woord, zoals zulks beleden wordt in de ook door deze kerken aanvaarde belij denisgeschriften". Voorts stelde de commissie voor te be sluiten op de eerstvolgende synode der Chr. Geref. Kerken een beroep te doen on' alsnog te antwoorden op de vragen gesteld in het schrijven van de synode van Enschede 1955-1956. Met name zal dan duidelijk uitgesproken dienen te worden of zij de Geref. Kerken (vrijge maakt) erkent als inderdaad op Gods Woord gegrond, zodat zij vereniging met haar noodzakelijk acht, maar slechts hindernissen ziet op weg ener spoedige vereniging. Voorts stelt de commissie voor depu- taten te benoemen, om - voor het geval de eerstvolgende synode van de Chr. Geref. Kerken een uitspraak van deze strekking wil doen - met deputaten van de Chr. Geref. Kerken middelen en we gen te zoeken om alle hindernissen uit de weg te ruimen en heen te werken naar de als geboden erkende vereniging, zonder in dezen ook maar iets van de taak 'van de plaatselijke kerken over te nemen. In de discussie over deze voorstellen, voerde eerst ds. N. Bruin te Rotterdam- Charlois het woord. Deze betoogde, dat zijns inziens rekening gehouden moest worden met eventuele confessionele ver schillen tussen de beide kerken-groepen. Hij zou daarom graag zien. dat aan de te benoemen deputaten opdracht werd gegeven deze verschillen zo mogelijk vast te stellen. De discussie wordt nog voortgezet. LUTHERSE KERKKORENDAG De Lutherse werkgroep voor muziek zal zondag te Rotterdam haar vijfde kerkkorendag houden in de Luth. Kerk in de Vrankenstraat aldaar. Om half elf vangt de hoofddienst aan, waarin zal voorgaan prof. dr. P. Boendermaker uit Hilversum. Na afloop volgt in Lomme- rik een begroeting, waarna om half twee een rondrit door Rotterdam wordt gemaakt. Om kwart over drie uur vangt de samenzang in de Luth. Kerk aan. waarin koorcombinaties de door de werkgroep uitgegeven evangeli-motet- ten van Melchior Franck en Melchior RECHTZAKEN De dames grepen hem (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank heeft een gevangenisstraf van 8 maanden m.a. geëist tegen een 24-jarige Ambon ese loswerkman uit Arnhem die op 4 juli van dit jaar tijdens de uitverkoop in een groot kle dingmagazijn aan de Grote Marktstraat te Den Haag door een aantal vrouwen werd gegrepen, nadat men hem had betrapt op een poging tot diefstal van een portemonnaie uit de tas van een der dames. De verdachte ontkende ter zitting. Het verhoor door de rechtbank vond plaats met hulp van een Maleise tolk. De Ambonees zei, dat de mouw van zijn jas achter de damestas was blijven haken en dat hij de portemonnaie niet aangeraakt had. Twee dames verklaar den als getuigen echter het tegendeel. Na pleidooi van mr. W. F. M. Bosschart bepaalde de rechtbank het vonnis op 30 oktober. geeft uw zenuwen rust ontspant on is zo lekker zo fris zo gezond ■V Vulpius zullen zingen. Zoals wij reeds hebben gemeld is hier- j De heer Willem Mudde, voorzitter voor enige dagen geleden de eerste paal van de werkgroep spreekt over: „Een geslagen. vrije en vrolijke kunst". De dag wordt 'besloten met een kerkmuziekavond. Begroting vis en visprodukten goedgekeurd (Van onze Haagse correspondent) In een korte vergadering heeft het bestuur van het produktsehap voor vis en visprodukten gistermiddag de begro ting voor 1959 zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Tevens zijn een aan tal verordeningen betreffende de mos selteelt vastgesteld en werden enkele be sluiten genomen omtrent nieuw toe te laten garnalenvissers. De begroting van het produktsehap voor 1959 sluit met een nadelig saldo van f. 20.500,Vorig jaar was het nadelige saldo hoger: na melijk f. 38.100, Verschillende bestuursleden van het produktsehap grepen de begrotingsbe handeling aan om te informeren naar de vorderingen van het etficiency-on- derzoek. „Het zal nog wel enige tijd aan lopen", oordeelde de voorzitter de heer D. J. van Dijk. De heer Meyerink, reder te Katwijk vond dat de uitgaven „angstwekkend" waren gestegen. „Zij zijn een ton hoger dan verleden jaar", zei hij „en dat valt tegen". Vandaar dat hij zich ietwat teleurgesteld betoonde over de resultaten die het efficiency- onderzoek totnutoe heeft opgeleverd Het bestuur van het produktsehap stelde gistermiddag voorts f. 9400,— beschik baar uit het ODvangfonds verse haring noord, als totaal bedrag voor toeslagen op doorgedraaide verse haring.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17