Parijs niet beducht voor de actie der Franse extremisten in Algiers WEERBERICHT 111 1 Toestand geheel anders dan in de meidagentoen zij de steun hadden van de hoge militairen Rust in Libanon nu teruggekeerd RUIMTEVLIEGTUIG X-15 DOOR NIXON ONTHULD Goed geschoten Gemeente-arbeider beroofde een vrouw en zichzelf van het leven altijd even lekker Egypte weigert uitlevering van de misdadige kamparts aan Bonn Geen transfer uit Indonesië voor Nederlandse aandeelhouders 97ste jaargang DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 No. 29570 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1( Re^Ue2lüof Hoofdredacteur: J. Brouwer f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041, voor RALEIGH rijwielen H. Walenkamp Zn HAARLEMMERSTR. 1 maar liever op de vlakte willen houden en geen vin verroerd! Misschien zien de fascisten nog wel kans in Algiers rel letjes te ontketenen, maar in Parijs ver wacht men vooral, dat door het geringe effect van hun oproep op de Algerijnse bevolking nu nog duidelijker zal worden aangetoond, hoe bescheiden hun werke lijke invloed is, zodra het leger zich maar afzydig houdt. De heer D. de Braai weer thuis te Tilburg De Nederlander H. de Braai, die in Indonesië was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 10 jaar op beschul diging van malversieve acties tegen de Indonesische regering, is zes weken geleden uit de gevangenis ontslagen, nadat hij daar 4Vi jaar van zijn straf had uitgezeten. De heer De Braai, die op 22 juni 1925 in Soerabaja werd geboren, heeft altijd in Indonesië gewoond. Hij heeft zich thans te Tilburg bij zijn vrouw en vier kinderen gevoegd, die sinds 1955 Nederland vertoeven. (Van onze Parijse correspondent) waarmee de moord was gepleegd, werd niet gevonden. De officieren van Justitie te Breda, mr. J. C. Louet Feisser en mr. D. Bins, alsmede de districtscommandant van de Rijkspolitie uit Breda, luitenant-kolonel E. J. Gerhards, waren bij het onder zoek tegenwoordig. De vermoedelijke dader was spoor loos. Hij was ook niet op zijn werk ver schenen. De man stond bekend als zwaarmoedig. Vier jaar geleden is hij verpleegd geweest in een gesticht te Vught. Volgens de gerechtelijke genees kundige dr. J. Zeldenrust, moet de moord al dinsdagavond tussen zes en zeven uur zijn gepleegd. Na het gerechtelijk onderzoek werd het stoffelijk overschot van de ver moorde overgebracht naar het zieken huis te Bergen op Zoom waar sectie zal worden verricht. Ook het hjk van de gemeente-arbeider is later naar het zie kenhuis overgebracht. In het gTensdorp was dit vreselijke gebeuren onderwerp van het gesprek. Overal en vooral in de straat waar de kinderen van het slachtoffer wonen, heerste verslagenheid. Sinds mensen heugenis was een dergelijk misdrijf in Ossendrecht niet voorgekomen. De christelijke Falangisten in Liba non hebben gisteren hun drie weken geleden afgekondigde staking beëin digd, nadat eerder officieel was be kendgemaakt dat de regeringscrisis was opgelost. Ongeveer 20.009 vakbondsleden die eveneens in staking dreigden te gaan om een oplossing van de crisis te ver haasten, besloten aan het werk te blijven. De regeringscrisis werd opgelost door het opnemen van twee vertegenwoor digers van de christelijke gemeenschap in het nieuwe kabinet, dat vier minis ters telt. De vorige regering telde acht ministers. De mohammedaan Rasjid Karami blijft premier. De Falangisten hadden het opnemen van christenen in het kabinet geëist. De Libanese radio, die haar uitzendin gen normaal te middernacht beëindigt, verzocht de luisteraars dinsdagavond aan het toestel te blijven in verband met de verwachte aankondiging van een nieuwe regering. Toen het nieuws, dat er een nieuw kabinet was samengesteld, bekend werd gemaakt, weerklonken in Beiroet ondanks het late uur van alle kanten schoten ter viering van de heu gelijke ontwikkeling, die waarschijnlijk tot de terugkeer van een vreedzaam be staan zal leiden waar de bevolking allang naar uitziet. De kabinetscrisis heeft twintig dagen geduurd. In Beiroet werden onmiddelijk de 6traatversperringen opgeruimd en win kels heropend, nadat de Falangistische Partij, de staking had afgelast. De voorzitter van het parlement heeft het parlement voor morgen bijeengeroe pen om zich over de beleidsverklaring van de nieuwe regering, die reeds wordt opgesteld, uit te spreken. De voornaamste fracties hebben reeds bekendgemaakt, dat zij de regering steunen. In februari buiten dampkring Met 7000 km. per uur naar 600 km. hoogte De Amerikaanse vice-president Nixon, heeft gisteren bij Los Angeles het revo lutionaire eenmans raketvliegtuig X-15, die de eerste mens in de ruimte zal moeten brengen, onthuld. Toen de Ame rikaanse staatsman op een knop drukte schoven de deuren van een hangar open en werd het toestel door een tractor naar buiten gereden. In zijn toespraak zei Nixon dat Amerika thans in de wed loop om de ruimte weer vooraan gaat. Het thans onthulde toestel is een prototype. Twee andere zijn op het ogenblik nog in de maak. De X-15 moet door een B-52 bommenwerper op een hoogte van ongeveer twaalf kilometer gelanceerd worden waarna de vloeibare brandstofmotor van deze raket, wat de X-15 alles bij elkaar toch is, voor de verdere voortstuwing tot een hoogte van ruim zeshonderd kilometer van de aarde met de snel heid van 7000 km. per uur moet zor gen. De grote moeilijkheid is die van de terugkeer in de aardse dampkring en het overwinnen van de wrijvings- hitte. De minste fout van het appa raat of van de ruimtepiloot zal fataal zijn. De eerste mens die met dit apparaat een ruimtereis zal gaan wagen is de 37-jarige invlieger Crossfield, de eerste ook die met een snelheid van tweemaal die van het geluid heeft gevlogen. Ma joor Kincheloe, die indertijd het wereld snelheidsrecord met een X-2 op 2700 km. per uur bracht en het hoogterecord op 38 km., was eerst uitverkoren om de vluchten met een X-15 te maken. Hij kwam echter een paar maanden geleden bij een ongeluk om het leven. Als pilo ten van de twee andere toestellen die in de maak zijn worden genoemd Robert White en Joseph Walker. De 37-jarige Crossfield zei bij de ont hullingsplechtigheid dat hij in februari zijn eerste ruimtevlucht met de X-15 zal maken, maar verwachtte nochtans dat het toestel nog voor het einde van dit jaar reeds proefgevlogen zal hebben met snelheden van 5000 km. per uur. De motor van de X-15 heeft een vermogen van 500.000 pk. Advertentie Ingrijpende, maatregelen tegen Ned.-bedrijven Alle banden verbroken Aan de leiders van 258 Nederlandse bedrijven in Oost-Java is medegedeeld, dat zij, in opdracht van de Indonesi sche regering, alle banden met hun hoofdkantoren in Nederland moeten verbreken. Tezelfdertijd hebben de provinciale autoriteiten in Oost-Java in vele Ne derlandse bedrijven de Nederlandse bedrijfsleiders door Indonesiërs ver vangen. Aan de Nederlanders werd medegedeeld dat zjj, met ingang van gisteren, van hun functies werden ont heven. Uit Malang wordt gemeld, dat de nieuwe Indonesische bedrijfsleiders op een al daar gehouden plechtigheid, die werd bij gewoond door gouverneur Samadikoen en de militaire bevelhebber van Oost- Java, kolonel Sarbini, is medegedeeld, dat zij in het vervolg slechts verant woording schuldig zijn aan de militaire bewindhebbers in Oost-Java. Hun werd verboden zich met de raad van aandeelhouders, of de directie hun ner bedrijven in Nederland, in verbin ding te stellen. In vele gevallen zijn de nieuwe Indo nesische bedrijfsleiders aangesteld zon der voorafgaand overleg met de Neder landse staf. In één geval werd de bedrijfsleider van de Nederlandse technische firma Ru- haak de Zwitser Wehrli, ontslagen en werden in zijn plaats drie Indonesiërs met de bedrijfsleiding belast. „Verjaard", zegt Cairo Eisele thans hoofd van ziekenhuis in Midden-Oosten (Van onze correspondent in Bonn) De regering van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië) heeft de Westduitse ambassadeur in Cairo medegedeeld, dat de voormalige concentratie kamparts en moordenaar van vele honderden nazi-slachtoffers dr. Harms Eisele niet zal worden uitgeleverd. In Cairo meent men, dat de misdaden verjaard zijn. Dit werd gisteren in Bonn vanwege het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken officieel medegedeeld. Volgens de Arabische regering vonden Eisele's han delingen plaats in 1941, terwijl het onderzoek er naar eerst dit jaar is begonnen. Volgens Egyptisch recht was dit jaar Eisele's misdaad reeds lang verjaard. In Egypte, dat het voornaamste land van de Verenigde Arabische Republiek is, bedraagt de verjaringsperiode tien jaar, maar volgens Westduits recht is er geen sprake van verjaring van Eisele's misdaden en kan hy nog altyd voor zijn hande lingen uit de oorlogstijd voor het gerecht worden gebracht. Gezin ook naar Egypte Reeds een week geleden kon men uit een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn twijfel horen aan de mogelijkheid van uitleve ring van Eisele, wiens misdaden in het Volle daglicht kwamen tijdens het proces-Sommer te Bayreuth. Eisele, die in Buchenwald en andere concentratie kampen vele gevangenen met injecties heeft vermoord, was na de oorlog door een Amerikaanse rechtbank ter dood veroordeeld, doch dankzij een machtige voorspraak in de Verenigde Staten be genadigd. Hij bezat reeds enige jaren een bloeiende artsenpraktijk in München voordat het proces-Sommer hem weer volgende onderzoek bleek dat hy een oude dame behandeld heeft, die spoedig daarop is overleden, waarbij zij haar huis aan Eisele bleek te hebben ver maakt. Indien Bonn, met voorbijgaan van de Egyptische verjaringstermijn, Eisele ooit in handen had willen krijgen, dan was het waarschijnlijk op verdenking van moord op deze oude dame, maar kenne lijk betrof het Westduitse verzoek om uitlevering aan Cairo alleen de mis daden, gepleegd in concentratiekampen. Een week geleden werd uit München gemeld, dat Eisele's gezin binnenkort naar Egypte zal vertrekken. Voorts werd gezegd, dat Eisele thans hoofd van een ziekenhuis in een land in het Midden in de publiciteit bracht. By het daarna Oosten zou zijn geworden.... Gouden ster op Expo voor Nederland Op de Brusselse wereldtentoonstelling zijn_ gistermiddag in aanwezigheid van talrijke autoriteiten de prijzen uitge reikt. Nederland kreeg een gouden ster voo» het geheel en voor de afzonderlijke voorstellingen 11 grote pryzen, 8 ere- diploma's.^ 9 gouden medailles, 13 zilve ren medailles en 11 bronzen medailles. (Van onze correspondent) Bij het grensdorpje Ossendrecht, op 12 km. afstand van Bergen op Zoom, is gistermorgen in een bosje het stoffelijk overschot gevonden van de 50-jarige Maria Dimphena Irma Dekkers-Van Loon, uit de Onze Lieve Vrouwe ter Duinenstraat te Ossendrecht. Zij bleek te zijn ver moord. Het slachtoffer, van wie de hals was afgesneden, werd sinds dinsdagavond vermist. De vermoe delijke dader, een 46-jarige gemeen te-arbeider, heeft zich van het leven beroofd. Gisteravond werd zijn lijk in een waterput achter de woning van zijn ouders gevonden. Dinsdagavond was de vrouw niet in de woning van haar zoon, by wie zij inwoonde, teruggekeerd. Omstreeks half één in de nacht werd men ongerust, waarop de zoon er met de auto op uit trok om haar te zoeken, maar zonder resultaat. Woensdagochtend hoorde haar zoon uit haar eerste huwelijk, de 24-jarige Van G., die op Kalfsven woont, dat zijn moeder de gehele nacht was vermist. Van G. vermoedde dat zijn moeder naar het huis van de dader was gegaan. Toen hy daar aankwam, ver nam hij dat het stoffelyk overschot van de vermiste was gevonden. De vermoorde had samengewoond met de gemeente-arbeider, voor wie zy het huishouden deed. Ongeveer zes weken geleden had de vrouw ruzie met hem gekregen, waarna zij by haar tweede zoon was gaan inwonen. Het stoffelijk overschot van de ver moorde werd aangetroffen door de oude vader van de vermoedelyke dader. Deze 82-jarige man maakte een wandeling. Onmiddellyk werd de Rykspolitie met het drama in kennis gesteld. Met be hulp van een speurhond uit Waalwyk werd een onderzoek ingesteld, doch dit leverde geen resultaten op. Het wapen Wanneer is onderneming niet-Nederlands De door de Indonesische regering ingestelde commissie der door de regering overgenomen Nederlandse bedrijven, heeft vandaag besprekingen gevoerd over het aanbrengen van verbeteringen in het beheer over deze bedrijven, zulks ter bevor dering van de Indonesische economie. De minister voor Oudstrydersaangelegen- heticn, Chairoel Saleh, die deze besprekingen leidde, deelde mede, dat tot de beoogde verbeteringen behoren een doeltreffender bedryfsvoering en bevordering van de export. Voorts wordt rekening gehouden met de politieke aspecten van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, aldus de minister. Van de zijde van het ministerie van Handel werd nog medegedeeld, dat thans voorzieningen zyn getroffen om vast te stellen of een bedrijf al dan niet Nederlands eigendom is. Maatgevend is niet de zetel van het bedrijf, doch de nationaliteit van de aandeelhouders. Een buitenlandse onderneming zal als niet Nederlands worden beschouwd, als meer dan 50 van de aandeelhouders niet-Nederlanders zyn. Voorts moeten in vergaderingen van aandeelhouders en van houders van prioriteitsaandelen 50 der stemmen worden vertegen woordigd door niet-Nederlandse buiten landers, terwijl ook de Raad van Com missarissen voor meer dan 50 uit niet-Nederlanders meet bestaan. De winsten voor niet-Nederlandse buitenlandse aandeelhouders kunnen rechtstreeks naar hun respectieve landen worden overgemaakt. Naar Nederlandse aandeelhouders zullen geen winsten mogen worden getrans fereerd. De nationaliteit van de aandeelhou ders, van degenen die stemrecht heb ben en van de leden van de Raad van Commissarissen, moet worden be krachtigd door hun respectieve diplo matieke vertegenwoordigingen. Deze voorschriften, aldus bedoelde zegsman, dragen nog slechts een voor lopig karakter. De regering zal nog later definitieve voorschriften vast stellen. Het goede voorbeeld van het Franse leger, dat zonder dralen gehoor heeft gegeven aan het bevel van generaal De Gaulle om de comité's van openbaar welzijn in Algerije onverwyld te verlaten, is door de burgerlijke extremistische elementen onder de Europese kolonisten niet opgevolgd. Terwyl de twee voor zitters van het algemeen comité voor Algerije en de Sahara gisteren in Parys arriveerden om tegenover de generaal uiting te geven aan hun ongerustheid over diens verdere politieke plannen, besloot in Algiers een deel van de leden voor vandaag een algemene staking te proclameren en tot betogingen op te roepen. Daarop maakten de generaals Salan en Massa onmiddellijk bekend, dat het leger niet alleen niet mee zal doen, maar zelfs tegen ordeverstoorders zal optreden. Ook de beide afgevaardigden naar Parijs distancieerden zich van de proclamatie. Maar de activistische vleugel van het comité in Algiers heeft zich hiervan niets aangetrokken en de eenmaal genomen beslissing gehandhaafd. Het is dan ook niet onmogelijk, dat er zich vandaag in de grote steden van Algerije enige bot singen zouden voordoen. Niettemin wenste men zich in Parijs niet overdreven ongerust te maken. De verhoudingen liggen nu immers geheel anders dan in de meidagen, toen de Franse fascisten in Algerye in hun verzet tegen de Paryse regering op de actieve steun van het opperbevel konden rekenen. Thans hebben de hoge militairen zich aan De Gaulle onderworpen, om wiens komst in mei jJ. door de activisten nog het allerhardst werd geschreeuwd! Afschuwelijk drama te Ossendrecht (Advertentie) Afnemend buiig De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen en afnemend buiig. Aanvankelyk stormachtige tot krachti ge later tot matig afnemende noord- westelyke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 oktober Zon op: 7.07 uur; onder: 17.44 uur. Maan op: 12.30 uur; onder: 21.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.04 en 18.24 uur Laagwater te 1.54 en 14.09 uiur. Dit nummer bestaat uit 16 pag. Salan en Massn tegen verstoring van orde De instructies van De Gaulle aan Salan, waardoor deze nieuwe spannin gen tussen Parys en Algiers nu veroor zaakt worden, hebben in ieder geval al tot gelukkig gevolg gehad, dat de poli tieke verhoudingen nu veel duidelyker worden afgetekend. De activisten heb ben hun maskers afgeworpen en aan hun fascistische bedoelingen kan nu geen enkele twyfel meer bestaan. Ze hadden in Algerye de politieke overwin ning van een eenheidspartij by de aan staande verkiezingen van de volgende maand willen verzekeren, en De Gaulle heeft die plannen nu doorkruist. In hun wanhoop of woede hebben de activisten nog gepoogd een drietal rechts-extremis- tische parlementariërs de katholiek Bidault, de conservatief Duchet en de afvallige radicaal Morice in Parys in het geweer te brengen, om daar De Gaulle te „bewerken". Maar die Parijse politici hebben zich dit keer wyselyk De Franse schrijfster Frangoise Sagan, die terecht staat wegens roekeloos rijden en het veroorzaken van een ernstige botsing met haar lr. J. A. Manusama. minister president van de Zuid-Molukken. tijdens de protestbijeenkomst in Amsterdam tegen het terugzenden van de 37 verstekelingen naar In donesië. auto. in gesprek met haar verdedi ger in de hal van het gerechts gebouw.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1