CAVA SEUL ROOD-CHINA TIRANNISEERT KLEINE SATELLIET-LANDEN Het treedt steeds zelfbewuster op en het bepaalt koers onafhankelijk van Moskou PRISMA Gevaren in het wetsontwerp, dat afbetalingsfinanciering regelt i heel goed horloge 's Nachts vliegen boven Soesterberg G. J. Blink: „Er heerst erg veel wanbegrip over melk en zuivel" Toerisme dit jaar steekt niet ongunstig af bij dat van 1957 Kerkelijk Leven 97ste jaargang Donderdag 16 oktober 1958 Derde blad no. 295'rt* V Overbevolking wordt een toenemend gevaar (Van onze Weense correspondent) Ofschoon het Westen de begrij pelijke neiging vertoont om de interne spanningen in de commu nistische wereld te overdrijven, schijnt het toch wel zeker te zijn, dat Moskou ongerust begint te worden over de veel te grote zelf standigheid, welke door Rood- China aan de dag wordt gelegd. De tijd is voorbij, dat China zich als een gehoorzaam satelliet van Moskou gedroeg, want het treedt steeds zelfbewuster en driester op en bepaalt volkomen oanfhankelijk zijn eigen koers. Vooral in de kleine satellietlanden doet het zich gelden. Enkele weken ge leden liet de Chinese gezant in Belgrado een anti-J oegoslavisch geschrift onder de binnen- en buitenlandse jour nalisten verdelen. Toen de regering van Tito hiertegen protesteerde, verklaarde de gezant dat China zich door niemand de wet laat voorschrijven in de strijd tegen het „revisionisme". Aan zulk een vergryp tegen het gastrecht had zelfs Moskou zich niet schuldig gemaakt!! Aan de morele steun van Peking is het toe te schrijven dat Polen zich een tamelijk grote vrijheid ten aanzien van Moskou kan veroorloven. Tijdens de plechtige viering van de machtsover neming zat de felste Stalinist van Bul garije, Tsjerwenkof, demonstratief naast Mao Tse-toeng. Zolang Gomoelka zeker is van diens steun, zal hij zich in Polen kunnen handhaven ondanks het wantrouwen van Moskou. Hij wordt zelfs binnenkort in de Sovjet-Unie ver wacht, maar niet als een kleine func tionaris, die verslag moet uitbrengen, doch als een hooggeplaatste gast! De eigenlijke diplomatieke besprekingen in zake het conflict bij Formosa hebben dan ook in Warschau plaats. In de overige satellietlanden treedt China steeds meer op als de grote communis tische wereldmogendheid en eist het een bijzondere behandeling, die vroeger alleen voor de Sovjet-Unie was gereser veerd. Toen kortgeleden de Chinese ge zant in Sofia met zyn wagen de auto van de Bulgaarse premier wilde passe ren en daarbij door de verkeerspolitie werd gehinderd, protesteerde de diplo maat hiertegen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken! Regeringskringen in Belgrado zijn van mening, dat de mogelijkheid van een conflict tussen Peking en Moskou steeds groter wordt. Daar China aan overbe volking l|jdt, heeft het herhaaldelijk ge tracht tienduizenden arme boeren naar Siberië af te schuiven, wat door de Sovjet-Unie werd geweigerd. Ook werd met steun van Moskou een poging ver ijdeld om een miljoen Chinezen naar Mongolië te laten emigreren, omdat een dergelijke infiltratie later als voorwend sel kan worden uitgespeeld voor het proclameren van „verworven rechten". In dit licht gezien is het begrijpelijk, dat Moskou een steeds meer gereserveerde houding aanneemt inzake het Formosa- conflict, want wanneer communistisch- China de omstreden eilanden zonder meer in bezit kan nemen, zou het zelf bewustzijn zo sterk kunnen worden, dat de drang naar expansie eveneens groter wordt. Dit vervult Moskou met begrijpe lijke zorg en daarom streeft het met andere motieven hetzelfde doel na als de Verenigde Staten: lokalisering en vreedzame oplossing van dit vraagstuk. Alcoholisme in Frankrijk Prof. Robert Debré, president van de Academie voor geneeskunde in Parijs, heeft verklaard, dat in Frankrijk door alcoholisme tweemaal zoveel mensen overlijden als door tuberculose. In de afgelopen jaren had het opnemen van dertig tot veertig procent der personen, die tot psychiatrische inrichtingen wer den toegelaten, een alcoholische achter grond. Het alcoholisme begunstigt ern stige ziekten als kanker en hartstoor- nissen, aldus prof. Debré. De enige manier om deze gesel te bestrijden zonder de economie te ontwrichten is de wijnbouw in te krimpen en bijvoor beeld meer graan te veibouwen en de fruitteelt uit te breiden, zo verklaarde hij. Venezolaans vliegtuig met 23 inzittenden verongelukt Een Superconstellation van een Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij met 23 personen aan boord is bij de Colum bia a nse grens neergestort op een vlucht tussen Panama en Maracaibo. Na veel moeite is men erin geslaagd het wrak te ontdekken. Later bleek, dat er geen overlevenden waren. Onder de zeventien passagiers bevonden zich negen leden van een Cubaanse balletgroep.. De in Duitsland verongelukte straaljager In Duitsland wordt aangenomen, dat de bestuurder van het verongelukte Nederlandse vliegtuig in het regen achtig weer het zicht verloren heeft en tegen de 653 meter hoge Geller- berg is afgevlogen. Het toestelu schoof over een lengte van circa 300 meter door het bos ter plaatse.. Vele minu ten na het ongeluk ontplofte nog de alle kanten uitgevlogen boordmunitie van het toestel. Omstreeks half tien gistermorgen waren twee F-84F straaljagers der Koninklijke Luchtmacht op oefenvlucht boven West-Duitsland, toen de leider van deze twee, een luitenant-vlieger, op een moment het tweede toestel miste. Hij keerde terug en vond de wrakstuk ken van het door de sergeant-vlieger bestuurde toestel. Aangenomen wordt, dat de sergeant vlieger het toestel nog heeft verlaten, voordat het de grond raakte, maar ver moedelijk tengevolge van het feit, dat het vliegtuig reeds te laag was, kon hij zich niet meer in veiligheid stellen. Zijn stoffelijk overschot is op vrij korte af stand van het in brand gevlogen toestel gevonden. Het verongelukte vliegtuig werd be stuurd door de gisteren juist 22 jaar geworden ongehuwde sergeant-vlieger J. A. P. F. Heesmans uit Rotterdam. Tijdens de grootse huldigingsavond van het Residentie-Orkest in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag: v.l.n.r. burgemeester Kolfschoten met dirigent Willem van Otterloo en de nieuwe ridders in de Orde van Oranje Nassau, de concertmeesters Herman Krebbers en Theo Olof. Gemeentelijke kredietbanken dreigen nu in sociale activiteiten te tvorden beknot Veiling van de eeuw De werken van zeven impres sionistische 19e- eeuwse schilders zijn gisteravond op een veiling te Londen voor 781.000 pond sterling (ongeveer 7.810.000 gulden) in totaal verkocht. De doeken stammen uit de nalatenschap van de Duitse ban kier Jakob Goldschmidt, die zich voor de tweede wereldoorlog in New York vestigde. Een schilderij van Cézanne Gar- gon au gilet rouge) ging van de hand voor 220.000 pond sterling, de hoogste prijs voor een enkel schil derij. Het schilderij van Vincent van Gogh getiteld Jardin public a arles werd gekocht voor 132.000 pond ster ling, een Manet voor 113.000 pond. De verkoping duurde slechts 21 mi nuten en werd „de veiling van de eeuw" genoemd. Zoals verwacht werd, gingen bijna alle schilderijen rechtstreeks naar Amerika. De enige uitzondering is misschien de Renoir, welke een Londense kunsthandel verwierf, hoe wel dit geschiedde voor een buiten landse opdrachtgever. Het gebeurt maar hoogst zelden, dat schilderijen van een dergelijk gehalte geveild worden; de vorig jaar onder de hamer gekomen ver zameling van de Amerikaanse ban kier Weinberg, die vroeger in Am sterdam heeft gewoond, droeg een dergelijk karakter. In elk geval heeft de veiling aangetoond, dat de kunstverzamelaars volledig vertrou wen bezitten in de waardevastheid van de Franse impressionisten. De heer Keiler, die twee Manets kocht (voor anderhalf miljoen gulden!), verklaarde na afloop dat de prijzen voor dit soort doeken niet hoog wa ren, omdat zij in feite onbetaalbaar zijn. Tot verbazing van iedereen voegde hij er aan toe, dat hij even tueel bereid zou zijn om het dubbe le te betalent Mocht het enige tijd geleden versche nen ontwerp van wet, regelende de afbetalingsfinanciering, tot wet wor- den verheven en mocht die wet in de voorgestelde vorm worden doorge voerd, d?jn kan dit betekenen, dat de gemeentelijke kredietbanken, zoals die bestaan op grond van de geldschie- terswet, in haar sociale activiteiten zullen worden beknot. Op het ogenblik immers kunnen door deze banken uit sociale overwegingen kredieten worden verleend, waarbij elk geval op zijn eigen merites wordt be zien, maar als er te werk zal moeten worden gegaan volgens de wet, welke thans in de maak is, zullen genoemde banken principieel voor de moeilijkheid komen te staan, dat zij vaak niet kun nen helpen, zoals zij dat uit sociale overwegingen zouden willen doen. VERLENGSTUK En in de praktijk zal zich dan het probleem voordoen, dat deze banken tot in finesses zullen moeten uitzoeken, waarvoor en hóe het te verlenen krediet zal worden besteed, hetgeen praktisch onmogelijk zal zijn. Verder is een prin cipieel bezwaar tegen het ontwerp van wet, dat de gemeentelijke kredietbanken een verlengstuk, een uitvoerend orgaan, zouden worden van het ministerie van Economische Zaken. Met andere woor den: de sociale en maatschappelijke taak, welke de gemeentelijke krediet banken hebben te vervullen op grond van de geldschieterswet. zou ernstig worden belemmerd, zelfs onmogelijk kunnen worden gemaakt. Het wekt dan ook geen bevreemding, dat de Vereniging voor Volkskrediet banken zich reeds tot de minister heeft gewend met het verzoek, de gemeentelijke kredietbanken buiten de nieuwe wet te doen vallen. DE OPLOSSING De oplossing van deze te verwachten moeilijkheden zou gevonden kunnen worden, aldus de mening van deskun digen, door in de nieuwe regeling duide lijk te doen omschrijven, op welke wijze de verschillende afdelingen van de gemeentelijke en andere kredietbanken onder de geldschieterswet en/of de nieuwe wet inzake de afbetalingsfinan- oiering vallen. In vele gevallen, zoals bijvoorbeeld in Den Haag, Enschede en Alkmaar, is deze scheiding zonder al te veel praktische en principiële bezwaren door te voeren, daar bij de kredietban ken in die steden de afdelingen voor kredietverlening in samenwerking met winkeliers (afbetalingsfinanciering) en die voor het verstrekken van zuivere geldkredieten duidelijk gescheiden zijn. De ervaring heeft inmiddels geleerd, dat er indien een dergelijke regeling in het wetsontwerp wordt opgenomen natuurlijk gevaar bestaat, dat. men in plaats van een afbetalingskrediet een geldkrediet zal gaan zoeken. In de periode van 16 tot en met 18 ok tober zal, zoals is gemeld, de Engelse luchtverdedigingsoefeningen "Sunbeam" worden gehouden, waaraan ook de Kon. Luchtmacht deelneemt. De Luchtmacht voorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat het vliegen tijdens de nachtelijke uren op enkele tijdstippen onvermijde lijk zal zijn. De gemeentepolitie van De Bilt heeft de zieken- rust-, en verpleeginrichtingen hiervan op de hoogte gesteld In verband hiermede heeft het Actie comité tot bestrijding van het lawaai van straaljagers, dat gevormd is uit om wonenden van de vliegbasis Soesterberg zich in een telegram tot de minister voor Defensie gewend. Het Actiecomité wijst de minister erop. dat de zieken, de ouden van dagen en de rustbehoeven- den gedurende drie dagen de voor hen zo noodzakelijke rust zullen ontberen. Uit naam van de omwonenden van de vliegbasis Soesterberg doet het Actie comité een ernstig beroep op de minister deze ouden van dagen, zieken en ver pleegden. alsmede de nog gezonde in- wonenden, waaronder vele kinderen te willen spaden en de nodige rust te wil len geven. Leuke bal bij §a-Va-Seul Een flinke doos wrijfwas met silicone voor een heerlijk glanzende woning plus een aardige bal voor Uw kind! Tijdelijk samen 77 ct Ongeval met militaire jeep DODE EN ZWAARGEWONDE. Gistermiddag is op de weg achter de Dumoulinkazerne in Soesterberg door nog onbekende oorzaak een mi litaire jeep over de kop geslagen. Een inzittende, de 25-jarige ongehuwde kornet A. C. Boelmans uit Kampen kwam om het leven. De bestuurder de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat A. G. Droogh uit Zoeterwoude, kreeg een schedelbasisfractuur. Hij is opgenomen in het ziekenhuis „De Lich- nberg" te Amersfoort. Belden behoorden tot de 933ste afde ling lichte luchtdoelartillerie territoriaal in het kamp van Zeist. Tijdens het vijfde Nederlandse land- huishoudkundig congres in Kunstmin te Gouda behandelde de heer G. J. Blink, voorzitter van de Ver. voor Zuivelindus trie en Melkhygiëne het onderwerp „Wanbegrip over melk en zuivel". Hij stelde daarbij, dat in nationaal- economisch opzicht de landbouw een geheel andere plaats inneemt, dan vrij wel iedere andere tak van industrie, handel, transport en dienstverlening. In de landbouw zetelen sociale belangen van bijzondere structuur en omvang voor ieder land en tenslotte is een hoog opgevoerde landbouwproduktie een on misbaar onderdeel van onze defensie. Dit alles wordt als juist erkend, wanneer het gaat om drooglegging van de Zuiderzee, streekverbeteringen, ruil verkavelingen, onderwijs enz. Deze erkenning verdwijnt doorgaans, aldus de heer Blink, zodra het gaat om on misbare landbouwpolitieke maatrege len, die belangrijke offers van de schatkist vergen. In jaren van finan ciële offers van de landbouw aan het landsbelang wordt hiervan echter weinig nota genomen. Sprekende over de zuivelindustrie stel de de heer Blink o.m., dat deze geen in vloed heeft op de in totaal te verwerken hoeveelheid melk. Haar taak is de melk zo economisch mogelijk tot produkten te verwerken met een zo goed mogelijk economisch resultaat. Is dat resultaat goed, dan is men trots op de industrie. Zijn ze, zoals op het ogenblik, slecht, dan vindt „men" onze zuivelindustrie plotseling conservatief, verouderd en achterlijk. Eenzelfde lot treft enigermate de handel in zuivel- produkten. Vele, overigens doorgaans sterk over dreven, pessimistische klanken berusten op momentopnamen. Het is echter naar mening van de heer Blink niet verant woord om een bedrijfstak, waarmee de grootste algemene landsbelangen onaf scheidelijk verbonden zijn, zowel naar verleden als toekomst anders, dan op „lang zicht" te zien. Het overdreven pessimisme van thans is gebaseerd op bekrompen inzicht en omkleed met een schijn van waarheid. In werkelijkheid is er slechts een juiste politiek: boeren, zuivelindustrie en han del dienen onverdroten voort te bouwen aan de verdere ontwikkeling van „melk en zuivel". De economische landspoli- tiek dient hen in de moeilijkste jaren daartoe in staat te stellen, zoals die zelfde landspolitiek nooit zal aarzelen of geaarzeld heeft om in betere jaren met grote vrijmoedigheid van hen te pro fiteren. Prof. dr. J. Horring, buitengewoon hoogleraar te Wageningen heeft nadien een referaat gehouden over de econo mische positie van de melkveehouderij. Whatever psychologists think, A girl who remembers her Mink Is most like to succeed And she'll never have need To resort to the refuge of drink. Mink DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT.' Voorlopig aantal geschat op 30 miljoen Het voorlopige beeld, dat de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer ANW zich aan de hand van een reeks steekproeven over het toeristen- seizoen 1958 heeft kunnen vormen, steekt niet ongunstig af b$ het sei zoen 1957. Expo, weersomstandigheden en de fi nanciële situatie in ons land hebben het binnenlandse toerisme in vergelij king met vorige seizoenen iets afge remd. Dit betreft in het bijzonder het binnenlandse dagtoerisme, aangezien het meerdaagse toerisme in eigen land ongeveer even groot is geweest als in 1957. De Expo ls op het gebied van buiten landers aan ons land zeker niet van on gunstige invloed geweest ofschoon er in enkele plaatsen in het zuiden des lands en elders wat meer van werd verwacht. Vooral het bezoek uit Zuid-Europa en in de late zomer ook uit Scandinavië werd door de Expo gestimuleerd. De oostgrens heeft ten opzichte van 1957 een verdubbeling van passanten ge had. Langs de zuidgrens passeerde 7,5 procent bezoekers meer dan in het vo rige jaar. Voorlopig kan het aantal bui tenlandse bezoekers op grond van thans bekende gegevens, inclusief grensarbei ders, koffie- en boterkoprs. gesteld wor den op 30 miljoen. De Duitse kopers op Nederlands ge bied hebben de omzetten van de wissel kantoren aan de oostgrens vrij aanzien lijk verhoogd. Daaraan is de liberalisa tie van de grensdocumenten voor auto's naar algemene opvatting mede debet. In juli en augustus stegen ook de omzetten van de wisselkantoren aan de zuidgrens aanzienlijk na een minder gunstig voor seizoen, dan normaal. Opvallend was de stijging van de omzet in Franse fran ken. De ANVV heeft met belangstelling de voortgaande verschuiving van de tra ditionele logiesvormen als hotels en pensions naar zomerhuisjes, kampeer wagens gevolgd. Opvallend was het zeer sterk gestegen aantal kampeer ders. De indruk bestaat, dat deze ver schuiving min of meer ten koste van de middenklasse der hotels en pen sions gaat. De mobiliteit in het toerisme is in 1958 opnieuw groter geworden. Daardoor is do gemiddelde verblijfsduur iets teruggelo pen. De belangstelling voor individuele reizen nam toe ten koste van de groeps reizen. De betekenis van het wegverkeer voor het internationale toerisme moge bljjken uit een taxatie van bevoegd© autoriteiten, dat meer dan zeventig pro cent van de in Nederland komende bui tenlandse bezoekers van het wegvervoer gebruik maakte. GEREF. KERKEN Beroepen te Haulerwijk J. Nierop te Dwlngelo. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Veenendaal B. Bijleveld te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle a. d. IJesel J. B. Bel te Krabbe ndU ke BAPT.GEMEENTEN Beroepen te Enschede S. Zijlstra te Eind hoven. Zweeds predikant werkt overdag op kanteer In Stockholm bestaat sedert oktober 1954 een Nederlandse protestantse ge meente, die nu 60 leden telt. Met als doel deze kleine gemeente zowel morele als financiële 6teun te verlenen is in ons land opgericht de „Vereniging van Vrienden van de Nederlandse Pro testantse Gemeente in Zweden", waar van de Nederlandse ambassadeur in Stockholm, mr. D. Visser ere-voorzlttag, en dr. C. P. Gunning (Amsterdam) voorzitter is. Deze geheel zelfstandige oecume nisch opgezette gemeente, die totnu- toe generlei steun van de protestantse kerken in Nederland ontvangt, heeft sedert maart 1956 een eigen predikant, ds. H. van Tongeren. Het is voor dez« kleine groep niet mogelijk haar voor ganger een normaal predikantssalaris te geven, zodat ds. Van Tongeren over dag op een verzekeringskantoor werkt; ook zijn vrouw werkt er hele dagen bij. Het ambtelijk werk moet de predikant in de avonduren verrichten, hetgeen verre van ideaal is. Het streven is om het t.z.t. mogelijk te maken, dat hij zich geheel aan zijn werk als voorganger zal kunnen wijden. COGNAC V00K Of HANDEL H VAN TOOK C VLAARDINGEN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER A.O.W. GEEN ZAAK VOOR DE KERKEN De dinsdagavond aangevangen dis cussie over de algemene ouderdomsvoor ziening is gistermorgen door de general© synode der Geref. Kerken (vrijgemaakt) te Bunschoten-Spakenburg voortgezet. De meeste sprekers bestreden het door de rapporterende commissie inge diende voorstel om uit te spreken, dat het in de door de AOW geschapen si tuatie gepast en noodzakelijk is, dat de geconstateerde strijdigheid tussen de AOW in haar toepassing op de predi kanten enerzijds en de ordinantie van Christus, de gereformeerde kerkenorde ning en de Nederlandse wet inzake de godsdienstvrijheid anderzijds, langs le gale weg aan de orde gesteld en wegge nomen wordt. Er werden enige tegenvoorstellen in gediend, doch later weer ingetrokken, nadat ds. P. Lok en ds. G. Jansen had den voorgesteld uit te spreken, dat de synode in dezen voor zich geen taak ziet, omdat deze zaak in het huidige stadium geen zaak is voor de kerken. Dit voorstel werd met 17 tegen 15 stemmen door de synode aangenomen en het voorstel van de commissie met gelijke stemmenverhouding verworpen. DS. C. M. LUTEYN MET EMERITAAT Ds. C. M. Luteyn, de nestor van de hervormde predikanten te Groningen, viert zaterdag a.s. zijn 65ste verjaardag, zodat hij binnenkort met emeritaat zai gaan. Ds. Luteyn werd in 1917 kandi daat in Overijssel, om 3 februari 1918 door thans wijlen dr. E. J. W. Posthu mus Meyes van 's-Gravenhage te Hei- nenoord in het predikambt te worden bevestigd. Hij diende de gemeenten van Rijnsburg en Apeldoorn. In 1932 deed hij te Groningen intrede..

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9